ilüyat Derby Gemeente Amsterdam voert ont eigeningsprocedure tegen zichzelf J Prinsessenkalender Pro Juventute STAATSGREEP Brand in rijwielfabriek te Amsterdam Verkeerscommissie in Utrecht geïnstalleerd Proces-dierenparkje voor Hoge Raad Vrouwen schilderen !l Verkeerstoezicht ook door de maréchaussée 3 Studenten verwondden agenten met bierglazen Landbouwer in Sloten moest van zijn land af hoewel zijn pachtcontract verlengd werd Parijs en New York lanceren nieuwe Coiffures voor 1956 Rotterdamse artsen over gebedsgenezing Kinderbijslag voor invalide kinderen tot 27 jaar Kerkelijk Nieuws Minister vraagt SER-advies verplichte Ziekenfonds premie Vader van twee vermoorde jongens gestorven Onbevoegd gegeven lessen bij VHMO: 16.5 percent Kinderen in de zwartste nood... Expositie in Arnhems Gemeentemuseum Advies van de K.N.A.C.: ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 Het is een even interessante als gevaar lijke situatie, die in Brazilië is ontstaan en waarvan de ontwikkeling op dit moment met slechts gedeeltelijke zekerheid valt te voorspellen. In het kort is de gang van za ken als volgt te beschrijven: Het Braziliaanse leger, onder leiding van een groep zeer bekwame en vooruitstreven de figuren een stabiele factor in de politiek des lands geworden, heeft bij traditie ge fungeerd als een beschermer en bevorde raar der democratische instellingen. De jonge en wankele democratie van de Bra ziliaanse federatie heeft in de jongste ge schiedenis vaak aan een zijden draad ge hangen, doch steeds weer heeft het leger het behoud der democratie afgedwongen wat vorig jaar zelfs aan president Vargas het leven kostte. Het leger heeft in eigen boezem uiteraard te kampen met stromingen, die op bepaalde momenten de macht van het militaire apparaat willen zien gebruikt om dit apparaat zelf een poli tieke macht te doen bekleden. Hiertegen heeft de legerleiding zich steeds stellig ver zet, zelfs na de derde October, toen de presidentsverkiezingen een aan het leger onwelgevallige candidaat als overwinnaar uit de bus deden komen: de sociaal-demo craat Kubitschek. Deze Kubitschek zal op 1 Januai'i zijn functie aanvaarden doch intussen zijn in het leger activisten onder leiding van kolonel Mamede opgestaan, die deze functie-aanvaarding willen beletten. Mamede heeft in het openbaar tot een staatsgreep opgewekt en hij vond daarbij een welwillend gehoor bij de waarnemend president des lands, Luz, en de ministers van Marine en Justitie, alle drie tegen standers van Kubitschek. De legerleiding heeft deze houding der drie functiona rissen gehekeld, waarop de minister van Oorlog, generaal Lott, door Luz gedwongen werd af te treden. Lott heeft thans door een bliksemsnelle actie het leger gezuiverd van de oproerige elementen en het parle ment heeft de waarnemend president Luz gedwongen de wijk te nemen. De eigenlijke president, Café Filho, is zwaar ziek en Luz trad als zijn plaatsvervanger op. Café Filho zou de actie der oproerigen niet hebben ge duld wanneer hij in staat was geweest op te treden, want hij staat bekend als een zeer democratische en integere figuur, voor wie alle partijen de grootste achting hebben. Zijn waarnemer Luz heeft blijk baar echter een andere opvatting. Nu heeft het leger de macht onmiddellijk gedelegeerd aan een nieuwe, door de Ka mer gekozen waarnemend president, Ra mos, die voordien voorzitter der Kamer was. Café Filho blijft president, al kan hij zijn functie niet uitoefenen wegens een hartaanval, die hem dwingt bedlegerig te blijven. Deze nieuwe situatie geeft stof tot aller lei verwachtingen. De mogelijkheden die zich thans aandienen