Cortina d'Ampezzo is bijna klaar voor de Winterspelen St. Nicolaas cadeaux Sport in het kort Die Raeckse versloeg CIOS in pittige wedstrijd met 3-0 Engelse voetballers versloegen Spanje in Wembley met 4-1 West-Duitse communisten zijn een geduchte minderheid Voorbereidingen hebben Italianen vijf en een half milliard lire gekost 40 Vele leden van het goedgeschoolde kader blijven op de achtergrond GRETHA DE BRUPN Don Revie op eigen verzoek op de transferlijst HIJG versloeg KEV Carmen Basilio behield zijn weltertitel Damuitslagen En tv eet U ivat het leukste is? KING'S CROSS. TCltqA 01644, l/OiqbUa, ófyft K &l<z44t tetei f DE VOLLEYBALCOMPETITIE De zesdaagse in Brussel DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 De zevende Olympische Winterspelen, die van 26 Januari tot 5 Februari in het Italiaanse toeristenoord Cortina d'Ampez zo temidden van het imposante Dolomie ten-landschap zullen worden gehouden, be loven de grootste en de beste uit de ge schiedenis te worden. De grootste, omdat het record-aantal van ruim 1000 deelne mers uit 35 verschillende landen is inge schreven. (In Oslo vier jaar geleden waren 8(H) deelnemers uit 30 landen) en de beste omdat voor het eerst alle belangrijke win- tersportlanden met inbegrip van Rusland, dat nooit eerder heeft meegedaan, verte genwoordigd zullen zijn. Bovendien de bes te, omdat Italië dankzij de voetbalpool en staatsfondsen Cortina heeft kunnen voor zien van volledige en moderne wintersport faciliteiten. De Italianen hebben aan de voorbereidingen der Olympische Winter spelen maar liefst ruim 5>4 milliard lire (een 32 millioen gulden) ten koste gelegd. Er zijn dan ook in de ruime vallei aan de voet van de Dolomietentoppen gloednieuwe stadions verrezen, ijsbanen aangelegd, bob slee- en skibanen, skiliften en springschan- sen gebouwd. Alleen de sneeuw ontbreekt op het ogenblik nog. Maar daarover maakt men zich niet ongerust. „De sneeuw komt wel", zegt Giordano Bruno Fabian, de se cretaris-generaal van de organisatiecom missie. Vroege sneeuw zou juist de laatste werkzaamheden aan de nieuwe banen en stadions hebben bemoeilijkt. Het werk is voor het grootste deel achter de rug. Ruim duizend arbeiders zijn gerui me tijd bezig geweest met het aanleggen van nieuwe wegen en het opblazen van tonnen rotssteen voor het creëren van nieuwe skibanen. Slechts „kleinigheden" moeten nog verricht worden. Zoals het op hangen van kilometers stalen netten langs de skibanen ter bescherming van deelne mers en toeschouwers, het installeren van infrarode straalkachels om de toeschou wers in de stadions warm te houden, het voltooien van een iedale hardrijdersbaan op het Misurina-meer (waaraan de Zweed se expert Nilsson werkt), het verbouwen van een afgelegen hotel in de Croci-pas tot hoofdkwartier van de Russische ploeg en het naaien van niet minder dan 4000 vlag gen. De meest indrukwekkende nieuwe bouw werken zijn het skispringstadion, 4 km buiten Cortina, dat plaats biedt aan 60.000 bezoekers, en het Olympische schaatsrij- ders-stadion met 12.700 toeschouwersplaat sen. Beide gebouwen zijn gereed op enkele kleine voorzieningen na. Anderhalf milliard Deze twee stadions hebben alleen al an derhalf milliard lire (ruim 8 millioen gul den) gekost. De skischans, waarop een 50- meter hoge slanke toren verrijst, heeft 300 millioen lire gekost en zal op 8 December worden ingezegend. Het ijsstadion, dat te vens zal dienen voor alle officiële plechtig heden, is al een maand geleden geopend. Eveneens gereed zijn de toeschouwers- standplaatsen