Vermaan-van-hogerhand: hoedt u voor kartel-neigingen! Meningsverschil over Handvest der West-Europese Unie (PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws Radio-Reparatie Stormtij van de bromfiets noodzaakt rijwielbranche, de bakens te verzetten „Vrije samenwerking" bepleit Jez nUKKiO befmyca buw De radio geeft Donderdag Ö.%.9ari(uiüa Melkprijs tot Kerstmis onveranderd Zes jaar gevangenisstraf wegens doodslag Put KRACHT uit Raad van ministers tegen te grote bevoegdheden van de Assemblée r eelt ió het zo r~ J 2 „RIJWIEL-CONGRES" IN AMSTERDAM Trapfiets contra brommer STURKA DAMES PANTALONS De fiets in Nederland Fietsen is gezonder Teveel types Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Piet Tiggers directeur Nederlandse Opera Dr. Kortenhorst herstellend van her sen vlieson tsteking Hoogleraar Psychologie H. y MAERTENS N.V. Kerkelijk Nieuws Ballet van Bolsioi-theater naar Nederland? Goudvoorraad gestegen Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS TIJDWINST EN GELD WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 (Van een verslaggever) De Nederlandse rijwielbranche heeft zorgen. Belangrijke markten zijn goed deels verloren gegaan, zonder dat zij door nieuwe afzetgebieden gecompen seerd konden worden. De snelle groei van het gemotoriseerde verkeer - en vooral de stormachtige opmars van de bromfiets - dringt het gewone rijwiel steeds meer terug. De kostprijs van de Nederlandse fiets tenslotte is nog steeds te hoog om de concurrentie op de wereldmarkt blijvend en succesvol het hoofd te kunnen bieden. ADVERTENTIE Op het „Rijwiel-congres" dat Dinsdag onder auspiciën van de RAI in het Amster damse Tropen-Instituut gehouden is, heb ben vele sprekers deze vraagstukken uit voerig toegelicht en allerlei suggesties ge daan om uit de huidige moeilijkheden te geraken. De heer E. F. Eriksson, algemeen voor zitter van de RAI, die de rij van inleiders opende, gaf het parool: vooruitzien, samen werken en, waar nodig, de bakens verzet ten. Drs. J. H. D. van der Kwast, directeur- generaal voor Handel en Nijverheid van het ministerie van Economische Zaken, was het daarmee hartgrondig eens, maar waar schuwde toch dat zulk een samenwerking niet in kartelvorming zou mogen ontaarden. „Er zijn namelijk stromingen in het be drijfsleven", zo zei hij, „die op uitschake ling van de concurrentie aansturen, maar op den duur moet dit streven leiden tot achteruitgang en in uiterste consequentie zelfs tot ondergang. Het voert óf tot koop krachtvermindering bij het publiek of tot loonstijging en daarmee tot verhoging van het kostenpeil, met als gevolg aantasting van onze concurrentie-positie in het bui tenland. De regering zal dan ook alle ten- denzen tot uitschakeling van de concurren tie en tot prijsverstarring met alle haar ten dienste staande middelen bestrijden." Een vorm van samenwerking waarvan volgens deze inleider veel meer heil te ver wachten valt, is de ontwikkeling van het marktonderzoek en van de research voor gezamelijke rekening der branchegenoten, opdat het Nederlandse rijwiel kwalitatief steeds beter worde, en ook meer aangepast zal kunnen worden aan de wensen en be hoeften der potentiële buitenlandse kopers. Overigens vond drs. Van der Kwast de perspectieven van de rijwielbranche voor het ogenblik niet onbevredigend. Hij herin nerde eraan dat de productie in 1954 ge stegen is tot 565.000 fietsen veertig per cent meer dan vóór de oorlog en dat ongeveer dertien percent daarvan geëxpor teerd kon worden. Vooral door de sterk verminderde kooplust van Indonesië dat in 1952 nog 155.000 Nederlandse fietsen af nam,tegen 26.400 in 1954 daalde de totale uitvoer in sterke mate, maar daartegenover staat dat de afzet in de Verenigde Staten met sprongen omhooggaat dank zij het feit dat onze industrie thans fietsen vervaardigt die geheel op de smaak van het Ameri kaanse publiek zijn afgestemd. Die kant moet het op, zo meende drs.Van der Kwast, ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen, 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. (12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianovoordracht. 