Kruispunt Herenweg-Zandvoortselaan vergt grootst mogelijke aandacht Haarlemse scholenbouwplannen lopen muurvast in Den Haag Probleem over terugzending van „zure tulpen" naar de kwekers Heemsteedse politie adviseert weggebruikers Reeks diefstallen in Heemstede opgehelderd Grote moeilijkheden in 1956 verwacht Plannen over opneming bepaling in het handelsreglement TNI-officier voor de krijgsraad te Djakarta Amsterdamse Beurs J INS DAG 22 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Drie fouten van snelverkeer Anti-Nederlandse campag ne in West-Duitsland houdt aan Kopzorg om fietsers Xware taak bij donker Staak emigratie naar Brazilië Verzekeringsbedrijven in derde kwartaal 1955 Stoppen verplicht Zestienjarige scholier in arrest Extra Gratis reizen in N,-Holland LET OP DE GROTE „HOBOCA" St. Nicolaas- en Kerst-verrassing. Rotterdamse hoofdagent in beroep tegen ontslag Bijeenkomst van het Pinkster Jeugd verbond Wegens steun aan Darul Islam Algemene militaire Pensioenbond Gisteren is de derde landelijke verkeersactie begonnen, die door de minister van Justitie is gelast. De politie zal scherpe contróle uitoefenen op de naleving van de verlichtingsvoorschriften voor het rijverkeer, op het gedrag van de weggebruikers en op de technische gebreken van auto's en motorfietsen. Waarschuwingen worden daar bij niet gegeven. De politie zal dadelijk overgaan tot het opmaken van proces-verbaal. Ondanks deze, overigens broodnodige scherpe contröle op het verkeer, gaat de politie er toch van uit, dat zij er is om de mensen te helpen en wegwijs te maken, inzonder heid in de vele verkeersvoorschriften. Want de vele ongelukken gebeuren niet alleen door onnadenkendheid, maar vooral ook door onwetendheid. Onbekendheid met de verkeersvoorschriften heeft al menigmaal tot zeer ernstige ongelukken geleid en ook wanneer dat niet het geval is, wordt het verkeer in gevaar gebracht of onnodig ver traagd. Hetgeen op zichzelf al tot kleinere of grotere ongelukken kan leiden. Hoe slecht het staat met de verkeersken- nis van de weggebruikers kan men wel het beste constateren op kruispunten. Niet al leen de voorrangsregel, maar ook het voor sorteren van links-afslaand verkeer en het opstellen bij door verkeersleiders bezette kruispunten blijkt in de praktijk steeds weer fout en onnauwkeurig te geschieden. Om de weggebruikers wat meer wegwijs te maken, toonde de Heemsteedse hoofd agent C. D. van Leeuwen zich gaarne bereid ons wat meer te vertellen len over een der gevaarlijkste en onover- zichtelijkste kruispunten in deze omgeving: het knooppunt Herenweg-Zandvoortselaan- Lanckhorstlaan in Heemstede. Doordat de verkeersstromen over deze wegen zeer on gelijk zijn en bovendien nog wisselend van aard op werkdagen wint de Herenweg het met zijn zwaar vrachtverkeer het sterk van de beide zijwegen, maar op zomerse Zondagen is het juist de Zandvoortselaan die problemen stelt en de kruising ge compliceerd omdat de Oost-Westverbin dingswegen niet in eikaars verlengde lig gen, leent deze kruising zich niet goed voor regeling door verkeerslichten. De regeling door een verkeersagent verzekert hier nog de soepelste afwikkeling van het verkeer. Hoofdagent Van Leeuwen behoort tot de vier man sterke verkeersbrigade welke ge regeld op dit punt dienst doet. Het zal ech ter niet lang meer duren of deze verkeers brigade zal met twee man worden versterkt. Het kruispunt (waar dit jaar ongeveer vijftien ongevallen plaats hadden) is op werkdagen 's morgens van acht uur tot half tien, 's middags tussen twaalf en twee en 's avonds tussen vijf en zeven uur bezet. Op Zondagen wordt naar behoefte een ver keersagent gestationneerd. De fouten welke het snelverkeer hier maakt, bestaan vooral uit het vergeten voor te sorteren, dat wil dus zeggen het opstellen voor de juiste plaats op de weg met betrekking tot de richting waarin men wenst in te slaan, in de tweede plaats het doorrijden bij linksafslaand verkeer, on danks het feit, dat men moet stoppen voor tegemoetkomend verkeer, dat men in de eerste plaats aan de rechterhand heeft en dat