Gala-première van „Giselle" en „Petroesjka" Gillette Stichting van industrieel garantiefonds voorgesteld Om een monument Jaarlijkse vrouwendag Vrouwenbond P.v.d.A. cadeau voor hem? Amsterdamse Beurs 9 Mej. Siegerist kampioene van Concordia Schalkwij kerweg Zondag afgesloten Sterren te gast bij Het Nederlands Ballet Haarlemmermeer heeft tekort van 76.000 Monument van Vincent van Gogh in Amsterdam -/. Een „goeie morgen99 begint met Gillette! Eerst controle-avond; 80 processen-verbaal Bejaarde dame liep op Dreef tegen vrachtauto Interessant reisverslag van jhr. dr. Mollerus Nieuwe verlichting op Rijksweg bij Bennebroek Goochelaars vierden geslaagd jaarfeest Winkels in Bloemendaal langer open WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Do jaarlijkse onderlinge gymnastiekwed- strijden voor de dames van Concordia had den een spannend verloop, mede door de dikwijls fraaie wijze waarop de oefeningen werden uitgevoerd. Het resultaat van mej_. L. Siegerist in het le gelid A, t. w. 43.45 punten, was dan ook zeer fraai te noemen. Zij kan zich dan ook met ere clubkampioene noemen. Ook het turnen van mej. B. Strik in de le afdeling mocht gezien worden; zij verwierf 40.20 punten. In het 2e en 3e gelid werden de eerste plaatsen ingenomen dooi de dames A. v. d. Eem en M. Hoogeveen met resp. 35.65 en 37.35 punten. Zondag 27 November zal de Schalkwij- leerweg te Haarlem voor alle rijverkeer worden afgesloten. Er moeten in deze weg bij perceel no. 151 werkzaamheden worden verricht door het Gemeentelijk Waterbedrijf, waarvoor de •.ehele wegbreedte moet worden opgebro- ■:en. Gewerkt zal worden nabij het nieuwe Paviljoen van Nazorg aan de Schalkwijker- weg, niet ver van de molen gelegen, waar aan beide zijden bebouwing is. Het pavil joen zal bij de waterleiding worden aan gesloten. Aangezien de leiding aan de west zijde ligt, zal een aftakking kunnen ge bieden als de weg opgebroken wordt. Van Haarlem zal tot aan perceel no. 151 -'-men worden gereden, het zuidelijker •'agen gedeelte van Schalkwijk en Zuid- 'Ikwijk kan dan alleen via het pontveer w de Ringvaart worden bereikt. Fietsers wandelaars kunnen normaal van de weg •bruik maken. De afsluiting begint des morgens om 8 uur -> zal om 4 uur des middags, of zoveel eer- a— ?is het werk gereed is, worden opge heven. De discussie over het Hildebrandmonu- ment is weer in volle gang, zodat bij alle onzekerheden welke de totstandkoming van dit gedenkteken voor de Camera Obscura begeleiden, althans bewaarheid is gewor den wat wij op 18 December van het vori ge jaar aankondigden, namelijk dat in 1955 de plaatsing van het omstreden monument opnieuw aan de orde zou komen. Wat dat betreft zijn we dus gelukkiger geweest dan in 1946 toen wij mededeelden: ,,Bij een informatie ten Stadhuize verze kerde men ons, dat aangenomen mag wor den dat in het komende jaar het monument in Den Hout geplaatst zal kunnen worden". Maar wat dat betreft heeft men op het Haarlemse gemeentehuis altijd een lof waardige blijmoedigheid aan de dag gelegd, getuige slechts de mededeling in de Me morie van Antwoord van 1949: „Omtrent de plaats waar het Hildebrandmonument zal moeten worden opgericht, kon nog geen overeenstemming worden bereikt. Zodra deze övereenstémming er is, kan een spoe dige plaatsing van het monument worden verwacht". Sinds 1949 is men dus nog geen stap ver der gekomen, want juist over deze plaat sing lopen de meningen uiteen. „Het mo nument is voor de doorkijk in de Kleine Hout gemaakt", zo zegt de ontwerper, pro fessor J. Bronner, en voor velen is het oor deel van de scheppend kunstenaar in deze beslissend. Daar tegenover staat evenwel de mening van anderen, die al evenzeer tot oordelen bevoegd zijn, zoals de leden van de commissie voor beeldende kunst, de schoonheidscommissie en de raadscommis sie voor Hout en Plantsoenen. Zij menen, dat de onmiskenbare kwaliteiten van Bron- ners werk juist