Boulevardplan komt wellicht reeds gekortwiekt ter tafel Grote belangstelling bij aankomst van St. Nicolaas Verlichting brandde proef Fijnzinnig pianospel van Marie Thérèse Fourneau Begrotingszitting Zandvoortse raad Twijfel over verwezenlijking nam toe, mr. Van Fenema nogal gereserveerd Thans stenen in zee smijten voor een pier?" Amsterdamse Beurs Duizenden kinderen wachtten op hun vriend uit Spanje Ir. D. N. Dammers voor Velsen behouden V.Z.O.D. met een blijspel Jaap Stotijn solist bij „Musyckcamer" Plebaan Agterof opende bejaardensociëteit Schade aangebracht aan een fiets Haarlemmer bij ongeval te Utrecht overleden Baby waarschuwde voor brand in woonkamer Politie-kampioenschappen tafeltennis begonnen Advies compensatie aan winkelpersoneel Burgerlijke Stand van Haarlem Mevrouw N. G. Binsma Faber legt dokterspractijk neer Aanwinst van NZH: drie nieuwe toerbussen Drie Joodse sprekers in de Zuiderkapel WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5* Vrijwel alle sprekers bij de algemene beschouwingen over de begroting 1956 in de Zandvoortse raad hebben Dinsdagavond met aandrang geïnformeerd naar de stand van zaken met het Boulevardcentrum-plan van de Stichting Recreatie-oord Zand- voort. Want op 1 Januari van het volgend jaar zal de termijn, waarover de raad aan deze stichting optie heeft verleend voor de grond, die dit project zou moeten bestrij ken, zijn verlopen en er is nog geen plan ingediend. De raadsleden hebben met hun veronderstellenderwijs geuite menigen over dit project, die nu niet bepaald in majeur stonden, de voorzitter mr. Van Fenema het vuur na aan de schenen gelegd. En deze heeft daar bijna al even veronderstellenderwijs op geantwoord, waarbij hij voor opstelde, dat hij in dit stadium geen mededelingen kon doen en in zijn verklaringen opvallend gereserveerd bleef. Wel verzekerde hij de raad, dat er voor het verstrijken van de termijn van optie een plan van de stichting kan worden verwacht. „Ik heb alle schepen achter mij ver brand", zo zei hij, „en ik blijf van mening dat dit plan uitvoerbaar is, totdat onom stotelijk zal blijken dat dit niet het geval is". De opzet van het boulevardcentrum-plan is echter, naar mr. Van Fenema zeide, van dien aard, dat men er beter aan doet de zaak op internationaal niveau te bekij ken. De stichting is dan ook al bezig daar toe contacten te leggen. „Maar er zitten zoveel haken en ogen aan deze materie, dat het me niet verwonderd heeft, dat de stichting het maar nauwelijks in een jaar af kan. Het is niet waarschijnlijk dat er al een volledig plan zal worden ingediend. Maar in elk geval is door de vele publi caties er over een levendige belangstelling voor deze badplaats ontstaan, die zelfs in ternationaal genoemd kan worden", aldus mr. Van F en e m a. Twee opmerkingen van raadsleden over deze zaak trokken zeer de aandacht, ten eerste die van de heer Slagveld (Plaat selijke Belangen), die uit een vraaggesprek van ir. J. Halm, hoofd van het Bureau Bouwplanbewaking van het ministerie van Wederopbouw, met de Nieuwe Rotterdamse Courant aanhaalde, dat deze autoriteit het Zandvoortse plan „voorshands kansloos" achtte. De commissies van het genoemde departement, die dit plan zouden moeten bekijken, zullen, naar ir. Halm had ver klaard, pas goedkeuring verlenen indien aangenomen kan worden, dat de bouw De plebaan van de kathedrale basiliek van St. Bavo in Haarlem, mgr. H. W. Ag terof, heeft Dinsdagmiddag aan de Wester gracht de vijfde sociëteit geopend van de Rooms Katholieke bond van bejaarden en gepensionneerden in Haarlem. De voorzitter van deze bond, de heer C. J. Selhorst, die de" vele" bejaarden hartelijk