zijn afhankelijk van de vraag, of de snelle zuivering van het leger afdoende is, zodat de discipline is hersteld. Is dat 't geval, da verandert er eigenlijk weinig, behalve dan dat waar nemend president Luz, de minister van Justitie Kelly en de minister van Marine Do Valle zijn afgezet en uit het land ge jaagd, terwijl enkele honderden officieren, die de groep der activisten vormden, zijn gearresteerd. Het leger zal dan opnieuw de uitvoering der democratische regelen hebben afge dwongen, zodat Kubitschek in Januari on gehinderd zijn functie, die hij door de vrije verkiezingen verkreeg, zal kunnen op nemen. Het feit, dat deze Kubitschek thans door het leger wordt beschermd in zijn hoe danigheid van verkozen president, ofschoon hij geen favoriet van het leger was, geeft een bemoedigend idee van de gewetens volle en oprechte opvattingen, die het leger er in de persoon van Lott op na houdt. Slaagt Lott er echter niet in de oproerige elementen in het leger het zwijgen op te leggen, dan zullen gevechten uitbreken en staat Brazilië aan de vooravond van een tragische, volkomen onberekenbare ont wikkeling, die de grootste rampen kan brengen. De totnutoe gebleken feiten echter doen de stellige verwachting koesteren, dat Bra zilië voor de zoveelste maal door zijn stabiliserende factor achter de schermen, het leger, voor betreurenswaardige avon turen zal worden gered. ADVERTENTIE F.NESXV.RG.N.A Te Delft is het tot een vechtpartij geko men tussen studenten en politie, waarbij drie politiemannen werden gewond. Nadat de leden van de Rooms-Katholieke Stu dentenvereniging „Sanctus Virgilius" ge ruime tijd hadden doorgebracht in een so ciëteit „Alcuin" aan de Oude Delft, teza men met leden van de Rooms-Katholieke Studentenvereniging „Carolus Magnus" uit Nijmegen, die op bezoek waren in Delft, kwamen zij in de loop van de nacht naar buiten. Er ontstond toen een zodanig ru moer, dat de politie hun verzocht naar binnen te gaan. Een aantal studenten gaf hieraan geen gehoor, waarna de politie genoodzaakt was. hardhandig in te grijpen. De studenten begonnen toen van de bin nenplaats van de sociëteit af met biergla zen te gooien. Daarbij werden drie agen ten gewond, van wie er één twee wonden boven de ogen kreeg. Zijn wonden moes ten in het ziekenhuis worden gehecht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het beroep behandeld, dat de landbouwer J. Hopman uit Sloten had ingesteld tegen de uitspraak van de president van de Amster damse rechtbank die hem in een kort ge ding tegen de gemeente Amsterdam op 25 Augustus in het ongelijk stelde. Hopman woont al 25 jaar in de boerderij „Stads- zioht" aan de rand van Amsterdam. Op het land er omheen liet hij zijn koeien grazen. Dit land is echter eigendom van de ge meente Amsterdam. Hopman pachtte de grond en had daar voor een pachtcontract. Hij vroeg in de lente van dit jaar bij de pachtrechter in Amsterdam verlenging van zijn pachtcon tract aan, waartegen de gemeente zich ver zette. In normale gevallen zou hij die ver lenging zeker niet hebben gekregen op grond van de vereiste stadsuitbreiding. Maar in het uitbreidingsplan staat, dat die gronden zullen worden toegewezen aan reeds eerder verdreven tuinders uit Am sterdam, die er tuinderijen op zullen mo gen aanleggen. De Pachtwet zegt evenwel, dat ontbinding van pa'öhtcon tra eten slechts mag geschieden, indien de verpachter dus in dit geval de gemeente de grond wil bestemmen voor volkshuisvesting, wo ningbouw, handel of nijverheid of anilere niet tot de landbouw behorende doeleinden. De gemeente wil het land juist wèl voor doeleinden, die betrekking hebben