in de doorkijk niet tot haar recht zullen komen. Er zijn op het ogenblik twee andere, plaatsen in het ge ding gekomen die de overweging waard blijken te zijn, namelijk het Florapark en vooral de open plek in de Haarlemmer hout ten Westen van de Fonteinlaan, ach ter Dreefzicht. Het grote voordeel van deze laatste plaats is volgens de partisanen van die suggestie, dat de beeldengroep veel meer de aandacht trekt welke zij verdient, terwijl de plaatsing aan een drukke ver keersweg tevens het gevaar van schending door baldadigheid aanzienlijk vermindert. Daarbij wijzen de voorstanders van die ge dachte er op. dat aanvankelijk de plaats van het Hildebrandmonument ook aan de Fonteinlaan was gedacht, getuige het feit dat gedurende lange jaren een lege fon- teinbak daar heeft gestaan, waarvan men thans dikwijls aanneemt dat zij voor het Hildebrandmonument was bedoeld. Het is zeer moeilijk, gezien de veelheid van pu blicaties enerzijds, maar het ontbreken van een voldoende bewijsstukken omvattend dossier anderzijds, om na ruim veertig jaar vast te stellen wanneer de voorkeur van de kunstenaar voor de doorkijk is geboren. Dat doet er ook niet zo veel toe, nu de voorkeur van professor Bronner op 24 Mei 1933 een bestuursrechtelijke bekroning vond in een raadsbesluit. Natuurlijk kan de gemeenteraad altijd op een besluit terugkomen, maar daartoe is het toch wel noodzakelijk dat er nieuwe elementen in het geding komen. Die nieuwe gezichtspunten nu schijnen niet voor de hand liggend. Men zou dus kunnen zeggen, dat de argumenten voor of tegen de beide het meest in aanmerking komende plaatsen elkaar min of meer in evenwicht houden, zodat het uiteindelijk een zaak van beleid wordt naar welke zijde de balans zal door slaan. Daarbij mag de vrees, dat het monu ment eventueel voor Haarlem verloren zal gaan, geen rol spelen. Wanneer professor Bronner zijn werk immers voor de doorkijk in de Kleine Hout heeft gemaakt betekent dit, dat het ook niet in een andere stad op zijn plaats is. Al evenmin mag de omstandigheid, dat met de plaatsing van dit monument een aanzienlijk bedrag is gemoeid (volgens een raming van geruime tijd geleden tachtig duizend gulden), de beslissing van de raad in principiële zin beïnvloeden. Men stelt prijs op dit cultuurhistorische monument of men ontkent de betekenis van Bronner's werk voor Haarlem. Met die keuze wordt het probleem van het Hildebrandmonument zuiver gesteld. Een antwoord op die vraag ook al zou dat eventueel negatief uitvallen kan getuigen van moed en kan de weg wijzen naar een eerlijk aanvaarden der conse quenties. Meent men, dat deze keuze in positieve zin beantwoord moet worden, dan dient men tot de aanvaarding van het monument te besluiten en zijn bedenkingen tegen plaats en prijs op te geven, omdat dit be zwaren van het tweede plan zijn. Men seeft dan tevens blijk een offer te willen 'r-engen als eerbewijs aan het boek van Hildebrand en aan de beeldhouwer die dit oo zijn wijze een stenen gestalte gaf. Wanneer in die geest een beslissing ■--ordt genomen kan dit Haarlem tot eer -e'-ken. De veertig jaren welke nodig •on om tot zover te komen een vin welke trouwens niet uitsluitend n het stadsbestuur afhing zullen dan genoeg vergeten zijn. In de Arnhemse schouwburg, waar zich ook Prinses Irene onder de toeschouwers bevond, heeft Het Nederlandse Ballet onder leiding van Sonia Gaskell in nauwe samen werking met het door Jan Out gedirigeerde Gelders Orkest gisteren de gala-première gegeven van een ambitieus programma, dat hedenavond met andere eigen solisten herhaald wordt. Door de belangrijkste wer ken uit het répertoire van Diaghilev door beproefde specialisten te laten instuderen en tot vertoning te brengen, mag men immers hopen, aansluiting te vinden bij de grote Europese danstraditie, waarvan de ontwikkeling in het verleden zich geheel buiten onze grenzen heeft afgespeeld. Over andere