bovendien de hoofdrijrichting volgt; ten derde slaat men veelvuldig linksaf ach ter de verkeersagent om, terwijl men dit veel beter voor hem langs kan doen, met het oog op de contröle die hij dan over het (Van onze correspondent in West-Duitsland) De anti-Nederlandse actie in West- Duitsland, hoofdzakelijk ten doel hebbende van de Nederlandse autoriteiten gedaan te krijgen dat de in ons land gevangen zit tende Duitse oorlogsmisdadigers zonder uit zondering worden vrijgelaten, wordt met grote heftigheid voortgezet. Thans drukt de „Bild-Zeitung", die iedere dag in meer dan twee millioen exemplaren over West-Duitsland verspreid wordt, op bijna anderhalve pagina uitslui tend stemmen van lezers af over de kwes tie van de Duitse gevangenen in Neder land. De meeste er van getuigen duidelijk van anti-Nederlandse gevoelens. Slechts twee inzenders nemen een ver standig standpunt in. Iemand uit Nier- stein aan de Rijn schrijft: „Kan men het het Nederlandse volk kwalijk nemen als bet al dat lijden, die krenkingen en die vernederingen van de jaren 19401945 niet kan vergeten"? Een Duitse dame, die met een Nederlander getrouwd is en in Apeldoorn woont, vraagt of men in Duits land wel weet dat men in Nederland tal van gedenktekens kan vinden op plaatsen waar indertijd soms 200 mensen tegelijk als gijzelaars doodgeschoten zijn zonder dat er een rechtbank bij te pas is gekomen of dat er een vonnis werd geveld. In de andere stukken kan men lezen „dat getuigen a décharge, die indertijd ver klaringen ten gunste van He Duitsers had den kunnen afleggen, geterroriseerd zijn en dat men in Nederland aan meineden van omgekochte getuigen, die voor de ver dachten bezwarende mededelingen hebben gedaan, geloof heeft geschonken". Een Duitser vraagt of de recente uitla ting van minister Beyen, waarover men zich in Duitsland zeer opgewonden heeft, „de dank moest zijn voor de Duitse huip bij de grote overstromingen in Nederland". Een andere inzender schrijft de anti-Duitse uitlatingen van Nederlanders toe aan een minderwaardigheidscomplex. Weer een an der verklaart: „Breda is Workuta" (een be rucht reusachtig Russisch gevangenkamp). Er gaan ook nu weer tal van stemmen op. die met nadruk eisen dat men geen reisjes meer naar Nederland moet maken en dat men geen uit Nederland afkomstige artikelen moet kopen voordat de laatste Duitse gevangene zijn vrijheid herkregen heeft. In het laatste nummer van het weekblad ,,Der Fortschritt" schrijft iemand „dat men de Nederlanders maar eens duidelijk moet maken welk verschrikkelijk lot hun te wachten had gestaan als het de Duitse sol daat niet gelukt was vijf jaren lang met de grootste krachtsinspanning en met inzet van zijn leven West-Europa voor de bolsje wistische vloedgolf te beschermen". De re dactie van Bild-Zeitung tekent hierbij aan: „Sinds de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken de verklaring aflegde dat geen der Bredase gevangenen zal wor den vrijgelaten voordat zijn straftijd om is, tapelen zich bij onze redactie de brieven iet hartstochtelijke commentaren op. Deze brieven wijzen in meerderheid het officiële .Nederlandse standpunt af". verkeer behoudt. Bovendien gaat de ver keersafwikkeling dan ook sneller. Intussen baren de fietsers hoofdagent Van Leeuwen en diens collega's nog heel wat meer zorg. Met de voetgangers vormen, zij een groep weggebruikers die de aanwij zingen van de verkeersagenten niet begrij pen en bij de minste en geringste compli catie reeds in verwarring geraken. De heer Van Leeuwen wees er op, dat uit de richting Bennebroek komende fietsers die de Zandvoortselaan willen inrijden, er goed aan doen zich op te stellen achter de stopstreep op de Lanckhorstlaan. Natuur lijk zullen zij dat pas kunnen doen wan neer het verkeer richting Haarlem kan doorrijden en moeten zij vervolgens achter de stopstreep wachten tot het verkeer rich ting Zandvoortselaan mag doorrijden. Natuurlijk mogen ook fietsers „voorsor teren", maar alleen wanneer er geen in halend verkeer meer is. De grote fout van vele fietsers is, dat zij bij het voorsorteren