Centrale Werkplaats steunt de VAR A-speelgoedactie Sint op bezoek bij soldaten en aanstaande kleuterleidsters Nederlandse week in Sheffield Per jeep en scooter Amsterdamse Beurs VQrieven aan de redactie Originele actie Nederlandse exporteurs Minou Drouet toch een wonderkind „Oranje" en „Johan van Oldenbarnevelt" vóór Kerstmis thuis Haarlemse onderwijzers met „Pas op de draad" Eerste metingen met radio telescoop te Dwingelo Burgerlijke Stand van Haarlemmerliede Minister neemt maatregelen tegen excessen bij vuurwerk Vaarverbod ingesteld op de Midden-Rijn Koninklijke onderscheiding voor mej. M. van Rijn Burgerlijke Stond van Haarlemmermeer Opnieuw twee jaar geëist tegen oud-minister Djody Mac Millan verdedigt zijn woordvoerder Matthews Japan vraagt hulp van Nederlandse ingenieurs Dertigduizend gulden voor springpaarden Opening tunnel aandacht op Velsen J ..isütLD A (J 1 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COLRAN i waren gaan Dat Sint Nicolaas on danks zijn vergevor derde leeftijd toch sportief blijft, bewees hij Woensdagmiddag wel zeer duidelijk, toen hij namelijk in een koude, open jeep het wijde binnenplein van de Koudenhorn- kazerne opreed. Die jeep werd bestuurd door een grijnzende Zwarte Piet; achterin zat een tweede Piet, die de op het binnen plein bijeengekomen kinderen van de mili tairen onder vuur nam met pepernoten en ander snoepgoed. In die ogenblikken, dat de kleintjes het lekkers van de straat pakten, stapte de Sint uit en begaf zich naar de erewacht, die hij inspecteerde samen met de garnizoens commandant van Haarlem, majoor F. van de Meij. Toen hij tot zijn volle tevre denheid had gecon stateerd. dat knopen noch veters ontbra ken, begaf hij zich met de beide Pieten naar de met papieren slingers feestelijk versierde onderoffi- cierscantine, waar de meeste kinderen inmiddels zitten. De stilte, die daar aanvankelijk nog heerste, werd al spoedig rauw verscheurd door de kartonnen toeters, die onder het jeugdige publiek werden uitgedeeld en waarmee de kinderen hun opgekropte ge voelens van spanning, die Sint Nicolaas met zijn komst had verwekt konden uiten. Die toeters waren er dan ook de oorzaak van, dat de korte prijzende of vermanen de prevelementjes, die de Sint tot ieder op het toneel geroepen kind richtte, in het algehele rumoer verloren gingen. Het was vermakelijk om te zien, hoezeer de kinderen verschillend reageerden op het optreden van die grijsaard vlak voor hen. Er waren er bij, die de stortvloed van woorden uit de bejaarde mond kalm over zich heen lieten gaan en intussen brutale blikken naar de beide Pieten wierpen, an dere schoven bedremmeld naderbij en gingen er, zodra zij hun kans hadden schoongezien om hun cadeau uit de han den van de Sint te grissen, snel weer van door. Na de pauze liet een goochelaar met zijn trucs de kindermondjes van verbazing wijd openzakken. Toen deze feestmiddag, geor ganiseerd door de afdeling Welzijnszorg onder, leiding van wachtmeester A. Eerd- huyzen, ten einde was, trokken de kinde ren "voldaan naar huis met niet alleen een stuk speelgoed maar ook een grote zaïs. lekkers. Na afloop kregen die kinderen, die door ziekte verhinderd waren het feest bij te wonen, huisbezoek van de Sint. Sint bij kleuterleidsters Tevens heeft Sint Nicolaas een bezoek gebracht aan de Kennemer Streekschool, de opleiding voor kleuterleidsters, in het gebouw van de Ii.B.S. A aan de Raaks. Ruim honderd meisjes zaten in een halve cirkel geschaard om een klein po dium in de aula van de school. Op de voor ste rij waren de ere-plaatsen ingenomen door de leerkrachten, want de komst van Sint gold deze middag speciaal voor hen. Terwijl honderd lieve meisjesstemmen uitnodigend zongen „Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht" betrad de Goedheilig man de aula. Echter zonder Knecht. Een weinig droevig vertelde de Sint, dat. zijn beide Pieterbazen hem in de steek gelaten hadden. Twee passagiersschepen