13.45 Platen. 14.00 Salonorkest. 14.35 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Strijkkwintet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen, 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pla- tne. 17.40 Koersen. 17.45 Lichte muziek. 18.15 Pianovoordracht. 18.45 Leger des Heilskwar- tier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Pla ten. 19.20 Spec, perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen, 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Pianoduo. 11.45 Ik ontmoette Eisenhower, causerie. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Pla ten. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest en soliste. 13.55 Beursbericht. 14.00 Platen, 14.25 Voordracht. 14.45 Cello en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen, 16.15 Voordracht. 16.30 Lichte muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Kroniek van overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. Lichte muziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Buiten lands overzicht. 20.15 Concertgebouworkest en soliste. In de pauze (21.1021.45): De functie van de angst en de ontmoediging in het kinderleven, causerie. 22.15 Platen, 22.40 Actualiteiten, 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. Plm. 23.15 Actualiteiten of platen. 23.2524.00 Jazzmuziek. TELEVISIE (V.AR.A.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.30 Spiegel der Kunsten, 20.45 Reportage water- polowedstrijd. 21.00 De reis naar de groene schaduwen, monoloog. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen, 15.00 Platen, 16.02 Platen. 16.45 Zangrecital. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Bazuin kwartet. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen, 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.10 Missiemontage. 20.40 Verzoek programma. 21.20 Muzikale causerie. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Madrigalen. 22.50 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. vC<XXX)OCOC^XXXX>OCy:COCODCOOCCOCCOCCCOCCOOCOCOCOOOOCOOOOOOC Ondanks de vrees van de rijwielfabri-l B kanten dat de gewone fiets steeds snel- j i- Ier door de brommer verdrongen zal worden, lopen er momenteel nog\ „slechts" een half millioen rijwielen-met hulpmotor in Nederland, tegen ruim\ geschat, tienmaal zoveel trapfietsen, dat j is één rijwiel op elke twee Nederlan- 5 ders! Het aantal werknemers in de rij- wielbranche bedraagt ongeveer 33.000, B 5 waarvan 6000 in de industrie, 1000 in d B de groothandel, 21.000 in de détailhan- g 5 del en 4500 in de „toeleveringsbedrij- 3 ven" werken. s O xocooooocooccooc>3oooooocxx>cooocxxxxx>cxxxxxxx>coccoc>oooco( want in ons eigen land zal de „trapfiets" steeds meer terrein verliezen aan de brom mer en de auto, zodat de rijwielfabrikanten in de toekomst hun debiet alleen zullen kunnen uitbreiden door zich veel meer dan tot nu toe te concentreren op de export. In diezelfde geest sprak de heer S. Schoot stra, voorzitter van de afdeling rijwiel fabrikanten der RAI. Ook hij verwachtte op korte termijn een teruglopen van de vraag naar gewone fietsen in Nederland, waardoor vele rijwielfabrieken in moeilijk heden kunnen komen. Moeten zij het roer omgooien en ook bromfietsen gaan maken? Nu er al zoveel merken brommers op de markt zijn, zou de spoeling dan wel heel dun worden. De heer Schootstra beval