DINSDAG KOOPJESDAG HULPVAKARBEIDERS In Haarlemmermeer werden Zaterdag de doden herdacht Hertebok op weg naar Heemstede Woensdag komt St. Nicolaas in Haarlem Bij B en W van Bloemendaal geen eenstemmig oordeel over deelname (Kort v en bondig COMMANDEUR Klaproosdag De Ramplaan Spelers met „Vreemde Lading" Noorhollands Orkest KLEERMAKER l FLINKE JONGENS A mateurtoneel „Sport in de kunst*' in Stedelijk museum Examens Scheepvaart WONING ZELFBEDIENING RIJBEWIJS vernieuwen Plaats een Groentje 529ste STAATSLOTERIJ 3e ft M A A N D A G 14 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'l 9 cooo«xxxx>xxx>oc>ooooaxxx>ooc>ooc<xcccccccccccococcccccccooccc Een indrukwekkende stilte heerste Za terdagmiddag' op de nieuwe begraafplaats te Hoofddorp, waar honderden zich hadden verzameld om de oorlogsgraven om de do den van de tweede wereldoorlog te herden ken. Dit was het ontroerende hoogtepunt van de dodenherdenking op Klaproosdag. Bijna zevenhonderd personen hadden ge hoor gegeven aan de uitnodiging van de af deling Haarlemmermeer van het Neder lands Oorlogsgraven Comité om aanwezig te zijn bij deze plechtigheid, die deze orga nisatie dit jaar voor de tiende maal orga niseerde. De stoet, die zich op de Hoofdweg- vóór de begraafplaats had opgesteld, betrad het kerkhof, terwijl Hoofddorps Fanfaregezel schap „Excelsior" de „Marche Funèbre" van Chopin speelde. In een lange rij defi leerde men langs de graven van de Ne derlandse militairen, die op 10 Mei 1940 op Schiphol vielen, van de vliegers van de Royal Air Force en van de Royal New Zealand Air Force, die gedurende de bezet tingsjaren boven de Haarlemmermeerpol der werden neergeschoten en langs de laat ste rustplaats van landgenoten, wier licha men na de bevrijding werden gevonden, doch die niet meer konden worden ge- identificeerd. Vele kransen werden gelegd. Hieronder bevonden zich bloemstukken van het ge meentebestuur van Haarlemmermeer, het Het amateur-ensemble „De Ramplaan- spelers",eerste prijswinnaar van de NATU- toneelwedstrijd 1954 voor Kennemerland, heeft Zaterdag en Zondag in gebouw Domi te Overveen twee voorstellingen gegeven van Noel Langley's griezelklucht „Vreemde lading" een nogal rammelend brokje Chinese Zee-romantiek dat allerminst uit blinkt door oorspronkelijkheid. Toneel van handeling is een gammele kustvaarder, die met een aantal kleurrijke „Oosterse" blan ken op weg is van een Chinese haven naai de Kroonkolonie Hongkong: een Britse zeekapitein-uit-één stuk, stoer en voor de duvel niet bang, maar al evenmin vies van een winstgevend smokkelzaakje, een recht schapen Anglicaanse zendeling-met-verlof, een weltfremde oude jonge-juffrouw, lij dend aan 'n milde vorm van giechel-hyste- rie, een lafhartige tweederangs-avonturier, een elegante vrouw-van-de-wereld en ten slotte, als klap op de vuurpijl, een genlle- man-boekanier met het uiterlijk en de ma nieren van een cynische film-schurk. Om vijf kostbare parels te bemachtigen, die ergens aan boord verborgen zijn, maakt de bemanning van het schip gemene zaak met een kaperkapitein, die de coaster in volle zee entert en haar dan van onder tot boven laat uitkammen om de paarlenschat te vin den, waarin hij echter niet slaagt. Tot zo ver is het allemaal niet meer dan een cliché-zeerovers-verhaaltje voor schooljon gens, maar halfweg het tweede bedrijf krijgt de intrigue wat meer gehalte, vooral in die scènes, waarin de kaperhoofdman zijn intelligentie en bravour meet met die van de Britse schipper en diens passagiers, teneinde achter het geheim van de onvind bare juwelen te komen. In deze scènes van bluf en contra-bluf, geschreven in soms zeer spitse dialogen, had werkelijk iets kunnen doorklinken van sfeer en spanning, maar juist in deze beslissende gedeelten schoten de Ramplaanspelers vrijwel voort durend en eendrachtig naast de roos. Ab van Deelen was een kostelijke geacheveer de piratenhoofdman, die er volkomen in slaagde, zijn tekst met het grappige goed volgehouden Franse accentje een ondertoon van duistere dreiging te geven, Herman Langerveld's stoere Britse kapitein en Cas Iielwes' onverstoorbaar-godvruchtige do minee kwamen weinig tekort en ook de rest van de bezetting deed individueel soms heel aardige dingen, maar met het samen spel vlotte het allerminst; op de een of andere manier praatte en acteerde men in deze geladen scènes steeds weer langs el kaar heen. Het „sloot" niet: de tekst klonk onzeker en