der N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland"', met m.s. ..Oranje" en het m.s. „Johan van Oldenbar- nevelt", die kort na elkaar, op 24 November en 26 November de haven van Tandjong Priok hebben verlaten, worden vóór de Kerstdagen in de thuishaven verwacht. Do ..Oranje", met 800 passagiers aan boord, hoopt men op 15 December in de Amster damse haven te zien binnenvaren en de ..Johan van Oldenbarnevelt", die op 7 Oc tober uit de Amsterdamse haven met ruim 1400 emigranten naar Australië vertrok, wordt op 20 December terug verwacht. Aan boord van d't laatste schip bevinden zich onder andere 49 patiënten. 3-3'4 Nederl.'47 3% Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloei] Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Ho]]. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H V A Verg. Del i Mijen Air.sterd. Bank Ned. Handel Mij Hotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Hethlehem Steel U S. Steel General Motors ^he]] Union Tidewater Slotkoers gisteren 995/i« 99% 349 318 340 38214 490 316 367 35614 203 !4 483 27 IK 676X 651 <4 140 213 195K 261 151K 157 287 233 244 239 72K 160 58% 147K 58"/, 31% Openings koersen 993/,6 99 X 347 318 339 382 488 315 365 353 X 203 '4 484 272 677 651 X 143 213 195'4 261 X 152J4" 160 287 231 244 239 72* 161* 59 146 60X 3214 Sint Nicolaas per jeep op weg naar de Koudenhornkazerne. De zwarte knechten bleken echter niet zo ontrouw te zijn, maar wel waren zij ontvankelijk voor modern gemak op straat, want zij reden even later onder luid ge juich van de leerlingen op een scooter de zaal binnen. Voor elk der leraren en leraressen kwam een passend geschenk uit de zak tevoor schijn, waarvan de meeste op zeer fraaie wijze verpakt waren. De Sint liet zich verscheidene keren toezingen en een der Pieten verleende steun met accordeon begeleiding. De bisschop bleek goed op de hoogte te zijn met de gewoonten en eigenaardig heden bij het lesgeven van de docenten en uit een groot boek putte hij een aantal op merkingen, die bij de leerlingen grote hila riteit verwekten. De Pieterbazen strooiden kwistig met, pepernoten en ondeugende opmerkingen. Toen alle aanwezige leerkrachten hun ge schenk in ontvangst hadden genomen, erl de pepernotentas volkomen leeg was. dankte de directeur van de Kennemer Streekschool, de heer J. H. Jansen, Sint Nicolaas van harte voor zijn komst; Ve Pieten reden de scooter weer voor en nu nam ook de Sint zelf op de auo plaats, waarna hij met spoed vertrok om weer elders zijn vermaningen, loftuitingen en geschenken te bezorgen. Kinderfeest in Concertgebouw Een groot aantal kinderen uit de derde klassen van Haarlemse scholen voor Lager Onderwijs heeft vanmorgen in het Ge meentelijk Concertgebouw genoten van het Sint Nicolaas-programma, dat door de af deling Haarlem van de Nederlandse On derwijzers Vereniging werd voorgeschoteld. Het feest begon met de vertoning van het eerste deel van de film „De circusjongen", waarna de kinderen onder leiding van de heer J. Kroes van de Führhopschool en met medewerking van drie musicerende onder wijzers enthousiast aan het zingen togen. En intussen werden de zingende monden voorzien van heerlijke koeken. Na de eerste pauze werd de zaal opnieuw in duister gehuld, waarna de kinderen kon den zien, wat de verdere avonturen van die circusjongen waren. Toen bleek, dat alles goed afliep, kon niets hen er meer van weerhouden, ook de tweede pauze vrolijk vol te zingen. Daarna brak het vermakelijkste gedeelte van deze ochtend aan: de opvoering door leden van de Haarlemse Onderwijzers To neelvereniging, onder regie van Henk Bak ker, van „Pas op de draad". De spelers slaagden er voortreffelijk in met dit toneel stukje van J. Panman de zaal een half uur kostelijk te vermaken. Door steeds de kin deren in het spel te betrekken, wisten zij deze geheimzinnige geschiedenis rondom de siaapmaehine van professor Knap tot een hoogtepunt van deze feestmorgen te