De Spieghel" DE VLUCHT VAN JAN KLAASSEN Feest voor Parisiennes van tenminste 25 lentes Motie in Tweede Kamer over viering van de vijfde Mei Werkman had inrijsein tijdens reparatie op veilig gezet St. Catherine is schutspatrones van alle huwbare „midinéttes" UIT ANDERE BLADEN Oneigen onderwijs r\, Parlement der EGKS gaat op reis FRANSE PARAGRAAF Plattegrond 5 Vorstelijk echtpaar wenst koning Haakon geluk Grossiers bepalen stand punt contra tabakskartel INBOEDELVEILING 13/14 DEC. 1955 Utrechtse kellner kreeg 250.000 km. aan reisbonnen Minister Beyen's bezoek aan Oostenrijk Ik vocht met het Kanaal Bij treinbotsing in Heerlen 26 gewonden Handelsovereenkomst IN ederland- Joegoslavië Dr. F. L. Kramer opende nieuwe carrosseriefabriek Echtpaar Lozie in Canada FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck Bonn aanvaardt Zorin als Sovj et-ambassadeur ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 (Van onze correspondent in Parijs) In Parijs is gisteren en vandaag het St. Catherine-feest gevierd door de meisjes van huwbare leeftijd die de eerste vijf en twintig lentes al hebben meegemaakt en die voor twee dagen een voornaam recht van de mannen overnemen. Zij zijn het die op hun grote bal het initiatief mogen nemen bij het kiezen van een partner voor de volgende dans. Het is een recht waar van ze gretig gebruik plegen te maken en waardoor, naar het schijnt, ieder jaar vele van die meisjes Catherinettq-af geraken. Vaak is het alleen te wijten aan verlegen heid van de mannen dat zoveel meisjes denken dat ze niet zo aardig zijn en dat ze zich muurbloempjes gevoelen. Het Catherinetten-bal is een gecostu- meerd feest. De deelneemsters zijn voor het merendeel meisjes die op de Parijse mode huizen werken. Een dag voor de grote ge beurtenis geeft hun patroon hen dan ge legenheid aan haar uitrusting te werken. Die vrijheid levert wel eens modellen op die enigszins buitensporig 'zijn, maar de bedoeling is dat je een Catherinette op flinke afstand kunt herkennen. Ze komen voor die ene dag graag uit voor hun leef tijd al 25 jaar) en ze willen óók best weten dat ze op zoek zijn naar een man. Op bijgaand plaatje ziet u twee van die midinettes die zich voorbereiden op de naamdag van haar schutspatrones. Miche- line, het linkse meisje met het afgewende gelaat, werkt als „estheticienne", schoon heidsspecialiste, bij Stendhal, en Marie- Christiane is een „petite main" een naai stertje, op een der grote mode-ateliers. Ze hebben elkaar met kunst en kennis van dienst willen zijn. Marie-Christiane gaat met.een voorbeeldig opgemaakt en bijge werkt toetje naar het grote feest en Miche- line draagt een „bonnet" hoedje als een droom, dat is vervaardigd zo onze mannen-leken-ogen ons niet bedriegen uit een kinderparasolletje en een flinke dot verbandgaas. Als vrije jongen .zouden wij het wel wetenhelaas (UP) De 27 werkkamers van de stu dio's van Dior waren in het geheim ver sierd. De versiering werd met evenveel zorg geheim gehouden als de ontwerpen van de nieuwe creaties, 's Morgens mocht Christian Dior, nadat hij hoeden en ca deautjes aan de „midinettes" had uitge reikt, de versieringen bezichtigen. Bij Fath hadden de naaistertjes „tableaux" ge maakt: voorstellingen van de Can-Can, van Jules Verne's twintigduizend mijlen onder zee en uit verschillende films. Bij alle grote modehuizen tracteerden de patroons op champagne. Na de lunch gingen de meisjes de straat op. Waar deze eigenaardige traditie vandaan komt, is eigenlijk niet bekend. De Heilige Catherina was een adellijke, rijke