Blocnote-omslag KIJKEN, VOELEN EN KIEPEN ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Klimrozen in de tuin Speelgoed Groenten op elke dis GESCHENKEN „Elizabeth" 11 Spion in de Sovjet-Unie tot 5 jaar veroordeeld Valse documenten op Java in krant gepubliceerd Ir. K. Dees overleden exclusieve f Effecten- en U Kleinere bedrijven met V Geldmarkt J risicodragend kapitaal DIT MAKEN WE ZELF KIPPENSOEP Vliegende vroedvrouwen ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 Restez jeunes, bien coiffées par HAUTE COIFFURE Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 ADVERTENTIE VOOR DE MODERNE VROUW SCHOONHEIDSPREPARATEN LOTIONS - PARFUMS van: ELIZABETH ARDEN GUERLAIN LANCÖME MAX FACTOR YARDLEY HAMOL VITAMOL COMPROMIS HUDNUT CHANEL JAQUES FATH LANVIN CARON MARCEL ROCHAS WORTH JEAN PATOU LENTHéRIC Zandvoortselaan 75 Heemstede Telefoon 27938 Grote sortering Franse, Italiaanse, Weense bijoux. MOSKOU (Reuter) Het Russische re geringsorgaan „Izvestia" meldt dat een in Rusland geboren „agent van een der bui tenlandse inlichtingendiensten" veroor deeld is tot vijf jaar ballingschap. De ver oordeelde. de dertigjarige A. M. Novikov, had een lichte straf gekregen omdat er re kening mee gehouden was, dat hij zich vrijwillig had gemeld en dat hij zijn spijt had betuigd. (In Juni werd bekendgemaakt, dat twee in Rusland geboren Amerikaanse spionnen „gerehabiliteerd" waren, nadat zij een vol ledige bekentenis afgelegd hadden. Novikov was in 1942 door de Duitsers gevangen genomen. In 1947 ging hij met een groep ontheemden naar Marokko. In 1952 sloot hij zich aan bij een anti-Sovjet organisatie en hij werd, na een opleiding in een spionnageschool in Duitsland, met een vliegtuig naar Wit-Rusland gebracht. Bij zijn overgave leverde hij een radio toestel, wapens en valse documenten aan de Sovjet-autoriteiten uit, aldus de „Izvestia". Agitprop (AFP) De Sovjet-pers deelt mede, dat Fjodr Konatantinov benoemd is tot chef van de afdeling „agitatie en propaganda" (Agitprop) van het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie. In de berichten ontbreken aanwijzingen over de post van zijn voorganger, Vladi mir Kroesjkov. DJAKARTA (United Press) Een vroe gere chef van de Indonesische geheime po litie heeft verklaard dat bepaalde docu menten die het bestaan van een buiten landse samenzwering om Indonesië te ver nietigen zouden bewijzen, vervalsingen zijn. De documenten twee brieven zijn af gedrukt in een krant op Midden-Java. De krant zei dat de documenten president Su karno's beschuldiging steunen dat buiten landse imperialisten samenzweren om zijn land te vernietigen. In de twee brieven wordt er op gezinspeeld dat nationalisti sche Chinese agenten achter het complot zitten. Sosroadanukusumo, vroegere chef van de afdeling crimineel onderzoek, zei dat hand schriftdeskundigen bewezen hebben dat de brieven vervalsingen zijn toen hij nog in functie was. Hij zei door ex-minister Djody Gondokusumo ontslagen te zijn om dat hij weigerde de vervalste documenten te accepteren. De tegenwoordige regering heeft Sosroadanukusumo eerherstel gege ven. Tegen Djody is een proces aan de gang op beschuldiging van verkoop van visa aan Chinezen. De directeur van Bouw- en Woningtoe zicht te 's-Gravenhage, ir. K. Dees is, toen hij in zijn auto op de Waalsdorperweg reed, onwel geworden. Zijn wagen botste tegen twee geparkeerde auto's en kwam toen tot stilstand. De heer Dees werd naar het Diaconessenhuis gebracht, waar hij later is overleden. Ir. Dees was 62 jaar. Hij kwam op 1 Augustus 1921 in dienst van de gemeente Den Haag. In 1945 werd hij benoemd tot directeur van Bouw- en Woningtoezicht. ADVERTENTIE kunstnijverheid kleinmeubelen lampen aardewerk weefwerk Woensdag 30 November, 20 uur, wordt in „Zomerlust", Santpoort, een concert ge geven door de zangvereniging „Vox Hu mana" onder leiding van Anton de Beer met medewerking van Gorry van Beckum, sopraan. oor V rouw Het kan heerlijk zijn een broer te be zitten, helaas niet als het tegen Sinter klaas loopt, dan blijken alle broers plot seling grote problemen. Want hoe ver zin je een nieuw cadeautje? Potloden en