op land bouw (tuinderijen) bestemmen, zo oordeel de de pachtrechter en gaf Hopman zijn ver lenging. De gemeente negeerde deze beslissing en vroeg buiten medeweten van Hopman aan de president van de rechtbank een beschik king voor voorlopige inbezitneming van de grond (die vooraf gaat aan definitieve ont eigening) en verkreeg die. In de afgelopen zomer kwamen ambtenaren Hopman aan zeggen, dat hij het land binnen enkele da gen moest ontruimen. Daarop dagvaardde Hopman de gemeente in kort geding voor de president van de rechtbank en vroeg hem, de gemeente te bevelen zich van iedere handeling in strijd met het verlengde pachtcontract te onthouden. De president wees dit van de hand en verklaarde niet in te zien, waarom tuinde rijen niet tot volkshuisvesting zouden kun nen behoren. Diverse precedures Intussen doorkruisen in dit gecompliceer de geval diverse procedures elkaar. De ge meente tekende hoger beroep aan tegen, de door de pachtrechter verleende verlenging van het pachtcontract. Dit beroep heeft' dc vorige maand gediend voor het pachthof te Arnhem. De uitspraak wordt pas op 28 No vember verwacht. Dan is ér het beroep, dat Plopman tegen de beslissing in kort geding heeft ingesteld en dat gisteren voor het hof te Amsterdam is behandeld. In de derde plaats loopt er een ADVERTENTIE Naar aanleiding van ons recent bezoek aan PARIJS en NEW YORK presenteren wij in onze salons de nienwe COIFFURES 1956 n.l: Parijs: La Ligne „Arlequin d'Hiver" La coupe „Napoleon" New York: Hairstyle „Colombine" „Baccarat" Louis Pierlot HAUTE COIFFURE Zijlstraat 88 Telefoon 10083 HAARLEM Door nog onbekende oorzaak is brand ontstaan in het achterhuis van het pand Oude Zijds Voorburgwal 131 te Amsterdam, waarin een rijwielfabriek is gevestigd. De brand ontstond in de montage-afde ling op de tweede verdieping van het uit 1694 stammende achterhuis en richtte vrij grote schade aan. De brandweer had nogal moeite om de vuurhaard te bereiken, want de gebouwen zijn hier dicht tegen en in el kaar gebouwd. Na ongeveer drie kwartier kon het sein „brand meester" worden ge geven. De schade wordt door de verzeke ring gedekt. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft een verkeerscom missie ad hoe geïnstalleerd, die tot taak heeft het gemeentebestuur van Utrecht op korte termijn te rapporteren omtrent de onmiddellijk vereiste maatregelen op gebie den van verkeerstechniek, openbare wer ken, openbaar vervoer, onderwijs en voor lichting, ter bevordering van de verkeers veiligheid in Utrecht, en voorts, het ge meentebestuur zo spoedig mogelijk nadien voor te lichten omtrent maatregelen op die gebieden, welke in de nabije toekomst de verkeersveiligheid in Utrecht ten goede kunnen komen. De Rotterdamse kinderarts dr. C. L. Beerman de Roos en de Rotterdamse zenuwarts dr. S. T. Heidema, vroegere di recteur van de Amsterdamse Valerius- kliniek, zullen Maandagavond in de Be gijnhofkapel voor het Interkerkelijk Evan gelisatie Comité het woord voeren over gebedsgenezing onder de titel „Onze Bij belse opdracht voor zieken, beladenen en vermoeiden". De sprekers worden ingeleid door de heer F. Stroethoff, directeur van „Het heil des volks" te Amsterdam. Van 7.30'tot 8 uur is er een zangdienst onder leiding van de heer G. Abbink. door de gemeente ingestelde onteigenings procedure over het land, die ook al een merkwaardige kant heeft, want hier doet zich het geval voor dat de gemeente Am sterdam, zelf eigenaresse van het om streden land, een onteigeningsprocedure tegen zich zelf is begonnen teneinde de volledige beschikking over het land te krijgen. Voor het hof verweet de raadsman