Koningin Juliana bracht een werkbezoek aan Drente Hoogbouwprojecten in het toekomstige Santpoort Repatriëring van gevangenen uit Rusland staat stil RADIO Verkeersweg van Bïoemendaal via Santpoort naar Rijksweg Dienstauto's krijgen veiligheidsgordels (cl. Adatie 4Vf. fJuf(we Waarom extra systeem bouw alleen in drie grote steden Wellevendheid Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT HAARLEM vloeren Agenda voor Haarlem Waterstand van de Rijn op bedenkelijk laag peil Zó boeiend is nu PANORAMA rin®n) Bonn vermoedt dat Moskou ontstemd is over uitblijven van ambassadeur Scholier door trein aangereden en gedood Credietverlening aan emigranten Belgisch Kamerlid stelt vra gen over politie-onderzoek Zaak over in de oorlog buitgemaakt schip behandeld Kamerleden vragen: ANTON HUNINK Verkeersonderwijs op de lagere school gevraagd Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 A De gemeenteraad van Velsen heeft in de afgelopen jaren diverse partiële uitbreidings plannen vastgesteld, waarvan er verscheidene betrekking hebben op Santpoort. Enkele zijn inmiddels in uitvoering en andere zullen binnen niet te lange tijd ver wezenlijkt worden. Plet was daarom een goede gedachte van het bestuur van de Ver eniging „Santpoorts Bloei", om de directeur van Openbare Werken en het Grondbe drijf van Velsen, ir. D. N. Dammers, uit te nodigen voor de leden een uiteenzetting te geven van Santpoort in de nabije toekomst. Op een Vrijdagavond in „De Weyman" gehouden vergadering heeft hij dit onderwerp voor vele Santpoorters behandeld en uit de vragen en uit de bestudering der kaarten bleek, dat de belangstelling voor het onderwerp groot was. Ir. Dammers vestigde in zijn causerie de aandacht op vier punten van Santpoort, na melijk Noord (nabij de Hagelingerweg en de Rijksweg), Bosbeek en Burgemeester Rijkenspark, Santpoort-Zuid en de omge ving van de Jan Gijzenvaart. Rondweg in Noord De omgeving van de Terrasweg wprdt in Noordelijke richting voortgezet naar de Rijksweg. De Hagelingerweg loopt door de nieuwe wijk heen. Ir. Dammers besprak het wegenstelsel, dat in de gemeente niet gemakkelijk is. Ten Westen van deze be bouwing is een zogenaamde „rondweg" ge projecteerd, die betekenis heeft voor een verbinding met het nieuwe station Duin en Kruidbergerweg, voor Santpoort-Zuid1 en Bioemendaal. In Noordelijke richting gaat de weg naar de Rijksweg. Hoe de aanslui ting zal worden is nog niet te zeggen we gens de aanleg van een brede weg van de tunnel naar Haarlem. De besprekingen zijn nog gaande. De Hagelingerweg zal verbreed worden en de functie zal belangrijk toenemen door het verkeer van Haarlem, via Driehuis naar de Zeeweg en IJmuiden. In het Zuidelijke gedeelte van deze omgeving komen vijvers en een terrein is gereserveerd voor een openbaar gebouw, vermoedelijk een school Vroeger bestonden er al plannen voor be bouwing, maar die konden niet uitgevoerd worden, omdat de grond niet exploitabel was. Daarom zullen er vele flatgebouwen verrijzen, over het algemeen drie hoog. Op andere gedeelten zullen twee, drie of meer woningen onder één dak gebouwd worden. Indien er behoefte bestaat zal een tehuis voor bejaarden gesticht worden, in de om geving van de Hagelingerweg en de Antil- lenstraat zullen winkels komen en ook en kele scholen, o.a. één voor kleuters. Ook wordt terrein gereserveerd voor actieve recreatie voor de jeugd. Bosbeek Het uitbreidingsplan Bosbeek en Burge meester Rijkenspark houdt in, dat beide recreatie-oorden behouden blijven. In de omgeving wordt of is gebouwd, o.a. bij het badhuis en bij de Harddraverslaan. Santpoort-Zuid Sprekende over Santpoort-Zuid memo reerde spreker het voornemen om de spoor wegovergang in de Wüstelaan te verbreden. Daardoor zal ook een betere verbinding met de Bloemendaalse straatweg en de weg langs het station verkregen worden. Vlak bij de grens van Bioemendaal zal de boer derij Zinnevelt op den duur moeten ver dwijnen. Dan za'l de Listlaan in