Hertebok in gevangenschap Jaarverslag Kinderverzorging, document van spanning en zorg NAPPA HANDSCHOENEN Rotterdams Toneel: De Indringer Kort en bondig Cruquiusweg voor de helft gereed Het werk voor de voogdijkinderen dwingt respect en medeleven af Ruilverkavelingsplan Kennemerland Speeltuin Heemstede-West moet opgeheven worden Nu ruim vier mille voor het Minerva Theater Onderhandse aanbesteding woningen in Heemstede Iets té goed? Ds. G. W. G. Vunderink 55 jaar predikant Botsing op Herenweg bij uitgang wandelbos Burgerlijke Stand van Haarlem Aanbeveling voor raadsheer gerechtshof Amsterdam Voor verdreven tuinders Surveillance-uitrukauto voor Hecmsteeclse politie Speeltuinkinderen namen deel aan wandeltocht Bijeenkomst NTKG Gymnastiekvereniging „Heemstede" vierde tienjarig bestaan In Haarlem geparkeerde auto verdwenen H a rten 1 ustschool Verkeersomleiding door Heemstede opgeheven MAANDAG 21 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Het thans verschenen jaarverslag van de Gemeente-instelling" voor Kinderverzorging te Haarlem over 1954 is weer een menselijk document, dat in vergelijking met alle andere jaarverslagen een uitermate boeiende litteratuur blijkt te zijn, die ieder medeleven afdwingt in de spanningen en de emoties om de voogdijkinderen en in de blijdschap, wanneer het goed gaat. Men kan zich de spanning vooi-stellen van een paar pleegouders, die hun pupil, toen hij elf jaar werd, eerlijk hadden verteld, dat hij andere ouders in Haarlem had gehad, vooral toen deze ouders, die nooit meer wat van zich hadden laten horen, de jongen uitnodigden voor de twintigjarige echt vereniging.. De jongen wilde wel eens naar Haarlem en de pleegouders lieten hem er een dagje heen gaan in gezelschap van de inspectrice. „Toen zij vroeg, wat hij nu het liefst wilde zien, kreeg zij enigszins tot haar verbazing te horen, dat hij de gevangenis wel wilde zien. Hoe hij daarop is gekomen is niemand duidelijk", aldus het verslag, „zij is echter met hem naar de Harmenjansweg gegaan. De dag is verder prettig verlopen. Over de eigen ouders is heel weinig gepraat" En als men bedenkt, dat de gemeentelijke instelling voor Kinderverzorging in begin 1954 208 kinderen onder voogdij had, dan begrijpt men, dat zij een nogal betrekkelijk begrip gebruikt, als zij mededeelt, dat 1954 voor haar een „vrij rustig" jaar is ge weest. Het bestuur, gevormd door leden van de Commissie van Bijstand van de ge meentelijke dienst van Sociale Zaken, was op December 1954, na het bedanken van mevrouw M. van der WallDuyvendak, als volgt samengesteld: wethouder A. J. M. Angenent, voorzitter, mr. G. J. Bettink, L. Silvis, A. van der Veldt, D. Verbaan, E. F. A. Sap en D. H. Suerink (secretaris). De vereniging heeft ten doel de duurzame verzorging en opvoeding van behoeftige minderjarigen, van wie de verzorging niet geschiedt door Sociale Zaken of andere in stellingen. De bijdrage van het rijk, die het verslag vermeldt is f 150.588,29 en die van de gemeente f 28.673,68. Als sociale staf fungeert de afdeling jeugdzorg van de dienst voor Sociale Zaken. Er zijn ook kin deren van de instelling uitbesteed in de provincies Gelderland en Overijsel en in deze beide provincies heeft men een toe zichthouder. Bij de 208 kinderen onder voogdij waren er géén onder de leeftijd van vier jaar, drie tussen vier en zeven jaar, 65 tussen 7 en 14 jaar (waarvan 38 jongens en 27 meisjes) en 112 tussen 14 en 20 jaar (waarvan 67 jongens en 45 meisjes). Er wer den 140 kinderen in gezinnen verzorgd en 68 in inrichtingen door het gehele land. Zes kinderen werden gedurende het ver slagjaar ingevolge een rechterlijke uit spraak naar de destijds uit de ouderlijke macht ontzette ouders teruggebracht, soms op advies van de instelling en in enkele gevallen slechts tot haar bezorgdheid. Ruim 19 kinderen werden meerderjarig, waaronder 11 jongens en 8 meisjes. Er waren er, die vrijwillig in het pleeggezin bleven, zoals een begaafde jongen, die op de M.T.S. studeerde en van het ministerie van O., K. en W. een