van Hopman, mr. L. C. van der Tas, de gemeen te, dat zij onmiddellijk na de uitspraak van het kort geding, waarbij Hopman in het ongelijk werd gesteld, is begonnen met om ploegen van het land, hoewel Hopman hoger beroep had aangetekend en de zaak dus nog niet definitief beslist was. Als raadsman voor de gemeente stelde mr. J. H. H. M. Mulder daartegenover, dat dit niets met het kort geding te maken had, doch dat de gemeente zich slechts hield aan de bepalingen van de wet in de lopen de onteigeningsprocedure. Daarin was haar immers door de president het recht tot voorlopige inbezitneming verleend. „De aangewezen weg voor de gemeente was geweest", zo betoogde mr. Van der Tas op zijn beurt, „dat zij bij de pachtrechter ontbinding van het pachtcontract had aan gevraagd. Maar dat kon zij niet doen om dat de pachtrechter het contract juist had verlengd en ontbinding dus zeker zou wei geren. Daarom is de gemeente toen een andere weg gaan bewandelen en is begon nen met het onteigenen van haar eigen gronden!" Mr. Van der Tas noemde het on billijk Hopman van het land te verjagen en er dan tuinders van te laten profiteren. Mr. Mulders was van mening, dat de procedure over de eventuele verlenging of ontbinding van het pachtcontract van wei nig belang is. „Als het hof in Arnhem de verlenging goedkeurt", zo zei hij, „dan houdt dat slechts ih, dat Hopman recht heeft op extra schadeloosstelling. Maar de onteigening gaat toch door, want die is on aantastbaar. Het eventuele pachtrecht ver dwijnt automatisch bij de straks komende overschrijving van het onteigeningsvonnis en of die onteigening nu geschiedt voor volkshuisvesting of niet, daar blijft de rechter geheel buiten". Het hof zal in deze zaak op 22 December uitspraak doen. Aan die uitspraak gaat dus op 28 November de uitspraak van het pachthof te Arnhem over de gevraagde verlenging van het pachtcontract vooraf. Met ingang van 1 Januari Bij verschillende gelegenheden is er in de Tweede Kamer bij de regering op aan gedrongen, het recht op kinderbijslag voor invalide kinderen niet te doen eindigen op de 21-jarige leeftijd, nu de leeftijdsgrens voor het recht op kinderbijslag voor stude rende kinderen op 27 jaar is gebracht. Thans is een wetsontwerp ingediend ten einde, wat het recht op kinderbijslag be treft, de ouders met invalide kinderen niet achter te stellen bij ouders met studerende kinderen. Ook voor invalide kinderen wordt dus verhoging tot 27 jaar voorge steld. De voorgestelde wetswijzigingen zullen toepassingen vinden op 1 Januari 1956. Ned.. Herv. Kerk Beroepen te Alphen a. d. Rijn (vac. C. J. Lambour) J. H. Bogers te St. Anna Paro chie. Benoemd tot vic. te Heino (voor het prov. vormingswerk mej: K. v. Drimmelen aldaar. Evang Luth. Kerk Drietal te Gouda: L. Evelein te Enkhui zen, J. Hallewas te Nieuwe-Pckela en A. Jense, prop. te Utrecht. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Akkrum mej. da. S. E Treffers te Berlikum. Rem. Broederschap Beroepen te Amsterdam (vac. dr. J. F. v. Royen) J. J. Iiille te Haarlem. Geref. Gemeenten Beroepen te Boskoop J. W. Kersten te Genemuiden. Bedankt voor Paterson (U.S.A.) A. Ver- gunst te Corsica (U.S.A.) (voorh. te Zeist). De Hoge Raad heeft zich Vrijdag geruime tijd bezig gehouden met de civiele proce dure tussen de heer H. C. Speel en de ge meente Bloemendaal. De heer Speel was namelijk in cassatie gegaan van het arrest van het gerechtshof in Amsterdam waarbij beslist werd, dat de heer Speel ten onrechte op zijn buiten „Lindenheuvel" in Bloemen daal enkele afrasteringen had laten plaat sen zonder dat daarvoor een bouwvergun ning aan de gemeente