VAN NIEL Loosjes r v. PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Erian HORLOGES OMEGA-BU REN-PRONTO Een goed uurwerk, een blijvend geschenk^ Wereldnieuws Botsing van auto's leidde tot botsing van de bestuurders Newsweek onthult Sovjet-plan om Afrika te veroveren Op opgebroken rijksweg JJlpina. Een hoed naar maat Jet rlUKKlo befmycu buy! ZWITSERSE FABRIEKSMERKEN Tsjechoslozvaken zouden in Egypte als hefboom moeten dienen Algemene Boekhandel J VRIJDAG 2 5 NOVEMBER 195 5 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Haarlemse politierechter legt boeten op De radio geeft Zaterdag Bazar Marinehospitaal Zandvoortse opperman van steiger gevallen Opgelet! HET GROTE NIEUWS! DE KLOMPEN-CENTRALE Grote appeluitvoer naar Oost-Duitsland Burgemeester van Brielle benoemd Aantal verkeersongelukken in Amsterdam gestegen UICKS V VapoRub Aantal geregistreerde schildersbedrijven daalt Bus tegen tram; zes gewonden Contactgroep jongeren Oud-Katholieke kerk Brief van Galvijn bracht meer op dan een van Marx Militair défilé in Amsterdam Spoorwegen en bevolkings proces Vanmorgen stonden voor de Haarlemse politierechter een bloemenhandelaar en een veilingknecht uit Rijnsburg wegens mishandeling terecht naar aanleiding van een felle vechtpartij op 11 Mei van dit jaar op de rijksweg Amsterdam-Den Haag tussen deze twee inzittenden van een grote bloemenauto en de bestuurder van eeD personenauto. De wagens hadden elkaar nogal in de weg gezeten op een gedeelte van de rijksweg, waarvan een deel van de rijbaan was opgebroken. Naar uit de be handeling duidelijk werd (er werd aan deze complicatie niet veel aandacht be steed) zou de personenauto getracht heb ben vóór de vrachtauto langs opnieuw in de file te komen en daarbij waren de beide tvagens met elkaar in onzachte aanraking gekomen. Volgens de bestuurder van de personenauto en enige getuigen zou de bloemenauto niet minder dan drie keer tegen de personenauto zijn opgereden. Hoe dan ook, hij en de bloemenhandelaar kwa- bloemenkoopman gaf de eerste klap. Toen ontwikkelde zich een vechtpartij, waarbij de bestuurder van de personenauto zich ook niet onbetuigd liet, want volgens ge tuigen zat de bloemenkoopman „onder het bloed". De veilingknecht was ook de cabine van de bloemenauto uitgesprongen en had een weinig sportieve bijdrage in de gevechten geleverd door de wederpartij van achteren een trap in de knieholte te geven en ver volgens naar de cabine terugkerend de slinger te halen en de automobilist daar mee op zijn hoofd te slaan, zoals hij luide te kennen had gegeven. Dit werd hem echter door een der omstanders, een café houder uit Den Haag, belet, die rustig de cabinedeur dicht hield. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, zeide niet te begrijpen, waarom ten aanzien van de inzittenden van de vrachtauto voortdurend van „heren" was gesproken. Of de auto mobilist nu een verkeersfout heeft gemaakt of niet, deze beide lieden hebben hem op ADVERTENTIE Topprestatie uit het land van de Alpen: All-rlsk verzekerd op wereldpoll W. VOET ZONEN ANEGANG 15 - GR. HOUTSTR. 165 HAARLEM HORLOGERIE TEN BOOM BARTELJORISSTRAAT 19 HAARLEM TEL. 11541 een „beestenmanier" aangevallen en mis handeld. Hij eiste tegen elk van hen zes weken gevangenisstraf. De verdediger van de beide verdachten, mr. J. Roggeveen, ging toch even op de verkeerscomplicatie in om de verontwaar digde reacties van zijn cliënten beter te doen begrijpen: wat de automobilist had gedaan, was naar hij zeide niets anders geweest, dan snijden, zodat hij de aan rijding geheel aan zichzelf te wijten had. Ook hij is verontwaardigd uit zijn cabine gekomen en heeft als scheldwoord