Big Bill Broonzy bezong lief en leed van zijn volk Agenda voor Haarlem Nederlandse Comedie met stuk naar „Het Slot" van Kafka Kort en bondig Hoboïst Jaap Stotijn solist bij Haerlemsche Musyckcamer Vele patiënten namen afscheid van mevr. N. G. Binsma-Faber Schijnwerper als leeslamp Romantische avond van het N.Ph.O. Dak-tocht van de Sint in Heemstede „Sanctus Bavo" vierde derde Dies Natalis Amsterdamse Beurs MAANDAG 28 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Marinus Adam dirigeerde Maria Eitler soliste Met huurkoopsysteem geknoeid Afscheid medisch leider Haarlemse Redding Brigade C. van der Poel kwart eeuw bij het P.E.N. Twee maanden geëist wegens onbevoegd uit oefenen der geneeskunde Vijf jubilea in de Kennemer Turnkring De Nederlandse Comedie heeft een experiment ondernomen, waarvan de mislukking in artistieke zin eigenlijk al bij voorbaat vaststond, maar dat commercieel gezien toch geen al te groot risico hoeft te betekenen, dank zij het feit dat Ko van Dijk de hoofd rol daarin vervult en mede door een soort veredeld snobisme van het „ontwikkelde" publiek. Zelden heeft voor een première de laatste jaren zoveel belangstelling be staan als voor die van de toneelbewerking door Max Brod van de roman „Het Slot" van Franz Kafka, die Zaterdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg werd ge geven: voor de niet medespelende leden van het gezelschap was nota bene geen plaats in de zaal beschikbaar! Misschien is „een mislukking in artistieke zin" te kras uit gedrukt, want men moet achteraf erkentelijk zijn dat dit experiment werd onderno men als een late poging om het toneel op de hoogte van zijn tijd te brengen. Boven dien leverde deze voorstelling wederom het bewijs dat Johan de Meester, ondanks al zijn epigonisme en belustheid op het étaleren van uiterlijk effect, één. der zeer weinige Nederlandse regisseurs van formaat is, zo niet de enige. Kort voor zijn dood in 1924 verzocht Franz Kafka als zijn laatste wens aan zijn vriend Max Brod de onuitgegeven manus cripten van zijn hoofdwerken te vernieti gen. Hij heeft zulks niet gedaan, doch in tegendeel behalve „Het Slot" ook de ro mans „Het Proces" en „Amerika" en vele novellen, korte beschouwingen en dagboe ken gepubliceerd, zich daarmee de dank baarheid verwervend van alle in litteratuur belangstellenden, aan wie één der geniaal ste schrijvers van deze eeuw werd geopen baard. De bewerking van het eerstge noemde boek, hoe scrupuleus ook verricht, betekende echter een slechte dienst. Kafka namelijk, een door hartstochtelijke schrijf drang bezetene, realiseerde zich volledig in zijn letterkundig oeuvre. Er bestond tot een dergelijke „vertaling" met andere mid delen, waarmee niets aan de oorspronke lijke schepping toegevoegd kon worden, wat ook niet de bedoeling was, geen enkele aanwijsbare noodzaak. Adriaan Morriën, die dè Nederlandse tekst leverde, heeft gelijk met zijn bewe ring, dat Brod één van de belangrijkste motieven, te weten dat van de naar een bestemming zoekende mens in een raadsel achtige wereld, goed heeft bewaard en te gelijk „speelbaar" gemaakt. Maar wat hij er in zijn inleiding tot het programma niet bij vermeldde, is dat met het „samenvoe gen van dramatische momenten" geen dra matische kunst ontstaat. Men kan niet straffeloos een gekozen (of liever gezegd: gedicteerde, uit innerlijke dwang ontstane) vorm veranderen, want daarmee verbuigt men ook de inhoud - in dit geval in de rich ting van een modern mysteriespel, welk karakter nog werd versterkt door de slot scène (Kafka liet zijn roman onvoltooid na) met haar sterke, herinnering aan „Onze Stad" van Thornton Wilder en door de manier van opvoering. De zijn geweten inschakelende criticus staat voor een schier hopeloze taak. Een zo veelvoudig te interpreteren werk als dat van Kafka is niet in enkele regels tot zijn betekenis te herleiden, maar zonder een poging, daartoe is een waardering van Brod's aandeel in dit stuk onmogelijk. Kafka behandelde, kan men wel zeggen, het tragische misverstand van een rede lijk denkend mens in een ontzielde maat schappij met haar onbepaalbare en ontoe gankelijke instanties, gehoorzamend aan door hemzelf bedachte wetten, die tot een absurde realiteit zijn geworden. Brod voeg de daar evenwel een ander