-<É5h Amsterdamsche Bank HOENDERDOS KOLEN „De Spieghel" Agenda voor Haarlem Radio Moors U had gelijk Twee jubilarissen bij G.E.B. Salaris directeur Openbare Werken ZATFRDAG 12 N O-V EMBER 955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLKMSCHE COURANT 5 Medische verzorging tijdens het weekeinde Zelfs het oog van de camera staart zich wel eens blind Examens PACTOLAN FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck „Loyg- John Silver" (R o x y) is een fil misch vervolg op het bekende boek „Schat- eilarid" van Robert Stevenson. Verscheide ne ruwe zeebonken uit dit boek komt men ook nu weer tegen en zelfs het schateiland speelt weer een geduchte rol in deze Cine mascope-productie in kleuren, waarin Ro bert Newton met succes de hoofdrol speelt. Men kan zich stellig wel amuseren met de ze film, ook al biedt zij lang niet altijd de sfeer, die Stevenson met zijn boek schiep. N. R. K. „Geen moment zonder student" (Cine ma Palace) Betty Grable en Sheree North ziet men in deze luchtige film opge nomen in het Amerikaanse studentenle ven. Zij zijn getuige geweest van een moordaanslag, maar wensen het onderzoek der politie te ontlopen, omdat zij vrezen dat de moordenaar het dan ook op haar ge munt heeft. Zij duiken dus onder en zetten de hele studentengemeenschap, waar zij overigens welkome gasten zijn, op stelten. Er wordt gedanst en gezongen tot de moor denaar op het tapijt komt en de verwikke lingen ernstige vormen gaan aannemen. Natuurlijk wordt er een oplossing gevon den voor alle netelige problemen en houdt men de herinnering over aan heel wat merkwaardige en vrolijke situaties. A.O. „Vadertje Langbeen" (L i d o Holly wood heeft het beroemde verhaal van Jean Webster weer eens verfilmd, maar op een manier waarover de schrijfster zich waar schijnlijk hogelijk verbaasd zou hebben. Deze opmerking houdt allerminst een af keuring in, want deze zeer gemoderni seerde versie is, ondanks de vele afwijkin gen van het origineel, een alleraardigste film, niet het minst door de charmante wijze waarop Leslie Caron de rol van het lieve meisje uit het Franse weeshuis en Fred Astaire die van de moderne „Vader- ADVERTENT1E van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM HAARLEM Artsen, boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. (uit sluitend telefonisch ontbieden). Apotheken, Firma C. G. Loomeyer Zoon, Barteljoriss.traat 11, tel. 10175; Park- Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038; Apotheek J. Krijnen, Ek sterstraat 100, tel. 25860. Deze apotheken zullen tevens geopend zijn op werkdagen van 12 November tot 19 November, des avonds na 6 uur tot des ochtends 8 uur BLOEMENDAAL Artsen: Van Zaterdagmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur dokter J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloe- mendaal, telefoon 22261. Overveen Van Zaterdagmiddag twee uur tot Zondagavond elf uur dokter D. K. Heeringa, Militairenweg 18, Overveen, telefoon 24480. Aerdenhout: Van Zaterdagavond zes uur tot Maandagmorgen acht uur dokter J. Tjakkes, Nic. Beetslan 6, Aerdenhout, telefoon 27570. Wijkverpleegsters: In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal hebben dienst zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, telefoon 25769 bgg. en zus ter H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, telefoon 26876. Apotheken. Voor de Zondag-, avond- en nachtdienst zijn van Zaterdagavond 12 November zes uur tot Zaterdagmorgen acht uur zijn geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal; Apotheek de Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560-8284 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, telefoon 38320. HEEMSTEDE Artsen: Dr P. M. van der Gugten, Heem- steedse Dreef 57, telefoon 39903 en dr G. S. Nout, Camplaan 26, telefoon 38763. Wijkverpleging: zr J. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673. Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, telefoon 38320. HILLEGOM Dr. G. G. D. Ie Cocq d' Armantville, Six- laan 7, tel. 5613. LISSE Dr H. A. Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155. BENNEBROEK Dr G. Manschot, Rijksstraat 34, tel. K 2502-430. HAARLEMMERMEER Hoofddorp, dr Bult, tel. 6320. Nieuw-Vennep, dr v. d. Weg, tel. 280. Zwanenburg-Halfweg. Dr. A. Hoekstra, Kerkhoflaan 87, tel. K 2907-454. tje Langbeen" speelt. Dat gebeurt in een luxueuze entourage; een millionnairs- paleis en een Amerikaanse meisjeschool. En het schoolfuifje dat daar gegeven wordt is alleen al de moeite waard om naar deze vrolijke film te gaan kijken: er komen on der meer balletten (onder leiding van de befaamde Roland Petit ingestudeerd) aan te pas en men ziet en hoort het orkest van Ray Anthony de uitbundige muziek voor de nieuwste Amerikaanse dans, de „Slue Foot", spelen, die door Leslie Caron en Fred Astaire op een verrassende manier wordt gedemonstreerd. Oog en oor krijgen het volle pond in deze Cinemascope-film, waarbij men zich geen seconde zal vervelen. K „Chantage" (Frans Hals). De Franse film is een van de zeer goede films, die het genre onderwereld-film rechtvaardigen. Het thema is het conflict waarin een der chantagebende-leden Jean-Louis (Ray mond Pellegrin) leeft als hij gaat houden van de dochter van een mede-chanteur, die door de politie gepakt is. Dit meisje (Magali Noel) was niet op de hoogte van de praktijken van haar vader en wil nu zij die kent, niets meer met de gevangen oude man te maken hebben. De zuivere liefde die zij Jean-Louis toedraagt doet hem de bende verlaten. Het meisje dat op het laatst te veel van de bende wist uit de handen van de moordenaars red dend, sterft hij. Chantage is een uitmuntend geregisseer de film, met zeer goed spel van Magali Noel die een zeer expressief gelaat heeft en daarmee voortreffelijk acteert dank zij regisseur Lefranc en van Raymond Pellegrin. Het thema is niet realistischer gemaakt dan het in werkelijkheid zou kun nen zijn en de verderfelijke praktijken komen door die strakheid des te verderfe lijker naar voren. Chantage is een zeer goede zwart-wit film, die zeer harmonisch in elkaar zit. Het camerawerk levert behalve steeds goede beelden enkele dramatische close ups. N. „Plotseling zeven dochters" (Studio) Een film speciaal gemaakt met en voor Maurice Chevalier, die fungeert als Don Juan en uit hoofde van deze kwaliteit in het bezit raakt van zeven dochters, die zijn dochter-s niet zijn. Bepaald fijnzinnig zijn de grapjes in de film niet. De luchthartig heid grenst dikwijls aan het dubbelzinnige. Een enkele keer schiet Maurice nog eens uit zijn slof, maar de glans is er af. De film kan ons de Maurice van vroeger niet doen vergeten. Of men zich ermee zal amu seren lijkt ons zeer de vraag. De goede smaak komt nogal eens in het gedrang. De goede vrolijkheid lijdt er onder. Fr. „French Cancan" (L u x o r) Reed's schre ven wij erover in „Erbij". Bepaald geen uitschieter deze geschiedenis van de „Mou lin rouge" en zeker geen benadering van het wezen van de dans. Een wat fondant achtig verhaal, pretentieloze verstrooiing, die u een avond bezig houdt, doch hoge verwachtingen mag men er niet van koes teren. De sfeer van Hustons „Moulin rou ge" zal men er vergeefs in zoeken. Fr. „Ciske, de rat (Rembrandt). Terecht geprolongeerd. Een frisse