Prijzen niet voldoende gedaald na verlaging van de omzetbelasting Weerbericht Tweede girokantoor zal in Arnhem gevestigd worden O PRE C HTE HAARL EM OURANT SCHE C Sovjet-leiders zetten zegetocht door India voort Suriname en Antillen in de UNO-beheerschapscommissie Minister Zijlstra in Memorie van Antwoord: Nederlands-Indonesisch overleg op dood spoor Faure stelt opnieuw de vertrouwenskwestie Het woord is aan Franse delegatie terug in UNO-Assemblée Times of India waarschuwt tegen het ondermijnen van Westelijke invloed Brazilië en de VS stellen voor de zelfstandigheid te erkennen Noodzaak voor handelsmargebeschikking blijft Prijzenonderzoek vleeshandel, rijwielstalling en krantenpapier Vervroegde verkiezingen öf een regeringscrisis Mr. Utoyo Ramelan gebruikte maaltijd met minister Luns Hoogoven gesprongen iri Dortmundse fabriek Algerije eenparig, zonder debat, van de agenda afgevoerd Zacht weer Weerrapport Wellicht geringe verhoging van ziekenfondspremie P.T.T. krijgt jaarlijks 60.000 aanvragen voor telefoonaansluitingen Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Ha De verlaging van de Omzetbelasting op 1 September van dit jaar heeft nog niet ge leid tot de prijsverlagingen die men daarvan had verwacht, zo deelt de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer mee. Zo is in de textielsector, waar de prijzen met 10 percent verlaagd zouden moeten zijn, tot heden slechts een prijsverla ging van 6 a 8 percent te constateren. In de sector van spijsoliën en -vetten kwam men in plaats van tot 10 pet tot slechts 1 a 6 percent prijsverlaging. Ook in andere branches is een soortgelijke situatie te constateren. Veelal gaat men pas na controle en individuele overreding tot prijsaanpassing over. De minister acht daarom opheffing van de algemene handelsmargebeschikkmg pas verantwoord, als het bedrijfsleven voldoende medewerking in dit opzicht verleent. \j e A. R G x«_i i.o i u Voorts deelt de minister van Economi sche Zaken in de Memorie van Antwoord over zijn begroting mee, dat aan de prijs stijging, die na de loonronde van het vo rige jaar afbreuk dreigde te doen aan het effect dezer loonronde, in de eerste helft van 1955 een halt kon worden toegeroepen. De lichte stijging in de maanden Juni en Juli van dit jaar werd hoofdzakelijk ver oorzaakt door de seizoenmatige toeneming van de prijzen van groenten, aardappelen cn fruit. Daarna trad weer een prijsdaling op. In de eerste tien maanden van 1955 is de prijsindex van het gezinsverbruik ten opzichte van dezelfde periode van 1954 met ongeveer iy2 percent gestegen. Uit een globale berekening blijkt, dat het prijsef- fect van de kostenstijgingen in dezelfde periode exclusief de loonronde even eens l]/2 percent bedraagt. In de gegeven situatie zijn deze resultaten niet onbevre digend te noemen. Uiteraard zullen de reeds bereikte resultaten door voortgaande actie verder moeten worden uitgebouwd opdat de disvergentie tussen prijzen en kosten tot aanvaardbare proporties kan worden teruggebracht. Naar aanleiding van de vraag in hoeveel gevallen informeel overleg tot prijsverlaging heeft geleid, kunnen de ministers mededelen, dat dit voor tientallen artikelen en branches het geval is geweest. Opficiensmarges redelijk De verhoging van tarieven van rijwiel stallingen was reeds in onderzoek genomen. Dit onderzoek is nog niet afgesloten. Ook de prijzen van kindermeel zijn reeds enige tijd in onderzoek. Minister Zijlstra heeft opdracht gegeven een nader onderzoek naar de prijzen en marges van de vleeshan del te laten instellen. Vergeleken met de gebruikelijke détailhandelsmarges