welkom heette, wees er in zijn openings woord op, dat vooral voor de ouderen de vrije tijdsbesteding van bijzonder groot belang is en voorts meende hij dat het so ciëteitswezen de vriendschap tussen de be jaarden onderling zeker zal verstevigen. Mgr. Agterof wekte de aanwezigen op om belangstelling te hebben voor de nieuwe tijd, waarbij hij als zijn oordeel uitsprak, dat de ouderen zich ook in de kerk dienen aan te passen aan de soms gewijzigde om standigheden. Voorts raadde hij de bejaar den aan om vooral met de jeugd met tact om te gaan, waarna mgr. Agterof Gods zegen afsmeekte voor het werk van deze vijfde sociëteit, die in de eerste plaats be stemd is voor de leden van de bond uit de Leidse buurt en omgeving. Deze sociëteit is voortaan iedere Dinsdag en Donderdag ge opend van twee tot vijf uur. Ook de opening van de zesde sociëteit, die in gebouw „Domi" te Overveen zal ko men, zal binnenkort plaats hebben. De heer J. J. Vermeulen, Oost-Indië- straat 4 te Haarlem, deelt ons mee, dat hij Maandagavond om kwart over acht op een brug over de Leidsevaart is aangereden door een wielrijder, waardoor het voorwiel en een vork van zijn fiets ernstig bescha digd zijn. Degene, die hem aanreed, bekende schuld en was bereid de schade te vergoeden. Hij had haast wegens een bezoek aan een zieken huis en gaf een naam en een adres op in de Voorzorgstraat. Nadat de fiets hersteld was heeft de heer Vermeulen zich naar het opgegeven adres begeven, maar daar was niets bekend van een aanrijding. De heer Vermeulen verzoekt de onbekend gebleven wielrijder zich met hem in verbinding te stellen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 997/ie 99% 3 Nedl. 1962/64 99"/i6 99 'i/ie A. K. U 348 348 Calvé Delft 311 312 Van Gelder Zonen 320 >2 319 K. N. Hoogovens 388% 389 Nederl. Ford 472 472 N. Kabelfabriek 316 318 gew.Philips Gloeil. 363% 362 Nieuwe Philips 353% 351% pref.Philips Gloeil. 208 208 Unilever 463% 463% Wilton Feijenoord 280 278 Dordtsche Petrol. 642% 648 Konkl. Petroleum 616% 622 A'dam Rubber 141% 141% Holl. Amer. Lijn 210% 210 N. Scheepv. Unie 187 185 Phs. van Ommeren 247 247 H. V. A 157% 156 Verg. Deli Mij en 161% 160% Amsterd. Bank 270 270 Ned. Handel Mij. 234 234 Rotterd. Bank 241 241 Twentsche Bank 235 235 Anaconda Copper 72% 72% Bethlehem Steel 157 159% U S. Steel 57% 57% General Motors 160 158 Shell Union 61% 62 Tidewater 30% 30% van het gehele object verantwoord is. Dit nu achtte op zijn beurt het raadslid B r e u r e (WD) niet het geval wat de pieren aangaat. „Het lijkt in deze tijd van woningnood zeker niet verantwoord een enorm aantal stenen in zee te gaan smijten voor de bouw van een pier", opperde hij. „Daar zullen in de Tweede Kamer zeker vragen over gesteld worden en worden die niet bevredigend beantwoord, dan kan men het plan wel afschrijven". Deze spre ker raakte daarmee, naar de voorzit- t e r toegaf, inderdaad een moeilijk cha piter, „maar niets anders bouwen dan wo ningen. gaat ook niet. Men zal ook het enorm recreatieve vermogen van zo'n pier moeten overwegen, al moet uiteraard be keken worden of de materiaalvoorziening en de arbeidsmarkt het zullen toelaten". De stichting zal echter ook zelf ten aanzien van de geprojecteerde pier zeker bepaalde meningen naar voren brengen. Op de Ryksweg nummer 2 te Utrecht is vanmorgen om halftien de vierenvijftig- jarige heer W. Hommes uit Haarlem bü een autobotsing om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde bij de Hogeburg (Den Hommel) en het verkeersplein bij de Oude Rijn. De heer Hommes kwam per auto uit de richting Amsterdam cn uit tegenovergestelde richting naderde een auto, bestuurd door