HELPSTERS VAN SINT NICOLAAS Nieuwtjes in plastic en leer kV* ZELF DOEN IS PERSOONLIJKER EN GOEDKOPER Een gezellig menu ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Voor onvolwaardig Nederland Sansevieria's of Vrouzventongen Breng eens ander vlees op tafel Elizabeth Datnes, Schilderij van Bol in Leningrad ontdekt 7 in ons land Gortschotel met mosselen Examens ELIZABETH ADVISEERT Erefonds Oud-verpleegsters kreeg kantoor ten geschenke HELENA H. BEGEMANN „Mozes en Jetro" A VO-revalidatiecentrum Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIJK voor u i Verstrekte ambtenaar ten onrechte inlichtingen aan een journalist? ook Uw haar vraagt om make-up! oor de<V rouw Huwelijken HET GEHEIMZINNIGE van de naderende Sinterklaastijd hangt weer in de lucht. Overal worden al voorbereidingen getroffen om dit kinderfeest bij uitnemendheid te doen slagen. Degenen, die handig met allerlei gereedschap kunnen omgaan of behendig naald en draad hanteren, zijn reeds bezig met het zelf vervaardigen van cadeautjes en surprises. Afgezien ervan dat een zelfgemaakt geschenk zoveel persoonlijker is, heeft het aan de financiële kant nog een sprekend voordeel. Niet iedereen is in staat het ruim aangeboden, maar duurdere speelgoed te kopen en dat bezioaar klemt te meer, wanneer men zich kan verheugen in het bezit van een hele serie spruiten. Dan kost het heel wat hoofdbrekens om binnen het be schikbare budget nog zoveel mogelijk te bereikeii. BEHALVE DAT MENIGEEN indivi dueel aan het werk is geslagen, vindt men ook in groepsverband nijvere ge schenkenmaaksters. We zijn dezer dagen op bezoek geweest in het gebouw van de Stichting Huishoudelijke en Gezins voorlichting, waar oma's en moeders van allerlei leeftijd om een tafel ge schaard in de weer waren. We stonden meteen midden in de feestelijkheid: de tafel bloeide in helle kleuren van de lapjes vilt en fleurig crêpe papier. Zonder de cursisten, onder wier han den langzaamaan de cadeautjes groei den, te storen of af te leiden, hebben we onopvallend tussen hen plaats genomen en zagen het gedoe belangstellend aan. Kennelijk genoot men van deze avond ontspanning vrij van zorgen, want papa fungeerde wel als oppas bij het kroost. „Ik heb vijf jongens," vertrouwde een deelneemster ons toe, „en ik maak voor elk van hen iets anders. Kijk, een leg- puzzle voor Jan van zes jaar, die maak ik uit triplex." Het was een voorstelling van twee kinderen in een bloemenwin kel, eerst op hout getekend en gekleurd en daarna uitgezaagd. Mijn buurvrouw babbelt opgewekt voort: „Verder maak ik een brandweer auto van hout, een matroos-lappenpvp, gevuld met schuimrubber, in plaats van zaagsel, zodat hij heel „natuurlijk" aan voelt en een vliegtuigje van wasknijpers, die zilverglanzend zijn geverfd." Het werkstukje ziet er aardig uit met zijn propeller van blik en wieltjes van pu naises. „Plet neemt wel heel wat tijd," aldus deze huismoeder, maar het is zo'n leuk werk en ik heb er echt schik in. Bovendien kom ik heel wat goedkoper uit." De uitgesproken handigen hebben na tuurlijk de minste problemen, maar voor diegenen, die soms wat zitten te schut teren, is er altijd nog de deskundige hulp van de lerares mejuffrouw M. E. Avéres. Zij staat de cursisten met raad en daad bij en beschikt over een heel arsenaal knutselvoorbeelden en hand werken, niet alleen voor kinderen, maar ook voor ouderen en volwassenen. Zelfs voor heren! Bijvoorbeeld lege blikjes, zwart gelakt en sober beschilderd voor sigaretten of touwtjes. Voor de dames: voorraadschepjes, gemaakt van gladge- schuurde houten lepels en daarna be schilderd en gevernist, aardige brood mandjes, gevlochten van raffia, voor werpen van vilt, zoals eierwarmers met bloembollenveldjes er op een geschikt cadeau voor