Zaak-Anneke Beekman en het „Haarlemse huwelijk'' ter sprake AKKERTJES „Brandkasten-Johnny" opnieuw tien jaar achter de tralies Hoofdagent gaf politieke en criminele inlichtingen over werknemers Europese integratie moet in de nationale parlementen beginnen Wehrmacht Handen omhoog! TWEEDE KAMER Prof. Oud vraagt een verklaring van Katholieke zijde in de Kamer W- WÊ Duitse bom op Schiphol Geld aanvaard van werkgevers Officier eist H jaar Menselijke aspecten in de EGKS WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad >v>'' Tragiek van het vakmanschap Arrestatie-bevel tegen twee Feronistische ministers Agenda voor Haarlem Koningin schenkt subsidies aan zes jonge schilders SS-er Clauberg gearresteerd helpen direct I Militair vliegtuig is geen „militair werk" Noorse politiek jegens de NAVO zal niet veranderen De regering van de West-Duitse Bonds republiek heeft besloten de vorming van een nieuwe „Wehrmacht" te versnellen. Officiële woordvoerders te Bonn versieren deze mededeling met de opmerking, dat het verloop van de laatste Geneefse conferentie daartoe noopt. Doch uit de merkwaardige wijze waarop in Duitsland tewerk wordt gegaan ten aanzien van deze legervorming zou men eerder moeten concluderen, dat een ander verloop van de laatste Geneefse conferentie de Bonnse plannen op onaan gename manier zou hebben doorkruist. Dat die plannen niet van vandaag of gisteren dateren, doch integendeel weloverwogen in het verleden moeten zijn opgezet, blijkt uit het feit dat de West-Duitse „grenspolitie" r.u plotseling een kern voor de nieuwe „Wehrmacht" blijkt te zijn. Deze „politie" gaat in gesloten gelederen over naar het leger, zegt Bonn doch in feite is deze „politie" het leger. Liefst drie divisies kunnen er van worden gevormd, als zij met vrijwilligers wordt aangevuld. Het is een plotseling opgekomen idee, zegt Bonn, om deze grenspolitie over te hevelen. Merkwaardig genoeg kwam dat idee op, toen de parlementaire commissie voor militaire aangelegenheden zich in Engeland op studiereis bevond. Indertijd kwam de Bonnse regering met haar omstreden vrij- willigerswet op het moment, dat deze par lementaire controlecommissie zich in Amerika ophield voor studiedoeleinden. Merkwaardig is ook, dat de manschappen der grenspolitie hebben geweigerd nog langer „politie" te blijven, aangezien hun bij hun aanstelling was beloofd dat zij het kader van de nieuwe Wehrmacht zouden vormen. Het is allemaal zeer toevallig doch men kan zich met enige ongerustheid afvragen wat de regering van Bonn zou hebben gedaan, wanneer de conferentie van Genève geleid zou hebben tot het resultaat dat men er van zeide te verwachten. Wan neer er dus een accoord over de onmiddel lijke hereniging van Duitsland zou zijn bereikt wanneer er dus van al die militaire plannen niets zou hebben kunnen komen wanneer de grenspolitie „politie" had moeten blijven. Hiermede is natuurlijk niet gezegd dat Bonn enige invloed heeft uitgeoefend op het verloop van de Geneefse conferentie. Doch het is allemaal zeer merkwaardig. 99 99 Jaarlijks worden de protesten van ouders en paedagogen tegen de aanmaak van oor logsspeelgoed heftiger. Nu het Sint Nico- laasfeest een Kerstmis naderen, is er voor deze protesten reden te over. Het schijnt een noodzaak dat de jeugd op de hoogte blijft van het nauwkeurige uiterlijk en de preciese werkingswijze van tanks, straal jagers, tommy-guns, revolvers en pistolen, waartoe de nieuwe grondstof plastic onge dachte mogelijkheden opent. Het lijkt weinig zin te hebben, te protes teren tegen de verkoop van dit ontuig, aan gezien de dwang der concurrentie hierin een woordje meespreekt en de winkeliers in hun