Militaire junta trekt bewind in Argentinië aan zich Uitbanning van de oorlog het slotcommuniqué verwacht J OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Lonardi als president door Aramburu vervangen Minder scepticisme in Genève Weerbericht m Amerikaanse bezwaren tegen 4 UNO-candidaten opgeheven Franse wapens voor Egypte Peronisten werden te zacht behandeld Preventieve revolutie in Brazilië geslaagd Het woord is aan Molotov voelt wel iets voor Eisenhowers plan Geen veto tegen de volksrepublieken Albanië, Bulgarije, Hongarije Roemenië en Regeringsraad (Maghzen) van Marokko ontbonden Faure kreeg opnieuw vertrouwensvotum Nachtvorst Democratisch Afgezette waarnemend president in de hoofdstad teruggekeerd Perón voorspel: zegt vertrouwen in PNI het Kabinet-Harahap op Belgische woordvoerder suggereert simpele verklaring. Koningin Juliana betuigt Coty haar deelneming Westelijk accoord over politiek in Midden-Oosten Overwicht geslonken tot 38 stemmen Weerrapport II ei 70e JAARGANG No 109 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 14 NOVEMBER 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 2 6'J Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BUENOS AIRES (Reuter-AFP) Een militaire junta (raad) heeft het bestuur in Argentinië overgenomen „dm het welslagen van de revolutie te verzekeren". President Lonardi, die zeven weken geleden na een bloedige staatsgreep presi dent Perón opvolgde, is afgezet en vervangen door generaal" Aramburu, die kort na het afzetten van Perón chef van de generale stat werd en wordt beschouwd als een niet-politieke figuur, die de eerbied van de strijdkraehten geniet. Ilij heeft een militaire raad van vijf maningesteld, waarvan hijzelf voorzitter is. Voorts hebben hierin zitting admiraal Rojas, de vice-president, en de ministers van land-, zee- en luchtmacht. Aanvankelijk was gemeld, dat Lonardi ten behoeve van Arumburu was afgetre den, doch later maakte Lonardi bekend, dat de wijziging „uitsluitend een gevolg is van een besluit van de strijdkrachten". In een later regeringscommuniqué werd ge zegd, dat generaal Lonardi verzocht was af te treden, omdat mannen met totalitaire opvattingen, „afwijkend van de Argentijnse geestesgesteldheid en zich verschuilend achter het Rooms katholieke geloof, tracht ten de revolutie van haar rechte weg te laten afwijken". De val van generaal Lonardi is een ge volg van diens verdraagzame houding ten aanzien van Peronisten die Perón „ter goe der trouw" hadden gesteund. De onmiddel lijke aanleiding van de regeringswijziging was het aftreden van prof. Busso als mi nister van Binnenlandse Zaken en Justitie. Deze heeft zrth bereid verklaard de functie van minister van Binnenlandse Zaken weer op zich te nemen. Hij zal het departement van Justitie waarnemen, tot een nieuwe minister benoemd zal zijn. Luis Podesta Costa is benoemd tot minister van Buiten landse Zaken in de nieuwe regering. Hij is beroepsdiplomaat en hoogleraar in het volkenrecht. Na de eedsaflegging heeft de 53-jarige nieuwe voorlopige president in een radio boodschap tot het Argentijnse volk gezegd, dat de regering slechts het herstel van de democratie beoogt. Mannen van onbetwiste boedanigheid zullen de beste waarborg zijn RIO DE JANEIRO (Reuter/AFP)De Braziliaanse kruiser „Tamandare" met de afgezette waarnemende president van Bra zilië Carlos Luz aan boord, is Zondag de haven van Rio de Janeiro binnengelopen. Het nieuwe regiem van president Ramos heeft hem veiligheid gewaarborgd. Luz had een wijkplaats op de kruiser gezocht, toen de Braziliaanse hoofdstad door mili tairen werd bezet. Aan boord bevonden zich ook enkele gevluchte ministers, hoof den van dienst en kolonel Mamede, wiens aansporing tot een staatsgreep de onmid dellijke aanleiding was tot de „preventieve staatsgreep" van generaal Lott. Juscelino Kubitschek, de gekozen opvolger president van de Verenigde Staten van Brazilië. Naar verluidt heeft Luz het voorzitter schap van het Huis van Afgevaardigden opgegeven, waarop hij toestemming kreeg de kruiser te verlaten. Luz had de nieuwe president Nereu Ra mos telegrafisch medegedeeld dat hij zijn aandeel in de gebeurtenissen als afgeslo ten beschouwt. De normale toestand in het land keert terug. De telefoonverbindingen met Rio zijn