winstpunten van dit streven, met name de bevordering van het stijlbesef aan weerskanten van het voetlicht, werd Zater dag reeds in een voorbeschouwing ge sproken. Men kan dus inderdaad van een „programma" spreken en daarvan kwa men dit jaar „Giselle" en „Petroesjka" tot uitvoering. In December komt Nicholas Beriosoff terug om de Polowetzer dansen uit „Prins Igor" van Fokine op muziek van Borodine in te studeren. Het is natuurlijk belangrijk dat in Neder land het internationale répertoire wordt overgenomen. Een der redenen van onze achterstand was immers, dat wij hier vroe ger nooit de grote „sterren" op ons dans- toneel zagen schitteren zodat wij in goed kope zelfgenoegzaamheid steeds verder beneden de artistieke idealen bleven en slechts halfslachtig met de nieuwe stromin gen in contact kwamen. Nu echter zal men buitenlandse solisten kunnen uitnodigen om, waar nodig, de gewenste stimulerende voorbeelden te stellen. Zo zag men thans „Giselle" het meer dan honderd jaar oude meesterwerk van de Franse romantiek bij de muziek van Adolphe Adam in een aanpassing door Anton Dolin van een choreografie van Jules Perrot bij dè ge woonten van het moderne theater in een vertoning, die kan gelden als een standaard van vergelijking op het hoogste niveau. De titelrol werd door de Amerikaanse (in Frankrijk uit Russische ouders geboren) ballerina Marina Svetlova vertolkt. Zij leverde een inderdaad voorbeeldige creatie, exact en bizonder licht wat de technische kant betreft, zonder enige pathetische over drijving in de dramatische bewogenheid. Zij is voor een danseres niet ideaal ge bouwd, hetgeen de uitstraling van het effect der waanzin-scène enigszins belem merde. Ook het behagen in de dans had sterker kunnen blijken. In de tweede acte bewees tevens het vermogen, zich in de sfeer van het bovennatuurlijke te hullen, zonder de eenheid van de figuur te ver breken. Het was een fijnzinnig-genuan- ceerde interpretatie. Anton Dolin danste zelf de rol van Loys Albrecht, als hoedanig hij zich wederom deed gelden als een unieke toneelpersoonlijkheid, die zich ge heel in, dienst van het kunstwerk stelt en dan ook het Nederlandse publiek eens liet zien wat men onder een ideale partner ver staat. Zijn duet met Giselle als wili was subliem door de aan jarenlange omgang met dit ballet ontleende finesse. Maria Huisman, teveel een „vamp ën te wéinig èe'n 'söört Marie Antoinette als prinses Bathilde, miste als de koningin der wilis het surplus, waarop haar autoriteit moest berusten. Conrad van de Weetering maakte ongevuld van de jachtopziener Hilarion een soms bijna komische marqué. Het grote winst punt van deze voorstelling was het frisse, verrassend-goed ingespeelde corps de bal let. De décors van Benno Wissing zijn vol strekt onbruikbaar en moeten met spoed vervangen worden. Na de pauze werd „Petroesjka" van Michael Fokine, in 1941 op muziek van Igor Stravinsky gemaakt, in geslaagde Linda Manez en Nic. Beriozeff in Petroesjka Het Nederlandse Ballet, was het een verbazingwekkend-levendige voorstelling, verre die van het ballet van de markies De Cuevas, enige jaren geleden in het Holland Festival vertoond, overtreffend. Nicholas Beriosoff speelde de titelrol aandoenlijk in Russische stijl, Linda Manez was prima als de koude ballerina met haar mechanische bewegingen en Conrad van de Weetering stelde als de Moor, hoewel in de scène met de kokosnoten nog aanzienlijk beneden de mogelijkheden en bedoelingen blijvend, toch een duidelijke belofte. Hoog zijn de verwachtingen voor de herhaling van hedenavond gespannen. DAVID KONING De gemeenteraad van Haarlemmermeer komt op Donderdag 17 December bijeen ter behandeling van de gemeentebegroting 1956. De inkomsten en uitgaven bedragen 5.365.777 (vorig jaar 5.030.681). Het is B. en W., evenals vorige jaren, niet gelukt de begroting sluitend te maken. Ter ver krijging van een evenwicht zal uit de saldi- reserve