Nederlandse film, waaraan wij voor het eerst sinds de Ne derlandse filmindustrie met haar produc ten op de markt kwam oprecht plezier beleven. Regisseur Staudte bereikte met zijn acteurs uitstekende resultaten. „Verdi, koning der melodieën" (Mine r- va) De operaliefhebbers kunnen hun hart ophalen aan de levensgeschiedenis van de koning der melodieën, die ditmaal in Ita liaanse filmversie tot ons komt. Het is meer muziek dan film wat men geniet, doch het compromis is aanvaardbaar ge noeg gesloten om verzekerd te kunnen zijn van kwaliteit. ADVERTENTIE Een straat bij avond. Auto's passeren, de camera legt liet licht der koplampen vast. Is dit de werkelijkheid? Neen. Het oog van de camera heeft zich blind gestaard Als dit zelfs een camera overkomt, zou het dan een mens niet kunnen gebeuren Om een voorbeeld te geven: bij effectenbezitters bestaat dit gevaar. Zij houden soms vast aan een bepaalde belegging, óók als voorzichtigheid geboden is. Het gevolg is niet zelden verlies. Daarom is het goed regelmatig contact te onderhouden met de Bank, die de bewegingen op de effectenmarkt snel en objectief ervaart en zijn cliënten-effectenbezitters hiernaar prompt en juist adviseert. 218 kantoren in 179 plaatsen Rotterdam. Economische Hogeschool. Can- didaatsexamen in de Economische Weten schappen: B. van Riel, Rotterdam. Docto raal examen J. Hoogenhout, Bergen; A. F. Bolhuis, Wassenaar; C. van Steenis, Rotter dam; J. Kars, Rijswijk; J. Voerman, Rot terdam; R. G. van Kleef, Den Haag. Leiden. Candidaatsexamen Nederlands Recht: mej. T. M. Kloosterman, Rotterdam; mej. L. C. van Koetsveld, Den Haag; mej. C. R. Wiarda, Den Haag; mej. L. C. Verste gen, Leiden; G. van Benthem v. d. Bergh, Aerdenhout. Rotterdam. Economische Hogeschool: doc toraal examen in de Economische Weten schappen: S. Sterk, Rijswijk. Leiden. Semi-arts examen: F. N. M. Bie- rens. Den Haag: M. H. Groenewegen, Leiden; W. Schalling, Rotterdam; F. Tan Hoan Giok, Leiden; Tan Hong Dhiem, Leiden. Arts examen: mevr. M. J. A. M. Pop—Smeets, Zoeterwoude; mej. M. Zwagerman; C. II. C. Botermans, Den Haag; H. K. de Groot, Leiden; H. P. Jeremiasse, Den Haag. Tot doctor in de Wis- en Natuurkunde is gepromoveerd op proefschrift getiteld: „Thermodynamic and Dimensional Proper ties of Polymer Molecules in Solution", de heer A. Dijkstra, geboren te Marssum, wo nende te Leiden en tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld Dielectric Behaviour of Polyvinylacetate in Toluene", de heer L. K. H. van Beek, ge boren te Oostvoorne wonende te Zwolle. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Geo- legy of the Eastern Zone of the Siencra Del Brezo (Palebcia-Spain)", de heer J. Kanis, geboren te Kampen en wonende te Katwijk a. Zee. Doctoraal examen Nederlands Recht: mevr. M. Bellingwout—Roodenburg, Vlaardingen; ADVERTENTIE toen U zei: „Dat hoesten moet nu maar eens afgelopen zijn, ik pak PACTOLAN". Maar weten Uw hoestende vrienden en kennissen al van Uw wonderbaarlijke genezing? Of moeten zij maar blijven door sukkelen Uw advies maakt meer indruk dan de aanbeveling van de fabrikant. Zeg het hun dan nnclgenezende zuigtabletten koopl U bi.i Uw eigen apotheker of drogist. Pryzcn 0.75 - 1.35 - 2.25 Nauwelijks zal Merlijn in de kist, of hij hoorde naderende, zware stappen. Toen hij door 'n heel smal kiertje onder het deksel door gluurde, zag hij de reuzen weer de zaal binnenkomen. Maar ze bleven er nietze gingen door een andere deur iveer heen. Noxi wil ik toch eens even een onderzoekingstocht gaan maken! besloot Merlijn. Als die kerels terugkomen, kan ik weer gauw in de kist glippen! Hij luisterde nog even, maar er was geen enkel geluid meer te bekennen. Toen opende hij het deksel en stapte uit de kist... 31-32 H. W. van Rees, Wassenaar. Doctoraal exa men Psychologie: J. A. A. M. Jonkergouw. Sittard. Doctoraal examen Godgeleerdheid: F. Rosingh, Hengelo. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op een proefschrift getiteld: ,,A Comparative Study of the Particle Frac tions from Apocynaceae Latices" de heer J. van Die, geboren en wonende te Den Haag. Candidaatsexamen Geschiedenis: P. de Buck, Leiden. Groot-tentamen Godgeleerd heid: D. Papma, Ferwerd (Fr.). Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Spiritual Terminology in the Latin Translations of the Vita Antonii", pater. L. Th. A. Lorie, 's Gravenhage. Kampen. Theologische Hogeschool: Can didaatsexamen (cum laude): J. N. Nammens- ma. Drachten. Amsterdam. Vrije Universiteit: Doctoraal examen Economie: J. J. Wemand. Heelsum. Amsterdam (Gemeente Universiteit): doc toraal examen in de Economie: G. J. Koe- lemey. Amsterdam. Candidaatsexamen Nederlandse Taal en Letterkunde: J. A. M. Bakkum, Amsterdam. Doctoraal examen in de Godgeleerdheid: ds. H. Veenstra, Ooster hout. Candidaatsexamen 2e gedeelte in de Godgeleerdheid: G. Prast, Amsterdam. Doc toraal examen in de Scheikunde: W. Baren- drecht, Beverwijk. Candidaatsexamen in de Wis- en Natuurkunde letter D: J. J. Broerse, Amsterdam. Doctoraal examen Nederlandse Taal en Letterkunde: C. J. Meijer, Am sterdam. Delft. Technische Hogeschool: Candidaats examen voor Werktuigundig Ingenieur: R. Bosma, Enschedé; A. J. van der Donck, Nij megen; R. J. D. Dubbeldam, Dordrecht: B. Gerritse, Amsterdam; R. Hendriks, Gelder- malsen; F. W. M. Hermsen, 's Gravenhage; A. R. Hylkema. Eindhoven; H. R. ICleijn, Haarlem; C. M. K. van Vugt, Zandvoort. Ingenieursexamen voor Scheepsbouwkun dig Ingenieur: W. van Noordt, Boskoop; W. Vastenou, 's Gravenhage. Ingenieursexamen voor Vliegtuigbouwkundig Ingenieur: A. van Lent, Rijswijk (Z.H.); J. L. de Ruyter van Steveninck, Rijswijk. Utrecht. Kunstgeschiedenis: J. A. van de Graaf/Utrecht. Candidaatsexamen Rechten: C. van de Hooft, Amersfoort. Doctoraal examen Rechten: mej. C. H. A. H. M. Mom- merste, Tilburg; F. H. Vrijlandt, Amers foort. Doctoraal examen Geneeskunde: J. G. A. M. Cremers, Amstenrade: mej. T. E. Sieburg. Breukelen: H. J. M. Joosten, Arn hem; Mej. E. M. Keulemans, Utrecht; mej. P. A. M. van de Vegt, Dongen. Semi-arts examen: P. A. B. M, van Beek, Oosterhout; F. P. C. Billet. Breda: L. H. H. M. Panhuy- sen, Utrecht; F. L. A. M. de Vreese, Nij megen. Arts-examen: G. J. van Andel, Utrecht; R. S. M. Mol, Etten; (N.B.); mej. A. J. A. Molewijk, Dokkum; mevrouw G. Moltmaker—Karreman, Utrecht; mej. J. E. Obbink, Utrecht; A. H. C. M. van Oppen, I-Icerlen; F. W. Sanders, Utrecht. Tandarts examen: mej. K. Egyedi, Amsterdam; P. J. E. Vissers. Roosendaal. De heer M. J. Hartgerink uit Groningen is gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op een proefschrift getiteld: „Bronchiale Complicaties van het Tuberculeuze primair Affect bij Kinderen". Groningen. Candidaatsexamen Rechts geleerdheid: A. G. J. van Abeelen, Enschedé. Candidaatsexamen Sociale Wetenschappen: G. J. Bent, Groningen. Doctoraal examen Godgeleerdheid: ds. J. A. Hebly, Nieuwe Schans. Doctoraal examen Rechtsgeleerd heid: D. F. van Giffen, Amsterdam. Arts examen le ged.: mej. W. A. P. van Beuse- kom, Den Haag; mej. T. K. de Vries, Hee renveen; J. Bergsma, Groningen; F. Jessu- run, Paramaribo; J. de Jong, Leeuwarden; H. T. Kijlstra, Arnhem. Bevorderd tot arts: H. G. Jager, Hoogezand; G. Postma, Gro ningen; J. Zeevenhooven, Voorschoten. Utrecht. Examen