niet voldoende op het achterop komende verkeer letten. Het gevolg is, dat vele keren auto's voor dergelijke onvoorzichtigen moeten uitwij ken, waarbij degene die in de eerste plaats gevaar looptde verkeersagent is. Het stopbord is dan ook al vele keren aange reden. Men behoeft hier nog niet eens te spre ken over de tallozen, die maar liefst hele maal geen hand uitsteken en degenen die, wanneer zij mogen doorrijden, eerst eens gaan stoppen om de kat uit de boom te kijken. Het laatste heeft tot gevolg, dat er onmiddellijk een groepje fietsers stil staat, zonder enige aanwijsbare reden. Intussen is het voorsorteren alleen aan te bevelen aan die fietsers, die zich op hun stalen ros volkomen zeker voelen en niet uit het veld geslagen raken bij een niet voorziene situatie. Er is trouwens nog een reden waarom de gemiddelde fietser er beter aan doet de stopstreep op de Lanck horstlaan op te zoeken. By duisternis en dat is in deze tijd al 's middags omstreeks 5 uur moet hij zich daar immers toch opstellen. De verkeers agent wordt dan door drie schijnwerpers beschenen om hem duidelijk zichtbaar voor de weggebruikers te doen zijn, maar het gevolg is, dat hij zelf daardoor verblind geraakt, terwijl bovendien de stopstreep voor de fietsers op de Herenweg (Zuid zijde) in het donker ligt. Dit gevoegd bij de dikwijls verblindende verlichting der auto lampen, vormt,een aanzienlijke verzwaring van de taak van de verkeersagent. Zelfs het zogenaamde dimlicht werkt dan al ver blindend en het is dan ook niet voor niets dat er op de Herenweg borden staan met de aanwijzing „Stadslichten a.u.b.". Wat de voetgangers betreft, kan er niet genoeg op worden gewezen, dat zij moeten Teruggekeerden zeggen: Een pleidooi voor stopzetting van de emigratie naar Brazilië heeft tijdens een persconferentie in Den Haag mevrouw W. van 't RoodGerth van Wijk gehouden. De arbeidsomstandigheden zijn er hard, de lonen laag en de Nederlandse Emigratie- dienst in steden als Rio de Janeiro en Sao Paulo ontbeert de zo broodnodige afdeling voor sociale zorg. Het gevaar vooi ver paupering is in Brazilië niet uitgesloten. Het hoofd van de emigratiedienst in Sao Paulo, de heer J. K. V. Maassen, zou gaarne een sociale dienst voor emigranten zien in gesteld, maar volgens mevrouw Van 't Rood heeft de commissaris voor de emigratie mr. ir. B. W. Haveman, te kennen gegeven, dat zo'n dienst in geen enkel immigratie land bestaat en ook niet noodzakelijk is. Een groot probleem vormt de emigratie van Indische Nederlanders uit Indonesië naar Brazilië. Volgens een dezer emigran ten, de heer A. F. Clasener, werken de emigratiediensten in Djakarta en die in Rio de Janeiro langs elkaar heen. De voor lichting in Djakarta is eenzijdig en onvol doende, de medewerking in Rio halfslach tig. Ook bestaat er een tendenz om de emigranten zoveel mogelijk naar het on herbergzame noorden van Brazilië (Recife) te dirigeren, waar de omstandigheden bij zonder moeilijk zijn. Mevrouw Van 't Rood, die ruim ander half jaar in Brazilië heeft gewoond, noem de de lonen van 3000 a 4000 cruzeiros (150 200 gulden) zeer onvoldoende voor een menswaardig bestaan. De geschoolde Ne derlander, die zich in Brazilië gedwongen ziet elke baan, hoe slecht ook, te aanvaar den, geniet geen enkele sociale bescher ming. Brazilië is misschien geschikt voor boeren-emigranten in kolonieverband, maar in deze tijd van devaluatie, hoge prijzen en lage lonen beslist niet voor stads-emi- granten, of zij nu uit Nederland komen of uit Indonesië, aldus mevrouw Van 't Rood. Over het derde kwartaal 1955 boekten de gezamenlijke Nederlandse levensverze keringmaatschappijen volgens aan ontvan gen premies en koopsommen f 145.601.000 (v.j. f 126.570.000). De productie aan nieu we verzekeringen bedroeg f 733.796.000 (v.j. f599.722.000. Het bedrag aan uitke ringen bedroeg f48.563.000 (v.j. f46.492.000). Het totaal der beleggingen bedroeg op 30 September f5.163.224.000. Het totaalbedrag der beleggingen is in het derde kwartaal van 1955 in vergelijking met het tweede kwartaal vermeerderd met ruim