ZE VEN DA GEN HAARLEM „Spel met het noodlot Lamberta", verrukkelijk kindercircus Monumentaal spektakel G. Schaap: helper van Sinterklaas Van oieeseo eo diogein onder de Damiaatjes Tien jaren voor Haarlem Krantenhal DE PATRIOT Damclub St. BavoHDC Winterserie-wandeltochten van „Jan Passtoors" Cricket Gebroeders Van Weelde van AGC naar VOG Ancient Order of Foresters vijfenzeventig jaar Examens A MA TE UR TONEEL Kinderlijkheid, grote-menseii-ernst tucht èn prestaties Circustucht Tableau de la Troupe Gouden trouw 7 Silver Stoepke Reine Treinen Avondverkoop DE GRAAVWE HE1XGST9' Veertig jaar bij de rechterlijke macht VRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 16 Haarlems burgemeester heeft Woensdag middag bij het begin van de vergadering van de gemeenteraad in herinnering ge bracht, dat een aantal leden van de vroed schap thans tien jaar in dat college zitting hebben. Twee daarvan zijn bovendien tien jaar wethouder: de heren D. J. A. Geluk en A. J. M. Angenent, hetgeen wil zeggen dat de gemeenteraad tot drie keer toe zijn vertrouwen in hen heeft uitgesproken. Wanneer men terug ziet op de afgelopen tien jaar is er zeker reden te over voor er kentelijkheid jegens deze twee wethouders, die hun veelomvattende taak het wet houderschap is geen zaak meer die men als een soort nevenbetrekking kan uitoefe nen in een moeilijke tijd hebben ver vuld en nog dagelijks vervullen. Wanneer men het uitgestrekte arbeids terrein van wethouder Geluk overziet onderwijs, kunst-, jeugd- en sportzaken, vreemdelingenverkeer heeft men de schone vruchten van zijn activiteit maar voor het plukken: twee lycea, nieuwe la gere scholen in Noord, Oost en Zuid-West, een reeks kleuterscholen, terwijl ook het moeilijke kind zich in zijn aandacht mocht verheugen getuige de oprichting van spe ciaal daarvoor opgerichte onderwijsinstel lingen en het jeugdpsychologisch bureau. Wethouder Geluk diende het kind en de opgroeiende jeugd ook buiten de schoolmu ren, waarbij hij steeds er op uit was profijt te trekken van de krachten die uit de be volking zelf voortkwamen, hetgeen leidde tot de instelling van een sportraad en een raad voor de jeugd. Deze aangeboren zin voor de democratie deed hem ook de financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs niet uitsluitend formeel toe te passen, maar haar in de geest van de onderwijspacifica- tie uit te breiden, waarvan met name het bijzonder middelbaar en het kleuteronder wijs kunnen gewagen. Zowel de Haarlemse kunstenaars als de in de kunst belangstellende leken hebben reden om wethouder Geluk dankbaar te zijn voor wat hij deed om het klimaat voor de kunstbeoefening in deze stad ook finan cieel wat milder te maken. Doch ook hier werd het Haarlemse kind niet vergeten; de aesthetische vorming van de schooljeugd geniet zijn warme belangstelling. De sub- sidieposten op de gemeentebegroting vor men daarvan een ondubbelzinnig bewijs. De geestdrift tenslotte waarmee hij zich met zijn gehele persoon inzette voor de be vordering van het vreemdelingenverkeer is algemeen bekend en wordt, langzamer hand, ook algemeen aanvaard. En al mogen sommigen de heer Geluk soms wel eens wat al te onstuimig en al te onrustig vinden in een stad die een tikje aan de bedaarde kant is, zeker is dat hij zowel in de gemeenteraad als daarbuiten zich niet behoeft te beklagen over gebrek aan begrip. Het door hem en op zijn initia tief verrichte werk werd tenslotte ook mo gelijk, omdat de gemeenteraad hem daar toe' in staat stelde. De figuur van wethouder Angenent is een geheel andere. Hij is een rustige, maar daarom niet minder harde werker, die de hem gegeven talenten onbeperkt in dienst van de stedelijke gemeenschap stelt. Hij heeft als wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting zeer zware jaren ge kend, waarbij de critiek hem niet bespaard is gebleven. Maar zijn toewijding en plichtsbetrachting was boven iedere twijfel verheven. Thans beheert hij de portefeuil les van Sociale Zaken, gemeentebedrijven en Hout en Plantsoenen. Geen spectacu laire taken welke een gemakkelijk succes waarborgen, des te meer echter gebieden waarop het noodzakelijk is zich geheel in te werken en in te leven in de vaak zo gecompliceerde problemen die daarmee samenhangen. De heer Angenent is ech ter niet iemand die vraagt naar eer voor zichzelf of voor zijn partij. Hij doet zijn plicht omdat hij op die post geroepen is en het is die eenvoud van het hart die hem bemind maakt bij allen die met hem in aanraking komen. En dat laatste is wellicht de beste en belangrijkste eigenschap wel ke een wethouder van Sociale Zaken moet bezitten. Daarom zijn de wethouders Geluk en Angenent, hoe verschillend zij van karak ter en optreden ook mogen zijn, beiden sieraden van het Haarlemse gemeentebe stuur. Het is goed om dit, bij wijze van terugblik op een vaak stormachtige tijd, eens vast te stellen. ADVERTENTIE Voor de hoofdklasse-competitie KNDB speelde de Haarlemse Damclub I in het RK Verenigingsgebouw aan de Herenweg in Heemstede tegen de RK Damclub „St. Bavo" I. De uitslag was: „St. Bavo" I Haarlemse Damclub H. WillemseJ. B. Sluiter Jr11 P. Beliën—H. T. Luif 0—2 H. BeliënJ. W. van Dartelen 20 W. van LeuffenJ. H. Blom 11 B. H. M. StevensNico Blom xx J. C. Draijer—J. H. Meure xx J. Warmerdam—J. van Looij 11 N .ZomerW. J. van Looij xx J. JanusA. Smit xx G. W. ZonneveldA. Douma 20 Voorl. uitslag75 De met een x gemerkte partijen werden afgebroken. De vermoedelijke einduitslag wordt 1010 of 11—9 voor „St. Bavo". De wandelscp art vereniging „Jan Pas stoors" in Haarlem houdlt op de Zondagen 27 November, 18 December, 8 Januari 1956 en 29 Januari 1956 winterserie-wandeltoch ten over afstanden van 10 en 15 km. Er wordt gestart vanuit gebouw „Rose- haghe", Hoofmanstraat 12 in Haarlem (bij de Zijl weg), tussen elf uur en half een. Het paircours van Zondag 27 November is als volgt: Hoofmanstraat, Zijlweg, Zandvoor- terpad. Korte Zijlweg, Duinlustweg, Bent veldsweg, Zwarteweg, Mr. Enschedeweg, Jul. v. Stolberglaan, Bovenweg, Elswouts- laan, Houtmanpad, Houtmankade, Brouwers vaart, Hoofmanstraat. De 15 km.-tocht gaat tot Bentveldsweg samen met de 10 km. en dan als volgt: r. a. Bentveldsweg, Langelaan, Slingerweg, Zwarteweg, Bentveldsduinweg, Aerden- houtsduinweg, Oosterduijnweg, Bilderdijks- laan, Burg. Den Texlaan en komt weer op het parcours van de 10 km. bij de Boven weg. ADVERTENTIE KIOSK o/h VERWULFT (V D) Het adres voor binnen- en buitenl. dagbladen en tijdschriften (tot 10 uur 's avonds geopend) In het nieuwe cricketseizoen zal V.O.C. met een belangrijke versterking uitkomen door het toetreden als lid van de captain van het Nederlands elftal, W. van Weel de en zijn broer, J. B. van Weelde. Beiden kwamen voorheen uit voor het Amster damse A.C.C., aldus meldt het Algemeen Dagblad. Dr. Prinsen en mr. Cremers nawen zitting in het erecomité De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, hebben zitting genomen in het ere-comité, dat gevormd is ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van de Ancient Order of Foresters in Nederland en België. Het jubileum wordt op 29 No vember gevierd. Op 10 December zal het bestuur in het Forestershuis te Amsterdam recipiëren. Dr. Prinsen heeft het voorzitterschap van het ere-comité op zich genomen. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen Geschiedenis mej. C. C. M. Herbermann te Haarlem. 