dame in Alexandrië die de toenaderingen van kei zer Maximinus van de hand wees en maagd verkoos te blijven. Als straf moest zij al haar bezittingen afstaan en werd zij ver bannen. Koningin Juliana en Prins Bernhard heb ben telegrafisch hun gelukwensen gestuurd aan koning Haakon van Noorwegen ter ge legenheid van zijn vijftigjarig regerings jubileum. Het tijdens een in Utrecht gehouden ver gadering genomen besluit van het sigaren- kartel om de handelsmarges voor de tus senhandel niet te verhogen, heeft een reac tie van de Nederlandse vereniging van grossiers in tabaksfabrikaten tengevolge gehad. Van de zijde van deze grossiers wordt thans medegedeeld, „dat de aan dacht er op dient gevestigd te worden dat het sigarenkartel tegenover de handel bij herhaling misbruik van zijn machtspositie maakt." „Het sigarenkartel heeft", aldus deze grossiersvereniging, „door het eenzij dig vaststellen van ongelijke condities de grossiers tegenover de winkeliers gediscri mineerd. Zonder rekening te houden met de voor de grossiers in de laatste jaren sterk ge stegen onkosten, heeft het sigarenkartel ook nu weer een bescheiden verzoek tot verbetering van de grossierskorting van de hand gewezen", zo wordt van de zijde der grossiers opgemerkt. „Over enkele dagen zullen de grossiers hun standpunt hier tegenover bepalen". 25 November is het „St. Catherine" in Parijs: dat betekent, dat de ongetrouwde meisjes van 25 jaar die dag door het dragen van een opvallend hoedje extra de aan dacht mogen trekken. Op de foto boven zien we een hoedje met een hele voor stelling erop: de nachtmerrie van de Parijse automobilisten: hun wagen wordt wegens het parkeren op een verboden plaats weggesleeptDe foto onder toont een meisje, dat parachutespringen als hobby heeft en een complete parachutist op haar dopje heeft gezet. De hoofdredacteur van de Leeuwar der C o u r a n t, die ter gelegenheid van de reis van het Koninklijk Paar naar de West een bezoek aan de Antillen en Suri name bracht, schrijft: In een afgelegen hoek van Bonaire, een van de Benedenwindse eilanden, staat een lagere school. Voor het gebouw behoeft niemand zich te schamen en voor de leermiddelen ook niet al te erg. Het personeel werkt met veel toe wijding en de kinderen zijn over 't algemeen leergierig en ijverig. Wel is er altijd die bran dende zon, maar de lokalen hebben open wanden, zodat ieder windzuchtje vrijelijk door de lesruimte kan trekken. Natuurlijk hangen er drie zwarte school borden voor de klas en natuurlijk staat daar in kleurige letters een taallesje op geschreven, wanneer het bezoek-van-verre het lcjkaal binnentreedt. De bezoekers lezen het lesje en staan plotseling paf van verbazing. Het is een hoofdstukje uit 'n Nederlands taalboekje en het handelt over de redding van een schip aan het Hollandse strand in een gure herfst nacht. Vrijwel elk begrip dat er in voorkomt, is aan de kinderen uit deze klas onbekend. Niet zonder enige verlegenheid geeft de on derwijzeres, een geestelijke zuster met een zeer lange diensttijd, dat ook toe. Maar wat zal men? Men is op deze boekjes aangewezen en heeft nooit iets anders gedaan of gepro beerd. Dit voorval was geen uitzondering maar regel. Vrijwel alle kinderen op de Nederlandse Antillen en in Suriname hebben moeten leren dat honderd jaar voor Christus de Friezen en Batavieren in hun land kwamen, ze hebben de gravenhuizen in hun hoofd moeten stam pen en heel wat van hen kennen de aard rijkskunde van Nederland op hun duimpje, veel beter dan die van 't eigen land. Wij heb ben meegemaekt