Bouw 114 woningen aan de Glipperweg zonder aanbesteding gegund voor f 1.768.700 BOLERO Aantal verkeersongevallen is dit jaar toegenomen „TRAVIATA" Klankgeweld op operaconcert Centrale BOEKHANDEL Heemsteedse gemeenteraad MODESHOW Voor BOEKEN KALENDERS AGENDAS Arts als helper bij de opvoeding Van der WERFF HUBRECHÏ 17 SHERRY DRY PALE Gevallen van joy-riding op Zondag 23 October Ernstig verkeersongeluk in Heemstede Hotel Bouwes Voetgangster door motor aangereden Burgerlijke Stand van H eemstede G. P. C. van Delden 40 jaar bij het G.E.B. Bedrijfsongevallen te Haarlem Inbraak aan Oudeweg Dr. R. Vedder sprak voor Vereniging paedagogiek Scheepvaart VRIJDAG 2 5 NOVEMBER 1 955 j HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLKMSCHE COURANT Het actuele vraagstuk van verkeersveiligheid maakte een onderwerp van bespreking uit tijdens de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Heemstede. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard deelde mee, dat het aan tal verkeersongevallen dit jaar in verhouding met 1954 met 50 percent is gestegen en het aantal doden van nul tot vijf. Wethouder Van Lent boekte succes met het voor stel van B. en W. om de bouw van 114 woningen ten Oosten van de Glipperweg on derhands aan te besteden. Vele leden bevalen een openbare aanbesteding aan. De wet houder zeide zich daarbij aan te sluiten, maar hij verwachtte een mislukking van een openbare aanbesteding en om een vlotte gang van zaken te bevorderen kan de ge meente niets anders over dan het werk o nderhands aan te besteden. De raad keurde het voorstel goed. Verklaring van KNP-afgevacrdigde De Voorzitter wenste wethouder Disselkoen geluk met zijn verjaardag en de heer W e y e r s deelde mee, dat hij nu besloten is de KNP op te heffen lid is geworden van de KVP. Hij zal niet toe treden tot de raadsfractie van de KVP en wenste in de raad als onafhankelijk lid beschouwd te worden tot het einde van de zittingsperiode of eventueel tot na de Ka merverkiezingen. Subsidiëring RK Naaischool Nadat enkele leden hun instemming had den betuigd met het voorstel tot subsi diëring' van de RK Naaischool deelde wet houder Disselkoen (Arbeid) in ant woord op vragen mee, dat het voorstel op zich zelf staat; het betekent, dat niet op elk verzoek om subsidie zal worden inge gaan. Minerva-Theater Als bijdrage in de kosten van exploi tatie van het Minerva-theater werd een bijdrage van f 4250 uit de gemeentekas verleend. Wethouder Van Houten (VVD) antwoordde de heer Zegwaart, dat de grootte van het bedrag afhangt van de exploitatie-uitkomsten. Omdat de gemeen te prijs stelt op het theater is destijds be- AUVERTENTIE SHIPPED BY PA LOM I NO VERG ARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN PRIJS PER FLES F 4.90 Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft Donder dagmorgen enige zaken van joy-riding be handeld, die zich op Zondag 23 October hadden voorgedaan. Een drie en twintigja rige timmerman ontmoette des avonds twee vrienden in de Grote Houtstraat te Haar lem en zij wandelden in de richting van de Hout. Op de Dreef stond een doktersauto, die niet afgesloten was; het contactsleutel tje was er niet uitgehaald. De timmerman nam achter het stuur plaats en een acht tienjarige leerling-voeger gaf de auto een duw. Laatstgenoemde verdween in de rich ting van de Paviljoenslaan en de derde jongeman keerde huiswaarts. Toen de tim merman met de auto op de Paviljoenslaan kwam stapte de leerling-voeger in en met zijn tweeën maakten zij een tocht naar Am stelveen .Teruggekeerd in Haarlem stapte de voeger uit en de timmerman maakte een tweede rit. Op de Amsterdamsevaart zagen twee agenten van politie de auto, die in- mddels als vermist was aangegeven pas seren. Een achtervolging werd ingesteld en bij Halfweg, waar de timmerman stopte om een lifter te laten instappen, werd hij aan gehouden. De officier van Justitie zeide, dat de dokter weliswaar onvoorzichtig is opgetreden, maar dit mag voor anderen geen reden zijn de auto mee te nemen. Hij eiste wegens diefstal van benzine tegen de timmerman een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vijf