zijn de opticiensmarges zeer hoog. Bij de beoorde ling van deze marges dient overigens in aanmerking te worden genomen, dat hier hoog gekwalificeerde arbeid is vereist. Om die reden en om het feit, dat aan zieken fondsenleden een belangrijke korting wordt gegeven, heeft minister Zijlstra zich met de bereikte prijsverlaging voorshands te vreden gesteld. De minister beschikt niet over aanwijzingen, dat de tarieven voor het (Van een speciale medewerker) Het gesprek van Nederlandse regerings autoriteiten met de speciale Indonesische ambassadeur, mr. Utoyo Ramelan over de voorbereiding van een Nederlands-Indone sische ministersconferentie is volgens me dedelingen van welingelichte zyde op dood spoor geraakt. Onder meer schijnt daarin een Neder lands verzoek om de kwestie-Nieuw Gui nea, welke bij de UNO aanhangig is, in te trekken, een factor te zijn geweest. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken, dat minister Luns deze in trekking als voorwaarde heeft gesteld, doch een verzoek in die richting schynt wel te zijn gedaan. (Van onze correspondent in Nero York) Brazilië en de Verenigde Staten hebben in de bcheerschapscommissie van de UNO- Assemblée een resolutie ingediend, waarin wordt opgemerkt, dat de bevolking van Suriname en de Nederlandse Antillen in stemming betuigt met de nieuwe constitu tionele orde, die voor het Nederlandse Ko ninkrijk tot stand is gekomen. De onderte kenaars van de resolutie achten het ge rechtvaardigd dat Nederland niet langer inlichtingen aan de UNO verstrekt omtrent de economische, sociale en onderwijstoe standen in beide gebieden. Het zal nog wel enige tijd duren, alvorens deze resolutie in stemming komt. Er blijkt in de vierde commissie nog heel wat wan trouwen te overwinnen zijn bij de afge vaardigden, die moeilijk kunnen of willen aannemen, dat Suriname en de Nederland se Antillen waarlijk zelfstandig geworden zijn. Dit wantrouwen bleek uit de verschil lende vragen, die Irak, Thailand, Birma, de Philippijnen, Venezuela, Ecuador, Peru, Liberia en Guatemala aan de drie delega lies van het Nederlandse koninkrijk stel den. De oppositie tegen de Braziliaans- Amerikaanse resolutie zal vooral komen van Zuid-Amerikaanse en Arabische zijde. drukken van „gastbladen" te hoog zouden zijn. Ten einde zich hieromtrent op de hoogte te doen stellen, heeft hij reeds op dracht tot een onderzoek gegeven. Het on derzoek naar de prijzen van krantenpa pier is nog niet afgesloten. C oncurrentiepositie is slechter geworden De concurrentiepositie van Nederland ten aanzien van het buitenland is slech ter geworden, zo verklaart minister Zijl stra voorts. Tengevolge van de verdere doorwerking De communistische staten zullen wel tegen stemmen of op zijn best zich bij de stem ming onthouden. De Zuid-Amerikanen vormen evenwel geen gesloten blok. Bra zilië, Mexico en Cuba zullen in elk geval vóór stemmen. Naar verluidt, bestaat er een goede kans dat ook India de resolutie zal steunen. Dit zou van groot belang zijn daar India in de „Bandung-groep" een gezag hebbende stern heeft. Het is niet mogelijk te voorspellen of de resolutie al dan niet zal worden aangeno men. In de beheersschaps-commissie is daartoe een eenvoudige meerderheid van stemmen vereist. In de Nederlandse dele gatie wordt gehoopt dat - anders dan het zich liet aanzien bij de eindbeslissing in de voltallige zitting van de UNO-assemblée eveneens een eenvoudige meerderheid vol doende zal zijn. Het UNO-handvest schrijft voor „be langrijke kwesties" een tweederde stem- menmeerderheid voor. Deskundigen wijzen er op, dat - zij het met