het buitenland vilten broches of klerenhangers, waaraan be schilderde wasknijpers bengelen voor de nylonwas. Heel leuk vonden we een boerenbont kampeerschortje van onde ren dubbelgeslagen, waardoor een ruimte is ontstaan, die in zakjes is ver deeld voor tandpasta, zeep, washandjes, zodat men alles gemakkelijk kan mee nemen, zonder dat de zeep onder het zand of de dennennaalden komt. Zelfs jongens zijn niet afkerig van zo'n ge schenk (als het maar niet van ruitjes- stof is!). Zij hangen het schortje dan op zij op hun heup. „THUIS GEVEN WE ALLES wat we hebben opgestoken door aan onze kin leren en de groteren zijn dan ook al ijverig in de weer," aldus een deelneem ster, waarop haar buurvrouw bijviel. „Ja, met het zelfgemaakte Zwarte Piet spel heb ik bijzonder succes gehad. Ik heb het ze laten namaken en nu spelen ze er geregeld mee." Inderdaad, men moet maar op het idee komen. Men verzamelt ansicht kaarten, plakt ze op karton van gelijke grootte, knipt ze middendoor en het spel kan beginnen. Op die manier kan mer ook kwartetspelen, snip-snap of domino spelen maken of bijvoorbeeld het aar dige hengelspel met behulp van be schilderde kurken, waaraan vinnetjes worden bevestigd, die uit een lucifers doosje zijn geknipt. „Wat zegt u van mijn konijn?" vroeg ons iemand en we konden niet anders dan toegeven, dat deze uitstekend ge slaagd was en toch was het niet meer dan een in de juiste vorm genaaide raf- fiavlecht. Een andere cursiste verstopte een surprise in een fles. Daarvoor moest de fles eerst middendoor, hetgeen door middel van een in spiritus gedrenkte draad gebeurde. Wil men dit een na doen, ga dan als volgt te werk: Men bindt de draad in het midden van de fles vast, steekt hem even aan en dom pelt de fles onmiddellijk daarna in een emmer koud water, waardoor hij keurig in twee stukken breekt. Men laat hierin nu de surprise verdwijnen, plakt er een groot etiket overheen en dan moet het een kraan zijn die de verrassing uit de hals weet te toveren. Dat brengt ons meteen op een stel regel van de cursus: pak de cadeautjes niet maar zo klakkeloos in een stuk papier, maar maak er iets van. Zoveel te verrassender zal het effect zijn. Straks op de vervolg-cursus komen de Kerstversieringen aan de beurt: slingers en sterren van stevig zilver- verpapier, allerliefste kaboutertjes, bakjes voor snoepgoed, kartonnen koningen en diverse tafelversiering. Wat bij dit alles het belangrijkste is: volgens de moeders zijn de kinderen doorgaans minstens zo dankbaar voor zelfgemaakte als voor gekochte ge schenken. TINEKE RAAT iedere dag zijner241 huwelijken iedere dag zijner 18 echtscheidingen de vrouw mag met 16jaaf de man mag met 18 jaar huwen doch de gem vrouw huwen doch de gem trouwt pas wet 26jaar Iman trouwt pasmet29 j. ons land telt ca 2milj. gezinnen wij tellen 2x meer we duwen dan weduwnaars ca 80% vd ders boven de 30 jaar is gehuwd iedere dag worden er 627 babies geboren Thuis geven we alles door aan onze kinderen Als het koud wordt in herfst- en wintermaanden zullen wij de gezellig heid thuis zoeken. De huisvrouw zal er graag toe meewerken een gezellige sfeer te scheppen door 's avonds iets extra's klaar te maken. Een aardig recept daarvoor vindt u hieronder. Zondag: Kopje bouillon: rundvlees, sprui ten, aardappelen; sneeuwpudding met vruchtensaus. Maandag: Vermicellisoep van rest bouil lon; rundvlees, koolraap, aardappelen; fruit. (Gort weken). Dinsdag: Haché (van rest rundvlees), rode kool, aardappelpuree; kame- melksepap met gort. Woensdag: Gehakt, andijvie, aardappe len; gebraden appelen met kaneel en suiker. Donderdag: Gehakt, gestoofde prei, aardappelen; vanillevla met schijfjes sinaasappel. Vrijdag: Gestoofde vis. winterwortel, aardappelen; kopje koffie en beschuitje