een bedrag van 76.000 worden overgeschreven. Het ligt in het voornemen der gemeente Amsterdam om het stadsbeeld te verrijken met een monument van Vincent van Gogh. Over de plaats waar dit monument zal ver rijzen is nog geen beslissing genomen.' „Er komen in de onderontwikkelde ge bieden op deze wereld nog streken voor, waar een zuigelingensterfte van 17 percent heerst, waar de gemiddelde leeftijd 27 jaar is, terwijl die bijvoorbeeld in Nederland 72 is. De helft van de wereldbevolking kan nog niet lezen, een derde komt nog niet toe aan de voeding, die noodzakelijk is om in leven te blijven. Het is voor ons, Wes terse landen, waar toch een zekere mate van welvaart heerst, een plicht van naas tenliefde, een eis van gerechtigheid en bovendien een zaak van eigenbelang, dat wij deze landen de helpende hand bieden". Dit onder meer zei mevrouw F. J. van Gelder-Droste Dinsdagavond in de Turn zaal van het Concertgebouw in Haarlem, waar de groep Haarlem van de Vrouwen bond van de Partij van de Arbeid haar jaarlijkse vrouwendag hield, weixe door velen werd bijgewoond. De spreekster stelde tot haar voldoening vast, dat de tijd v*n kolonialisme vrijwel voorbij is. „De Westerse landen hebben in hun koloniën veel opbouwend werk ver richt maar er ook veel uit weggehaald. Wat het typische vrouwenwerk betreft, ligt hier een enorm terrein open voor onder meer verpleegsters en sociaal werksters". Mevrouw Van Gelder-Droste, die zich prijzend uitliet over het goede werk van verscheidene TJNO-organisaties, die zich bezig houden met de onderontwikkelde gebieden, zei, dat wij ons nog te weinig bewust zijn van onze taak ten opzichte van deze gebieden en dat nog wel, terwijl wij thans in een tijdperk leven, dat de volke ren elkaar meer dan oöit nodig hebben. „Om de verbreiding van het commu nisme tegen te gaan, is helaas bewapening nodig. Maar een ander en. tenminste even belangrijk middel is het scheppen van wel vaart in die gebieden, die door het com munisme worden bedreigd". In haar toespraak, die tot titel had „Geen armoede en onwetendheid in een wereld van welvaart en kennis" stipte zij ook even de woningnood in ons land aan, alsmede „de strijd, die ook nu nog in sommige op zichten geleverd moet worden voor het verkrijgen van gelijke kansen in de maat schappij voor een ieder". Mevrouw Fr. Koole uit Hilversum ver zorgde de declamatie van deze avond. Zij liet de zaal genieten van onder meer ge dichten van Ida Gerhard, Hélène Swart en Henriëtte Roland Holst, een sprookje van H. C. Andersen, een vertelling van Felix Timmermans en twee Zuid-Afrikaanse ge dichtjes. Zij bleek een waardig vervangster van mevrouw Emmy Lopes Dias, die aan vankelijk op deze avond zou voordragen, doch verhinderd was. Nadat in de pauze in sneltreinvaart een tombola was gehouden, voerde aan het slot van de avond een aantal leden van de groep Haarlem onder leiding van mevrouw D. Veldhuisen „De politieke modeshow" van C. Nederhorst Pothuis op. Daarin wordt onder meer aangetoond, dat de Hol landse vrouw, in tegenstelling tot haar vele zusters in sommige andere delen van de wereld, in geestelijke vrijheid leeft en in de politiek een woordje kan meespreken. ADVERTENTIE Zijn oude apparaat mag heu9 wel eens vernieuwd worden. Met een Gillette Super Speed Razor kan hij zich op de modernste manier scheren en hij zal U elke morgen opnieuw dankbaar zijn voor dit mooie cadeau. In mooi modern etui met Dispenser bevattende 6 Blauwe Gillette mesjes, j R wö Prijs J Andere Gillette precisie scheerapparaten verkrijgbaar van I 1.10 tot f 22.50 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot oprichting van een stich ting ter voorziening in de behoefte van in dustriële ondernemingen aan risicodragend kapitaal. Deze wet machtigt de minister van Eco nomische Zaken ten behoeve van de indus trialisatie een stichting met een stichtings kapitaal van 30 millioen gulden in het