de uit drukking „Limburgse kaffers" gebezigd, naar aanleiding van de naam op de auto „Limburgse bloemenhandel", ofschoon beide inzittenden helemaal geen Limbur gers zijn. Hij achtte de handelaar en de veilingknecht wel strafbaar, de eerstge noemde omdat hij begonnen is, de tweede, omdat hij niet op een erg fraaie manier zijn tochtgenoot te hulp meende te moeten komen. Gevangenisstraffen achtte de raadsman voor dit geval veel te veel ge- eist en hij vroeg de politierechter om lich tere straffen, zoals boetes. De politierech ter legde de handelaar een boete van f 100 subs, dertig dagen op en de veilingknecht een boete van f 50 subs. 14 dagen. ADVERTENTIE In haarvelours 18.50 30 kleuren elk gewenst model 99 99 WILHELMINASTRAAT 16 Ruime keuze SHAWLS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Instrumentaal octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Salonorkest en solist. 13.40 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurs programma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Lichte muziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek over zicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Actua liteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Geva rieerd programma. 21.45 Sprong in het heelal, hoorspel. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij lui den de Zondag in, avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 Dansmuziek. 23.50—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 De Ontbijtclub. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Ka mermuziek. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang met commentaar. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Promenade-orkest. 15.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.50 Kamerorkest en soliste. 16.35 Onderwijs - volkszaak!. 17.15 rie. 16.50 Platen met commentaar. 17.15 Weekjournaal. 17.45 Instrumentaal kwintet. 18.00 Nieuws. 18.15 Commentaar. 18.20 Pla ten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 De Bijbel in het ker kelijk erf, causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Televizier. 20.40 Blues. 20.55 Pluim vee-tentoonstelling. 21.1522.15 Gevarieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroep-orkest. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kaleidoscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Vlaamse muziek. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Koor en orgeL 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Causerie. 20.00 Gevarieerd programma. 21.00 Orkestcon cert. 22.15 Chansons. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Dansmuziek. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Op de planken. (Op 224 en 49 m.). In het Marinehospitaal aan de Bloemen- daalseweg te Overveen werd Donderdag en Vrijdagmiddag een bazar gehouden waarop door de patiënten vervaardigde werkstuk ken werden verkocht ten bate van het Welfare werk van het Rode Kruis. Om 2 uur Donderdagmiddag werd de bazar door de commandant van het Marine hospitaal, de kapitein ter zee-arts E. W. Creyghton officieel geopend. Kolonel Creyghton legde in zijn openingswoord de nadruk op de belangrijke taak die het Wel fare werk de laatste tijd heeft gekregen. Hij prees het gezellig karakter van deze bazar, maar vond toch dat niet het hier ten toon gestelde materiaal de hoofdzaak was. De belangrijkste factor was zijns inziens dat de patiënten het afgelopen jaar bezig waren geweest. Hij bracht daarvoor dank aan de beide Welfare-leidsters mejuffrouw T. J. Jansen Hutteman en mejuffrouw A. F. van Wijngaarden en sprak tevens de hoop uit dat het Welfarewerk in het komende