renteloos voorschot genoot, of een niet al te begaafde jongen, die als boerenknecht werkzaam was en rustig bij zijn pleegvader-werkgever is ge bleven. Andere meerderjarigen verdwenen uit de pleeggezinnen of uit het internaat. Men kan bijvoorbeeld alinea's lezen als „Een lief maar zwak begaafd meisje heeft, tegen alle verwachtingen in, de goede om geving, waar zij geplaatst was, verlaten en is in huis gegaan bij haar vader en tweede moeder". Behalve beschrijvingen van de weder waardigheden van kinderen, die op proef thuis werden geplaatst, is in het verslag ook grote aandacht besteed aan de pupillen, die nog in internaten en in pleeggezinnen zijn. Voor welke moeilijkheden men daarbij onverwachts geplaatst kan worden, blijkt uit een alinea als deze, die wij onverkort overnamen: „Een 10-jarige jongen van een zeer vreemd echtpaar, dat hem destijds te von deling heeft gelegd, maakt het bij zijn pleegouders uitstekend. Op ons aandringen hebben de pleegouders dit kind duidelijk gemaakt, dat het vroeger een andere vader en moeder heeft gehad. Het heeft wel eens moeite gekost, maar achteraf bleek dit een zeer juiste houding te zijn geweest. De eigen moeder verscheen namelijk plotseling in het dorp, waar het kind woont; zij ventte ansichtkaarten aan de deur en kwam ook in het gezin van haar zoontje terecht. Hoewel niemand erg op haar be zoeken gesteld was,was het voor onze pupil nu niet zo'n grote schok. Hij heeft zijn moeder wel begroet, doch heeft haar er meteen bij verteld, dat zij niet zo dikwijls behoeft te komen. Dit is de moeder wel wat tegengevallen. Hoewel de pleegouders be reid waren, haar af en toe eens op bezoek te laten komen, was men toch wel erg dankbaar, dat de ventvergunning voor het rayon waarin zij wonen, is ingetrokken." Wat de nazorg betreft, deze blijft inten- ADVERTENTIE geheel gevoerd van ƒ9.95 tot ƒ29.75 GEN. CRONJéSTRAAT la-lb - TEL. 16045 De speeltuinvereniging Heemstede-West kan het terrein aan de Jac. Perklaan niet langer als speeltuin beheren, zoals wij indertijd reeds schreven, tengevolge van onvoldoende belangstelling van de zijde der bewoners van deze wijk. De vereniging werd in 1947 opgericht en ontving in 1952 van de gemeente een ren teloos voorschot van f 1400, .waarop tot nu toe f 280 werd afgelost, zodat nog een schuld aan de gemeente overblijf, van f1120. Bovendien blijkt de vereniging nog andere schulden te hebben tot een bedrag van bijna f 765, waartegenover slechts een kassaldo staat van f 8,26. Burgemeester en Wethouders stellen aan de raad voor tot delging van deze schulden een bedrag te schenken van f 1876 en de nog voorradige speelwerktuigen aan de overige speeltuinverenigingen over te dra gen. Met het transport hiervan zal f 330 gemoeid zijn. Het terrein aan de Jac. Perklaan zal nog enige tijd als openbaar speelterrein benut kunnen worden tot daaraan een nadere "-stemming zal zijn gegeven. sief bij pupillen met grote afwijkingen. Maar in andere gevallen wordt er tegen de verjaardag, die de meerderjarigheid inluidt een brief aan de pupil gezonden met een felicitatie en de mededeling, dat hij altijd op de secretaris van de instelling en zijn medewerkers kan blijven rekenen, als dat nog eens nodig mocht zijn. De reacties daarop zijn heel verschillend: „De één haalt waarschijnlijk bij het lezen van deze brief zijn schouders op en is blij, dat hij nu eindelijk vrij is; de ander komt bedanken voor alle goede hulp en raad, die hij genoten heeft en belooft dan, ons op de hoogte te zullen houden van zijn ver dere levensloop. Soms komt men na enige jaren op het bureau om onze hulp in te roepen." „Kortgeleden kwam één van de jongens met een zeer bezorgd gezicht vragen om een voorschot: hij was namelijk vader ge worden, maar inplaats van één waren er twee baby's geboren. Men had met het uit zet hierop niet gerekend." De gemeente-instelling voor Kinderver zorging blijft een arbeid voortzetten, die warme belangstelling verdient. Zaterdag berichtten wij reeds, dat B. en W. van Heemstede aan de gemeenteraad zullen