geforceerd, bijna alsof men er zelf geen fiducie in had; houding, dictie en mimiek harmonieerden niet; reacties en schrikbewegingen kwamen te vroeg of helemaal niet, waardoor de enige climax, die het stuk had kunnen opleveren, een anti-climax werd. Het resultaat was een zeer zwak derde bedrijf, waarin men wel veel genoegelijke kolder, maar weinig ech te „suspense" te genieten kreeg. Jan van Hemert's grimeerkunst en sfeervolle décors hadden een beter lot verdiend. H. CROESEN. Het vliegend hert Jodocus heeft ook dit weekeinde weer van zich doen spreken. Vastbesloten om toch over het Noordzee kanaal naar de geboorteplaats Enkhuizen te komen, verscheen de hertebok op diverse plaatsen aan de oevers van het kanaal. Zaterdagmiddag is het hert nog in Vel- serbeek gesignaleerd en Zondagmorgen liet de zesender zich door een mevrouw aan de Wüstelaan in Santpoort een schoteltje melk voeren. Men kon het dier echter niet ver leiden om in de buurt van een schuur te komen. Jodocus wandelde de rest van de Zondag een beetje in die buurt rond. In de loop van de avond kwam Jodocus tot de ontdekking, dat zelfs hij nooit over het Noordzeekanaal zou komen en daarom aanvaardde hij zeer verstandig de terugtocht. Maandagmorgen signaleerde men de bok weer in de Amsterdamse wa terleidingduinen bij Vogelenzang, waar hij op zoek was naar een hinde, die daar al geruime tijd eenzaam rondwandelt. Overi gens hoopt men, dat het paar dan gezamen lijk naar de hertekamp in Groenendaal te Heemstede zal terugkeren. In deze herte kamp wachten de reeën èn de oppassers dus nu in spanning af of dit werkelijk het geval zal zijn. in Heemstede is men er na de omzwervingen van de bok op het ogen blik namelijk beslist van overtuigd, dat Jodocus door zijn intelligentie en lichaams kracht het aangewezen hert is om als aan voerder van de in de hertekamp aanwezige kudde op te treden. Al zal men dan mis schien ook over enige tijd voor de nakome lingen van Jodocus de hekken een stuk moeten verhogen. Vanmiddag is Jodocus gesignaleerd op het buiten „Het Manpad". polderbestuur, de Oorlogsgravenstichting, het Rode Kruis Korps Haarlemmermeer, de plaatselijke afdeling en het hoofdbe stuur van het Oorlogsgraven Comité, Buurtvereniging „De Viersprong", Oranje vereniging „Hoofddorp", Speeltuin- en Reisvereniging „De Nieuwe Brug". Ook werd een krans gelegd namens Mrs. M. Stevens uit Rochdale (Engeland) op het graf van haar zoon, de Sergeant-vlieger A. Stevens, die op 3 Mei 1943 bij Vijfhuizen sneuvelde. Plicht naastenliefde Toen allen zich om de graven hadden geschaard, werd de eerste herdenkings toespraak gehouden door rector H. Brans uit 's Gravenhage. hoofdaalmoezenier van het R.K. Jeugdwerk in het Bisdom Haar lem. Rector Brans vermaande zijn gehoor de waarde van de herkregen vrijheid af te meten naar wat de na-oorlogse jax-en voor ieder persoonlijk opleverden. De gesneu velden gaven hun leven niet voor persoon lijk voordeel, maar voor het belang van het geheel, voor de gehele wereld. Zij deden dit in liefde. Sommigen gingen, zich hier van bewust, de strijd in; anderen ontdekten dit pas, toen zij sneuvelden. Maar hun dood legt ons een plicht op. De plicht van de naastenliefde. De herdenkingstoespraak van ds. J. van de Blink, vlootpredikant te Amsterdam, werd ingeleid door het spelen van het ko raal „Wenn ich einmal soil scheiden" uit de Matthaus-Passion van Joh. Seb. Bach. Offer Spreker herinnerde er aan dat de doden, die in Haarlemmermeer ter aarde werden besteld, er slechts enige zijn van de tien tallen millioenen van vele nationaliteiten, die in de tweede wereldoorlog sneuvelden. Hier past voor allen een „op de plaats rust", om terug te zien op het verleden. Maar ook een „voorwaarts mars", om het oog te richten op de toekomst. Beide kun nen we niet missen. Het gedenkteken van de doden is een bijbels bevel. We moeten onze kinderen vertellen van hetgeen God in het verleden deed. Zonder het offer van hen, die vielen, zou het thans niet mogelijk zijn om in vrijheid te leven. Daarom moe ten we in de geest van hun offer voort gaan en ons oog niet alleen gericht houden op het horizontale vlak. We moeten de hulp verwachten van omhoog, om te kun nen leven zoals de offers der vele gevalle nen dit van ons vragen. Want de God, die in het verleden steun en bijstand gaf, zal deze ook in de toekomst verlenen. Beste meisjes en jongens, Sint Nicolaas heeft mij laten weten, dat hij van