verbinding komen met de Bloemendaalse straatweg. Ook zal een rijwielpad aan de Oostzijde van deze weg verkregen kunnen worden. Tegenover de Zinneveltlaan staan wonin- ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 96 TELEF.: 20340 ZATERDAG 19 NOVEMBER Minerva: „A star is born", 14 jaar, 7 en 9.30 uur. Cinema Palace: „De mooiste vrouw ter wereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Warenhuis op stelten", alle leeft., 2.15 uur en „De Piekwickclub", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Meisjes voor Tanger", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Detective Callaghen grijpt in", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tijdbom", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „French Can Can", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Bazar ten bate van het Harmonie-orkest „Haar lem". Stadsschouwburg: 20 uur. „De Toneel vereniging" speelt de „De Kroongetuige" van Agatha Christie. Zuiderkapel: 19.30 uur, Israel-avond. ZONDAG 20 NOVEMBER Minerva: „A star is born", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Palace: „Morgen be gint het leven", 18 jaar, 10.30 uur en „De mooiste vrouw ter wereld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Siske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „Het oerwoud roept", alle leeft., 11 uur en „Wa renhuis op stelten", alle leeft., 2 en 4.15 uur en „De Pickwick Club", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „5 maanden in de Braziliaanse wildernis", alle leeft., 11 uur en „Meisjes voor Tanger", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Detective Callachan grijpt in", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 bur. Roxy: „Tijd bom", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..French Can Can", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, Toneelver eniging" voert op „Toibas en de Engel" van Sir James Briodie. Gebouw „Cultura": 10.30 uur. Ned. Ver. van spir. „Harmonia". Zui derkapel: 10 en 17 uur, J. Sevensma. MAANDAG 21 NOVEMBER Minerva: „Meisjes in uniform", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „De mooiste vrouw ter wereld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio; „Warenhuis op stel ten", alle leeft., 2.15 uur en „De Piekwick club", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: .Meisjes voor Tanger", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en ).15 uur. Frans Hals: „Detective Cal- achan grijpt in", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Üoxy: „Tijdbom", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 jur. Luxor: „French Can Can", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, 'Volksuniversiteit. Voordracht door Dr. H. A. En no van Gelder in de serie „Leven en den ken in het tegenwoordige Rusland". Stads schouwburg: 20 uur. De Haagse Comedie v-oert op ,,'n Harlekinade", drie één-acters. Café-restaurant Brinkmann: 20 uur, Ver. ...De Vrije Gemeente". Spreker de heer C. J. de Nie in de serie „De strijd met de Duivel". Concertgebouw: 20 uur, Tweede concert meester-serie. Joh. Marien, viool; Jean An- mietti, piano. Begijnhofkapel: 20 uur, In- lerk. Evang. Comité. gen, die vervangen dienen te worden. Daar zullen garages komen van een overheids bedrijf (het P.E.N.). Jan Gijzenvaart Tenslotte gaf ir. Dammers een beschou wing over de plannen van het gedeelte tus sen de Wüstelaan en de Jan Gijzenvaart, waar o.a. de Pastoorsstraat loopt. Het plan geldt in de eerste plaats als een uitbreiding en in de tweede plaats als een sanering. Ei- staan vele huizen, die afgebroken moeten worden. Het zal niet lang duren of daarmee wordt een begin gemaakt, maar voor het zover is zal er gezorgd worden voor woon ruimte in de naaste omgeving. Er komen vier blokken, ieder vier hoog. In geen en kel deel van Velsen bestaan woningen, die vier hoog zijn. Dit gedeelte van de gemeen te leent zich er echter goed voor. De grond ligt laag en daardoor is het mogelijk