onvoorwaardelijk en tegen de leerling-voeger wegens heling een voorwaardelijke straf van zes weken. Mr. F. J. D. Theyse Jr verzocht de tim merman een kortere straf op te leggen clan geëist is. In de vroege ochtenduren van Zondag 23 October was een zesentwintigjarige scheepslader, na eerst een verjaarsfeest 'gevierd te hebben en daarna een café te hebben bezocht, in een auto gestapt, die op de Raaks stond. Kort daarop verscheen de eigenaar, die de man aan de politie over gaf. Verdachte, die poging tot diefstal van benzine ten laste was gelegd, deelde mee zich niets meer te kunnen herinneren, om dat hij te veel had gedronken. De officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van voorarrest. Mr. B. van Tijn, die als verdediger optrad, merkte op, dat verdachte in geruime tijd geen sterke drank gedronken had en dat hij niet kan rijden. Kan men wel spreken van poging tot joy-riding, als men geen verstand heeft van auto's? Hij verzocht •erdachte onmiddellijk in vrijheid te stel en. welk verzoek de rechtbank afwees. De rechtbank zal in deze zaken op Don derdag 8 December uitspraak doen. sloten in de aanloopkosten bij te dragen. Ieder jaar wordt het bedrag vastgesteld en het is te hopen, dat het spoedig niet meer nodig zal zijn. Aanschaffen uit ruk auto Het voorstel, om over te gaan tot aan schaffing van een surveillance-uitrukauto en motorkleding ten behoeve van de poli tie, was aanleiding tot een gedachtenwis- seling over de verkeersveiligheid. De heer Brink (VVD) beval een gro tere wagen aan, de heer R e ij n d e r s (Arbeid) wilde graag een overzicht hebben over al het materiaal om een indruk te krijgen wat al of niet noodzakelijk is en de heer Scheer informeerde of bij de aankoop een Heemsteeds bedrijf ingescha keld wordt. De Voorzitter antwoordde, dat de te kopen auto voldoende ruimte biedt. Een voorstel tot het aanschaffen van een auto met een overzicht van het gehele autopark is geen tactiek van B. en W., zij dienen een voorstel in, als er noodzakelijk wat aangeschaft moet worden. De luxe auto is geen luxe voor de politie. Zij is bij nacht en ontij in gebruik, 't Is nog niet te zeggen bij welk bedrijf de auto besteld zal wor den; B. en W. pogen hun inkopen zoveel mogelijk in Heemstede te doen. Spreker verheugde zich er over, dat de raad geen bezwaar heeft tegen aanschaf fing. De auto zal zijn diensten bewijzen bij de controle op het verkeer. Het aantal on gevallen neemt toe. In 1954 (tot eind No vember) zijn er 201 gebeurd en in dat jaar waren geen doden te betreuren. Tot 23 November in dit jaar zijn 303 ongeval len genoteerd en het aantal slachtoffers bedraagt vijf. Bij 46 ongevallen liepen ge wonden ernstig letsel op en bij 56 licht letsel. Men kan zich nauwelijks een voorstel ling maken van het aantal overtredingen. Dinsdag zijn tijdens een speciale actie hon derd processen-verbaal opgemaakt. Het gedrag van automobilisten, motorrijders, bromfietsers en fietsers is schrikbarend. Het karakter van de gemeente is van dien aard, dat er zich vele ongevallen voor doen en daarom is het te begrijpen, dat de buurgemeenten wisselbekers winnen. Spreker hoopte dat het aantal overtre dingen zal dalen. De heer Reijnders meende, dat de Justitie en de politie nog te weinig ge bruik maken van de maatregel tot inbe- slagnemen van een auto. Het betalen van een geldboete vindt men niet zo erg als in beslagneming. Het voorstel, inzake aanschaffen van de auto, werd goedgekeurd. Bouw woningen aan Glipperweg B. en W. stellen voor de bouw van 46 woningwetwoningen en 68 premiewonin gen op een terrein ten Oosten van de Glip perweg onderhands op te dragen aan de heer J. J. Boot te Heemstede, voor de somma van respectievelijk f 619.500 en f 1.149.200. De heer Verhoeve (KVP) infor meerde, waarom niet meer firma's in de gelegenheid zijn gesteld prijsopgave te doen; er wonen toch in Heemstede meer goede aannemers? De heer Verspoor (Arbeid) ver zocht de raadscommissies eerder in te schakelen dan thans geschied is, als er weer moeilijkheden zijn over de wijze van aanbesteden. Spreker kende de moeilijkhe den, waarmee