plan is op 16 November, dus Woensdag, een bezoek te brengen aan onze stad Haarlem. Nu heeft hij zich herinnerd, dat hij de vorige keer door een groot aantal kinderen is welkom geheten en dat heeft hem erg veel plezier gedaan. Ik weet niet of ik het eigenlijk mag vertellen, maar ik zal het er maar op wagen: de goede Sint rekent er op, dat er nu nog veel meer kinderen ko men kijken. Ik heb hem n.l. verteld, dat ik erg te vreden ben over de Haarlemse meisjes en jongens en dat ik het daarom prettig zal vinden als hij een grote tocht door de stad zou maken, zodat zoveel mogelijk kinderen hem kunnen zien. Hoewel Sint Nicolaas niet zo jong meer is en een dergelijke rijtoer dus heel inspannend voor hem is, heeft hij toch beloofd dit te zullen doen. Ook ik reken er op, dat jullie in grote getale aan wezig zult zijn om Sint Nicolaas te verwelkomen. Vergeet vooral niet hem overal met luid gejuich te ontvangen, want jullie weet, dat hij daar vast op rekent. De burgemeester, CREMERS. Sint Nicolaas komt om kwart voor twee per boot aan de Turfmarkt te Haar lem aan. Te paard maakt hij met veertig zwarte Pieten een tocht via de Ge dempte Oude Gracht, Nassaulaan, Kenaupark, Parklaan-, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat naar de Grote Markt. Op het bordes van het Stadhuis zal Sint Nicolaas de jeugd toespreken. Om halfvier komt Sint Nicolaas in het Juliana- park aan en om half vijf op het Teylerplein in Haarlem-Oost. XXXXXXX>OOOOOOOOOCO:COCCOODCOOSOOOCX>^OOCODOOOCOOCCCCCa> OXC<X»30CODOCCO&3COXX>3CCCOX>CCÖXXXXXX>OOCCO Nadat „Excelsior" het gebedslied „Blijf bij mij, Heer" had gespeeld herdacht de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius het werk van het Neder lands Oorlogsgraven Comité, speciaal dat van de afdeling Haarlemmermeer, tot de oprichting waarvan hij tien jaar geleden het initiatief nam. De samenkomsten heb ben niet alleen innerlijke waarde voor hen, die ze bijwonen, maar betekenen ook zo veel voor de nabestaanden in Nederland en in het buitenland. Dank zij het werk van het Oorlogsgraven Comité zijn er banden gelegd tussen ons land en de nabestaan den in Engeland en elders, die méér bete kenen dan een vreedzaam naast elkaar' le ven. Burgemeester Jansonius dankte het bestuur voor hetgeen het in het verleden 1 deed, niet alleen met betrekking tot de herdenkingen, maar ook op velerlei ander terrein, waarop werk verricht werd dat voor hen, die achterbleven, zo onzegbaar veel betekent. Hij sprak de wens uit dat het Oorlogsgraven Comité, hierbij gesteund door de burgerij, deze zegenrijke taak nog lang mag voortzetten. „The Last Posf' Hierna speelden de trompetten „Tne Last Post" en herdachten de vele honderden in twee minuten van eerbiedige stilte de ge vallenen. Toen rector Brans het „Onze Vader" had gebeden, werden de Engelse en de Neder landse vlag, die gedurende de plechtigheid halfstok hadden gehangen, gehesen. Dit werd gevolgd door het trompetsignaal „Ré veille" en het spelen van het Engelse en het Nederlandse volkslied. De heer D. E. Deerenberg, bestuurslid van de afdeling Haarlemmermeer van het Nederlands Oorlogsgraven Comité bracht dank aan de vele belangstellenden. In het bijzonder uitte hij de erkentelijkheid van het comité aan de beide padvindersorgani saties, de „Yoali-groep" onder leiding van dr. De Vos uit Haarlem en „De Meervogels" onder leiding van hopman J. de Jonge uit Hoofddorp. De voorzitter van het Nederlands Olym pisch Comité, mr. J. Linthorst Homan heeft Zaterdagmiddag de tentoonstelling „Sport in de kunst" in het Stedelijk Museum in Amsterdam geopend. Hij memoreerde de geschiedenis van de totstandkoming van deze expositie. Er zijn 28 werken geselecteerd uit de 54 inzen dingen van een door het Prins Bernhardt fonds uitgeschreven prijsvraag. De bedoe ling van de prijsvraag was „de aandacht van de kustenaar te vestigen op de sport als maatschappelijk verschijnsel en tevens om eventueel voor uitzending naar de Olympische kunsttentoonstelling in Mel bourne een aantal werken voorhanden te hebben". Mr. Linthorst Homan overhandigde voorts de eerste prijs aan de winnaar van de prijsvraag (f 1000) de heer F. Lensvelt uit Amsterdam voor de houtsnede „wiel rijders". De gemeenteraad van Bloemendaal heeft in 1953 na de oprichting van het Noord hollands Philh. Orkest besloten niet deel te nemen aan de stichting, maar wel jaar lijks een bijdrage te verlenen. Inmiddels is een nieuwe stichting