ZE VEN DAGEN HAARLEM Groot particulier woningbouwplan en ophoging Parkwijk Het zit 'm in de klink New Look Werkclassificatie bij de gemeente Kriebelhoest B. en W. van Haarlem gaan politiepaarden in Amsterdam bekijken De Gasmeteropnemers komen in heel Haarlem Vao mensen onder de en dingen iaatjes Doorgaand verkeer en verkeerd doorgaan PACTOLAN Amerikaanse belangstelling voor Haarlemse kronen Winkelsluitingsregeling in Heemstede Lagere subsidie voor Minervatheater KTTTPFRS /hi&en. .'n tntalHU/ Twee belangrijke voorstellen aan Haarlemse raad Een van de allereersten Boeke(n)rij Clasien ging Nooit meer in deze rubriek Mobiele expositie Herfstbal-orig Het Schemerla nipje Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 TOT DE GOEDE voornemens welke B. en W. van Haarlem kenbaar hebben ge maakt in de geleidebrief bij de ontwerp - gemeentcbegroting voor 1956 behoort ook de geleidelijke aanpassing van het perso neelsbeleid en dat heeft betrekking op drieduizend personen met hun huisgenoten aan de opvattingen welke op dat terrein meer. en meer gemeengoed worden. Dat is een logisch gevolg van de groei van de gemeente en het gemeentelijk appa raat. We bevinden ons in het overgangs stadium van de tijd waarin het personeels beleid een zeer persoonlijk karakter droeg en ook kon dragen omdat de leiding in zeer bekwame handen was en is naar de nabije toekomst waarin een dergelijke band om practische redenen anders geaard zal en moet zijn. Eén ding kan echter niet ge wijzigd worden: de noodzaak om het perso neel ervan te overtuigen dat zijn belangen veilig zijn en elke werknemer in gemeente dienst te doen beseffen, dat hij behandeld wordt naar objectieve normen van recht vaardigheid en billijkheid. In dat licht moet men dan ook de aan stelling van een taakanalyst zien. Deze functionaris zal de volgende week zijn in zichten toelichten voor de hoofden van tak ken van dienst en directeuren van gemeen tebedrijven, waarna aan de bedrijfsdirecteu ren de gelegenheid wordt geboden hun ani mo voor een dergelijk onderzoek bij hun bedrijf kenbaar te maken. Hierbij dient op gemerkt te worden, dat de analyst alleen de technische functies zal beschrijven. Een aanvankelijke oproep voor een kracht die ook de administratieve posten zou analy seren leverde niet het gewenste resultaat op: op dat terrein is er nog maar weinig ervaring. Vroeg of laat zal men echter-toch ook het schrijvende personeel moeten gaan classificeren. Voorlopig zal men van de activiteit van de taakanalyst nog niet veel bespeuren. Voor de functie-beschrijving van één of twee gemeentebedrijven zal hij wel een jaar werk hebben. Uiteraard gaat deze functie-omschrijving pas zin krijgen wan neer zij bij meer dan één bedrijf geschiedt: dan pas worden vergelijkingen mogelijk. Functiebeschrijving dient echter gevolgd te worden door een persoonlijke beoordeling van degenen die de betrekking in kwestie vervullen. Deze beoordeling, welke ten doel heeft de arbeider op zijn handvaardigheid, intelligentie, karakter en verantwoordelijk heid te toetsen, zal ter wille van de objec tiviteit niet door de taakanalyst geschieden. Het natuurlijke sluitstuk van de persoonlij ke beoordeling wordt gevormd door de me rit rating, de persoonlijke toelage voor de werknemer welke uitdrukking geeft aan de waardering van zijn werklust en capaci teiten. Het behoeft geen betoog, dat in perso- neelskringen de werkclassificatie altijd met enig wantrouwen wordt gadegeslagen. Ten onrechte, omdat langs deze weg binnen één werkgemeenschap de kansen op ongelijk heden in waarderingsnormen sterk worden verminderd. De werkclassificatie is niet al leen in het belang van het bedrijf, maar ook in dat van de werknemer. Natuurlijk zal met eenmaal bereikte posities ernstig rekening worden gehouden, ook als mocht blijken dat de taakomschrijving niet geheel in overeenstemming