jaar weer mocht groeien, opdat de Welfare leidsters, samen met de geestelijken, dok toren en verpleegsters mogen samenwerken de zieke mens weer gezond te maken. Hierna werd de deur voor de talrijke koop lustigen geopend. In ernstige toestand in ziekenhuis opgenomen Vanmorgen is de zestigjarige opperman L. Koning uit Zandvoort van een steiger gevallen; met een gebroken rugwervel is hij naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. De heer Koning stond op een steiger van een bouwwerk aan de Van Lennepweg te Zandvoort, waar huizen in aanbouw zijn. De steiger was drieënhalve meter van de grond. Door nog onbekende oorzaak is hij eraf gevallen. Dokter Van der Meer consta teerde een gebroken rugwervel en liet de gewonde naar Haarlem overbrengen. De politie zal in samenwerking met de arbeidsinspectie een onderzoek instellen naar de deugdelijkheid van de steiger. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Suède Tasjes in kleuren 110.- ADVERTENTIE Bij aankoop van tenminste 10.— ontvangt iedere koper t.m. 3 December EEN VERRASSING 1001 artikelen vindt U bij ons Trappen, strijktafels, wringers, tafels, keukenstoelen, klompen. Emaille, Porcelein en Aardewerk in een enorme sortering DR. LEIJDSSTRAAT 10 - HAARLEM Telefoon 11784 ADVERTENTIE Ruim 70 jaar uitsluitend Uurwerken GROTE HOUTSTRAAT 86 Alleen betere kwaliteiten Uitstekend JONGENSHORLOGE 3UNGHANS ƒ36.50 Wekkers, Wekkerklokjes en Reiswekkers in eenvoudige, maar ook meest luxe uitvoering 1e klas merken Junghans - Kienzle - Mauthe Oost-Duitsland is de laatste weken een zeer belangrijke afnemer van Nederlandse appels. Elke dag worden belangrijke par tijen fruit naar dit land verzonden. Deze handel geschiedt meestal op compensatie transacties. In de periode van 31 October tot 5 November gingen er 1726 ton appels naar dit land en in de periode van 6 tot 12 November werden er 1580 ton appels uit ons land naar Oost-Duitsland geëxporteerd. De totale appelexport in de periode van 6 tot 12 November bedroeg 2770 ton. Daar van ging naar West-Duitsland 919 ton, naar Engeland 94 ton, naar België en Luxem burg 131 ton, naar West-Indië 6 ton en naar Oost-Duitsland 1580 ton. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari 1956 benoemd tot burgemeester der gemeente Brielle de heer D. M. van Zwieten, wonende te Oosterbeek. De heer Van Zwieten is vroeger burge meester van Makassar geweest en was na zijn repatriëring enige tijd werkzaam als Kiezers. Volgens gegevens van het Franse nationale instituut voor de statistiek zullen bij de komende Franse verkie zingen meer dan 25.000.000 personen op de verkiezingsregisters ingeschreven staan. Op 31 Maart zijn dat er 25.250.000 van wie 11.800.000 mannen en rond 13.500.000 vrouwen. Dreiging. Piloten van de Franse burger luchtvaart hebben Donderdag gedreigd evenals het grondpersoneel in staking te zullen gaan als de plannen, om door het inschakelen van personeel van de lucht macht het vliegverkeer uit te breiden, voortgang vinden. Ook daar. Het aantal motorvoertuigen in de Unie van Zuid-Afrika is van 384.000 in 1945 gestegen tot 780.000 in 1955. De totale waarde van het autopark wordt thans geschat op 6 milliard gulden. Aan wegverbetering werd in het afgelopen jaar 260 millioen gulden besteed, wat neerkomt op 2 procent van het natio nale inkomen. In October zijn door de Amsterdamse politie 1851 verkeersongevallen geconsta teerd, waarvan 213 of 11,3 pet. van ernstige aard waren. Dit aantal is 9,5 pet. hoger dan dat in September 1955. Ten opzichte van October 1954 is het aantal sterk gestegen, namelijk met 22 pet. Vergeleken met Octo ber 1949 is het aantal zelfs ruim verdub beld. In October waren 368 personen betroffen bij verkeersongelukken. Daarvan werden 126 of 34,2 pet. gedood of ernstig gewond. In de eerste tien maanden van 1955 zijn totaal 3882 verkeersslachtoffers geteld, waarvan 64 zijn overleden en 1343 ernstig werden gewond. Dit aantal is 6,9 pet. hoger dan in de eerste tien maanden van 1954. Deze stijging bedraagt voor het aantal ge- doden en ernstig gewonden 33,3 pet. ADVERTENTIE .