gevormd en aan de gemeentebesturen in de provincie Noord holland is opnieuw gevraagd tot deelname te besluiten. B. en W. van Bloemendaal heeft de vraag besproken, maar zij hebben geen eenstemmig oordeel. In een brief aan de gemeenteraad schrij ven B. en W., dat ofschoon de gemeente Bloemendaal door het toekennen van een jaarlijkse subsidie, berekend naar dezelfde norm als voor de participanten in de stich ting, zich steeds als deelneemster heeft ge dragen en ook als zodanig steeds werd be schouwd, het college tegenover de stichting meermalen met nadruk erop heeft gewe zen dat er uitsluitend sprake was van een telkenjare te verlenen en vast te stellen bijdrage en dat uit deze toekenning geen verplichtingen voor de toekomst mogen worden afgeleid. Een aantal leden van het college heeft het als een bezwaar gevoeld Utrecht. Candidaatsexamen Geneeskunde: J. M. van de Born, Maastricht; D. Jetses, Utrecht; W. J. Klein Wassink. Zierikzee; mej. G. Minnema, Apeldoorn; E. Ossentjuk, Apeldoorn; R. M. Smeets, De Bilt; H. J. Snelten, Tiel. Semi-arts examen: F. G. van de Brink. Utrecht; P. W. Glaudemans, Bus- sum; C. Th. Klemann, Naarden; J. J. Rosier, Utrecht; J. Sebus, Utrecht;A. H. Mensink, Utrecht; H. Hermse, Utrecht. Artsexamen: mej. E. J. van Geuns, Utrecht; G. van Her pen, Utrecht; W. G. van Loenen, Nijmegen; E. L. J. M. Pieters, Utrecht; J. W. Thiessen, Utrecht; Tandartsexamen: G. J. J. Dickmanm, Geleen; J. M. Fick, Den Haag; J. P. A. M. Geerkens, Schijndel. Staking. Bij een firma, die scheeps- onderhoudswerkzaamheden in de Amster damse haven uitvoert is het gehele perso neel, 420 man, in staking gegaan. De arbei ders willen een loonsverhoginig van 13 cent per uur hebben. Volgens de C.A.O. wordt f 1,37 per uur betaald. De directie deelde mede, dat zij de eis zal inwilligen. BINNENLAND Eerste moskee. De eerste moskee in Nederland zal op 9 December in Den Haag worden ingewijd door Sir Mohammed Zafrullah Khan, rechter in het Internatio nale Gerechtstof in Den Haag. Verstekelingen. Na het vertrek van de Nederlandse kustvaarder „Rijnhaven" uit Dublin ontdekte de kapitein twee versteke lingen. Hij vroeg eerst per radio of de red dingboot van Arklow de verstekelingen van boord kon halen maar hij besloot later hen mee te nemen naar de haven Rosslare aan de Ierse Oostkust. HAARLEM EN OMGEVING Voor het orgelfonds. Naar aanleiding van de handwerkactie, die enige tijd gele den voor het orgelfonds van de Hervormde gemeente van Bloemendaal is gehouden, kan men iedere Maandagmorgen van half elf tot twaalf bij mevrouw Bierens de Haan, Koe pellaan 10 te Bloemendaal een keuze ma ken uit de vele handwerkartikelen. Dus niet elke morgen, zoals wij Zaterdag abusievelijk berichtten. Op andere tijdstippen dan het genoemde, is bezichtiging alleen na telefoni sche afspraak mogelijk. Muggenpraat. De afdeling Huisbezoek van „De Open Deur" houdt Dinsdag 15 No vember een contactavond in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Vondel kwartier" aan de Vergierdeweg in Oud- Schoten. Hoofdagent Hartman, de organisa tor van de „Muggenronde", zal over zijn ervaringen, bij dit evenement opgedaan, een praatje houden. Voorts zal een filmstrip worden vertoond over het landelijk „Open Deur' -werk. Hierna zal er gelegenheid be staan tot het stellen van vragen. Deze con tactavond begint om kwart over acht. Infectieziekten. Het Instituut voor Ar beidersontwikkeling Groep Noord belegt, aangemoedigd door het succes van zijn openingsavond, op Woensdag 16 November een tweede contactavond. Dr. Louise Hem mes, die als bacteriologe is verbonden aan de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst te Haarlem, zal een cause rie houden over besmettelijke ziekten, hun verspreiding en de te treffen voorzorgsmaat regelen hiertegen. Deze lezing wordt gehou den in de Prinses Beatrix-kleuterschool aan de Raafstraat in Oud-Schoten. Geen spreekuur. De wethouder van Financiën de heer W. C. Bakker te Haarlem is deze week verhinderd spreekuur te hou den en mr. J. J. C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken en Volkshuisvesting te Bloemendaal. op Dinsdagavond. Schoorsteenbrandje. Vanmorgen om kwart over elf zijn de brandwachten uit Overveen van de Bloemendaalse brandweer uitgerukt voor een schoonsteenbrandje in het perceel Elswoutslaan 12 te Overveen. Een vonk van een belendend huis was ge vallen op een prop papier, dat het stook gat afsloot. Het