hersteld en de voorzorgs maatregelen worden opgeheven. Generaal Tezeiro Lott is in zijn functie hersteld. De ministers die het nieuwe re giem niet steunen zijn ontslagen. De wet gevende vergadering van de staat Sao Paulo heeft met 59 tegen vijf stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de nieuwe regering. (U.P.) Uit de benoeming van de nieu we niet-militaire ministers blijkt dat de sociaal-democratische partij en de arbei derspartij de overwinning uit het vuur hebben gesleept en dat de nieuw-gekozen president Juscelino Kubitschek en de nieuwgekozen vice-president Joao Goulart op 31 Januari in functie kunnen treden. De opzet van de staatsgreep was de oppo sitie machteloos te maken die openlijk had aangekondigd de installatie van Kubit schek en Goulart te zullen verhinderen. De nieuwe waarnemende president Ramos be hoort tot de rechtervleugel van de sociaal democratische partij. Eduardo Lonardi, de afgezette president van Argentinië. voor een spoedige terugkeer van democra tische methoden, zo zei hij. Op verzoek van de nieuwe president hebben de leden van de pasbenoemde politieke adviescommissie besloten hun ontslag in te trekken, omdat, zij van oordeel zijn, dat de voorlopige re gering teruggekeerd is op de weg der de mocratie. Zondagavond is de politie in actie geko men bij het regeringspaleis, waar enerzijds groepen personen hun steun aan generaal Lonardi betuigden en anderzijds betogers schout-bij-nacht Rojas toejuichten, die zijn functie van vice-president heeft behouden. Perón heeft in Panama verklaard, dat hij de val van zijn opvolger reeds enige dJ^en had verwacht. Hij zei voortdurend op de hoogte te zijn gehouden van het besproke ne waarvan Lonardi en de zijnen dachten dat zij geheim waren. Perón voorspelde dat in de komende weken in Argentinië nog meer personen van het toneel zullen ver dwijnen, „wanneer een reeks dwaze be stuurders hun onbekwaamheid tonen". Ge neraal Aramburu noemde hij „even onbe kwaam als Lonardi". Een van de meest besproken mensen van DJAKARTA (PIA) Het partijbestuur van de PNI heeft in een verklaring gezegd, dat het geen vertrouwen kan hebben in het kabinet-Harahap. „Het huidige kabinet kan na de verkiezingen van September niet meer beschouwd worden als een normaal kabinet, doch dient slechts 'de lopende zaken af te wikkelen". De PNI noemt de economische politiek van het kabinet destructief en zegt, dat zijn buitenlandse politiek Indonesië in gevaar brengt, en de goede naam van de republiek schaadt. Voorts zegt de verklaring, dat de perso neelspolitiek de rechtszekerheid van de ambtenaren ondermijnt en dat buitenlandse bedrijven bevoordeeld worden ten nadele van de nationale bedrijven. De verklaring zegt,voorts, dat het kabinet-Harahap door zich tegen de wil van het volk in te hand haven en door een aantal principiële maat regelen te nemen, zijn bevoegdheden te buiten is gegaan. de nationalistische groep, Goyeneche, die tot voor kort minister voor Pers en Cultuur v/as, is gearresteerd. Een commissie van onderzoek beschuldigt hem ervan, dat hij een jaar of wat geleden 120.000 pesos aan overheidsgeld heeft gebruikt voor een reis naar Spanje, waar hij op uitnodiging van Franco's i-egering lezingen heeft gehouden. Geen arrestaties in de zaak Anneke Beekman De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van België heeft naar aanleiding van het onjuiste bericht over de arrestatie in de zaak-Anneke Beekman verklaard: „Wij kunnen alleen maar concluderen dat de Nederlandse autoriteiten onze be vestiging van ontvangst van hun verzoek tot arrestatie verkeerdelijk hebben opge vat als een mededeling dat werkelijk ar restaties waren verricht". Twee weken geleden toen het Neder landse arrestatieverzoek was ontvangen, heeft een grote politiemacht een razzia gehouden op een klooster in de buurt van Wavelghem, waar de vluchtelingen zich volgens een gerucht schuil zouden houden. Er werd toen noch later echter enig spoor van hen gevonden. PARIJS (Un. Press) Een van de eerste telegrammen met betuiging van medeleven die Zaterdag op Rambouillet aankwamen, na het overlijden van mevrouw Coty, was dat van Koningin Juliana en Prins Bern- hard. „Onze kinderen en wij zullen altijd vele dierbare herinneringen bewaren aan ons contact met onze beminde mevrouw Coty", zo eindigde het telegram. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Brulat: Het geluk, waarnaar de mens het innigst verlangt, blijkt vaak zijn ongeluk. De omgeving van het Muiderslot wordt in de oorspronkelijke toestand teruggebracht. Waar eens de wallen waren worden nu bomen geplant. Minister Cals zou Zaterdag de eerste boomplanting verrichten, maar hij kon niet komen. Hij was ziek. Geen nood echter, want zijn zoontjes Noud en Gidi voelden er alles voor om hun vader te vervangen. Onder het wakend oog van hun moeder en slotvoogd, Ton Koot, ging de eerste boom „de grond in". (Van onze speciale verslaggever te Genève) GENèVE, 13 November. De dertiende zitting zou, zo men de officiële woordvoer ders wil geloven, de ministers van de grote vier Zaterdag geluk hebben gebracht. Met treffende eenstemmigheid werd na afloop van de vergadering op de vier persconfe renties verklaard, dat nog geen enkele ont moeting tot dusverre zo positief en zo con structief had geleken. In het slot-communi- qué zal vermoedelijk, op initiatief van Mo lotov, een passage worden opgenomen, waarin de vier mogendheden verklaren nimmer hun toevlucht te zullen nemen tot wapengeweld om hun geschillen te be slechten. Voor de rest zullen de vragen be treffende controle en inspectie, zijnde van technische aard, naar de sub-commissie voor de ontwapening van de UNO worden verwezen. Molotov en Dulles hebben gistermorgen gedurende meer dan twee uur opnieuw met elkaar gesproken, op verzoek van Molotov. De Russische minister heeft zijn aggressieve toon nogal sterk getemperd. Het plan- Eisenhower voor de controle uit de lucht, zou volgens hem toch nog wel eens opnieuw kunnen worden bestudeerd. En ook de moeilijkheden, verbonden aan een doel matige inspectie op de bewapening, wilde de Rus nu wel erkennen. Vrijdag had Molotov ook nog geopperd NEW YORK Reuter/AFP) Het hoofd van de Amerikaanse UNO-vertegenwoor- diging Lodge, heeft bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten zich niet langer tegen toelating van communistische landen tot de UNO zullen verzetten, met uitzondering van Buiten-Mongolië. Behalve de Mongool se volksrepubliek hebben Albanië, Bulga rije, Hongarije en Roemenië om toelating verzocht. De Verenigde Staten zullen zich bij stemming over toelating van de vier laatstgenoemde landen onthouden. De Ver enigde Staten zullen voor de dertien an dere, niet-communistische landen stemmen, die tot de UNO wensen toe te treden. Deze landen zijn: Italië, Oostenrijk, Finland, Ier land, Portugal, Spanje, Cambodja. Ceylon, Japan, Laos, Libye, Jordanië en Nepal. Naar verluidt zijn de Verenigde Staten tegen toelating van Buiten-Mongolië, om dat zij dit gebied als een communistische provincie beschouwen, waarover de Sovjet- Unie en communistisch China het gezag delen. Canada heeft voorgesteld de dertien lan den. die het Westen wil toelaten, en de vijf landen, die het Sovjet-blok steunt, geza menlijk toe te laten. Tot dusver had Wash ington Sovjet-voorstellen voor een massa le toelating afgewezen. De Sovjet-Unie heeft alleen tegen de toelating van Japan en Spanje bezwaren. Om lid van de UNO te kunnen worden moet een land in de Veiligheidsraad ten minste zeven van de elf stemmen op zich verenigen en de steun verwerven van veer tig van de zestig leden van de UNO-As- semblée. Lodge verklaarde reden te hebben om te veronderstellen, dat de vier communisti sche landen de vereiste meerderheid in de Veiligheidsraad zullen behalen, ondanks het feit, dat de Verenigde Staten zich van stemming zullen onthouden. Desgevraagd zeide Lodge berichten te hebben ontvan gen, dat de Sovjet-Unie tegen de door het Westen gesteunde candidaten niet van haar veto-recht gebruik zal maken. d'e UNO-commissie maar liever op te doe ken, omdat het Westen toch niets voor ont wapening zou gevoelen. Ook daarvan kwam hij nu terug. Wel wenste Molotov aanvankelijk vast te houden aan een on middellijk verbod van de atoomwapens. Maar toen DuLles hem op het gevaar wees dat door zo'n verbod, dat het Westen uiter aard onderschreef, de ministers de indruk konden wekken dat de klassieke strijdmid delen wel door de morele beugel konden, verklaarde de Rus zich bereid dan maar elke vorm van oorlog in de ban te sluiten. Intussen