dan ook liever een andere remedie aan. „Wij moeten onze verkoopspropaganda meer richten op de jeugd", zo betoogde hij. „De prille jeugd vooral, die nog geen geld heeft om brommers te kopen. We moeten aan dringen op en meehelpen aan sneller aanleg van rijwielpaden en voorts de fiets van noodzakelijk gebruiksartikel tot ont spanningsmedium verheffen onder de strijdkreet „een fiets is het gezondste ver voermiddel". Wij zullen tenslotte de pro ductiekosten van de rijwielen moeten ver lagen door vereenvoudiging en beperking van het aantal typen en uitvoeringen, dat nu in de tientallen loopt. „Met het oog op de verkeersveiligheid," zo voegde de heer Schootstra hier olijk aan toe, „zou het ook aanbeveling verdienen, oude, onbetrouw baar geworden rijwielen tijdig uit de circu latie te nemen." Overheids-initiatieven in deze richting zouden door hem van harte worden toegejuicht Over het euvel van de „typenverschei- denheid" sprak ook mr. H. Luyk, adviseur voor bedrijfsorganisatie. Een officieel on derzoek heeft aan het licht gebracht, dat deze verscheidenheid van onderdelen per bedrijf varieert van 500 tot 1200 uitvoerin gen voor de complete rijwielen. Incidenteel wordt er reeds aan typen-beperking ge werkt, maar groter uniformiteit en samen werking is hier dringend noodzakelijk. Een ander teer punt in de tegenwoordige verhoudingen der rijwielbranche betreft de credietverlening. Hierover sprak drs. J. C. Brezet, lector aan de Economische Hoge school in Rotterdam. Niet slechts het aan tal afbetalingsverkopen van rijwielen, ook het „leverancierscrediet" neemt onrust barende vormen aan, zo betoogde deze spreker. Uit de door de RAI verzamelde cijfers blijkt, dat de gemiddelde credietter- mijn bij levering van fietsen en onderdelen aan détaillisten de laatste vijf jaar is ver dubbeld. Dit maandenlang laten lopen van rekeningen schept volgens drs. Brezet niet slechts gevaar voor een ongunstige finan ciële ontwikkeling, het werkt ook kostprijs verhoging of kwaliteitsvermindering van het product in de hand: twee factoren waarbij noch de consument, noch ook pro ducent of distribuant gebaat zijn. Versnel de inning van dit soort vorderingen en, op langere termijn, een volledige herziening van dit credietsysteeem, zou dan ook heil zaam kunnen werken. Nadat de heer J. W. Hund de congres sisten met praktijkvoorbeelden een inzicht had gegeven in de diverse facetten der mo derne verkoop- en reclamestrategie, werd de „Rijwieldag" besloten met een prettige discussie en een samenvatting. Een deel van de ochtendvergadering werd bijgewoond door mr. D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die „als mede-fiet ser" de hoop uitte dat „ons fietsje ondanks alle gebrom zijn ereplaats in het Neder landse wegverkeer tot in lengte van dagen zal blijven behouden." Als Uw vulpen het plots gaat begeven Behoeft U van angst niet te beven. Breng hem dan maar Naar DANTUMA, daar Brengen ze hem in een wip tot nieuw leven. De Algemene Vereniging voor melkvoor- ziening te 's-Gravenhage deelt mede, dat de thans geldende adviesprijzen voor con- sumptiemelk en consumptiemelkproducten ook na 26 December November onveran derd zullen blijven en wel voorlopig tot en met 24 December 1955. Dit komt er op neer, dat in het werkgebied der vereni ging (omvattende in hoofdzaak het vaste land van Zuid-Holland, Westelijk Utrecht en het Zuidelijk deel van Noordholland) voor bijvoorbeeld losse melk de prijs per liter op 28 cent gesteld blijft voor gebie den waarin de melkdistributie gesaneerd is en op 29 cent in de overige plaatsen, waaronder de grote steden. Het beftuur van de Nederlandse Opera deelt mede, dat de heer Piet J. Tiggers met ingang van 1 December is benoemd tot directeur van de Nederlandse Opera