langs de zes ski-banen en langs de bobsleebaan, alsmede die aan de hardrijbaan,.. daar kunnen van 5000 tot 12.000 toeschouwers een plaats vinden. Ook particulieren hebben, naast de offi ciële werkzaamheden hun beste beentje voorgezet. Zij hebben drie nieuwe hotels en drie nieuwe skiliften gebouwd. Er zijn nu in totaal 20 skiliften in het dal van Cortina. Tegen al deze enorme uitgaven zinken de verwachte inkomsten in het niet. Men heeft berekend dat men uit de entreegel den niet meer dan 250 millioen lire zal halen. „Wij zijn daarvoor onverschillig", ADVERTENTIE Schaatsen - Schaatsschoenen Rolschaatsen - Stuursleden SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7 - Haarlem - Tel. 15116 100 SERVICE Don Revie, voorhoedespeler van Man chester City en van Engeland, is op zijn verzoek op de transferlijst geplaatst. Dit is de derde maal dat Engeland's „voetballer van het jaar" een dergelijk verzoek heeft ingediend. Twee jaar geleden vroeg hij er voor het eerst om. toen hij linksbinnen voor Man chester City moest spelen terwijl hij voor het Engels elftal candidaat was voor de half- linie. In het begin van het huidig seizoen vroeg hij het opnieuw nadat het clubbestuur hem voor twee weken geschorst had, omdat hij de training had verzuimd. In een onder houd met het bestuur werd de zaak ge regeld. Ditmaal heeft de club zijn verzoek inge willigd. Revie is vijf maal voor Engeland uitgekomen, waarvan twee maal in dit sei zoen, tegen Denemarken en tegen Wales. Hij ging in het seizoen 195152 naar Man chester. nadat hij voor Leicester City en voor Hull City had gespeeld. „Ik heb geen onenigheid met de club", aldus Revie, „maar ik voel dat een verandering mij goed zou doen". De ijshockey wedstrijd HIJCKEV op de Hoicy in Den Haag gespeeld is ge ëindigd in een 104 overwinning voor de Hagenaars. De Duitsers waren snel en hun gave techniek stelde hen in staat vloeiende combinaties uit te voeren. Het ontbrak hen echter aan productiviteit. HIJC speelde daarentegen minder fraai, maar wat de Ha genaars deden was doeltreffend. De tussen standen waren 31. 51, 22. In de eerste pauze is de kernploeg van de K.N.S.B. door de heer H. Roos, voorzit ter van de technische commissie, aan het du bliek voorgesteld. Gerard Maarse. Egbert van 't Oever. Wim de Graaf. Siem Hopman, Bruine de Bruin. Jan Koeleman, Kees Kroon, Jan Bakker en Henk van der Grift lieten eerst enkele starts zien, waarna over gegaan werd tot een afvalrace. Deze werd gewonnen door de Nederlandse kampioen 1955. Gerard Maarse, die zich het best aan de kleine baan aanpaste. Tweede werd Wim de Graaf, Kroon werd derde. zegt Fabian. „In de eerste plaats zal de hele streek enorm van de Spelen profite ren. In de tweede plaats is het grootste deel der kosten besteed aan blijvende dingen hotels, stadions, skiliften, wegen. En in de derde plaats zal de sport in Italië hierdoor geweldig worden gestimuleerd". Men verwacht, dat de belangstelling voor de Winterspelen zeer groot zal zijn. Zo groot, dat de organisatoren reeds voorbe reidingen hebben getroffen om 1000 man politie in Cortina te stationnèren. Als het aantal bezoekers te groot wordt, dan zou den deze al het inkomende verkeer om de plaats heen moeten tegenhouden. Na gedurende acht ronden een klasse minder geweest te zjjn dan zijn tegenstan der heeft Carmen Basilio, de wereldkam pioen wel tergewicht, in de 12e ronde met een technische k. o. gewonnen van zijn uit dager Tony de Marco. Deze revanchepartij tussen de twee man nen was even zwaar aLs hun eerste wed strijd, in Juni in Syracuse toen Basilio de titel op zijn naam had gebracht, eveneens door een k. o. overwinning in de 12e ronde. Dertienduizend kijkers, die voor een recet te van 171.800 dollar zorgden, woonden de ontmoeting in de Boston Garden bij. Basilio krijgt 40 percent van de netto ontvangsten en van de t.v.