dat een Antilliaan, die nooit in Nederland is geweest, een wedstrijd aan ging met een pas aangekomen bezoeker; het het ging er om alle plaatsen te noemen aan de spoorlijn tussen Groningen en Rotterdam. De man van Curagao won. Hij wist bovendien van zuivelbereiding en haringvangst en zelfs iets van de Elfstedentocht en dat allemaal door de lessen uit de schoolboekjes en de vertellingen van de onderwijzer. En wat vertelt u dan over het eigen land, het eigen volk en de eigen geschiedenis, zo hebben we herhaaldelijk gevraagd aan hen die met het onderwijs belast waren. Zo goed als niets, bleek dan het enige antwoord te zijn Het leek precies op de situatie die tallozen van onze lezers nog wel uit hun eigen jeugd zullen kennen. Ze konden de vulkanen van Java zonder mankeren op een rijtje opdreunen, ze wisten de rivieren van China van boven naar beneden en omgekeerd precies aan te wijzen, maar van het ontstaan van de Gaasterlandse kliffen hadden ze nooit met een enkel woord gehoord en over K'oningsdiep Linde of Tjon- ger wisten ze ook niets te vertellen. Dat zoiets in paedagogisch opzicht aan een misdadige situatie grenst, is wel onmiskenbaar en gelukkig gaan in onze tijd de ogen van steeds meer opvoeders daar ook voor open, al zijn we in de practijk, nog lang niet waar we moeten komen. In de overzeese rijksdelen wordt deze dwaze werkwijze nog onbelem merd toegepast. En inderdaad, er zijn genoeg verklarende omstandigheden voor aan te voe ren. Maar deze practijk heeft toch haar tijd gehad. Er komt overal meer begrip voor de eisen van natuurlijkheid, van eigenheid en organische aansluiting bij het gezin en de levensfeer der kinderen. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS I Directeur W. N. WOLTERINK -Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst ADVERTENTIE In de Tweede Kamer heeft de heer Scheps (PvdA) gisteren een motie inge diend om de jaarlijkse viering van de be vrijding te bevorderen door op 5 Mei de arbeiders vrij-af te geven. Minister-president dr. Drees verklaarde dat men niet ieder jaar de herdenking van de bevrijding op de grootste wijze kan vieren zoals dit jaar is gebeurd. Dat moet om de vijf of tien jaar geschieden. Het ge organiseerde bedrijfsleven (werkgevers en arbeiders), geconcentreerd in de Stichting van 'de Arbeid, heeft daarom de regering geadviseerd volgend jaar het bedrijfsleven geen vrije dag op 5 Mei op te leggen nadat reeds op de Koninginnedag vrijaf gegeven wordt. Het zou onjuist zijn tegen dat ad vies in te gaan, zei dr. Drees. Alleen de communisten stemden in met de motie; de andere partijen spraken er zich niet over uit, al had de heer Koersen (KVP) bepleit dat de regering het initiatief zou moeten nemen te bewerken dat bij De heer Jan Kuyper, kellner te Utrecht, die het vorige jaar een actie is begonnen om reisbonnen in te zamelen voor patiën ten die niet in staat zijn hun reis naar binnen- en buitenlandse rustoorden te be kostigen, heeft dezer dagen de 250.000 kilo meter „vol gekregen". Het Nederlands sanatorium te Davos ontving uit deze actie 100.000 kilometer, waardoor 14 patiënten in staat zijn ge weest een kosteloze reis naar Davos te maken. Bovendien zijn enkele asthma-patiënten naar rustoorden in de Zwitserse bergen vervoerd. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. W. Beyen, heeft Vrij dagmorgen op uitnodiging van zijn Oosten rijkse ambtgenoot dr. Figl een bezoek ge bracht aan de beroemde Spaanse rijhoge- school. Vrijdagmiddag hield minister Beyen een ontvangst in hótel Sacher, die onder meer werd bezocht door vice-kanselier Schaerf, minister van Buitenlandse Zaken Figl, minister van handel dr. Uiig, staatssecre taris dr. Kreisky en de Oostenrijkse gezant in Nederland. Omdat in verschillende gesprekken die minister Beyen met Oostenrijkse function- narissen heeft gevoerd, de bijzondere voor liefde van de Nederlandse minister voor de Oostenrijkse dichter Peter Altenberg naar voren is gekomen, heeft minister Figl hem vijf werken van deze dichter geschonken. De Nederlandse gezant te Wenen, dr. Star Busman, gaf Vrijdagavond een recep tie in het gezantschapsgebouw. Hierna ver gezelde de Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Figl, zijn Nederlandse gasten bij een kort bezoek aan een bekend wijnlokaal in Grinzing. ADVERTENTIE 99 Zo noemde het 17-jarige zwem- stertje Marilyn Bell de sensationele beschrijving van haar spannende gevecht tegen golven, kou en ver moeidheid. Lees dit pakkende ver slag van een overtocht over het Kanaal in Libelle van 3 December! Libelle nam voor U ook een kijkje in het indrukwekkende „Twaalf Provinciën"-huis in Rotterdam een kilometer overdekte gezellig heid. En was te gast bij de opera zangeres Corrie van Beckum. Natuurlijk biedt dit eerste December nummer nog véél meer. (Twee plezie rige Sinterklaasverhalen bijvoorbeeld). Maar ontdekt U dat niet liever zelf? Des te groter is de verrassing! Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem. w/////////////////j Bij de botsing tussen twee electrische treinen, gistermorgen nabij het station te Heerlen, zijn 26 reizigers zodanig gewond dat men het raadzaam achtte, hen naar een ziekenhuis over te brengen. Enkele personen hadden een hersenschudding op gelopen. Het ernstigst was een Maastrich tenaar eraan toe, die een schedelbasisfrac- tuur kreeg. Gistermiddag stond vast dat vijf personen in het ziekenhuis moesten blijven. De overigen konden naar huis ge bracht worden. Op het ogenblik van de botsing hadden de beide treinen een snelheid van ten hoogste 40 kilometer per uur. De bestuur ders, die het ongeluk zagen aankomen, konden nog tijdig uit hun cabines komen en naar binnen vluchten. De oorzaak van de botsing is thans op gehelderd. Een werkman blijkt een sein, waaraan hij reparaties wilde verrichten, op veilig te hebben gezet. Men had namelijk in de nacht van Don derdag op Vrijdag in het seinhuis menen te bespeuren, dat het sein niet goed werkte. Vrijdagmorgen werd daarom een werkman naar de seinpaal gezonden om het mecha nisme na te kijken. Hij maakte de kettin gen los, waarmee van het seinhuis uit de seinarm wordt verzet. Enige tijd later meende hij dat er beweging in de bedie ningskettingen kwam. Hij veronderstelde, dat men van het seinhuis uit de seinpaal op veilig wilde stellen, hetgeen echter, naar later is gebleken niet het geval was. eventuele uitbreiding van de vacantie met drie dagen daar van één dag zou moeten worden gereserveerd voor de bevrijdings dag. Dinsdagmiddag wordt over de motie gestemd. Joegoslavië en Nederland hebben een handelsovereenkomst ondertekend, die de handel tussen de twee landen regelt over de periode van 12 maanden die deze maand is ingegaan. De directeur-géneraal voor de Industria lisatie en de Energievoorziening dr. E. L. Kramer, heeft in Apeldoorn de nieuwe fabriek van de N.V. Carosseriefabriek Ver heul te Waddinxveen geopend in tegen woordigheid van afgevaardigden van over heidsorganen en bedrijven, alsmede van vertegenwoordigers van vervoersorganisa ties en ondernemingen. In het bedrijf te Apeldoorn zullen de grote series autobussen