VAN NIEL pa»' vr (MERLIJN EN DE REUZEN fa»115 Medio November: tijd voor de Leoniden De Spieghel" Zuid-Afrika sluit zijn New Y orkse UNO-bureau Indonesisch blad dreigt Sukarno met proces Een welkom geschenk 5 Premier Azjari van Soedan door parlement herkozen met Philips „Infraphil PHILIPS Infraphil Uit protest tegen het horen van ds Michael Scott President opperbevelhebber der Duitse strijdkrachten Geen buitenlandse bases in Noorwegen Geen scheiding van kerk en staat in Engeland r. PARFUMS - BIJOUX DE Proklamasi eist dat president beschuldigingen waar maakt Neo Destour geeft haar steun aan Bourguiba Zie Boven Europese samenwerking op gebied der atoomenergie Prins Bernbard jaagt in Tanganyika Twee Nederlandse militairen in Tokio tot vier jaar veroordeeld Aartsbisschop Boris krijgt geen Amerikaans visum Gouverneur Amin van Noord-Sumatra neemt ontslag Kerkelijk Nieuws A. v. d. BOGAARD FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met de bajonet op het geweer patrouilleert, een soldaat van de regeringsgezinde Argentijnse troepen in Buenos Aires bij een van de fabrieken in de hoofdstad. Men vreesde voor ongeregelhdeden bij een door het Peronistische vakverbond uitgeroepen algemene staking. KHARTOEM (Reuter). Ismail El Azjari, die verleden week aftrad als pre mier van Soedan, is door het parlement herkozen. Bij een stemming over de begro ting leed Azjari's regering de vorige week een nederlaag, doordat vier parlementaire secretarissen overliepen naar de oppositie. Deze aanhangers hebben zich weer voor Azjari verklaard. De laatste Egyptische troepen hebben het land vorige week verlaten. De gemeen schappelijk Brits-Egyptische bezetting van het land dateert van 1896. De festiviteiten, die Zondag zouden worden gehouden, wer den afgelast wegens de politieke onzeker heid in het land. De Britse gouverneur-generaal Sir Knox Holm heeft Azjari als premier beëdigd. ADVERTENTIE ook bij: spierrheumatick, ver- stuikingen, verwondingen, steen puisten, winterhanden en winter voeten. Raadpleeg Uw dokter. NEW YORK (Reuter/A.F.P./U.P.) Zuid-Afrika heeft besloten de kantoren van haar permanente vertegenwoordiging bij de UNO te New York voor de rest va» de huidige zitting van de UNO-Assemblée te sluiten. Uit protest tegen het feit, dat de beheerschapscommissie van de UNO-As semblée ds. Michael Scott, een fel tegen stander van de Unie, over de kwestie-Zuid- West-Afrika heeft gehoord. De Sovjet-autoriteiten hadden de toela ting van Dion afhankelijk gesteld van een toelating voor onbeperkte duur van aarts bisschop Boris. Washington kan Boris ech ter niet toelaten als hoofd van een Ameri kaanse kerk, aldus de Amerikaanse woord voerder. Ds. Scott, een voormalige Britse zende ling, werd in 1951 door de Zuid-Afrikaan se regering uit Zuid-West-Afrika verban nen. Hij heeft in de beheerschapscommis sie verklaard, dat de Zuid-Afrikanen, die in 1920 van de Volkenbond het mandaat over Zuid-West-Afrika kregen, in d'at ge bied een dictatoriaal bestuur voeren. De inheemse bevolking is niet in de parle menten van de Unie of van Zuid-West- Afrika vertegenwoordigd en in het dage lijks leven heeft zij te lijden van de Zuid- Afrikaanse rassenpolitiek. Hij stelde voor het Internationale Gerechtshof te laten vaststellen of de Unie de onafhankelijke status van het gebied heeft gewijzigd. Hij stelde ook een volksstemming onder auspi ciën van de UNO voor omdat de volksstem mingen in 1945 en 1946 niet eerlijk geweest zijn. De Zuid-Afrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Louw, verklaarde, dat het besluit van zijn regering definitief is, on afhankelijk van wat er verder nog ten aanzien van Zuid-West-Afrika wordt be sloten of gedaan. Vorige week trok Zuid- Afrika zijn permanente vertegenwoordiger en zijn gehele