is met het functie-eti ket. Datzelfde geldt voor het geval, dat mocht blijken, dat bij het particuliere be drijf aan een bepaalde functie zwaarder eisen worden gesteld dan bij de gemeente. Ook in dat opzicht kan de werkclassifica tie een verder uit elkaar groeien van de waardering van werkzaamheden door het particuliere bedrijfsleven en door de over heid voorkomen, al hebben wij de indruk dat dit juist veel meer het geval is bij de administratieve dan bij de technische pos ten. De invoering van steeds hogere ran gen op de gemeente-secretarie de refe rendarissen, administrateurs en hoofdad ministrateur heeft uiteraard haar effect op de lagere rangen niet gemist, zodat van een zekere inflatie van rangen kan worden gesproken. En al is op zichzelf het bestaan van 32 salarisschalen bij de gemeente wel verklaarbaar wanneer men bedenkt, dat het om de indeling van het personeel in drie hoofdgroepen (administratief, tech nisch en „overig" personeel) gaat, de werk classificatie kan toch een zekere vereen voudiging tot gevolg hebben. De werkclassificatie zal vooral haar nut kunnen bewijzen bij de jaarlijkse bevorde- ringsvoorstellen, omdat dan gedurende een reeks van jaren een objectieve norm ge vonden is, welke onontbeerlijk moet wor den genoemd voor elke instelling waar het persoonlijke contact tussen werknemer en uiteindelijke superieur door de omvang van het bedrijf wordt belemmerd. Een en ander wil natuurlijk niet zeggen, dat het puntenstelsel van de werkclassifi catie in alle gevallen en onder alle omstan digheden beslissend moet zijn. De persoon lijke belangstelling voor het wel en wee van de werknemer mag nimmer verslap pen. Vandaar dat B. en W. van Haarlem er goed aan hebben gedaan de benoeming van een taak-analyst op korte termijn te lateh volgen door de aanstelling van een sociale werkster en een bedrijfspsycholoog. ADVERTENTIE U kent dat irriterende gekriebel in de keel - die vermoeiende hoest - en maar woelen in bed en niet kunnen slapen. Eén smakelijk snelgenezend Pactolan tabletje brengt uitkomst. De prikkel verdwijnt, de hoest be daart en U geniet een weldadige slaap. onelgcneimde xaigtnblcttra koopt U bij Uw eiccn apotheker of drogist. Prijzen 0.75 - 1.35 - 2.25 Naar wij vernemen heeft een Amerikaan se zakenman uit Philadelphia, die voor za ken in Nederland vertoefde, grote belang stelling getoond voor de kaarsenkronen in de ridderzaal van het Haarlemse Stadhuis. Hij toonde zich zo onder de indruk van de schone vorm van deze verlichtingsorna menten, dat hij het plan opvatte de kronen te laten namaken ten behoeve van een Presbyteriaanse kerk in Philadelphia. Aan de Haarlemse kopergieterij Brink en Van Keulen is daartoe offerte gevraagd. Dit be drijf heeft ongeveer anderhalf jaar geleden ook kronen geleverd in dat geval naar ren eigen ontwerp voor de nieuwe Ne derlands Hervormde kerk in Austin Friars te Londen. Teneinde zich volledig op de hoogte le stellen van het werk van de paarden van de Amsterdamse bereden politie zal de bur gemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers zich vanmiddag in gezelschap van zijn vier wethouders, de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne en inspec teur J. Endlicli, die een belangrijk aandeel heeft gehad bij de voorbereiding van de plannen tot vorming van het korps politie ruiters, een bezoek brengen aan Amsterdam Tijdens de intocht van Sint Nicolaas in de hoofdstad zal het Haarlemse gezelschap letten op de politiepaarden, die zoals ge bruikelijk bij dergelijke evenementen een grote rol zullen spelen bij de afzetting van de straten. Na dit bezoek zullen B. en W. waar schijnlijk een beslissing nemen over de vraag of men de Haarlemse raad zal voor stellen gelden uit te trekken voor het op richten van een dergelijk ruiterkorps in Haarlem. ADVERTENTIE B. en W. van Heemstede willen de win kels evenals in