Tandtechnicus 2 der stichting Vakopleiding .Examens en Voor lichting Tandtechnici: J. A. Beyn, Rotter dam; F. van der Burg, Groningen; K. Huy- gen, Bunschoten; II. van Laar, Den Haag; M. J. van der Laar, Valkenburg-Houthem; H. van der Pool, Gouda; F. Rijperman, IJmuiden; A. Sitters, Amsterdam; J. II. Heppenstrijdt, Venlo; P. V. Toledo, Amers foort; A. den Hartog, Lochem. Examen Tandtechnicus 1: H. van Bemmel, Leiden; W. J. Kamphuis, Utrecht; P. C. Kind, Rot terdam; M. van der Sluys, Den Haag; P. J. Vos, Arnhem. Examen inzake Vakbekwaam heid voor het Tandtechnisch Laboratorium- bedrijf: J. Drenth, Assen; H. M. van 't Huil, Rotterdam; T. O versier, Dordrecht; A. E. v. Schoonhoven v. Beurden, Sittard. Veertig jaar in gemeentedienst De heer G. P. C. van Delden, administra tief ambtenaar A, eerste klasse, zal op 25 November de dag herdenken waarop hij veertig jaar geleden in dienst van het Ge meentelijk Energie Bedrijf te Haarlem trad. Op 29 November volgt de heer A. Duite- meijer, technisch ambtenaar eerste klasse bij het G.E.B. die op deze datum veertig jaar in dienst van de overheid zal zijn. De heer Van Delden begon in 1915 zijn loopbaan bij het gasbedrijf te Haarlem als tijdelijk ambtenaar. In de eerste wereld oorlog vervulde hij zijn militaire dienst plicht. Op 1 Januari 19^0 volgde de vaste aanstelling als adjunctklerk bij het gasbe drijf. In Augustus van datzelfde jaar werd hij bevorderd tot klerk, in 1930 tot ad junct commies en in 1948 tot administratief ambtenaar A tweede klasse. In 1949 vond te Haarlem de samenvoeging van het gas- en electriciteitsbedrijf tot het G.E.B. plaats. Op 1 Januari 1955 werd de heer Van Delden bevorderd tot administratief amb tenaar A eerste klasse. De heer Duitemijer begon als aspi rant-tekenaar bij het Gemeentelijk Ener gie Bedrijf te Rotterdam. In April 1920 zet te hij zijn werkzaamheden voort in Haar lem als tijdelijk onderopzichter bij het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf, waar hij een jaar later in vaste dienst genomen werd. In 1930 werd hij bevorderd tot ad junct-inspecteur en twaalf jaar later tot inspecteur. Zijn titel werd in 1948 gewij zigd in technisch ambtenaar en sinds 1 Ja nuari bekleedt de heer Duitemijer de func tie van technisch ambtenaar eerste klasse. Door feiten achterhaalde vragen van Kamerlid De minister van Binnenlandse Zaken heeft in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer geantwoord op opmerkingen over het sa laris van de directeur van Openbare Wer ken te Haarlem, zoals dat door B. en W. in hun aanvankelijke voordracht ter be noeming van een nieuwe directeur werd voorgesteld. De minister schrijft: „Dat het jaarsalaris van de directeur van Openbare Werken en het. Gemeentelijk Grondbedrijf door de raad van de gemeen te Haarlem zou zijn vastgesteld op f 18.540 is de ondergetekende slechts uit persbe richten gebleken. Het niveau van dit sa laris heeft er toe geleid, dat door tussen komst van Gedeputeerde Staten van Noord holland om inlichtingen is verzocht. Hierbij is reeds aanstonds onder de aandacht van dit college gebracht, dat, indien het ver melde salarisbedrag juist zou zijn, daarte gen bezwaar zal moeten worden gemaakt. De gevraagde inlichtingen zijn intussen nog niet ontvangen: ondergetekende zal zijn standpunt eerst na kennisneming daarvan kunnen vaststellen". (De olijke vragensteller was blijk baar evenmin als de minister op de hoogte van de gewijzigde voordracht van B. en W. toen zij opnieuw ir. D. N. Dammers aan de raad als enig candidaat voorstelden voor de post van directeur van Openbare Werken. Toen immers hielden B. en