delegatie uit de huidige zit ting van de UNO-Assemblée terug, als protest tegen het feit, dat de beheerschaps commissie besloot de kwestie van de ras senverhoudingen in de Unie nog een jaar op de agenda te houden. BONN (DPA) De West-Duitse presi dent zal opperbevelhebber zijn van de nieuwe West-Duitse strijdkrachten, aldus is in parlementaire kringen te Bonn ver nomen. De coalitiepartijen hebben hierover overeenstemming bereikt. Tevoren wilden de vrije democraten het opperbevel op dragen aan de president en bepaalde groe pen van de christen-democratische partij wensten, dat de bondskanselier opperbevel hebber zou worden. De opperbevelhebber zal de hoge offi cieren benoemen en onderscheidingen toe kennen. Ook geeft hij order tot het in actie komen van de strijdkrachten. Een dergelijk bevel zou echter ook worden ondertekend door de bondskanselier. Schoolstaking op Cyprus Op Cyprus hebben de middelbare scho lieren gedemonstreerd tegen de sluiting van de"*Samue]-school in de hoofdstad Ni cosia. De betogers weigerden de lessen te volgen. De sluiting van de school is ge schied op last van de Britse gouverneur Sir John Harding wegens „ongediscipli neerd gedrag". Britse militairen nestelden zich op het dak van de school, gewapend met geweren en spuiten met groene verf om de onruststokers van een duidelijk ken merk te voorzien. De toegangen tot de school waren met prikkeldraad versperd. De rijkssubsidie voor vier middelbare scholen zijn ingetrokken. MOSKOU (Reuter). Premier Gerhard- sen van Noorwegen heeft beloofd, dat Noor wegen op zijn rechtsgebied geen steunpun ten ter beschikking zal stellen „van buiten landse strijdkrachten, zolang Noorwegen niet wordt aangevallen of met een aanval wordt bedreigd", aldus in een te Moskou uitgegeven Noors-Russische communiqué, dat is getekend door Gerhardsen en zijn Russische collega, maarschalk Boelganin. Gerharsen en Boelganin ondertekenden ook een handelsverdrag voor de tijd van drie jaar. Op voorstel van Noorwegen zullen op di plomatiek niveau onderhandelingen begin nen over Noors-Russische grenskwesties. Verder is besloten tot uitbreiding van uit wisseling op het gebied van wetenschap, industrie, cultuur en sport. Met nadruk wordt gewezen op het belang van nauw persoonlijk contact tussen massa-organisa ties, bijvoorbeeld de jeugdbewegingen in beide landen. De Noorse premier is gisteren uit Moskou vertrokken voor een rondreis van zeven da gen door de Sovjet-Unie. Gerhardsen heeft de Sovjet-leiders uitgenodigd, in Maart op hun terugweg uit Engeland een bezoek aan Oslo te brengen. De Sovjet-leiders ant woorden, gaarne eens te komen, maar er is nog geen afspraak gemaakt. LONDEN (AFP) Premier Eden van Groot-Brittannië heeft in het Lagerhuis verklaard, dat geen verzoeken van kerke lijke zijde zijn ontvangen voor scheiding van kerk en staat in Groot-Brittannië. Zo wel de Anglicaanse kerk als kleinere pro testantse kerkgenootschappen geloven, dat scheiding van kerk en staat schadelijk voor het land zou zijn, zo verklaarde hij in ant woord op vragen over deze kwestie van een Labour-afgevaardigde. Strikter De Anglicaanse kerk heeft besloten da eeuwenoude beginselen, die geleid hebben tot het mislukken van de huwelijksplannen van prinses Margaret en kolonel Townsend, strikter toe te passen op de eigen organi satie. Gescheiden personen zullen in het vervolg geen zitting kunnen hebben in parochieraden of afgevaardigd kunnen worden naar diocesane conferenties. Ook zullen zij niet mogen deelnemen aan de Anglicaanse algemene vergadering, de „kamer van leken". Deze bepaling geldt niet voor mannen die echtscheiding hebben verkregen, nadat zij door hun vrouwen verlaten waren. ADVERTENTIE Guerlain Dior Caron Lauvin Chanel Coty Molineux Carvcn Lancöme Patou Nina Riccl