Haarlem op de werkdagen van 26 November tot en met 3 December geopend laten blijven tot ten hoogste 10 uur namiddags. Hetzelfde zal gelden voor de werkdagen van 17 tot en met 23 De cember. De gemeenteraad zal hierover a.s. Donderdag moeten beslissen. Naar wij vernemen zullen Burgemeester en Wethouders van Heemstede aan de ge meenteraad voorstellen ook dit jaar nog een subsidie te verlenen aan het Minerva theater, zij het ook tot een lager bedrag dan het vorige jaar verleend is. Vijf ton kasgeld. Burgemeester en Wet houders van Heemsitede vragen machtiging om in 1956 bij de Bank van Nederlandse gemeenten te beschikken over ten hoogste vijf ton kasgeld en daarnaast de bestaande reekning-courant overeenkomst met de Ne derlandse Handelmaatschapij te continueren. Het totaal van de kasgeldleningen zal tege lijkertijd niet meer mogen bedragen dan twee millioen gulden. ADVERTENTIE 1VVJ 1A JUlVKj ZIJLSTRAAT HAARLEM De agenda voor de Haarlemse gemeente raadsvergadering van aanstaande Woens dagmiddag 23 November is vandaag nog aangevuld met twee belangrijke voorstellen ten behoeve van de woningbouw. Het gaat liler om de ophoging van Park wijk, waarvoor een crediet wordt gevraagd van f 2.885.300, en om de verkoop van 35.610 vierkante meter grond in het Zuide lijk deel van Zinnevelt aan de Nederlandse Maatschappij voor Volkshuisvesting te Am sterdam. De grond zal tegen 23 gulden per vierkante meter worden verkocht, zodat het om een totaal bedrag van ruim acht ton gaat. Zoals wij in ons blad van 11 October heb ben meegedeeld heeft de Nederlandse „Wie met vuil omgaat wordt er niét mee besmet" is het thema dat ten grondslag ligt aan de Haarlemse Reinigings-, Óntsmettingsdienst en Centraal Vervoer. Een stad van 166.000 mensen en wat die mensen aan afval kwijt willen is een probleem. Naarmate de samenleving gecompliceerder werd groeiden de eisen van hygiëne. We zetten de vuilnisemmer buiten en hij wordt geleegd; maar wat gebeurt er verder mee? Dat hebben we gevraagd aan de heer W. F. Versterre, technisch hoofdambtenaar le klasse. Vuil wil de gemeente eigenlijk niet, paar ze moet het weghalen bij de burgers die het kwijt willen. Wat de burgers niet graag kwijt willen maar wat de gemeente wél graag heeft is geld. Hoe de gemeente het in dat opzicht de burgers makkelijk maakt zijn we gaan vragen aan de heer Starreveld, belast met de dagelijkse leiding van de Stortings- en Ophaaldienst, Incasso en Centrale Kas. Nadat deze ons het bedrijf had getoond en de werkwijze hac uiteengezet, toonde hij ons een bloemlezing uit brieven van klanten. We hebben er een paar opgeschreven. Twee maal per week zet de Haarlemmer zijn vuilnisemmer buiten, dat is 104 maai per jaar. Toch hebben alle Haarlemmers (meer dan 166.000 dus) tezamen niet meer dan 93.000 kubieke meter vuil in 1954 op straat gezet, dat is ongeveer een halve ku bieke meter per burger: de inhoud van een flinke hutkoffer. De oorzaak van die geringe hoeveelheid is de „klink". Wie met vuil omgaat wordt er toch in zoverre mee besmet blijkbaar dat het hem van de cijfers gaat duizelen. Want we hoorden ook nog dat in een emmer 33 liter kan, en als die 104 maal per jaar wordt huitengezet zou dat dus als de emmer vol is 3432 liter op leveren, dat is 3,432 kubieke meter. De klink is de samenpersing van het vuil door eigen druk. Nog meer cijfers? Er zijn onge veer 55.000 emmers in .Haarlem (de nummering is hoger omdat oude emmers door nieuw-genummerde worden vervangen). Nu kan de liefhebber uitrekenen wat per emmer per jaar wordt op geleverd en dat is natuurlijk meer dan een half „kubiek", name lijk ongeveer anderhalf „kubiek" omdat drie Haarlemmers ge middeld met een emmer doen. Het rekenwerk is grof, maar we hebben ook met vuil te maken! Vroeger ging het vuil in schepen naar de plassen in Broek in Waterland voor demping en ophoging. Nu wordt het naar