leven te roepen. De minister zou voorts ter aanvulling van dit kapitaal, als hij dat nodig acht, ten laste van het rijk bedragen copieën van de oorspronkelijke décors van bh een totaal van ten hoogste zeventig mil lioen ter beschikking van de stichting kun nen stellen. In de toelichting wordt onder meer ge zegd dat het voor een gezonde ontwikke ling van de industrie noodzakelijk is dat de ondernemingen in belangrijke mate wor den gefinancierd met middelen, die perma nent ter beschikking zijn gesteld en die in de risico's van het bedrijf delen. Een te sterk gebruik van leningen betekent we gens de vaste rentelasten en de verplichte Alexandre Benois tot vertoning gebracht. In mijn tweede beschouwing hoop ik meer aandacht aan deze tragi-komische dans- pantomine te kunn besteden. Petroesjka is uitmuntend geschikt om met Giselle tot een programma verenigd te worden, omdat men er enerzijds een voorzetting van de doelstellingen van Perrot in kan zien, anderzijds in het duet van de Moor met de ballerina bijvoorbeeld een persiflage van de zogenaamd romantische schoon hei 'dealen. Voor zo'n jong gezelschap als De buitengeiooon gevolmachtigd ambassadeur van Indonesië, mr. Utoyo Ramelan heeft Dinsdag ten paleize Lange Voorhout te Den Haag zijn geloofsbrieven aan Koningin Juliana aangeboden. Tijdens het spelen van de volksliederen: rechts jhr. D. G. de Graeff, kamerheer van de Koningin. aflossingen een gevaar voor de onderne ming, wanneer een tijd van minder goede conjunctuur aanbreekt. Door oprichting van een garantiefonds of transformatie- fonds kan een deel van de risicomijdende besparingen worden omgezet in risicodra gende deelnemingen in de industrie. Het feitelijke aanbod van risicodragende besparingen op de kapitaalmarkt is vrijwel voortdurend krap geweest, zodat men op grond van de direete waarnemingen stellig kan spreken van een schaarste aan risico dragend kapitaal, die het plaatsen van aan delenemissies bemoeilijkte. Het is de bedoeling de werkingssfeer van het fonds in het algemeen te be perken tot medewerking aan die finan cieringstransacties, welke per geval een bedrag van één millioen niet over schrijden. Slechts in uitzonderingsge vallen zou deze maximumgrens tot 21/2 millioen kunnen worden ver hoogd. Het doel van het garantiefonds is een or ganisatie in het leven te roepen, die gelden aantrekt, welke anders niet voor risicodra gende belegging beschikbaar zouden komen en die deze gelden risicodragend uitzet. De risico's die uit deze transactie voort vloeien worden in beginsel gedragen door het garantiefonds. Als verschaffers van de benodigde risico mijdende besparingen komen vooral de in stitutionele beleggers in aanmerking. Even wel is ook gedacht aan de mogelijkheid om kapitaal, dat in beginsel wel bereid is ze kere risico's te aanvaarden doch in een be paalde situatie hiervan weerhouden wordt, te mobiliseren. Hierbij gaat het erom het kapitaal een trap hoger in de risicodragen de sfeer te brengen. Dit kapitaal zou door middel van een beperkte garantie op zijn risicodragende bestemming kunnen worden gebracht. De voornaamste zorg van het bestuur van het garantiefonds zal zijn erop toe te zien, dat slechts die financieringstransacties ten Jaste van de stichting komen, die zon der een beperkte of volledige garantiever lening niet tot stand zouden kunnen komen. Op de eerste controle-avond op de ver lichting van het verkeer heeft de Heem- steedse politie Dinsdag tachtig processen- verbaal opgemaakt, voornamelijk tegen wielrijders, wier verlichting niet in orde was. Het betrof in enkele gevallen de kop- lichten en in grote meerderheid ontbreken de achterlichten. Een 89-jarige dame probeerde Dinsdag middag om twee uur ter hoogte van de Ja cob van Campenstraat de Westelijke rij baan van de Heemsteedse Dreef over te steken. Zij verliet het trottoir en kwam van achter een geparkeerde auto de rijbaan op, 'zich