W. zich aan het in de salarisregeling genoemde bedrag der wedde, waarboven zij een toelage be paalden. De toelagen zijn mogelijk „we gens bijzondere persoonlijke kwaliteiten en de omvang van de uit te oefenen taak". Ook bij een volgende voordracht ter voor ziening in deze vacature welke overi gens niet spoedig te verwachten schijnt kan deze methode worden gevolgd, waar door tevens tegemoet gekomen kan wor den aan de „bijzondere situatie op de ar beidsmarkt", hoewel die natuurlijk niet als motief voor een toelage kan worden aan gevoerd. Red.). ZATERDAG 12 NOVEMBER Cinema Palace: „Geen moment zonder student, alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Plotseling zeven dochters", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „French Can-Can", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Verdi, koning der melodieën", alle leeft., 7 en 9.30 uur. Lido: „Vadertje Langbeen", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. „Blondjes genieten de voorkeur", 18 j,, 23.30 uur. Frans Hals: „Chantage", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Long John Sil ver", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Iïötel „De Leeu werik", 20 uur. De Groningse ver. „Gruno" voert op „Mit Huuslek Verkeer" van Karl Bunge. Stadsschouwburg, 20 uur: A.B.C.- cabaret, „De kat van huis" met onder ande ren Corry Vonk en Wim Kan. Sportfondsen- bad Haarlem, 19.30 uur: Gecostumeerd kin- derzwemfeest. Nassauplein 8, 1422 uur: Bazar der Vrij-Katholieke Kerk. ZONDAG 13 NOVEMBER Cinema Palace: „Morgen begint het le ven", 18 jaar, 10.30 uur. „Geen moment zonder student", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Russisch Bal let", 11 uur; „Plotseling zeven dochters", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „French Can-Can", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Verdi, koning der melodieën", alle leeft., 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. Lido: „Vader tje Langbeen", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. „5 Maanden in de Brazilaanse wildernis", alle leeft., 11 uur. Frans Hals: „Chantage", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Long John Silver", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, A.B.C.-cabaret, „De kat van huis" met onder anderen Corry Vonk en Wim Kan. Bakenesser gracht 63: 10.30 uur, Wijdings- dienst van het Rozenkruisersgenootschap. Zuiderkapel: 10 uur, J. van Oostveen, 17 uur, Ds. J. Visser; 20 uur, Jeugdsamenkomst. Concertgebouw: 20 uur, „Haags Volksto neel" voert op „De witte Non". Geb. „Cul- tura", 10 30 uur: Neder. Ver. van Spir. „Har- monia", Spr. J. G. de Jong. MAANDAG 14 NOVEMBER Cinema Palace: „Geen moment zonder student, alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Plotseling zeven dochters", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..French Can-Can", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vadertje Langbeen", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Chan tage", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Long John Silver". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volks universiteit. Lezing door Dr. H. A. Benno van Gelder in de serie: „Leven en denken in het tegenwoordig Rusland". Minerva Theater, Heemstede: 8.15 uur, V.P.R.O.- tournée met „Post voor u". Begijnhofkapel: 20 uur: Interkerkelijk Evang. Comité. Stads schouwburg: 20 uur, A.B.C.