maken. Vanmiddag vulde een nieuwe groep kin deren de concertzaal, om eveneens van dit programma te kunnen genieten. Vrijdagmorgen, Vrijdagmiddag en Za terdagmorgen zullen de tweede klassen in het Concertgebouw bezoek krijgen van Sint Nicolaas en Zwarte Piet. Ook deze kinderen zullen kennis maken met het ge heimzinnige slaap-toestel van professor Knap. Woensdagavond zijn rriet succes de eerste metingen gedaan met de grote radio-tele scoop op 25 meter diameter te Dwingelo. Ofschoon het instrument nog niet compleet is werd het tijdelijk in gereedheid gebracht vöor de waarneming van de bedekking door de maan van een der helderste „radiobronnen", de Krabnevel. Deze ge beurtenis is van zeer groot astronomisch belang omdat zij een inzicht verschaft over de oorzaak van de radiostraling dezer „bronnen", welk tot nu toe geheel onbe kend was. De eerstvolgende bedekking zal pas over negen jaar geschieden. De radio-waarnemingen te Dwingelo werden verricht bij een golflengte van 75 cm door de heer Seeger uit Leiden met assistentie van enige Leidse astronomen. Geregelde waarnemingen met het instru ment zullen pas beginnen wanneer het ge heel voltooid is, vermoedelijk in het voor jaar van 1956. GEBOREN: S3dze, z. van L. Venema en G. F eenstra. ONDERTROUWD: A. W. Schoorl en H. C. J. Nelis; H. P. van der Aar en M. C. G. Kreike. Een overzicht van een klein gedeelte van de tentoonstelling van het speelgoed, door personeel van de Centrale Werkplaats in Haarlem voor de kindertehuizen in Nederland vervaardigd. In een der zalen van de Centrale Werk plaats van de Nederlandse Spoorwegen aan de Oudeweg in Haarlem lag Woens dag een enorme hoeveelheid speelgoed uitgestald, bestemd voor het kindertehuis Moria in Rotterdam, de kinderkliniek Mar griet in Rotterdam en het kindertehuis Prinses Beatrix in Groesbeek. Ook dit jaar levert het personeel van de werkplaats namelijk weer een welkom aandeel in de Vara-speelgoedaetie ten bate van de kin dertehuizen in Nederland en daarmee zet het een traditie van vier jaren voort. Onder leiding van ploegbaas M. E. de Braber hebben zeventig vrijwilligers vier keer per week en dat gedurende acht we ken hun vrije tijd geofferd aan dit goede doel. Zij hebben het materiaal, dat door De laatste jaren hebben zich excessen voorgedaan bij het gebruik van vuurwerk door ondeskundigen. De minister van Bin nenlandse Zaken heeft nu een wijziging ge bracht in het reglement op het vervoer van ontplofbare stoffen, teneinde deze excessen tegen te gaan. Behalve voor het vervoer waren er tot nu toe geen bijzondere bepa lingen met betrekking tot het gevaarlijke vuurwerk. De verkoop, het vervoer en het ten verkoop in voorraad hebben van ge vaarlijk vuurwerk is voortaan verboden. De minister kan van dit verbod ontheffing verlenen. De verkoop en het vervoer van ongevaarlijk vuurwerk blijft toegestaan volgens de oude bepalingen. de directie beschikbaar was gesteld en een partij ..waardeloze"' afvalstoffen in die vrije uren omgetoverd in keurig afgewerkt speelgoed. Deze meesters van de schaaf, de beitel en de soldeerbout hebben daarbij getoond, van alle technische markten thuis te zijn, want naast het houten en metalen speel goed lagen er ook verscheidene leerarti kelen uitgestald, zoals schooltassen en portefeuilles. Vandaag worden de geschenken, waar onder als grote werkstukken vier auto peds, vijf kinderfietsjes, schoolborden, hobbelpaarden en een poppenkast, opge stuurd. Uit een collecte onder het perso neel gehouden, die f429 heett opgebracht, heeft men bovendien voor alle kinderen een speculaaspop, een suikerhart, een chocoladeletter en drie suikerbeesten kun nen kopen. BONN (DPA). De Duitse autoriteiten hebben met het oog op de lage waterstand op de Midden Rijn een vaarverbod afge kondigd voor schepen met een grotere diepgang dan twee meter. Beneden de Rijnbrug tussen Bonn en Beuel staat op het ogenblik nog slechts 1.99 meter water. In de afgelopen zes weken zijn