misverstand aan toe, namelijk dat (mijn Amerikaanse collega Harold Clurman maakte deze op merking eens bij een geheel andere aan leiding) de schijnwerpers in een theater leeslampen zouden zijn. Zelfs al zou de voorstelling beantwoorden aan beelden, die de oorspronkelijke auteur bij het schrij ven voor ogen hebben gezweefd, dan nog ontbreekt een in dit geval elementaire fac tor: het denkproces. Er heerst bij Kafka een wonderlijke spanning tussen de centrale figuur en de wereld, bij gebrek aan de mogelijkheid van wezenlijk contact. In „Het Slot" is de alle gorische bedoeling het duidelijkst. De we reld is hier de groteske bureaucratische hiërarchie, die zich volstrekt ongevoelig toont voor de waardemetingen der logische gedachtengang. De hoofdpersoon, die enkel K. heet, kan dan ook tevens als een symbo lische figuur worden beschouwd: hij is als landmeter naar het dorp gekomen, gehoor gevend aan een oproep en bemerkend dat men hem volstrekt niet nodig heeft. Hij is en blijft een vreemdeling, een uitgestotene, een paria. De machthebbers in het voor hem onbereikbare Slot geven hem slechts spottende bevelen. Op het moment, dat aan het verlangen naar begrip van deze ruste loze zoeker naar het geluk van eenvoudige zekerheid lijkt te zullen worden voldaan, sterft hij van uitputting. Het fascinerende in dit radeloze gevecht van de mens tegen hem vijandige machten vloeit voort uit de botsingen van het ratio nele en het irrationele, het subjectieve en het objectieve, welke elementen elkaar ge heimzinnig doordringen, want alle relaties zijn voor verschillende uitleg vatbaar en iedere schijn heeft tevens realiteit. Vestdijk heeft eens gezegd: „Ontoegankelijk voor de reden blijkt de werkelijkheid te zijn, onbe rekenbaar. Wij kunnen de werkelijk heid niet systematiseren. En als wij haar systematiseren, of wanneer zij zichzelf sys tematiseert, kunnen wij er niet in leven". Ten dele door de vereenvoudiging tot en kele situaties, maar misschien ook met enige opzet, is het zinnebeeldige karakter in de bewerking van Max Brod tezeer ver sterkt, waardoor de voorstelling op vele punten wel als ouderwets expressionnisme moest aandoen. Men kan Kafka beter eens gaan lezen of herlezen. Niettemin: Johan de Meester demon streerde met zijn doordachte regie een vaste greep op de stof. Het vage en onbe grensde wérd kwellende realiteit. Ik heb diepe bewondering voor deze geweldige prestatie. Ko van Dijk was als K. nu eens helemaal niet spectaculair, maar daardoor des te indrukwekkender. Het is een prach tige rol in de zeer zuiver afgewogen com binatie van weerloosheid en weerbarstig heid, van kinderlijke onbevangenheid en waakzaam wantrouwen, van argeloze op rechtheid en scherpzinnige geldingsdrang. Qua uiterlijk deed hij denken aan een telg uit de enclave der Midden-Europese Jo den, waartoe ook Kafka behoorde. Andrea Domburg speelde opmerkelijk verrassend de minnares Frieda, als type overeenstem mend met de beschrijving in de roman: „Een onaanzienlijk, klein, blond meisje, met trieste ogen en magere wangen, dat echter verraste door haar blik, een blik van buitengewone supérioriteit". Van de vele andere medewerkenden wis ten vooral Lous Hensen en Sigrid Koetse als de zusters van de door Bob Goedhart in de juiste toon geplaatste bode Barnabas, benevens Eli Blom en Henk van Ulsen als de parasitaire assistenten zich te onder schelden. Jammer genoeg was de voortref felijke burgemeester van Philippe la Cha HAARLEM EN OMGEVING Geen voorrang verleend. Zaterdagmid dag omstreeks half een had in Oud-Schoten op de hoek van de Kaninefaten- en de Dru- susstraat een aanrijding plaats tussen een 54-jarige bromfietser en een van rechts komende personenauto. De bromfietser is met een wervelfractuur naar het St. Elisa- bets-Gasthuis gebracht. Brederodeduln. De trekking van de loterij ten bate van de lighallen „Brederode- duin" te Santpoort voor aankoop van een Röntgenapparaat, georganiseerd door de t.b.c.