kan niet worden ontkend, dat de stemming zich wel iets gewijzigd heeft. Van enig belang zouden vooral de demar ches van Molotov bij Dulles kunnen zijn, omdat die er op wijzen dat ook Rusland nog terugschrikt voor een totale misluk king van de conferentie. Optimistisch kan men zich, na de volsla gen negatieve uitkomst van de eerste twaalf zittingen, moeilijk tonen, maar men is over het algemeen toch wel iets minder sceptisch geworden. Vanmiddag komt het derde agenda-punt, uitwisseling West-Oost, aan de orde en misschien zullen de ministers dan een mo gelijkheid vinden hun experts uit de put te GENèVE (Un. Press) - Frankrijk is voor nemens spoedig de wapenleveranties aan Egypte, overeenkomstig orders die lang geleden zijn geplaatst, te hervatten. Frankrijk heeft hiertoe besloten nu radio Caïro haar campagne jegens de Franse politiek in Noord-Afrika gematigd heeft. De wapen-leveranties werden gearran geerd bij contracten van anderhalf jaar ge leden. Zij hadden de instemming van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, doch kwamen tot stilstand toen radio-Caïro met zijn actie begon. De orders omvatten tanks, geschut en enkele jagers. De be sprekingen over hervatting der leveranties begonnen tien dagen geleden in Parijs en duren nog voort. De zegslieden merkten op dat Frankrijk ook met Israel wapencon tracten heeft, doch gaven hierover geen verdere bijzonderheden. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver enigde Staten hebben in het verleden de politiek gevolgd elkanders wapenverkopen aan het Midden-Oosten goed te keuren. Sedert de verklaring van 1950 hebben zij getracht de leveranties aan Israel en de Arabische staten in evenwicht te houden. De Westelijken nemen een afwijzend standpunt in ten opzichte van de wapen verkopen der communistische landen aan Egypte, waarmede onlangs een begin is gemaakt. Hun politiek is er op gericht Egypte aan de kant van het Westen te houden zonder het bewapeningsevenwicht in het Midden-Oosten te verstoren. De Verenigde Staten hebben toegezegd dat zij beperkte wapenleveranties aan Is rael in „sympathieke overweging" zullen nemen, doch zij weigeren aan Israel wa pens te zenden in zulk een omvang als die van de communistische zendingen naar het Midden-Oosten. helpen, want die zijn er zelfs niet in ge slaagd een gemeenschappelijk rapport te redigeren. Waar hier precies de moeilijk heden schuilen, zullen we vanavond ver nemen en morgen berichten kunnen. Morgen, Dinsdag, komt, op verzoek van Molotov, ook het eerste punt Duitsland en de Europese veiligheid nogmaals op tafel. Indien het klimaat van de conferentie inderdaad principieel verbeterd zou zijn, dan zullen de vier ministers dat morgen kunnen bewijzen. RABAT (Reuter/AFP) De nieuwe resident-generaal van Marokko, de oud hoofdcommissaris van politie van Parijs Dubois heeft te Rabat zijn functie aan vaard. De Nederlandse consul-generaal, mr. J. W. Wijnaendts, heette hem namens het corps consulaire welkom. Hij merkte op: „Frankrijk, dat altijd de vriend van de Marokkanen is geweest, zal zich aan de nieuwe toestand aanpassen door in Marokko de moderne discipline van de Westelijke wereld te verenigen met de wijsheid van het Oosten". De troonraad van Marokko heeft op ver zoek van sultan Ben Joessef de Marok kaanse regeringsraad, die naast het Franse bestuur het land regeerde, ontbonden. Te vens is aan de dertien viziers waaruit de raad bestond, verzocht niet deel te nemen aan de plechtigheden bij de terugkeer van de sultan. Een uitzondering vormt de 108- jarige El Mokri, die als lid van de troon raad geen lid meer van de Maghzen (re geringsraad) was. Intussen zijn Zondag weer gewelddaden gepleegd in het protectoraat. In Casablanca werden twee handgranaten geworpen in het café van een Fransman, die in Juli was aangehouden wegens „contra-terrorisme". Elf Europeanen werden gewond. Twee van de daders werden door cafébezoekers dood geschoten. Twee anderen werden aange houden. Bij een aanslag in Casablanca werd een Marokkaan gedood. Ook in Rabat kwam een Marokkaan bij een aanslag om het leven. Ten minste 21 mensen zijn in het week einde in een hevig gevecht gedood. Tien Franse en Marokkaanse militairen sneu velden, zestien werden gewond, en ver scheidene vermist. Op het