vulpennen hebben ze natuurlijk al en dassen en zakdoeken behoren tot rie „hè, nee" afdeling. Gelukkig wisselen ze nog wel eens van hobby. De onze b.v. is opeens een verwoed verzamelaar van gramofoon- platen geworden, specialiteit volksliede ren en dansen. En toen hadden wij het meteen! De stapel platen wordt zo lang zamerhand zo groot, dat hij onmogelijk uit zijn hoofd kan weten wat hij al wel, en wat hij nog niet heeft. Wij hebben daarom een opschrijfboekje gekocht met ,,VOOR SECUUR WERK, dus werk, dat er echt op aankomt, moet je vrou wen hebben. Het letten op kleinigheden ligt een man niet zo". We hoorden dit reeds eerder en het wordt ons opnieuw verteld tijdens ons bezoek aan het vertinningsbedrijf van de N.V. Breedband te IJmuiden. We stelden spe ciaal belang in het 'werk van het zeventigtal meisjes in deze mannenmaat schappij met een personeel van liefst achttienhonderd. Voordat de platen vertind blik, waarin later de melk, de erwten of de kersen op sap zullen worden verpakt, de tocht voor verdere verwerking naar diverse fabrieken ondernemen, moeten ze aan een strenge keuring worden onder worpen werk, dat van eminent belang is. VLIEGENSVLUG doen deze meisjes een heleboel handelingen tegelijk: kij ken, de dikte voelen en het kiepen van de plaat, die ongeveer een kilo weegt, van de ene stapel op de andere. Geen bobbeltje of dun plekje wordt gemist; onherroepelijk gaat zo'n plaat opzij, want zwakke plekjes zijn voor conser venblikken, die soms lang bewaard - moeten blijven, nu eenmaal taboe. De meisjes hebben, ondanks de hand schoenen, die ze dragen, het juiste ge voel in hun vingers met één gebaar kunnen ze constateren of de plaat niet te dun is. De moeilijkheid van het werk ligt niet op de eerste plaats in wat er van de spieren wordt vereist, maar in de verantwoordelijkheid, die er op rust. „Is het niet vermoeiend, zo de hele dag staan?" vragen wij een aardig blond je. „Dat went gauw", vertrouwt ze ons toe. ,,'s Maandags, als ik nog niet in de weekroutine ben, is het wel eens even moeilijk. Maar we pauzeren 's morgens en 's middags een kwax-tier en tussen de middag hebben we een uur vrij". Achter een andere werktafel staan twee meisjes. Een ervan blijkt een leerlinge te zijn, die bezig is aan haar opleiding van drie maanden. „Wil het al een beetje?" vragen we. „Soms heb ik wel eens „jeukende" ogen van al dat kijken, maar het gaat al veel beter". Het licht, dat boven iedere tafel is aangebracht, werpt reflexen op het glanzende blik. In rijen van zes staan de brede tafels in de grote hal en bij iedere twee ï'ijen hoort een groepsleidster. Van tijd tot tijd klinkt radiomuziek. De meisjes dragen allen een aardig donkerblauw jurkje, met wit gegarneerd. Jaarlijks worden hun twee van dergelij ke japonnetjes door het bedrijf ver strekt. De voeten steken in steVige beige sportschoenen en een schortje van don kerblauw ribfluweel completeert het ge heel. In acht uur gaan er zo gemiddeld zes duizend platen door hun handen, elk met een gewicht van ongeveer een kilo en een formaat van circa zeventig bij negentig centimeter. De aankomertjes beginnen meestal mét tellen en- krijgen zo spelenderwijs handvaardigheid en in zicht in de grove fouten. Twee en een half jaar geleden werd deze afdeling met zes meisjes begonnen; nu is dit aantal al tot zeventig aange groeid. Toch zijn er nog steeds werk krachten tekort. Een middag in de week neemt elk meisje deel aan een tweejaar lijkse cursus, die haar voorbereidt op het „beroep" van huisvrouw. Dit gebeurt door de instellingen Mater Amabilis en de Zonnebloem, welke speciaal het on derwijs aan werkende meisjes in de middaguren verzorgen. Mede door afwe zigheid in verband met ziekte en vacan- tie geeft dit nog wel eens moeilijkheden, zodat men er steeds op uit is nieuwe krachten te zoeken. OP DE ORDERBRIEFJES staat ook de bestemming van het blik vermeld en Gezicht op de afdeling controle van het vertinningsgbedrijf der N.V. Breed band te IJmuiden, waar zeventig meisjes blikken op blik. er wordt op aangegeven aan welke eisen het materiaal moet voldoen. Een droge inhoud stelt uiteraard andere eisen dan