Schiaparelli Worth Rochas Beauty products Elizabeth Arden en Helena Rubinstein Aparte collectie Bijoux 12160 - Gr. Houtstraat 92, Haarlem DJAKARTA (PIA) Onder de vele Indonesische krantencommentaren, die zich bezighouden met de be schuldigingen die president Sukarno heeft geuit, dat een tweeledig complot zou be staan, dat de ondergang van de republiek beoogt, is het opmerkelijkste dat van het nieuwe Djakartaanse blad „Proklamasi", dat schrijft een brief te hebben gericiit tot de procureur-generaal, waarin twee honderdduizend roepiali schadevergoeding wordt geëist, indien Sukarno niet de na men noemt van de nieuwe dagbladen en journalisten, waarvan hij in Bandung zeide, dat zij worden misbruikt in het com plot. „Proklamasi", dat een nieuw blad is, voelt zich hierdoor benadeeld en staat op het noemen van de namen. „Proklamasi" wordt beschouwd als nauwe betrekkingen onderhoudend met staatsminister Bung Tomo. Andere bladen hebben opgemerkt, dat het wenselijk zou zijn, indien Sukarno de regering op de hoogte had gesteld, of nog stelt van de aard van het complot. Het onafhankelijke „Indonesia Raya' verwijst naar het wetboek van strafrecht, dat zegt, dat hij, die in gebreke blijft bewijzen van staatsgevaarlijke activiteiten, waarvan hij op de hoogte is, bekend te maken aan po litie en justitie, gestraft kan worden met ten hoogste zes jaar gevangenisstraf. Het blad kwalificeert de uitlatingen van Su karno in Bandung als een klap in het ge zicht van de staatsorganen, waarvan hij zei, dat zij worden geïnfiltreerd. Het nationalistische blad „Merdeka", dat de rede een belangrijke waarschuwing noemt voor het volk, legt er de nadruk op, dat de waarschuwing vooral is gericht op de practijken van het huidige kabinet, die bijzondere verbinding met Nederland be ogen. „Suluh Indonesia" (PNI) zegt, dat „Indonesia Raya" een der bladen moet zijn, die Sukarno bedoelde en verder Pedoman, Keng Po en Abadi. „Abadi" (Masjumi) dringt aan op on derzoek door de veiligheidsdiensten van de ter sprake gebrachte documenten. Het blad herinnert aan de documenten die Su karno destijds te Palembang noemde en die naderhand vals bleken te zijn. Het in de Nederlandse taal verschijnende blad te Surabaja de „Vrije Pers" dringt aan zo snel mogelijk te onthullen wie precies zijn bedoeld, om de onrust weg te nemen. Of) reis Sukarno zal van 2 tot 10 December Su rabaja, Makassar, Bandjermasin, Palem bang. Padang en Medan bezoeken. Van 22 tot 27 November zal hij Midden-Java be zoeken. Voor die tijd zal hij in zijn paleis te Bogor een college houden voor binnen landse bestuursambtenaren. TUNIS (Uited Press) Twee duizend afgevaardigden op het partijcongres van de nationalistische Neo-Destour, dat onder voorzitterschap van Habib Bourguiba in Tunis wordt gehouden, hebben met donde rend gejuich hun goedkeuring onderstreept aan de verklaring van Bourguiba dat Tu nesië een vrij land worden moet maar een stevig bondgenoot van Frankrijk dient te blijven. Bourguiba trok heftig van leer tegen de ontslagen secretaris-generaal der partij Salah Ben Joessef die een actie voert voor een onmiddellijke onafhankelijkheid. Bour guiba is voorstander van en geleidelijk los weken van Frankrijk. Hij noemde het met Frankrijk gesloten accoord over zelfbestuur een eerste stap naar een volledige onaf hankelijkheid. De volgende stap zal zijn de oprichting van een Tunesisch leger. Pre mier Tahar Ben Ammar, hoewel geen partijlid, woonde de openingszitting van het congres bij. Het was November, net als nu. Wie ze het eerst zag, is niet meer te ach terhalen geweest, maar in minder dan een uur wist het hele land het: er was een sterrenregen te zien zo hevig, dat de intensiteit alleen maar te vergelijken was met een sneeuwbui! Velen beschouwden dit verschijnsel