-S5xS,\ Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd is! Hè! Wal een opluchling, wanneer U legen bedtijd Vicks VapoRub op Uw borst, keel en rug wrijft! Het ademen gaat gemakkelijker en het benauwende slijm komt los, terwijl U de medicinale dampen inademt. Tegelijkertijd verlicht de verwarmende pleister- werking vlug de be nauwdheid in de borst. In Utrecht heeft de Nederlandse bond van Christelijke Schilderspatroons zijn jaarvergadering gehouden onder voorzit terschap van de heer F. F. van der Wey uit Leeuwarden. Deze zei in zijn openingsrede onder meer, dat de eenmansbedrijven op den duur verdwijnen. Het aantal geregi streerde schildersbedrijven, in 1940 onge veer 12000 a 13000, is in de afgelopen vijf tien jaar met ongeveer 17 percent gedaald tot iets beneden de 10.000. De bedrijfsbe zetting is aanmerkelijk groter geworden. Voor het afnemen van het aantal kleine ondernemingen noemde de heer Van der Wey een samenstel van oorzaken. Onder meer is het werkterrein door de betere verbindingen groter geworden en daarmee de mogelijkheid tot uitbreiding van de ondernemingen. De eisen van de Vestigingswet, de sociale voorzieningen voor de schildersgezel en de oudedagsvoorziening werken naar de me ning van de voorzitter mee aan een natuur lijke sanering van het schildersbedrijf. De ontwikkeling naar grotere ondernemingen leidt naar een bredere opleiding. Het wordt daarom noodzakelijk geacht de eenzijdige ambachtelijke opleiding om te zetten in een ambachtelijke en een zakelijke opleiding. Toen op de Oost-Zeedijk te Rotterdam een tram bij e,en halte stopte, slipte een een tram bij een halte stopte, slipte een de rails en botste tegen de achterzijde van de tram. Zes buspassagiers werden gewond, van wie er vijf naar een ziekenhuis werden vervoerd. Zij hadden hoofdzakelijk snij- wonden opgelopen. NEW YORK (Reuter-UP) Het Ameri kaanse weekblad „Newsweek" heeft, wat het noemt „het werkelijke Sovjet-Russische plan" voor de verovering van het Afri kaanse vasteland gepubliceerd. Volgens het tijdschrift is het plan verkregen door toe doen van een pas overgelopen agent van een communistische geheime dienst, wiens naam niet wordt genoemd. Volgens het artikel heeft het Kremlin besloten voorrang te geven aan infiltratie in Afrika, inschake ling van alle communistische en dergelijke organisaties achter nationalistische bewe gingen in Afrika en steunverlening aan alle vormen van revolutionnaire gewelddadig heid en godsdienstige dweepzucht. Newsweek beweert, dat de Russen van plan zijn „een groot nieuw spoorwegnet in Egypte" aan te leggen, waarvoor honderden technici naar dat land moeten worden ge zonden. Verder wordt gesproken van groot scheepse aanbiedingen van economische hulp en samenwerking aan Ethiopië en Libye. Er wordt ook gepoogd de sociale on rust in Franse, Britse en Portugese kolo niën de sociale onrust aan te wakkeren en de medicijnmannen voor de zaak van het communisme te winnen, aldus „Newsweek". De tegenstanders van premier Strijdom's „apartheidspolitiek" in Zuid-Afrika zouden eveneens worden gesteund. Volgens „Newsweek" is dit plan in Mos kou opgesteld kort na de Aziatisch-Afri- kaanse conferentie in April te Bandung. Driemanschap Drie hoge Sovjet-functionarissen