alleen in de omgeving van Bonn ongeveer twintig schepen met de bodem in aanraking geko men, waarvan er tenminste twaalf lek wer den, zodat zij hun tocht niet konden voort zetten. Veertig jaar kassier bij Vroom en Dreestnann Bij Vroom Dreesmann te Haarlem werd vanmorgen het bijzondere feit her dacht dat haar hoofdkassier mejuffrouw Martha van Rijn vandaag vóór 40 jaar in dienst trad bij deze onderneming. De jubilaresse werd met haar familie leden ontvangen in de voor deze gelegen heid feestelijk versierde personeelscantine waar haar een grootse huldiging ten deel viel door het gehele personeel. In gloed volle bewoordingen schetste als eerste spreker de heer Van Kimmenaede „Martha's grote verdiensten en deugden", waarbij hij de nadruk legde op haar nauw gezetheid, eerlijkheid en spreekwoorde lijke accuratesse. De spreker besloot zijn rede met een gedicht van de heer Gigengack. Vervol gens bood hij de jubilaresse namens de be drijfsleiding een fraaie pendule aan. Ach tereenvolgens spraken de heren Klis, chef administratie, de heer Möller, bedrijfslei der, en de heer Bloemen namens het per soneel, die twee fraaie fauteuils aanbood. Na een geanimeerde receptie waarbij tal loze personeelsleden hun gelukwensen aanboden werd de jubilaresse op het privé- kantoor door haar directie ontvangen. In een hartelijke en persoonlijke toe spraak gaf de heer B. H. M. Vehmeyer uiting aan de bijzondere waardering van de directie voor het vele en voortreffelijke werk dat mejuffrouw Van Rijn voor het bedrijf heeft verricht. Het schonk de di rectie bijzonder veel vreugde, dat het de Koningin had behaagd de jubilaresse de eremedaille in zilver te verlenen verbon den aan de orde van Oranje-Nassau. De heer Vehmeyer verzocht zijn echtge note, mevrouw T. Vehmeyer-Dankelman, de jubilaresse de médaille op te spelden. In de namiddag werd ter ere van dit bij zonder jubileum door de directie aan de jubilaresse en haar familieleden en in het bijzijn van veler harer collega's een ge zellige cocktail-party aangeboden. GEBOREN: Fendricus Jsco-bue Jozeph, z. van F. M. A. Makaij en E. T. d*? Greeuw; Hendriks Aagje, d. van H. Schmidt en H. J. KorsrrjaiK Rosa Maria Cecilia Helena, d. van P. J. .T. Haaker en H. M. Huesken: Hendrika Cornelia, d. van S. Ransijn en M. Heijne; Elisabeth Gerairdo, d. van J. J. Nel en J. P. Loogimaim; Anna Maria, d. van M. F. Dui venvoorden en W. .T. Lieverse; Marrus Wil lem, z. van C. M. Smits en E. J. Overbeek; Helena Johanna Maria, d. van J. de Ruijte en J. M. Warmerdam: Jcsephus Antontius Ma ria, z. van W. J. J. Koeckhoven en B. E. M. v. Haaster; Sjoukelina Adrians, d. van C. A. Dikkeboom en C. Wittekoek; Marga- retha Johanna Maria, d. van L. P. Fransen en J. G. M. Hooiiman. ONDERTROUWD: A. Griekspoor en E. Verboom; P. B. Zwart en A. V. Lauret; L. Vonk en H. Kooyman; A. de Weerd en P. Witziers; N. Lindenburg en T. van Steeg. GETROUWD: C. G. van Wijk en W. Heil; G. Blokhuis en M. Overbeek; J. J. Spaar garen en J. Endhoven. OVERLEDEN: Otto Gustav Wilhelm Löhn, 66 j.; Riepke Hollander. 47 j„ echfgen. van T. de Koker; Arie de Gier, 63 j., echt- gen. van M. Leiten. lVerkort weergegeven) Plan-Holt (I) Naar aanleiding van het door u gepubliceerde plan-Holt zou ik gaarne een ander idee voor parkeerruimte willen voorstellen. Zou het niet mogelijk zijn onze singels de Kamper-, Gasthuis- en Raamsingel na afdamming leeg te pompen om zo een verzonken ruimte te krijgen, vrij van de rijwegen, met op- of afrit aan Kampervest en Raamvest. Hiervoor bestaat voldoende ruimte voor al na het verdwijnen van de NZHVM aan de Kampervest en de daarlangs gelegen plantsoenen. Het geheel zou uitgevoèrd kunnen worden met betonnen vloeren en wanden, dus geen overdekking van het water, want dan zouden de singels niet schoon te houden riolen worden. Naar mijn mening zullen de kosten, die aan deze demping verbonden zijn niet zo hoog zijn als die van het plan-Holt, omdat de kabels en buizen niet