was aangevraagd. Jhr. mr. P. J. W. de Brauw, pleitende voor de heer Speel, was van oordeel, dat het arrest van het hof onvoldoende met redenen omkleed was vooral omdat er niet was nagegaan of men op de afrasteringen van het dierenparkje op „Lindenheuvel" de bouwverordening wel kon toepassen Mr. De Brauw meende, dat de gemeente Bloemendaal zich alleen strak tegen de af rasteringen was blijven verzetten omdat men in deze gemeente geen dierenparkje wenste te hebben en dit was, volgens spre ker, des te onbegrijpelijker omdat nog nooit een van de omwonenenden van „Linden heuvel" zich tegen dit dierentuintje had verzet. Pleiter meende voorts, dat een dergelijk optreden van de overheid tot willekeur kan leiden en hij sprak als zijn oordeel uit, dat de burgerlijke rechten er zijn om de parti culier tegen deze willekeur te beschermen. In dit geval vroeg mr. De Brauw zich af of bet openbaar gezag bij de behandeling van deze zaak niet buiten zijn boekje was ge gaan en hij concludeerde tenslotte tot ver nietiging van het arrest. Mr. A. E. J. Nijsingh, optredende voor de gemeente Bloemendaal, was het uiteraard met het gerechtshof eens, dat het getim merte op „Lindenheuvel" in ieder geval onder de woningwet of de bouwverorde ning valt. Volgens pleiter had de heer Speel deze verordening wel degelijk overtreden. Vcorts verwonderde hij zich over de stel ling van mr. De Brauw, dat het de over heid verboden kan worden om door middel van parate executie gebruik te maken van haar recht. Na nog eens te hebben vastge steld, dat de verordening in elk geval ver bindend is, sloot mr. Nijsingh zich aan bij het arrest van het hof. Mr. De Brauw verduidelijkte in zijn repliek op enkele punten zijn betoog nog eens, waarna de president mededeelde, dat de procureur-generaal op 25 November conclusie zal nemen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft aan de Sociaal-Economi sche Raad advies gevraagd over de vast stelling van de premie voor de Verplichte Ziekenfondsverzekering voor 1956. Door de sociale verzekeringsraad is aan de minister voorgesteld de premie te be palen op 4,2 De S.E.R. heeft besloten aan een commissie onder leiding van ir. H. Vos te verzoeken het advies voor te berei den. Deze commissie heeft ook vorige jaren dit onderwerp behandeld en is gemachtigd bij eenstemmigheid rechtstreeks namens de raad het advies uit te brengen. CHICAGO (Reuter) Anton Schuessler, de 42-jarige vader van twee van de drie schooljongens, die op 18 October in een bos bij Chicago vermoord werden, is als gevolg van verdriet en uitputting na een hartaan val overleden. Hij had zijn kleermakerij gesloten om de politie bij het zoeken naar de moordenaar te helpen. Schuessler's zoontjes John en Anton, die vermoord werden, waren dertien en elf jaar oud. Ook hun veertienjarig vriendje werd gewurgd. De moordenaar is niet gevonden. Blijkens een telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd per 15 September 16,5 percent van de lessen in de wettelijk verplichte vakken onbevoegd ge geven. In vergelijking met een jaar te voren steeg dit percentage 3 punten (1954 13,5 percent). Het ongunstigst is de situatie bij de vak ken Frans, Biologie en Engels (respectieve lijk 33 percent, 25 percent en 24 percent tegen respectievelijk 28 percent, 22 percent en 23 percent in 1954). Bij de vakken Nederlands, Duits en Wis kunde bedragen deze percentages telkens 21 (1954 respectievelijk 17,16 en 16). ADVERTENTIE De Prinsessenkalender van Pro Juventute bevat voor het jaar 1956 weer dertien exclusieve foto's van de vier Prinsessen. Ongetwijfeld zullen velen zich opnieuw een kalender