men op het ogenblik met de woningbouw te maken heeft en kon zich met het voorstel verenigen. De heren Van der Linden (KV P) en Sc h e e r (VVD) opperden hun bezwaren tegen onderhandse aanbestedin gen en de heer Zegwaart hoopte, dat het aanbrengen van bezuinigingen niet in houdt verminderen van het woongerief. De Voorzitter deelde mee, dat bij B. en W. een brief van de afdeling Heem stede van de Katholieke Middenstands bond is binnengekomen, waarin wordt- mcegedeeld, dat er meer bekwame aanne mers in de gemeente wonen, die in aan merking kunnen komen voor de bouw. De heer R e ij n d e r s merkte op, dat de middenstandsbond geen erkende organi satie op bouwgebied is, waarna de heer Hopsteker meedeelde, dat RK aan nemers bij de middenstandsbond zijn aan gesloten. De heer Van Lent (KVP), die het standpunt van B. en W. verdedigde, zeide, dat het college ook gaarne een openbare aanbesteding had gewild. In de laatste ja ren zijn echter enkele openbare aanbeste dingen mislukt. Daarom is bij Wederop bouw verzocht een hogere curve vast te stellen, om te voorkomen, dat bezuinigin gen moesten worden aangebracht. Toch moest op de fundering bezuinigd worden, maar het woongerief blijft ongewijzigd. Wat de bouw van de woningen aan de Glipperweg betreft deed zich voor de ge meente de gunstige omstandigheid voor, dat de heer Boot het werk wilde uitvoe ren voor een bedrag, dat geen bezwaren oplevert bij hogere instanties. Spoedig kan met de bouw begonnen worden, hetgeen in het belang is van de volkshuisvesting. Als de raad mocht besluiten een openbare aanbesteding te houden, moet hij zelf de consequenties aanvaarden. De heer Van Lent besloot met te zeggen: „Hier sta ik, ik durf niet anders". Mr. Zeelenburg (VVD) zeide, dat het antwoord hem niet geheel bevredigd heeft. Angst is een slechte raadsvrouw. Hij noemde de inhoud van de brief van de middenstandsbond ongelukkig en kon het aanwijzen van een groep kleine bedrijven voor een groot werk niet aanbevelen. De heer Van Lent was het hiermee eens. In de toekomst hopen B. en W. op tijd klaar te zijn met plannen en thans wordt reeds gewerkt aan een object ten Westen van de Glipperweg. Zo mogelijk zullen de raadscommissies eerder ingescha keld worden. De Voorzitter vulde het betoog van de wethouder nog aan, door mee te delen, dat de gang van zaken niet de uit verkoren weg is. Men mag echter het mis lukken van een openbare aanbesteding niet riskeren. Het voorstel werd z.h.s. aanvaard. A mateur-voetbal Het bestuur van de afdeling Haarlem van de KNVB had de gemeenteraad ver zocht geen vermakelijkheidsbelasting te heffen voor amateur voetbalwedstrijden. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te be schikken. Mr. Zeelenburg was het eens met het prae-advies van B. en W. hoewel hij het beroeps- en het amateurvoetbal niet over één kam wilde scheren. De heer Reijnders verwachtte, dat als de deur voor de voetballers wordt opengezet, men eenzelfde lijn diende te trekken voor de toneel-, muziek- en zang verenigingen. Meer voelde spreker voor het verlenen van een subsidie. De Voorzitter herinnerde er aan, dat in de brief van de afdeling gesteld wordt, dat de amateur-clubs schade lijden door het bestaan van beroepsclubs. Dat doet zich in Heemstede niet voor. Het aantal bezoekers is ongewijzigd. Een ama teur voetbalclub is even belangrijk als een amateur toneel-, muziek- of zangvereni ging. Het voorstel van B. en W. werd aan vaard. Tot onderwijzer aan de Dreefschool werd met algemene stemmen benoemd de heer W. de Vries, thans tijdelijk onder wijzer aan de school. Besloten werd tot opheffing van de speel tuinvereniging „Heemstede-West". Winkels open Een verordening werd vastgesteld, waar door de winkels van Zaterdag 26 Novem ber tot en met Zaterdag 3 December tot tien uur des avonds geopend mogen zijn. Haarlem heeft een zelfde regeling ge maakt. Omstreeks Kerstmis geldt de winkelsluitingswet, die bepaalt dat de win kels van 20 tot en met 24 December tot negen uur des avonds geopend mogen zijn. De vergadering aanvaardde de rijks bijdrage voor Groenendaal en Meer en Bos, besloot tot splitsing