in de plaats van de heer Abraham van der Vies. Deze is zoals bekend op 15 November j.l. naar aanleiding van een artistiek con flict tussen hem en het bestuur op eigen verzoek ontslag uit zijn functie verleend. De heer Tiggers was sedert 1946 gedele geerde van het bestuur der Opera. De nieuwe directeur werd op 18 October 1891 te Amsterdam geboren, volgde de kweek school voor onderwijzers te Haarlem en studeerde daarna piano, orgel, viool en cello o.a. bij Berkenhof, Schmölling, Wil lem Andriessen en Pijper. De heer Tiggers was leraar piano aan de muziekschool der Maatschappij tot bevordering der toon kunst en voorts leider van een aantal zang verenigingen en koren. De heer Tiggers is muziekrecensent, van zijn hand verschenen diverse publicaties en een aantal liederen- boekjes. De Maastrichtse rechtbank heeft de 32- jarige metselaar M. H. H. N. uit Geuile wegens doodslag van zijn schoonvader ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering en een proeftijd van drie jaar. De eis was negen jaar gevangenisstraf. De rechtbank onderschreef in haar von nis het psychiatrisch rapport van dr. J. Havermans uit Venray, die tot enigszins verminderde toerekeningsvatbaarheid had geconcludeerd. N. had in de ochtend van 21 Juli de 64- jarige vader van zijn vrouw, de landbou wer H. J. de Bruyn in het gehucht Moor- veld-op het erf achter de boerderij een aan tal bijlslagen op het hoofd gegeven, tenge volge waarvan de getroffene vrijwel on middellijk dood was. Inwoningsmoeilijkhe- den waren de oorzaak van dit drama. Het besluit van de oudere man zijn schoonzoon uit het huis te zetten, bracht N. buiten zich zelf van woede. Toen De Bruyn dreigend op N. toekwam, greep deze de bijl uit de schuur en bracht de noodlottige slagen toe. Mr. H. Sanders uit Maastricht had de rechtbank verzocht een nieuw psychiatrisch onderzoek te laten instellen. De geneesheren, die dr. L. G. Korten horst behandelen, delen mee, dat bij de patiënt Zaterdagavond een acute hersen vliesontsteking is geconstateerd. Mense lijkerwijs gesproken is dr. Kortenhorst nu geheel buiten gevaar. De koorts heeft hem verlaten. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad een aanbeveling doen toekomen van het college van curatoren der universiteit van Amsterdam ter benoe ming van een gewoon hoogleraar in de toe gepaste psychologie en de toepassing van statistische methoden bij het psychologisch onderzoek. Aanbevolen wordt prof. dr. A. D. de Groot, buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam. ADVERTENTIE c/lNATOG^ tJ HET ZENUWTONICUM (Van onze parlementaire redacteur) Tussen de Raad van Ministers van de West-Europese Unie en de Assemblée der Unie is enig meningsverschil ontstaan, sinds de assemblée in haar in October te Straatsburg gehouden bijeenkomst 'n hand vest (charter) had aangenomen, dat allerlei bepalingen omtrent de bevoegdheden van dat orgaan der Unie bevat. Volgens de Raad van Ministers zou de assemblée daarbij haar boekje te buiten zijn gegaan. Wel had minister Spaak in een boodschap namens de Raad van Ministers de indruk gewekt, dat de parlementariërs rustig hun gang zouden gaan met het in elkaar zetten van zulk een charter, maar tenslotte was bin nenskamers toch bij de voorzitter van de assemblée aandrang uitgeoefend het ont werp, waarin de tot de Partij van de Ar beid behorende Nederlandse afgevaardigde mr. Van der Goes van Naters een belangrijk aandeel had gehad, voorlopig maar even te laten liggen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, had dit op het allerlaatst nog geprobeerd als voorzitter van de West-Europese Raad van Ministers. Niettegenstaande die poging nam de assem blée het Charter aan. Daarop is toen over eengekomen om de gehele aangelegenheid nog eens