zijn met de uitvoering van het Afrikaanse pro ject belast: Sjepilov, titulair hoofdredacteur van de Pravda; kolonel-generaal Rassadin, directeur van het pas opgerichte departe ment van Afrikaanse zaken in het Sovjet instituut voor psychologische oorlogvoering en Soeslov, hoofd van het internationale bureau van de communistische partij. „Newsweek" zegt dat Afrikaanse agita tors worden opgeleid in de buitenwijken van Praag en op andere plaatsen in Tsje- choslowakije.Zij worden binnengesmokkeld De Oud-Katholieke Pers verzoekt ons te melden dat er onlangs door een aantal Oud-Katholieke jongeren een contactgroep is gevormd', welke ten doel heeft deze kerk grotere bekendheid te geven; vragen van jongeren op het terrein van haar leer, leven en liturgie te beantwoorden en hen, die de gemeenschap met de Oud-Katholieke Kerk zoeken daarheen de weg te wijzen. De activiteit van deze groep moet gezien worden als een verdere uitbreiding van het reeds jaren bestaande werk van Apostoleia, het Oud-Katholiek bureau tot verbreiding van het geloof. De leiding van deze jongerengroep be rust bij vier personen, van wie er drie op latere leeftijd tot deze oudste kerk van Ne- Apostoleia. volle instemming van de geestelijkheid en v/ordt gedaan in nauwe samenwerking met derland zijn overgegaan. Het werk heeft de Hun, die hiervoor belangstelling hebben, v/ordt verzocht zich onder opgave van leeftijd en geslacht bekend te maken aan de secretaresse, mejuffrouw P. H. Bogert, Emmaplein 22 te Bilthoven. adjunct-directeur van de J. P. Heyestich- stu(lie De Franse marine heeft, in overleg ting. Hij is lid van de Party van de Arbeid. met ^et commissariaat voor atoom energie, de mogelijkheid van de bouw van een atoommotor voor onderzeeboten in studie genomen. Klacht. De Amerikaanse federale rechter Bottle heeft ambtenaren in het district Randolph (Georgia, V.S.) opdracht ge geven binnen tien dagen de namen van 134 negers, die van de lijst van kiesge rechtigden waren afgevoerd, weer op deze lijst te plaatsen. Tegen de drie ambtenaren was dooc negers een aan klacht ingediend, omdat hun het recht was ontzegd in 1954 deel te nemen aan een tussentijdse verkiezing. Een jury heeft 22 van de gedupeerde negers een schadeloosstelling van 880 dollar toege kend, te betalen door twee van de amb tenaren. Communistische pop. Maarschalk Boelga- nin heeft de elfjarige Ann Latman uit Los Angeles op haar verzoek een pop in Russische klederdracht doen toe komen. Vroegere brieven van Ann aan Boelganins voorganger, Malenkov, wa ren nooit beantwoord. De Russische pop is de zestigste in de verzameling van Ann. Zij heeft tot 200 buitenlandse lei ders dergelijke verzoeken gericht, waar van er 55 met succes zijn bekroond. Blijf liggen! De soldaten van het nieuwe West-Duitse leger zullen in hun kazer nes en kampen het nieuwste gerief vin den. Zo zullen zij bijvoorbeeld de be schikking krijgen over schuimrubber kussens en -matrassen. In studie. Een commissie bestaande uit leden van de Britse verkeerscommissie, de twee luchtvaartmaatschappijen en het ministerie van Verkeer bestuderen op het ogenblik de mogelijkheid van een zogenaamde monorail-verbinding tus sen het centrum van Londen en London Airport. Model. Vijftien werken van de Nederland se beeldhouwster Elisabeth Model zijn momenteel te zien in het instituut voor Chinese cultuur te Washington. Een bij zonder fraai werk is een uit ebbenhout gesneden figuur „de vader", ter herin nering aan haar echtgenoot, die enige jaren geleden is gestorven. Beiden zijn in de oorlogsjaren uit Nederland ge vlucht en in 1941 in New York aange komen. Mevrouw Model heeft zich in de Verenigde