onbewust van de grote vrachtauto, die tot vlakbij genaderd was. Bij zijn po ging om haar te ontwijken zette de chauf feur van de vrachtauto deze helemaal in het plantsoen. Hij kon daarmee echter niet vermijden, dat de oude dame toch nog te gen de achterkant van zijn auto aanliep en een hersenschudding kreeg. Zij is naar de Mariastichting overgebracht. De secretaris van de Haarlemse Kamer van Koophandel, jhr. dr. J. C. Mollerus, is zijn causerieënreeks over zijn recente reis naar de Verenigde Staten begonnen. Ver leden week sprak hij voor „Weten en Wer ken" in Haarlem en gisteravond in het Mi- nervatheater te Heemstede in de „Wereld- reizigersserie". Jhr. dr. Mollerus gaf een uitge breide beschrijving van de „Nieuw Am sterdam", waarop hij en zijn echtgenote de heenreis gemaakt hadden. Over dit vlagge- schip van de Holland-Amerikalijn wist de spreker vele interessante bijzonderheden te vertellen, waarbij hij uitvoerig uitweidde over de keuken met de bijbehorende bak- kersmstallatie, grillroom en glazenwas apparaten. Ook de wasserij, de winkels en de verdere inrichting van dit schip pas seerden de revue. Voorts somde hij de enorme voorraden voedsel op, die voor de 1980 personen aan boord, waarvan 720 be manningsleden waren ingeslagen. Daarna schetste de spreker in levendige bewoor dingen zijn verblijf in New York, de stad met een inwoneraantal, dat bijna evengroot is als dat van geheel Nederland. Hij vertel de iets; over de geschiedenis van deze stad en de verscheidene delen, waaruit zij be- ëtaat en voorts.overeet ontstaanvan de wolkenkrabbers. Drie kenmerkende eigenschappen vielen de heer Mollerus op in dit conglomeraat van gebouwen, auto's en mensen. Ten eer ste, de drang zoveel mogelijk dollars te verdienen, voorts het jachtige bestaan van de New Yorkers en tenslotte „hun volko men gebrek aan smaak voor dat, wat zij eten". Dit laatste heeft de spreker proef ondervindelijk kunnen constateren tijdens zijn bezoeken aan „drugstore's" en restau rants, waar trouwens door de gehaastheid waarmee men alles naar binnen moet „slaan'", nauwelijks kans is om op de smaak te letten. Voorts viel hem op, dat in New York geen rijwielen voorkomen en dat het licht- signalenstelsel voor voetgangers zodanig geperfectionneerd is dat er geen verKeers- agenten aan te pas behoeven te komen. Na een beschrijving gegeven te hebben van de indeling der stad in genummerde, rechthoekige straten, somde hij enkele be kende gebouwen en straten op zoals het Empire State Building, Chrysler Building, het gebouw van de Verenigde Naties, Rockefeller Centre, Fifth Avenue en Broad way. De spreker gaf met behulp van reeksen enorme getallen een beeld van de grootte der gebouwen en de drukte er in. „Een ieder die voor het eerst enkele dagen in deze stad rondloopt voelt plotseling be paalde moeheid en grote dorst. De verkla ring is dat de New Yorkse lucht nogal zuurstof arm is", vertelde de heer Mollerus. Dit gecombineerd met het feit, dat de rot sige bodem van de stad geen „doorwase- ming" heeft, brengt tijdens de hete zomer maanden vele onaangenaamheden met zich mee. Tenslotte vertelde de heer Mollerus iets over de zelfbedieningszaken in New York, die een ver doorgevoei'd „service"-systeem hebben met vele practische vindingen, waarbij alles gericht is op het gemak van de klant. Na deze interessante causerie werd een serie fraai gekleurde lichtbeelden over de „Nieuw-Amsterdam" en de „Maasdam", waarmee hij de terugreis maakte, getoond, gevolgd door foto's van New York, waarbij de heer Mollerus toelichting gaf. Tenslotte werden de aanwezigen onthaald op een kleurenfilmpje, afgestaan door de Ameri kaanse spoorwegen, dat een uitstekende „reportage" over New York gaf. Dinsdagavond kwam de gemeenteraad van Bennebroek in openbare zitting bijeen. De voorzitter, burgemeester D. van der Hoop van Slochteren, deelde mede, dat naar aanleiding van een advertentie ter