een bewoner uit 's-Hertogenbosch. De Haarlemmer, die ge woond heeft in de prof. van der Waalstraat in Haarlem-Zuidwest, is door tot heden on opgehelderde oorzaak door de afscheiding van de tweebanige weg gereden en zijn auto botste tegen de auto uit Den Bosch. In zorgwekkende toestand is hij naar- een ziekenhuis te Utrecht vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De be woner uit Den Bosch en zijn zuster, die naast hem zat, liepen lichte wonden op. Een moeder hoorde Dinsdagmorgen, toen zij de was deed in de keuken van haar. woning aan de Leliestraat te Haarlem, haar negen maanden oude baby huilen, die in de woonkamer lag. Zij ging kijken en bemerkte, dat enkele voorwerpen in brand stonden. De baby werd in veiligheid ge bracht en een buur en een voorbijganger hebben het vuur geblust. De schade wordt op f 250 geschat. De oorzaak van de brand was oververhitting van de haard. ADVERTENTIE De schimmel Guitar, de volbloed-hengst uit de Spaanse stallen, stond vanmiddag omstreeks 2 uur vol ongeduld te trappe len op de keien van de Turfmarkt, wach tend op het grote ogenblik, dat zijn heer en meester Sint Nicolaas op zijn glanzende rug zou plaats nemen. Guitar stond daar niet alleen, want hij was omringd door zes Spaanse edellieden, dertig Zwarte Pieten, de landelijke rijvereniging uit Hoofddorp, zes herauten te paard en natuurlijk door honderden zingende, juichende en schreeu wende kinderen, die enthousiast wuifden toen de Goedheiligman met statige tred zijn witte, gepavoiseerde jacht verliet en voet aan Haarlemse wal zette. De intocht van Sint Nicolaas in de Spaarnestad was be gonnen! De directeur van de Stichting „Haarlems Bloei", de heer W. van Willige, was de eerste, die eerbiedig de reeds ietwat beven de hand van de grijze gast uit Spanje drukte; hij heette hem namens geheel Haarlem hartelijk welkom en dankte hem voor zijn komst. Sint Nicolaas beantwoord de deze hulde, zoals een eerbiedwaardig man past, met enkele welgekozen woorden en schreed vervolgens naar zijn schimmel toe, terwijl de leden van de Sint Jorisband en de Haarlemse Postfanfare zich de wan gen bol bliezen. De kinderen juichten Sint Nicolaas, wien de vermoeiende reis zeker Tijdens een korte raadsvergadering heeft de Velsense vroedschap gisteravond een agenda afgehandeld, die weinig stof tot spreken leverde en die slechts op een aan tal ondergeschikte punten de tongen der raadsleden losmaakte. Ir. D. N. Dammers, de directeur van Openbare Werken, die door het college van B. en W. was voorge dragen als directeur van het gemeentelijk Grondbedrijf is zonder enige discussie als zodanig benoemd; de heer Lips (AR) voegde aan deze belangrijke benoeming een tevredenheidsbetuiging toe jegens het college, dat deze verdienstelijke hoofdamb tenaar voor de gemeente heeft weten te behouden. Een kort debat ontstond er voorts naar aanleiding van de voorgestel de steun aan het Oostenrijkse stadje Krems, dat door de watersnood in het Do- naubekken vorig jaar geteisterd werd: me vrouw Heykoop (Vrijheid) stelde de formele vraag, waarom de Simavi door Velsen niet wordt gesubsidieerd als er wel geld aan Krems wordt gespendeerd een donatie, die overigens haar warme sympa thie meekreeg het is immers bij veror dening niet toegestaan aan andere dan ge meentelijke doeleinden geld te besteden? Vanmorgen om tien uur heeft de voor zitter van de Politie Sport Vereniging Haarlem, hoofdinspecteur L. Davidzon, met een kort woord de opening verricht van de nationale politie-tafeltenniskampioen- schappen, die dit jaar in het Krelagehuis worden georganiseerd door de tafeltennis- commissie van de PSVH. In zijn openingswoord