bijvoorbeeld vruchten op sap. De meis jes weten dus het hoe en waarom en kennen ook de naam van de klant. De praktijk heeft geleerd, dat er op die manier geanimeerder wordt gewerkt. Losjesweg vraagt men elkaar: „Zo, ben jij met het blik van die Turk bezig?" Blijkt het, dat één stapel steeds het zelfde mankementje vertoont, dan gaat men de machine controleren, die er verantwoordelijk voor is, zodat er di rect kan worden ingegrepen. Men werkt hier met vaste lonen, daar de bedrijfsleiding er afkerig van is door stukloon het tempo op te voeren. Elk jaar maakt men enkele excursies naar fabrieken, waar de producten worden verwerkt en in het eigen bedrijf hebben 'de meisjes natuurlijk ook rondgekeken. Met ontzag hebben ze bij de gigantische walsen gestaan: hier wordt het staal geperts en later spuwen die enorme walstuigen de dunne platen kant en klaar (aan één stuk) uit een fasci nerende afdeling, waar de stoom er in de natriumverlichting als een fantas tisch vuurwerk uitziet. Op onze rondgang mochten we een blik werpen in de kleedkamers, waar elk meisje haar eigen kastje heeft en die voorzien zijn van lange rijen wasta fels en douchecellen. De cantxne .ziet ex- buitengewoon gezellig uit en heeft een breed terras, waarop in de zomer rie ten stoelen staan. Men kan er genieten van een heerlijk uitzicht op de duinen van IJmuiden. TINEKE RAAT een »spiraa<Trug en een alphabetische in deling (die kunt u er ook zelf in ma ken), om de nieuwe aanwinsten te no teren. Omdat we het nog wat kaal von den, hebben we er een omslagje voor gemaakt met bijgaand figuurtje erop, vanwege het volkse karakter. Als Volen- dam u niet zo ligt, kunt u haar natuurlijk ook een andere kledei'dracht aantrek ken. Neemt u voor de ondergrond een fris kleurtje en voor het appliqueren fel gekleurde lapjes en bandjes. Probeert u het niet al te fraai te maken met losse vlechtjes en schortjes, dat maakt het meestal meer rommelig dan mooi. De afwerking hielden we in dezelfde stijl, door de buitenkant met een biesje af te wei-ken, waar de helft van een zigzag bandje onderuitkomt. Mocht u niemand met dit omslagje kunnen verblijden, dan kunt u het fi guurtje b.v. voor een wandlapje gebrui ken om het aan uw vriendin in het bui tenland' te sturen! Gebonden kippensoep. 1 kip, 2 a 2,5 1. water, uit, wortel, petex'selie, foelie en tijm, 3,5 gr. maizéna of rijstebloem. Kook de kip met alle organen zout en de kruiden gaar. Neem de kip, die zeer gaar moet zijn uit de bouillon en zeef deze door een fijne doek. Bind de bouillon met aangemengde rijstebloem of maizena. Maak de soep naar verkiezing af met kleine klontjes margarine en gebruik kleine stukjes van het borstvlees als vulsel. Misschien heeft het zin onze Neder landse huisvrouwen eens attent te ma ken op een eenvoudige mogelijkheid om verse groenten bij ieder gerecht op ta fel te brengen, zonder dat het menu er door gebonden wordt aan bepaalde eentonigheden. In sommige Zuid-Ame rikaanse landen - die overigens bekend staan om hun heerlijke kookkunst - heeft men de gewoonte om een glazen bakje met vers, koel water op tafel te zetten zoals iedere Franse tafel met brood wordt uitgerust. In het bakje bevinden zich verschillende soorten rauwe groenten, zoals penen, selderij, bloemkoolstronken, komkommerrepen en peterselie, bovendien nog inheemse groentesoorten die wij hier niet ken nen. Deze rauwe groenten worden door de aanzittenden met de hand uit het bakje genomen en opgegeten tussen soep en hoofdgerecht. Op deze wijze krijgt men bij iedere maaitijd een vol doende hoeveelheid vitaminen binnen en bovendien heeft men ivat te doen tussen de gerechten door, ivat vooral in restaurants een aangename afwisse ling brengt. De volgende maand zal Oostenrijk een „vliegende vroedvrouw" rijk zijn. Op het ogenblik wordt de 33-jarige Fi-anzi Hain geoefend in parachute springen, omdat het haar taak zal wox-den hulp bij bevallingen te verle nen in door de sneeuw geïsoleerde al pendorpjes, die alleen bereikbaar zul len zijn door per valscherm uit vlieg tuigen van de Oostenrijkse alpenwacht te springen. Tuin en huis behoi-en eigenlijk één harmonisch geheel