-commissie van de Nederlandse Alge mene Bond van Postduivenihouders, afde ling Haarlem, zal hedenavond plaats hebben in de zaal van de heer Guus Wolters, Jans straat 4850 te Haarlem. Tevens zal van avond de prijsuitreiking plaats hebben van de wedvlucht met postduiven ten bate van deze lighallen. Oost en West. Voor de afdeling Haarlem van „Oost en West" zal de heer F. W. E. Smelik op Woensdagavond 7 December in de bovenzaal van het Concertgebouw spre ken over het onderwerp „Suriname, ons zonneland. Mogelijkheden van vroeger en nu". Er zullen twee films worden vertoond. Ko van Dijk en Andrea Domburg in „He Slot" naar de roman van Franz Kafka. pelle slecht te verstaan. Verder moeten dan nog in volgorde van verschijning Dick Scheffer, Mien Duymaer van Twist, Frans 't Hoen, Louis van Gasteren, Sophie Kohier, Dick Swidde en Paul Huf worden genoemd. De muziek van Jurriaan Andries- sen was teveel afgestemd op de door Max Brod gesuggereerde tegenstelling tussen „hemelse" en „aardse" elementen, de dé cors van Wim Vesseur beantwoordden uit muntend aan de opzet van de regisseur. Albert Mol heeft de bestiale dans van de knechten ingestudeerd. Ik geloof, dat we zelden of nooit zo dicht bij hedendaags toneel zijn geweest en tegelijk er zo ver vanaf als bij deze première, die in ieder geval een verheu gend perspectief bood door de gedemon streerde beheersing der uitbeeldingsmidde len. DAVID KONING Het derde Vrijdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest ge noot de medewerking van een hier nog on bekende violiste, Marta Eitler, die in 1947 tot de prijswinnaars van het concours te Genève behoorde. Haar vader was een Hongaar, haar moeder een Italiaanse en zij zelf is, door haar huwelijk, Engelse. Marta Eitler kwam met het Vioolcon cert in a van Dvorak, het werk dat geducht is wegens zijn lengte en waarin dan ook wel eens gecoupeerd wordt. Wij hoorden het deze avond echter onverminkt. Het is met dat al een hele kluif, vooral om blij vend te boeien met het eerste deel. Is men daar eenmaal doorheen, dan is het zalig toeven in een sfeer van lyrische warmte, prachtige kleurschakeringen, verrassende modulaties en zinrijk wisselspel. Dan wordt het muziek om van te houden. En dat geldt ook voor het slotdeel, met zijn steeds ge varieerd rondo-thema, pétillant gerhyth- meerd en rijk aan karakteristieke effecten, alsmede met de contrasterende alternatie ven, die door hun treffende cantabiliteit reliëf geven aan de sprankelende hoofdge dachte. Marta Eitler heeft het zware werk gaaf gespeeld, maar het was toch ook pas bij het middendeel dat het effect van haar vertolking boven de technische realisatie uitgroeide tot wat alle gezonde romantiek aan persoonlijke bezieling nodig heeft. Ook het slotdeel bleef zich hooggespannen ont wikkelen. Marta Eitler had haar terecht verdiende succes in niet geringe mate te delen met de prestatie van het orkest, dat onder leiding van Marinus Adam een zeer verzorgd tegenspel leverde. Als aanloop naar het Vioolconcert van Dvorak was door het orkest Smetana's symphonisch gedicht „Vyschrad" (het eer ste der zes stukken waaruit de cyclus „Mijn Vaderland" bestaat) ten gehore gebracht. De sfeer der Boheemse melodieusheid was hiermee voorbereid. Wat deze nationale muziek, die een epos bedoelt te zijn ter vergelijking van het vaderland van de componist, voor het Tsjechische volk bete kent is gedeeltelijk van een heel andere orde dan wat zij ons te zeggen heeft. Voor hen is het een subjectieve, voor ons een objectieve aangelegenheid. Dat heeft ook de Tsjechische dirigent Rafaël Kubelik moeten ervaren, toen hij een paar jaren geleden zijn entrée bij het Amsterdamse Concertgebouworkest maakte met Smeta na's complete cyclus en ondanks al de jeugdige geestdrift, waarmee hij het werk realiseerde, wel gemerkt zal hebben dat deze muziek, bij gemis aan sympathiserend klankbord, hier niet het rendement ople vert dat hij er zich van voorstelde. Maar zo nuchter zijn wij toch niet, dat wij de sobere grootsheid en nobele verheffing van de hoofdgedachte - het „Vyschrad"-thema - niet zouden kunnen waarderen. Maar soms wordt het lyrisch sentiment al te week voor ons gevoel. Doet een prachtige orchestrale vondst het „Vyschrad"-thema dan weer in een verrassende gedaante op klinken, dan geven wij ons graag gewon nen. Tenslotte is zo'n enkel deel uit de cy clus - bijvoorbeeld het nu gespeelde „Vy schrad" en vooral „De Moldau" - dank baar te aanvaarden, maar het complete werk de zes symphonische gedichten van „Ma Vlast" - lijkt mij alleen bestemd voor landgenoten van de componist. Marinus