voorstellen, een lagere subsidie dan die van verleden jaar aan het Minerva Theater in Heemsted toe te kennen. Het college van B. en W. wil de subsidie thans vastgesteld zien op f4250; verleden jaar werd f7500 verleend. Zoals wij Zaterdag reeds meldden, kan thans worden overgegaan tot de aanbeste ding van de bouw van 114 woningen, dde zullen verrijzen ten Oosten van de Glipper- weg in Heemstede. B. en W. van Heemstede stellen de gemeenteraad voor, de bouw onderhands aan te besteden aan de aanne mer J. J. Boot in Heemstede, voor in totaal f 1.768.700, waarvan f619.500 voor 46 wo ningwetwoningen en f 1.149.200 voor 68 pr em i e w on in gen r■*x?xcccco3coyy3?ttcozcoyy??vrccccc<-'-; opococcccc- De inspecteur van dienst in het politie-j bureau in de Smedestraat in Haarlem, kreeg Zaterdagmiddag bezoek van een\ 79-jarige en misschien daarom wat] vergeetachtige Haarlemmer, die kwam vragen, of hij nog „iets te goed had" Daarmee bedoelde hij, of hij de justitie l soms nog een geldboete of een kleine vrijheidsstraf schuldig was. Er werd ijverig in de boeken gebladerd en toen bleek zowaar, dat de man nog twee boetes van respectievelijk f 6 en f 7.20 moest betalen wegens kleine overtre dingen. Blijkbaar had de bejaarde be zoeker niet zoveel geld op zak; de politie1 heeft hem tenminste ingesloten om hem te kunnen overgeven aan de Haarlemse justitie. xxx>>oooooooooooc>oocooooc<xxx: OCOOOOOOOOOOOOOD Oud-Haarlemmer had in tal van colleges zitting Vrijdag 25 November zal het 55 jaar ge leden zijn, dat ds. G. W. C. Vunderink, oud predikant-directeur van het Internaat van het Christelijk Lyceum te Zeist door wijlen ds. J. Tichelaar van Nijland werd bevestigd als predikant in de Nederlands Hervormde Kerk. Ds. Vunderink werd op 13 Augustus 1877 in Groningen geboren, bezocht het gymna sium in zijn geboortestad, waar hij ook aan de Rijksuniversiteit studeerde. Nadat hij in September 1900 door het Provinciaal Kerk bestuur van Gelderland was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk werd hij op 25 November van datzelfde jaar te Dorkwerd en Wierum (classis Groningen) in het ambt bevestigd. In 1902 verwisselde de jubilaris deze ge meente voor die van Hoogeveen, vanwaar hij in 1905 naar Amersfoort vertrok. Daar na stond ds. Vunderink no.* •stien jaar in Haarlem, waar hem in verband met zijn benoeming tot predikant-directeur van het Internaat van het Christelijk Lyceum te Zeist met ingang van 14 April 1927 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Deze functie vervulde hij tot 1 September 1948. toen hij op 71-jarige leeftijd werd gepensionneerd. Ds. Vunderink heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Zo was hij onder andere te Amersfoort secretaris van de commissie van toezicht van het Rijks-op voedingsgesticht voor jongens, secretaris van de vereniging „Kinderzorg" in de pro vincie Utrecht en voorzitter van het be stuur van de Christelijke scholen. In Haar lem was hij secretaris van het bestuur van de Hervormde scholen, voorzitter van de Bond van Christelijke scholen te Haarlem en Omstreken, bestuurslid en naderhand voorzitter van de vereniging „Kinderzorg", voorzitter van het militair tehuis en kerk- visitator in de provincie Noordholland. Hij richtte in Haarlem een Jeugdkerk op, een afdeling van de palroonsvereniging „Boaz", alsmede een Coöperatieve Boazbank. Te Dorkwerd richtte de jubilaris een jon gelingsvereniging op, in Hoogeveen een Christelijke school, in Amersfoort een wijk- gebouw en een fröbelschool en verder was hij daar een van de mede-oprichters van het- kinderhuis „Aldegonde". Tenslotte stichtte hij in Haarlem nog een wijkgebouw en een evangelisatie-vereniging. Van de hand van ds. Vunderink versche nen vele jeugdpreken onder de titel „Uit de Jeugdkerk" en enkele brochures over paedagogische onderwerpen. Verder heeft ds. Vunderink indertijd nog op tal van plaatsen lezingen gehouden voor Volks universiteiten, inspectie-vergaderingen van .scholen, voor de unie „Een school met den Bijbel", Patrimonium en ook voor de radio. Bij.de