in de singels, maar in de er langs lopende straten en wegen gelegen zijn. Bovendien kunnen de nieuwe wegen dan met behulp van een lichte pompinstal- latie droog gehouden worden. Zelfs zou men met het oog op het door- braak-plan bij het Zuider Buitenspaarne reeds rekening kunnen houden met het vervallen van de brug over de Kamper singel bij het Spaarne. Bezwaren van Rijnland kunnen er naar mijn mening niet zijn, want de Leidsevaart, Nieuwe Gracht, Schotersingel en Klopper singel zullen er een betere doorspuiing mee krijgen. Ook monumentenzorg zal er niets van haar gading kunnen vinden. C. VAN STEEN (Zoals wij enige tijd geleden reeds schre ven zal Rijnland wel degelijk bezwaren tegen een dergelijke demping hebben om dat de grachten Leidsevaart, Nieuwe Gracht, Schotersingel en Kloppersingel volstrekt onvoldoende zijn om voor een vlotte afvoer van het water zorg te dra gen. - Red.) Plan-Holt (II) Naar aanleiding van het plan-Holt, dat overigens nog wel vele jaren alleen plan zal blijven, lijkt het me nuttig, dat er eerst enkele onmiddellijk uitvoerbare verbeteringen van bepaalde moeilijke verkeerssituaties in Haarlem plaats hebben. Als voorbeeld zou ik willen noemen, dat het naar mijn mening bijzonder nuttig zou zijn, dat de Oostelijke muur van het via duct tussen Schotersingel en Kinderhuis singel helder wit wordt, hetzij met goede kleurhoudende verf, hetzij met witte tegel tjes. Bovendien is het nodig, dat op dat punt de verlichting verbeterd wordt. Her haaldelijk hebben er namelijk op de hoek Staten Bolwerkviaduct Kenaupark aan rijdingen plaats voornamelijk ten gevolge van het feit, dat het verkeer komende van de Verspronckweg en Schotersingel het van onder het viaduct uitkomende verkeer te laat of in het geheel niet opmerkt als gevolg van de dubbele rij hekken op de brug en onder het viaduct en van de be trekkelijk grote duisternis onder het via duct. Voorts stel ik voor om een verkeers- cirkel van ten minste vijf meter diameter op de kruisingen RaaksWilhelminastraat en ZijlvestZijlbrug aan te leggen. Dit is vooral voor de wielrijders een bijzonder moeilijk punt. T. WOELINGA Het 12.000 ton metende schip „Fairsea", vroeger een vliegtuigmoederschip, is door het Australische departement voor immigratie gecharterd om aan de aanvraag van vele Britse emigranten te voldoen. (Van onze correspondent in Londen) i Van 3 tot 10 Maart zal in de Engelse industriestad Sheffield een Nederlandse Week worden gehouden. Dit is iets geheel nieuws op het gebied van onze commer ciële en culturele propaganda in het bui tenland. Weliswaar waren er in Sheffield al eerder Nederlandse culturele manifesta ties maar thans zullen deze een onderdeel vormen van het eerste „Holland Festival in Britain" en een uitgebreider karakter dragen dan voorheen het geval was. Shef field is slechts het begin, want het ligt in de bedoeling om wanneer dit experi ment slaagt elk jaar in een of twee andere steden Nederlandse weken te or ganiseren. Deze vormen een tegenhanger en welkome aanvulling voor de Britse we ken en dagen in ons land. Voor de Nederlandse handel zullen de Nederlandse Weken van groot belang zijn, evenals voor het toerisme en voor de alge mene verstandhouding .tussen onze landen. In Sheffield zullen de winkels vol liggen PARIJS (United Press) Wekenlang hebben de Franse litteraire kringen in de opwinding verkeerd over het achtjarige meisje Minou Drouet, dat onvoorstelbaar rijpe gedichten en brieven zou hebben ge schreven. Kortgeleden wisten echter twee verslaggevers van het grote Franse vrou wenblad „Elle" zich meester te maken van een stukje papier, waarop Minou eigenhan dig enige woorden geschreven had. Twee bekende grafologen onderzochten daarop het handschrift en verklaarden op 24 No vember dat het handschrift niet hetzelfde was als dat van de oorspronkelijke, reeds door de uitgever René Julliard gepubli ceerde gedichten. De conclusie was, dat de pleegmoeder van Minou, mevrouw