papier had vlam gevat. Het vuur was spoedig geblust. Val. De politie deelt ons mede. dat de twaalfjarige Jan Zoer, die zoals wij Zater dag meldden na een val bij de Mr. Thiel- school in Haarlem ernstig gewond in het Grote Gasthuis moest worden opgenomen op een hek van 2Vj meter hoogte was ge klauterd. Hij bleef daarbij haken en viel op de binnenplaats van de school. Diefstallen. Uit de kleedkamers van het gemeentelijk sportterrein aan de Schalk- wijkerweg in Haarlem zijn het afgelopen weekeinde drie portemonnaies en een hor loge gestolen. De politie wijst er daarom op, dat men er verstandig aan doet waarde volle voorwerpen niet in de kleedkamers achter te laten. dat deelname aan de stichting de vaste ver plichting met zich- brengt tot een geldelijke bijdrage, waarvan de omvang wordt be paald door het jaarlijks exploitatietekort en derhalve ongelimiteerd is. Deelneming betekent in feite onderwerping aan de sta tuten zonder verdere zeggenschap en zon der de financiële consequenties te kunnen beïnvloeden. Dat het exploitatietekort in de komende jaren groter zal worden, kan als zeker worden aangenomen. Voor Bloemendaal wordt volgens het ontworpen subsidieschema het aandeel voor 1956 geraamd op 3.384,inclusief twee concerten. Deze leden vragen zich af of het belang van de gemeente Bloemendaal en haar ingezetenen het aangaan van een verplichting, waarvan de draagwijdte on bepaald is, wettigt en geeft de voorkeur aan een jaarlijkse bij de begroting te ver lenen en vast te stellen subsidie, zonder enige verplichting te dien aanzien voor vol gende jaren. Eén lid van het college acht het bezwaar van een tevoren niet gelimiteerde bijdrage niet onoverkomelijk in vergelijking met de betekenis van dit orkest bezien uit een oog punt van cultureel belang. Het feit dat de juiste grootte van de bijdrage tevoren niet bekend is, weegt minder zwaar aangezien de deelnemende gemeenten overeenkom stig de statuten gerechtigd zijn aan de be noeming van bestuursleden mede te wer ken en in verhouding tot hun geldelijke bijdragen via de vertegenwoordigers van de gemeenten-groep enige invloed en con trole kunnen uitoefenen op de werkzaam heden en het beleid van het algemeen be stuur der stichting. Het voortbestaan van dit orkest kan alleen verzekerd worden door een blijvende en niet door een telken jaren toe te zeggen medewerking van ge meenten, die wel het belang van dit orkest erkennen. Volgens dit lid vloeit hieruit ook voor Bloemendaal een verplichting voort en het acht toetreding tot de nieuwe stich ting wèl gewenst. B. en W. menen dat beide opvattingen zeer wei te verdedigen zijn en zou daarom gaarne van de gemeenteraad een uitspraak verkrijgen over de vraag of de gemeente Bloemendaal zal volharden in het systeem van een teikenjare te verlenen subsidie of met vele andere gemeenten zal deelnemen aan de stichting. Indrapoera, 14 te Genua. Jagersfontein, 13 East London. Joh. v. Oldenbarnevelt, 12 v. Sydney n. Surabaja Japara (KRL), 13 New York. Jaon, 12 te Pto Calelo. Karimun, 11 v. Makassar n. Padang. Korovina, 11 v. Stockholm n. Rotterdam. Kabylia, pass. 11 St. Helena n. "Curasao. Korenia, 11 te Ceula. Kota Gede, 12 te Suez. Kota Agoeng, 12 v. Colombo n. Suez. Katelysla, 13 V. Geelong n. Mena el Ahmadi. Krebsia, 12 v. Port Said n. Spezia. Karimata, 12 te Sorong. Kota Inten. 12 Semarang. Katelysia, 12 Geelong. Kellia. 14 Buenos Aiies. Limburg, 12 Bombay. Leto, 11 v. Liverpool n. Montreal. Linge, pass. 11 Las Palmas n. Dakar. Loppersum, 12 te Baltimore. Leuvekerk, pass. 12 Gibraltar n. Antwerpen.. Loosdrecht, 13 Marseille. Lutterkerk, 14 Rotterdam. Modjokerto, 11 v. Aden n. Belawan. Murena, 12 Miri. Maasdam, 11 v. Rotterdam n. New York. Maasland, pass. 12 ten O. v. Madeira n. A'dam Moordrecht, 13 v. Port Said n. Philadelphia. Meliskerk, 12 te Antwerpen. Mataram, 12 te Aden verw. Marpessa, 12 te Curasao verw. Meliskerk, 12 te Antwerpen. Notos, 11 te Amsterdam. Noordzee, 14 New York. Oranje, pass. 13 Sabang n. Belawan. Orion, 12 Alexandrië. 1 Ondina, 12 v. Tomori n. Bunju. Oranjefontein, 11 410 m. Z.t.O. Monrovia. Oostkerk, 12 te Hamburg. Ootmarsum, pass. 13 Bahamas n. New Orleans. Oranjestad, 13 v. La Guarira n. Curasao. Prins Willem III, 11 v. Quebec n. Le Havre. Pendrecht, pass. 13 Kreta n. Nynashamn. Peperkust, 13 v. Antwerpen n. Amsterdam. Perna, 12 v. Rotterdam n. Heysham. Pieter S, 13 te Swansea. Prins Willem II. 12 v. Quebec n. Le Havre. Prins Willem George Fred., 12 Rotterdam. Phrontis, 12 te Tj. Priok. Prins Willem IV, 12 Chicago. Polyphemus. 