-cabaret met „De kat van huis". Vraagt onze prijscourant ook voor SUPER WALES anthraciet KIXDERHUISSINGEL 2 - TELEFOON 11979 33) „Dus dan weet u niet of hij dood is!" „Voor mij is hij dood." Voor haah was hij dood. Arme eenzame, oude ziel! De politieman wachtte even, maar vervolgde dan: „En hij heette Daniël." „Daniël!! Hij heette Willem." „Willem? U zegt me toch de waarheid?" „Ik kan u de bewijzen laten zien." „Goed. En hij heeft een zoon die David heet." „David Corbeyn?" Ze zei het niet heftig, zoals hij eigenlijk verwacht had, maar nadenkend. Er kwam een heel andere uitdrukking op haar ge zicht. De politieman wachtte af wat ze verder zou zeggen. „David Corbeyn? Dat is een familienaam. Er zullen wel meer David Corbeyns in de familie geweest. Ook mijn grootvader heette zo. U weet wel, het schilderij in de eetkamer." „Weet u of uw broer een zoon gehad heeft van die naam?" „Nee, daar weet ik niets van." „Of andere kinderen?" „Ik heb het u al gezegd: wij hebben nooit meer iets van hem gehoord." „Maar het zou dus heel goed mogelijk zijn, dat hij een zoon heeft die David Cor beyn heet." „Ja, dat zou wel mogelijk zijn." „Ik heb de naam David Corbeyn ontdekt in deze zaak. Ik kan u ook de bewijzen laten zien. En dan zou het zeker voor de hand liggen dat die David Corbeyn de dief is van de Buddha en toen die niets op leverde, van de juwelen." „Ja, inspecteur. Dat zou zeker voor de hand liggen." Ze was nu wat mededeelzamer geworden, dacht hij. Ze hield zich wat minder kramp achtig' dan straks en haar handen hadden de armleuningen losgelaten. Ze had zelfs toe gegeven dat David Corbeyn een familie naam was en dat hij waarschijnlijk wel de juwelendief zou zijn. En hij vervolgde: „Ik vond de papieren van David Corbeyn in de zak van dr Camphuysen. Dr Camphuysen is ongetwijfeld een Corbeyn; hij lijkt spre kend op het portret van uw grootvader." Ze stond weer rechtop zoals daareven. Heftig. Heftig. En ze herhaalde blindelings; „Dat is hij niet. Dat is hij niet!" „En wie is hij dan wel, juffrouw Cor beyn?" „Dat is hij niet!" Op dit dramatische ogenblik kwam de dokter binnen. En de dokter keek heel on vriendelijk naar de inspecteur van politie, die zijn patiënte in zulk een opgewonden staat had gebracht. Hij eiste onmiddellijke beëindiging van het verhoor: het zou waar achtig een kwestie van levensgevaar kun nen worden! En hij zette juffrouw Corbeyn voorzichtig in haar stoel, en bette haar hoofd met koud water en liet haar drinken en mopperde onderwijl heel duidelijk ver staanbaar op die bloedhonden van politie, die stomme ezels, die runderen! Inspecteur Renkevoort, terwijl de menagerie nog ver der werd aangevuld, ruimde het veld. In het zijkamertje wachtte hem een kleine troost. Daar stond een van de rechercheurs, die hij had uitgezonden om informaties, op hem te wachten en rappor teerde: „Die David Corbeyn is door de Franse politieradio omgeroepen. Ruim twee maan den geleden, maar hij wordt nog steeds ge zocht. Hij is één van de twee bankiers van de Banque de Chicago, die in Parijs op de fles is gegaan met een tekort van een slor dige drie millioen. Allemaal geld van kleine spaarders. De kerels zijn gevlucht, waar schijnlijk naar Amsterdam, en nog steeds niet gevonden. De tweede heet Paul Mar tin." „Paul Martin", schreef inspecteur Renke voort in zijn notitieboek, dat steeds maar dikker werd. HOOFDSTUK IX. Een nieuwe hoed en een vleugje lipstick, dat waren de wapenen waarmee Greetje Meilink ten strijde trok. Ze zag er, in Noortjes nieuwe zwarte jurk, haar eigen vermaakte bontjasje, haar mooiste kousen en Noortjes schoenen zo elegant en mondain uit als een blond, be deesd domineesdobhtertje maar zijn kan. Niemand kon zien, hoe haar hart in haar keel klopte toen ze om half één de trap afdaalde en hoe ze een bijna onbedwing bare neiging moest overwinnen om niet om te keren. Maar