uitgang van het wandelbos Groe nendaal op de Herenweg te Heemstede zijn Zondagmiddag om vier uur twee auto's met elkaar in aanraking gekomen; zes per sonen werden gewond en de auto's moesten zwaar beschadigd worden weggesleept. Een zesenvijftigjarige Heemstedenaar wilde met zijn auto het bos verlaten en rechts af de Herenweg oprijden. Hij stopte, maar volgens zijn verklaring gleed zijn voet van de rempedaal op de gaspedaal, waar door de auto vooruit schoot en de bocht te ruim nam. Hierdoor kwam de auto op het linker gedeelte van de weg. Uit Haarlem naderde in een nog nieuwe auto dokter A. W. F. van R. uit Haarlem. Een botsing volgde, waardoor de auto's zwaar bescha digd werden.. De auto van de Hemstede- naar werd in beslag genomen voor nader onderzoek. De dokter en twee inzittende jongens liepen wonden op aan het gezicht en de Heemstedenaar en twee inzittenden (een dochter van zeventien en een jongeman van vierentwintig jaar) werden licht ge wond. Allen zijn ter plaatse verbonden. En dit is dan de her tebok uit Heemstede, die door velen „Jodo- cus" genoemd wordt. Gedurende drie we ken trok de zesender kris-kras door Ken- nemerland totdat men er verleden week Woensdag in slaagde hem met behulp van een slaapmiddeltje te vangen. Sinds die tijd verblijft „Jodocus" in een hok in de herte kamp omdat men hem nog niet zijn volle vrijheid durfde terug te geven. Een hinde (rechts op de foto) was echter bereid de eenzaamheid van „Jo docus" te delen tot het moment, dat de zesender weer frank en vrij door de herte kamp zal wandelen. HAARLEM, 19 November 1955 GEHUWD: 19 Nov., G. Rozendaal en G. Thijssen; G. H. Verwers en C. Ritmeester. BEVALLEN van een zoon: 19 Nov., P. J. de GraaffMoerkerken; M. ElzingaDon- kervliet; C. W. BijsterLucas; C. H. Bon den Elzen. BEVALLEN van een dochter: 18 Nov., C. A. Gooyerde Ruijter; A. M. Koopman Engwerda. OVERLEDEN: 18 Nov., A. C. Janse— Snijders, 72 j„ Leidsevaart; L. G. Smits, 57 j., Wilhelminapark; W. J. van der Meer, 60 j., Zuidpolderstraat. Ter voorziening in een vacature van raadsheer in het gerecthshof te Amster dam is door dit college een lijst van aan beveling opgemaakt, waarop in alphabe- tische volgorde zijn geplaatst: Mr. A. Rid der van der Does de Bije, rechter in de arrondissements-rechtbank te Amsterdam; mr. L. Hollander rechter in de arrondisse ments-rechtbank te Rotterdam; mr. U. W. H. Stheema'n, rechter in de arrondisse ments-rechtbank te Amsterdam. Onder de titel „De Indringer" heeft het Rotterdams Toneel het sinds het begin van dit jaar in New York veel succes Qogsten- de spel „Desperate Hours" van Joseph Hayes, een eigen bewerking, van diens in 1943 verschenen gelijknamige roman, op het répertoire genomen. Zaterdagavond had onder de als altijd doordachte en vakkundige regie van Jan Teulings in de stampvolle Rotterdamse Schouwburg aan de Aert van Nesstraat de première plaats. Deze belangstelling is een verheugend be wijs voor de wederopbloei van het thea terleven in de Maasstad, maar overigens bracht deze vertoning slechts één winst punt: de bevestiging van het talent van de uit het cabaret voortgekomen Lia Dorana voor wat men noemt „het grote toneel". Het door Alfred Pleiter met gebruik van een aantal plastische krachttermen en in begrip van in brede kringen waarschijnlijk aanstootgevende vloeken vertaalde stuk is vooral voor de pauze vrij spannend. Ik hoorde in mijn buurt zelfs iemand uitroe per?, dat het klamme zweet haar in de handen stond. Daarna echter deed de op voering alleen nog maar denken aan een slechte schietfilm met een even sensatio neel als sentimenteel beroep op het primi tieve gevoel voor gerechtigheid. Die film - die heus niet slecht behoeft te zijn! - is er intussen al en komt binnenkort ook hier te lande in circulatie. Humphrey Bo- gart vervult er de hoofdrol in en deze is vermoedelijk veel meer de gewenste „zwa re jongen" dan Ton van Duinhoven thans, die teveel op een ziekelijke, onvolwassen delinquent a la Danny in „Spel met het noodlot" van Emlyn Williams geleek. De