12 te Port Said n. New York. Peperkust, 13 te Amsterdam. Prins Joh. Willem Friso, 13 v. Rotterdam naar Montreal. Ridderkerk, 12 te Las Palmas. Rijndam, 12 v. Halifax n. New York. Raki, 11 te Koewait. Rotula, 12 60 m. N. Alexandrië n. Berre. Slamat, pass. 11 Guardafui n. Singapore. Stad Schiedam, 11 v. Narvik n. Bagnoli. Samarinda, pass. 12 Azoren n. New York. Schie, pass. 13 Ouessant. Sibajak, pass. 14 Guardafui n. Aden. Stad Vlaardingen, 13 140 m. W. Esbjerg naar Narvik. Sunetta, pass. 13 Belawan n. Men el Ahmadi. Sigli, 12 Biak. Stad Alkmaar, 12 Kirkenaess verwacht. Stanvac Talang Akar, 11 150 m. W. Kp. Cambodia Swartenhondt, 12 te Gorontalo. Straat Soenda, pass. 12 Rio Grande do Sul naar Santos. Stad Breda. 15 te Seven Islands verw. Stad Vlaardingen, 12 v. Rotterdam n. Narvik. Schie, 12 v. Rotterdam n. Oran. Tara, 12 te New Orleans. Talisse, 12 Suez. Tamo, 11 v. St. Vincent n. Antwerpen. Tawali. pass. 11 Guardafui n. Port Said. Tjipondok, 12 te Soerabaja. Tabinta, 12 Penang. Tjibadak, 12 Singapore. Tomori, 12 Soerabaja Telamon, 12 te Jacmel. Ternate, pass. nacht 11-12 Kp. Comorin n. Bom bay. Triton, 12 te Antwerpen. Teiresias, 13 te Djeddah verwacht. Tibia, 12 470 m. O. Albany. Tjisadane, 12 te Buenos Aires. Van Riemsdijk, 13 te Soerabaja verwacht. Wieldrecht 13 v. Einswarden n. Pto la Cruz. Willemstad, 14 Plymouth. Wonorato, pas. 12 Azoren n. Halifax. Waikelo, 12 Soerabaja. Willem Barendsz, 11 720 m. W. St. Helena. Wonorato, pass. 12 San Miguel n. Halifax. Woensdrecht, 12 200 m. O. North Cape. Wonosobo. pass. 12 Zuidp. Ceylon n. Madras. Willem Ruys, 13 v. Gibraltar n. Southampton. Zuiderkruis, 12 v. Walvisbaai n. Las Palmas. Zijpenberg, 13 Huelva. KLEINE VAART Ardeas. 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Adm. Courbet, pass. 12 Kielerkan. n. Preston. Adm. Nelson, 12 v. Oslo n. Moss. Ambiorix, 12 v. Amsterdam n. Bremen. Anna B, verm. 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Atlantis, pass. 12 Brunsbüttel n. Rostock. Atlas, 10 v. Ceuta n. Famagusta. Alcetas, 12 v. Rotterdam n. Ceuta. Amor, 12 te Rotterdam. Amyntas, 12 v. Rotterdam n. Savona. Ardeas, 12 te Rotterdam n. Lissabon. Artemis, 12 te Rotterdam. Algarve, verm. 12 v. Swansea n. Amsterdam. Amyntas, 12 v. Rotterdam n. Savona. Advent, 12 v. Den Helder n. Lomma. Audacia, 13 v. Glassondock te Rotterdam verw. Auriga, 12 v. Rotterdam te I-Ielsingborg verw. Bestevaer, 12 v. Habro te Gdynia verw. Bab T, 11 v. Ramvik n. Karlsvik. Bill S, 13 v. Swansea te Rotterdam verw. Castor, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Cinderella, verm. 12 v. Boulogne n. R'dam. Claes Compaen, 12 v. Sornaes te Shoreham ver\v. C. A. Falkland, 12 v. Rotterdam n. Antw. Daniel, 12 te Swansea. Daniel, 12 v. Wicklow te Swansea. Diligentia, verm. 12 v. Rotterdam n. Antw. Elisabeth Roorda, 12 v. Rotterdam n. Flensburg. Elsenburgh, pass. 12 Kp. St. Vincent n. Duin kerken. Eljo, 8 te Sligo. Eibergen, 12 v. Granville n. St. Malo. Elsenburgh, pass. 12 Kp. St. Vincent n. Duinker ken. Ella, 14 te Amsterdam vrewacht. Fiducia, verm. 12 v. Middelharnis n. Londen. Flevo, 11 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Flevoland, 12 v. Rotterdam n. Kingslynn. Gaasterland, 12 v. Harlingen n. Leith. Gerry S, 12 v. Krai veer n. Cork. Hydra, 8 v. Dover te Calais. Haskerland. 12 v. Harlingen n. Goole Helvetia, 12 v. Antwerpen te Bridlington. Hoc Vinces, verm. 12 v. Grimsby n. Rotterdam. Henrica, 12 v. Lissabon te Viana. Harold, verm. 12 v. Zwijndrecht n. Sandefjord. Ingeborg, pass. 12 Brunsbüttel n. Helsinki. Joost, 11 te Dordrecht. Keizersgracht, 12 v. Amsterdam n. Londen. Kaap Falga,, 10 v. Rundvik n. Zaandam. Kaap St. Vincent, 10 te Zaandam. Leuvehaven, verm. 12 v. IJstad n. Rotterdam. Leendert B. 12 v. Runcorn te Rotterdam verw. Midsland, 13 aan cie Hoek v. Holl. verw. Mynelis, 12 v. St. Malo te Kirkenhead. Matthew, 12 v. Rotterdam te Antwerpen verw. Mintaka N, 12 v. Bordeaux te Fedala verw. Muphrid N, verm. 1? v. Kopenhagen n. Wismar Neeltje B, 13 v. Propriano te Garston verw. Nero, 11 te Oporto n. Leixoes. Nisse, 12 v. Amsterdam n. Gent. Notos, 11 te Amsterdam. Nautic, verm. 12 v. Brest n. Trequier. Nassauhaven, verm. 14 v. Gothenburg n. Halm stad. Oosterdok, 12 v. Goole te Rotterdam. Oosterdok, 12 te Rotterdam. Olivier van Noort, 12 