f72.000.000 Er zijn in Heemstede nog tal van andere kruispunten welke gevaarlijk zijn. Een aantal daarvan is speciaal gemarkeerd door een driehoekig wit bord met rode rand, waarop het woord stop staat. Deze stopborden zijn dwingend voor elke weggebruiker: zij betekenen, dat hij een kruispunt nadert, waar het in zijn eigen j belang is dat hij even stil houdt om te zien of de weg vrij is. Dergelijke aan wijzingen staan op de Camplaan en de Van Merlenlaan voor de kruising met Raadhuisplein/Valkeburgerlaan, op de Lanckhorstlaan bij de kruising met de Bronsteeweg, op de Pieter de Hooch- straat en de Paulus Potterlaan voor de kruising Rembrandtlaan en tenslotte op het Wipperplein voor de kruising met de Cruquiusweg. Het blijkt echter steeds weer, dat vele weggebruikers zich niet j aan deze borden storen, waardoor zij zichzelf en anderen in gevaar brengen. COOOCOODDCOCOCX>COOOC<XX>COCOCPOOOC<XXXXX>OOOCOOOOOOOCOCOOOO( oversteken op de plaats waar de weg het smalst is, zonder omwegen en nodeloze onderbrekingen. Een belangrijk deel van de hierboven gemaakte opmerkingen geldt natuurlijk ook voor het uit Haarlem komende verkeer. De rechtsaf de Zandvoortselaan inslaande auto't hebben nogal de gewoonte om de rechtdoor gaande fietsers te snijden, het geen verboden is. Fietsers die linksaf de Lanckhorstlaan In willen, doen er goed aan zich op te stellen achter de stopstreep in de Zandvoortselaan om dezelfde redenen welke hierboven reeds werden opgesomd voor het opstellen in de Lanckhorstlaan als men naar de Zand voortselaan wil. De Heemsteedse politie is Maandagavond na langdurig en ingespannen recherche werk ertoe overgegaan een zestienjarige Heemstedse scholier te arresteren, die er van verdacht werd in een tijdsverloop van vele maanden een lange reeks inbraken en diefstallen te hebben gepleegd. De jongen heeft een volledige bekente nis afgelegd. Zo heeft hij toegegeven, dat hij zeven keer heeft ingebroken in twee Heemsteedse scholen, waarbij hij het voorzien had op spaarbusjes en kleine geldkistjes, waarin geld voor zending, schoolreisjes en school feestjes werd bewaard. Verder heeft hij bekend, dat hij drie keer heeft ingebroken in het Minervatheater, waar hij uit de vitrine in de hal een gra- mofoonplatenspeler en een scheerapparaat heeft ontvreemd. Bij de Bovema, de in Heemstede gevestigde gramofoonplaten- industrie en -handelsonderneming, werd een aantal platen ontvreemd. Verder be kende de jongeman de diefstal van een partij boeken ten nadele van een aan de Zandvoortselaan gevestigde boekhandelaar en van een bromfiets, die in een schuur achter het huis van een winkelier aan de Bronsteeweg stond. Nagenoeg alle ontvreemde voorwerpen bevonden zich nog in zijn bezit en konden door de Heemsteedse recherche in beslag worden genomen. Een enkel voorwerp,, waar de jongen zelf niets aan had, zoals het electrisch scheerapparaat werd door hem verkocht of weggegeven. Ook het scheerapparaat kon achterhaald worden. De diefstallen werden voor het grootste deel in de vroege ochtenduren, tussen half vijf en half zeven gepleegd. Het ontvreem de geld heeft de scholier voor zichzelf ge bruikt. Voor de Heemsteedse politie is het een grote opluchting, dat enslotte deze reeks inbraken en diefstallen kon worden opge helderd. De verdachte wordt een dezer da gen voor de officier van justitie geleid. ADVERTENTIE Uw „HOBOCA" Winkelier heeft een folder voor U, waarop U •lies kunt leeen. - Vraag vanaf beden ,,HOBOCA"-bonnen met opdruk „Pnzr.le" en ook U heeft altijd een prijs. ALLE HOBOCA-BONNEN GELDIG TOT 1 JANUARI l958 Het is met de Haarlemse scholenbouw op het ogenblik droevig gesteld. Tijdens de vergadering van de Haarlemse gemeente raad op 2 November van dit jaar verklaar de wethouder D. J. A. Geluk, dat de bouw plannen voor scholen tegenwoordig meer dan een half jaar op de stapel van de bouwkundig hoofdinspecteur van het mi nisterie van Onderwijs liggen en dat zij, zo zij daar worden goedgekeurd, boven dien nog de goedkeuring van het ministe rie van Volkshuisvesting moeten verwer ven. Wethouder Geluk