aanschaffen, omdat zij daardoor het werk van Pro Juventute steunen. Talrijke kinderen hebben een moeilijke, ongelijke strijd uit te vechten tegen ongelukkige omstandighe den, waaraan zij generlei schuld hebben. Die om standigheden ontstaan door het milieu, de opvoeding, de aanleg enzovoort. Die kinderen hebben recht op hulp en de vereniging Pro Juventute trekt zich hun lot aan. Zij tracht te be vorderen. dat de kinderen in de goede richting wor den geleid en tracht ze te helpen, als ze tot ontspo ring zijn gekomen. Men kan helpen om Pro Juventute in staat te stel len te helpen, door een Prinsessenkalender te ko pen, die in Haarlem ver krijgbaar is bij de UW, Grote Houtstraat 144 en bestelbaar bij Pro Juventu te, Morinnesteeg 7 en in de gemeente Velsen' zijn ze te koop bij mevrouw Stuut, Van Heemskerkstraat 16, IJmuiden; bij mevrouw Van Rij, Wencke-| kinderpolitie Tiberiusplein 1 bachstraat 68, Velsen-Noord en bij del Oost. ADVERTENTIE telt onze wereld bij honderddui zenden. LIBELLE van 19 Novem ber vertelt U over hun deernis wekkende lot. Het laat U ook in een treffende reportage kennis ma ken met de onvermoeibare vroed vrouw van Liessel, DE VROUW DIE DE PEEL IN DE LUREN LEGT! U hebt toch deze week de vragenlijst ge zien van de WERELD-COMPETITIE? Libelle vertegenwoordigt de jonge vrouwen van Nederland in een unieke, internationale prijskamp. In datzelfde nummer begint een nieuw vervolgverhaal Het romantische leven van Paganini, de duivelskunstenaar! Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem. Waarheen '///W///W/////////////////////////////////////WW,/////Wj Het Arnhemse Gemeentemuseum is een niet onbelangrijke plaats gaan innemen on der onze verschillende stedelijke musea. De belangrijkste daad in dit zo welgelegen en qua interieur zo aantrekkelijke gebouwtje is wel geweest de tentoonstelling van Zad- kine's beeldhouwwerk. Een tentoonstelling die publiciteit veroorzaakte en vele bezoe kers trok. De volgende daad leek mij er een, die hoop geeft op de toekomst. De di recteur, de heer A. J. de Lorm, had de met hem bevriende Franse schilder Desnoyer bereid gevonden in dit museum te expose ren. Desnoyer werd voor de oorlog al de jongste der groten genoemd. Desnoyers werk is oergezond en mannelijk. Droge „aestheterij" is deze schilder vreemd. Het zo opportunistische gedoe op het gebied van de beeldende kunst in Parijs ontvlucht deze man maar het liefst door in Sête, aan de Franse Zuidkust te werken. Voordat Desnoyers tentoonstelling kwam kon de heer De Lorm me al verheugd ver tellen dat het hem ook zou lukken werk van Suzanne Valadon, de moeder van de pas gestorven Utrillo, in een voldoende kwantiteit naar Nederland te brengen. Het ziet er naar uit dat deze directeur voelt voor een in de eerste plaats menselijke en verder ook werkelijk gespierde kunst, een kunst zonder de overspanning van sommi- ger expressionisme, een kunst zonder droog heid en cerebraliteit ook. Met enige weife ling liet hij een tentoonstelling van de Hol landse Aquarellistenkring toe. Maar toen het werk van deze zo op menselijkheid en zuiverheid gerichte en wars van excessen (maar bij de tijd zijnde) vereniging binnen was, hing hij meer op dan hij oorspronke lijk van plan was. NU IS DAN in Arnhems Gemeente museum Suzanna Valadon's werk te zien. Ter gelegenheid van het jubileum van de Soroptimistclub Arnhem ".maakte de heer De Lorm de tentoonstelling „Vrouwen schilderen". Zijn plan was uit eigen land en de ons omringende gebieden een enkele beeldende kunstenares te doen vertegen woordigen. Waarom hij zijn plannen wij zigde is mij niet bekend. Maar zeker is dat het