Staten grote bekendheid ver worven als kunstenares. Kanselier. Donderdag is de koningin-moe der van Engeland Elizabeth, geïnstal leerd als kanselier van de universiteit van Londen. De plechtigheid werd ge houden in de „Royal Festival Hall". De Koningin-moeder is de eerste vrouw, die deze functie bekleed. via Roemeense en Bulgaarse havens aan de Zwarte Zee. „Newsweek" documenteert het artikel met verscheidene Praagse adressen waar kaartarchieven en centra van onderzoek zijn gevestigd. Een half dozijn Tsjechische deskundigen voor Afrika dat voor het pro ject bestemd is, wordt met name genoemd, onder wie de ontdekkingsreizigers Hanzel- ka en Zikmund. De Tsjechische minister zonder portefeuille Josef Maurer zou belast zijn met de leiding van het Egyptische spoorwegnet. De meeste wapens die naar Afrika gestuurd worden, zullen van Tsje chisch fabrikaat zijn. In Tsjechoslowakije vervaardigde machinegeweren moeten uit Russische havens aan de Zwarte Zee naar havens aan de Afrikaanse Oostkust ge stuurd worden, via Perzische en Armeense tussenpersonen. ADVERTENTIE Van Zaterdag 26 November af tot Zaterdag 3 December geopend van des morgens 8 u. 30 tot des avonds 10 uur. Grote Houtstraat 100 - Tel. 17472 Rijksstraatweg 125 - Tel. 23991 GENèVE (Un. Press) Een agent die optrad voor de Sovjet-Unie heeft een brief van Karl Marx gekocht voor zevenhonderd gulden op een veiling van historische brie ven en manuscripten in Genève. Twee manuscripten van Mozart werden respectievelijk voor vijfduizend en 4600 gulden gekocht door een Zwitsers-Duitse kunsthandelaar. Een gesigneerde brief van Napoléon Bonaparte aan de stedelijke auto riteiten van La Ciota bij Marseille werd voor 1400 gulden eigendom van een Frans man. Ook een brief van de Franse diplo maat Talleyrand, die over de recrutering van Zwitsers in het leger van Napoléon ging, ging naar een Franse koper. Een brief van Shelley werd voor achthonderd gulden gekocht door Britse handelaars, die ook duizend gulden over hadden voor een brief van de Franse auteur Flaubert. Andere gesigneerde brieven en de prijzen die ze opbrachten waren: Calvijn 2500 gulden, Rousseau 230 gulden, de markies de Sade 130 gulden, Baudelaire 570 gulden en Ein stein 170 gulden. Een brief van de Guillotin de uitvinder van de guillotine, bracht 57 gulden op. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Koninklijke Stuclentenschiet- vereniging „Amsterdam" zal Zaterdag voor de studensociëteit in de Sarphatistraat te Amsterdam, een militair défilé worden ge houden, waaraan deelnemen pelotons van de Studentenschietvereniging, de Utrecht se studentenweerbaarheid „Pro Patria" uit Leiden en de Delftse studentenweerbaar heid, 150 adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine uit Den Helder en 200 cadetten van de Koninklijke Mili taire Academie uit Breda, in ceremonieel tenue, met het tamboerkorps van de K.M. A. en de Luchtmachtkapel. Na het délifé, dat om half elf begint, zal een mars door de stad worden ge maakt. "tl cell i.. Itet zo 57. Langs de weg stond de kist, waarin Joris Goedbloed gevangen zat. Het sterke touw, dat er omheen was gewonden, be lette hem om zich met het glas zwaar water uit de voeten te maken en dit vond hij natuurlijk wel jammer. Maar omdat hij in zijn wisselvallig bestaan geleerd had, zich naar de omstandigheden te plooien, wachtte hij nu maar rustig af en rookte de ene sigaret na de andere. Naar mate de tijd verstreek begon hij echter ongeduldig te worden. „Het komt niet te pas, om een kist met kostbare inhoud zo maar langs de kant van de weg te laten staan", mompelde hij. „Laat ik maar eens trachten, of ik met mijn sigaret dat