als een te ken van het vergaan van de wereld; op vele plaat sen werden kerkklokken geluid en de rust keerde pas tegen de ochtend weer, toen de dag aan brak en de vallende ster ren niet meer te zien wa ren. Dat gebeurde in Novem ber 1833 in Amerika. De zwerm meteorieten die in deze nacht de baan van de aarde kruiste was die van de Leoniden. Olbers. de medicus-astronoom uit Bremen, ging eens na of zulke sterrenregens ook in het 7>erleden wa ren voorgekomen. Hij ontdekte dat elke 33 jaar diezelfde Leoniden aan de hemel waren ver schenen - men bleek za al sinds de tiende eeuw geregeld te hebben ge zien - en dat er ook in tussenliggende jaren tel kens omstreeks midden November vallende ster ren te zien waren ge weest met hun vlucht- punt in het sterrenbeeld de Leeuw (Leo). Inderdaad blijken deze meteorieten een langge rekte ellips in ons pla netenstelsel te doorlopen, waarvan het buitenste punt tot voorbij de baan van Uranus reikt. Over het geheel genomen is deze ellips vrij dun mei meteorieten bevolkt, maar op een bepaalde plaats vertoont de zwerm 'n verdikking, een hoofd macht en die hoofd macht verscheen om de 33 jaar in de buurt van de aarde. Zo werd tegen November 1866 een herhaling van het schouwspel uit 1833 voorspeld en de voor spelling kwam uit ook Maar in 1899 lieten de Leoniden verstek gaan Een paar vertoonden er zich, maar de vertoning haalde niet bij die van 33 jaar tevoren. Ook in 1932 werd het een magere oogst en men schrijft dat toe aan sto ringen die de hoofd macht der Leoniden bi] haar tournée door ons planetenstelsel heeft on dervonden als gevolg van de aantrekkings kracht der grote plane ten - met name Jupiter wordt er sterk van ver dacht, de hand te hebben gehad in het uit de koers jagen van de Leoniden. Niettemin verschijnen er medio November nog al tijd vallende sterren uit deze zwerm aan ons fir mament. De ligging van de banen van de aarde en van de Leoniden is zo, dat aardbol en meteo rieten tegenliggers zijn. Als gevolg daarvan is de snelheid van de een ten opzichte van de ander zeer groot: men noteert voor deze flitsende zand korreltjes een snelheid van 72 kilometer per se conde. De Leoniden zijn vooral goed te zien in de na nacht, als het sterren beeld Leeuw boven de Zuid-Oostelijke horizon staat. In die hemelstreek ligt hun vluchtpunt; van daar uit ontspringen ze in alle richtingen langs de hemel. G. v. W. Merlijn moest een hele tijd geduld hebben. Hij zat rustig in de kist en gluurde telkens voorzichtig door een smal kiertje de zaal in. Eindelijk, na enkele uren, schenen de reuzen weer trek te hebben. Ze kwamen de zaal in en zetten zich rond de grote tafel. Een reus kwam met een volle wijnkruik binnen en schonk de tinnen bekers vol. Toen gingen de reuzen hun dorst lessen uit de volle bekers Mooi zo, dat gaat goed! grinnikte Merlijn in zichzelf. Ga je gang maar heren hoe meer je drinkt, hoe beter m'n drankje werkt! 39-40 Euratom BRUSSEL (Reuter) Van Belgische zij de is meegedeeld dat de zes landen die deel uitmaken van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal spoedig een besluit zullen nemen of zij zullen overgaan tot op richting van een Europees gezagsorgaan voor atoomenergie of tot een minder om vangrijke organisatie voor samenwerking op het gebied van de atoomenergie. Bij de plannen wordt uitgegaan van de oprichting van een Europese organisatie, welke de naam zal dragen van „Euratom", ter be vordering van de Europese industrie voor atoomenergie voor vredelievende doelein den en voor de bouw van een gezamenlijk bedrijf voor het afscheiden van uranium. De Belgische woordvoerder weigerde bij zonderheden over de plannen voor de „Euratom" te bespreken en heeft er op ge wezen dat bijzonderheden hierover nog ge heim en onvolledig zijn. Een wel