heette de heer Davidzon speciaal de gedelegeerden van de Nederlandse Politie Sport Bond, de heer Verhoek, en de chef algemene dienst van de politie in Haarlem, hoofdinspecteur A. F. Suurendonk, welkom. Daarna begon men enthousiast aan het tournooi, dat tot ongeveer zes uur des avonds zou voortduren. Aan deze kam pioenschappen wordt deelgenomen door 19 A-klassers, 79 B-klassers en 68 deelnemers aan het dubbelspel. niet was aan te zien, uit alle macht toe en zij allen zagen de Goedheiligman bijzonder lenig op de schimmel klauteren. Even moest men nog wachten, maar toen zette de stoet zich dan toch in beweging. Men sloeg eerst linksaf de Gedempte Oude Gracht op en bij het naderen van dc Grote Houtstraat bleek pas goed hoe ge liefd deze jaarlijkse toerist wel in Haarlem is. Duizenden kinderen keken eerbiedig naar de grijze ruiter en bovendien klonk steeds weer uit de rijen het eentonige „Piet, Piet!" Via de Nassaulaan, waar vele kantoor meisjes de Goedheiligman hartelijk toe juichten, trok men naar het Kenaupark, de Kruisweg, Kruisstraat en Barteljorisstraat naar de Grote Markt, waar intussen de beiaardier, mr. Romke de Waard, de wach tenden onthaalde op enkele vrolijke Sint Nicolaas-liedjes. Op het speciaal voor deze gelegenheid opgerichte podium zou de kindervriend welkom geheten worden door de burge meester van Haarlem en na dit eerste ge deelte van de intocht zou de Goedheilig man een korte rust genieten in het stad huis. Om half vier zou men aan het tweede gede ;lte van de tocht, naar de Generaal Cronjéstraat beginnen en als slot van deze vermoeiende dag bezocht Sinterklaas, nog steeds begeleid door zijn trouwe knechten, Haarlem-Oost. A mciteurtoneel Liefhebberij-toneel van het zuiverste water vindt men vaak bij die kleine ver enigingen, die met bescheiden middelen en bescheiden talenten werken. Zo'n vereni ging is Vriendschap Zij Ons Doel, waarvan ik gisteravond in gebouw Sint Bavo de op voering zag van een aardig blijspel „Het hele dorp steelt mee." Dat hele dorp wordt geconcentreerd ten huize van de oude visser Jem Burden, die een jong, zij het nog on gehuwd „echtpaar" in huis heeft en er, precies als zijn vrienden en huisgenoten, niet tegen op ziet ieder gestrand schip te „brandschatten." De dominee, die dit dorp als standplaats krijgt toegewezen zal daar wel eens even paal en perk aan stellen, maar al spoedig raakt hij het spoor van zijn voornemens bijster, omdat hij tegen de menselijkheid van het geval niet op kan. Hij raakt te zeer bevriend met zijn paro chianen om hen aan de wet en de gerech tigheid op te offeren, ja, hij krijgt zelf aar digheid in de strandjutterij. Men moet hem dat maar niet zwaar aanrekenen, want hij heeft zoveel goede eigenschappen, dat hij als zieleherder allerminst faalt. En dat is de les, die men uit dit blijspel kan leren met rechtlijnig redeneren komen we er niet altijd. De dominee slaagt er in ieder geval in het ongehuwde paar te trouwen en zich de sympathie van de kudde te verwerven. Dat is een goede basis om verder te bouwen.. Onder regie van Th. Dammiaans kwam VZOD met een voorstelling voor de dag, die de blijspeltoon heel plezierig trof. Op zettelijk was de overdrijving naar de klucht vermeden, waarmee werd bereikt, dat er fijner sfeer en stemmingsbeelden werden opgeroepen dan anders het geval zou zijn. Op die manier kreeg de „menselijke kant" van de affaire relief. Een gelukkige om standigheid was dat de voornaamste rollen aan die intentie zo goed beantwoordden. Leen van Meerem, ondanks het feit, dat hij voortdurend de lachers op zijn hand had, speelde zijn oude brombeer met voldoende nuance om er gevoel mee te vei-wekken