Claude Drouet, de gedichten gemaakt had. Wij hebben in „Erbij" van Zaterdag j.l. een artikel aan deze kwestie gewijd. Julliard heeft deze litteraire brand ech ter weer in volle hevigheid doen oplaaien door persoonlijk te verklaren, dat hij heeft kunnen vaststellen, dat Minou de gedichten wel geschreven heeft. Julliard die onge veer vijfhonderd exemplaren had uitge geven met gedichten en brieven van Minou, welke niet voor de verkoop bestemd waren had oorspronkelijk een afwachtende houding aangenomen. Vijf dagen geleden wist hij Madame Drouet echter te over reden Minou bij hem in Parijs te laten logeren. Hij heeft thans tegenover de pers verklaard, dat hij Minou persoonlijk een gedicht had zien schrijven „dat ons ver bijsterde." Ook was hij er getuige van dat zij schreef. Hij voegde hieraan toe, dat een van zijn vrienden binnengekomen was op het moment, dat Minou de laatste regels van haar jongste werk herschreef. „Ik geef u mijn woord van eer, dat deze documenten authentiek zijn," aldus de uit gever, die verder vei-klaarde, dat hij deze- laatste brief en dit gedicht ter beoordeling aan grafologen zou voorleggen. DJAKARTA (United Press) De waar nemend procureur-generaal Abdoel Mou- thalib Moro heeft twee jaar gevangenis straf geëist tegen de oud-minister van Justitie van Indonesië Djody Gondokusu- mo, die terecht heeft gestaan op beschuldi ging van het verkopen van visa aan bui tenlanders. De zaak heeft thans in tweede aanleg gediend. Op 17 December wordt de verdediging voor het laatst in de gelegenheid gesteld voor Gondokusumo te pleiten. Het ge recht zal daarna vonnis wijzen. LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken MacMillan heeft in het Britse Lagerhuis Peter Matthews, de woordvoerder van zijn ministerie, die on langs een verklaring van premier Boelga- nin van de Sovjet-Unie „door en door hy pocritisch" noemde, verdedigd. Niettemin meende hij, dat critiek op vreemde mo gendheden aan „de ministers overgelaten moet worden, omdat zij de verantwoorde lijkheid dragen...." „Ik zou niet willen, dat er blaam op deze voorlichtingsfunctio naris geworpen werd", zo verklaarde Mac Millan. Matthews had zijn commentaar geleverd op een dagelijkse persconferentie van het „Foreign Office", naar aanleiding van Boel- ganins rede in het Indiase parlement waar in de Sovjet-premier zei, dat 'de Sovjet- Unie zich niet mengt in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. Een Labour-afgevaardigde vroeg de mi nister, of overwogen dient te worden dat dergelijke commentaren slechts op gezag van ministers geleverd kunnen worden. Volgens MacMillan was het echter voor een minister ondoenlijk alle opmerkingen goed te keuren, die iedere dag op verschei dene persconferenties worden gemaakt. Een opmerking van een andere Labour- afgevaardigde, dat het woord „hypocritisch" zinloos en veel te zwak was, als het ging om „de beschuldiging dat het Britse volk Hitier steunde voor de aanval op de Sov jet-Unie", noemde MacMillan „een zeer goede opmerking". (Deze beschuldiging had Kroesjtsjev, de eerste secretaris van de Russische communistische partij, geuit in een redevoering in India). met Nederlandse waren. Door middel van een étalagewedstrijd, waarbij het publiek Nederlandse artikelen zal moeten opsporen, zal de aandacht voor de producten nog worden verscherpt. Ook in de restaurants en café's zullen typisch Nederlandse ge rechten worden opgediend, terwijl de eet- gelegenheden tevens door Nederlandse bloemen zullen worden opgevrolijkt. Er komt ook Nederlands bier. Groenten en zuivel zullen in deze actie een bijzondere plaats innemen. Gehoopt wordt ook op medewerking van de Nederlandse mode-industrie, welke sinds kort met zoveel succes naar Engeland exporteert, evenals op die van de kunst nijverheid. Het plan is om een tentoon stelling te houden van Nederlandse toe gepaste kunst. Er komt ook een boeken tentoonstelling, waarin voorbeelden van Nederlandse