-rechten (50.000 dollar) en De Marco 20 percent. Op Bassilio rust de ver plichting zijn titel binnen 60 dagen te ver dedigen tegen Jolmny Saxton. GORDON PIRIE. Gordon Piirie, die de uitnodiging had geaccepteerd voor de inter nationale marathon op 31 December in Sao Paulo, zal niet aan deze jaarlijkse wed strijd kunnen deelnemen. Pirie heeft een blessure aan zijn been opgelopen en moet enige tijd. rust houden. Het Spaanse voetbalelftal heeft zijn hei melijk gekoesterde wens als tweede ploeg In staat te zyn Engeland op eigen bodem te verslaan, niet kunnen verwezenlijken. Het moest in het met 100.000 toeschouwers ge vulde Wembley-stadion in Londen met een viereen nederlaag genoegen nemen, na bij rust met tweenul te hebben achtergestaan. Overigens was het geen oneervolle neder laag. In het veldspel was er niet zo bijzon der veel verschil. De Spanjaarden brachten het tot acht hoekschoppen, Engeland kreeg er geen enkele te nemen. Pas elf minuten voor het einde redde de Spaanse midden voor Arieta de eer voor zijn ploeg. 1-Iet duel is geruime tijd bedreigd geweest door de Londense mist. Bal en spelers wer den in sommige perioden van de strijd aan het oog van vele toeschouwers onttrokken. Een kwartier voor het einde moest de Franse scheidsrechter Guigue opdracht geven de verlichting te ontsteken. Het was de eerste keer dat het Engelse publiek officieel in terlandvoetbal bij kunstlicht zag. Het zijn de Spanjaarden geweest, die in 1929 de Engelse profs de eerste neder laag op het continent hebben toegebracht, met vierdrie in Madrid. Maar dat hebben de Spaanse keeper Riccardo Zamora en zijn vrienden moeten bezuren in de eerstvolgen de returnwedsrtijd. Toen werden zij op Highbury met 'zeveneen van het veld ge speeld Ditmaal werd het niet zo'n débacle, al ontkwam Spanje met veel geluk aan hogere cijfers. De voorhoede van de gasten, die het beste deel van de ploeg vormde, kwam wellicht ook gehandicapt door de mist toch niet helemaal in zijn gewone spel. In het algemeen werd er sportief gespeeld, maar de tackles van de Spaanse verdediging waren soms aan de harde kant. Strafschop gemist Er was al gauw enige sensatie, toen Finney in de vierde minuut binnen het strafschopgebied op ongeoorloofde wijze ten val werd gebracht door linksback Campanal. Er werd geroepen om een strafschop, maar de arbiter liet doorspelen. Slechts twee mi nuten later beging Campanal eenzelfde overtreding, wederom tegen Finney, en nu wees de heer Guigue naar de witte stip. Doelman Carra^lfc, }iad echter geen moeilë met het kracHtêïoïe schot van de Engelse rechtsbuiten. Terwijl de mist dikker werd, opende En geland in de elfde minuut de score door een fraaie treffer van de debutant-rechtsbin nen Atyeo. En de talentvolle Zuid-Afrikaan Bill Perry, linksbuiten van Blackpool, bracht nog geen minuut later de stand op twee nul. Zo bleef het tot de rust. Het Spaanse legioen vertrouwde toen nog enigszins op een herstel van zijn ploeg, zo als Zondag toen tegen de Ieren een gelijk spel (22) uit het vuur werd gesleept. Maar deze vijfde Engels-Spaanse ontmoeting liep anders uit. Het zicht werd er iets beter op. doordat de mist wat optrok rond het tijd stip van de hervatting. In de eerste minuut al passeerde Atyeo Spanje's