met kaas. Zaterdag: Koolstamppot met plakken ge bakken boterhamworst; fruit. Recept: Kaaswatch. Snijd van vrij zachte vette kaas gelijke blokjes en snijd ook van oud brood zonder korst vierkantjes van dezelfde afmeting als de kaas. Steek nu de stukjes aan houten pennetjes (sateh-stokjes, in iedere winkel verkrijgbaar waar Ind. artikelen worden verkocht), om en om, stevig aaneengesloten. Begin en eindig steeds met een stukje brood. Bevochtig het aangeregen stokje met wat bouillon, haal het door geklopt ei en dan door paneermeel. Bak het nu vlak voor het gebx-uik in heet frituurvet of in wat boter in de koekepan. Een hele voorraadkamer is zo'n tas Beheersing van modesilhouet Boze mannen hebben wel eens be- weerd dat deze plant Vrouwentongen zou heten omdat ze zulke lange en scherpe bladeren heeft; ik wil er ech ter niet de zegsman van zijn. Het is een kamerplant voor het moderne inte rieur en vooral de vorm met geel-bonte bladeren voldoet uitstekend. Houdt u er toch vooral rekening mee dat het een vetplant is en dat de meeste Sansevie- ria's dood gaan omdat men hen in de winter te koud plaatst en omdat ze te veel water krijgen. Heus nu moet u erg voorzichtig worden met gieten. In de zomermaanden kan ze best wat water hebben en verlangt ze ook wel een weinig vloeimest. Per liter water kan er dan één theelepeltje opgelost wor den en daarmee kan men dan al wel twintig kamerplanten bemesten. Dat de Sansevierias als kamerplant voldoen kunt u overal zien. Deze zomer heb ik echter een bezoek gebracht bij de man die ook een Adiantum wist te kweken van ongeveer één meter middenlijn. Nu laat ik u dan maar vertellen dat ik meende dat zijn vi-ouw de Sansevieria's oppoetste; de kleur was zo mooi en de planten zagen er zo gezond uit. Ik heb ze zelden zo gezien. Sansevieria's houden wel van een lichte standplaats; volle zon kunnen ze indien ze er eenmaal aan gewend zijn wel verdragen doch het is beter het niet zo ver te laten komen. Nu kun nen ze het zonlicht echter best hebben. Normale kamei-warmte is voor hen wel goed. G. KROMDIJK De strakke, langer makende lijnen, die het modesilhouet beheersen, hebben ook hun invloed uitgeoefend op de tas. Gladde trapeziummodellen met de smalle kant boven, maar ook rechte of langwerpige tasvormen bepalen thans het modebeeld, dit alles in navolging van de A-lijn. DIT GELDT DAN de bij uitstek ge klede tas, In het meer sportieve genre vindt men veel emmer-, koffer- en tonnetmodellen. Al deze tassen worden aan de arm gedragen met een lang hengsel, zodat zij lager komen te hangen dan de taille. De klassieke enveloptas zal zich zeker nog handhaven deze past immers won derwel bij het huidige beeld. Zwart domineert; verder zien we cerise, tinten van bruin (o.a. nicotine en herfstbruin), grijs, purper, blauw en in geringer mate lila. Dank zij de afschaffing van de weel debelasting is de prijs van de leren tassen schappelijker geworden. Thans zijn er zelfs in dit materiaal tassen op de markt, waarvan de prijs niet of niet veel hoger ligt dan die in de duurdere plasticsoorten. Nu de mode „glad" is, wordt het ge krompen leer meer vervangen door soepele soorten. Boxcalf en rundbox zijn het meest modieus. Daarnaast mogen varkensleer, hagedis, struis en krokodil, benevens voor avondtasjes antilope ge noemd worden. OOK DE PLASTICTYPEN zijn glad. Imitaties van persianer in grijs of zwart, die in de Verenigde Staten veel opgang maken, tracht men thans ook in Nederland te intx-oduceren. Geweven black-watch dessins vindt men toegepast bij reis- en stadstassen. Men gebruikt als materiaal hiervoor ook wel Capriblauw of zwarte perion. Tassen en trouwens over het algemeen voorwerpen van plastic en leer zullen voor de aanslaande feestdagen wederom op talrijke