59 In zijn inleiding tot de opvoering van Emlyn Williams „Spel met het noodlot" schrijft regisseur Henk Bakker, dat de letterlievende vereniging Cremer met dit stuk een zware taak op zich neemt. Im mers, nog sterk zijn de indrukken van de voorstelling, die een acht jaar geleden het beroepstoneel ervan verzorgde. Alleen om dat hij over genoeg spelersmateriaal be schikte waarmee hij het stuk behoorlijk kon bezetten, zo zegt Bakker, durfde hij het waagstuk aan. De vrees, die achter deze woorden steekt als zou het waagstuk wel eens kunnen mis lukken, is gisteravond ik constateer het met spijt bewaarheid geworden. Ook al geef ik graag toe, dat ik zeer zeker werd beïnvloed door de heugenis aan de prach tige voorstelling van Comedia en al moet ik zeggen, dat ik misschien hogere ver- In een klein vaal lokaaltje, waar soms niet meer geluid was dan het suizen van een gaskachel, hebben wij soms in ademloze spanning, soms in groot vermaak genoten van het mooiste circus dat wij ooit gezien hebben; een circus var) 23 kinderen, vier jongetjes en negentien meisjes van 6 tol' 14 jaar, die écht en vol overgave het grote werk deden dat circus heet. In dit kleine rommelige zaaltje overal lagen attributen en kleren hebben wij de échte circussfeer ge noten, die niet afhankelijk is van paardengeur, zaagsel en een blaasorkest, maar van de mentaliteit van de artisten. Zet een aantal topartisten die geen circusmentaliteit hebben in een piste, laat ze hun klassewerk doen en paarden draven, men zal voélen dat het op een toneel thuis hoort, dat liet geen circus is. In het kleine oefenzaaltje van Pro Juventute aan de Morinnesteeg waren de kleine artisten bezig; geen van hen zou een kans maken om in een groot circus op te treden. Zij zijn geen wonderkinderen, wat zij doen is goed, maar kan door leeftijdgenootjes óók geleerd worden. Maar zij bezitten tesamen de echte circus-mentaliteit. Het is voor hun geen spel; zij doen het „werk", geconcentreerd en met een intense ernst. Als een van hen een moeilijk solonummer doet, leven de anderen mee. Wij voelden het: zij horen achter het „gordijn" en wij ervoor, en die ene aan de trapéze is nu de brug tussen hen en ons. Toen het programma was afge lopen, viel ons het zaaltje weer op: we hadden ons tijdens de nummers in een circus gewaand. Het kindercircus „Lamberta" is nu een jaar oud. Het is be gonnen in de Rosemarijnsteeg, het was een spel van enkele kinderen. Tante Gusta van der Gracht (50 jaar), die twee kin deren heeft die werkzaam zijn in grote circussen, zag het spel en hielp het organiseren. Tante Gusta weet wat circus is en dat heeft zij de kinderen ge leerd. Met buurtgenootjes uit de Leidsestraat-omgeving groeide de troep uit tot 23 kin deren en deze zomer werden acht gratis voorstellingen ge geven. De kinderen doen het voor hun plezier. Zij betalen een dubbeltje contributie per week en van dat geld zijn at tributen gekocht. Tante Cor, de „andere tante" van „Lamber ta", maakte met eindeloos ge duld costumes, kleine pakjes maar échte! De heer Fuhri Snethlage en mevr. Kretschmar hielpen de kinderen aan repe titieruimte in het gebouwtje van Pro Juventute; de zolder van tante Gusta was te klein geworden. Haar zoon, die nu in dienst is leerde de kinderen het grote werk; het circus was geen spel meer voor de kinde ren. Hun ijver is ernstig. Hun po gingen om met allure te wer ken zijn hartveroverend en on bevangen. Wij zaten een paar meter van ze vandaan en kon den de hevige concentratie zien waarmee ze hun werk deden. En toen de lamp van de foto graaf flitste en een van de meisjes even opkeek, klonk de stem van de* echtgenoot van tante Gusta: „Let op je werk en niet op dat licht". Er heerst tucht in het circus, ook bij het kindercircus. Denk nu niet, dat van die kinderen