boekdrukkunst, alsmede van boeken, die uit Nederlands in het Engels vertaald zijn. Overwogen wordt gedurende de „Holland-in-Sheffield-week" een in formatiecentrum op te richten. TOKIO (United Press). De Japanse regering heeft om de hulp van twee Ne derlandse ingenieurs gevraagd bij het op stellen van plannen voor de inpoldering van de lagune Hatsjiro-gata, die voor bouwland bestemd is. Men verwacht dat deze uitnodiging zal leiden tot de ondertekening van een for mele overeenkomst voor technische bij stand bij het project tussen de Japanse re gering en Nederlandse technische adviseurs. De lagune Hatsjiro-Gata, gelegen in het i departement Akita in Noord-Japan, is het belangrijkste landwinning-project dat ooit door de Japanners op stapel is gezet. Ja pan hoopt de methoden die bij de inpolde ring van de Zuiderzee zijn gebruikt bij dit plan te kunnen toepassen. Russische vulkaan in werking Op het Sovjet-Russische schiereiland Kamtsjatka in de Beringzee, duizend kilo meter van het Japanse eiland Hokkaido is na eeuwen rust een vulkaan gaan werken, aldus radio-Moskou. Op 22 October begon de activiteit. De vulkaan Bezymkanny stiet een aswolk tot vijf kilometer hoogte uit. Midden November was deze wolk tien kilo meter hoog. Het op 45 kilometer afstand gelegen dorp Klyoetsji is met een aslaag van twee-en-een-halve centimeter bedekt. Vulkanologen kunnen de krater van de vulkaan niet nabij komen, wegens een dikke aslaag. Er worden voortdurend aard schokken waargenomen. West-Duitse seismografische stations hebben op 23 November een aardbeving geregistreerd in het gebied van Kamsjatka (Oost-Siberië). Het wordt waarschijnlijk geacht dat deze „aardbeving" de jongste Russische waterstofbomexplosie was. Royaal gebaar van de Nederlandse Veefokkerij „Het verheugt my buitengewoon te kun nen mededelen, dat het Fonds Nederlandse Veefokkerij heeft besloten om de door de Stichting Nederlandsche Hippische Sport bond gevraagde subsidie ter beschikking te stellen, met de bedoeling tot aankoop over te gaan van buitenlandse paarden, teneinde Nederlandse ruiters in staat te stellen Nederland tijdens de Olympische ruiter- wedstryden in Stockholm volgend jaar op waardige wijze te verdedigen". Aldus sprak de heer J. H. W. Pasman, algemeen voor zitter van de Stichting Nederlandse Hippi sche Sportbond tijdens de in Esplanade in Utrecht gehouden algemene vergadering. „Het zal ons niet moeilijk vallen enige ruiters te vinden, die Nederland op waar dige wijze kunnen vertegenwoordigen", al dus de spreker in zijn openingsrede. „Doch oneindig veel moeilijker is het probleem der paarden. Aangezien wij naar onze me ning over slechts twee of drie beslist goede springpaarden beschikken, is het nodig tot aankoop van buitenlands materiaal over te gaan, wil Nederland met enige kans op succes deelnemen in Stockholm. Teneinde deze aankopen te kunnen financieren heb ben wij ons voor dit doel gewend tot het Fonds Nederlandse Veefokkerij met het verzoek een bedrag van 30.000 beschik baar te stellen". De heer Pasman deelde voorts mede, dat men er geen gras over zou laten groeien en dat na afloop van de algemene vergadering een commissie naar Duitsland gaat om geschikte paarden voor Nederland uit te zoeken. De heer Pasman deelde nog mee dat het bestuur van de stichting bijregeringsin stanties had getracht om bij het invoeren van paarden uit het buitenland verlaging van accijnzen en invoerrechten te verkrij gen. Tot zijn grote spijt moest spreker mededelen, dat het bestuur hierop een negatief antwoord heeft ontvangen. Bij het begrotingsonderzoek kwam de vraag naar voren, of en hoe het mogelijk zou zijn, bij de opening van de tunnel in 1957 de aandacht op de gemeente Velsen te vestigen. Al was het dan geen vraag, die over het begrotingsjaar 1956 handelt, het college zegde toe te zullen bezien op welke wijze de aandacht op de gemeente kan worden gericht.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11