geschenkenlijsten prijken. Leuke nieuwtjes Laten we verder volstaan met een korte opsomming van wat er alzo aan nieuws op de markt is. Een uiïneembaar bijouteriedoosje on der in de tas. Een parfumflacon aan een koperen kettinkje, dat tegelijk sluiting is. Een spiegeltje in een apart vakje op de bodem van de tas. Parelknopen oorbellen passend bij de sluiting van de tas. Een emmer- of tonnetjesmodel met doorzichtige deksel, soms met een spie geltje aan de binnenkant. Vetersluiting aan de zijkant van een Italiaanse tas. Een set, bestaande uit een reistas, last minute bag en een klein formaat hoedendoos, vervaardigd van textiel- weefsels. Een herentas met voorvak, waarin een week-end tas past. Voor de heren tevens nog: een brief- openei", verpakt in een leren maatlat, een sleutel- en sigarettenétui, dossier mappen met tien vakken of een utility case (reisnécessaire met verstelbare bandjes, zodat men deze naar eigen wens kan vullen). Sansevieria's of Vrouwentongen 250 g gort, 200 g gekookte mosselen, een ui, 2 eetlepels tomatenpuree, boter of margarine, zout, laurierblad. De gort een nacht weken in liter wa ter. De gort met het weekwater, een lau rierblad en wat zout aan de kook brengen en zachtjes gaar koken in IVa uur (vlug- kokende gort in ongeveer Va uur). De gort even laten drogen in de open pan. Het laurierblad verwijderen. Inmiddels de ui lichtbruin bakken in de boter of margarine. De tomatenpuree en een scheutje water toevoegen. De mosse len er door roeren en het geheel een paar minuten zachtjes verwarmen. Gort en mosselen met elkaar vermengen. U helpt daarmee niet alleen uw slager, maar ook u zelf. Uw slager, omdat hij, als hij alleen malse ï-ollades en car- bonaden kan verkopen, blijft zitten met het andere vlees; u zelf omdat u uw maaltijden er door kunt verlevendigen en uw kookkunst naar hartelust kunt bot- vieren. Koop daarom eens iets andei's dan gewoonlijk. Neem eens hamlappen of krabjes van het varken, bouilli, klabi-ib of een sucade- stukje van het ï-und en a's u een mooie baklab wilt hebben een riblap of entrecöte. Ook van nier en hersenen kunt u heerlijke gerechten bereiden en wan neer u het kunt krijgen, moet u heus eens lams- of schapenvlees klaarmaken. Vergeet echter niet, dat met de berei ding van weinig-mals vlees vrij lange tijd gemoeid is. U kunt het niet om 4 uur kopen als u het om 6 uur op tafel wilt zetten. Overigens is de lange bereidingstijd geen bezwaar. U kunt het vlees rustig en heel zachtjes laten sudderen zonder er naar om te kijken, terwijl u andere bezig heden verricht. Het collectantenleger, dat sedert de pril le lente week aan week zijn vreedzame aanvallen op uw portemonnaie heeft uitge voerd ten bate van zijn lijdende mensheid, beëindigt zijn operaties in de week van 21 tot 26 November. Daarna kunt u maanden lang uw gift aan de deur niet kwijt. Het is maar dat ge het weet en de laatste kan sen niet vergooit. Collectantenleger! Onwillekeurig denkt men aan het pakkend schoolverhaal over de slag bij Waterloo toen de Prins van Oranje zodanig manoeuvreerde met zijn troepen, dat het aantal de vijand veel gro ter scheen dan in werkelijkheid het geval was. Want in werkelijkheid zijn het een betrekkelijk klein aantal mensen die, door in telkens andere formatie de huisdeuren te bestormen, de indruk te wekken, dat het leger der collectanten, wanneer het zijn bussen ten hemel verhief, de zon verduis teren zou. Helaas, dit leger bestaat slechts uit luttele secties en aan de doorzetsters en doorzetters, die daarin de plaatsen bezetten mag aan het eind van het collecteseizoen weieens een eerbiedig saluut worden ge bracht! Van 21-26 November leveren zij hun laatste slag. Nu voor de onvolwaardigen en de gebrekkigen. Weet U dat er volgens