en het zelf over het voetlicht te laten komen. Nergens beperkte hij zich tot oppervlakkige grapjasserij en dat is heel wat als je een rol speelt die er bijna om vraagt. Henk Bruyn, plastisch al weer gevorderd, was als zorgzaam echtgenoot ook al voorbeeldig door zijn natuurlijkheid van toon. Truus Siegerist gaf hem hem heel aannemelijk partij: fris en fleurig. Het tikje onbeheerst heid zal allengs uit haar spel verdwijnen. Ook Annie Heijermans speelde haar niet op haar mondje gevallen buurvrouw met opvallende flair. Heel wat bescheide ner was het aandeel van Borry Laadstra en Annie Buhre als de dokteres en het meisje Maisie. Onwennigheid speelde haar parten waaronder vooral de verstaanbaarheid leed. Ofschoon Adri Vermeulen aan tempo en autoriteit kan winnen, was zijn dominee een sympathieke verschijning. Jan de Bruin had gerust een luidruchtige figuur mogen zijn. Zijn vissersman boette nu aan beteke nis in, ze was niet uitgespeeld. Na de voorstelling werd Leen van Mee rem, die onlangs 75 jaar werd en reeds 50 jaren verwoed amateurtoneelspeler is, ge huldigd. Het hoofdbestuur en de plaatse lijke afdeling van de Natu lieten van zich spreken door de aanbieding van enige cadeaux en ook door VZOD werd Van Moe- rem in het zonnetje gezet. Terecht! Deze vitale grijze toneelrot leert, omdat hij hard horend is, alle rollen uit zijn hoofd. Zijn spel is altijd een verkwikking. Zijn dank woord bewees hoe goed hij de dingen ziet. „Je best doen, daar komt het op aan bij het amateurtoneel. Je moet alles geven wat je hebt. Ook al heb je niet veel. Maar dat is het hem juist. Daarom geef je alles!" P. W. FRANSE Op Maandagmorgen 5 December zullen alle winkels geopend zijn. Naar aanleiding hiervan heeft de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten de leden van de bij de centrale aangesloten organisaties en de grootwinkelbedrijven geadviseerd compensatie te geven aan het winkelpersoneel. Melkfabrieken overgedragen. De coö peratieve condensfabriek „Friesland" te Leeuwarden heeft zeven fabrieken van de N.V. Lijempf overgenomen en wel die te Berlikum, Dokkum, Workum, Wolvega, Slo ten. Kuinre en Steenwijkerwold. Het ligt in de bedoeling deze bedrijven op dezelfde »oet voort te zetten. Reeds eerder zijn vier fabrieken door de „Lijempf" aan we „Fries land" overgedragen. Gisteravond was het dan eindelijk zo ver, dat de verlichting in enkele hoofd straten proef brandde. De Kruisstraat was om een uur of zeven al in een zee van licht gezet en daarna volgden de Bartel jorisstraat en de Grote Houtstraat. Daar bij bleek, dat het zeker niet overdreven was 24 uur voor de officiële ontsteking de diverse slingers, kronen en lantarentjes nog eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. De Barteljorisstraat bij voorbeeld, bleef voor een groot gedeelte in het duister gehuld en ook in de Grote Houtstraat ging het niet zoals de installa teurs het werkelijk wensten. Men had echter nog de gehele nacht de tijd om al deze gebreken te herstellen en men kan er van overtuigd zijn, dat er bij zonder hard gewerkt is. In die tussentijd was men in de Anegang druk bezig met de neonornamenten, die zoals wij reeds eer der meldden, aanmerkelijk lager zullen ko men te hangen. Inmiddels heeft men in de Kleine Hout straat ook een eenvoudige feestverlich ting aangebracht, bestaande uit slingers met witte en gekleurde lampjes en ook het Julianapark en de Generaal Cronjéstraat zijn niet achtergebleven, hetgeen een ieder vanavond na de officiële ontsteking zelf kan constateren. ADVERTENTIE OVEfc 2>E K«-ElN£ GENOEGENS DES LEVÉ.N5 In de 17c eeuw vond men, dat bij t slachten alvast een bolhenneken (glaasje) jenever hoorde. In novem ber (slachtmaand) ging de slagter van huis tot huis en tvas leven één reeks van feesten. De tijd heeft aan die traditie een eind gemaakt - wij halen ons biefstukje braaf en nuchter bij de slager om de hoek. Maar na het eten steken wij een Spencer op. Dat is zo onze, moderne idee van feestelijkheid. Want een Spencer is een genot, dat een tra ditie iverd. i i //ii 11111 v x N N .f. Dit merk op elk doosje Spencer waarborgt U de onveranderlijke kwaliteit urmac; TOBACCO COMPANY N.V. Het derde Dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, on der leiding van Marinus Adam, kenmerkte zich door een interessant programma. Het begon met het Divertimento voor strijk orkest uit 1939, van Bela Bartok. Toen ik het in de afgelopen zomer te Amsterdam hoorde, heb ik er van geschreven: „een merkwaardig stuk, waarin de classicist, de folklorist, de gehallucineerde laat-roman- ticus en de speelman als om strijd wed ijveren het werk van een geniale maar gespleten persoonlijkheid'. De hernieuwde kennismaking bevestigde deze indrukken volkomen. Het mag dan waar zijn, dat Bartok hier op bepaalde ogenblikken een klaarheid in een bezonken stemming be reikt die verrassend aandoen; doch niet minder waar is het dat men voortdurend ervaart dat het hem ongemeen veel strijd kost om tot die klare eenvoud te komen. Als er ooit een groot componist met zich zelf en met de materie gevochten heeft, dan is het wel Bartok. De materie heeft hij glansrijk overwonnen, niet door ze te kne den volgens recepten van anderen, maar naar eigen inzichten en aangemeten aan zijn eigen stijl en onrustig temperament. Ook in dit Divertimento is alles met ge raffineerde middelen gerealiseerd. Dit lijkt mij de grootste verdienste van het werk, dat overigens niet tot een bevredigende synthese komt. Wat niets ontneemt aan de spanning en de spontane improvisato rische kracht. Men kwam van het ene uiterste in het andere, toen daarna de Franse pianiste Marie Thérèse Fourneau met het orkest de Ballade van Gabriel Fauré kwam vertol ken. In dit werk is alles „ordi-e et beauté" orde en schoonheid alles evenwicht en aristocratische verfijning, alles klaar heid en milde lyrische charme, alles be heersing en innerlijkheid. De Ballade is geducht om de bijzonder zware technische eisen die zij stelt, maar zij vergt die niet om met bravour uit te pakken, want alle uiterlijk effect is vreemd aan deze poëtische muziek. Ik neem aan dat we alle kwali teiten van dit delicate concertwerk in de interpretatie van Maria Thérèse Fourneau hebben kunnen waarnemen en, dat ook dirigent Adam met zijn orkest het ideale tegenspel leverd. De vertolking als geheel wekte in ieder geval een zuivere en ont roerend mooie sfeer. Maar men kreeg bovendien na de pauze de soliste nog te horen in de Symphonische Variaties van César Franck, en wat er in dit edele en prachtig geconstrueerde werk aan schoonheid neergelegd is, werd met technisch meesterschap en met overtui gend poëtisch sentiment weergegeven. Marie Thérèse Fourneau heeft ons deze avond met haar beheerst en bezield spel de bliide boodschap gebracht van een eer lijke houding van jong Frankrijk tegen over zijn meesters der romantische gene ratie. Tot besluit dirigeerde Marinus Adam de Rhapsodie Espagnole van Ravel, meester lijke evocatie van de sfeer van Iberia. Hier HAARLEM, 15 November 1955 ONDERTROUWD: 15 Nov., M. J. A. Mo lenkamp en A. J. M. van Graas; J. J. van der Hoorn en A. C. Goebert; C. J. Kamer en W. Hessen. GEHUWD: 15 Nov., J. A. Beune en J. Th. Pannekeet; H. F. Heidweiler en W. Misset: J. A. de Boer en E. van Duin; D. van Zeist en B. Elzinga; A. Verhage