moeite - verleden jaar over een dergelijke zaak tussen de Verenigde Staen en Puerto Rico in de vol tallige zitting met een eenvoudige meer derheid beslist werd. Nederland verwacht, dat dit als precedent zal gelden bij de stemming over de thans aanhangige zaak. ZATERDAG 2 6 van de loonsverhogingen van het vorig jaar, waarvan de invloed die van de pro ductiviteitsverhoging te boven ging, na men de arbeidskosten in ons land in de eerste helft van 1955 met 2 percent toe ten opzichte van 1954. Het invoerprijspeil, dat in zekere zin als maatstaf voor buiten landse kostprijzen kan gelden, daalde met 1 percent. Voor een in het buitenland op lange ter mijn geleidelijk stijgend prijspeil, acht de minister een zekere kans aanwezig. Maar men mag niet aannemen, dat zulks in dat geval alleen voor de andere landen en niet voor Nederland zou gelden. Voor Neder lands concurrentiepositie is daarvan dus geen voordeel te verwachten. Onder de gegeven omstandigheden wor den conjunctuurpolitiek en structuurpoli tiek beide gediend door de stabilisatie van lonen en prijzen. Zo wordt enerzijds voor komen, dat een proces van prijsverhoging de hoogconjunctuur tot een ongezonde toe stand doet verworden. Anderzijds wordt te gengegaan dat de verhoudingen met het buitenland, die de toekomstige ontwikke ling in belangrijke mate bepalen, door een afbrokkelende concurrrentiepositie worden geschaad. Dc minister spreekt de hoop uit dat de gehele Nederlandse bevolking de wijze zelfbeperking zal kunnen opbrengen, die voor het welslagen dezer stabilisatie- politiek vereist is. De Ziekenfondsraad heeft, naar wij ver nemen, besloten het Vereveningsfonds, dat tot nu toe nog f 125 millioen bedraagt, te rug te brengen tot f 60 millioen. Het ver schil van f 65 millioen zal worden gebruikt om de tekorten te dekken die door de sterk gestegen kosten voor de ziekenfondsen me de door de verhoging van de honoraria van de medewérkersgroepen, alsmede de geste gen kosten van de ziekenhuizen in de ex ploitatie van de ziekenfondsen zijn ont staan. Bovendien heeft de Ziekenfondsraad de minister van Sociale Zaken en Volkge zondheid verzocht de premie van de ver plichtverzekerden, die tot nu nog vier per cent van het loon van de werknemers be draagt, te verhogen tot 4,2 percent. Werk gever en werknemer zouden dus ieder 2,1 percent dienen te betalen. De minister heeft dit verzoek doorgezon den aan de Sociaal-Economische Raad voor het uitbrengen van advies. Het Vereve ningsfonds van de Ziekenfondsraad ont stond in de jaren 19401949, toen de pre mie-opbrengst de uitgaven ver overtrof, in tegenstelling tot de huidige situatie. In 1949 was het surplus in het Vereveningsfonds nog f 150 millioen. De laatste jaren is hier van reeds f 25 millioen ter dekking van de exploitatietekorten gebruikt. Men wil het Vereveningsfonds echter niet beneden de f 60 millioen doen dalen. In de Zieken fondsraad verheelt men zich niet dat het huidige voorstel aan de minister waar schijnlijk slechts voor één anderhalf jaar dekking van de tekorten zal geven. In de toekomst zal dan ook met een veel drasti scher premieverhoging voor de verplicht verzekerden rekening moeten worden ge houden. NOVEMBER 1955 Minister Algera heeft gisteren bij de be handeling van de PTT-begroting in de Tweede Kamer meegedeeld dat het princi piële besluit is gevallen het tweede giro kantoor in Arnhem te vestigen. Over een gebouw worden nog besprekingen gevoerd. (Van onze correspondent in Parijs Premier Faure van Frankrijk heeft voor de vierde keer sedert begin October de ver trouwenskwestie gesteld, die Dinsdagmid dag in