doelman met een hard schot, doch de goal werd afgekeurd wegens buitenspel. Het bleek uitstel van executie. In de vier- 1 de minuut was het wederom raak. Campanal miste en toen was het voor Finney niet moeilijk maar van dichtbij te scoren (30). Toch ijverig Ondanks de achterstand bleef Spanje ijverig aanvallen, waarbij het luide werd aangemoedigd door zijn supporters, Het ge- Voor de hoofdklasse-competitie KNDB werden in district Noordholland de volgen de wedstrijden gespeeld: Afdeling A: Gezellig Samenzijn I—Jozeph Blankenaar II 16—4; CDA I—Weesper Dam club I voorlopig 115, vermoedelijke eind stand 137; ODV I—Wormerveer/Wormer I 7—13. Afdeling B: DSTO I—IJmuiden I 8—12; Jozeph Blankenaar I—Zaandam I 17—3; Gezellig Samenzijn IIDCG I 515; Oost- zaan IHelderse Damclub I voorlopig 97, vermoedelijke eindstand 1010 of 911. luk was echter niet op de hand van de gas ten. In de vijftiende minuut ketste een schot van middenvoor Arieta af op de paal en toen zijn rechtsbuiten opnieuw inschoot stond de Engelse rechshalf Dickinson als reddende engel op de lijn. Kort daarna moesten de Spanjaarden een nieuwe slag incasseren. Perry maakte zijn tweede doelpunt (en Engelands vierde), na een schitterende pass van Finney. Toen een kwartier voor het einde de mist zo dicht wérd, dat spelers en toeschouwers zich de ogen pijnigden om de bal te kunnen ontdek ken, liet monsieur Guigue de schijnwerpers te hulp komen. Bij kunstlicht zorgde de Spaanse mid voor Arieta voor een overigens goed doelpunt door doelman Baynham met een kopbal te verrassen (41). Zijn team genoten Marereguy en Paya waren te on nauwkeurig met hun schoten, De Engelse middenvoor Nat Lofthouse mikte kort voor het einde nog eens rakelings over de lat. EcN MAN. De organisatoren van de Olympische Winterspelen in Cortina d' Am- pezzo hadden gedacht, dat de aanmelding van de Duitse deelnemers de laatste was geweest. Vandaag sluit namelijk de inschrij ving. Achteraf is er echter toch nog een inschrijving gekomen en wel van Bolivia, dat nog nooit aan de winterspelen heeft deelgenomen. Het stuurt welgeteld één man. Het is de skiër René Farwong Guilleng. ZATOPEK. De Tsjechische athleet Err.il Zatopek en zijn vrouw Dana hebben van het Olympisch Comité van India een invitatie ontvangen voor een reis van twee maanden door dit land. Op hun programma staan lezingen in verschillende steden, alsmede adviezen voor de training van de Indiase athleten. BEGRAFENIS VAN P. BACKERS. Op de begraafplaats Kranenburg in Zwolle is onder grote belangstelling, de Zondag bij een auto-ongeval om het leven gekomen Zwolse voetballer Piet Backers ter aarde besteld. Vertegenwoordigers, van alle Zwolse voetbalverenigingen, het voltallig corps re serve-poli (de, waartoe de overledene be hóórde, en vele andëre Vrienden en kennis sen waren aanwezig. ADVERTENTIE Het is nèt een echt televisietoestel. Maar als U het openmaakt zitten er 3 doosjes King's Cross Virginia sigaretten in. Die kosten in deze speciale surpriseverpakking niets méér. Het televisietoestel is dus een extraatje. Ik weet zeker dat de Sint er honderdduizenden mensen blij mee maakt. Maar denk erom... ze zullen vlug uitver kocht zijn, want er zitten de beste Virginia sigaretten in die U zich denken kunti, In deze originele surprise verpakking kosten 3 doosjes King's Cross niets méér dan wanneer U ze los kö'öpt. Dus j x 8o ct fl. 2 Gisteravond heeft het publiek in het Kre- lagehuis kunnen genieten van een aantrek kelijke stryd tussen de herenteams van Die Raeckse en CIOS, die in een 30 