en G. Felix; N. J. Pol en M. R. van Gelderen. BEVALLEN van een zoon: 12 Nov., L MenuseKunis; 13 Nov., M. E. Rienstra Wan; 15 Nov., H. S. Cloeck—van Loo. BEVALLEN van een dochter: 13 Nov., P. J. Th. van der Steende Koning; 14 Nov., C. M. ZeeuwKretzschmar; W. Siebeling Zwart. OVERLEDEN: 13 Nov., F. W. Gaveel, 62 j., Gasthuisvest; C. P. M. Loogman, 14 m., Kamper la an; K. J. Lewin, 18 j., Hazepaters- laan; P. Stokman, 81 j„ Kamperlaan; 14 Nov., J. B. K. Klaarhamer, 84 j., Zuidpolder straat. is geen spoor van tweespalt tussen de al gemene conceptie en haar technische ver werkelijking, waarin de instrumentatie een zo belangrijk onderdeel vormt. De merkwaardige „Prélude a la nuit" werd vooral treffend verklankt. JOS. DE KLERK Jaap Stotijn, hoboïst van het Residentie- Orkest, zal als solist optreden tijdens een concert in de Haarlemse Vleeshal op Za terdag 26 November van „Die Haarlem- sche Musyckcamer". Voor hobo-solo met strijkorkest zullen worden uitgevoerd concerten van Marcello en Cimarosa, terwijl het programma voorts werken van Telemann, Handel (clavecym- bel-concert met Gertrude Maclaine als so liste) en Mozart omvat. De bedoeling van dit concert is het aan tal donateurs van de „Musyckcamer" zoda nig te vergroten, dat dit gezelschap, dat zich onder deskundige leiding van de diri gent André Kaart uitsluitend toelegt op het vertolken van de 17de en 18de eeuwse ka mermuziekwerken der grote meesters in stijl en bezetting van die tijd, in staat zal zijn tot nu toe onbekende werken aan te kopen en te realiseren. Receptie op 26 November Mevrouw N. G. Binsma-Faber heeft, na bijna 25 jaar als huisarts in Haarlem te hebben gewerkt, op 15 November haar praktijk neergelegd. Haar patiënten en an dere bekenden worden in de gelegenheid gesteld van haar afscheid te nemen op Za terdagmiddag 26 November van drie tot vijf uur in restaurant Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem. Mevrouw Binsma-Faber voltooide haai studie aan de Rijksuniversiteit in Leiden in 1928. Nadat zij enige jaren practisch werk als assistente in verschillende zieken huizen in Amsterdam. Den Haag en Haar lem had verricht, vestigde zij zich in 1931 als huisarts in Haarlem. De N.Z.H. heeft twee van de drie nieuwe A.E.C.-toerbussen reeds in dienst gesteld op de N.S.-lijn Amsterdam-Den Haag. De bussen, die uiterlijk veel gelijkenis verto nen met de Royal Tigers, die het vorige jaar in dienst werden gesteld, zijn onder lichtgrijs van kleur en boven crème. Zij dragen elk een naam: „Spaarnestad", „Sleutelstad" en „Amstelstad". In iedere bus zijn 45 met blauw trijp en kunstleer beklede, geheel verchroomde stoelen ge plaatst. De zittingen van de tweepersoons banken verspringen zodanig, dat de reizi gers niet meer met de ellebogen tegen el kaar zitten en dat het uitzicht van de bin nenste zitplaats uit beter is geworden. In het plafond bevindt zich onder meer een luik, dat in vier standen kan worden gezet. Het bovendeel van de zijramen is voorzien van warmtewerend glas. De toerbussen zijn uitgerust met een radio- en omroepinstallatie, welke in ver binding staat met zeven luidsprekers. De verlichting bestaat uit normale pla fondornamenten, waarin tevens blauwe lampjes zijn aangebracht, die dienst kun nen doen tijdens het reizen 's nachts. De bussen hebben een dieselmotor van 153 pk. Op Zaterdagavond 19 November zullen in de Zuiderkapel in de Zuiderstraat in Haarlem drie Joodse Evangelisten spreken. Deze avond wordt belegd door de He breeuwse Evangelisatie Vereniging, die van Zaterdag 12 tot Zondag 20 November een twaalftal samenkomsten houdt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10