voorspelde, dat zich de volgende zomer in Haarlem grote moei lijkheden zullen voordoen bij het onderdak brengen van de scholieren, omdat sedert 1 Augustus van dit jaar geen enkel school plan meer is goedgekeurd en omdat in deze bedenkelijke situatie vóór 1 Januari 1953 stellig geen verandering zal komen. Al mag er dus van Den Haag niet ge bouwd worden, schoolplannen heeft Haar lem genoeg, zo vertelde ons hedenmorgen ir. H. A. Breuning,, hoofd van de bouw kundige afdeling van Openbare Werken in Haarlem. Zo bestaan er door de architect H. W. van Kempen in samenwerking met Openbare Werken uitgewerkte plannen tot de bouw van een complex van twee openbare lagere scholen en een Christelijke legere school in Delftwijk, in de buurt van de Delftlaan. Het ligt in de bedoeling, van deze drie scholen eerst de beide, planklare, openbare te bouwen, waarvan dan een voorlopig voor het Christelijk onderwijs zou kunnen worden bestemd. Sedert April van dit jaar liggen dé desbetreffende plan nen in Den Haag, maar een antwoord is nog steeds niet Verkregen. En dat is bij zonder onaangenaam, want na goedkeuring zou men ogenblikkelijk tot aanbesteding kunnen overgaan. Het middengedeelte van dit complex zou moeten bestaan uit twee gymnastiekloka len van respectievelijk 10 bij 20 en 14 bij 25 meter, met boven het laatste loKaai een aula, dit alles voor de drie scholen samen. Maar de plannen hiervoor zijn nog niet uit gewerkt, aangezien de ervaring wel heeft geleerd, dat Den Haag voor dergelijke on derdelen zeer zeker voorlopig geen toe stemming zal geven. Ook de plannen van architect C. Brakel voor een kleuterschool bij het Top Naeff- plantsoen in Delftwijk zijn klaar en reeds door de Schoonheidscommissie goedge keurd. Men is thans nog bezig aan het bestek. De geplande kleuterschool achter de Brederodestraat kan aanbesteed worden alsde aanvraag voor Rijksgoedkeuring succes heeft. Complex bij Jan Gijzenkade Voorts zijn er plannen in een vrij ver gevorderd stadium van voorbereiding voor de bouw van een kleuterschool aan de Jan Gijzenkade, in de buurt van de Jachthaven. Deze school zou een onderdeel moeten vormen van een complex, dat verder zal bestaan uit de reeds aanwezige lagere school aldaar en de Hildebrand-ULO, waarvan het schetsplan gereed is, dat thans nader wordt uitgewerkt. In plaats van deze ULO-school bestaat thans een houten noodgebouw ten Westen van de Rijksstraatweg. Het definitieve gebouw zal onder meer bestaan uit twaalf lesloka len, een aula en een gymnastieklokaal. Er zullen misschien zelfs twee gymnastiek lokalen worden gebouwd, waarvan een dan bovendien gebruikt zal kunnen worden door het lager onderwijs. Bovendien zijn er ideeën ontwikkeld voor de bouw van een kleuterschool bij de Van Zeggelenschool in Haarlem-Oost, maar het is thans nog onzeker, of er plannen voor een enkele dan wel voor een dubbele school zullen moeten worden uitgewerkt. Bij het college van B. en W. zijn inmid dels plannen ingediend voor gymnastiek lokalen bij de Van Zeggelenschool. Met de indiening van een plan voor een schoolzaal wordt nog gewacht, omdat deze nog niet zo dringend nodig is. Voltooiing Coornhertlyceum De definitieve plannen voor de vol tooiing van het Coornhertlyceum werden in Augustus van dit jaar in Den Haag in gediend, maar ook op dit punt werd nog geen antwoord uit Den Haag ontvangen. De voltooiing van deze school houdt in de bouw van een afdeling voor de directie, een aula, een tweede tekenzaal, een mu ziekzaal en een gymnastiekgebouw met twee zalen van 12 bij 21,11 meter, twee kleedkamers en twee wasruimten. Daar onder is een kelder voor de fietsen gepro jecteerd. Het uitblijven van een goedkeu ring voor de bouw van dit vierde schoolge- deelte heeft onder meer ten gevolge gehad, dat twee leslokalen nu tijdelijk moeten dienst doen als rectors- en leraarskamers, zodat zij voor het onderwijs thans onbruik baar zijn. Woonwijken zonder scholen „Als Den Haag geen einde maakt aan deze gang van zaken, dan voorzie ik grote moeilijkheden," aldus de heer Breuning. Vrijwel alle aandacht wordt op het ogen