deskundige schatting in ons land 200.000 minder-validen zijn? Nog niet zo heel lang geleden trok men zich van deze medemen sen weinig aan. Groeiende naastenliefde, of als deze term u meer behaagt, toene mend sociaal besef, plaatste hen in de alge mene belangstelling. De AVO, hun be schermvrouw, maakt tal van minder vali den geschikt voor het verrichten van nutti ge arbeid en alhoewel sommigen niet veel meer presteren dan 25 percent van het normale en nog slechts een klein deel der 200.000 is opgenomen in het arbeidsproces, wordt door het inzetten van onvolwaardi gen nu reeds f 1.300.000 per jaar uitge spaard. Een economisch succes. Meer nog: een ideëel succes. Medemensen hebben een kans gekregen en die aangegrepen met hart en ziel. Daarom: bedenkt u de AVO-collecte goed. De helft van de opbi-engst is voor de Stichting Hulp aan Gebrekkigen in de ge meente Velsen, waarvan de heer Boeree, Julianakade 4, telefoon 5654, de toegewij de penningmeester is, die u gi'aag als col- lectrice of collectant voor een paar uren zal noteren. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Bevor derd met lof tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Vijf eeuwen me disch leven in een Hollandse stad" de heer J. G. W. F. Bik, Goude. Geslaagd voor het doctoraal examen schei kunde C. Vos. Zaandam; dochtoi-aal examen natuurkunde P. E. Noorman, Zaandam; doc toraal examen rechten J. W. P. Albers en R. M. van der Meulen, Amsterdam. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Datnes, Vorige keer hebben wij met U de handverzorging besproken. Hierop aansluitend nu de nagelverzorging. Wij zullen niet de gehele manicure met U bespreken, daar dit te ver zou voeren, doch de meest essentiële pun ten even door nemen. i Als eerste deel en welhaast het be langrijkste is dat U een goede remover gebruikt om de oude lak te verwijde ren. Zoals ons dikwijls blijkt, wordt er nog al eens gebruik gemaakt van Aceton. Hiertegen kan niet voldoende gewaarschuwd worden. Aceton haalt niet alleen de lak af, doch tast ook de nagel aan, zodat deze daardoor steeds dunner en zwakker zal worden, met alle gevolgen van dien, zoals breken en splijten. Hebt U zwakke nagels, gebruik dan voor het vijlen geen stalen vijl doch het z.g. papieren schuurvijltjè (Emery Board), dit werkt veel zachter. Sedert enige tijd is er voor het terug duwen der nagelriemen een zeer han dig appai-aatje vei-krijgbaar de „Cuti Pen" ƒ2.25. Deze pen is gevuld met een vloeistof, v welke gelijktijdig de dode velletjes oplost. Als finishing touch van de nagelver zorging komt het lakken. Het verdient aanbeveling eerst een base coat te ge bruiken. Deze base coat maakt het nageloppervlak glad en beschermt deze tevens tegen de inwerking der kleurstof van de nagellak. Hierna lakt U de nagels twéé maal in de gewenste kleur. Als laatste laagje wordt de over coat aangebracht. Dit geeft meer glans en bevordert het drogen. Wanneer U deze methode volgt kunt U verzekerd zijn van een goed en duurzaam resultaat. Onze schoonheidsspecialisten geven U gaarne een meer gedetailleerde uiteen zetting betreffende behandeling en de benodigde producten. Voor persoonlijk advies in prettige sfeer II Heemstede Zandvoortselaan 75 Tel. 27938 COSMETICA - PARFUMS en BIJOUX in alle prijsklassen Het bestuur van het Erefonds voor Oud- Verpleegsters heeft dezer dagen van een Amsterdams zakenman een volledig kan toor als ge?chenk gekregen, dat de koop man geheel belangeloos ten behoeve van het Erefonds heeft afgestaan. Tijdens een sobere plechtigheid heeft de schenker het bureau overgedragen aan het Ei-efonds, dat enige jaren geleden werd opgericht voor een groep van 800 oud-zusters, die in moei lijke omstandigheden verkeren. Dit jaar kwam een bedrag van bijna 