kleine „profjes" ge maakt worden, kleine grote mensjes. Ze doen het voor kin deren doenlijke, en zij genieten van het als-grote-artisten-doen maar met de kinderlijke vreug de die ook bij het winkeltj.e- spelen en vadertje- en moeder tje-spelen heerst. Het enig verschil is dat het circus-spe len grote ernst vergt en tucht, maar dat hebben zij er voor over of liever, dat brengen zij makkelijk op. Die tweevoudig heid, kinderlijkheid en grote mensen ernst en discipline, maken Lamberta tot echt cir cus van echte kinderen. IJet programma opent met een tableau de la troupe, vlag voorop! De artisten stellen zich voor in hun costumes! Clowns in rokcostuumpje, danseressen in rokjes van tule, trapéze- werksters in maillot, komieken in geruite wijde broeken enzo voorts. Het programma heeft 20 nummers, we zouden ze u allemaal willen noemen en be schrijven. Het hoogtepunt is de vijfdelige trapéze (zoals in Alt- hoff in Heemstede het glans nummer), waaraan vijf meisjes in feilloze orde figuren maken, op commando van de middel ste, de leidster. Mademoiselle Lamberta beweegt zich op een grote houten bal door de zaal, onderwijl op de bal touwtje springend! De namen zijn ook echt: de Lamberta-sisters, Mr. Jansen en zijn August, Mary and John, Blue Stars Ballet, Clowns Flick en Flack, de El- cobares, de Candesa's, de Vic- toralies (dit is het glansnum mer aan de vijfdelige trapéze, knap uitgevoerd), La petite Willy het slangenmeisje, dat ongelofelijk lenig is en haar werk met grote allure doet, de Jencoba's. Cobyta en Amanda het ringenwonder. Amanda is De vijf Vicloralie's verrichten ■met grote allure hun ver moeiende groep-toeren aan de grote trapeze. De overige artisten zien ademloos toe. zes jaar en doet haar ringen- nummer als een geraffineerde artist. In de kerstvacantie mag zij logeren bij de beroemde fa milie Wilke van het Circus van Bever. Dan mag ze paardrij den! Er was ook een ballet met een prins die zijn prinsesje na een hevig duel met de duivel redt. Wij waren dolblij toen het hem lukte, hel was span nend en waar-gemaakt. Op 4 December om 6 uur treedt Lamberta op voor de speeltuin Oosterkwartier. Wij zullen er zijn. Wij houden van écht circus. Van het werk döör de kin deren komt men vanzelf bij het werk vöör de kinderen. Wij kwamen bij de heer G. Schaap terecht, nadat wij van een abonné een brief hadden gekregen, waarin onder andere stond: „Stel xi eens voor dat u voor een dubbeltje per week uw kinderen een Sint Nico- laasfeest zou kunnen bieden, dat reusachtig is". „Vroeger was het drie cent, later vijf, nog later acht cent per week en sinds een jaar een dubbel tje." „Mijn moeder was al lid van de Sint Nicolaasvereniging die ik bedoel, ikzelf xvas het ook en nu is mijn kind het." Het betreft hier de Sint Nicolaasvereniging Onderling Genoegen. In 1908 staken een aantal ouders de hoofden bij elkaar en stichtten samen de vereniging om gezamenlijk dus met minder kosten van vaste bijdragen de kinderen een groot Sint Nicolaasfeest te geven, dat thuis te duur zou zijn. Zondag 27 November wordt dat feest voor de 47ste keer gegeven, nu voor 1275 kinderen van 600 ouderparen. Eind Augustus zijn al die ouders in een zaaltje naar speelgoed gaan kijken, dat apart voor hun keus was op gesteld. Zij maakten hun keuze en de vereniging plaat ste een order van zes-en-een- half duizend gulden en kreeg tien percent korting op het speelgoed. Zondagochtend wordt dat speelgoed naar de Concertzaal gesjouwd en daar zullen 's middags de verrukte kinderen zitten. Sint Nicolaas komt, ze krijgen snoeppakket- ten met één pond inhoud, ze krijgen toneel enzovoorts. 