strijd om het bestaan zich niet kun nen veroorloven een ganse tak van speel goederen uit hun voorraden te weren. Ouders en opvoeders kunnen echter bij hun aankopen voor de feestdagen volop keus maken uit paedagogisch volwaardige speelgoederen en daarbij de moordwerk- tuigen-in-miniatuur links laten liggen. Wanneer zij voldoende zin hebben voor de geestelijke vorming hunner pupillen, zul len zij dat dan ook doen en daardoor zul len zij wellicht op den duur de aanmaak van het grove spul drukken, aangezien ook op de speelgoedmarkt de wet van vraag en aanbod geldt. Wie oorlogsspeelgoed wil kopen, is daar vrij in en moet daarin vrij blijven, zodat een verbod van verkoop door al te enthousiaste lieden voorgesteld zeker niet in aanmerking komt. Zoals zo vaak geldt ook hier: met verboden en geboden bouwt men geen beschaving. Het is de mentaliteit die het laatste woord spreekt en de verantwoordelijkheidszin die de keus moet bepalen. Een veredeling der mentali teit een een toeneming van de verant woordelijkheidszin zal het oorlogsspeelgoed op den duur van de markt doen verdwij nen. Het feest van de goedgeefse kinder vriend en dat van de grote Vrede zijn moeilijk te rijmen met de gedachte aan geweld en broedermoord. Doch de ware betekenis van deze feesten is voor velen moeilijk uit te graven van onder de lawine van oppervlakkig vermaak, materiële over daad en traditiesleur, waaronder zij in de loop der eeuwen begraven zijn. Het is een strijd van „Handen Omhoog" tegen „Harten Omhoog"-, die ook in het groot de wereld bezig houdt. GEEN VOORRANG GEGEVEN De verkeerskamer van de rechtbank te Rotterdam heeft de 44-jarige chauffeur C. P. P. uit Middelharnis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Te Nieuwe-Tonge was hij zonder uit te kijken een voorrangsweg opgereden. De bestuurder van een naderende auto kon een botsing niet vermijden en werd gedood. Van onze parlementaire redacteur) Nadat Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer de plaatsvervangende voorzitter, de heer Van Sleen, de hoop op spoedig herstel van dr. Kortenhorst had geuit, begon de gedachtenwisseling over de begroting van Justitie. Wat men minister Donker ook verweet, zeker niet gebrek aan voort varendheid. Veeleer viel er in de redevoe ringen van sommige afgevaardigden, zoals die van jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) de opvatting te be luisteren, dat de minister de Kamer nood zaakte, door de reeks van aanhangige als mede nog in te dienen wetsontwerpen, al te veel hooi op haar werk te nemen. Naar aanleiding van het „Haarlemse huwelijk", de voltrekking door een R.K. priester van een kerkelijk huwelijk tussen een man, die naar burgerlijk recht nog met een andere vrouw getrouwd was, en een ongehuwde vrouw, betoogde zij, met alle begrip voor het standpunt van die leden, die zich op het canonieke recht baseren, dat iets dergelijks niet te billijken valt. Volgens Nederlands recht is er dan namelijk sprake van concubinaat en zouden eventuele kin deren uit zulk een concubinaat onwettige kinderen zijn. Hier stond de C.H. woord- voerdster aan de kant van mr. Oud (V.V.D.) die in dit opzicht geklaagd had over on aanvaardbare minachting voor de grond slagen van onze rechtsstaat. Dat -gold zijns inziens eveneens ten opzichte van het op treden van Katholieken in de aangelegen heid Anneke Beekman. Het betrof hier ook het bedenkelijke gevaar van een tegen el kaar opjagen van verschillende volksgroe pen. „Voor zover kan worden tegemoet ge komen aan een kerkelijke wens, dat geestelijken bij de voltrekking van een huwelijk eveneens ambtenaren van de burgerlijke stand kunnen zijn, ben ik daartoe