samen te bespreken, aangezien mr. Beyen en diens mede-raadsleden van oor deel waren, dat het handvest toch meer bevoegdheden aan de assemblée toekende dan met de opzet van de door de ministers in 1954 te Parijs gesloten overeenkomst in overeenstemming zou zijn. Het standpunt van de Raad van Ministers was namelijk, dat ingevolge die overeen komst de assemblée slechts zeer beperkte rechten toekwamen en dat het dus bijvoor beeld niet aanging, dat het handvest nu de mogelijkheid opende ambtenaren door de assemblée te doen horen en door de assem blée een soort van recht van onderzoek te laten uitoefenen en om, zoals het charter ook bepaalt, een motie van niet-instemming aan te nemen. Ongeveer vijf uur lang zijn enige leden van de organisatie-commissie van de as semblée met de ministers Beyen, Spaak en de Franse staatssecretaris Chamant als ver vanger van minister Pinay in hun samen komst in Den Haag bezig geweest over het meningsverschil van gedachten te wisselen. Over en weer bleek men zijn opvattingen niet prijs te kunnen geven. De parlemen tariërs beriepen zich onder meer op de reeds vermelde boodschap door minister Spaak namens de West-Europese Raad van Ministers aan de assemblée. Daartegenover zou minister Spaak, naar ik vernam, getracht hebben duidelijk te maken, dat men het door hem te Straats burg uiteengezette meer als een redevoe ring moest beschouwen dan als een stuk waaraan de- assemblée zekere rechten kon ontlenen. Van hun kant zouden mr. Van der Goes van Naters en zijn medeleden, onder meer ook met een beroep op de in houd van de overeenkomst van Parijs, ont kend hebben, dat de assemblée alleen een raadgevend lichaam zou mogen zijn. Voorts zijn zij niet in gebreke gebleven er op te wijzen, dat die assemblée zich voor de in houd van het door haar aangenomen char ter ook kan beroepen op datgene, dat tot de ongeschreven rechten van elk parle ment, dus ook van dit parlement behoort. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bennekom J. Wieman te Oudewater; te Amsterdam-Watergraafs- meer (vac. H. A. v. Herwaarden) (toez J. Germans te Enschedé. Aangenomen naar Wageningen W. Pelle- boer te Vriezenveen. Bedankt voor De Bilt (U.) N. Kleermaker te Leiden; voor Steenderen (Geld.) (toez.) S. Kooistra te Welsrijp. Geref. Kerken Aangenomen naar Oosterend op T. (2e beroep) F. J. Scholten te Lemmer. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Amsterdam-C. M. J. C. Blok te Utrecht-N.W.; te Zuidbroek H. M. Oh- manm, cand. te Meppel. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Maarssen: P. Seggelink te Zaandam en P. de Smit te Middelharnis; tweetal te IJmuiden: C. den Hartog te Hui zen (N.H.) en W. de Joode te Ede. Evang Luth. Kerk Beroepen te Gouda L. Evelein te Enk huizen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Zeist A. de Blois te Rot terdam-C. 55. Pat en Panda hadden er schoon ge noeg van om met de zware kist rond te sjouwen, maar zij durfden deze niet open te maken, omdat dan Joris met het glas zwaar water zou kunnen ontsnappen. „La ten we een karretje zoeken", stelde Panda voor, „dan kunnen we daar die kist op laden". „Vooruit maar", zei Pat O'Nozel lusteloos. „Maar al hebben we een kar, dan weten we nog niet, waar we met dat kist heen moeten. Bah, nooit neem ik meer opdrachtens van vergeetachtige geleerdens aan". Zo liepen zij terneergeslagen voort, tot Panda opeens grote ogen opzette. „Kijk daar eens, Pat!", riep hij. „Eindelijk heb ben we geluk!" Pat keek. in de aangeive- zen richting en zag daar een reusachtig voertuig, een soort oceaanstomer op wie len. „Kletspratens"zei hij, „dat kar is veel te groot". „Zo bedoel ik het niet", zei Panda. „Kijk eens goed naar dat rare ehvoertuig. Herinnert het je niet aan iets, dat we