stemming wordt gebracht. Het be sluit werd genomen in een bijzondere ka binetszitting onder leiding van president Coty, nadat de regering in twee Kamer commissies veelzeggende nederlagen had geleden. Eerst besloot de commissie voor verkiezingskwesties met 28-12 stemmen haar werkzaamheden met betrekking tot het afbakenen der stemdistricten tegen het uitdrukkelijk verlangen van de premier in te onderbreken. Daarna gaf de agenda commissie van de gezamenlijke fractielei ders een interpellatie-verzoek over de al gemene politiek van Faure's felle tegen stander en oud-minister van Binnenlandse Zaken van het kabinet-Mendès-France, Frangois Mitterand, met 375 tegen 224 stemmen voorrang boven de verdere de batten over de vervroegde verkiezingen waaraan de premier wenst vast te blijven houden. De premier heeft de vertrouwens- motie onmiddellijk aan deze kwestie ver bonden. Hij verlangt dat de verkiezingen, die voor December waren voorgenomen, nu op zijn laatst in Februari worden ge houden. Indien de Nationale Vergadering het niet voor 31 December eens wordt over de herziening van het districtenstelsel, dan zal de regering die knoop doorhakken. In dat geval zal naar alle waarschijnlijkheid het gehate stelsel van lijstverbindingen in twee ronden uit 1951 van kracht blijven. Faure, die in zijn strijd met het parle ment al een hele serie slagen heeft verlo ren, stelt de Assemblée nu voor de keus: een regeringscrisis of vervroegde verkie zingen. Ofschoon het parlement zich al tweemaal voor die vervroegde verkiezin gen heeft uitgesproken, wordt het in poli tieke kringen hoogst waarschijnlijk geacht dat de Kamer Dinsdag een regeringscrisis zal verliezen. In de eerste plaats omdat te veel belangen met elkaar in botsing zijn om een accoord op korte termijn mogelijk te maken en in de tweede plaats omdat men na negen maanden schoon genoeg heeft van het zittende kabinet, dat sinds zes weken, na de Marokko-debatten, niet meer over een samenhangende meerder heid in het parlement beschikt. Faure is afhankelijk van de steun der communisten, die weer „op de wip" zitten, hoewel zij in de agenda-commissie met de oppositie mee stemden. Het politieke slijtage-proces heeft het zelfvertrouwen van de ministers merkbaar aangetast en Faure schijnt het geen kwaad denkbeeld te vinden officieel ten val te worden gebracht op zijn eis het zittende parlement, dat niet bijster gezien is, op 16 Februari naar huis te sturen. Politieke voorspellingen blijven in Frankrijk altijd riskant, vooral wanneer men met een acro baat als Faure heeft te maken, maar vrij wel alle waarnemers zijn het er over eens dat de dagen van de regering zijn geteld. De minister verklaarde voorts dat de PTT verlies lijdt op verzending van druk werk. Maar op grond van het prijsbeleid wil hij niet tot verhoging van het tarief overgaan. Na de jongste verhoging van het tarief voor postpakketten zijn in het alge meen de PTT-tarieven meer in overeen stemming met de kostprijs. Alleen de radio distributie is een zorgenkind. Het tarief zou aanzienlijk omhoog moeten (volgens de heer Lucas van de K.V.P. met twaalf gul den per jaar), maar het algemene prijs beleid weerhoudt de minister daarvan. Hij vestigde er de aandacht op dat een be langrijk percentage van de aangeslotenen op de radio-distributie behoort tot de zo genoemde „vergeten groepen". PTT is voorts huiverig het tarief te verhogen om dat bij een vorige verhoging het aantal be dankjes zeer groot was. De uitbreiding van het kopen op afbetaling vergemakkelijkt het aanschaffen van een eigen radiotoestel. Daarom wilde_ de minister met de tariefs