van de woning Cloos- terweg 49, verleende een crediet van f 187.000 voor de aanleg van centrale ver warming in 68 woningen tegen maandhu- ren ten Oosten van de Glipperweg en be sloot tot verkoop van enkele percelen bouwterrein aan de Berliozlaan, de Beet- hovenlaan en Bernard Zweerslaan, nl. 686 m2 voor f 10,50; 2782 m2 voor f 11 en 922 m2 voor f 11,50. De bebouwing van rie percelen die veelal gebruikt worden voor opslag van tuinafval wordt wenselijk ge acht. Donderdagavond omstreeks 11 uur is op het kruispunt van de Leidsevaart met de Zandvoortselaan in Heemstede een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan een uit Haarlem afkomstige fictsster het slacht offer is geworden. Op de Zandvoortselaan en de brug over de Leidsevaart wachtte een rij auto's we gens de gesloten spoorwegovergang. Van de Bennebroekse kant van de Leidsevaartweg kwam op dat ogenblik een personenauto, waarvan de bestuurder niet tijdig kon zien, dat aan de linkerzijde van de file auto's een fietsster reed, die het kruispunt met de Leidsevaart wilde oversteken om zich vlak voor de spoorbomen op te stellen. Omge keerd kon de fietsster door de file de van de Leidsevaart komende auto niet vroeg genoeg zien. Hoewel de automobilist nog door op korte afstand te remmen, deed wat hij kon om een ongeluk te vermijden,mocht hem dit niet gelukken. De fietsster, de 28- jarige huishoudster C. S„ werd over een grote afstand door de wagen meegesleept. Zij liep daarbij een gecompliceerde breuk van het linkeronderbeen op. Zij is naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. ADVERTENTIE f* ZANDVOORT MORGENMIDDAG (Zaterdag 26 November 2.30 uur n.m.) Thé complet 3. Nelly Klugt Couture Amsterdam Donderdagavond om halfzeven wilde een negenenzestigjarige Haarlemse dame de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord bij het Spaarnhovenplein oversteken, juist op het ogenblik, dat een motorrijder in Noorde lijke richting reed. Zij werd aangereden en is met een hersenschudding en een hoofdwonde naar het Diaconessenhuis ver voerd. Daar is zij ter verpleging opgeno men. ONDERTROUWD: D. Vollenga en S. C. Zonneveld. GETROUWD: J. de Moor en W. Trou wen; A. J. van Brugge en E. M. van der Eem. GEBOREN: Henricus .Tacobus Johannes, z. van B. F. Rikkers en W. Koomen; Louisa Erica, d. van E. H. van Eeghen en Jkvr. E. E. van Panhuys; Willem Jan. z. van C. Man- dersloot en A. M. Jansen; Frederik, z. van P. van der Pols en G. J. van Hoeij; Hinde- rika, d. van H. Knol en W. Spieker. OVERLEDEN: L. Kooijman, 73 j., Es doornlaan 2; Mw. C. BiermanSluijter, 83 j., J. v. d Bergstraat 37; Mcj. D. Kramer, 77 j., Glipperweg 60: E. C. Heer. 6 j., Achter weg 5: Mw. Wed. Q. A. D. de Klerk—. Schepp, 79 j., v. d. Spiegelllaan 24. ADVERTENTIE Enorme sortering Gramofoonplaten op elk gebied Kleine Houtstraat 25 Telefoon 14828 Vraagt gratis toezending van ons maandelijks platennieuws Vandaag herdenkt de heer G. P. C. van Delden de dag waarop hij veertig jaar ge leden in dienst trad bij het gemeentelijk gasbedrijf te Haarlem. Thans is de jubilaris administratief ambtenaar A eerste klasse bij het Gemeentelijk Energie Bedrijf. Hedenochtend werd de jubilaris door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers op het stadhuis ontvangen en ge lukgewenst. Te zijnen kantore sprak daarna de direc teur van het G.E.B., ir. J. H. Kouwenhoven de heer Van Delden op waarderende wijze toe, en hij prees diens plichtsbetrachting en ijver gedurende de afgelopen veertig jaar betoond. De directeur overhandigde de ju bilaris een geschenk in enveloppe en na mens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel de médaille voor veertig jaren trouwe dienst met het bijbehorend ver erend getuigschrift. De heer Van Delden zal hedenmiddag thuis recipiëren en ongetwijfeld door vele collega's en kennissen gelukgewenst wor den. De heer J. A. Sunter, bedrijfsadministra- teur, zal namens de collega's een leunstoel aanbieden, welk geschenk vergezeld zal zijn van bloemen voor de echtgenote van de jubilaris. Tevens zal de heer Van Delden worden toegesproken door een afgevaar digde van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenbond. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Kamerplantenvoedsel naar v/h H. N. MUL en v/h 3. M, STAP GROTE HOUTSTRAAT 63 HAARLEM - TELEF. 10305 Het operaconcert van het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" in Haarlemc ge meentelijk Concertgebouw bood aan een vrij talrijk publiek de sensatie van een vocaal artillerievuur met slechts eert mini mum aan voltreffers. Als het artikel „klankgeweld" en de stelregel „wij kunnen nog harder" doorslaggevend zouden zijn inzake de zangkunst, dan houden wij van de soloprestaties van deze avond onge twijfeld met hoge lof gewagen. Maar daar wij alle onbeheerste krachtexplosies ter dege wantrouwen en zelfs verfoeien, kan dit helaas niet het geval zijn. Het drietal dat (afgezien van het aandeel van het mannenkoor) het programma ver zorgde en dat bestond uit de heren Tabe Bas senior en junior, tenor en bariton, be nevens de sopraan Laura Cormonte, ver tegenwoordigde bij wijze van spreken: ver leden, heden en toekomst. Ik noem „toe komst" erbij, omdat het billijk is ver trouwen le hebben in de groei van jeugdige krachten, die met middelen begaafd zijn die, onder strenge discipline ontwikkeld, goede resultaten mogelijk maken. Dit im pliceert dan, dat de sopraan, ongeforceerd, niet meer vals zal zingen en met een aan genaam klinkende stem meer innerlijkheid zal verraden. En dat de jonge bariton met normaal ademgebruik zijn rijke stemmid- delen leert gebruiken zoals het hoort en er een schat van timbres uit zal weten te puren, die hij nodig heeft om een zanger van formaat, misschien wel een meester zanger te worden. Die jonge Bas is als een ruwe diamant, die alzijdig moet worden geslepen en dit niet alleen wat zijn stem betreft. En ik zou het willen beleven, dat uit deze schit terend gedisponeerde wildzang een voca list groeit, die de gezonde sensatie zou wekken van een welbegrepen, doorvoeld, beheerst en artistiek zingen. Maar laat hij daar gauw aan beginnen te werken, eer hij zijn stem hopeloos verknoeid heeft en zijn beste tijd voor studie en ontwikkeling voorbij is. Wat er in deze jonge zanger aan (helaas ongebreidelde) kracht schuilt, heb ben wij vooral bij zijn vertolking van de Cavatine uit „De Barbier" ervaren. Hij zong deze partij in het Nederlands en on getwijfeld bepaalde dit mede het daverende succes dat hij er bij het publiek mee oogstte, want nu sprak deze brillante aria beter tot de verbeelding van het gehoor. In ieder geval was de Cavatine een voltref fer. Maar de kanonnade, die er op volgde in de vorm van het grote duet uit de tweede acte van dezelfde opera vertolkt door de heren Bas Sr. en Jr. had met be schaafd zingen niets te maken. Ook de duetten van sopraan en bariton misten evenwicht en beheersing. De sopraan liet de beste van haar zangkwaliteiten horen in de twee ariëttes uit „De Bruiloft van Figaro" van Mozart, die echter nog wel wat meer distinctie vergen. De drie voca listen werden behoorlijk begeleid door Nico de Jong. v Het aandeel in het programma van „Cae cilia" onder leiding van Nico Hogerwerf had over het geheel meer betekenis dan de rest van het concert een veeg teken, wanneer de lijst de waarde van het schilderij overtreft! Met genoegen hoorden wij overigens na jaren weer eens de ef fectrijke koortjes uit „La Dame Blanche" van Boieldieu en 't. stemmige fragment uit „Hippolyte et Aricie" van Rameau, waarin zoals trouwens ook in het „O Isis" uit Mozarts „Toverfluit" de zogenaamde operaliefhebbers nog niet aan hun trekken komen. Maar deze konden hun hart op halen bij het beruchte slavenkoor uit „Nambucco" van Verdi en de voldoening smaken van het met veel effect gezongen soldatenkoor uit „Faust" van Gounod. Het Jagerskoor van Carl Maria von Weber behoorde mede tot de glansnummers waar mee het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" de avond opfleurde. Anton de Beer verzorgde kernachtig de begeleidingen. JOS. DE KLERK Een achttienjarige fabrieksarbeider ver- richtte Donderdagmorgen werkzaamheden als ijzerperser aan een machine in een fabriek in de Waarderpolder. Een deel van de machine brak af en kwam in aanraking met het hoofd van de arbeider. Met een hoofdwonde is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd en na daar verbonden te zijn is hij naar zijn woning overgebracht. 