Adam -wist de compositie van Smetana met romantische bewogenheid te doen realise ren. JOS. DE KLERK Wanneer er nog ergens ongelovigen zou den zijn, die de euvele moed bezitten het bestaan van Sint Nicolaas in twijfel te trekken, dan moet deze twijfel Zaterdag middag in de Heemsteedse Jan van Goyen- straat toch geducht aan het wankelen zijn gebracht. Want de duizenden toeschouwers, die daar bijeen waren gekomen, konden nu immers al weer voor de vierde keer met eigen ogen aanschouwen dat het geen sprookje is, dat de goede Sint de daken voor zijn avondwandelingen heeft uitver koren en zich daarbij laat assisteren door een watervlugge Piet, die behendig van de ene schoorsteen naar de andere klautert om met gespitste oren alle ondeugende streken of onvriendelijke woorden te kun nen opvangen; waarvan hij uiteraard zijn hoge meester onmiddellijk rapport gaat uitbrengen. Op een gegeven moment hiel den de toeschouwers hun hart vast voor de bewoners van een huis, waar Piet door de schoorsteen kennelijk iets zeer onbehoor lijks vernam: hij begaf zich direct naar het dakraam, om er met zijn gevreesde roe een waarschuwende roffel te laten horen. Hoe het ook zij, het is ieder jaar weer een fantastisch schouwspel, wanneer na de ingevallen duisternis de straatverlichting wordt gedoofd en de schijnwerpers zich richten op de daken, op de bekende sil houetten van Sint Nicolaas en zijn popu laire knecht. De hooggeplaatste gast hield voor de microfoon een van zijn beminnelijke toe spraken tot de beneden verzamelde jeugd, die hem daarop spontaan enige van de bekende Sint Nicolaasliedjes toezong. Na deze enthousiaste aubade lieten Sint en Piet zich nog eenmaal door de kinderen toejuichen, waarna dit jaarliikse bezoek weer tot het verleden behoorde. Ook nu wist de Jan van Goyenstraat-vereniging door middel van deze originele attractie duizenden toeschouwers in haar winkelcen trum te concentreren. De Haarlemse recherche heeft een Haar lemmer en een Amsterdammer in ver zekerde bewaring gesteld, die verdacht worden van verduistering, respectievelijk medeplichtigheid aan deze verduistering, van een radiotoestel met gramofoonplaten- wisselaar ter waarde van ongeveer acht honderd gulden. De Haarlemmer had het apparaat aan een caféhoudster verkocht, nadat hij ongeveer 63.van de koopsom had betaald. Hij zou daarbij hebben doen voorkomen of hij reeds de eigenaar van het toestel was, het geen bevestigd werd door een vertegen woordiger van de firma die het instrument had geleverd. De vertegen woord iger, een Amsterdammer, zou daartoe zelfs een kwi tantie hebben opgemaakt, zodat hij ook van valsheid in geschrifte wordt verdacht. Wie Jaap Stotijn is hoef ik niet te ver tellen. Dat hij op schitterende wijze muziek weet te maken op het jammerhoutje dat hobo heet, weer iedereen, evengoed als men vertrouwd is met het feit, dat zijn met geest geladen en door sterke impulsen rhyth- misch gedreven musiceren aanstekelijk werkt op zijn medespelers en op het pu bliek. Bij gevolg zal het haast overbodig zijn mee te delen, dat hij het concert van „Die Haerlemsche Musyckcamer" op Za terdagavond in de Vleeshal, waaraan hij zijn medewerking verleende tot een bij zonder prettige muzikale gebeurtenis maakte. Met de hobo-concerten van Benedetto Marcello en Domenico Cimarosa legde hij het strijkorkestje van André Kaart het vuur aan de schenen, zowel bij de breed- gewelfde langzame tempi, als bij de snelle bewegingen, waarvan vooral de puntige fi nale van Cimarosa een te duchten experi ment leek. Maar het inspirerende spel van de claveciniste van het ensemble, mevrouw Gertrude Maclaine, met een Concert voor cembalo, hobo's en strijkorkest van Handel, waarin wij diens eerste concert voor orgel herkenden: een prachtig stuk waarvan een imiterend thema in het tweede deel een opmerkelijke gelijkenis met een motet van Josquin des Prés vertoont. Wij hoorden het belangwekkende stuk in een uitvoering die veel verdienste had. Een zeer onderhoudend werk was ook de Suite voor fluiten, hobo's, strijkorkest en concertino van Telemann, waarmee de avond geopend werd. Het bleek echter nog niet geheel uit de verf; de rhythmische ca dans van de verschillende dansvormen eist een nog fijner en geprononceerder karak teristiek. Zo