worden afgewerkt. Voorlopig zullen er ruim 600 mensen ar beid vinden. Men hoopt, door de opening van het nieuwe bedrijf ook meer aandacht te kunnen besteden aan de uitvoer, die thans zeer in het gedrang komt door de grote vraag uit het eigen land. 1 Jan Klaassen en zijn vrouw Katrijn, twee poppen uit de poppenkast, waren bekend bij alle kinderen van de stad. Als de poppenkastbaas het gordijntje van de kast opentrok en de poppen begonnen te spelen, drongen de kinderen er om heen. En dan hadden ze 'n plezier! Ja, die malle Jan Klaassen kon toch zo koddig uit de hoek komenen als hij ruzie had met Katrijn of met de huisbaas, dan kwam er altijd een dikke stok aan te pas. En dan moest je de kinderen horen schateren! 1-2 De werkman heeft, afgaande op zijn fou tieve veronderstelling, het sein met de hand op veilig gesteld. Kort daarna naderde de uit Maastricht komende trein. Daar het inrijsein op veilig stond, reed deze trein door met het gevolg, dat hij tegen de kort daarvoor uit Heerlen vertrokken trein botste. STRAATSBURG (ANP) Het presidium van het gemeenschappelijk parlement der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft besloten alsnog de voorkeur te geven aan Brussel voor het houden van zijn bui tengewone zitting in het begin van het vol gend jaar. Het feit, dat het Belgische Se naatsgebouw na half Januari een aantal weken niet beschikbaar is, waardoor er plannen waren gerezen om bedoelde zitting in Februari in Den Haag te houden, heeft nu geleid tot uitstel van die zitting tot de tweede week van Maart 1956, in welke periode men wel vergaderruimte in Brussel hoopt te kunnen krygen. Daar ook dit ech ter nog niet zeker is, heeft het presidium bepaald, dat de zitting „by voorkeur" in Brussel zal plaats hebben, waardoor de keus dus toch nog op Den Haag kan vallen als Brussel moeilijkheden oplevert. In de vergadering van Vrijdag heeft de Nederlandse afgevaardigde Nederhorst scherpe critiek laten horen op deze plannen van het gemeenschappelijke parlement om dit parlement tussen de gewone zittingen te Straatsburg door bij toerbeurt in de verschillende landen der gemeenschap in buitengewone zitting bijeen te laten komen. Hij betoogde, dat men van het parlement geen „reizend circus" en geen „Europese Pullman Club" moest maken, maar dat zo veel mogelijk moest worden vastgehouden aan de parlementaire tradities, die onder andere voorschrijven, dat een parlement, in tegenstelling tot een Congres, steeds op de zelfde plaats dient bijeen te komen. Hij had er geen bezwaar tegen als er incidenteel een zitting buiten Straatsburg zou plaats vinden, als daar een speciale reden voor was zoals begin volgend jaar in Brussel, omdat daar de intergouvernementele „com missie-Spaak" plannen voor verdere Euro pese integratie had uitgewerkt maar hij voelde er niet voor daarvan een gewoonte te maken. Met dit betoog was de Franse afgevaar digde, Alain Poher, die de gedachte van het vergaderen in de verschillende hoofdsteden in een rapport had uitgewerkt, het in het geheel niet eens. Hij zei, dat dit plan er niet alleen toe zou kunnen bijdragen, de E.G.K.S. meer bekendheid te geven bij het grote publiek, maar tevens de nationale parlementen te interesseren voor de werk zaamheden van de gemeenschappelijke vergadering. Er bestond zijns inziens des te meer reden voor de verwezenlijking van deze gedachte, zolang de E.G.K.S. nog geen vaste eigen zetel heeft en het gemeenschappelijke par lement tegen betaling de gastvrijheid van de Raad van Europa geniet. De voorzitter, de Italiaanse oud-minister Pella, sloot de zitting met de verklaring dat, terwijl het dienstjaar 1954-'55 een jaar van „voorzichtig afwachten" was geweest, men de periode 1955-'56 mocht beschouwen als een jaar van „beginnende verwezen lijking" der Europese ideeën. Het Nederlandse echtpaar Lozie is Vrij dag in Montreal aangekomen, op weg naar Edmonton, waar zij hun 27-jarige geëmi greerde zoon Gerhard, wiens voeten na een vliegtuigongeluk moesten worden afgezet, gaan bezoeken. 