4 Donderdagmorgen waren arbeiders bezig een nieuwe schoorsteen te bouwen op een woning aan de Ramplaan te Haarlem. Een metselaar was op een steiger werkzaam waarop zich een lege stalen speciekuip be vond. Deze kuip stond de metselaar in de weg en na eerst rond gekeken te hebben of alles veilig was, gooide hij het stalen voor werp omlaag. Op dat ogenblik verliet de een en vijftigjarige B. van D. de keuken; hij kreeg de kuip op zijn hoofd en schou ders. Met een rugfractuur is de man naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Door een deur uit de scharnieren te lich ten heelt men zich toegang verschaft tot het houten kantoor van een loodindustrie aan de Oudeweg te Haarlem. Vermist wor den spreekbuizen en een meeluisterappa raat, ter waarde van veertig gulden en enkele kantoorbehoeften ter waarde van zeven gulden. Woensdagavond hield de Vereniging voor Paedagogiek haar tweede bijeenkomst te Haarlem van dit seizoen. Voor een zeer aandachtig gehoor sprak dr. R. Vedder over de taak van de arts bij de opvoeding. Hij schetste deze taak als één van het groot ste belang. Meer dan de psychiater, die al tijd te laat geconsulteerd wordt, kan de huisarts verrichten. Deze kent het hele ge zin door de jaren heen en wordt dan ook vaak om advies gevraagd buiten zijn me dische wetenschap om. Vooral op het plat teland is de arts een vertrouwde figuur. Zijn taak ziet dr. Vedder echter ver uit gaan boven het geven van adviezen; zijn taak is vooral een opvoedende. Preventie :s belangrijker dan genezen. De psychologie heeft ons immers geleerd dat de persoon lijkheidsstructuur van het kind voor het belangrijkste gedeelte plaats vindt in het eerste levensjaar. Van zeer groot belang is het milieu. De mens is niet een individu en wordt pas mens door zijn contact met de medemens. De kind-moederrelatie is van het allergrootste belang. Pogingen tot cor rectie om later goed te maken wat een niet- verzorgd milieu in het eerste jaar verwaar loosde, zijn gedoemd te mislukken. Als extreme voorbeelden hiervan zijn o.a. be kend de wilde van Avéyron en de wolfs kinderen van Midnapore. Jarenlange en zorgvuldige her-opvoeding resulteerden in het doen ontstaan van een schemering van menselijkheid. De plastici teit van het eerste levensjaar is de kracht en het zwak van de mens. Een geestelijk gezond mens is volgens een moderne defi nitie iemand met een sociaal welbevinden. De huisarts ziet toe hoe het kind verwacht wordt (het niet-aanvaarde kind lijdt scha de aan zijn geestelijke gezondheid) en hoe het gevormd wordt. De wijze waarop het kind gevoed wordt kan belangrijker zijn dan het voedsel zelf. Wil het kind latei- kunnen beantwoorden aan de eisen van de gemeenschap zonder krampachtigheid, wil het later eigen kracht en zwakheid kennen, dan dient het milieu rustig en verzorgd te zijn, aldus spreker. De arts dringe aan op rust in het gezin. De ouders dienen tijd te hebben voor hun kinderen. Vijftig jaar ge leden wist men nog niets af van complexen, maar men had de tijd en er was rust. On danks onze sociale zekerheid, ondanks wel vaart en een uitgebreide paedagogische en psychologische wetenschap is het onrustige, onevenwichtige en nerveuze kind geen zeldzaamheid, besloot dr. Vedder. Geslaagd. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden voor het examen Zieken verpleging diploma A de zusters: E. U. Blankwater, G. Addens, H. Couprie. A. K. de Lange. W. v. d. Meijden, F. A. v. d. Pruik. P. J. Spruijt, M. Timmer, B. M. Westerdijk en M. A. Yntema. ADVERTENTIE Indonesische Specialisten sinds 1899 Beursbericht no 149 is verschenen Tagalsch Prauwenveer Ampenan, 24 te D.ieddah. Albireo, pass. 24 Finisterre n. Antwerpen. Appingcdijk, 23 te New York. Arnedijk, 22 v. San Diego n. Cristobal. Aagtedi.ik, 24 te Suez. Antonia, 24 te Pladju. Amstelbrug, 25 te Antwerpen verw. Atje Ray S, 25 te Rotterdam verwacht. Averdijk, 23 te Corpus Christi. Aldabi, 24 te Villa Constitution. Alioth, 24 te Santos. Alkaid, 25 te Montevideo. Amor, 25 te Rotterdam. Amsteldijk, 24 te Rotterdam. Amstelstad, 25 te Antwerpen. Artemis, 24 v. Rotterdam n. Amsterdam. Alhena, 25 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Bintang, 23 v. Suez n Basrah. Billiton, 24 v. Canada n. Calcutta. Bloemfontein, 24 v. Las Palmas n. Kaapstad. Blijdendijk, 24 te Antwerpen. Breda. 