verhoging nog" wachten, ofschoon hij in principe bereid is de tarieven hoger te stellen. In Tilburg en Delft wordt een proef ge nomen met een vroege bestelling van de ochtendpost. Postbestelling op Zaterdag middag zou hoge extra kosten en veel per soneel vergen. Er bestaan ook sociale be zwaren tegen. Daarom wordt bestelling op Zaterdag niet verantwoord geacht. Per jaar worden 50.000 a 60.000 aanvra gen ingediend voor telefoonaansluitingen. Dat grote aantal is moeilijk bij te houden. Vrijdagavond heeft de Indonesische am bassadeur met bijzondere missie, mr. Utoyo Ramelan, wederom een ontmoeting gehad met minister Luns, die de Indonesische di plomaat en de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Dj ie Hoo, te zijnen huize een diner aanbood. Hierbij waren van Nederlandse zijde ook aanwezig de ministers van Financiën en Maatschap pelijk Werk, de heer Van de Kieft en mr. Van Thiel, en de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, baron Van Tuyl van Serooskerken. Tijdens deze ontmoeting werd gesproken over on derwerpen die van belang zijn inzake de voorbereiding van de ministeriële confe rentie. Zes arbeiders gedood en zeven ernstig gewond DORTMUND (Un. Press) Een ontplof fing in een hoogoven van een van de groot ste staalfabrieken van West-Duitsland, de Dortmund-Hörder Hütten Union, heeft aan zes arbeiders het leven gekost. Van zeven anderen is de toestand ernstig. Een aantal arbeiders liep lichte brandwonden op. De ontploffing deed een stroom van ge smolten staal door de fabriek vloeien. Ver scheidene arbeiders werden overgoten door de vloed die uit de operigereten oven stroomde. Op het ogenblik dat de mantel van de oven sprong, stond een ploeg arbeiders klaar voor het „trekken" van het gesmolten staal. Het schijnt dat een opeenhoping van gassen de oorzaak is geweest van de ont ploffing, die vlammen huizen hoog deed opschieten en een golf van gesmolten me taal wegstootte. Gloeiende kolen vlogen alle richtingen de fabriek in. 9 9 e JA A .v G A iN G i\ u j DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Confucius: Ziet, de zon schijnt weer. Waar om zouden wij dan nog langer twisten? (Van onze correspondent) Op een bijzondere persconferentie heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pinay, in Parijs bekendgemaakt dat Frank rijk zijn plaats weer zal innemen in de UNO te New York. De Franse delegatie werd twee maanden geleden uit protest voorlopig uit de UNO-Assemblée terug ge trokken nadat met een meerderheid van één stem besloten was de Algerijnse kwes tie, die Frankrijk als een binnenlandse aan gelegenheid beschouwt, op de agenda te plaatsen. Deze gelukkige ontknoping is vooral te danken aan de vertegenwoordiger van In dia, Krisjna Menon, die er in is geslaagd de partijen tot elkaar te brengen. De UNO- Assemblée heeft eenparig zonder debat op voorstel van India besloten de Algerijnse I kwestie weer van de agenda af te voeren. Pinay acht het waarschijnlijk dat ook het Marokkaanse vraagstuk bij de UNO weinig moeilijkheden meer veroorzaken zal, nu de oude sultan weer op zijn troon zit. Tot kalmering van de diplomatieke ge moederen hebben, zo merkt men in Parijs op, ook bijgedragen de perscampagnes van verschillende grote Amerikaanse kranten ten gunste van Frankrijk. Tenslotte was Griekenland, dat indertijd tegen Frankrijk heeft gestemd, op die uitspraak terugge komen met een verwijzing naar de Atlan tische solidariteit, waarop Frankrijk zich had beroepen. De belediging, Frankrijk aangedaan, is uitgewist. Voor Nederland kan men hopen dat de UNO ook ten aanzien van de West tot