bereid," aldus prof. Oud. „Aan de andere kant moet men van kerkelijke zijde bereid zijn de burger lijke wet na te leven. Dat is in Haar lem niet gebeurd. Er is weinig tegen te doen en zulke gevallen worden af gedaan met de hoogste boete. Dat is onbevredigend en wekt tegenstellingen onder ons volk. Kan men daarom van ADVERTENTIE IPI Ègf! I lp* 1P« i Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS EDINBURGH (United bekend met zijn vaardig- Press) De thans 50-jari- heid en gezegd werd dat ge John Ramsey, een expert vele politiemannen zo lang- in het „kraken" van brand- zamerhand bij het zien van kasten, van welk talent de geallieerden in de afgelo pen wereldoorlog veel pro fijt trokken Hermann Goering heeft daarvan mee kunnen pralen! is Dins dag in Edinburgh tot tien jaar veroordeeld. een heel goed opengebroken safe konden opmerken dat dit „het werk van Johnny" geweest moest zijn. Johnny stond overigens bij de politie in hoog aan zien door zijn prettige om gangsvormen: hij gebruikte Ramsey kan het eenvoudig nimmer geweld en veroor- niet laten, zijn meesterlijke zaakte nooit moeilijkheden techniek op brandkasten bot te vieren en een maat schappij in vredestijd kan dat nu eenmaal niet tole reren. Ramsey die begonnen is als insluiper heeft een car rière gemaakt die leidde van het breekijzer naar de nitroglycerine. Hij ontwik als hij weer eens gearres teerd werd. Van zijn vijftig levensjaren bracht hij er in totaal 30 in gevangenissen door. Na een van die vonnissen te hebben uitgezeten, in 1942, stelde de politie hem voor, eens een tijdje het kelde"een bijzonder delicate rechte pad te houden, daar techniek voor het geweld- zijn gaven van belang zou- dadig openen van kluizen den kunnen zijn om de oor- zonder dat hij daarvoor de log te winnen. Johnny cijferslotcombinatie van meldde zich als vrijwilliger node had. bij de Britse „commando's" Zijn roem verspreidde die hem onmiddellijk het zich door de Britse onder- werk opdroegen waarvoor ge- het wereld. Ook de politie geraakte hij zich zo uitermate schikt getoond had: openbreken van brandkas ten. Eerst wijdde hij andere commando's in de geheimen van zijn kunst in en leerde hij hun zelfs de door hem zelf ontwikkelde geluidloze methode voor het kraken van een kluis. Tijdens de geallieerde opmars naar Rome wilden de bevelhebbers weten hoe de teruglochlsplannen van hun tegenstanders luidden. Johnny werd er bij gehaald, die per parachute achter de vijandelijke linies daalde, de geheime safe van de vij andelijke opperbevelhebber openbrak en met de plan nen terugkwam. Zijn groot ste triomf was echter toen hij in het hoofdkwartier van de „Luftwaffe" de mas sieve brandkast van Her mann Goering „kraakte" en met de inhoud aan de haal ging. Het ministerie van Oorlog had de hoogste lof voor Johnny's huzarenstuk - jes. Zijn tragiek was, dat het handwerk hem ook in vredestijd te zeer bleef boeien. Katholieke zijde, hier in de Kamer, niet verklaren dat de verhoudingen op deze wijze niet juist zijn in Nederland omdat daardoor volksgroepen tegen elkaar in het harnas dreigen te wor den gejaagd? Van beide kanten," aldus prof. Oud, „moet worden voorkomen, dat er een felle strijd ontstaat tussen Katholieken en niet-Katholieken. Er wordt van Katholieke zijde nu beweerd dat de zaak-Anneke Beekman een rel is tegen de Katholieken. Dat is vol komen onwaar. Het gaat alleen om het naleven van de rechtspraak. Zulke beweringen verscherpen nodeloos de verhoudingen." Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen keurde het goed, dat minister Donker na de hem onwelgevallige amendering van zijn wets ontwerp inzake reorganisatie van de rech terlijke macht tot. intrekking van dat ontwerp was overgegaan. Prof. Oud was hierover niet te spreken. Evenmin achtte hij het staatsrechtelijk juist, dat bij de tienjarige herdenking van onze bevrijding tot massale gratieverlening was overge gaan. Dit was feitelijk amnestie in het kleed van gratie en amnestie behoort bij de wet verleend te worden. Neen, beweerde prof. L e m a i r e (onafh.), gratie heeft alleen betrekking op de straf oplegging en niet op de strafnorm zelf. Pas als die in het geding is, dient de wetgever er aan te pas te komen. Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) noemde de intrekking van het voorstel tot reorganisatie van de rechterlijke macht ook fout. Hij bepleitte, nu de hele zaak was vastgelopen, de niet-urgente voorziening ten opzichte van de opleiding van de zit tende rechterlijke macht nog maar wat te laten rusten, maar dan wel een ontwerp in te dienen, dat op de structuurwijziging van het Openbaar Ministerie en op de opleiding van de jonge ambtenaren daarbij, waarom trent trouwens overeenstemming bestaat, gericht zou moeten zijn. Hij had voor 's mi nisters gratiebeleid geen goed woord over, in tegenstelling tot mej. mr. T e n d e 1 o o (P.v.d.A.). Met mr. Verkerk (A.R.) en de heer Haken (C.P.N.), die een „waterdichte regeling tegen alcohol-gebruik bij snelver keer" voorstond, voelde zij er alles voor, dat er op verkeersongevallen zwaardere straffen zouden komen te staan, in welk opzicht zij onder meer intrekking van het rijbewijs-voor-altijd gewenst achtte. Mevrouw P 1 o e g-P 1 o e g (P.v.d.A.) be toogde, dat men zekere buitensporigheden van de jeugd niet te lichtvaardig moest op nemen. Binnenlandse Zaken In de avondvergadering kwam de begro ting van Binnenlandse Zaken aan de orde. Hierbij sprak de heer M a e n e n (K.V.P.) de wens uit, dat het zal komen tot de in diening van een bijzondere voorziening van de IJmond. Daarvoor bestaat alle aanlei ding nu door de-situatie daar de- industeia-- lisatie grondig veranderd is. Een boven- gemeentelijk orgaan als hij voor de IJmond wenste zou volgens hem een goed voor beeld kunnen zijn voor de Oostelijke en de Westelijke Limburgse mijnstreek. Deze afgevaardigde had de indruk, dat de organisatie Bescherming Bevolking langzamerhand iets in het leven van ons volk kan gaan betekenen. De heer Ritmeester (V.V.D.) dacht daar anders over. Want ondanks alle ijver en goed beleid was de medewerking op grondslag van vrijwilligheid van de bevol king onvoldoende. Na een hernieuwd pleidooi voor de F 221'ers, deze keer met een beroep op het uit het jongste parlementaire enquête-verslag gebleken feit, dat de Aanwijzingen aan de ambtenaren omtrent de in oorlogstijd te volgen gedragslijn zelfs niet aan de minis ters van het kabinet van 1939 bekend wa ren gemaakt, nam deze afgevaardigde het voor een betere salariëring van de ambte naren op. Tengevolge van de geringer ge worden waarde van de gulden, is hun loon beneden peil. zei hij. Klachten over het personeelsbeleid uitte vooral ook de heer Blom (P.v.d.A.). Ver der was deze .afgevaardigde slecht te spre ken over het beleid van de regering inzake de gehuwde ambtenares. Het kabinet loopt hier achter de feiten aan, zei hij. Eerst lokte zij een parlementaire uitspraak uit en nadat die er was kwam minister Beel in zijn Memorie van Antwoord met. een zeer vaag stuk proza over deze aangelegenheid, terwijl hij de motie naast zich neerlegt. Het bedrijfsleven mag de vacantiebijslag voor de arbeiders verdubbelen en de va- cantie met drie dagen verlengen, indien zulks niet leidt tot prijsstijging. Minister Beel heeft kortgeleden medegedeeld te willen afwachten of deze verbeteringen