ingelichte Belgische bron heeft verklaard, dat een der doeleinden van het jongste bezoek van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak aan Bonn is geweest het verkrijgen van de West- Duitse instemming met het plan voor de „Euratom". Prins Bernhard is Dinsdag aangekomen in Arusha in Tanganyika, van waaruit hij een jachttocht van een week naar de bin nenlanden zal ondernemen. Prins Bernhard is Zondag per vliegtuig naar de Soedan gevlogen. Zijn plannen om de plantage te Arusha te bezoeken, die hij samen met een aantal vrienden tot ontwikkeling wil bren gen, heeft hij moeten uitstellen omdat door de zware regenval de wegen daarheen on begaanbaar waren geworden. Prins Bernhard zal op 1 December in Dar Es Salaam worden ontvangen door de gou verneur van Tanganyika, sir Edward Twi ning. Twee Nederlandse korporaals, de 26- jarige A. H. van der B. en de 27-jarige A. ,T. K. zijn door een Japanse rechtbank in Tokio ieder tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij waren ervan beschuldigd in Novem ber van het vorige jaar, toen zij met verlof uit Korea waren gekomen, in Tokio een taxichauffeur te hebben mishandeld en er met zijn taxi van door te zijn gegaan. Zij zouden onder de invloed van drank zijn geweest. Dit is de eerste keer sedert Japan zijn zelfstandigheid heeft herkregen, dat een Japanse rechtbank Nederlandse militairen veroordeelt. WASHINGTON (Reuter/AFP) Het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken heeft medegedeeld, dat de visa voor aartsbisschop Boris en zijn secretaris, Sjisjkin, ingetrokken zijn. De visa waren op 4 November verstrekt, nadat de Sovjet- Unie een visum toegezegd had aan de geestelijke Louis Dion, die de zielszorg voor de Rooms-Katholieke Amerikaanse kolonie in Moskou op zich zou nemen. Dion zou de opvolger zijn van Georges Bissonette, die werd uitgewezen, toen Washington weiger de de verblijfsvergunning van de Russi sche aartsbisschop te verlengen, die toen exarch was. Het „State Department" zegt, dat de ver antwoordelijkheden van aartsbisschop Bo ris in Amerika groter zouden zijn dan die van Dion in de Sovjet-Unie. Aartsbisschop Boris zou de leiding heb ben van de Amerikaanse afdeling van de Grieks-Katholieke kerk, die naast vijf honderd Sovjet-lidmaten ook leden heeft DJAKARTA (PIA) De Indonesische minister van Binnenlandse Zaken, Sunarjo, heeft aan PIA meegedeeld, dat gouverneur Amin van Noord-Sumatra ontslag heeft ge vraagd, omdat de handhaving van de vei ligheid in Noord-Sumatra voor hem een te zware taak is. Het verzoek wordt in over weging genomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heinekenszand D. P. Oost hoek, vic. te Drachten: te Beesd (toez.) G. den Boer te Waarde (Z.). Geref. Kerken Beroepen te Eindhoven (4e pred.pl.) Joh. Heule te Edam; te Oosterend op Texel (2e maal) F. J. Scholten te Lemmer; te Gies- sendam-Neder-Hardinxveld S. A. Boonstra te Houwerzijl. Aangenomen naar Oldeboorn H. N. de Mooy, cand. te Leiden, die bedankte voor Hijken, Paesens en voor Zonnemaire. ADVERTENTIE is een SCHEERAPPARAAT - STRIJKBOUT KEUKENUITZET - RIJWIELLAMP INFRAPHILLAMP - WRINGER WASMACHINE - RIJWIEL of RADIO Komt eens kijken bij F1 oresstraat 15 - Haarlem - Tel. 16548 Betaling in overleg. 