99 45) Deze David Corbeyn, van moederszijde stammend uit een geslacht van misdadi gers, was wel een van de schranderste en daardoor misschien wel gevaarlijkste ke rels, die hij nog ooit had gearresteerd. En daarbij een man die je volkomen ontwa pende door zijn beminnelijke onbeschaamd heid en allervriendelijkste amoraliteit. „Geeft u mij uw valies en uw papieren," zei hij, „en gaat u dan mee met deze agent en deze rechercheur. De celwagen staat voor." De arrestant veroorzaakte niet de minste moeite. Hij gaf al zijn papieren af en liet zich toen, zonder enig verzet, door recher cheur Bloem fouilleren. Hij schikte zijn gele chrysant opnieuw in zijn knoopsgat en nam zijn hoed. En onverstoord klonk zijn „Excusez-moi" toen de politieman hem voor zich uit de deur uitliet. Inspecteur Renkevoort zag hem na en de gedachte trof hem diep, dat zó de laatste mannelijke afstammeling van de familie Corbeyn het huis van zijn vaderen verliet. Het mooie, oude huis met de vorstelijke gevel en de imposante, hardstenen stoep. Het huis, waarin drie eeuwen lang het ge slacht der Corbeyns had geleefd, een werk zaam en eerbiedwaardig geslacht. En nu verliet de laatste zoon voorgoed dit huis om te stappen in een celwagen Maar niet aldus David Corbeyn. Toen hij de stoep was afgedaald wendde hij zich nog even om en zag omhoog naar de gevel, alsof hij het terrein van zijn laatste opera ties nog eens goed in zijn geheugen wilde vastleggen. Daar zag hij, op de tweede ver dieping, een gretig vrouwengezicht tussen, de vitrages gluren: Juffrouw Galjoen, die de opperste triomf van haar leven genoot. Haar arrestant, die door héar arrestatie in de celwagen gestopt werd! Hun ogen ontmoetten elkaar. Toen demonstreerde zich weer de hoffe lijkheid van het Franse karakter. Want professor Cossaert glimlachte gis een heer, die een héél goede kennis ontmoet, lichtte hoffelijk zijn hoed en maakte een onberis pelijke buiging. Stralend stond hij daar, in een onweerstaanbare charme en met de goudgele chrysant in zijn knoopsgat! Juf frouw Galjoen deinsde ontzet achteruit. En hij stapte in de celwagen als een bankdirecteur in zijn gereedstaande Rolls Royce. Juffrouw Corbeyn en haar zoon hadden Greet Meilink alles verteld en zij hadden nog een tijdlang samen gezeten zonder heel veel te praten, totdat de oude vrouw, die zeer vermoeid was, wilde gaan rusten. En zo brachten ze haar weer de trap af en hielp het meisje haar in bed, waar ze haar vol liefde toedekte en ook Daan nog even bij haar kwam. Ze had hen met ogen vol dankbaarheid aangezien, maar nu wilde zij toch gaan slapen. De twee jonge mensen stonden nu naast elkaar in de stille hall, waar de eerste schemering de verste hoeken al wegdoe zelde. De middag liep op zijn eind. Het meisje wilde net bedenken wat ze zou gaan doen in de eigenaardige leegte, die nu zo plotseling om haar heen gevallen was, toen Daan Camphuysen voorstelde: „Ga je mee een eindje omlopen?" „Ja graag. Maar ga je niet liever alleen?" „Nee. Ik ga liever met jou." Ze haalde haar mantel en samen gingen ze de deur uit. Op de stoep bleef