ook voor de ambtenaren zullen gelden. Met deze aarzelende houding verklaarde zich de heer Blom niet tevreden. Indien de minis ter geen klare wijn schenkt, zal hij een uitspraak van de Kamer vragen. Van diverse kanten werd aangedrongen op algehele afschaffing van de gemeente- klassificatie. De heer M a e n e n (K.V.P.) pleitte voor invoering van de woonplaats belasting. Verscheidene sprekers drongen aan op een definitieve ziekenfondsregeling voor het overheidspersoneel. Naar aanleiding van een op bezuiniging aansturende circulaire aan de gemeenten en daarin vervatte eisen ten aanzien van hun begrotingen, merkte de heer Scheps (P.v.d.A.) op: „De gemeenten moeten water drinken, terwijl het rijk wijn drinkt." Te voren had hij gezegd: „De gemeentewet be paalt dat aan het hoofd van de gemeente de raad staat, maar in Den Haag leest men die wet alsof er stond, dat aan het hoofd van de gemeentede circulaire staat." Donderdagmiddag wordt het debat voort gezet. Vandaag gaat men verder met de begroting van Justitie. Arbeiders, werkzaam aan de riolering op de grote en doorgaans zeer drukke par keerruimte voor de luchthaven Schiphol, zijn dezer dagen op een bom gestuit, die door de mijnopruimingsdienst is geïdenti ficeerd als een Duitse vliegtuigbom uit 1938. Men heeft de ontsteking uit de 1 meter lange torpedovormige bom verwijderd, waarna het gevaarte van 250 kilo op een vrachtauto is geladen. De bom is naar Dee- len gebracht en zal door de mijnoprui mingsdienst daar worden opgeblazen. ADVERTENTIE MOTTENPRAATJES moDengaotje IxhlizAtdaZ een jwrtipeiLje. wyalm.aJd -ftet maak f||§. nieC van die. mei Suian" -êefiwuklde. urot weid cje&isdd HET EULAN BEHANDELDE STOETEN ZIJN BLIJVEND MOTECHT. ZE ZIJN OVERAL VERKRIJGBAAR EN TE HERKENNEN AAN DIT ETIKET BUENOS AIRES (Reuter/AFP) De Argentijnse minister van het leger heeft de preventieve gevangenneming gelast van generaal Lucero, oud-minister van het le ger, en generaal Molina, die onder Perón' minister van defensie was. WOENSDAG 23 NOVEMBER Cinema Palace: „De mooiste vrouw ter wereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De Pickwickclub", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Meisjes voor Tanger", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Detective Callaghan grijpt in", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Op weg naar Singapore", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „French Can Can", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volks universiteit. Voordracht door de heer H. P. Baard in zijn cursus „Vijf eeuwen schilder kunst in de Nederlanden". Westerhoutstraat I A: 20 uur. Voordracht door de heer A. G. Degen aar, arts over „De mens en zijn verlossing". DONDERDAG 24 NOVEMBER Minerva: Onder auspiciën van „Bijzonder Kerkewerk", vertoning van de film „Gra zige weiden", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Pa lace: „De mooiste vrouw ter wereld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2„ 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Warenhuis op stelten", alle leeft., 2.15 uur en „De Pickwickclub", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Meisjes voor Tanger", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Detective Callaghan grijpt in", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Op weg naar Singapore", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „French Can can", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: 20 uur, Operaconcert door het Kon Mannenkoor „Caecilia", o. 1. v. Nico Hoger- werft. Zuiderkapel: 20 uur, Spr. G. Nie- wenhuijsen. Zlandvoortenaar L..Visser bij de begunstigden Op voordracht van de