v. Rotterdam n. Korsoer. Olwe, 12 dwars Humber n. Boston. Plato, 12 v. Le Havre n. Pasajes. Phidias, 10 v. Lissabon n. Tanger. Prins Bernhard, 12 te Londen verwacht. Ponza,8 Kiel gep. n. Karlsborg. Pavo, 11 te Hernosand. Patria, 12 v. Boston te Rotterdam verw. Procyon, 13 v. Londen te Rotterdam verw. Soemba, 12 te Truro verwacht. Spurt, 12 v. Goole n. Schwarzemünde. Servus.pass. 12 Vlissingen n. Terneuzen. Spora, 12 v. Rotterdam të Stockholm. Tilly, 8 v. Stocka n. Zaandam. Ton S, verm. 14 v. Swansea n. Rotterdam. Vrouwepolder, 14 v. Bayonne te Manchester verwacht. Vindicat Atque Polit, 13 v. Swansea te Amsterdam Vrijburgh, 12 v. Londen te Rotterdam. Westereems, verm. 12 v. Gotland n. Husum. Westpolder, verm. 12 a 13 v. Oporto n. Antw, Willy, 12 v. Jakobstad n. Kemi. Willy, 12 v. Jakpbstad n. Kemi. Westerhorn, 12 v. Manchester te Rotterdam. Waienburgh, 12 v. Rotterdam te Amsterdam. SLEEPVAART Hudson, 11 te Dakar met zuiger. Oceaan, 11 v. Curacao n. Mobile of Jacksonville met tanker. Poolzee, 11 410 m. ZO. Guardafui met bak en twee sleepboten. Rode Zee, 11 v. Queenstown n. Vigo. Zwarte Zee, 11 te Colombo. Te koop gevraagd een leeg te aanvaarden voor klein gezin in Haarlem of omgev. Brieven no. 986. Alblasserdijk, 11 v. Rotterdam n. Hamburg Aigenib, 11 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alhena, 12 te Antwerpen. Alnati, 11 v. Montevideo n. Santos. Amor, 12 te Rotterdam. Amstelland, 11 v. Las Palmas n. Amsterdam. Artemis, 12 te Rotterdam. Alwaki, 12 te Karachi. Aalsum, 12 Colombo. Altair, pass. 13 Ouessant n. Las Palmas. Aardijk, 12 te Brownsville. Appingedijk, 12 t.h.v. Recife verw. n. New York Argos, 12 te Tel Aviv Ariadne, 12 te Heraklion verw. Axeldijk, 12 te Philadelphia. Aagtekerk, 12 v. Melbourne n. Sydney. Alpherat, 14 Buenos Aires. Amsteldijk, 13 Antwerpen. Arendskerk, 14 Lorenzo Marquez. Bantam, 11 Basrah. Blydendyk, 11 v. New York n. Antwerpen. Bussum, 12 te Port Said. Barito, 12 te Farfak Boschfontein, 11 v. Port Said n. Aden. Beninkust, 12 te Novoredondo. Boskoop, nacht 11-12 te Antwerpen. Breda, 11 240 m. NO. Curagao. Blommersdijk, 13 Rotterdam. Boskoop, 14 Rotterdam. Caltex The Hague, 12 Sidon. Cottica, 11 Amsterdam. Caltex Leiden, 12 te Sidon. Camerounkust, 10 v. Abidjan n. Takoradi. Campliuys, 12 te Singapore. Cleodora, pass. 12 Str. Ormoesz n. Rastanura. Congostroom, 23 te Hamburg verm. Callisto, 12 v. Baltimore n. U.K. Caltex Leiden, 12 v Sidon n.Rotterdam. Camitia, 12 v. Pta Cardon n. Liverpool. Castor, 12 Houston. Corilla, 13 v. Le Havre n. Curagao. Cloedora, 14 v. Rastanura n. Madras. Diemerdijk, 12 te Los Angeles. Duivendrecht, 12 v. Londen n. Rotterdam. Dalerdijk, 14 Rotterdam. Delft, nacht 13-14 te Antwerpen. Dordrecht, 11 v. Rotterdam n. Houston. Eendracht, pass. 11 Ouessant n. Haifa. Ena, pas. 11 Fayal n. Rotterdam. Eemland, 12 v. Cabedello n. Las Palmas. Elizabeth B; pass. 11 Gibraltar n. Beyrouth. Eendracht, pass. 13 Finisterre n. Haifa. Enggano, 13 Djedda verwacht. Groote Kerk, 11 v. Rotterdam n. Amsterdam. Guineekust, 11 te Calabar. Crania, 12 v. Melbourne n. Aedelaide. Garoet, 12 v. Singapore n. Calcutta. Gouwe, 12 te Monrovia verwacht. Graveland, 12 te Bahia. Gabonkust, pass. 13 Las Palmas n. Amsterdam. l-Ioogkerk. 12 Penang. Hestia, 12 Port of Spain. Hera, 11 70 m. O.NO. Cristobal. Hil«ersum. 12 Gibraltar gep. n. Mena el Ahmadi Hector, 12 te Amsterdam verwacht. Helicon, 13 te Philadelphia verwacht. Hydra, 11 v. New York n. Port au Prince. Hermes, 14 Rotterdam. Isis, 12 125 m. ZW. Ouessant n. Aruba. Ittersum, 12 te Amsterdam verw. EXTRA VOORDELEN VOOR 'T GRIJPEN BIJ GED. OUDE GRACHT 19 1 kg Suiker 71 3 pak Margarine90 1/1 blik Sperciebonen 69 2 gr. blik Koffiemelk 100 2 pak Maizena37 1 bus Peper29 3 pak Lucifers50 1 kg halve Br. bonen 55 1 L.fl. Fruit en Soep m. worst110 250 gr. Pinda's 39 200 gr. Droptoffee's 35 2 buss. Jodenkoek (44 st.) 69 Wintormodellen/An /"no Fobriok» prijzen-' Uit eigen ateliers Prinsengr. Amsterdam (bij Utr.str.) IUOJ Tel. 31317 Lyn 4 v.a. C. S. Laat ons dit verzorgen voor f 2.50 extra. U belt, wij kor men. - Tel. 24287 of 24489. CONFECTIE-ATELIER E C O B E vraagt J Tevens enige om te worden opgeleid tot perser. Aanm. dag. 9—5 uur: Gasthuisstraat 3 Haarlem; g| na 6 uur de heer Kaart, Roosveldstraat 43, Haarlem Wy kunnen nog plaatsen: om opgeleid te worden tot vakarbeider in het papier- warenbedrijf. Goed loon en opname in pensioenfonds