ze kwam toch beneden en zag daar haar cavalier op haar wachten, eveneens op zijn Paasbest en in een stra lend humeur. Zijn uiterlijk versterkte nog verder de antipathie, die zij voor deze man koesterde. Hij had zich gekleed zoals een al wat oudere man zich kleedt als hij met een heel jong meisje denkt uit te gaan: een vlotte, sportieve jas, glanzende, iets te op zichtige schoenen, zijn hoed een tikje schuin op zijn hoofd en een goudgele chry sant in zijn knoopsgat. En in zijn ogen tin telden die kleine, verleidelijke lichtjes, die Noortje Vlasakker bijna in de kaars ge lokt hadden en die Greet Meilink zo dode lijk verlegen maakten. Het eerste ogenblik was zeker wel het moeilijkste: naar deze man toe te gaan, zijn invité te excuseren en zichzelf voor de in vitatie aan te bieden. Ze sloeg er zich met mannenmoed doorheen, liet haar stem zo glad mogelijk klinken, glimlachte zo vrien delijk als ze kon met haar even aangezette mond (die erg raar aanvoelde!) en trachtte dat onbevangene in toon en gebaar te ieg- gen, dat aan modaine vrouwen eigen is. Dat haar eerlijke verlegen ogen al deze pogingen ijdel maakten wist ze natuurlijk niet, maar in ieder geval maakten die lieve blauwe kijkers het verzoek niet minder roerend en het jonge gezichtje niet minder aantrekkelijk. Professor Cossaert, als vrou wenkenner, bleef natuurlijk niet in gebreke deze aantrekkelijkheid te constateren. En dus bleek hij, tot Greetjes grote opluchting, dadelijk geneigd om van bruin op blond over te stappen. Dat hij zulks deed met een stortvloed van hoffelijke en Franse exclamaties, waarin telkens de woorden „charmante" en „ravis sante" voorkwamen, droeg er natuurlijk niet toe bij om de onbevangenheid van zijn dame te bevorderen. Ze zouden nu maar gaan. Het meisje had, om het tête-a-tête in de taxi nog zo lang mogelijk uit te stellen, als haar wens te kennen gegeven om te voet te gaan. Het weer was veel verbeterd: er joe gen nog altijd witte wolken langs een bleek blauwe hemel, maar er was toch telkens wat zon en de wind was afgenomen. Ze daalden de stoep af. En nu kwam er nog een tweede moeilijk ogenblik voor het meisje, want juist op dit moment kwam Daan Camphuysen thuis, die een eind had omgelopen in de wind. Hij keek naar de combinatie GreetjeCossaert en groette correct; het meisje hief haar hoofd op en zag hem aan. Toen was hij voorbij en schoof professor Cossaert met een vleiend zin netje zijn arm door de hare. Het meisje kon uiteraard niet weten of Daniël Camphuysen dit gezien had of niet, want ze kon natuurlijk niet omkijken en profes sor Cossaert was nu heel dicht naast haar. Het bleef een onzekerheid, die haar drukte. Ze liepen op hun gemak, zoals goedge- klede mensen doen, die de tijd hebben. Pro fessor Cossaert, met dat onbeschrijfelijk air van „bezitter", leidde haar schreden en voerde de conversatie. Het was iets ver schrikkelijks! Een paar maal, voor een etalage stilstaande, trachtte zij zich kwasi argeloos van zijn arm te bevrijden, maar zodra als ze voortliepen was de arm er weer. Een kleine heer, donker van uiterlijk en tenger van gestalte, scheen dezelfde route te volgen als zij en dezelfde belang stelling voor etalages te koesteren; wanneer zij stilstonden, stond hij even verder ook stil en wanneer zij voortliepen slenterde hij ook verder. Een vreemdeling, een wan delstok hanterend en links en rechts de gevels in ogenschouw nemend. En zoals iedere schaduw weer een schaduw heeft, zo was er nog een onopvallende grauwe figuur in een regenjas, die eveneens over veel vrije tijd scheen te kunnen beschikken. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7