jury voor de koninklijke subsidie voor vrije schilder kunst heeft de Koningin aan de volgende jonge kunstschilders een subsidie toege kend voor het jaar 1956: Lei Molin, Berg- Terblijt (L.)J. W. Oosterkerk, Bodegra ven; H. Truijen, 's-Gravenhage; A. J. Veld hoen, Amsterdam; L. Visser, Zandvoort; T. Wegner, 's-Gravenhage. Professor Carl Clauberg, een vroegere officier van Hitler's SS, die verleden maand uit Russische krijgsgevangenschap is terug gekeerd, is Dinsdag gearresteerd in ver band met een onderzoek naar zijn ver meend massa-sterilisatie-experimenten in nazi-concentratiekampen. Dit is bekendge maakt door het ministei'ie van Justitie van de staat Sleeswijk-Holstein. Clauberg was medisch opzichter in de concentratiekampen te Auschwitz en Ra- vensbrück, waar vele duizenden Joden om het leven zijn gebracht. ADVERTENTIE Waarom toch? Vele uren heeft de Haagse rechtbank zich bezig gehouden met de behandeling van de strafzaak tegen een oneervol ontslagen hoofdagent van de Haagse politie, die, blij kens getuigen en eigen erkenning, geld van enige Haagse bedrijven aanvaardde. Hij was lid van de afdeling „Inlichtingen dienst". Deze dienst heeft tot taak gegevens te verzamelen op polititek terrein en werkt daartoe onder meer samen met een groot aantal Haagse werkgevers. Deze laatsten kunnen over sollicitanten vragen stellen ten aanzien van politieke gezindheden. Van hen wordt dan verwacht, dat zij op hun beurt de inlichtingendienst op de hoogte houden. Ter zitting werd duidelijk, dat het echter niet bij politieke inlichtingen bleef. Om de bereidwilligheid van de personeelchefs tot het verstrekken van inlichtingen aan te moedigen, verstrekte de Inlichtingendienst, zoals uit de verklaringen van de verdachte en twee collega's (als getuigen voor de ver dediging) bleek, ook gegevens uit de crimi nele kartotheek "van dé Haagse politie. Tot op welke hoogte de twaalf man Van" de diénst én hén inspééfeur en hoofdinspec teur deze gegevens verstrekten, werd niet helemaal duidelijk. Wel werd bekend, dat de verdachte, ex-hoofdagent G. A. B., die gegevens tamelijk uitvoerig verstrekte. Hij verklaarde, dat zulks een gewoonte bij de dienst was geworden en dat hij daartoe op dracht meende te hebben. Aan ieder lid van de dienst was een aantal bedrijven toegewezen om mee samen te werken. Zij verschaften aan werkgevers gegevens over sollicitanten en zochten uit de politieke en de criminele kartotheek. Ter zitting vielen de termen „bestrijding van communisme of vijfde colonne" alsook „inlichtingen ten behoeve van de overheid voor het geval van oorlogsomstandig heden". De president van de rechtbank, mr. M. de Jong, trachtte vragen over de werkzaam heden van de inlichtingendienst zo veel mogelijk te voorkomen, waardoor hij enige malen in een woordenstrijd raakte met de (Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, Dinsdag De 78 leden van de Gemeenschappelijke Vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) houden zich deze week bezig met de functies van hun assemblée en met die van de gemeenschap in het al gemeen. Een omvangrijk onderwerp, dat een grondige bestudering vergt. De werk groep, die men daarvoor in Mei in het leven riep, is dan ook nog niet gereed met haar arbeid, maar wel heeft men al de be schikking over twee van haar rapporten. De gedachte, die de opstellers van de rap porten heeft bezield, is geweest de Euro pese economische integratie te stimuleren. De politieke aspecten aan deze zaak wor den op een andere zitting belicht, volgend jaar. Sociale politiek Men wenst mogelijkheden op te sporen ter bevordering van de bouw van arbei derswoningen, dringt aan op gemakkelijke