gevechtsterrein, nabij de grens met Spaans Marokko, lieten de opstandelingen elf doden achter. Vol gens Franse officieren maakten Marokka nen uit de Spaanse zóne deel uit van de aanvallers. GENèVE (United Press). De Weste lijke grote drie zijn Zaterdag overeen gekomen om met alle hun ter beschikking staande middelen een bewapeningswedloop in het midden-Oosten te verhinderen en volgens waarnemers zouden zij tevens de weigering van Israel om met de Arabische staten over een compromisoplossing te on derhandelen, krachtig veroordeeld hebben. (Van een correspondent te Parijs) De Assemblee Nationale heeft Zaterdag avond met 285 tegen 247 stemmen aan de regering-Faure haar vertrouwen geschon- I ken en is daarmee accoord gegaan met het houden van verkiezingen in December overeenkomstig de bepalingen van de kies wet van 1951, evenwel zonder lijstverbin- dingen. Reeds Zaterdagavond vroeg men zich af of Faure al of niet bij president Coty het ontslag van zijn regering zou in dienen. Bij zijn meerderheid bevonden zich de stemmen van negentig communisten en bij de tegenstemmers 94 socialistische af gevaardigden. Van de 75 radicalen de partij van de minister-president gaven er slechts 25, waarbij dan nog hijzelf en vijf van zijn ministers, hun vertrouwen aan de regering. Na overleg met de voorzitters van de Assemblée en de Senaat en met president Coty die, ondanks het zware verlies, dat hem heeft getroffen, doorgaat met het be handelen van de dringende staatszaken heeft Faure verklaard dat hij zijn taak zal voortzetten. De premier bevindt zich in een onzekere positie nu de meerderheid van de radica len hem in de steek heeft gelaten. Men acht het niet uitgesloten dat zij hun minis ters zullen verzoeken de regering te verla ten. Morgen zal de Senaat opnieuw beraad slagen over het wetsontwerp en .waar schijnlijk zal zij het ontwerp weer terug zenden naar de Assemblée, met behoud van haar bezwaren tegen de kieswet van 1951. Wellicht zal de Senaat gebruik maken van haar recht het ontwerp niet onmiddel lijk naar de Assemblée terug te zenden, doch het eerst in nadere behandeling te nemen, hetgeen twee maanden kan du ren. Bij Schotland ligt een krachtig hoge- drukgebied, dat maar weinig van plaats verandert. Aan de achterzijde van een diepe depressie, die over Finland naar het Oosten trekt, voeren Noordelijke winden koude en betrekkelijk droge lucht naar onze omgeving. Hierin komen opklaringen voor, tijdens welke de temperatuur des nachts vrij sterk kan dalen. We kunnen derhalve dn de komende nacht plaatselijk lichte vorst verwachten. Doordat de luchtdruk in Scandinavië Maandagmorgen flink steeg, zal de wind in onze omgeving wat naar het Noord-Oosten ruimen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand SP w - S Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Viissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven VI. Z.-Limb. sneeuw half bew. onbewolkt mist half bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. mist regen licht bew. zwaar bew. geheel bew. motregen geheel bew. nevel geheel bew. nevel motregen zwaar bew. licht bew. zwaar bew licht bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. W NW NNW W NNW O NO NNW NNO NNO windstil NO NW W NNO windstil windstil windstil windstil NW windstil Z matige N zwakke N zw. NNO zwakke W zw. NNW zwakke W zwakke N zw. ONO 2 zS 0 4 3 0 -0 0,1 2 0 3 0 8 0 8 0,1 4 0,1 6 0 6 0 9 17 7 13 8 16 4 6 0 5 0,5 6 0,5 6 2 6 2 8 0 5 11 13 11 0,3 0 0 1 0,1 0,1 0,2 0,1 Neerslag laatste 24 uur. <xxx>ooococooooocoocooococccco< DOCOOOOOOOOOOCOOOOOOCOC RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het IC.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. Vannacht hier en daar tempe raturen om het vriespunt. Morgen overdag dezelfde of iets lagere tempe raturen. 15 November Zon op 8.00 uur. onder 16.52 uur. Maan op 9.08 uur. onder 17.13 uur. Maanstanden 14 Nov. 13.01 uur: Nieuwe maan 22 Nov. 18.29 uur: Eerste kwartier 29 Nov. 17.50 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 November Hoog water: 3.20 en 15.37 uur. Laag water: 11.23 en 23.40 uur. Dinsdag 15 November Hoog water: 3.59 en 16.12 uur. Laag water: 12.01 en uur. oxx»oocc<xcocoxcooocxxx»roxxxccccocccc<o«».

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1