kon het een voortreffelijk ob ject voor studie blijven, meer om de geest van Telemanns muziek, dan om haar tech nische eisen, die men reeds vrij goed be heerst. Het concert werd op geanimeerde wijze besloten met een Divertimento van Mozart, In het zaaltje van de speeltuinvereniging ..Flora" heeft de Haarlemse Redding brigade afscheid genomen van dokter Hey- mans als medisch leider van de HRB. Dooi de heer Joh. G. van Gennip werd oen filmpje vertoond van de internationale wedstrijden op het gebied van zwemmend redden, die dit jaar in Frankrijk zijn ge houden. Het afscheid van dokter Heymans werd op zeer aardige wijze ingeleid, waar na de heer Joh. M. Schmidt, voorzitter van de HRB, mededeelde, dat het 't bestuur van de HRB getroffen had, dat dokter Heymans die ruim twintig jaar als medisch leider en vice-voorzitter aan de HRB verbonden was, zich genoodzaakt had gezien wegens drukke werkzaamheden zijn functies bij de HRB neer te leggen. De heer Schmidt memoreerde, dat dokter Heymans zowel voor als na de oorlog zijn krachten had gegeven om de leden van de HRB op te leiden tot bekwame EHBO-ers en hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een ets van Dirk Harting-, voorstel lende de Amsterdamse Poort. Voor me vrouw Heymans, die niet aanwezig kon zijn waren er bloemen. Voorts verzocht de heer Schmidt dokter Heymans het ere-voorzit- terschap van de HRB wel te willen aan vaarden en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat dokter P. Roorda bereid was ge vonden de functies van dokter Heymans te gaan vervullen. In zijn dankwoord herinnerde dokter Heymans er aan, dat er gedurende de twintig jaar. dat hij aan de Brigade ver bonden was, vriendschapsbanden waren gelegd en dat deze banden voor hem, tijdens zijn gedwongen verblijf in kampen gedurende de oorlog, een grote steun zijn geweest. Hij sprak de wens uit dat zijn op volger ook op dezelfde wijze tegemoet ge treden zou worden. Meer nog dan het aan bieden van de ets had de benoeming tot ere-voorzitter dokter Heymans getroffen en hij hoopte nog vele jaren in deze functie de brigade met raad en daad te mogen bijstaan. BIG BILL BROONZY, de ;hema en met simpele woor- That was just a dream laatste der zwarte trouba dours, die de oorspronke lijke blues, de hollersongs leven van deze grote, goed- over het lot der negers en en de andere weemoedige moedige man afwisselend jubelend mee-scanderen in volksliederen van het zwar- werd getekend. een lofzang op een mooi te ras in hun oorspronke- „Thank you, thank you, meisje - want hij bezingt lijke versie uitdragen over thank you and thank you", het probleem van zijn ras. wereld Na elk applaus, dat van harte uit de stil-luisterende Daarom ien, sprekend van liefdeen Hij zal zijn stem temperen verdriet, waarmee ook het in al die droeve liederen de wereld en die daarmee een intens genoe- is deze mens zo gen bereiden, heeft gister- zaal opsteeg deze warme onvergetelijk en wilt ge avond voor een stampvolle dank van Big Bill, die zich hem telkens weer horen - zaal in de dansschool Schrö- laat meevoeren op de melo- als het moet op de gramo- der te Haarlem zijn grote, die van zijn meesterlijk be- foonplaat, liever echter in warme hart opengelegd in speeld instrument, er wat natura, om het gezicht er een lange rij liederen. Het doorheen filosofeert over bij te hebben, het half ge loerd een ongemeen sympa- goede vrienden en over „de heven donkere gelaat, dat thieke avond rond deze vrouw", maar die allereerst zingen moet en zingen zal. de klankbodem van een ge- Uit een oogpunt van een- publiek dromerige zwarte man, wiens gitaar meezong van voelig het lief en het leed van zijn heeft. volk. van node heid-in-de-avond was het haast jammer, dat Big Bill er Broonzy zich liet verleiden Gisteravond had hij voorwaar niet over te kla- tot een session als toegift, Gelijk de allereerste rond- gen, hoewel het hinderlijke samen met Beryl Bryden, trekkende blues-singers is geflits van enige fotografen de blues-zangeres, die op hij: alleen met zijn gitaar wel wat storend werkte en het ogenblik eveneens in op een klein podium, de dat was dan ook de reden, ons land is en die het ogen gesloten en als het dat deze 69-jarige neger, die „washboard" voor haar ware in de muziek wegdro- ons bij