te vormen en dat kan men ook in de hand wex-ken door klim planten aan te wenden en dit wil ove rigens nog helemaal niet zeggen uw huis onder een lawine van klimplanten te bedekken; stijl en architectuur van het huis dienen in ieder geval behouden te blijven. Klimi-ozen komen voor gevel beplanting in ieder geval in aanmerking, doch het is niet goed hen pal tegen de muur te poten. Breng liever eerst een geraamte van hout en draad tegen de muur aan op een afstand van onge veer zeven centimeter en daarlangs kunnen dan de lange scheuten geleid worden. De wind kan er dan eens lekker doorheen blazen en dan zullen uw rozen Klimrozen als gevelbeplanting. ook niet zo spoedig last van het wit heb ben; een nax-e meeldauwzwam die 's zo mers wel te bestrijden is op een zonnige dag door te stuiven met bloem van zwa vel, doch voorkomen is hier ook beter dan genezen. Klimi-ozen moeten wel een voedzame gx-ond hebben en het plantgat moet niet alleen voldoende diep, doch vooral ook breed genoeg gemaakt wor den. Als straks de wortels gaan groeien zullen ze niet direct op een harde, on doordringbare wand moeten kunnen stuiten; de gi-oei zou er door belemmerd wox-den en dat moet men toch zien te voorkomen. G. KROMDIJK Dat thans een wetsontwerp is verschenen voor de Stichting van een Industrieel Ga rantiefonds duidt er wel op dat de Neder landse regering, gelijk we trouwens reeds eerder hebben opgemerkt, met de onlangs genomen maatregelen tot beperking van de credietverlening niet bedoelde de industrië le expansie te stuiten. Die industriële ex pansie is noodzakelijk en vraagt voort durend nieuwe investeringen, ook al zullen deze, zoals ir. J. M. Matthijsen in zijn openingsrede op de efficiency-dag te Utrecht heeft opgemerkt, vooral in de diep te moeten geschieden en op de besparing van arbeid zijn gericht. Juist nu zal de Nederlandse industrie en zullen ook de handels- en transportbedrijven naar ver dergaande mechanisatie en rationalisatie van de menselijke en machinale arbeid moeten streven, mede om op die wijze een bijdrage te leveren tot opheffing van het arbeiderstekort. Hoezeer dus ook voor een al te ruime credietverlening moet worden gewaarschuv/d, men zou de paarden achter de wagen spannen door aan de nieuwe in vesteringen bij de bedrijven grote belem meringen in de weg te leggen. Ook hier moet naar het juiste evenwicht worden ge zocht en de Stichting Industrieel Garantie fonds, waarvoor thans het wetsontwerp is ingediend, kan worden gezien als een po ging om ook de kleinere ondernemingen in staat te stellen investex-ingen te doen,welke aan de expansie en de rentabiliteit van hun bedrijf ten goede zullen komen. De Stichting zal een kapitaal hebben van 30 millioen, dat zo nodig tot 100 mil- iioen kan worden verhoogd en dat ver kregen wordt uit de tegenwaarderekening bij de Nederlandsche Bank, die in de Marshallhulp haar oorsprong vindt. Met een volledige of beperkte garantie van ge noemde stichting zullen de institutionele beleggers leningen kunnen verstrekken aan nieuwe ondernemingen of zulke, die nog geen vaste voet op de kapitaalmarkt heb ben kunnen krijgen. De bedragen, welke op deze wijze door de Stichting worden ge garandeerd, blijven tot 1 millioen, max. 2/2 millioen beperkt, waaruit ook wel blijkt dat het voornamelijk de bedoeling is kleinere ondernemingen te helpen. De grote helpen zich zelf wel. Zij hebben een vol doende entrée in de risicodragende sector van de kapitaalmarkt, zowel bij de particu liere belegger als bij de grote beleggings instituten, welke de laatste tijd als bekend zelfs rechtstreeks in de aandelenkapitalen van industriële ondernemingen deelnemen. Ook al is men geen voorstander van over heidsbemoeiing in het algemeen, zo moet toch worden toegejuicht dat genoemd wets ontwerp thans eindelijk is ingediend, nadat over het probleem van de omzetting van risicomijdend in risicodragend kapitaal reeds jaren is gedokterd. Het feit dat de besparingen van de bevolking met name sinds het einde van de oorlog in toenemen de mate via de levensverzekeringsmaat schappijen en de sociale fondsen plaats hebben, heeft het aanbod van