hij staan en haalde diep adem. Diep. En weer was er in dit gebaar, met de wijd-open neus gaten, iets van een sterk, wild paard, dat voor het eerst in de wei komt. Er trok iets samen in het hart van het meisje. „Waar wil je het liefst naar toe?" „Ik weet het niet", was het antwoord. ,Dan gaan we naar het IJ, als het je hetzelMe is. De wind is nu gaan liggen." Het meisje zweeg. Het IJ, dat was de open ruimte, waar hij naar verlangde. Hij had gevochten voor zijn vrijheid. Hij was de man van de vrijheid, de ruimte; hij moest zich onbelemmerd kunnen bewegen. Hij was een zwerver, een man, die de wijde hemel zoekt en de straffe wind over de velden. Hij was niet iemand, die stil kon blijven op één plaats, niet iemand, die zich kon binden. Niet iemand, die je mocht vasthouden. Niet iemand voor haar. Weer trok er iets samen in haar hart. Het deed pijn. Ze zweeg. En Daniël Camphuysen zweeg ook. Maar het was toch niet zo dat hij ver gat dat zij naast hem ging, want hij re gelde zijn lange passen naar de hare. En eenmaal nam hij haar arm en liet haar uitwijken toen een ruwe kerel bijna tegen haar aanbotste. Maar verder, heel het eind langs de Gelderse Kade, de Prins Hen drikkade en het Oostelijk Viaduct zwe gen ze. Ze passeerden de Schreierstoren. Hier hadden in vroeger eeuwen de vrou wen gestaan, als hun mannen naar Indië voeren. De Schreierstoren. Mannen zoals Daan Camphuysen, mannen van de wijde ruimte en de open zee. Mannen, die stellig op hem geleken hadden: ook zo fors en zo brain en met dat verre, turende in hun blik. Ondernemende mannen. En de vrou wen waren thuisgebleven en hadden ze nagewuifd aan de Schreierstoren. En zij, Greetje Meilink? Op de brug van de Ruyterkade bleven ze naast elkaar staan tegen de leuning. Voor hun ogen lag het IJ in de glorie van het gouden Westerlicht. De zon zelf was al onder, maar de gehele hemel in het Wes ten was nog in gloed: purper en goud. En daaronder lag in een wondere kleur blauw het woelige water. PARIJS, November Het is te leurstellend dat zelfs de taxichauffeurs de weg in Parijs niet tot in détails kennen. De politieagenten evenmin, maar daar ver wacht men het niet van: allicht dat zij een stratenboekje uit een binnenzak trekken en tot ergernis van het wachtende verkeer lang nodig hebben om met brede vingers de gewenste bladzij op te slaan. Men zou gaarne denken dat de taxichauffeurs iedere dag na het eten een half uur de kaart be studeren en zelfs als zij alles weten nog voortgaan met oefenen. Dat is toch blijk baar niet zo en men moet zich dan ook voorstellen, dat niemand een persoonlijke plattegrond van Parijs heeft zonder tien tallen grotere en kleinere witte vlekken een „persoonlijke plattegrond" op de ma nier van de komische wereldkaarten, waar op in de afmetingen van de landen uitge drukt is hoe een Engelsman of een Ameri kaan ze ziet. Bij de gemiddelde Parijzenaar is het al yeel als er een gebied van een vierkante kilometer is dat hij goed kent dat hij thuis gezeten in gedachten kan doorwan delen zonder, zolang er niets bijzonders ge beurt, verrast te worden. Het is waarschijn lijk een minder groot gebied dan de klein stedeling gewoon is op dezelfde manier te kennen, maar het wordt aangevuld met enkele straten in de omgeving van zijn kantoor en met enkele andere in het cen trum, waar hij wel eens „vermakelijk heden" gaat opzoeken, als hij bovengronds reist bovendien nog met een paar verbin- ringsroutes maar een métropassagier kent alleen de identieke stations. Het is overigens niet de beperktheid van persoonlijke