vertonen van werk van twee der Am sterdamse Joffers op de expositie der Hol landse Aquarellistenkring van invloed is geweest op zijn besluit de tentoonstelling in de vorm van nu samen te stellen. Oor spronkelijk bepaald tot 20 November, sluit deze tentoonstelling van werk van de Fran- caise Suzanne Valadon, de Duitse Kathe Kollwitz, de Nederlandse Charley Toorop en de Amsterdamse Joffers een week later. Zo kan Koningin Juliana nog van haar be langstelling komen getuigen voor deze spe ciale expositie in dit jonge maar vol van beloften zijnde museum. Dat het hier gaat om een tentoonstelling van beeldende kunstenaressen, om schilde rende vrouwen, is interessant. Vrouwen zijn op dit gebied in aantal nog altijd in de min derheid. Uitvoeriger in te gaan op oorzaken of andere mogelijkheden in de toekomst lijkt me een nogal hachelijke onderneming voor een man. Genoeg zij de erkenning, dat deze vrouwen inderdaad vele mannen te erg zijn, als ik het zo eens mag zeggen. Want welke man, behalve Kees Verwey, was in staat het Amsterdamse Impression- nisme zo krachtig te doen voortleven als de Amsterdamse Joffers dat deden? Een belangrijk probleem, dat ook man nen kan betreffen overigens, werd door de heer De Lorm gesteld bij de uiteindelijke keuze. Het is het verschil in voorwaarden' van een kunstzinnig uiten. Enerzijds zijn vrouwen vertegenwoordigd, die opgegroeid zijn onder niet te onplezierige maatschap pelijke voorwaarden, vrouwen die het meer of minder gegeven was onbelemmerd te genieten van het schone. Daartegenover staan een trapezewerkster, schildersmodel, bohémienne als een Suzanne Valadon, of een Kathe Kollwitz, die zich de maatschap pelijke misstanden van haar tijd zo zeer aantrok, dat zij zich nagenoeg uitsluitend bepaalde tot een tendenzkunst. Of de pas gestorven Charley Toorop, dochter van zo'n bekende en succesrijke vader, een handicap die zij met andere moeilijkheden had te overwinnen. Voor de laatsten was er een voor de kunst bevorderlijke spanning, die tot een picturaal interessant uiten kon lei den. Voor de eersten diende de spanning ge zocht te worden, een misschien wel eens moeilijke opdracht. Hoewel het werk van de Joffers geschei den hangt van dat der anderen, geloof ik dat het een vergelijking doorstaat. Hoe mo dern doen sommige doeken aan als we ver gelijken met die van Suzanne Valadon, die toch zeker een kunstenares van deze tijd was. En hoezeer hebben zij een eigen per soonlijkheid, deze late Amsterdamse Im- oressionnisten: Marie van Regteren Altena, neigend in haar pure schilderkunst tot een abstraher-en, een stellen van allereerst zui ver schilderkunstige waarden, Betsy Wes- tendorp-Osieck, elegant en chic, Jacoba Surie en Ans van den Berg, romantisch, Lizzy Ansingh, van eruditie vooral getui gend., I. Bauer-Stumpf de intuïtieve en temperamentrijke, wier werk naar uiterlijk nogal eens veranderde en ten slotte de wel licht sterkste schilderes Coba Ritsema, de directe opvolgster van Breitner. Maar toch is Suzanne Valadon persoon lijker. Deze vrouw kende slechts de ateliers van haar tijdgenoten. Renoir en Degas had den haar als model. Degas was enthousiast over haar rigoureuze tekenen. De ballast van traditie moet niet op haar gewogen hebben. Zij bleef schilderen als een begaaf- Zittende vrouw door Suzanne Valadon de leerlinge, want virtuositeit bleef haar vreemd. Strak is haar werk gecontoureerd. Binnen die contouren schilderde zij, een voudig, met een heldere warme kleur, die aan die van de grote Gauguin herinnert. Haar kleurgevoel is niet zonder raffine ment. Maar stug is deze kleur neergezet. In haar vertekening, gevolg van