blik geconcentreerd op de woningbouw, maar dat betekent, dat we komen te zitten met grote woonwijken zonder een enkele school. Omdat men met de scholenbouw steeds achter blijft bij het gereedkomen van woningblokken, moet men zijn toe vlucht nemen tot de vestiging van tijde lijke noodgebouwen, die toch ook maar weer geld kosten. Men dient bij het verwerpen of vasthou den van scholenbouwplannen toch te be seffen, dat dergelijke schoolgebouwen niet alleen nodig zijn voor een doeltreffend onderwijs, maar tevens in de avond ge bruikt kunnen worden als wijkgebouwen. Bovendien kan men er, bij gebrek aan ker ken in de naaste omgeving, ook kerkdien sten in houden." Voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft in hoger beroep gediend de zaak van de Rotterdamse hoofdagent van politie J. van der E. tegen de burgemeester van Rotterdam. Na het aan de hoofdagent gegeven ontslag wegens het niet aanvaar den van zijn overplaatsing naar een an dere afdeling van het Rotterdams politie corps in Augustus 1954, heeft deze zaak voor het Rotterdamse ambtenarengerecht gediend, dat het opgelegde ontslag niet evenredig achtte aan het door de betrok kene gepleegde plichtsverzuim en dienten gevolge het ontslag nietig verklaarde. Beide partijen hadden tegen deze beslis sing hoger beroep aangetekend. Bij de behandeling voor de centrale raad trad als pleiter voor Van der E. op mr. P. van Bochove uit Schiedam; mr. L. A. Vreeswijk, juridisch adviseur van de gemeente Rotterdam, vertegenwoordigde de burgemeester. Er werden zeven getui gen gehoord, merendeels leden of oud-le den van het Rotterdams politiecorps, wier verklaringen over de persoon en de capa citeit van de betrokken hoofdagent nog al sterk uiteen liepen. Mr. Van Bochove betoogde dat het aan zijn cliënt gegeven ontslag, zowel om for mele als om materiële redenen onjuist moest worden geacht; formeel omdat in de ontslagbrief de ontslagmaatregel niet met voldoende redenen omkleed was en de be trokkene niet in de gelegenheid was ge weest zich tegen de tegen hem aangevoerde bezwaren te verdedigen, materieel omdat de maatregel niet redelijk was en het door Van der E. gepleegde plichtsverzuim door anderen was uitgelokt. Mr. Vreeswijk betoogde dat de aan Van der E. opgelegde straf billijk was, alleen reeds wegens zijn weigering gevolg te ge ven aan het bevel tot overplaatsing. Plei ter bestreed de bewering dat enige politie chefs de betrokkene in een fuik hadden laten lopen. Zij hadden juist veel van hem getolereerd en hem meermalen de hand boven het hoofd gehouden. Hij con cludeerde tot handhaving van het ontslag. De uitspraak van de centrale raad volgt op 12 December. Op Zaterdagavond 26 November houdt het Nederlandse Pinkster Jeugdverbond een bijeenkomst in het gebouw van de Pinkstergemeente aan de Nieuwe Kruis straat 14 te Haarlem. Er wordt aan mede gewerkt door de Pentacostal sisters, Ger Mik en Co de Jong. (Van onze correspondent in de bollenstreek) Leden van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur gaan 12 December praten over de wenselijkheid om in het handelsreglement een clausule op te nemen, die het mogelijk maakt om de z.g. zure tulpen als ondeugdelijk naar de kwekers terug te zenden. Deze mogelijkheid bestond tot nu toe nog niet, omdat het percentage van deze ziekte maar zeer gering was. Zit men als buitenstaander bij zo'n vergadering dan zou men de indruk krijgen, dat het kweken van tulpen zo ongeveer onmogelijk is geworden door deze aantastingen. Niets is echter minder waar. Bloem- bollenkwijkers schijnen nu eenmaal altijd te willen geloven dat hun vak altijd op het randje van de afgrond balanceert. Daardoor leveren ze ook zo'n goede kwaliteit, want iedere afwijking bekijken ze met argusogen. Deze zure tulpen zijn aangetast door een schimmel, fusarium oxysporum. Deze schimmel vernietigt iedere bol, waar hij vat op krijgt, wat heel droevig klinkt, maar het niet is, omdat de kwekers onmiddellijk alarm slaan als ze weer iets nieuws of iets in grotere omvang menen te ontdekken. De exporteurs hebben in dit geval het ergst