intrige, die sterke herinneringen op roept aan ..Het versteende woud" van de verleden week gestorven schrijver Robert E. Sherwood, wordt in hoofdzaak gevormd door de angstaanjagende belevenissen van een Amerikaanse familie Doorsnee, die op een kwade dag gedwongen is inkwartiering te verlenen aan drie uit de gevangenis ontsnapte misdadigers, wier hoofdman nog een oude rekening met de politie te ver effenen heeft alvorens de vlucht naar de vrijheid te voltooien. Meer behoeft er over de feitelijke inhoud niet gezegd te worden. Dit wel te doen zou trouwens in strijd zijn met het gebruik om bij thrillers de aard De reeds door Gedeputeerde Staten van Noordholland in het vooruitzicht gestelde mogelijkheden ten behoeve van de tuinders in Kennemerland, die door woningbouw verdreven worden, zijn binnenkort te ver wachten in een voorstel, dat zij aan de Provinciale Staten zullen aanbieden. Het betreft een ruilverkavelingsplan, waarin bepalingen worden voorgesteld over het beschikbaar stellen van gronden, waarvan de provincie eigenares is, aan tuinders, die hiervoor in aanmerking komen. Bij de behandeling van de begroting der provincie in Januari van dit jaar is van de zijde van Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat.in overleg met de centrale overheid een tuinderscentrale gesticht zal worden in de IJmond. Het college acht het van groot be lang, dat de tuinders uit deze omgeving niet verdreven worden, maar verhuizing zal wel noodzakelijk zijn. Nu enige uitbreiding van het politieper soneel in Heemstede mogelijk is geworden zal de zeer wenselijke verscherping van de controle op het verkeer worden gerea liseerd. Verwacht wordt dat als gevolg daarvan het aantal verkeersongevallen, dat de laatste tijd een regelmatige stijging vertoont, zal kunnen worden beperkt. Burgemeester en WWethouders willen thans over gaan tot de aanschaffing van een surveillance- en uitrukauto. Deze auto bevat vijf zitplaatsen, waarvan de achter ste twee kunnen worden dichtgeklapt. Daardoor kan zo nodig over een grote laadruimte worden beschikt. Dit maakt het bij verkeersongevallen mogelijk aller lei attributen zoals draadspalken. een op vouwbare brancard alsmede materiaal voor wegafzetting direct ter plaatse bij de hand te hebben. De prijs van deze auto met alle accessoires bedraagt f7035. Even als de overige motorvoertuigen van de politie zal zij worden voorzien van een mobilofoon-installatie zodat het voertuig tijdens de surveillance onmiddellijk naai de plaats van een ongeval kan worden gedirigeerd. Het inbouwen van deze installatie vergt een bedrag van f 3250 terwijl voor aan schaffing van kleding en dergelijke nog f 870 nodig zal zijn. Zondag werd voor de tweede maal de sluitingswandeltocht voor de afdelingen van het Haarlems Speeltuin Verbond ge houden. Uit alle delen van de stad kwamen de groepen naar de speeltuin Frans Hals aan de Schotersingel in Haarlem. Aan de kinderen, die voor het eerst deelnamen werd een médaille met sleuteltje uitgereikt door de leden van het Verbondsbestuur de heren D. Rookhuiszen en J. Martens. De driehonderd deelnemende kinderen kregen bovendien nog een versnapering. De openingsavond van het winterseizoen van de afdeling Kennemerland van de Ne derlandse Toeristen kampeerclub N.T.K.C.. Zaterdagavond gehouden in restaurant Brinkmann werd voorafgegaan door een korte huishoudelijke vergadering. Bij de veertien dagen geleden gehouden ledenver gadering staakten de stemmen over de ver kiezing van een vijfde bestuurslid. Bij de herstemming werd het zittende bestuurslid, de heer H. J. van Zandbergen, met acht entwintig stemmen herkozen. De heer M. J. N. Schaap, de door de leden voor een be stuursfunctie gestelde candidaat verwiex-f negentien stemmen. De heer Ger van Wengen besprak de kunst, religie en volksaard der Balinezen en de nauwe verbondenheid tussen deze drie fac toren. Hierna trad de Balinese Ladi Desman op met de Baris (krijgersdans), en een dans over een overgebracht Javaans verhaal. De heer Van Wengen gaf een toelichting op de