vrije migratie van arbeidskrachten en sug gereert de instelling van een centrale in- Een inwoner van Oosterend had onlangs op de vliegbasis Leeuwarden een foto ge maakt van een militair vliegtuig zonder dat hij daarvoor toestemming had. Hij werd bekeurd wegens overtreding van artikel 430 Wetboek van Strafrecht, dat „het opnemen of natekenen van een mili tair werk zonder verlof van het bevoegd gezag" strafbaar stelt. De kantonrechter te Leeuwarden ontsloeg hem van rechtsver volging omdat zijns inziens een militair vliegtuig geen miliatir „werk" is in de zin van artikel 430. De rechtbank was het met de kantonrechter eens, de officier van Jus titie echter niet. De Hoge Raad heeft eehtér het cassatieberoep van de Officier verwor pen en uitgemaakt dat militaire vliegtuigen, voertuigen of wapens niet beschouwd kun nen worden als „militaire werken." stantie waar vraag en aanbod op de ar beidsmarkt samengebz-acht kunnen worden. Men wenst een beroepsinstantie in geval van arbeidsgeschillen, vraagt de hinder- palen op te ruimen, die aan overplaatsing van vrijgekomen arbeidskrachten in de weg staan, zou de vakopleiding willen uit breiden, beroepsziekten beter willen be strijden, de eventueel voor de arbeiders nadélige gevolgen van rationalisatie willen onderzoeken en zelfs de beginselen willen opstellen voor een gemeenschappelijke werkgelegenheidspolitiek. Veel van deze, soms op ci-itische toon gestelde suggesties, zijn gericht aan de Hoge Autoriteit, die er juist vandaag en eveneens op papier op antwoordt in haar periodiek verschijnend rapport omtrent de toestand van de ge meenschap. Men vindt daarin, dat de Hoge Autoriteit financiële hulp kan verlenen bij de bouw van twaalfduizend woningen en dat zij heeft besloten, arbeidshygiëne en bestrijding van beroepsziekten te steunen met driehonderdduizend dollar per jaar ge durende vier jaar. Deze en andere punten, waaronder supranationale vaststelling van minimum lonen, zullen ongetwijfeld in het debat van deze week nog ter sprake komen. Nationale actie Niet steeds zal de Hoge Autoriteit be vredigend kunnen antwoorden op grote delen van de critiek en de suggesties van de werkgroep betreffende de assemblée zelf. Veel zal binnen de gemeenschap kun nen verbeteren als de parlementariërs ook buiten het Kolen- en Staal-parlement een supranationale gezindheid metterdaad zou den belijden, en wel in hun eigen natio nale parlement. Het eerst nodige, aldus de werkgroep, is een parallel gerichte parlementaire activi teit. De werkgroep spreekt in dit verband van een „plicht" voor de parlementariërs, „zonder welke wij tot geen enkel positief resultaat zullen komen". In elk geval zou in alle zes nationale parlementen tenminste eenmaal per jaar een uitvoerige beraadslaging moeten wor den gehouden over de Europese Gemeen schap van Kolen en Staal. verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk. Deze verklaarde herhaaldelijk zeker te moeten weten, of ook andere leden van de dienst criminele inlichtingen in ruil voor politieke verstrekten, zulks ter ontlasting van zijn cliënt, die volmondig bekende dit gedaan te hebben. Hoewel B. bekend heeft van enkele be drijven geldbedragen te hebben geaccep teerd werd alleen de grootste zaak vervolgd door de justitie. Van Mei 1952 tot October 1954 had de agent vijftig gulden per maand van een broodfabriek ontvangen. Bij verhoren der getuigen a décharge liepen de verschillen van mening tussen de president en de verdediger zo hoog op, dat de laatste verklaarde „verder geen plezier meer in de zaak te hebben en van de vol gende getuigen wenste af te zien". Toch kwamen de vroegere superieuren van B. voor het