25 te Antwerpen. Bali, 24 te Baltimore Boissevain, 24 v Mauritius n. Belawan. Bussum, 25 te Hastanura. Caltex The Hague, 23 v. Rotterdam n. Sidon. Cleodora, 25 te Madras. Cottica. 24 Madeira verwacht. Cradle of Liberty, pass. 23 Khorya Morya eil. n. Suez. Castor, 23 230 m. ZO Jamaica. Charis, 24 te Curagao Caltex Leiden, 24 v Rotterdam n. Sidon. Caltex Utrecht, 25 v. Bahrein n. Bandarhaspur. Duivendijk, 23 v. Vancouver n. San Francisco. Callisto, 25 te Liverpool. Eemland, 24 te Amsterdam verwacht. Erinna, 24 te Singapore Eos, 24 te Beyrouth. Etrema, 24 te Rio de Janeiro. Esso Rotterdam, 24 180 m. W. Kreta. Friesland (KRL), 24 v. Hamburg te Bremen. Gooiland, 25 te Las Palmas. Gabonkust, 23 v. Amsterdam n. Hamburg, Heemskerk, 24 v. Suez n. Djibouti. Hathor, past. 24 Ouessant n. Amsterdam. Helicon, 24 te Curagao. Holland, 25 Durban verwacht. Hydra, 24 te Port of Spain. Hilversum, 24 190 m. O. ten N. Aden. Hoogkerk, 24 300 m. ZO. Bangkok. Joh. v. Oldenbarnevelt, 24 v. Semarang n. Tj. Priok. Java, 24 te Balikpapan. Kalydon, 23 te Curagao. Kara. 23 v. Rotterdam n. Curagao. Kertosono, 23 v. San Francisco n. Longview. Korovina, 24 te Rotterdam. Kota Gede, pass. 23 Gibraltar n. Rotterdam. Kota Agoeng, 24 v. Port Said n. Napels. Kota Baroe, pass. 24 Gibraltar n. Port Said. Kota Gede, pass. 24 Kp. St. Vincent n. R'dam. Leersum, 24 v. Antwerpen n. Hamilton. Leopoldskerk, pass. 24 Kp. Vilano n. Le Havre. Laurenskerk, 24 150 m. NW. Perim. Larenberg, pass. 23 Vlissingen n. Amsterdam. Laagkerk, 24 v. Genua n. Antwerpen. Langkoeas, 25 v. Port Said n. Genua. Lekhaven, 25 te Rotterdam Leuvekerk, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Mataram, 23 v. Genua n. Rotterdam. Maaskerk, 24 v. Aden n. Suez. Mentor, 24 te Maracaibo. Maasdam, 25 te Halifax. Mariekerk, 25 te Karachi. Nestor, pass. 23 Ouessant n Amsterdam. Noordzee, 24 te Havana verwacht. Notos, pass. 23 Kiel n. Amsterdam. Oostkerk. 23 te Rotterdam. Oranje, 25 v. Tj. Priok te Singapore. Overijsel, 24 v. Aden n. Genua. Omala, 24 te Spezia. Oranjestad, 24 v. Curagao n. La Guaira. Prins Willem George Fred., 24 te Alisante. Polydorus, 24 te Norfolk. Pygmalion, 27 Mobile verwacht. Prins Maurits, 23 v. Montreal n. Milwaukee. Pendrehct, 25 te Nvntshamn. Pieter S, 25 te Rotterdam. Polyphemus, 25 te Halifax. Radja, 23 v. Amsterdam n. N. Guinea. Riouw, 24 v. Colombo n. Belawan. Rijndam, 25 Southampton verwacht. Sibajak, pass. 25 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Breda, 25 te Cardiff. Sumatra, 25 te Tj. Priok. Teiresias, pass. 24 Ceylon n. Penang. Tero, 23 v. Buenos Aires n. Necochea. Tjisadane, 24 te Santos. Tibia, 24 te Pulubukom. Tabinta, 24 650 m. O ten Z. Kp. Guardafui. Talisse, 23 v. Marseille n. Le Havre. Van Riemsdijk, 24 te Belawan. Van Linschoten, pass. 25 Ouessant n. öakar. Waterman, 22 v. Papeete n. Wellington. Westland, 24 v. Las Palmas n. Santos. Wieldrecht, pass. 24 Guadeloupe n. Pto La Cruz. Willemstad. 24 v. Amsterdam n. Cristobal. Wonogiri, pass. 24 ten W. v. Mindanao n. Cebu. Willem Ruvs. 25 le Southampton. Zeeland (KRL), 25 v. Penang n. Colombo. Zeeland (SSM), 24 te Rotterdam. Zuiderkruis, pass. 25 Ouessant n. Amsterdam. KLEINE VAART Advent, 24 v. Stettin te Goole verwacht. Albergen, verm. 24 v. Newport n. Le Havre. Annie. 24 v.Londen te Vlaardingen verw. Afiena, 23 v. Grimsby n. Rotterdam. Att S, verm. 24 v. Rotterdam n. Dublin. Aeneas. 24 v. Rotterdam te Amsterdam verwacht Anna B, 24 v. Swansea te Amsterdam verw. Appingedam, 23 v. Oporto n. Antwerpen. Arak, 24 v. Newport Mon te Rotterdam. Arctic, 24 v. Londen te Amsterdam. Auriga. 