zijn voorlaatste be- rhythmische rekening nam. mend naar de vreugden en zoek aan Nederland, toen Want het was wat lawaaiig het verdriet van het volk, hij in Amsterdam zong, ver- na al die sfeer - hoewel Bill dat aanvankelijk niets had telde nu toch eindelijk te- met „When The Saints go dan de menselijke stem, om rug te zullen gaan naar marching in" een enthou- zijn verweer tegen de ver- Mammy en de kinderen, siasme wist te ontketenen, Irukking door de blanke maar gisteravond alleen dat de zaal aan de Raam- uit te schreeuwen. Van deze maar antwoordde: „Als ik vest op haar grondvesten holler-songs, die meer een er mee uitschei, sterft de deed schudden. Mede dank kreet dan een lied zijn, heeft Blues en dat mag niet", tot zij de instrumentale bezet- Big Bill er vele op zijn ré- enige toegiften bereid was. ting dezer session, die al pertoire, maar hij heeft er Zo zal hij doorzingen, met eerder aan bod was geweest weinige gebracht op deze het schillerhemd los aan de in een volmaakt program avond voor de Haarlemse hals en de gitaar strelend matje. Met Peter Schilper- Jazz-club - evenmin als de als een vertrouwd, warm oort en Wim Kesper, Pim echte work songs, die ont- dier - tot het einde. Hij zal Kruyt en Funke Küpper is sproten aan de rhythmiek zijn stem laten uitschieten daar even gemusiceerd, dat van de zware arbeid der in de klachten over een de vonken er afvlogen. Be- negers tijdens de slavernij, droom, die nimmer werke- ter dan het toch ook wel Maar temeer heeft hij de lijkheid wordt „I was in the verdienstelijk spelende Blues gebracht en de Cam- White House, Sittin' in the huisorkestje „The Midge- ping-songs, die in Europa Presidents chairthe Pre- town Jazzband", dat kenne- de titel „spirituals" kregen sident came up to me, said: lijk nog wat te vers was om - eenvoudige melodieën op „Big Bill, I'm glad you're tot grote prestaties te gera- sen telkens terugkerend here. But it was a dream, ken. J. F. geschreven op d>e grens van zijn vijftiende naar zijn zestiende jaar, wat niet wegneemt dat het reeds zijn 136ste werk was, volgens Köchels lijst. Het is het eerste der drie strijkkwartetten zonder menuet, die tussen Januari en Maart 1772 ontstonden en die voor ruimere bezetting best geschikt zijn. Behoudens in de finale, waar een kort fu- gato in de constructie verwerkt werd, is het geheel een aangelegenheid waarbij de eerste vioolpartij het voor het zeggen heeft. De discantisten van het strijkorkest wisten daar een dankbaar gebruik van te maken, want zij leverden een opmerkelijke vlotte prestatie. JOS. DE KLERK Op Donderdag 1 December zal de heer C. van der Poel te Huizen, Noordholland, controleur eerste klasse bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland de elec- triciteitsvoorziening in deze provincie een kwart eeuw gediend hebben. Hij zal Don derdag des morgens door de PEN-directie ontvangen worden; waarna er een huldi ging door zijn collega's en het jubileum fonds volgt. De officier van justitie bij de rechtbank te Zutphen heeft twee maanden hechtenis geëist tegen H. K. L. te Apeldoorn. K. L., die zich natuurgeneeskundige noemt, stond in hoger beroep terecht wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde. De kantonrechter had hem een maand op gelegd. Een getuige-deskundige verklaarde dat K. L. medicijnen voorschrijft, die waarde loos zijn. „Voor een tabletje van een stui ver rekent hij f 7,50. Het kwakzalvers- bedrijf levert hem ëen winst op van meer dan honderddertigduizend gulden per jaar", aldus deze getuige, die voorts verklaarde dat een juffrouw, die genezing had gezocht bij deze man, overleden is. Zij leed aan een geenszins ongeneeslijke kwaal, maar K. L. had haar met optimistische brieven zo lang aan het lijntje gehouden dat er geen baat meer voor haar was toen zij zich tenslotte tot haar huisdokter wendde. Toen zij er over klaagde dat zij de dure artikelen van de natuurgeneeskundige niet kon betalen schreef hij haar terug dat hij geen philan- troop was. De verdachte noemde zich een verguisde pionier. De rechtbank zal op 9 December vonnis wijzen. Het was de wens van mevrouw N. G. Binsma-Faber, die van 1931 als huisarts te Haarlem werkzaam is geweest, zich rustig uit haar praktijk terug te trekken, echter niet die van de vele