een zeke re onhandigheid, herinnert zij aan Van Gogh, dank zij wiens toedoen we een nieuw uitdrukkingsmiddel leerden zien, omdat een stamelend getuigen ons soms meer ont roert dan een sierlijk redeneren. Men kan van Suzanne Valadon zeggen dat ze kon schilderen. Ik betwijfel het of men dit van Charley Toorop mag zeggen. Bekijk eens de huid van al haar schilderijen hier. Mis schien ziet men de krampachtigheid in het opbrengen van de verf. Vergelijk haar werk in deze maar met dat der anderen. Slechts in het doek „Bloesem" kan men een zeker gemak constateren. Bekijk het ge boomte in haar „Medusa in landschap", dat beslist vervelend van schildering is. Zie de witte glimlichten op „Appels in zon", in welk doek helemaal geen zon zit. Zie de glimlichten op flessen die in een stilleven, dat suggereert buitenshuis opgesteld te zijn, nooit lichtende vensters kunnen weerspie gelen. En toch ontkomt men niet aan de spanningen, die van dit werk uitgaan, dwingen haar zelfportretten tot eerbied voor haar persoonlijkheid, slaagde zij voor al door haar wil tot gelden. Kathe Kollwitz' werk staat dan zeer apart in dit geheel. Haar werk is zo gebon den aan bepaalde maatschappelijke toe standen, dat onze interesse er voor slechts levend kan blijven naarmate ons deze toe standen tot interesse dwingen. Kathe Koll witz tekende mooi, erg mooi soms. In wezen is dit werk koel, waardoor het dan ook mo gelijk was steeds weer fraaie tekeningen en prenten te maken naar minder fraaie dingen. Zeker was deze vrouw bewogen door de misstanden die ze zag, bewogen om de vertrapten, die ze opzocht. Maar deze bewogenheid trad onder het realiseren van haar tekeningen en grafiek, onder het werk daaraan, toch dermate terug, dat ze door dit werk niet meer op ons wordt overge bracht nu het met die misstanden anders staat en we vertrapten op andere wijze of in een andere vorm ontmoeten. Zo komt het dat men dit werk maar al te vaak gaat bekijken zoals men stillevens en intérieurs van de Amsterdamse Joffers bekijkt en ik geloof dat de laatsten het dan winnen in een blijvender boeien van de beschouwer Gelijk Suzanne Valadon en Charley Toorop kan Kathe Kollwitz dan eigenlijk niet te genover de Joffers gesteld worden. Te zeer maakt zij haar individualiteit onderge schikt aan een maatschappelijk streven om te mogen verwachten dat spanningen, ge zocht of door afkomst meegekregen, iets konden toevoegen aan het werk. BOB BUYS Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Automobiel Club heeft naar aan leiding van het feit, dat ook de regering met toenemende bezorgdheid de ontwik keling van het verkeer volgt en in het bijzonder haar aandacht schenkt aan de stijging der ongevallen, welke daarmede gepaard gaat. er in een adres aan de raad van ministers de aandacht op gevestigd, dat één van de factoren, welke hierop van grote invloed moet worden geacht is ge legen in het verkeerstoezicht, dat om ver scheidene redenen niet intensief genoeg kan worden uitgeoefend. Het is algemeen bekend, aldus de K.N. A.C., dat in het bijzonder het gebrek aan voldoende geschoold personeel een snelle oplossing in de weg staan. Naar haar oor deel zou hierin zeer spoedig verbetering kunnen worden gebracht door desnoods tijdelijk op de buitenwegen gebruik te ma ken van de diensten van de Koninklijke Maréchaussée en wel in het bijzonder van die groepen, welke nu reeds in het bijzon der belast zijn met het toezicht op het militaire motorisch verkeer. De maré chaussée surveilleert reeds geregeld op de buitenwegen. De noodzakelijke outillage is daarop ook ingesteld.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5