touw kan bereikenTerwijl Joris aldus tot uitbraakpogingen overging, boog de huur- boef Honnepon zich uit de cabine van de voortjagende vrachtwagen en staarde ont zet naar de lege laadbak. „Stop baas! Stop!", riep hij uit, „we zijn de kist kwijt! Die is er zeker afgevallen!" „Kissie weg?" herhaalde Chi Fon verschrikt. Vlug ons maken draaien!" Tegelijkertijd liet hij de auto een scherpe wending maken en stoof met loeiende motor de weg terug, die zij gekomen waren. „Ons MOETEN kissie terugvinden", siste hij. VERHOUDINGSGEWIJS het grootste aantal emigranten zijn de Verenigde Sta ten binnengestroomd tussen de jaren 1870 en 1890, toen het grote vlaktegebied in het Westen was opengesteld en voor land bouwers en veehouders toegankelijk was geworden. De rechten der Indianen waren in verschillende staten afgekocht en het aldus vrijgekomen land werd ter beschik king van kolonisten gesteld, hetgeen in vele gevallen tot een werkelijk waanzinnige stormloop naar de nieuwe ge bieden aanleiding gaf. Howel de kolonisatiepolitiek van de regering dus een be langrijk aandeel had in de be- V volhing der lege gebieden, is de bijdrage die de spoorwegen in dit be volkingsproces hebben geleverd, zeker niet minder belangwekkend. Aan deze lichamen was in de loop der tijden zó veel land voor niets weggeschonken, dat tot 1890 alle land dat gratis ter beschikking van de kolonisten was gesteld, hiertegen nauwelijks opwoog. Deze opeenhoping van land in handen van enkele spoorwegmaat schappijen had uiteraard bijzondere con sequenties, want de spoorwegen waren hierdoor ten nauwste betrokken bij de ex ploitatie van ijzer-, koper-, steenkolen en andere mijnen in hun gebieden, evenals bij de houtaankoop of bij welke andere werkzaamheid ook die op hun grond kon geschieden. Zo vertelt Winston Churchill dat de spoorwegen in de staat New Hampshire de oppermachtige regeerders waren; de staat Wisconsin was in de tach tiger jaren horig aan de spoorweg- en houtbelangen, de Southern Pacific was volgens Frank Norris de octopus die Cali- fornië beheerste, de wetgevende vergade ring van New York werd voor een belang rijk deel door de spoorwegen gekocht, kortom, de landschenkingen uit voorgaan de perioden hadden tot gevolg dat het gehele economische en politieke leven in de Verenigde Staten met de spoorwegbe- langen waren verbonden, van welk ver schijnsel tot op de huidige dag nog de ge volgen merkbaar zijn. Zoals gezegd, vormt de rol die de spoor wegmaatschappijen in de kolonisatie van v het Westen op zich hebben genomen, een nog veel merkwaardiger hoofdstuk. Om het voor niet ontvangen land, dat voor mijn- of bos bouw weinig uitzichten bood, aan de man te brengen, gingen deze ondernemingen er namelijk toe over de grond aan kolonisten te verkopen. De Northern Pacific, die over vele millioenen ha. kon beschikken, overstroomde Europa met pu blicaties over de bijna tropische vrucht baarheid van de Westelijke grond en had een tijdlang meer dan 800 buitenland se agenten in dienst om aan de emigran- ten-in-spe land te verkopen. De Santa Fé haalde duizenden Russische Mennonieten in het land, de Southern Pacific trok voornamelijk Duitsers en Scandinaviërs aan, en in 20 jaar tijds stroomden 8 mil lioen emigranten het land binnen, die in verschillende streken langs deze spoor lijnen tot op de huidige dag het karakter van de landelijke bevolking bepalen. Weliswaar in mindere mate dan een halve eeuw geleden, maar in allerlei facetten van het dagelijks leven toch nog duidelijk merkbaar. Over spoorwegen gesproken, weet u dat men eens houten rails en papieren wielen heeft gebruikt? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2