geklaagd, omdat de aantastingen bij hen in de schuren het sterkst zichtbaar zijn. Inderdaad is het verschijnsel van de zure tulpen, die bij de aantasting een beetje zuur ruiken, de laatste jaretl vrij goed merkbaar geworden. Men kent het al tien tallen jaren, maar het percentage was zeer gering en bovendien werden slechts enkele variëteiten aangetast. Nu schijnt een com binatie van weersinvloeden, warme herf- sten en koele voorjaren, de werkzaamheid heid van dit fusarium te hebben verhoogd, zodat de alarmkreten niet lang uitbleven. Onmiddellijk kreeg het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek vragen hierover, die pas na langdurige proeven kunnen worden beantwoord. In September van dit jaar heeft de onderzoeker die met de oplossing van dit probleem belast is, drs. Slootweg, zijn voorlopige conclusies gepubliceerd, die hij later in een vergadering van de afdeling Hillegom van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur mon deling heeft toegelicht. Voorlopige bestrijding Men blijkt reeds een voorlopige bestrij ding te hebben gevonden. De jonge tulpjes moeten, voor zij worden geplant, met een bestrijdingsmiddel worden ontsmet. Wordt dit goed gedaan en werkt het weer een beetje mee, dan bestaat de kans, volgens drs. Slootweg, dat hij het volgend jaar heel moeilijk ziek materiaal zal kunnen vinden. Hij zou dat voor zijn onderzoekingen on prettig vinden, maar hij verklaarde, dat de kwekers hem dit ongenoegen gaarne zou den gunnen. Hoe het ook zij, men is met man en macht bezig deze ziekte te bestrijden en heeft weer hoop, dat de tulpenteelt toch nog wel in leven zal blijven. Deze hoop wordt bovendien nog door de ervaring gevoed. Heet lijkt wel of een van DJAKARTA (PIA) Voor het eerst heeft de krijgsraad in Djakarta een zaak behandeld van een officier van de Indo nesische landmacht (TNI), die er van wordt beschuldigd steun te hebben verleend aan de Darul Islam. De verdachte is de 23- jarige luitenant Joesoef Hasjim. Hem wordt ten laste gelegd de Darul Islam te hebben gesteund door het verstrekken van wapens en door een lid van de Darul Islam in een ziekenhuis te hebben laten opnemen. Ver dachte is een zoon van de Oost-Javaanse godsdienstleraar Kijaj Hasjim Azhari en een jongere broer van wijlen de oud minister van Godsdienstzaken. Kijaj Wahid Hasjim. Hij is in 1953 gearresteerd in Oost- Java. Wegens het belang, dat men er aan toe kent, is deze zaak niet behandeld door de krijgsraad te velde. De behandeling werd bijgewoond door de huidige en voormalige minister van Godsdienstzaken en een aan tal vooraanstaande leden van de Moham medaanse partij Nahdatul Ulama. Ver dachte ontkende wapens te hebben ver strekt. Hij bekende een gewonde een iden titeitskaart te hebben bezorgd van zijn neef, zonder te weten, dat de gewonde een lid van de Darul Islam was. Met deze kaart kon de man worden opgenomen in een ziekenhuis in Surabaja. Tijdens het verhoor verklaarde verdachte over de Da rul Islam het eens te zijn met iedere poging om een Islamstaat te vormen, mits dit ge schiedt op parlementaire wijze. Hij zei tegen geweld en dus tegen de werkwijze van de Darul Islam te zijn. De rechtbank wees een verzoek tot in vrijheidstelling af, hoewel de minister van Binnenlandse Zaken, Sunarjo, en de minis ter van Godsdienstzaken, Wahab, alsmede enkele parlementsleden van de Masjumi en de Nahdatul Ulama zich voor hem garant wilden stellen. Bij de verdere behandeling zal een aan tal leden van de Darul Islam, die in arrest zijn, als getuigen worden gehoord. Een van de beide*verdedigers is Abdoel Wahab Chasbullah, oprichter en parlementslid voor de Nahdatul Ulama. De afdeling Haarlem van de Algemene Militaire Pensioenbond hield in het H.J. M.V.