hekje, want de president wilde hen horen. Zij waren in hun verklaringen zo mogelijk nog omzichtiger dan B.'s oud collega's. De verdediger luisterde zwijgend toe. De officier van Justitie stelde, dat B. zo wel zijn ambtseed als zijn ambtsinstructie schond. Spreken mag men alleen op recht vaardigingsgronden en ook, wanneer door enkele voorzichtige Uitlatingen het grote belang kan worden gediend. Wanneer de politieman in zijn eigen belang ook maar de kleinste aanduiding geeft, dan is hy fout, aldus de officier. Hij achtte het aller minst bewezen, dat B. zonder betaling al langer zulke uitvoerige inlichtingen gaf als hij placht te doen, nadat de betaling was ingegaan.. Dit zou, hoewel in strijd met eed en plicht, wellicht nog verontschuldigbaar zijn. Dat hij geld aannam voor dingen, die hij deed in strijd met eed en plicht, is aller minst verontschuldigbaar. En dan rest nog de vraag, aldus de officier, of dit „abonne mentssysteem" het gevolg was van uitlok king of alleen van beloning. Betaalde men B. voor zijn werk of ook om hem als mede werker te behouden? Mr. Kemper stelde zijn eis van anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van een maand voorarrest op grond van artikel 363 wetboek van straf recht. De straf moest volgens de officier streng zijn, niet alleen vanwege het mis drijf, maar ook. omdat de naam van het Haagse politiecorps geschonden is. De verdediger, mr. Van 't Hoff Stolk, zei dat de kern van de zaak is, dat een af deling, die niét met criminele zaken was belast, deze gegevens wél verstrekte. In deze sfeer leefde ook zijn cliënt, die reeds sinds 1945 bij de dienst was en op wie, voordat deze zaak aan het licht kwam, nooit iets aan te merken was. In deze sfeer dus werden inlichtingen verstrekt aan be drijven, die er niet voor betaalden. B. deed hetzelfde werk als zijn collega's. Het is niet bewezen, dat B. bij het aannemen van geld iets onbehoorlijks deed bij het „schenden van de geheimhouding", omdat iedereen deze geheimhouding schond. Het aannemen van geld zelf was natuurlijk fout. Maar dan komt men, aldus de verdediger, op ar tikel 362 Wetboek van Strafrecht met een strafbedreiging van drie maanden gevange nisstraf of ten hoogste driehonderd gulden boete voor „de ambtenaar, die een gift of belofte aanneemt, wetende dat zij hem ge daan wordt teneinde hem te bewegen om, zonder in strijd met zijn plicht te handelen, in zijn bediening iets te doen of na te laten". Op deze grond bepleitte mr. Van 't Hoff Stolk een voorwaardelijke straf voor zijn cliënt, wien het oneervol ontslag en de gevolgen daarvan zwaar trof. Hij wees daarbij op een gunstig reclasserings- rapport, dat tot dezelfde conclusie komt. De i-echtbank zal op 6 December uit spraak doen. OSLO (Reuter) Premier Gerhardsen van Noorwegen heeft bij zijn terugkeer uit de Sovjet-Unie in Oslo ontkend dat Noor wegen zich tracht los te maken van de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie en dat hij beloften aan de Sovjet-regering heeft gedaan. De premier deed dit naar aanleiding van zinspelingen in de Zweedse pers. Gerhardsen zei bij zijn besprekingen in Moskou niets gezegd te hebben, dat zou kunnen duiden op een verandering van de Noorse politiek ten aanzien van de NAVO. Hij had slechts de verzekering van 1949 herhaald, dat Noorwegen geen buitenlandse bases op zijn gebied zou toelaten, tenzij het aangevallen werd of zich door aggressie bedreigd zag. Eerste partij-secretaris Kroestsjev had hem beloofd, dat Noorwegen al zijn onder danen, die nog in de Sovjet-Unie gevangen gehouden worden, terug zal krijgen, „de goeden en de kwaden."

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5