al eerder hebben gezien „Hm... ja", bromde de grote detective peinzend. „Nu je het zegthet komt me bekend voor!" Van hun kant beoogden de ministers, dat zij deze zaak niet op de spits wilden drij ven. Maar deze omstandigheid kon volgens hen toch niet rechtvaardigen, dat de assem blée nu ook verder in de toekomst vol strekte vrijheid zou bezitten op eigen ge zag, zonder medewerking of instemming van de Raad van Ministers, het handvest te wijzigen. Vooral niet op dusdanige wijze, dat de assemblée zich grotere bevoegd heden zou gaan toekennen dan de overeen komst van 1954 haar heeft gegeven. Wat de motie van niet-instemming aangaat is uitdrukkelijk opgemerkt, dat deze zich alleen zou kunnen bepalen tot concrete punten uit het aan haar jaarlijks uit te brengen verslag. Blijkens uitlatingen van de zijde der par lementariërs was men daar vooral voldaan, dat het handvest ook van de kant der ministers als grondslag voor de betrekkin gen met de Raad van Ministers wordt be schouwd. Dit blijkt uit het gezamenlijk vastgestelde communiqué over de Haagse besprekingen. De organisatiecommissie die bij het in Den Haag gevoerde overleg door bovenbedoelde parlementariërs vertegen woordigd was zal de besproken punten nog eens nader bekijken. Hier en daar is in de Nederlandse pers wel de voorstelling van zaken gegeven, dat in het bijzonder minister Beyen tegen de in het charter opgenomen bevoegdheden ge kant was. Dat deze bewering onjuist is, kwam bij het jongste beraad zeer duidelijk Tol. In het zomerseizoen van dit jaar zijn in de Zwitserse Alpen 48 personen om het leven gekomen onder wie een Ne derlander en dertien andere buitenlan ders. In het zomerseizoen van 1954 was het aantal doden 59. De Beierse berg- wacht heeft bekend gemaakt dat in het alpinistenseizoen van dit jaar 33 per sonen het leven hebben verloren, der tien meer dan in 1954. Profeet. Op Capri is de 82-jarige gepen- sionneerde zeeman Tatore Panza over leden, die bij de talrijke toeristen be kendheid genoot door zijn weersvoor spellingen, die altijd uitkwamen. Defect. Zes zeelieden zijn om het leven gekomen bij een ongeluk aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Ticon- deroga" in de Middellandse Zee. Het ongeluk was het gevolg van een nood landing van een straalvliegtuig met een defect landingsgestel. Protest. Van Britse medische zijde is pro test gerezen tegen het regeringsverbod op de aanmaak en import van het ver dovingsmiddel heroine, dat aan het eind van het jaar van kracht wordt. Men acht het in bepaalde gevallen onmisbaar als pijnstillend middel. Directeuren van Londense ziekenhuizen hebben besloten snel nog een voorraad voor verschei dene jaren aan te leggen. Kleinste. In een Londens ziekenhuis wordt dag en nacht gewaakt bij een baby van vijf dagen, die werd geboren met een gewicht van 680 gram. Het kind is drie maanden te vroeg ter wereld gekomen en wordt beschouwd als één van de kleinste die ooit levend zijn geboren. De toestand van het jon getje is zo goed als men maar kan ver wachten. tot uiting. Immers, zowel minister Spaak i postzegels. De Vaticaanse posterijen zul- alsook de plaatsvervanger van minister Pinay hebben een zeer actief aandeel ge had in de gedachtenwisseling met mr. Van der Goes van Naters en de andere ver tegenwoordigers van de organisatiecommis sie. Zij gaven zeer duidelijk te kennen, dat mr. Beyen niet anders had gedaan dan als voorzitter van de West-Europese Raad van Ministers het door dat orgaan van de West- Europese Unie ingenomen standpunt weer geven. Er bestaan plannen de komst naar ons land mogelijk te maken van het bekende ballet van het Bolsjoi-theater uit Moskou. Daarbij wordt gedacht aan een ensemble van ongeveer 50 dansers en danseressen met drie solisten. Op