-gebouw een feestavond ten bate van de weduwen die gehuwd na de pensionne ring van de echtgenoot, na diens overlijden onverzorgd achterblijven en waarvoor door de militaire gepensionneerden een nood fonds werd opgericht, om deze weduwen te steunen. De toneelvereniging „Vondel" verleende haar welwillende medewerking. Opgevoerd werd „Het recht moet zijn loop hebben" hetgeen gehoord het langdurig applaus, zeer in de smaak viel. Tot twee uur was er bal. de hoofdgewassen, tulpen, hyacinten of narcissen, zo gemiddeld eens in de vijf jaar in de ogen van de kwekers met de onder gang bedreigd wordt. Het laboratorium en de kunde van de kwekers, die graag bereid zijn het laboratorium adviezen voortijdig te ontfutselen om zo spoedig mogelijk de be strijding ter hand te kunnen nemen, wen den de vermeende catastrofe altijd rigoreus af. Zelfs zo, dat men nu moet zoeken naar planten met een bepaalde ziekte, om ze de jonge kwekers te kunnen tonen. Soms moet men zelfs gezonde bollen infecteren en ze opkweken om aan ziek materiaal te komen! De gebruikers van de bollen merken er nooit iets van, als ze tenminste bij ver trouwde adressen kopen. Alleen de bloem bollenkwekers en exporteurs dragen de stroppen van slechte jaren, want zij zorgen er wel voor dat hun producten goed zijn. Na hen houden de keuringsdiensten een oogje in het zeil en tenslotte doet de Plan- tenziektenkundige Dienst nog de ronde langs de exporteurs om de bollen te contro leren. Een knoeier moet al een heel handige man zijn wil hij zijn kwade practijken kunnen uitoefenen. De oorzaak De vraag te beantwoorden waar al die ziekten vandaan komen, is interessant. De export stijgt voortdurend en ons lijkt de kans niet uitgesloten, dat zij langzamer hand de grenzen van het mogelijke gaat overschrijden. Daar de teelt nog steeds aan beperkingen gebonden is, gaan de kwekers proberen zo veel mogelijk uit de grond te halen. Men teelt dus intensiever met een grotere kans op verspreiding van de ziek ten. Bovendien hebben de parasieten meer kans om voedsel te vinden. Denk bijvoor beeld aan het aardappelaaltje, dat zichzelf pas goed kan ontwikkelen als er voortdu rend aardappelen op.dezelfde oppervlakte worden geteeld. Bij sommige bollenziekten en parasitaire aantastingen komt hetzelfde voor. In de tweede plaats moet men sneller gaan werken, omdat er evenals in de an dere agrarische sectoren een gebrek aan goed geschoolde arbeidskrachten is. Er wordt dus ruwer gewerkt, met groter kans op beschadiging van de zo gevoelige bollen. Iedere beschadiging kan weer een invals poort voor een parasiet zijn. Bovendien vraagt de export zoveel bollen, dat de kwekers, bijna gedwongen, de beste bollen uit hun plantgoed halen om ze als lever baar te verkopen. Men heeft bijvoorbeeld bij de dubbele vroege tulpen een verzwak king in de partijen hierdoor geconstateerd. Tot zover de kwekerij. Evenals de kwe kerij wordt ook het werk bij de exporteurs in het verzendseizoen intensiever. Men moet steeds meer bollen in dezelfde tijd verwerken. Het gevolg hiervan is dat men ook meer bollen op eenzelfde oppervlakte moet opslaan, waardoor ze moeilijker te drogen zijn. Drs. Slootweg raadde bijvoor beeld bij de bestrijding van de zure tulpen aan deze niet zo dik op elkaar in de schu ren en stellingen te leggen. De vraag is gesteld, waar de bollen te leggen, omdat de schuren in de exporttijd overvol liggen. Men kampt met ruimte problemen. Helaas zijn deze veronderstel lingen niet meer dan dat. Cijfers over de beschikbare ruimte in de kwekers- en exportschuren en het aantal arbeidskrach ten per Rijnlandse Roede in de schuren en op het land zijn niet bekend. Zou men die hebben en ze vergelijken met die van nu en van bijvoorbeeld vijftien jaar geleden, dan kon het wel eens gebeuren dat men raar opkeek. Maar helaas, op statistisch gebied zijn de bollenmensen geen keien. Veel minder dan op het gebied van de ziektenbestrijding, waarna de buitenlandse collega's van prof. Van Slogteren altijd met respect kijken. 3-3)4 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99)4 99% 344)4 308 329 14 383 460 310 359)4 349 )4 205 460)4 271 654 628 139)4 210 194)4 250 155)4 157)4 274)4 234 240)4 237)4 72 159 56 153)4 60 30 Openings koersen 99»/, 99% 345 308 330 382 460 318 362 351 205 460 272 668 641 141 209 U 192 250 155 157 275 234 240)4 237)/. 72)4 156)4 56 152 59)4 30)4

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7