het inzicht zullen komen dat zij met deze kwestie, die zoveel overeenkomst met die van Algerije vertoont, geen bemoeienis meer heeft. Helaas is Nederland een kleine natie en wordt Frankrijk officieel nog al tijd tot de grote mogendheden gerekend. ■DE BILT: Gisteravond begon zachtere lucht van de Noordzee met Noord-Weste lijke winden ons land binnen te stromen. Daarbij viel plaatselijk wat regen of natte sneeuw. Voordat de wolken- en neerslag- zóne tot het Zuid-Oosten van het land was doorgedrongen, kwam daar nog lichte vorst voor. In Oost-Frankrijk en Zuid-Duitsland vroor het plaatselijk io graden. In de loop van de nacht en ochtend drong zachtere lucht geleidelijk verder ons land binnen. Deze zachte luchtstroming werd veroor zaakt door een samengesteld depressie systeem, waarvan de hoofdkern tussen IJs land en Noorwegen ligt. Aan de Westzijde van deze depressie ontstaat een krachtige Noordelijke luchtstroming, die koude lucht in de richting van het Noordezeegebied transporteert. Ons land zal morgen nog vrijwel de gehele dag in vrij zachte lucht blijven. Er zal echter veel wind zijn en er is kans op enkele buien. (van hedenmorgen 7 nur) r r* u toestand - o c v §fc 0J zc Helsinki sneeuw WNW -3 0,2 Stockholm sneeuw W 2 1 Kopenhagen geheel bew. W 5 0 Aberdeen onbewolkt WNW 6 0 Dublin onbewolkt WZW 1 0 Londen zwaar bew W 3 0 Amsterdam geheel bew. W 6 2 Brussel regen ZW 3 0,2 Parijs mist Z -2 0 Bordeaux nevel NO -4 0 Nice onbewolkt W 3 0 Berlijn sneeuw ZW -2 0,1 Frankfort zwaar bew. ZW -4 0 Miinchen zwaar bew. ZW -9 2 Zurich nevel ONO 10 0,1 Genève licht bew. NO -2 0 Locarno onbewolkt windstil -5 0 Wenen onbewolkt NW -4 0,4 Innsbruck nevel W -9 1 Rome onbewolkt NNW 2 Den Helder zwaar bew. kr. WNW 8 1 Ypenburg geheel bew. matige V' 7 0,1 Viissingen geheel bew. m. WNW 6 2 Eelde lichte regen m. WZW 5 0,1 De Bilt geheel bew. mat. ZW 4 0,2 Twente geheel bew. m. ZZW 2 0,3 Eindhoven geheel bew. m. WZW 2 0,4 VI. Z.-Limb. geheel bew. mat. ZW 1 0 Neerslag laatste 24 uur OOOCXXXXXXXXXXXCOOOOCCCOQ ooocooooootxxwoonoorx ct voooco: B MEER WIND 8 Verwachting, medegedeeld door het g K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- 0 dagavond tot Zondagavond, opgemaakt 3 om 11.15 uur: 8 Veranderlijke bewolking met versprei- 8 de opklaringen en later plaatselijk 8 enkele buien. Matige tot krachtige, 8 aan de kust mogelijk hard of storm- R achtige Westelijke wind. Tamelijk 8 zacht weer. 27 November 8 Zon op 8.20 uur, onder 16.38 uur. 8 Maan op 14.58 uur. onder 5.24 uur. 28 November 8 Zon op 8.22 uur, onder 16.37 uur. q Maan op 15.33 uur, onder 6.47 uur. Q Maanstanden 8 29 Nov. 17.50 uur: Volle maan 8 Hoog cn laag water in IJmuiden Zondag 27 November 8 Hoog water: 1.09 en 13.33 uur. 8 Laag water: 9.13 en 21.28 uur. Maandag 28 November 8 Hoog water: 1.59 en 14.19 uur. 8 Laag water: 10.05 en 22.19 uur. s Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman POONA (Reuter/A.F.P.) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie en de eer ste secretaris van de Russische communis tische partij Kroesjtsjev zijn uit Bombay in Poona aangekomen waar zij de grote mili taire academie bezochten. Het middagmaal gebruikten de Russische gasten tezamen met het kader en de 850 cadetten. In de middag zagen de Russische gasten sport wedstrijden. De dag werd besloten met een receptie, en een banket aangeboden door de stad Poona. De receptie was in feite een massabijeenkomst, belegd op de voornaam ste verkeersweg van Poona, waar een grote tribune was opgericht. De Russische leiders werden onderweg toegejuicht door een menigte van naar