in enige verdiepingen te bouwen. Nabij de Wüstelaan zullen eengezinswoningen ge bouwd worden. Het overige gedeelte van de grond zal bestemd worden voor de aan leg van twee sportvelden en ook zal een kinderspeeltuin aangelegd worden. Plannen bestaan er een verbinding van de Wüstelaan naar de Delftlaan tot stand te brengen. Dit moet in overleg met Haar lem geschieden. Bestuursleden opnieuw gekozen Aan de lezing was een jaarvergadering onder leiding van de heer J. C. Aschoff voorafgegaan. Deze herdacht het overleden bestuurslid de heer C. de Vries. De jaar verslagen werden vastgesteld en de aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden werden herkozen. Binnen niet al te lange tyd zullen alle dienstauto's van de rijksoverheid zijn voor zien van veiligheidsgordels voor de passa giers, die naast de chauffeurs zitten. Dit is het uitvloeisel van een initiatief van minister S. L. Mansholt, die reeds ge ruime tijd geleden bepaalde dat zijn amb tenaren verplicht waren zich vast te ges pen, wanneer zij naast de bestuurder van een dienstauto plaats namen. Hun verzeke ring tegen ongevallen zou anders niet gel dig zijn. De afdeling vervoer van het ministerie heeft nadien een reeks proeven met diverse typen veiligheidsgordels genomen. Geble-. ken is, dat een eenvoudige gordel om het middel, zoals in vliegtuigen gebruikt wordt, geen afdoende bescherming geeft tegen het stoten met het hoofd tegen voorruit of in strumentenbord bij plotseling remmen of bij een botsing. Gezocht wordt naar de gunstngste metho de om schouderbanden aan te brengen, doch zodanig, dat de drager ervan gemak kelijk zit. Bovendien moet de gordel snel los gemaakt kunnen worden als een wagen bijvoorbeeld in het water rijdt of in brand geraakt. Men is nu zo ver, dat binnenkort een bepaald type schoudergordel in gebruik zal worden genomen. Te zijner tijd zullen alle dienstauto's met deze gordels worden uit gerust. Men overweegt ook gordels voor passagiers op de achterbanken aan te bren gen. BONN (ANP) De waterstand van de Rijn blijft nog steeds dalen en hij heeft thans een lager peil bereikt dan in de laat ste twee jaren het geval was. Wanneer niet spoedig een periode van regenval zou in zetten, dan wordt voor de scheepvaart," die toch al ernstig belemerd wordt, het ergste gevreesd. In het bijzonder bij Bonn en vandaar stroomopwaarts worden ernstige hinder nissen gemeld. De waterpolitie is voortdu rend in-alarmtoestand om hulp te kunnen verlenen aan schepen die aan de grond zijn gelopen. Van Rotterdam af tot Ruhrort is nog een belasting der schepen tot 87 per cent mogelijk, doch stroomopwaarts van Ruhrort kan maar 53 percent der laad ruimte worden gebruikt. In de Ruhrortse haven heeft zich een levendig overslagbedrijf ontwikkeld van uit Rotterdam komende schepen, die een deel van hun lading moeten afzetten, al vorens verder te varen. ADVERTENTIE kante» BONN (ANP). De repatriëring van in Rusland veroordeelde Duitsers stokt nog altijd. Nadat in de eerste weken der actie de treinen uit de Sovjet-Unie met de regel maat van de klok binnen kwamen en reeds 5600 van de verwachte 9600 gevangenen terugkeerden, is er een angstige stilte over het kamp van Friedland gevallen, waar de repatriërenden worden ontvangen. Aanvan kelijk was men in Bonn van mening, dat het uitblijven van de verdere transporten technische oorzaken had, maar nu maakt men zich met de dag ongeruster over de mogelijkheid, dat er een politieke achter grond is. Reeds enkele malen is de ge dachte geopperd, dat de Russen het tempo vertraagd hebben om af te wachten hoe de uitwisseling van diplomatieke vertegen woordigers tussen Bonn en Moskou zal worden verwezenlijkt. Daarbij legt de Sovjetregering namelijk een grotere voort varendheid aan de dag aan de bondsrege ring. Zij heeft haar misnoegen over de sle pende gang van de voorbesprekingen in Parijs duidelijk te kennen gegeven. Reeds voordat de bondsregering het agrément voor de Russische ambassadeur