's Avonds herhaalt zich dat alles weer voor de tweede groep kinderen. Voorzitter G. Schaap is nu twintig jaar bestuurslid, vanaf 1937 voorzitter, vijf-en-twintig jaar bij de vereniging. Hij is nu 60 jaar en verzet bergen werk voor O.G. „Ik zwicht al tijd voor het resultaat", zegt hij, „een zaal vol verheugde kinderen". Vorig jaar was hij Onder het kopje „Monumen taal spektakel" staat in de weekagenda van Haarlems Bloei deze week het volgende stukje: „Om de plaatsing van Bron- ner's Hildebr and-monument is voor de zoveelste maal groot rumoer ontstaan. Studentikoos rumoer in woord en geschrift met een bittere ondergrond. Men moet deze zaak ernstig nemen, maar het is verbazend moeilijk. Het dagblad „De Tijd" heeft in een breed-opge- maakt artikel, waarin de hu mor veel plaats heeft, gepleit voor plaatsing van het monu ment in het Oosterpark te Am sterdam. Misschien is het goed er op te wijzen, dat America (L.) en Den Burg (Texel) al eerder een dergelijk initiatief genomen hebben. De gemeen teraad van Haarlem zal onge veer een ton moeten voteren om de beeldengroep met fon- teinbak te doen plaatsen. Voor deze ton wenst men mee te praten over de plek waar het monument eindelijk zal ko men. En hier botsen de me ningen. Als wij een duit in het zakje mogen doen, dan willen wij wijzen op het Houtplein, dat na verdwijning van de laatste tram, ook een min of meer monumentaal pièce de milieu vraagt, waaraan nu reeds gedacht dient te worden. Laten we er voor waken, dat zwaar ziek en zijn vrouw zegt nu plagend: „Hij is voor het Nicolaasfeest beter geworden". Hij kent alle cadeaunummers uit zijn hoofd. „Hier is 262", zegt hij, een kaart uit het ar chief pakkend, „dat is een poppenwagentje". Hij is nu al aan het werk voor het halve- eeuwfeest dat in 1958 gevierd word. Hij gaat óp in dit werk, sinds hij over al zijn tijd kan beschikken. En de Sint Nico laasvereniging is hem dank baar. „Ik zwicht altijd voor het resultaat", zegt hij nog maals, „die zaal volHij ziet een fout in het archief. Hij heeft geen tijd meer voor ons we niet worden uitgelachen met een in stukken opgeslagen molen „De Adriaan", een op zolder rustend Bronner-momi- ment en een Houtplein, dat in het jaar 2000 gewaardeerd zal worden." Elk rumoer is het Hilde- br and-monument onwaardig. Wie een verkwikkelijke absv,r- diteit in de gang van zaken van het Hildebr and-monument wil zien heeft zeker geen on gelijk, maar als dat de ernst van de zaak uit het oog doet verliezen wordt die zienswijze misplaatst. Daarom hebben wij bezwaren tegen het artikel van „De Tijd" en ook tegen het hierboven geciteerde. De hu mor had veel plaats in het ar tikel van De Tijd, zegt de schrijver van „Monumentaal Spektakel". Die plaats was er ongetwijfeld, maar is niet in genomen. Het betweterige van het artikel is als de niet- gemeende berisping van een leraar aan de scholier om hel kind aldus ijveriger te doen zijn. Het doel van de „Tijd" is actie te scheppen in de Bron- ner-monument-zaak, maar de gebruikte middelen zijn niet geheiligd. Een dergelijke truck age is de zaak onwaardig en veroorzaakt mede het rumoer. En dit rumoer is het onge twijfeld dat de schrijver van „Monumentaal Spektakel" de moed geeft ook een mening te uiten: het monument op het Houtplein! Dat dit de meest ergerlijke opstelling zou zijn doet minder ter zake dan het feit, dat de schrijver zich met iets bemoeit, waarmee hij niets te maken heeft. Er zullen zeker Haarlemmers zijn die het mo nument in het sereen Haar lemse Wilhelminapark wensen, of die het op de trans van de Grote Kerk wensen, maar wat is hun mening waard als de beeldhouwer zélf reeds een plaats heeft bepaald. Dit laat ste verheft de zaak op een niveau waar nog maar zeer weinigen gerechtigd zijn parti culiere meningen te uiten. In dien er bezwaren zijn tegen de door de beeldhouwer