100.000.bij elkaar. Men hoopt, dat nog voor het einde van het jaar 150.000. bijeen gebracht zal worden, omdat dit het kapitaal is, dat men nodig heeft om gedu rende een jaar de oud-verpleegsters uit hun noden te verlossen. ADVERTENTIE Moderne huidbehandelingen met Vapozone, Peeling Epilatie, Wratverwijdering Amerikaanse heupmassage Bustebehandeling Mtnnw.AAW 9 noteer op Uw St. Nicolaas- v erlanglijstje één van de wereldbekende parfums of schoonheidspreparaten van Guerlain Lancome Christian Dior Louis Pièrlöt déposilaire officiel Een Franse en Nederlandse gedipl. schoonheidsspecialiste zullen U gaarne van advies zijn. Zijlstraat 88 Telefoon 10083 HAARLEM In het museum „Hermitage" te Leningrad is een schilderij ontdekt van de Neder landse schilder Ferdinand Bol uit de zeven tiende eeuw. Volgens Tass zou het stuk „Mozes en Jofor" heten. Het is geïdentifi ceerd aan de hand van een tekening van het schilderij, die afkomstig is van een museum in München. Het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie in Den Haag meent als zeker te kunnen aannemen, dat het hier een schilderij van Bol betreft uit de serie Mozes-schilderijen van deze schilder voor het stadhuis op de Dam in Amsterdam, die in de vijftiger jaren van de zeventiende eeuw werd vervaardigd. Het moet het doek zijn, voorstellend Mozes als rechter met Jetro, zijn schoonvader, naast zich. Dit on derwerp is ontleend aan het boek Exodus, hoofdstuk 18. Het was bekend, dat in het prentenkabinet te München een tekening van dit schilderij berustte, waarschijnlijk een voor-ontwerp. In alle handboeken staat aangegeven, dat het schilderij nooit is uit gevoerd. Dit blijkt nu dus onjuist te zijn. Het rijksbureau hecht aan de ontdekking in Leningrad grote waarde. Volgens Tass bevindt zich in de „Hermi tage" te Leningrad een verzameling werken van Nederlandse meesters, die tot de beste ter wereld behoren. Bij stilistische en tech nologische onderzoekingen door de mu seumstaf zijn de laatste tijd reeds dertig schilderijen van Nederlandse meesters in de verzameling, die tot heden onbekend waren, geïdentificeerd. De vereniging „Actio Vincit Omnia" (AVO) heeft een revalidatiecentrum voor Bergen op Zoom en omstreken opgericht, met het doel aan door een gebrek gehandi capte mensen, toch de vreugde van passen de arbeid te verschaffen. Onder leiding van dc directeur van het gewestelijk arbeids bureau de heer L. Passier zal door het be stuur iedere maand zitting worden gehou den, om de gevallen die worden doorge geven op medische en sociale aspecten te beoordelen. ADVERTENTIE maakt Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Wederom zou een ambtenaar van een ministerie met schending van zijn geheim houdingsplicht bepaalde inlichtingen aan de pers hebben verstrekt. Dit nieuwe geval betreft een advies van de Raad van State, dat door een archief-ambtenaar van het ministerie van Verkeer en Waterstaat ter inzage is gegeven aan een journalist van een landelijk dagblad. Ook deze zaak zal vermoedelijk strafi-echtelijke gevolgen heb ben. De journalist is inmiddels uitgesloten van alle faciliteiten, welke vanwege de verschil lende departementen aan de pers worden verstrekt. ADVERTENTIE Waar blijft hot effect van poodor, lipstick, crème of nagellak in dien niet ook Uw haar - vanouds het sieraad der vrouw! - smaak vol is verzorgd? Dat kunt U zelf doen door een simpele haar- wassing met P O LY COLOR CREME SHAMPOO PASTELL. U versterkt (zonder verven) de natuurlijke kleur van het haar en voegt desgewenst 'n modieuze tint toe. En leteens op die glans! de werkelijke make-up voor Uw haar! sm W tube voc voor twee wassingen f1.90 Imp. J. W. LAKNEMANN, Laren N.H. Postbus 18, Telefoon K

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9