het ogenblik wordt nagegaan op welke wijze dit optreden, dat grote kosten met zich brengt, commercieel mogelijk is. Rekening houdend met de uit voeringen in het Bolsjoi-theater zou, bij een verwezenlijking der plannen, een optreden in de zomer van het volgend jaar omstreeks eind Juni kunnen worden tegemoetgezien. Weekstaat Nederlandsche Bank Uit de verkorte balans van de Nederland sche Bank opgemaakt per 21 November blijkt dat de Centrale Bank haar voorraad gouden munt en materiaal opnieuw met een behoorlijk bedrag heeft versterkt. De voor- len op 28 November een reeks van drie postzegels uitgeven ter gelegenheid van het vijfde eeuwfeest van de dood van Paus Nicolaas de V. De postzegels zullen de beeltenis dragen van een portret van de Paus op een muurschil dering door Fra Angelico. Bezoek. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen zich op 27 Januari naar de Britse kolonie Nigeria in Afrika begeven voor een bezoek van drie weken, aldus is op het paleis Bucking ham meegedeeld. Het Britse koninklijke paar zal op 17 Februari in Londen terugkeren. Verschijning. De „Osservatore Romano," het officiële blad ten Vaticane, heeft nog geen melding gemaakt van het be richt over de verschijning, die Paus Pius XII van Jezus Christus heeft ge had. Men verwacht dat de Paus in zijn jaarlijkse Kerstboodschap nadere mede delingen zal doen. Gedwongen. Volgens de Londense „Times" is te Warschau bevestigd, dat kardinaal Stefan Wyszinsky, de primaat van Polen van zijn vroegere gedwongen verblijf plaats in Noord-Polen is overgebracht naar een klooster bij Sanok in het Zui den van het land. Hij zou niet langer geïsoleerd worden gehouden. Een aantal geestelijken en familieleden zouden hem hebben mogen bezoeken. Rust. Marie Dionne moet een maand vol ledig rust nemen omdat gebleken is dat zij niet bestand was tegen het klooster leven. Marie Dionne, een van de vier overlevende van de Canadese vijfling, is raad edel metaal is m de afgelopen week een ziekenhuis opgenomen. ™et„ f 54, mill;,g,eS,t®!,e" ,t0L Opnieuw. De regering van Malakka zal op 1 December een nieuwe campagne be- Iri 8 weken tijd blijkt deze post met f 190 millioen te zijn aangegroeid tot f3.236 millioen. Daar de netto deviezen-reserve deze week met circa f47 millioen gedaald is tot f 1.401 millioen, ligt het voor de hand dat wederom convertibele valuta is om gezet in goud. Beide posten tezamen zijn dus uiteindelijk nog met f 7 millioen ge stegen tot f 4.637 millioen. Met ingang van Vrijdag 18 November heeft de agent van het ministerie de af gifte van schatkistpapier hervat en wel 12 maands promessen tegen een disconto van 1 percent per jaar en 5-jarige biljet ten tegen een rente van 1 7/8 per jaar. De handelsbanken, die over een zeer ruim tegoed bij de Centrale Bank beschik ten, kregen hierdoor gelegenheid een deel van hun middelen rentedragend te ma ken, terwijl anderzijds het rijk zijn tegoed bij de Centrale Bank kon versterken. Het tegoed van de schatkist is dan ook, mede door belastingbetaling, met f73 millioen verbeterd tot f319 millioen. Hiertegenover staat een vermindering van het tegoed dei- handelsbanken met f64 millioen tot f694 millioen en een lichte inkrimping van de bankbiljettencirculatie met f.3 millioen tot f3.743 millioen. Op de geldmarkt is de situatie nog niet veranderd en daggeld is tegen een half percent overvloedig be schikbaar. ginnen tegen de 3500 communistische terroristen. Van die datum af zullen op nieuw op grote schaal infanterie en vliegtuigen worden ingezet. Aanvaardbaar. Het bestuur van de UNO- organisatie voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur heeft eenstemmig besloten zijn volgende vergadering in April te Madrid te houden. De Spaanse regering had de