het Burgemeester Reinaldapark gebracht voor ophoging. Dat duurt tot ongeveer Augustus 1957 en wat er dan mee gebeurt weet men nog niet. Er zijn drie mogelijkheden: een ander dempings- of op hogingsproject; verwerking tot compost (zoals bijvoorbeeld in Schiedam gebeurt door fijnmalen), dat een soort mest is: en ten slotte kan men het door de V.A.M. (Vuil Afvoer Maatschappij) in treinwagons naar Drente laten rijden, waar het gewoon wordt uitgestort. Een vierde mogelijkheid is dan nog verbranding, waarbij men stoom kan opwekken. In Haarlem wordt het vuil opgehaald met rol trommel wagens, die stofvrij beladen worden, immers de vuilnisbak wordt gesloten in het stortrat geplaatst en leeggeschud. Er zijn er dertien steeds in actieve dienst (dit voor de rekenaars, die er nog niet genoeg van hebben en willen weten hoeveel oer wa°on per week, r>er bewoner, per autoband voor mijn part. wordt opgehaald!. Men heeft ons gezegd dat er twaalf kubieke meter lucht in die rol- trommels kan. maar dat door de „klink" er ongeveer 20 kubieke meter vuil in kan. Het ladingsoercentaffe is 90. Nu, we horen de uitslag wel! O ja. het landelijk gemiddelde oer nersoon is een kubieke meter, daar moet ook nog iets mee te berekenen zijn. Het gestorte vuil wordt elke avond met een laag zand afge dekt (in water gestort wordt er olie op de golven geworpen) en dan gaat het vuil zo geweldig broeien, de temperatuur is in het vuil dan ongeveer 70 a 80 graden, dat het verbrandt tot het aan zien van fijne aarde, al blijft glas natuurlijk glas. Nu moet het maar uit zijn met deze vuilpraterij. Tot slot: aan de inhoud van de vuilnisbelt kan de coniunctuur beter worden afgemeten dan aan de effectenkoersen. Men kan het zo gek niet bedenken of het zit wel in een vuilnisbelt. Het is een goudmijn voor de naarstige speurder. De tijden veranderen, de goede oude tijd wordt elke seconde groter en het is al weer lang geleden, dat een gasopnemer door zijn klant in het kolenhok werd opgesloten, dat hij op straat werd ge smeten, dat hij bij bepaalde klanten alleen binnen durfde met politie-assistentie. Maar het is toch ook niet meer de gemoedelijke tijd van een briefje aan de directeur: „Mijn Heer het Gas doet het weer. Er was geen munt in dus laat u maar zitten u hoef niet te kommen we gaan naar de Lu xor" De Incassodienst van de ge meente is de gecombineerde meteropneming van Water, Gas en Electra en het innen van de daarvoor verschuldig de gelden. Die gelden gaan naar de Centrale Kas, waaruit weer wordt betaald wat de ge meente moet betalen. Vier-en- twintig gemeentebedrijven en instellingen en een aantal wo ningbouwverenigingen zijn bij de Centrale Kas aangesloten. De Stortings- en Ophaaldienst is een sociale zorg van de ge meente, om de bewoners van Haarlem in staat te stellen verschuldigde bedragen aan Rijk en Gemeente makkelijk te voldoen. Er zijn 10.600 Haar lemmers bij deze dienst aan gesloten. Men komt het geld aan huis halen, eventueel in vaste termijnen. Wie het geld komt brengen krijgt rente. De dienst heeft 364.000 ophaal- posten per jaar. We hebben even gesproken met een gasmeteropnemer, die zijn werk lang voor de oorlog deed. Hij verhaalde van men sen, die flauw vielen als ze het bedrag hoorden en dan jube lend opstonden als de meter- opnemer zacht en terloops om de „flauwte te controleren" zei: „Dan doe ik er de helft maar af". We kregen een bloem lezing onder ogen van zinsne den uit brieven, die groten deels niet te publiceren is, maar toch enkele heerlijkhe den bevat, die we u niet wil len onthouden. „Wij maakten tot voor kort gebruik van het oliestelsel"; „Ik was uit de stad dus niet thuis in de kost, waar mijn vrouw bovendien elke week vier liter petroleum bij gebruikte"; „Ik mag geen zout in mijn eten hebben. Daar staat tegenover dat ik nu ont zettend veel gas gebruik". Even nu uit de bloemlezing