voorziening in de functie van gemeente secretaris-ontvanger 82 sollicitaties waren binnengekomen. Binnenkort zal van rijkswege de gasver lichting van de Rijksstraatweg worden vervangen door electrische lampen. Aange nomen mag worden, dat dit ook geldt voor dat gedeelte, dat onder de gemeente Heem stede valt. Op voorstel van B. en W. werd besloten het verzoek van de K.N.V.B. afde ling Haarlem betreffende ontheffing van de vermakelijkheidsbelasting voor voetbal wedstrijden van amateur-voetbalverenigin gen niet in te willigen. Voorts werden di verse goedkeuringen van Gedeputeerde Staten omtrent in vorige vergadering ge nomen besluiten ter kennis van de gemeen teraad gebracht. Voortreffelijke voorstelling in „De Leeuwerik" te Haarlem Touw, melk, sigaretten, zijden doekjes, speelkaarten en rode balletjes. Dat zijn de voornaamste attributen, waarmee goo chelaars het publiek trachten bezig te houden en deze voorwerpen waren Dins dagavond dan ook in ruime mate aanwe zig op de grote goochel-showavond, die in „De Leeuwerik" te Haarlem gehouden werd ter gelegenheid van het achtjarig be staan van de Noordhollandse Broederschap van Goochelaars, aangesloten bij de Ne derlandse Magische Unie. De heer H. Dekema, een van de oprichters van deze broederschap, sprak het openingswoord en van dat moment af hebben de vele aan wezigen - het zaaltje was stampvol - met verbazing gekeken naar het werk van acht uitstekende goochelaars, die hoewel zij wisten, dat er tientallen critische collega's in de zaal zaten toe te kijken, hun trucs rustig en beheerst uitvoerden en allen steeds weer een donderend applaus kon den incasseren. Terecht overigens, want elke artist bleek over een of meer ver- blijffende trucs te beschikken, die vooral bij de ingewijden bijzonder in de smaak vielen. Amarco bijvoorbeeld demonstreerde een geslaagde kaartentruc, mr. Nieman toonde zijn specialiteit in kindervoorstellingen, waarna Ad. Engel op voortreffelijke wijze manipuleerde met sigaretten en glaasjes. Jonas, de volgende optredende, die zich zelf de „absolute partijtjesgoochelaar" noemde, praatte meer dan hij goochelde, maar hij deed dit op zo'n kostelijke wijze, dat de meeste aanwezigen zaten te gieren van het lachen, vooral toen Jonas een prachtige imitatie van een marktkoopman gaf. John Elferink daarentegen beschikte over een iets mindei-e conférence, maar zijn toeren, met balletjes, melk en ringen dwongen zeer zeker de bewondering af. Na de pauze trad als eerste de oprichter van de broederschap, de heer H. Dekema (mr. Hadé) op, die onlangs op het inter nationale congres in Amsterdam werd ge huldigd door goochelaars uit negen lan den. Mr. Hadé, die reeds dertig jaar mani puleert, voerde tot stomme verbazing van enkele uit het publiek opgeroepen mede werkers diverse touwtrucs op. Anferni, de goochelende clown, zocht het weer in de sigaretten en balletjes en Lawrence, die de avond sloot, voerde met zijn assistenten een Chinese show op. AI met al een kostelijke avond en het zal de aanwezigen alleen maar spijten, dat men tot het negende jaarfeest zal moeten wach ten voordat men weer van een dergelijke bonte goochelavond zal kunnen genieten. Harry Bouman, C. A. Hoeben en Erick Padt zorgden er met muziek en conférence voor, dat men zich ook tussen de bedrijven door niet verveelde. Burgemeester en wethouders van Bloemen daal maken bekend, dat in het tijdvak van 26 November tot en met 3 December de winkels in Bloemendaal op alle werkdagen tot 21.00 uur geopend mogen zijn. 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99% 99% 345 305 329% 383% 461 319 360% 350 206% 460 272 667% 640% 140% 208 191% 250% 156% 158% 275 233% 239%" 237% 72% 156 55% 151 59% 30% Openings koersen 9911/» 99% 347 307 329 385 460 318 369 351 206% 463% 273 679 652 142 211 193% 250%" 157% 161 275 233 239% 237% 74 159 58 152 59% 30%

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11