had gege ven heeft men in Moskou medegedeeld, dat de onder-minister van Buitenlandse Za ken Zorin naar Bonn zal komen. Van re geringszijde in Bonn daarentegen verluidt, dat men het nog altijd niet eens is over de diplomaat die men naar Moskou zal zen den. De verdenking, dat de Russen de te rugkeer der gevangenen vertragen, zolang de onderhandelingen over de diplomatieke betrekkingen geen voortgang maken, wordt steeds luider in de Duitse pers geuit. Een naar Oostenrijk teruggekeerde ge vangene beweex-t, dat de Russen de zaken hebben vertraagd, aangezien zij verbolgen zouden zijn over de geestdriftige ontvangst, die de repatriërenden in de bondsrepubliek hebben» gehad. Weliswaar is daartegen in de Sovjet-zóne herhaaldelijk geprotesteerd, doch in Bonn neemt men niet aan, dat dit de ware oorzaak van de vertraging is. Douceurtje Wel heeft de wijze, waai'op de veroor deelden onafhankelijk van hun staat van dienst in Friedland ontvangen zijn, ook in de bondsrepubliek critiek gewekt. Dat is vooral het geval geweest, nadat bekend werd dat ook een der SS.-artsen, die in Auschwitz en Ravensbrück op levende mensen proeven hebben gedaan, met een douceurtje zes zesduizend mark werd verrast. Op grond van de protesten van de Joodse raad in Duitsland is thans tegen de teruggekeerde SS-brigade fiihrer Glau- berg een gerechtelijk onderzoek ingeleid. Glauberg had in deze kampen Joodse vrouwen gesteriliseerd. De Joodse raad heeft in de behandeling der ontslagen ge vangenen een nieuwe aanleiding gevonden om weer te protesteren tegen de naar zijn mening te langzame en onvoldoende scha- devei-goeding aan de slachtoffers der nazi misdaden. Het Joods weekblad in Duits land signaleert, dat zelfs de weduwe van de beruchte voorzitter van Hitlers „Volks gerecht", Freisler, nog een pensioen van i200 mark per maand geniet, terwijl slachtoffers van de terreur dezer lieden tien jaren na de oorlog nog op herstel van bun materiele schade moeten wachten. Leefde Freisler nog, wie weet bij welk gerecht hij dan weer werkzaam zou zijn, ADVERTENTIE N.Y. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook ADVERTENTIE SIEMENS DOOR RUIMTE - ACOUSTIEK SIEMENS SUPER C 50 Optimale FM-ontvangst. 8 Siemens buizen. 3 Luidsprekers met ge scheiden hoge en lage toonrege- ing. Fraaie kast met kunststof- omlijsting. j 245 Vraagt demonstratie Alle onderdelen voor Siemens radiotoestellen worden in eigen fabrieken vervaardigd Koningin Juliana heeft Vrijdag een werk bezoek gebracht aan de provincie Drente. Met een Dakota landde H.M. om half-tien 's morgens in Eelde. In de loop van de dag bracht zij bezoeken aan Zuid-Laren, waar de Koningin het Te huis voor Vermoeide Vrouwen „Berken hof" bezichtigde; aan het plaatsje Vries en aan Assen, waar zij bij het provinciaal ver- zetsmonument een krans legde; vervolgens ging de reis naar Borger, waar het grootste hunnebed van Drente werd bezigtigd, en daarna naar Nieuw-Buinen, waar de Ko ningin zich. liet voorlichten over een fa- brieksmeisjescui'sus. In Emmen had zich een gi-ote menigte verenigd om de intocht van de Koningin bij te wonen. De stoet reed rechtstreeks naar hotel 's Heerenhof, waar allereerst een vijftigtal Drentse bur gers aan de Koningin werd voorgesteld. Daarna bezichtigde de Koningin twee stands, ingericht door de plattelandsbiblio theek van Drente en de R.K. eGzinszorg in Zuid-Oost-Drente. Er werden korte cause rieën bij gehouden. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan twee wijkcentra in het uitbi-eidings- plan Emmermeer. De Koningin bewoog zich zeer ongedwongen tussen een groep ouden van dagen. Bij het wijkcentrum „Ichthuis" van de Gereformeerde Kerk stond het school-haiTnonieoi-kest van Em men opgesteld dat vrolijke marsen blies. Vervolgens werd nog een uitvoerige rond rit door de Emmermeer gemaakt, en daar na reed de Koningin in de richting Zwee- loo, waar haar bij de Nieuwe Openbare School een album met foto's van de ge meente door de burgemeester werd aange boden. Bij het tehuis voor bejaarden werd ook nog even gestopt, waar het bejaarde echtpaar Koops-Beuving de Koningin een practhig ouderwets tinnen bord aanbood. Te Plavelte was een ontvangst in de Volkshogeschool „Ovei'cinge". Hier was een groep Drentse jonge boeren en boerin nen in cursus vereend aan een ronde tafel conferentie. Tal van onderwerpen kwamen ter sprake en ook Hare Majesteit nam daar aan deel. Ook de Commissaris der Koningin en het lid van Gedeputeerde Staten van Drente de heer J. C. Wilmans mengden zich in de discussie en het werd een zo boeiend gesprek, dat aan vei'trekken niet werd gedacht. De Koningin zou om half zes afscheid van Drente nemen, maar het werd ruim half zeven. Op de onbewaakte overweg te Prinsen beek is de 11-jarige Jacques V. uit Prin senbeek aangereden door een Dieseltrein en op slag gedood. De jongeman was op weg van school naar huis en liep over de overweg op het ogenblik dat de trein naar Dordrecht passeerde. De jongen werd door de trein ongeveer dertig meter meege sleurd. De jongen moet onmiddellijk dood zijn geweest. De trein had twintig minuten vertraging. De minister van Sociale Zaken heeft een nota gezonden aan de Tweede Kamer over rijksgaranties voor aan emigranten te ver lenen credieten. In hoeverre de emigratie-attachés zich met de credietverlening zullen bezighouden zal afhangen van de concrete vormen van samenwerking tussen overheid en particu lier initiatief. Het zou volgens de minister echter niet in het belang zijn van een goede ontwikkeling van de credietverlening, de attachés zodanig in te schakelen, dat taken, welke bij particuliere instellingen thuis horen, zouden worden overgenomen. De taak van de attachés is in hoofdzaak een voorbereidende. Plet Belgische Katholieke Kamerlid De Gryse heeft de volgende schriftelijke vraag aan de Belgische minister van Justitie ge richt: „Het onderzoek, dat onlangs in een kloostergemeenschap te Wevelgeem is ge daan met betrekking tot de verdwijning van Anneke Beekman, heeft zowel bij de inwoners van deze gemeenschap als bij zeer vele andere personen opzien gewekt. Niet alleen het onderzoek zelf, reaar vooral de wijze, waarop dit werd uitgevoerd, brachten opschudding en verontwaardiging teweeg. Wil de minister mededelen: 1) door wie dit onderzoek werd bevolen en om welke redenen dit geschiedde; 2) of zijn departement op de hoogte was van dit on derzoek en of het in deze aangelegenheid tussenbeide is gekomen; 3) waarom er met zulk een uitgebreid machtsvertoon werd gehandeld (het blijkt dat het onderzoek werd uitgevoerd door circa honderd man); 4) of het waar is dat de wijze van optreden niet alleen onbehoorlijk maar zelfs tergend is geweest." Voor de Hoge Raad zijn pleidooien ge houden in een zaak, welke in eerste en enige instantie voor dat college behan deld wordt. Zij betreft het buitmaken in de eerste oorlogsjaren door het Neder landse oorlogsschip „Kortenaer" van een onder Hongaarse vlag varend schip, „Nyugat". Het schip is later tot zinken ge bracht. De Zwitserse „Société anonyme maritime et commerciale" heeft van de Nederlandse staat zes millioen schadevergoeding ge vraagd wegens het feit, dat de „Nyugat", toen het schip werd prijs gemaakt, Zwit sers eigendom was. Voor de Zwitserse n.v. pleitte mr. J. A. L. M. Loeff uit Rotterdam. Voor de staat traden op mr. G. J. Scholten en mr. F. E. Gratama, beiden uit Den Haag. De.,adyqcaat-generaal, prof. Langemeyer. zal 'in deze zaak conclusie nemen op 2 December. Dit was de eerste keer sinds zijn bestaan, dat de Hoge Raad een zaak betreffende prijsmaking. welke krachtens de wet op de rechterlijke organisatie in eerste en enige instantie door dat college moet wor den afgedaan, te behandelen kreeg. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Wederop bouw en Volkshuisvesting wordt onder meer gezegd dat men verlangend was te vernemen wat minister Witte heeft gedaan ter bevordering van aanvaardbare systeem bouw. Het percentage systeemwoningen vertoonde in 1954 een sterke achteruitgang, zodat voor dat jaar nog slechts ruim 7 pet. systeemwoningen zijn gebouwd. Welke concessies zijn gedaan aan combinaties, welke zich bereid verklaard mochten heb ben 2000 of meer systeemwoningen per jaar te bouwen, zoals te 's-Gravenhage zal ge schieden? Hoeveel combinaties zijn thans aldus werkzaam?, vroeg men. Voorts werd opgemerkt, dat verstrekking van opdrachten tot systeexnbouw niet van jaar tot jaar maar over langere perioden, ertoe kan bijdragen, dat de desbetreffende ondernemei's hun bedrijven er geheel op richten. Men wilde voorts vernemen waar om de minister exti'a-contingenten voor systeembouw uitsluitend aan de diüe grote steden heeft toegewezen. Algemeen was men van oordeel, dat de regering al het mogelijke zal moeten doen om een der benauwendste knelpunten bij de verhoging van de bouwproductie, het tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders, met bekwame spoed te helpen elimineren. Men dacht hierbij, met name ten aanzien van de metselaars, de stucadoors en de be- tonvlechtei's, aan een verantwoorde pro pagandacampagne voor de werving, aan aanpassing van de loon- en andere arbeids voorwaarden, aan de eigen aard en het karakter van deze beroepen, en aan ver- betering van de verhoudingen op de wer ken. Voorts was men van oordeel, dat de scholing en omscholing tot deze beroepen aantrekkelijker moet worden gemaakt, bij voorbeeld door een hogere beloning dan de nu geldende. Vele leden waren voorts van mening dat door fiscale maatregelen het verzet tegen het verrichten van overwerk te overwinnen zou zijn. Het had hen ernstig teleurgesteld dat van de overwerkafspraak, welke in het voorjaar tussen de organisaties in het bouwbedrijf tot stand kwam, in de practijk zo uiterst weinig is terechtgekomen. Zij vroegen de minister wat daarvan de oor zaak is geweest. Vele leden bepleitten een bekorting van de goedkeuringsprocedure. Zij hadden de indruk, dat de veelvuldige klachten over de traagheid van deze procedure niet ge heel ongegrond zijn. Van verschillende zijden werd er de aan dacht op gevestigd, dat, naar met stellig heid wordt beweerd, vele bouwvakpatroons momenteel werkloos zouden zijn. Men vroeg of de minister over gegevens dienomtrent beschikt en of zo spoedig mogelijk kan worden bevorderd, dat deze ondernemers worden ingeschakeld bij de woningbouw. Gelijktijdig zijn in Engeland twee boeken verschenen, die gewijd zijn aan hoffelijk heid, wellevendheid, goede manieren. De auteurs zijn mannen van bijzondere waarde en distinctie: F. L. Lucas, hoogleraar te Cambridge, die geschreven heeft onder de korte maar veelomvattende titel „Style" en Harold Nicolson, ex-diplomaat en bekend litterair criticus, die het zijne „Good Be haviour" Wellevendheid heeft ge noemd. Het Amerikaanse blad Newsweek vindt dat dit samentreffen van twee uit gaven er nog eens scherp de aandacht op vestigt, dat hoffelijkheid tot het verleden behoort. Het meent dat de mens zozeer vervuld Is van grote denkbeelden, die het wereldbestel gelden en met elkaar in strijd zijn, dat hij daardoor zijn aandacht is kwijt geraakt voor de dagelijkse aangename ver standhouding tussen mens en mens. Ik erken die verklaring niet. Maar heel weinig mensen,denk ik, zijn ongemanierd geworden door gepieker over strijdige ideologieën in het wereldbestel. Het is evenwel aardig dat Newsweek de hoop uitspreekt, dat de ge lijktijdige verschijning van twee boeken over dit onderwerp betekent, dat herleving van hoffelijkheid zich eindelijk aankondigt. F. L. Lucas ziet in eenvoudige wellevend heid de grondslag van goed schrijven. Alle welgeslaagde menselijke contacten worden er trouwens door beheerst. En Lucas ver bindt hoffelijkheid aan karakter. Een man van karakter zal het onhoffelijk achten zijn lezers overlast te bezorgen en daarom nooit duister, maar helder en klaar zijn. Hij zal hun tijd ook niet willen verspillen en daar om