gewenste opstelling, dan dienen die ken baar te worden gemaakt op het niveau van die beeldhouwer. Rumoer is zowel het monu ment als de beeldhouwer on waardig en een bedrag van een ton is groot, maar hoeft geen rumoer te veroorzaken dat schadelijk is. Men herleze in dit opzicht nog eens de in waardige termen gestelde brief van het Hïldebrand-comité eigenares van het monument! aan de Raad. En nu we het toch over de Raad en een ton hebben: een goede Raad is duur! Op Dinsdag 6 December ho pen de heer J. Swenneker (78) en mevrouw M. Swenneker- Harpsen (75) wonend aan de Duvenvoordestraat 34 te Haar lem, het feit te herdenken, dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. ,,'t Silver Stoepke", welke Haarlemmer kent de aantrek kelijke ouderwetse winkelpui van deze juwelierszaak aan de Grote Houtstraat niet, is ge zwicht voor de eisen des tijds. De directie kon haar klanten niet meer bedienen, zoals zij dat wenst te doen. Een geheel nieuwe étalage- en winkel ruimte is op dezelfde plaats gebouwd en die zal morgen geopend zijn voor de verkoop. Heden zal de nieuwe zaak met enige plechtigheid worden ge opend. Zes-en-dertig jaar heeft de heer E. Haamans er bij de Centrale Werkplaats „opzit ten" wanneer hij per 1 De cember wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de Nederlandse Spoor wegen gaat verlaten. In al deze jaren heeft hij ondermeer gewerkt aan het comfort voor de treinreizigers. Het was na melijk een van de taken van de heer Haamans spoorrijtui- gen schoon te houden en te poetsen. Verder hielp hij bij het laden en lossen, het trans port en wat er verder bij de Centrale Werkplaats moet ge beuren. Op de dag van het af scheid zal de heer Haamans ongetwijfeld door het jubi leumfonds een feest worden bereid. En dan volgt een wel verdiende rust thuis, aan de Haarlemmerliedestraat 30 rd. De drukte in de Haarlemse winkels was in de afgelopen dagen bijzonder groot door het naderend Sint Nicolaas feest. Van Zaterdag af zal men in de gelegenheid zijn ook des avonds tot tien uur te winke len. Tot de volgende week Za terdag (3 December) zijn de winkels in de avonduren ge opend. Zij, die dan nog niet geslaagd zijn, kunnen op Maandag 5 December ook in de winkels terecht, want de gemeenteraad heeft ontheffing verleend voor die winkels, die gewoonlijk op Maandag morgen of -middag gesloten moeten zijn. wachtingen van Cremer koesterde dan in dit geval oirbaar was, dan nog is het een feit dat de opvoering beneden het niveau lag, dat naar mijn inzichten, bereikt had kunnen worden. Ik geloof dat de reactie van de zaal daarvoor de beste graadmeter is. Niet dat het de zaal aan meeleven schortte. Het meeleven was echter verkeerd gericht. Het was overwegend uit op de ko mische elementen in het spel. De verkla ring daarvoor ligt in een tekort aan span ning, een tekort aan het voelbaar maken van de dreiging ener naderende catastrofe. Ik herinner me nog wel, dat de voorstel ling van Comedia daarin bijvoorbeeld vol ledig slaagde en het laatste bedrijf adem benemend was. Er moet voor dit manco in de opvoering van Cremer een aanwijsbare reden zijn. Hij blijkt te herleiden tot de verkeerde interpretatie van precies één rol. Het merkwaardige feit doet zich daarbij voor dat het hier net een der begaafdste actrices betreft, waarover Cremer beschikt. Eki Oostwald-Bouwer speelde de zeer on gemakkelijke mevrouw Bramson, die er in slaagt iedereen tegen zich in het harnas te jagen door haar vaak voorgewende hul peloosheid waarvan zij in zekere zin zelf het slachtoffer wordt. Deze figuur is de spil waar het stuk om draait. Maar wil haar verschijning menselijk-tragische aspecten behouden, wil de onontkoombaarheid van haar lot in het derde bedrijf voelbaar