weg, om te vertellen dat we het hele gebouw aan de Jaco- bijnestraat hebben bezichtigd en dat de uiterst ingewikkelde administratie er op- een ver bluffend eenvoudige manier gebeurt in een vrij kleine ruimte. Die eenvoudige manier schijnt toch echter niet te ver hinderen dat men soms te lang moet wachten getuige een briefje dat een keer onder het loket werd doorgeschoven „Wat moet je hier v.. lang wachten". Ook een manier! Nog een briefje: „Er is een nieuwe gasmeter bij ons ge plaatst en als we daaraan rui ken komt er gas uit". Tot slot: „Geachten Heere, Daar ik heeden aanmaanie krijgh over het wather dar er zekker geen goeie kontroolhe gehoude word stuire ze mij zo kaart 25 cent zegge 0.25 daar ik er zelv geweest ben en ze mij andere kwiethanschie zou de stuire daar ik verkorting zouw krijghe duis afwachting". Dat hebben ze aan de Jaco- bijnestraat volledig begrepen. Maar daar zitten ook elke dag de gasmeteropnemers elkaar hun verhalen te vertellen. Zij zijn mensen die tesamen in bij na alle huizen van Haarlem komen en dat geeft een gro teske ervaring. Een ervaring om een boek over te schrijven. De opnemers hebben allemaal een boekje met voorschriften „Werkontleding" en daar staat vet in gedrukt „Maak u niet boos". Wist u dat de dienst een vaste man heeft om ruzies over meters tengevolge van inwo ning minnelijk op te lossen? Lijst van boeken die tot en 26 November ter inzage liggen in de leeszaal van de Stads bibliotheek: Romans: Ekström: Ik wil geen rogge dorsen; Habeck. De dans van de zeven duivels; Norel: De vrouw Alberdien; Iiodgins: Mr. Blandings builds his dreamhouse; Bertin: Con- tre-champs; Lusseyran: Et la lumière fut. Ontwikkelingsboeken: De- coene: Don Bosco als peda goog; Wilkins: Vliegende scho tels in actie; Hoornik: De zee wolf; Van der Boom: Schep pen en schouwen; kunsthisto rische essays; Lidova: Ballet; Ci'owest: Cherubini; Stahl: Wolf-Ferrari; Rigby: Kathleen Ferrier; Gids voor de Belgi sche Ardennen en Luxem burg; Ykema: Colombia; Nit- sche: Oeroude wegen, eeuwi ge reis; Szmaglewska: Uns vereint heiliger Zorn; Natio nale snipperdag. Wij kregen een brief van Clasien Rienstra weet u nog wel van „Clasien gaat ook" uit deze rubriek eind Juli die nu in Amerika ge niet van de mogelijkheden die de studiebeurs van de Ame rican Field Service haar biedt. De bootreis van elf dagen is haar heerlijk bevallen, alleen vond ze het maar vreemd dat de Amerikanen bij het dan sen aan boord hun schoenen uittrokken en hun overhemd open deden. „Maar ik spreek nog geen oordeel uit over Amerika en de Amerikanen; misschien als ik er een jaar geweest ben", zegt ze be heerst. Er waren 1400 men sen aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" en 400 daarvarf waren emigranten. Nu studeert ze in Milbank, Zuid-Dakota, en verwondert zich over haar vrijheid. O ja, over het Vrijheidsbeeld schreef ze ook. Toen het door de mist opdoemde kneep Clasien zich in de arm. „Is het nou die an sichtkaart of is het écht?" Dit is een mededeling, die eigenlijk niets in deze rubriek te maken heeft, waarin over „mensen en dingen onder de Damiaatjes" wordt geschreven. 1-Iet gaat namelijk over „Onder de Damiaatjes" zélf, geen mens of een ding er ónder dus, maar „onder" zélf. Wij staan, voor die moeilijkheid omdat de fruitwinkel aan de voet van de Grote Kerk naast de hoofd ingang onder het orgel zich voortaan „Onder de Damiaat jes" noemt nu de zaak ver bouwd en her-ingericht zijn klanten een nog betere dienst verlening garandeert. Wat „de zaak" zich kennelijk niet be wust heeft gemaakt is het feit, dat „Onder de Damiaatjes" het enige Haarlemse is, dat nu uit gesloten is van deze rubriek. „Onder de Damiaatjes" is niet ons thema, maar De Men sen en Dingen (onder de Da miaatjes)". Het is triest voor de zaak. Ons medeleven! De snelle ontwikkeling tijdens en na de oorlog van de mechanische