dansuitingen. Na de pauze vertelde hij één en ander over de reactie van de Balinese dansen op de gamelanmuziek. De voorzitter van de afdeling Kennemer land van de N.T.K.C., de heer Joh. Hensen bracht na afloop de medewerkers dank. der verwikkelingen en ontknopingen niet te verraden. Er is echter één aspect dat commentaar uitlokt. Een hele tijd gedurende de voorstelling heb ik gedacht: ha, eindelijk weer eens een hartig ouderwets melodrama. Want daar is echt wel behoefte aan. Maar nee hoor, de heer Hayes heeft blijkbaar hogere aspiraties gekoesterd. Hij heeft iets van de invloed van maatschappelijke achter gronden en psychische conflicten in het geding willen brengen. En daardoor is de boel misgelopen tot in het ridicule. Hij poogde nuances in het zwart en wit aan te brengen, tot schade van het effect der uiterlijke handeling. Hij poogt ons met al lerlei kleine wendingen en toespelingen voortdurend te interesseren voor het inner lijk leven der leden van de brave burger mansfamilie I-Iilliard, zelfs ook voor de motieven van de boeven en de dienaren van de wet, doch dat werkt alleen maar verwarrend. Want per slot van rekening verandert er niets, behalve dan aan de feiten. Zoals ik reeds opmerkte, leek Ton van Duinhoven niet de aangewezen figuur voor de zich supérieur wanende in-en-uit- breker met een woeste haat jegens recht schapen middenstanders en hem in zijn ijdelheid gekrenkt hebbende ordebewaar ders, doch hij wist met behendig spel meester van de situaties te blijven. Een prima type was Leo de Hartogh als de domme bruut in een veel te nauw pak. Ab Abspoel was een goede derde in dit trio als een schurk met betere instincten. Lia Dorana kon men bewonderen als de fraaie toiletten dragende vrouw des hui zes, wier zenuwen zwaar op de proef wer den gesteld en Thera Verheugen als haar ferm bespraakte dochter. Het beste spel kwam van Bob de Lapge als de fatsoen lijke en zorgzame vader, in wiens binnen ste twee vormen van ridderlijkheid stre den en die door de loop der omstandig heden tot een soort medeplichtige werd. Een steeds zuiver afgestemde, evenwich tige rol. Wim Vesseur ontwierp het ingewikkelde simultaandécor: een doorsnede overdwars van een woning met twee verdiepingen, trappen en vestibule incluis. Het leek net een heel duur poppenhuis. Af en toe werd er nog een zetstuk op wielen tegenaan ge schoven en dat was dan niet het kolenhok of een schuurtje, maar het bureau van de alsmaar telefonerende politie. Ik geloof niet dat het de schuld was van Steye van Brandenberg. Wim van den Brink en Willy Ruvs dat men van het aldaar ge sprokene vrijwel niets kon verstaan, want toen zij later in een nog kleiner optrekje stonden, dat de zolder van een belendend perceel verondersteld werd te zijn, klonk opeens ieder woord heel duidelijk. Door dit alles werd de indruk versterkt, dat men voor dit stuk straks toch beter in de bioscoop terecht kan. DAVID KONING. De feestelijkheden ter gelegenheid van het tweede lustrum van de gymnastiek- en sportvereniging „Heemstede" werden Za terdagmiddag ingezet met een receptie in het Verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal", waarbij zowel van officiële zijde als door diverse zusterverenigingen grote belangstelling werd getoond. Tot de eersten, die het bestuur kwamen compli menteren behoorde wethouder A. J. van Houten, die het gemeentebestuur van Heemstede vertegenwoordigde en als zoda nig zijn grote waardering onder woorden bracht voor de manier, waarop de jubile rende vereniging zich de zorg voor de lichamelijke opvoeding van talloze jonge mensen ter harte heeft genomen. De heer Van Houten verbond aan deze felicitatie de wens, dat de vereniging zou blijven voort gaan op de ingeslagen weg en dat het ledental hieraan haar evenredigheid zal toenemen. Op zijn beurt schetste de voorzitter van de Kennemer Turnkring, de heer W. Fort- gens het ontstaan van „Heemstede", waar bij spreker eraan herinnerde, dat de orga nisatoren het in het begin nu niet bepaald gemakkelijk hebben gehad. De waardering van de