overwin ning voor de rood-witten eindigde. Die Raeckse bezit in de gebroe'ders De Graaf een paar uitstekende verdedigers, maar het accent ligt hierdoor wel eens te veel op de defensie. Nu Die Raeckse het zonder A. A. de Graaf moest stellen kwam dit de aanval ongetwijfeld ten goede, terwijl Molenaar en Keur voldoende in hun mars hadden om het achterveld dicht te houden. CIOS liad Vink weer in de gelederen. Toch duurde het tot het midden van de tweede set eer CIOS Die Raeckse van repliek kon dienen. Tot die tfjd had Die Raeckse een groot overwicht mede door liet goede aanvallen, waarbij vooral Christianus zich onderscheidde. Die Raeckse nam in de eerste set spoedig een 62 voorsprong. Via 74 en 105 kon CIOS tot 109 inlopen. Maar met een time out stuitte Die Raeckse de opmars van de ClOS-club en won via 139 met 1512 de eerste set. Door goede aanvallen, waarbij Molenaar, Christianus, De Nobel en Hogervorst veel smashsen, kon Die Raeckse via 50 en 81 tot 124 uitlopen. CIOS liep echter in: 127, 14—9. De rally die op deze stand volgde mag niet onvermeld blijven. Aanhoudelijk werd de bal hard gesmasht, maar evenzovele De Amerikaanse congres-afgevaardigde Ostertag en zijn echtgenote worden bij hun aankomst op het vliegveld van Frankfort begroet door de staf-chef van de Amerikaanse marine in- West-Duitsland, kapitein Armstrong (rechts). De Ostertags en nog twee Amerikanen zijn dezer dagen aangehouden door leden van de volks- politie tijdens een bezoek aan de Oostelijke sector van Berlijn. De arrestatie geschiedde op grond van het feit, dat hun auto uitgerust was met een mobilofoon-installatie. keren op vaak spectaculaire wijze opge vangen. Uiteindelijk was een harde smash van CIOS Die Raeckse toch te machtig: 14-1.0 CIOS had nu echter zijn kruit verschoten en met 1511 nam Die Raeckse een nuttige 20 voorsprong. Evenals in de eerste- en (weeds set nam Die Raeckse ook in de derde est een grote voorsprong: 71. CIOS herstelde zich echter tijdig en via 74 (time-out voor Die Raeckse) brachten de groen-witten de score weer in evenwicht: 77. Niet voor lange tijd, wamt spoedig namen Jac. Molenaar c.s. weer een 127 voorsprong. CIOS reduceerde daarin de achterstand tot 1210. op welke stand de serve lange tijd overging zonder dat er gescoord werd. De verdiende set over winning voor de ClOS-club bleef echter uit. want via 1414 zag Die Raeckse kans om ook de derde en tevens laatste set in winst om te zetten (1614). De eerste klassers In de eerste klasse heren heeft Rapiditas tegen PSVH met een nederlaag genoegen moeren nemen en de goede plaats op de ranglijst prijs moeten geven. Rap. speelde in de eerste set uitstekend: 1510. Maar na de tweede set schoten de Rapidianen vooral in techniek te kort en vielen er in het ach terveld veel gaten. Van Soest verschalkte met zijn tactische serves de zwart-witten menigmaal. De overige setstanden luidden: 15—8. 15—10 en 15—8. Ook HBC behaalde tegen PSCB niet de volle winst. De HBC'ers moesten met een puntenverdeling genoegen nemen en dit mag een uitstekend resultaat van de Bloemen- daalse politiemannen genoemd worden. De tussenstanden waren (HBCPSCB): 1510, 11—15, 6—15 en 15—10. De uitslagen luidden: Heren: Die RaeckseCIOS 30: HBC PSCB 2—2; PSVH—Rap. 3—1; Rap. 2— Raeckse 4 22; Velox 2PSVH 2 31; Haarlem 2—HVS 3 0—3; OSS—Spaarmestad 2—2; OVRA 3—WIK 0—4. PWN 2—WIK 3 40. Dames: Raeckse 2Blimkert 31: MHBS OG 3—1; MHBS 2—SVSH 3—1; Vesmia— HBC 2 3—1; Gios 2—AW 2 4—0; Sizo— Raeckse 7 40; Gios 4Haarlem 3 0—3; Gios 3—OG 2 3—1. Na de neutralisatie van vanmorgen luidde de stand in de Zesdaagse in Brussel: 1. Gil lenTerruzzi (Lux./It.) 435 pnt.; 2. Van SteenbergenSeveryns (Belg.) 250 pnt.; 3. I-IaanPlantaz (Ned.) 135 pnt.: 4. Ockers Bramkart (Belg.) 100 pnt.; 5. Roth—Bucher (Zwits.) 