hulpmiddelen in da- administratie van kan toor en bedrijf stelt aan de voorlichting over deze appa- ten en hun toepassing hoge eisen. Men heeft zich in de activiteiten hoofdzakelijk moe- De deze week versche nen Haarlemse ontwerp- gemeentebegroting voor 1956 onderscheidt zich niet alleen door haar fleurig oranje jasje van haar voor gangsters, ook innerlijk heeft zij een wellicht niet bijster spectaculaire, dan toch in elk geval nuttige metamorfose ondergaan, welke het napluizen door de liefhebber vergemakke lijkt. Zo zijn de inkomsten nu recht tegenover de uit gaven voor een zelfde ob ject geplaatst, zodat wij on middellijk kunnen zien, dat het Huis Van Looy f 1.666,- jaarlijks incasseert tegen over een uitgaventotaal van 17.866,Verder zijn de gespecificeerde onderdelen van de posten cursief ge drukt, ook van vorige dienstjaren, terwijl als laat ste en misschien wel doel treffendste bijzonderheid de onderdelen der posten van een vast coderingsnummer werden voorzien, zodat Al bij alle volgnummers be trekking heeft op de sala rissen, A3 op de sociale las ten- B2 op onderhoud, B3 op schoonmaak enzovoort. Het optellen van gelijksoor tige posten wordt daardoor eenvoudiger. Deze vernieuwingen dra gen er, evenals de veel uit voeriger en doorwrochter geleidebrief, toe bij, dat de begroting niet langer uit sluitend een registrerend document is, maar tevens een stuwend element in de gemeentepolitiek, voor zo ver daar tenminste bij de huidige financiële afhanke lijkheid der gemeente van het rijk sprake van kan zijn. De richting waarin ge stuwd moet worden, is na tuurlijk de zaak van de 39 van het Prinsenhof. ten bepalen tot de grote cen tra van ons land. Sinds kort heeft de firma Ruys' Handels vereniging N.V. een mobiele tentoonstelling die dagelijks in een andere stad van ons land zal worden -getoond en schrijfmachines, tel- en reken machines, adi-esseer- en kan- toordrukmachines enzovoorts in werking te zien geeft. In Haarlem zal de exposi tie gehouden worden op 25 November 1955 des middags van 2 tot 5.30 uur en van 7 tot 9.30 uur des avonds in de Haarlemse Kegelbond. De toegang is vrij. De vereniging van oud leerlingen van de HBS B te Haarlem, „De Garde", houdt Zaterdag 19 November een herfstbal in hotel Boekenrode te Heemstede. Het feest begint om 8 uur. Wij hebben wel oren naar zo'n bal in dit trieste jaargetij: herfstbal-orig zijn we. Het Weldadigheidsfonds „Het Schemerlampje" begint we derom haar werk: voor de armsten der armen onder de ouden van dagen, van alle ge zindten, met Kerstmis een lichtje te doen schijnen in hun sombere bestaan, waarbij de gebrekkigen niet zullen wor den vergeten. Daarvoor is geld nodig. Iedereen wordt verzocht zijn sympathie te betuigen door een of meer steunbonnen a fl te kopen. Het adres van de penningmeester is: P. Ba rend, Bakkerstr. 64, giro 134871 Maatschappij voor Volkshuisvesting (kort weg altijd Nemavo genoemd) het voorne men op deze terreinen in Zinnevelt ten Noorden van de Orionweg 350 midden standshuurwoningen te bouwen onder ar chitectuur van prof. ir. H. T. Zwiers vol gens het New Aireysysteem. Ook komen er nog veertien winkels en 36 garages. De middenstandshuurwoningen zijn te onderscheiden in 232 étagewoningen, waar van veertig in een speciaal gebouw voor alleenstaanden in vijf verdiepingen aan de Hélène Swarthstraat en in 118 ééngezins woningen, waarvan er 98 in traditionele bouwwijze en twintig in systeembouw zul len worden uitgevoerd, evenals alle flat woningen, die in vier woonlagen aan de Delftlaan en in drie woonlagen aan de Oost zijde van de Anthony Fokkerlaan zijn ge projecteerd. De overige détails werden reeds in ons nummer van 11 October weer gegeven. De ophoging van Parkwijk is dringend nodig om de Haarlemse woningbouw niet te doen vastlopen wanneer Delftwijk en Zinnevelt zijn volgebouwd. Parkwijk is de ongeveer 32 hectare