schatting een kwart mil lioen personen van wie de vrouwen zich aan de ene, en de mannen zich aan de an dere kant van de weg hadden opgesteld. Bij een bezoek aan rijstvelden nam Kroesjtsjev de sikkel van een boer over en sneed een hoeveelheid rijsthalmen af. Ver volgens sprak hij over de wijze, waarop in de Sovjet-Unie geoogst wordt. De burgemeester van Poona zette Boel ganin en Kroesjtsjev „Gandhi-kappen" op, kleine witte mutsen, zoals de Indische po litie draagt. Op de mutsen hadden leden van de Congrespartij handtekeningen ge plaatst. Ook hing hij zijn Russische gasten bloemenkransen om, en overhandigde hun geborduurde sjaals, sabels en portretten van premier Nehroe. Boelganin en Kroesjtsjev zullen, tussen 7 en 12 December Kasjmir waar India en Pakistan beide aanspraak op maken bezoeken. Voordien wordt Birma bezocht. Op 12 December reizen zij naar de hoofd stad van Afghanistan, Kaboel. Vandaag vliegen zij naar Bangalore. Op het ogenblik brengen vijf Russische geologen een bezoek aan India. Twee van hen gaan naar het bekken van de Ganges en de Brahmapootra, twee naar Jaisalmer in Rajas than en een naar de diamantmijnen van Panna iri Vindhja Pradesj. Volgende week worden nog vier Sovjet-geologen verwacht. Eigen oordeel De woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard dat „De Britse en wereldopinie best in staat zijn zich een oordeel te vormen over de beschuldiging die Kroesjtsjev in Bombay heeft uitgesproken dat de Weste lijke geallieerden de tweede wereldoorlog zijn begonnen". De Britse woordvoerder weigerde verder op de kwestie in te gaan. De Londense „Times" haalt het volgende commentaar aan uit het Indiase blad „Times of India", dat te Bombay verschijnt. „Wanneer ons eigen parlement wordt tot een spreekgestoelte waarvan buitenlandse gasten, hoe hooggeplaatst en geëerd ook. aanvallen doen op landen waarmee we geen belangrijke twist hebben, dan is het tijd om meer dan voorzichtig te zijn. India's positie in het Gemenebest geeft het een status die bijzondere voordelen inhoudt zo wel voor Groot-Brittannië als voor India en die in zeker opzicht een gezaghebbend stempel drukt op onze onafhankelijkheids- positie". „Er is geen twijfel mogelijk dat Moskou bezig is de Westelijke invloed in Azië te ondermijnen, te isoleren en in een hoek te drukken. Boelganin en Kroesjtsjev hebben de handelaars van het Westen „tot mos terd" geslagen. Op hun tocht buiten Rus land hebben zij het ijzeren gordijn meege nomen en dit trachten zij nu om het Wes ten te plaatsen". Geen huichelarij Het onafhankelijke in Calcutta verschij nende dagblad „Amrila Bazar" schrijft dat India niet gelooft dat de Russische leiders huichelaars zijn, zoals een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken dezer dagen verklaarde. Het blad zegt: ,',Het Britse ministerie heeft de intel ligentie van de Indiase leiders en het In diase volk slecht geschat door aan te ne men. dat wij geen onderscheid kunnen ma ken lussen huichelachtigheid en oprecht heid". „De vriendschap van India voor Rusland betekent geenszins dat het ook maar enige bedoeling heeft zich bij het communistische blok aan te sluiten. India stelt alleen belang in het bereiken van we reldvrede", aldus dit blad. Ziekenfondsraad richt verzoek aan minister 'tmimvfmmè De eerste sneeuw is gevallen. Ook in Nederland en wel hij Heerlen, al voert deze foto ons naar het hoge Noorden waar in Stockholm de Zweden werden vergast op het toch bekoorlijk schouwspel van bomen, huizen en straten bedekt door de witte confetti van koning Winter.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1