99 37) En het snikken werd langzamerhand min der, alsof er van de vrouwenhand een ge heimzinnige toverkracht uit ging; en de brede schouders schokten niet meer. En toen, als bij een klein kind dat geschreid heeft, was er ineens een zucht, een diene. sidderende zucht. Daarna volkomen stilte. Inspecteur Renkevoort zag met grote ogen toe. Naar het wonder dat daar voor hem plaats vond: het wonder, dat die oude Juffrouw daar opeens een moeder was ge worden, een moeder, waarbij een heel be droefd mensenkind steun zocht en troost vond. Dat haar dorre handen opeens moe derlijke handen geworden waren, die in een zacht gebaar konden strelen en kalmte brengen door hun milde rust. Dat zij als een moeder zich over deze wilde woeste ling ontfermde en als een moeder over hem gebogen stond. Deze uitgedroogde dorre, oude juffrouw Sarah Corbeyn, de onaan tastbare. Ineens begreep hij alles. Alles wat onuit- warbaar en geheimzinnig was geweest in deze zaak, de lastigste, die hij ooit had moe ten oplossen. Alles, wat hij niet begrepen had en waar hij naar gevorst had en ge speurd en over gepeinsd. Het feit, dat deze man een Corbeyn was en geen Corbeyn en juffrouw Sarah's raadselachtige gehecht heid aan deze pensiongast. Ze had zich ver dedigd tot het uiterste, maar nu, nu haar kind in zulk een nood verkeerde, had zij zich gewonnen gegeven. Ze was hier een voudig als de moeder gekomen. „Mijn jongen," zei ze nu en streelde zijn hoofd. „Daan. Mijn kind." De reus gaf geen antwoord, maar het was, of hij zijn hoofd nog iets vaster tegen haar aandrukte. En juffrouw Corbeyn, nu ze eenmaal begonnen was met spreken, ver volgde: „Mijn jongen, ik weet dat je het niet gedaan hebt. Je kon het niet weten van de Buddha. Ik zal het bewijzen; ik zal alles aan de politie vertellen. Wees maar niet be droefd; je hoeft niet meer te schreien. Alles is nu goed. Alles. Hoor je dat, Daan" „Ja," antwoordde hij, maar bewoog zich niet. „Alles is nu goed. Ik heb het ook niet geweten, deze week dat je hier in huis was. Maar vannacht heb ik het gezien, zo langzamerhand, toen je bij mijn bed zat. Ik wist het niet. Maar nu hoor je aan mij. En niemand kan je weer van mij afnemen." Nu rich'te hij zich op en zag haar aan met zijn beschreide ogen. Hij zag haar aan, onwezenlijk, alsof hij droomde. En juffrouw Corbeyn vroeg: „Begrijp je dan niet wie ik ben, Daan?" „Nee." „Ik ben je moeder." HOOFDSTUK X „Ik zal nu alles vertellen," zei' juffrouw Corbeyn. Ze zaten met zijn drieën om de tafel: Daniël Camphuysen, inspecteur Renkevoort en juffrouw Corbeyn, de laatste in een leunstoel, die de politieman voor haar had laten halen. Op de tafel een fles port uit de kelder van mevrouw Waterborg, waarmee moeder en zoon zich wat gerestaureerd hadden. De politieman had de handboeien weer losgeknipt, maar daarbij gezegd: „Ik neem hiermee een grote verantwoordelijk heid op mij. Ik hoop niet, dat u mijn ver trouwen zult beschamen, dr. Camphuysen." „Nee, inspecteur," zei Daan, „dat zal ik niet doen." „Ik zal nu alles vertellen," zei juffrouw Corbeyn. „Mijn levensgeschiedenis en mijn geheim. Jij moet het weten, mijn jongen, en u, inspecteur, moet het ook weten. Ik hoop, dat ik op uw discretie mag rekenen." De politieman knikte even. „Ik heb altijd, van klein kind af, in dit huis gewoond. Een huis, dat nu al drie eeuwen in de familie is. Wij waren met twee kinderen: mijn broer Willem en ik. De laatste Corbeyns. Mijn vader had een lastig, heerszuchtig karakter en was laat getrouwd. Mijn moeder was ook al niet jong meer toen Willem geboren werd en was eveneens een harde, koele vrouw. Ze waren beiden heel ouderwets en streng in hun opvoeding en wij, kinderen, werden kort gehouden Zo had ik geen prettige jeugd. Mijn broer die zes jaar ouder was dan ik, was een moeilijk en weerbarstig kind en er waren ieder ogenblik conflicten, die steeds heftiger werden. Ik sloot mij in me zelf op, al als heel jong kind. Toen ik achttien jaar oud was en van kostschool was thuis gekomen, was er een verschrikke lijke scène met mijn broer; ik weet niet waarom, en mijn ouders lieten er zich nooit over uit. Hij liep midden in de nacht weg met het kasgeld van vader en wij hoorden nooit meer iets van hem. Zo bleef ik alleen thuis. Mijn jongemeisjestijd was al even arm aan vreugde als mijn kinderjaren het ge