omvattende wijk ten Oosten van de Prins Bernhardlaan. Zij strekt zich uit tot de gemeentegrens met Haarlemmerliede en naar het Zuiden tot de Fuikvaart waar het Burgemeester Reinalda park begint. Op dat terrein is plaats gereserveerd voor ongeveer duizend woningen en een aantal bijzondere voorzieningen. Er zal voor de ophoging ongeveer 900.000 kubieke meter zand aangevoerd moeten worden. Beide voorstellen zijn op het laatste ogenblik nog aan de raadsagenda toege voegd na persoonlijke interventie van wet houder Happé, die daarmee het bewijs levert, dat het B. en W. ernst is met hun devies „Woningbouw gaat voor alles." De beide voorstellen werden gistermiddag nog in de commissie voor Openbare Werken en Volkshuisvesting behandeld. HAARLEM. 18 November 1955 ONDERTROUWD: 18 Nov., C. N. Zwart en M. K. R. Brouwer. GEHUWD: 18 Nov., J. J. M. Dankelman en G. A. M. Schnitger; N. Mast en A. H. Flaskamp. BEVALLEN van een zoon: 17 Nov., A. W. SteemanMes; C. J. MetzelaarSpee; R. J. WethmarRoelofs; E. Oevering—Gorter; A. B. RavenJonker; 18 No v., EL H. M. van der Vooren—Swaalf; A. Simonsde Ruig. BEVALLEN van een dochter: 17 Nov., A. C. Klinkenberg—Harren; 18 Nov., C. Hoef- smitvan Norde. OVERLEDEN: 17 Nov., F. Meijer, 74 ,j„ Kleine Houtweg; M. L. A. G. Reemers, 66 j., Hagestraat; J. B. Linzell, 85 j., Marndx- plein; V. E. M. Verhoef, 3 m.( Teylerplein. ADVERTENTIE Nervositeit en alle gevolgen daarvan overwint U alleen werkelijk doeltreffend met Niet verdovend, maar genezend. Begin daarom een kuur met NEUROTONIC en U wordt Uw zenuwen volledig de baas. Honderden Haarlemmers hebben Vrij dagmiddag omstreeks kwart over vijf met enige verbazing kennis genomen van een even langdurige als luidruchtige verkeers- stagnatie op het kruispunt van de Grote Houtstraat met de beide vesten bij de Houtbrug. Zij waren er getuige van, dat één van hun mede-naar-huis-jachters een aanwij zing van de dienstdoende verkeersagent niet opvolgde en zich ook verder aan diens sermoen onttrok door zijn weg enigszins gehaast te vervolgen. De verkeersagent liet zijn bord het bord en het verkeer het verkeer en de recalcitrante motorrijder merken dat hij snelle benen had. Er volg de een breedvoerige discussie, die de steeds aangroeiende stroom wachtende azito's en fietsers met de minuut meer amuseerde. Toen het verkeer volkomen vast dreigde te raken, maakte zich een grijnzende werkman los uit de massa en begon met grote deskundigheid het stopbord te be dienen. Dat op een gegeven moment het verkeer uit alle richtingen tegen een hate lijk „stop" aankeek en vlak daarop een stroom van enkele honderden meters te komen, verhoogde de pret van de wach tenden in niet geringe mate. Pas toen ie dereen lachte, floot, belde, schreeuwde of sputterde, nam de agent zijn post weer in. De hulpvaardige arbeider keerde met niet geringe voldoening over zijn politieel debuut naar zijn fiets terug. Nauwelijks had de officiële regelaar van het verkeer zijn post weer ingenomen, of er kwam al assistentie aanzetten in de gedaante van een gewone agent. Tijdens het geanimeerd gevoerde spel van vraag er. antwoord naast het bord was er voor dat iemand er erg in had, al een klein ongeluk gebeurd: een auto ramde een fiets zodanig, dat de berijdster met een ver kreukeld wiel haar weg moest vervolgen, als zij daartoe nog in staat is geweest. On middellijk togen de beide bedienaren van het bord op onderzoek uit, het asfalt met indrukwekkende krijtschetsen van de si tuatie versierend. Gelukkig maar, dat er net een derde agent in de buurt was, want wij begonnen al bevreesd te worden dat alle patiënten van het Grote Gasthuis hun bedden zouden verlaten om te protesteren tegen het opnieuw in alle hevigheid los barstende tumult van toeters en bellen, vermengd met de geamuseerde kreten van het publiek.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15