23 v. Exmouth te Plymouth. Bab T, 23 te Gent. Berkelstroom, 23 v. Amsterdam n. Londen. Bonaire, 23 v. Zaandam n. Rotterdam. Beekbergen, 24 v. Antwerpen te Kingslynn verw. Bernisse, verm. 24 v. Lulea n. Newcastle. Bestevaer, 23 v. Amsterdam n. Dublin. Beekbergen, pass. 24 Vlissingen n. Kingslynn. Bernard John, 24 v. Gandia te Rotterdam verw. Betty Anne S, 24 nog te Loriënt. Bills, verm. 24 v. Swansea n. Rotterdam. Claes Compacn, pass. 23 Brunsbüttel n. Gothen burg. Da Capo, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Deo Favente, 23 v. Amsterdam n. Bilbao. Dido, 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Domburg, 24 v. Londen te Rotterdam. Diana V, pass. 24 Vlissingen n. Londen. Driebergen, 24 v. Londen te Honfleur verw. Eibergen, 24 v. Grangemouth te St. Servan verw. Evertsen, 23 v. Wismar n. Boston. Eyo S, pass. 24 Vlissingen n. Visby. Frans Bohmer. 23 v Londonderry n. Malta. Elisabeth Roorda, 24 v. Rostock te Garston. Gazelle, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Geziena Hendrika, 23 v. Goole n. Hamburg. Haaksbergen, 23 v. Liverpool n. Barry. Heemskerk. 23 v, Kopenhagen n Skutskaer. Houtman, 23 v. West Hartlepool n. Goole. Helvetia, pass. 23 Vlissingen n. Londen. Henrica, verm. 24 v. Swansea n. Velsen. Henrica B, 24 v. Charlestown te Tollare verw. Hoe Vinces, verm. 24 v. Londen n. Grimsby. Hoogezand, pass. 23 Vlissingen n. Brest. Jan 24 v. Plymouth te Amsterdam verwacht. Jan Herman, 25 v. Lulea n. Dundee. Jans, 23 v. Falkenberg n. Fredericia. June, 24 te Cuxhaven n. IJstad. Koningshaven, pass 23 Kp. Finisterre n. South ampton. Kortenaer, 23 v. Lorden te Christiansund. Kaap Falga, 23 voor slecht weer te IJmuiden.. Kaap St. Vincent, 21 te Stocka. Keizersgracht, 24 v. Abo te Helsinki. Kemphaan, 23 v. Safi n. Bordeaux. Kroonborg, pass. 23 Vlissingen n. Duinkerken. Larix, 23 te Zaandam. Leuvehaven, 23 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Merestad, 23 v. Kopenhagen te Gdynia. Marianne, 28 v. Gothenburg te Amsterdam verw. Marietje Bohmer, 24 v. Toulon te Vlaneica. Marjan. 24 v. Brest te Charlestown. Matthew, verm. 24 v Antwerpen n. Rotterdam. Medea, 23 v. Grangemouth n Brest. Merak N, 23 v. Bordeaux n. Fedaia. Mulan, pass. 23 Vlissingen n. Newcastle. Mypuck, 24 v. Poole te Antwerpen verw. Meike, 24 v. Middlesbro te Rotterdam. Meuse, 23 v. Oskarshamn te Cuxhaven. Mizar N, 28 Las Palmas verwacht. Muphrid N, 23 v. Port Talbot n. Gent. Nigeria, 24 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Neeltje B, verm. 24 v. Swansea n. Gent. Noorderlicht, 23 v. La Pallice n. Tonnay Cha- rente. Nero. 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Niobe, 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Pavo, 23 v. Hernosand te Zaandam. Pavo, 23 te Zaandam. Ponza, 22 v. Ursviken n. Zaandam. Ransel, 24 v. Hull te Amsterdam verwacht. Rema, 24 v. Amsterdam n. Rotterdam. Rex, pass. 24 Vlissingen n. Bristol. Rini, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Saba. verm. 23 v. Londen n Antwerpen. Swift, 23 v. Parijs n. Ronneby. Schippersgrncht, 24 v Mantyluoto te Amsterdam Silvaplana, 24 v. Vlissingen n. Rotteraam. Start, 23 bij Flambiohead. Swallow, '23 v. Antwerpen te Vlissingen. Spaarnestroom, 24 v. Fowey te Amsterdam. Tilly, 23 te Obbola. Tjoba, 24 v. Antwerpen te Vlissingen. Theano. 24 .v Belfast te Drogheda. Tromp, 23 v. Bordeaux n. West Hartlepool. Vlieland, 23 v. Kopenhagen te Parijs. Wim (v), 23 v. Birkenhead n. Avonmouth Westereems, pass. 2-l Vlissingen n. Antw. Westersingel. 23 v. Vlissingen n Plymouth. Willem Barendsz, pass. 23 Vlissingen n Antw. Wubbiena, 24 dwars Beachyhead n. Amsterdam. Westerhorn. 23 v. Fowey te Amsterdam. IJsel, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Zevenbergen, verm. 24 v. Bristol n. Whitehaven. Zeehaan, 23 v. Londen n. Loriënt. Zijpe, 24 v. Vlissingen n. Favershamn. SLEEPVAART Gele Zee, 23 v. Colombo n. Rotterdam met twee zuigers. Oceaan, 23 180 m. Z. ten O. Mobile met tanker. Poolzee, 23 220 m. N. eil. Reunion met bak en twee sleepboten. Zwarte Zee, 23 160 m. N. ten O. eil. Socotra met tanker. Thames, 23 200 m. W. ten Z. Fayal met ss „Cibao"

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 19