Kennemer Turnkring werd hierna door een fraai bloemstuk tot uitdrukking gebracht, waarbij de heer Fortgens de eveneens jubilerende voorzitter, de heer O. A. Brink nog een persoonlijk geschenk in ae vorm van een bokaal overhandigde. Verder werd het woord gevoerd door af gevaardigden van diverse organisaties en zusterverenigingen, waarnaast van vele zij den nog bloemstukken, schriftelijke feli citaties en gelukstelegrammen waren toe gezonden. Gedurende deze receptie ontvingen me vrouw Waalewijn en de heren J. Wesseling, B. J. Wesseling, C. A. Schipper en A. van Zadel uit handen van voorzitter Brink een zilveren insigne met het oog op het feit dat zij nog tot de oprichters behoren. Op zijn beurt werd voorzitter Brink toen door de heer B. J. Wesseling op dezelfde wijze onderscheiden, omdat hij eveneens op een tienjarig lidmaatschap bogen mag. Dit jubileumfeest werd later in dezelfde zaal met een vrolijk cabaretprogramma voortgezet, dat door het ensemble „De Drie Musketiers" uit Haarlem werd verzorgd.Een geanimeerd bal vormde het besluit van deze avond. Obrecht herdacht. In de hal onder de toren van de voormalige St. Gertrudiskerk te Bergen op Zoom is Zaterdag een gedenk steen ter ere van de vierhonderdvijftig jaar geleden gestorven Nederlandse componist Jacob Obrecht onthuld. Kerstemigranten. Met de „Maasdam" en „Rijndam" van de Rotterdamse Lloyd zullen tegen de Kerstdagen honderden Ne derlandse emigranten uit Canada voor een kort verblijf in ons land terug keren. HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. De wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting te Haarlem, de heer W. F. Happé, is Woensdag verhinderd spreekuur te houden. Prinsessenkalender. B. en W. van Haar lem gaven wederom toestemming aan Pro Juventute om haar Prinsessenkalender te verkopen vanuit een caravan op de Grote Markt. De verkoop begint heden en duurt voort tot 5 December. Lezing. De afdeling Haarlem van de C.H.U. belegt op Woensdagavond 23 Novem ber een bijeenkomst in het wijkgebouw aan de Molenaerstraat 18, waar de heer H. Kikkert (lid Tweede Kamer), zal spreken over „Kerk en sociaal-economische vraag stukken". P.E.N.-jubilaris. De heer A. Dekker, machinist B aan de P.E.N.-centrale te Vel- sen, zal niet op Donderdag 24, maar een dag eerder, op Woensdag 23 November zijn zil veren jubileum vieren. De heer Dekker woont in de Meerweidenlaan 24 in Velsen- Noord. Dreefschool. Ter benoeming van een onderwijzer aan de Dreefschool te Heem stede worden aanbevolen: 1. W. de Vries, tijdelijk onderwijzer aan genoemde school; 2. H. A. G. Heikens te 's Gravenhage en 3. E. A. Kraak te Nu mansdorp. Subsidie naaischool. Burgemeester en Wethouders van Heemstede stellen voor de R.K. naaischool aan de Molenwerfslaan, staande onder leiding van de zusters Fran ciscanessen van Aerdenhout te subsidiëren ten behoeve van Heemsteedse leerlingen die de cursussen lingerie en costuumnaaien volgen. De cui-sus voor coupeuze zal niet worden gesubsidieerd omdat deze ook kan worden gevolgd op nijverehidsscholen, die daartoe meer geëigend worden geacht. Verhoging tarieven gezondsheidshuis. In verband met de algemene prijsstijgingen zullen de tarieven van het Gezondheidshuis te Heemstede enige verhoging moeten onder gaan. Rijksbijdrage voor Groenendaal. B. en W. van Heemstede stellen aan de gemeente raad voor gedurende de jaren 1955 tot en met 1959 rijksbijdragen te aanvaarden van f4000 voor het in stand houden van Groe nendaal en van f3000 voor het zelfde doel ten aanzien van Meerenberg. Grondverkoop. Het gemeentebestuur van Heemstede zal enkele percelen botiw- grond verkopen aan de Berliozlaan. de Beet- hovenlaan, de Mozartkade en de Bachlaan voor prijzen, variërend van f 10,50 tot f 11.50 per m.2. Verhuur van gemeente-eigendommen. Burgemeester en Wethouders van Heemste de vragen doorlopende machtiging tot het verhuren van gemeente-eigendommen mits de huursom van enig object niet hoger is dan f 750. Tot nu toe lag deze grens op f 300. Een spiegelruit van drie bij vier meter in de