patiënten. Daarom had zij er in toegestemd een af scheidsreceptie te houden. In restaurant Brinkmann hebben Zaterdagmiddag enkele honderden mevrouw Binsma-Faber met een handdruk dank gezegd voor de vele goede zorgen, die zij aan hen en hun ge zinnen had besteed en enkelen hebben met woorden en geschenken hun dankbaarheid geuit. Mevrouw Van Duffelen sprak namens een grote groep van patiënten en vertelde, dat het niet moeilijk was geweest geld te verzamelen voor een geschenk. Meestal wordt men niet vlot ontvangen, als men met lijsten komt, maar bij het vernemen van de naam van mevrouw Binsma waren degenen, die bezocht: werden, spontaan. Wat dat betreft had de commissie van voorbereiding het niet moeilijk. Mevrouw Van Duffelen bood namens de patiënten een zilveren roomstel, een zilveren brood- schaal en een camee in goud gezet aan. Twee jeugdige patiënten overhandigden bloemen. Mejuffrouw M. J. Rebel, die vele jaren aan het Sint Elisabeths Gasthuis verbon den is geweest, dankte namens een groep, die mevrouw Binsma als arts heeft gehad De Haarlemse Katholieke Studentenver eniging „Sanctus Bavo" heeft Zondag haar derde Dies Natalis gevierd. De feestdag werd begonnen met een gezongen H. Mis in de kapel van „Sancta Maria", Florapark, tijdens welke moderator dr. Modestus van Straaten de feestpredikatie hield. Om half drie begon in het sociëteitslokaal in „De Waag" de dieszitting. De praeses de heer E. Hoefgeest sprak een rede uit, waarin hij de taak van de student en de studenten vereniging in het tijdperk van de speciali satie deels schalks, deels ernstig besprak. De heren A. van Willige en mr. H. To- nino werden tot ereleden van de vereniging geïnaugureerd, om hun grote verdiensten voor Sanctus Bavo, en het lid Govaert van den Bergh werd tot de eer van het Colle gium Honorabile van de vereniging ver heven. Hierna sprong feestredenaar Harrie Prenen op brillante wijze „Van de Hak op de Tak". De aanwezigen, waarbij de secre taris van de bisschop, dr. M. J. de Jong en de deken van Haarlem, de zeereerwaarde heer W. Zijlstra, beloonden zijn speelse en geestverkwikkende rede met een langdurig applaus. De redevoering van de heer Prenen vond plaats op de scheidingslijn tussen het plechtige en het joyeuse deel der diesvie ring, want erna gingen de studenten naar Brinkmann, waar na een borreluur een stijlvol maar uitbundig diner plaatsvond, waaraan ook de deken van Haarlem aanzat. Deze kondigde, na een genoegelijke „spel- denrik" aan het bestuur, verhoging van de dekenale bijdrage aan de kas van Sanctus Bavo aan. In de Vleeshal werd de diesviering beslo ten met een bal. dat tot ver na middernacht duurde en waarbij uiteraard enkele studen tikoze absurditeiten de stemming hoog op voerden. Tijdens de 's middags in De Waag gehou den receotie werd het bestuur onder andere gelukgewenst door oraesides van andere <dudentenvereniginsen, kerkelijke autori teiten en enkele vooraanstaande Haarlem mers. donateurs van de vereniging. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-314 Nederl.'47 99% 9914 3 Nedl 1962/64 99ll/i« 99n/i« A. K. U 349X 350 Calvé Delft 317X 318 Van Gelder Zonen 335 340 K. N. Hoogovens 385 386 Nederl. Ford 475 480 N. Kabelfabriek 316 316 gew.Philips Gloeil. 367J4 369 Nieuwe Philips 356 358 pref.Philips Gloeil. 206 205 Unilever 480 X 483 X Wilton Feijenoord 274 274 Dordtsche Petrol. 682X 683 Konkl. Petroleum 658 657 A'dam Rubber 144 143 X Holl. Amer. Lijn 212X 216 N. Scheepv. Unie 195J4 196 Phs. van Ommeren 263 263 H. V. A 15714 155 X Verg. Deli Mijen 162)4 161 Amsterd. Bank 279 279 Ned. Handel Mij. 230 230 Rotterd. Bank 24114 241 X Twentsche Bank 236 236 Anaconda Copper 73 X 73 Bethlehem Steel 159 159X U. S. Steel 5814 58 X General Motors 151X 150 Shell Union 60% 60X Tidewater 31 31% en haar nu moet missen. Zij besteedde niet alleen aandacht aan de medische hulp, maar bovendien heeft mevrouw Binsma voor allen gezorgd. Als zij op bezoek was liet zij niet merken, dat zij haast had, omdat zij nog vele patiënten bezoeken moest. Daardoor gaf zij de zieke die rust, die hij nodig had. Na mevrouw Binsma dank te hebben gebracht richtte mejuf frouw Rebel zich tot haar opvolger arts P. A. Roorda, in wie allen gaarne vertrou wen willen stellen. Mej. Rebel overhandig de mevrouw