weest waren. Van een verdere opleiding, van iets leren, dat mij een zekere mate van zelfstandigheid had kunnen verschaffen was geen sprake. Mijn ouders huldigden het principe van de vorige eeuw: de volwassen dochter thuis zonder meer en zónder enige aanspraak op een eigen leven. Er was geen kwestie van sport, noch van afleiding of eigen ontwikkeling. Ik reed met mijn ouders in een rijtuig naar een concert of een come- die en stond in de pauze zwijgend naast hen als zij met een of andere kennis spra ken. Zelf had ik bijna geen kennissen van mijn eigen leeftijd. ik leidde een doelloos bestaan. Er was in dit huis met veel personeel ook niets voor mij te doen en dus handwerkte ik wat, las een enkel boek uit de leesportefeuille en speelde piano. Zo helemaal niets bijzon ders, maar als tijdvulling in een leeg be staan en omdat het nu eenmaal „Bon ton" was als een meisje piano speelde. Ik leidde een leven, dat een modem meisje zich een voudig niet voor kan stellen. En zo werd ik zes-en-twintig jaar. Toen speelde ik eens op een avondje voor kennissen van mijn ouders en een van die kennissen, die van oordeel was dat mijn spel wel iets be loofde, raadde mijn ouders aan om mij les te laten nemen bij Daniël Meertens, een pianoleraar, die in die tijd nogal opgang maakte. Iemand, die veel lessen gaf onder de eei'ste families van de stad en nu zo'n beetje in de mode gekomen was. Mijn ouders maakten eerst wel enige bezwaren om hun dochter door een man les te laten geven, maar waar de dochter van de burge meester ook tot zijn leerlingen behooi'de, kon dat bezwaar niet zo overwegend zijn. En dus schreven zij een briefje aan Daniël Meertens om zijn opwachting te komen maken. Ik vergeet nooit die dag. Het was een lange, sombere winter geweest en nu was het ineens voorjaar geworden. Een warme, zwoele dag en de lucht vol van beloften. Ik kwam even later onze salon binnen en zag Daniël Meertens. Een grote, robuste man met een open gezicht en heldere, bruine ogen.Een wanne, stevige handdruk en een prettige stem. Hij kwam uit Brabant, vertelde hij, en hij had veel gezworven en veel van de wereld gezien. Maar nu was hij al een poos hier in Amsterdam en wilde niet meer weg. En het was, of met Daniël Meertens de lente was binnen getreden in onze kille salon, zo zeer bracht hij mee een vleug van zon en vrije natuur, van open heid en opgewektheid. Hij praatte heel ge woon en gemakkelijk met mijn ouders, blijkbaar onaandoenlijk voor hun conven tionele stijfheid, en deed dat ook met mij. Ik was zeker niet minder stijf en conven tioneel. Daai-op moest ik hem, mijn toe komstige leraar, wat voorspelen. Ik had daar ei-g tegenop gezien. Maar hij, met hetzelfde gemak waarmee hij mij had aangesproken, wist mij nu ook dadelijk gerust te stellen. En het ging ook best. Zelfs vader en moeder knikten tevreden. Er werd afgesproken, dat ik twee maal in de week een uur les zou krijgen en van dat ogenblik af veranderde mijn leven. Kwam er fleur en gloed en blijheid in mijn bestaan. Daniël Meertens' zonnige natuur was een openbaring voor mij en ik koes terde mij onwillekeurig aan de warmte van zijn stralende persoonlijkheid. Door zijn ogen gezien, werd het leven een zonnig pad, dat voerde langs bloeiende tuinen en rijke vruchtbomen. De droge plicht, die mijn be staan tot nog toe beheerst had, maakte plaats voor de blijdschap. Dat ik van hem ging houden was werkelijk geen wonder; dat hij van mij hield was het wel. Maar ik was geen lelijk meisje, alleen maar zo schuw en gesloten en ik kende de vreugde niet, die bij hem de kern van zijn wezen was. Het was of hij, soms met een enkel woord, de poort van het leven voor mij opende: een poort, die toegang gaf tot een stralend paradijs. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7