UNESCO uitgenodigd. Het aan bod van Spanje werd onder meer aan vaard door de vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Sneeuw. In een groot deel van de Cana dese provincie Manitoba is zoveel sneeuw gevallen dat tal van belangrijke verkeerswegen onberijdbaar zijn ge worden. In Winnipeg viel bijna twintig centimeter sneeuw. Er is deze maand al zeventig cm. sneeuw gevallen. ADVERTENTIE HAARLEM OFFICIëLE berichten willen wel eens wat later arriveren dan de mededelingen uit particuliere bron. Op zichzelf is dat zeer begrijpelijk, want het officiële karak ter van het bericht veronderstelt dat voor de juistheid verantwoording kan worden afgelegd. Met nieuwtjes die door particu lieren worden gelanceerd is dat niet het gevalzodat dergelijke berichten een aan zienlijk grotere verspreidingssnelheid kun nen bereiken. Het meest gedenkwaardige historische bewijs hiervoor werd geleverd in 1815 toen de slag bij Waterloo voor Napo leon verloren was en een par ticuliere boodschapper zich in ijltempo naar Londen begaf, waar hij het bericht verspreid- V de dat de beslissende veldslag ten gunste van de Franse keizer was uit gevallen. Deze jobstijding had een ramp zalige uitwerking op de Londense beurs waar de fondsen vele punten naar beneden vielen als gevolg van de sombere stem ming die zich van de Engelsen had meester gemaakt. Een volle dag later bracht een bode van het slagveld echter het officiële bericht van de nederlaag dei Fransen, waardoor de koersen op de beurs zich in één klap herstelden. Iedereen haalde ver licht adem en naar de brenger van het eerste bericht werd niet meer omgezien, welke onachtzaamheid echter niet uitwiste dat het Engelse huis Rotschild door deze manipulatie meer dan 1 millioen pond rijker was geworden. Een aardig bedrag voor het verspreiden van een vals gerucht, zelfs wanneer we hierbij in aanmerking nemen dat de race Waterloo-Londen in recordtijd moest worden afgelegd. Een dergelijke grootscheepse exploitatie van een opzettelijk verspreid paniek-be richt is in onze dagen uiteraard niet meer mogelijk. De moderne communicatiemid- "N delen zijn hiervoor een beletsel, zodat we de voorbeelden hiervan in het verleden moeten zoeken. Bijna een eeuw geleden werd van de gebrekkige verbindingen in de Verenigde Staten nog op grote schaal gebruik gemaakt om op gewetenloze wijze vermogens te vergaren. Gedurende de burgeroorlog waren in dat land n.l. vele honderden millioenen aan papiergeld uit gegeven, waarvoor geen andere dekking bestond dan het vertrouwen in de rege ring. Door allerlei omstandig heden, die we hier niet kun nen ophalen, was dat ver trouwen op een gegeven moment niet bijster groot, zo dat de bankbiljetten - in de wandeling „groenruggen" ge noemd - snel in waarde daalden. Het papier kon welis waar tegen regeringsobligaties worden in geruild, maar dat was lood om oud ijzer, zodat tijdens de vertrouwenscrisis de groenruggen nog slechts 40 inplaats van 100 cent per dollar noteerden. Doch toen kwam de ommekeer, want het Congres deed de belofte zowel het papiergeld als de obligaties in goud te zullen uitbetalen. Onmiddellijk lieten nu de speculanten het land afstropen door een leger van agenten die van de boeren - onbekend met deze belofte - tegen lage koers de groenruggen en obligaties opkochten, waardoor winsten van 3 a 400 °/o werden gemaakt. Vele aan zienlijke vermogens in de V.S. hebben hun ontstaan te danken aan deze speculaties in de jaren toen de berichten slechts lang zaam in de uithoeken van het land door sijpelden. En weet u wat de belangrijkste winst bron der spoorwegen daar te lande is ge weest? De verkoop van land! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PèTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2