Binsma een serie boeken. De heer J. Vennik zeide, dat velen bij een gekomen zijn om van mevrouw Bins ma afscheid te nemen als huisarts. -Geluk kig betekent het geen afscheid van de vrienden. Namens deze bood hij een pick nick-koffer aan. Voorts sprak mevrouw G. Faber-Mooy haar dankbaarheid uit, voor de wijze, waarop mevrouw Binsma haar taak voor de patiënten vervuld heeft, haar vreugde, omdat velen in de gelegenheid zijn afscheid te nemen en haar blijdschap, omdat ge zorgd is voor de goede opvolger. Tenslotte bood mevrouw Faber een geschenk aan. De receptie was druk bezocht; ook heb ben vele doktoren afscheid genomen. In 1956 zullen behalve de Kennemer Turnkring zelf enkele aangesloten vereni gingen een lustrum vieren. Turnlust Haar lem opent de rij met een receptie op 7 Januai-i, ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan, gevolgd door een jubileum revue in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem op 21 Januari. Concordia Haarlem bestaat zeventig jaar en zal dit feit behalve met een receptie herdenken met een gala-avond in de ge meentelijke Concertzaal op 24 Maart. Tijdens deze avond zullen behalve enige groepen van Concordia zelf bovendien op treden het Nederlandse Dameskeurkorps en verder de bekende vereniging Simson uit Amsterdam. Verder staan nog enkele in terne festiviteiten op het programma. Bato Haarlem bestaat op 5 Maart zestig jaar. Ook dit jubileum zal wel met een receptie worden ingeluid, doch het hoogste punt van de jubileumviering is echter de interland-gymnastiekwedstrijd tussen de vertegenwoordigende herengroepen van Nederland en Denemarken op 2 April. De Kennemer Turnkring bestaat op 5 Maart 1956 45 jaar. Het negende lustrum zal pas in het na jaar van 1956 gevierd worden en wel op 13 October met een internationale invita tie-wedstrijd voor dames en- heren. Voor deze wedstrijd zullen behalve enkele Ne derlandse gymnasten ook uitgenodigd wor den de meest vooraanstaande gymnasten uit de landen, waartegen de Nederlandse dames en heren keurcorpsen geregeld lan den wedstrijden houden. Op 9 Februari en op 1 October 1956 zul len bovendien de verenigingen Turnlust Beverwijk en de T.V. IJmuiden respectie velijk 45 en 55 jaar bestaan. Mond- en klauwzeer. Bij vee van een landbouwer in de buurtschap Appel bij Nijkerk is mond- en klauwzeer uitgebroken. Al het vee, 22 koeien, 4 pinken, een zeug, zeven varkens en negen biggen, is in het slachthuis te Apeldoorn afgemaakt. MAANDAG 28 NOVEMBER Cinema Palace: „Stormy weather", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Voet stappen in de mist", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verzonken schat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Operatie Tirpitz", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slag aan de Bloedrivier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Oproer in cel II", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Harvev", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit. Causerie door Mr. J. J. Boasson in de serie „Verleden, heden en toekomst van de mens op aarde". Stadsschouwburg: 20 uur, De Ned. Comedie voert op „De man, de vouw en de moord", van Adré Roussin. Begijn hofkapel: 20 uur, Interk. Evangelisatie Comité. Gebouw „Zang en Vriendschap": 20 uur, Geestelijk Centrum „De grotere Wereld". DINSDAG 29 DECEMBER Cinema Palace: „Stormy weather", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Voetstappen in de mist", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verzonken schat", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Operatie Tirpitz", 14 jaar, 2.30, 8 uur. Roxy: „De slag aan de Bloedrivier", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Oproer in cel II", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: Onder aupspiciën van De Heemsteedse Kunstkring voert „De Toneelvereniging" op „De Kroongetuige", 8.15 uur. Stads schouwburg: 20 uur, De Ned. Comedie voert op „De man, de vrouw en de moord", van André Roussin. Concertgebouw: 20 uur, Concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam. Rijksstraatweg 433, Haar lem-Noord: 20 uur, Volksuniversiteit. Cause rie door dr. A. van Biemen, over „Die Jeugd van tegenwoordig".

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10