risicomijdend kapitaal aanmerkelijk vergroot. Deze beleggingsinstituten hebben als eerste voorwaarde van hun soliditeit dat aan de verplichting tot uitbetaling van de nominale geldbedragen kan worden vol daan, ongeacht de reële waarde, de koop kracht van het geld.'Ook al is de laatste tijd aan de aandelenbelegging door derge lijke instellingen xneer aandacht geschon ken en hebben de Rijksfondsen, zoals men weet, onlangs de bevoegdheid gekregen een klein percentage van hun kapitaal in aan delen te beleggen, een belangrijke rol spe len deze beleggingen in de sector van bet risicodragend kapitaal nog niet. Uit het verslag van de Verzekeringskamer over 1954 is bijvoox-beeld gebleken dat het De gx-ote dag nadert nu snel. Spoedig zullen onze kinderen de wonderen der zich snel ontwikkelende speelgoedindus trie kunnen genieten in meer of minde re overvloed. De Nederlandse speelgoed fabrieken weren zich geducht en nemen een steeds groter aandeel in de produc tie, waarbij opvalt dat zij wat kwaliteit en originaliteit betreft uitstekend voor de dag komen. Zij leggen zich meren deels toe op paedagogisch speelgoed, en wagen zich meestal niet aan afschrik wekkende m oord werk tuigen in minia tuur, waarop buitenlandse fabrikanten zo dol zijn. Oorlogsspeelgoed is uit den boze en dat wordt door steeds meer ouders ingezien. Hoe meer keus er is op ander gebied, des te gemakkelijker is het om het kopen van oorlogstuig te ver mijden. De Nederlandse industrie helpt daarbij. totaalbedrag van de beleggingen bij de levensverzekeringsmaatschappijen, dat uit. 1944 nog slechts 2 milliard bedroeg, uit. 1954 tot ruim 5 milliard was gestegen, maar dat hiervan niet meer dan c.a. 200 millioen in aandelen was belegd, d.i. ca. 4 pet., voorts nog 10 pet. in obligaties, zodat het totaal in effecten belegde bedrag ca 14 peet. van het totaal uitmaakt. En uit de per uit. September j.l. gepubliceex-de cijfers valt af te leiden, dat aan de effectenporte feuille geen noemenswaardige uitbreiding is gegeven en men de belegging de laatste tijd vooral in ondex'handse schuldbekente nissen heeft gezocht, welke thans ca 48 pet. van het totaal uitmaken tegen bijv. 29 pet. in 1951. Door het te stichten garantiefonds wil de regering thans de belegging van institutionele beleggers in de risicodragen de sector bevoi'deren, ook al zullen de gel den aan de betrokken ondernemingen ver moedelijk in de meeste gevallen niet als deelneming in het kapitaal, maar tegen af gifte van schuldbekentenissen worden ver strekt. Het is theoretisch volkomen juist dat voor de aanschaffing of uitbreiding van vaste bedrijfsmiddelen fabrieken,machi nes, etc. geen cx-edieten moeten worden opgenomen, maar dat de gelden hiervoor door de uitgifte van aandelenkapitaal moe ten worden verkregen. En ook de uitgifte van obligaties voor dat doel zal slechts in zeer beperkte mate mogen geschieden, om dat de bedrijven daardoor met vaste lasten worden bezwaard, welke in tijden van neergang tot financiële moeilijkheden kun nen leiden. Maar de theorie is altijd grauw en de toelichting op het hierboven genoem de wetsontwerp spreekt dan ook terecht van nieuwe ondernemingen en zulke, die op de openbare kapitaalmarkt nog geen toegang hebben. Daar komt nog bij dat de grote industriële ondernemingen met een gevestigde reputatie en de internationale concerns zulke grote bedragen voor hun expansie nodig hebben dat ze met een paar emissies de risicodragende sector van de kapitaalmai-kt kunnen afromen. Het gevaar is dus zeker niet denkbeeldig dat de klei nere ondernemingen, die ook voor de nood zakelijkheid staan hun px-oductie-apparaat bij de nieuwe technische vindingen aan te passen, de hiervoor benodigde kapitalen niet op de openbare kapitaalmarkt kunnen krijgen en bij de bankier terecht moeten komen, hetgeen de regering, blijkens de jongste maatregelen tot credietbeperking zoveel mogelijk wil voorkomen. In zoverre sluit dus het thans ingediende wetsontwerp volkomen bij die maatregelen aan en mag worden gehoopt dat het zijn weg naar het staatsblad spoedig zal kunnen vinden. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11