plattegronden, die ze het be kijken waard maakt, maar het verschil. Het is misschien vooral in een vreemde stad, dat die gedachte zich opdringt, als men de menigte op het trottoir ziet dringen, ieder van hen met een andere plattegrond in het hoofd. Wie er van jongsaf woont, onder scheidt minder verschil, niet alleen doordat hij er meer van gezien heeft, maar vooral doordat de stad in haar geheel in zijn ver beelding is vastgegroeid en hij zelden meer verrast wordt wanneer hij er iets nieuws van ziet. Wie er later komt, moet alles stuk voor stuk bezien en zich inspannen om mis schien op den duur ook een intuïtie voor het verborgene te ontwikkelen, die er toch altijd te keurig en glimmend blijft uitzien. Het is precies deze intuïtie die de vreemde ling van de bevolking zelf onderscheidt en het is geenszins zo, dat alleen de buiten staander bij zichzelf dit gebrek kan waar nemen: de inboorling herkent hem er nog aan, wanneer hij zich de taal en alle ge woontes al jaren eigen heeft gemaakt. De ambitieuze vreemdeling ontwikkelt zich niet zelden tot een vraagbaak, veel-weter inzake jaartallen, dienstregelingen en uit breidingsplannen, waarmee hij de luie in tuïtie van de oude inwoner te schande zet. Men i, beter af als men er zijn eer in kan stellen een vreemdeling te blijven, zelfs al betekent dat, dat het wit van de platte grond blanker is dan bij een Parijzenaar. Als corridors lopen de bekende straten door de velden van wit, die overblijven als men in zijn verbeelding de stad doorkruist heeft. Zijstraten en verbindingsstraten mogen soms voorzichtig gearceerd worden: geëx ploreerd, maar voor driekwart vergeten gebied. Het kan niet anders dan aange naam zijn, al het wit te zien de aarde wordt te klein, maar Parijs is nog groot genoeg: een half uur in de métro en men komt boven de grond in een nieuw land met ongewone muren, schaduwen en gelui den. Is men tenslotte thuis teruggekeerd, dan ziet men de al te vertrouwde tafels en stoelen bevreemd aan, enkele minuten lang met innerlijk overtuigd dat alles zo is als men het verlaten heeft. In het pas geëxplo reerde gebied loopt de wijkbevolking nog steeds gewoon rond. Men kan zich de men sen voorstellen, leunend op de toog van een cafétje op een donkere straathoek met kastanjes of wachtend bij de bushalte tegenover een lelijk openbaar gebouw om ringd door een smalle tuin met struiken. Maar als zij hier in de buurt kwamen, zou den zij de straat niet kunnen vinden, even min als de meeste taxichauffeurs en bezoe kers, al is het hier altijd hetzelfde cafétje op de hoek, dezelfde auto langs de stoep en dezelfde trieste meubelmaker, die uit wan delen is met zijn bruine poedel. BONN (Reuter) De West-Duitse re gering heeft medegedeeld, dat West-Duits- land Valerian A. Zorin als ambassadeur der Sovjet-Unie in Bonn aanvaardt. Zorin is thans een der Russische onder-ministers van Buitenlandse Zaken. Reuter tekent hierbij aan, dat Zorin vaak „de man achter de schermen" bij de omwenteling in Tsjecho-Slowakije van 1948 wordt genoemd. Het agrément werd aan de Sovjet-am bassadeur in Parijs, Serge Vinogradov, overhandigd. De West-Duitse ambassadeur in Parijs, baron Volrath von Maltzan, heeft tevens een démarche bij de Sovjet-ambas sadeur gedaan naar aanleiding van de on derbreking van de repatriëring van Duitse gevangenen uit de Sovjet-Unie op 20 Octo ber. Russische functionarissen zoeken in Bonn reeds naar een gebouw waar ruimte zal zijn voor de ambassadestaf van zestig (Slot volgt)personen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7