90 pnt.; 6. Acou—Impanis (Belg.) 30 pnt. De overige koppels volgden op één of meer ronden. De Nederlandse combinatie SchultePeters bezette met 1 ronde achter stand en 25 punten de 9e plaats. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. oa^oogo i X 'N- j Dit is een foto van het prototype van de Comet III, het derde toestel in de serie straalverkeersvliegtuigen, ivaarmee Engeland aan de markt komt. Vrijdag zal het toestel van de Havillandfabrieken vertrekken voor een vlucht van 20.000 km., waarover men 30 uur hoopt te doen. (Van onze correspondent in Bonn) Algemeen wordt verwacht dat de komen de Russische ambassade in West-Duitsland een levendige activiteit zal gaan ontwikke len, hetgeen de vraag doet rijzen, hoe het met de West-Duitse communistische bewe ging gesteld is. De communistische partij, die in de eerste West-Duitse Bondsdag van 1949 tot 1953 nog door vijftien afgevaardig den vertegenwoordigd was, heeft bij de al gemene verkiezingen in September 1953 te weinig stemmen verkregen (zeshonderd duizend ofwel 2,2 percent van de uitge brachte geldige 27,5 millioen) om zetels in de Bondsdag te bezetten. De partij heeft haar hoofdkwartier in Dusseldorp en is nog in een paar landdagen van de deel staten van de republiek vertegenwoordigd. Intussen houdt het constitutionele ge rechtshof in Stuttgart, het hoogste rechts college in de bondsrepubliek, zich reeds geruime tijd met de vraag bezig of de partij verboden moet worden, omdat zij er open lijk naar streeft de bestaande staatsvorm omver te werpen. De partij telt in West-Duitsland met zijn vijftig millioen inwoners negentigduizend leden. Dat is niet veel, maar het is de com munisten er niet om te doen, zoveel moge lijk leden in te schrijven. Het kader, dat zij gevormd hebben, moet uitstekend ge schoold zijn, niet alleen op theoretisch, maar ook op technisch gebied. Het minis terie voor gemeenschappelijke Duitse vraagstukken in Bonn meent dat de partij in West-Duitsland jaarlijks over 135 mil lioen mark beschikt. Een groot gedeelte van dat geld moet uit het Oosten komen. Het aantal mensen dat bij communistische bedrijfsgroepen is aangesloten (dat zijn de cellen in de ondernemingen) is groter dan het aantal partijleden. Het wordt op hon derdtwintigduizend geschat. Men neemt verder aan dat er vierduizend communis tische centrale bureaux bestaan. Opleiding In 1954 hebben vijftienduizend commu nistische functionarissen uit West-Duits land in Oost-Duitsland of de Sovjet-Unie een opleiding ontvangen. De communisten houden vermoedelijk veel goedgeschoolde krachten op de achtergrond. Soms staan op bijeenkomsten, vooral als het erom gaat of ergens gestaakt zal worden of niet of als belangrijke politieke onderwerpen ter sprake komen, onbekenden op die met een bewonderenswaardige welbespraaktheid het woord voeren. Aan hun manier van op treden kan men merken, dat ze terdege op dit werk zijn voorbereid. De communisten zijn er altijd als de kip pen bij om gebruik te maken van ontevre denheid onder werknemers. Zij zullen nooit nalaten stakingen te bevorderen en zij heb ben zich in verscheidene „nationale" be wegingen ingedrongen, waar zij ongemerkt proberen de „bourgeoisie" te bewegen een afwijzende houding tegenover het Westen aan te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13