verzekerd. v. d. BERG'S PAPIER WAPENFABRIEK N.V., Bloemendaalsestraatweg 1, Santpoort. Klas HOGE PRIJZEN f 35.000 15225 ƒ5000 16311 f 2000 15179 1500 2548 19993 1000 1422 5995 17568 18082 19016 f400 1118 1799 4035 6640 8548 8589 9385 11081 12714 12834 14459 14899 17486 18605 '21407 ƒ200 1139 1252 136J 13/9 1654 1744 2470 2580 2763 3121 3214 3294 3467 3713 3749 3980 4188 4271 4280 4843 4973 5009 5279 5510 6216 6577 6602 7021 7057 7126 7225 8349 9307 9340 9427 9746 9759 10104 10170 10525 1142S 11525 11615 12063 12391 12795 13047' 13081 13279 13597 14180 14229 14354 14526 15128 15209 15614 15786 15903 16062 17022 17646 17933 18096 18249 1S252 1S3S4 18403 191S5 19206 19408 19445 20734 21729 21829 PRIJZEN 1022 039 141 190 204 230 244 313 375 3S4 391 407 424 428 438 497 498 500 507 523 551 554 557 565 579 5S2 583 585 601 614 663 675 687 694 723 760 765 779 781 782 785 790 803 819 873 914 2003 016 055 056 205 231 244 262 272 275 281 287 288 291 383 392 419 444 445 456 503 508 550 566 571 604 611 644 652 734 759 774 779 796 820 869 875 912 936 962 3009 045 049 099 119 221 223 267 366 408 468 481 486 518 523 555 567 603 641 663 680 714 732 733 735 825 855 870 871 891 893 S94 903 917 924 964 •1001 066 068 074 102 160 162 175 1S5 253 269 272 293 314 346 391 428 478 501 533 611 638 655 710 717 729 744 761 819 S50 852 895 898 916 919 953 981 998 5038 040 049 050 062 064 087 122 150 163 176 190 268 269 288 293 332 338 349 365 370 377 394 403 504 505 524 538 547 592 626 62S 642 648 683 704 714 728 741 797 813 817 821 872 886 889 900 998 6003 02S 031 079 097 151 245 282 2S4 400 428 431 448 473 489 491 501 504 509 521 548 555 570 574 583 607 617 624 628 654 685 698 778 789 793 809 818 828 913 926 933 958 967 97 S 7036 044 050 082 108 128 173 183 18S 204 247 285 295 331 365 373 398 415 441 452 468 503 528 533 564 620 715 720 732 751 790 800 806 80S 833 892 901 904 910 916 943 997' 8010 017 041 056 057 076 079 115 124 126 132 141 166 189 269 275 303 307 310 313 335 345 361 366 391 398 410 416 457 479 504 547 595 626 639 671 699 720 729 732 739 760 762 782 802 807 827 847 859 875 901 935 992 995 9010 011 014 040 051 057 067 068 078 101 123 132 169 184 219 235 240 258 262 310 369 380 393 421 498 501 526 529 549 572 576 5S5 600 614 621 631 641 658 662 699 701 757 827 870 877 902 921 935 948 949 996 997 10005 014 052 057 079 087 089 092 099 160 161 176 221 245 273 312 359 375 394 419 455 457 661 669 678 679 711 729 80S 833 837 857 933 973 11002 008 020 029 045 052 072 085 165 179 198 231 292 296 322 324 420 422 457 468 555 565 583 586 589 613 673 689 792 S06 817 835 S67 926 9S7 9S9 13006 007 012 082 091 113 114 181 208 219 265 283 293 310 328 351 353 358 368 380 406 409 416 421 456 493 571 586 597 666 681 759 770 829 855 856 905 912 929 934 13018 019 088 090 095 12S 204 205 243 264 270 325 327 335 353 378 422 428 463 473 474 492 512 515 541 546 551 555 56S 576 585 603 622 637 641 648 665 697 712 747 754 757 793 798 SIS S47 S52 860 S68 870 917 995 14021 025 038 046 055 072 111 116 152 164 169 187 207 211 260 266 297 377 383 394 398 443 451 521 553 568 573 597 604 606 621 642 660 66S 716 748 768 773 821 826 869 874 916 966 15012 045 059 060 089 112 150 233 245 290 320 346 360 366 370 407 416 442 467 474 487 512 519 53 S 639 6S1 6S2 692 710 713 731 783 7S5 804 S07 S58 874 884 888 93S 949 992 16001 004 032 047 065 117 130 153 160 167 180 182 183 220 232 236 374 426 436 493 520 542 548 594 672 781 839 844 853 855 867 891 909 911 972 988 17007 009 021 086 113 182 189 197 209 291 339 350 366 376 394 439 490 553 556 560 597 617 680 6S4 6S5 712 763 774 796 819 833 852 S55 913 914 924 18020 031 049 066 093 095 097 106 107 140 271 272 329 335 366 431 433 456 486 490 567 606 610 623 634 610 644 670 695 719 721 732 767 7S1 792 838 841 848 853 891 915 918 921 931 943 955 992 19009 0-19 091 093 116 136 197 210 250 265 290 296 300 312 321 344 365 380 3S5 392 410 413 417 430 438 440 456 469 486 513 514 532 536 539 596 602 642 658 717 719 735 743 746 753 771 812 936 967 989 20053 059 077 125 148 150 153 165 181 210 244 308 360 367 387 39S 405 421 447 462 4S9 514 527 619 677 696 717 724 779 821 880 S98 910 914 916 933 966 996 2103S 046 069 079 188 216 222 226 238 322 335 351 355 390 458 467 511 515 516 519 556 585 620 646 647 667 684 693 703 772 80S 811 837 S39 840 847 860 865 86S S8S S93 930 93S 942 990

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3