kortheid toepassen. Lucas voedt zijn studenten dus op in zorgzaam ontzien van hun medemensen. Ja dat is beschaving. Behoort die tot het verleden? Neen: de samenleving bestaat uit kringen, die in de regel van eikaars opvattingen, gewoonten en waarderingen maar weinig weet hebben. Zo zijn er ook nu, in deze tijd, waarlijk nog wel kringen waarin wellevendheid gebruik is, terwijl andere daar geen flauw ver moeden van hebben. Oorlogen en bezettin gendat soort ervaringen werkt ver ruwend en doet het respect voor de mede mens, zelfs voor zijn leven, bij de meesten sterk dalen. Kijk maar naar het verkeer. Gij zult daarin, bij enige oplettendheid, ook de vertegenwoordigers van de kringen der wellevendheid ontwaren. Zij worden nogal eens uitgelachen door de lieden, die overal voorrang nemen. Ik geloof dat F. L. Lucas gelijk heeft als hij zegt dat wellevendheid grondslag van een goede litteraire stijl is. Ik geloof zelfs met Nicolson, dat hoffelijkheid gebaseerd is op redelijkheid en toegenegenheid, „die", zegt Nicolson, „ondanks de ervaringen van de laatste tijd eeuwig zijn". Dit betekent geenszins dat hij alle gebruiken uit het verleden toejuicht, integendeel. Hij doet zelfs een scherpe aanval op hetgeen men als conventie najoeg in de jaren 18401885, daarbij veel persoonlijk leed veroorzakend. Nicolson vraagt zich af: welke gedrags- regels zullen aanvaard worden door de klasseloze samenleving, die Europa en Amerika nu blijkbaar in het vooruitzicht hebben? Daarom heeft hij in zijn boek een historische studie van de wellevendheid neergelegd. En hij leeft in het blijmoedige vertrouwen, dat komende generaties een stijgend percentage van het aantal belang wekkende persoonlijkheden zullen opleve ren. Eerste voorwaarde lijkt mij, dat oor logen en de daarbij gebruikelijke bezettin gen, hongersnoden, concentratiekampen enz. vermeden worden. Wellevendheid in de internationale poli tiek behoort zeker tot het verleden. Maar als de gewone man in het dagelijks leven vóórging zou zij misschien, op den duur, ook daarin kunnen wederkeren. De „propa gandisten" aan weerszijden zouden het er wellicht tegen afleggen. Laat ons hopen dat de publicaties van Lucas en Nicolson inder daad op een kentering duiden. Zij behoren weliswaar tot de kringen, die altijd hoffe lijk zijn gebleven en dus minderheid zijn. Maar de beste initiatieven zijn altijd uit minderheden te voorschijn gekomen. Deze week nog, op een gravure voorstel lend Haarlems Grote Markt in den jare 1764, zag ik de hoffelijke wederzijdse be groeting van twee achtbare stadgenoten uitgebeeld. En zij beroerde mij. Hoe onge manierd zijn wij geworden! Welk een achteruitgang! H. R. ADVERTENTIE De wind waait uit de worstlioek Dit weerbericht doet u goed. Nu smaakt zo'n echte Gelder se worst van Anton Hunink. Kwaliteit gegarandeerdKijk altijd naar het loodje aan de worst. Hoe verser hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Van alle zijden, zo blijkt uit het Voor lopig Verslag der Tweede Kamer over de Onderwijsbegroting, is aan minister Cals de vraag gesteld of hij de invoering van verkeersonderwijs op de lagere school wil bevorderen. Dit zou, naar men hoopte, wel licht een bescheiden bijdrage kunnen leve ren tot vermindering van het aantal ver keersongevallen. Tal van Kamerleden spraken er hun ern stige teleurstelling over uit, dat de minister nog steeds niet is overgegaan tot instelling van een leerstoel voor de homeopathie, natuurgeneeswijze en vivisectie-vrije ge neeskunde. Zij deden een beroep op de minister de voorstanders van zulk een leerstoel de kans te bieden te laten zien, wat zij ten deze kunnen presteren. Ned. Herv. kerk Beroepen te Rijssen N. Kleermaker te Leiden. Aangenomen naar Eist (Geld.) C. v. Leeuwen te Maarn-Maarsbergen. Geref. gemeenten Tweetal te Borssele J. B. Bol te ,Krab- bendijke en M. Heerschap te Le Abridge (Canada), van wie laatstgenoemde is be roepen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5