Anegang in Haarlem is Zondagmiddag geheel vernield, toen een 17-jarige Haar lemse jongeman de macht over zijn fiets stuur kwijt raakte en door de ruit vloog. De fietser liep enige snijwonden op, die door de OngevaEendienst ter plaatse zijn ver bonden. Harmonie „Haarlem". Zaterdagavond om 10 uur is de trekking gehouden van de loterij, verbonden aan de bazar voor het Harmonie Orkest „Haarlem" in de Vlees hal. De eerste prijs, een aquarel van Poppe Damave, viel op nummer 701 en de tweede, een Friese pop op nummer 562. Tempelieren. Loge ,;Excelsior" 13 van de Internationale Orde van Goede Tempe lieren houdt op Dinsdagavond 28 November een openbare bijeenkomst in het Tempe lierenhuis Wolstraat 7 in Haarlem. Het hoofdbestuurslid de heer J. van Straten uit Rotterdam zal spreken over het onderwerp „Vroeger en nu". De avond wordt opge luisterd mte zang en pianospel. Voorlichting. Op Dinsdag 29 Novem ber houdt het Nederlands Zuivelbureau in café-restaurant Brinkman een voorlichtings middag voor de leden van de afdeling Haar lem der Nederlandse Vrouwen-Electriciteits Vereniging. Op Donderdag 8 December volgt een voorlichtingsmiddag in de leskeuken van het P.E.N. te Bloemendaal. Wethouder van Huisvesting en Sociale Zaken in de gemeente Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is verhinderd op Dins dagavond zijn wekelijks spreekuur te houden. Een Heemstedenaar kwam Zaterdag avond bij de Haarlemse politie aangifte doen van de verdwijning van zijn auto, die hij 's avonds had geparkeerd op de Oude Groenmarkt in Haarlem. Hij verklaarde tegenover de politie, dat hij de auto volledig had afgesloten. Tot nu toe ontbreekt van deze wagen nog elk spoor. Het is een zo goed als nieuwe vier-deurs beige personen auto, merk Ford Consul, kenteken RT 22-37. De oudercommissie van de Hartenlust- school in Bloemendaal, de openbare Ulo aan de Vijverweg, houdt Dinsdagavond 22 November een ouderavond in het Krelage- huis te Haarlem, waar de jeugd-psychiater van de G. G. D. te Haarlem, de zenuw arts J. P. Petersma, zal spreken over het onderwerp „Moeilijkheden bij de opvoe ding". In 1953 heeft de Hartenlustschool een tehuis in Groenekamp geadopteerd voor de door de Vara georganiseerde Sinterklaas speelgoedactie. In December 1954 hebben de leerlingen van de Hartenlustschool voor een inrichting van het Leger des Heils (voor voogdijkinderen) te Baarn een Sin terklaasfeest voorbereid. Dit jaar heeft men het r.k. Jeugdtehuis „Het Vinkennest" in Velsen geadopteerd, waar tachtig jongens van acht tot veertien worden ver zorgd. De verbreding van de Cruquiusweg in Heemstede is thans voor ongeveer de helft voltooid. Sedert Zaterdag is de omlegging van het verkeer uit de Haarlemmermeer polder en van verder komend verkeer over Javalaan, Sportparklaan, Valkenburgerlaan opgeheven. Uit de richting Iiaaiiemmermeer kan men nu weer recht door langs een fraai verbrede, opnieuw geasfalteerde en enigs zins verlegde Cruquiusweg de Heemsteedse Dreef bereiken. Het verkeer in tegenover gestelde richting kan tot de Javalaan van het reeds voltooide weggedeelte gebruik maken en dient tussen de Javalaan en de verlengde Lelylaan, waar thans een blok van ongeveer twintig huizen in aanbouw is, de ventweg langs de Cruquiusweg te vol gen. Door het aannemingsbedrijf J. G. Nelis is hier in korte tijd goed werk verricht. De provinciale verbinding tussen Haarlem en Hilversum is nu aan het begin van de weg met een meter verbreed en een meter- kan al belangrijk zijn om een weg veiliger te maken maar bij het kruispunt met de Javalaan is de totale breedte zelfs twaalf meter geworden. De bushalte is verplaatst naar een speciale invoegstrook. Ook de fietsers zijn niet vergeten en krijgen er een halve meter bij, waardoor het fietspad op drie meter breedte komt. Het werk is intussen nog lang niet gereed, maar behoudens tegenslag door vorst verlet en dergelijke rekent men er op voor het einde van het jaar met deze be langrijke verkeersverbetering gereed te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8