worden en de dreigingen en spanningen tot grote hoogte opgevoerd, omdat zij zich zo goedgelovig aan haar moordenaar uit levert, wil de navrante sfeer om haar per soon en de situatie, waarin zij komt te ver_ keren, iets betekenen, dan mag zij toch niet zo gewoontjes ook in costumering zo bijna banaal sprekend, zo onbegrijpe lijk weinig in en vanuit de stilte spelend wezen als ik haar gisteravond zag. Dat is niet alleen een onjuiste opvatting van Eki Oostwald-Bouwer, ook Henk Bakker heeft hier de aansluiting gemist. Het stuk werd nu in een sfeer getrokken waarin groot spel niet meer mogelijk was, al heb ik alle waardering voor Wim Rijke, die het als de ij dele en knappe Dan toch nog pre steerde zeer dikwijls de toon te treffen, die het juiste inzicht in zijn gespleten fi guur verried. Maar zijn spel was afge stemd op een klankbodem, die niet vol doende resonneerde en het laatste bedrijf leed daar bijzonder onder. De enige, die wérkelijk alle lof verdient was Lucie Rinkel-Spijer met haar vol komen natuurlijke en recht uit het gemoed «■esneelde juffrouw Terence. Anneke de Wilde had vaak goede momenten als de met hart en vei-stand worstelende Olivia, die wel concreter was dan gewenst, en daarom wel eens een vacuum om zich schiep waar het etherische niet te defini ëren gevoel moest overheersen, maar zij was in ieder geval iemand. Joop van Doorn voldeed in gelijke mate als inspecteur, iets te routinier nog. iets te weinig raadsels scheonend omtrent wat hij wist. Dick Stevens kon de opzetteliikheid van zijn snel niet uitwissen en Nelliette Mooy had gerust minder gestyleerd mogen zijn. Het vernleevstertje van Lucie Rinkel was fris en aardig. Weinig loftuitingen ditmaal over Cre ëer hoe ook tot mh'n s^iit. Dat is het na- rir.pl van de reputatie. Een inzinking stelt dan dubbel teleur. P. W. FRANSE ^fnr>d Vfin Hnarlem HAARLEM, 24 November 1955 GEHUWD: 24 Nov., A. J. Tervoert en M. E. W. Frensen; A. J. Rooijers en W. B. J. Mossinkoff: P. C. Th. Leyte en E. M. Oos- teroo: W. M. van Schouten en J. H. Kottman. BEVALLEN van een zoon; 23 Nov., J. M. P. PolHofstee: A. M. E. GooijerDerr; F. J. KeldersKoek; 24 Nov., H. G. Schuur manvan den Berg: T. Bultenavan Dam; M. M. ImanseVreenegoor; J. A. Roeten Remmé. BEVALLEN van een dochter: 23 Nov., G. E. NiesingBurghout; 24 Nov., L. J. Deen Pettersson. OVERLEDEN: 21 Nov., C. M. Vola, 74 j., Kleverlaan; H. Bijster, 60 j., Oranjeboom straat; 22 Nov., P. Boeree, 59 j„ Godfried van Bouillonstraat A. M. SpruijtMoole- naar, 72 j., Nassaulaan; C. Bruin, 69 j., Nas- saustraat; 23 Aug., F. A. de Zwaan, 86 j., Teylerplein. ADVERTENTIE 99 Een oude naam een goede kwa liteit. f 7,— p. literkruik f 3,60 p.% Het beste paard van (de Schledamse) «tal. Een belangrijke figuur achter de scher men van de Haarlemse arrondissements rechtbank, de heer L. A. de Regt, viert op Donderdag 1 December een jubileum. Het zal dan veertig jaar geleden zijn, dat hij zijn carrière bij de rechterlijke macht begon. Dat was in Roterdam, waar hij in 1915 te werk werd gesteld bij de griffie van het Kantongerecht, welke werkkring hij tien jaar later verwisselde voor een functie bij het parket van de Officier van Justitie te Rotterdam. In 1944 volgde zijn benoeming tot bureelchef van het parket van de Offi cier van Justitie te Haarlem. Van de alge mene waardering jegens zijn toewijding en zijn persoon welke hij zich in zijn lange loopbaan heeft verworven zal op de dag van het jubileum ongetwijfeld blijk wor den gegeven. De wekelijkse zitting van de Haarlemse rechtbank is er zelfs een dag door vervroegd. De heer De Regt is voorzitter van de Bond van Ambtenaren bij Rechterlijke In stellingen, de BARI.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 17