SPINWIEL JONGE Felle brand in wasserij te Heemstede snel bedwongen HOENDERDOS KOLEN 5 Oct. Haarlemse socialisten ongerust over tempo scholenbouw Kort en bondig L. A. de Regt gehuldigd Prinsenbolwerk krijgt een nieuw aanzien Disyvis' LIVORNO G. J. Stap commandant Haarlemse brandweer DONDERDAG 1 DECEMBER 195 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Federatieve jaarvergadering van Partij van de Arbeid Schijnradicalisme 1 Een goede verlichting HELLER Burgerlijke Stand van Haarlem Ernstige aanrijding op Korte Verspronckweg Zeepost Reukloze Knoflox is groen Entrée bij Prinsenbrug Examens Bloemandaal THANS OOK IN TUBEN! Tiende interscholair jeugdtournooi Prof. Palmer spreekt voor „NederlandEngeland" Opvolger van H. C. Vernout W. van Looy overleden Sinterklaas bij „Fit" Installatie van de raad voor de jeugd Volkskunde en heraldiek Veertig jaar in dienst van het recht WèëèèêWÊÊ^B Hillegom Böllenactie voor „Berg en Bos" Hillegoms Dameskoor Weer een nieuw hotel in Zandvoort Honderdjarige krijgt hartelijke huldiging Sint Nicolaas op het voetbalveld Op de Woensdagavond in het Hervormde wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht gehouden jaarvergadering van de Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid is op voorstel van de heer Heijers, gemeentelijk inspecteur voor de lichamelijke opvoe ding, besloten de aandacht van de Tweede Kamerfractie te vestigen op de noodlottige gevolgen voor het onderwijs van het huidige rijksgoedkeuringsbeleid ten aanzien van de scholenbouw. De vergadering deelde het standpunt van de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, dat de scholenbouw gelijke tred dient te houden met de woningbouw en dat er in die sector niet afgeremd mag worden. Wethouder Geluk deelde mede, dat volgende weck wel een paar toewijzingen van bouwvolume voor scholen te verwachten zijn, maar dat Haarlem waarschijnlijk niet tot de gelukkigen zal behoren. Het volgend jaar zal er waarschijnlijk geen bouw volume worden toegekend voor projecten van meer dan een ton, zodat de kans groot is, dat alle plannen teruggestuurd worden om daarop bezuinigingen aan te brengen. Wethouder Geluk kantte zich vooral tegen een aantasting van de afmetingen van klasselokalen, nu juist bereikt was dat men van de minimale normen was verlost, aanzien van de bouw van kleuterscholen was de heer Geluk zeer pessimistisch: die zullen voorlopig wel niet aan bod komen. Bijzondere voorzieningen kunnen immers altijd later nog worden aangebracht. Ten Dit probleem kwam aan de orde bij de bespreking van het beleid van de raads fractie van de Partij van de Arbeid, waar over drs. J. J. Voogd als elk jaar een sma kelijk verslag had uitgebracht. Er werden nog tal van andere zaken bij de discussie daarover aangesneden. Over het verhaal,, vast punt daarbij, kon drs. Voogd meedelen, dat de Wiardi Beekman- stichting over dat vraagstuk binnen niet te lange tijd rapport zal uitbrengen. Het oud-raadslid M. Meyers uit Spaarn- dam wees op de geringe aantrekkings kracht van het technisch onderwijs in Haarlem. Dit jaar zijn voor het lager on derwijs zelfs minder leerlingen aangegeven dan het vorige jaar. Wethouder Geluk wees erop, dat nog te vaak zowel bij ouders als bij onderwijzend personeel van lagere scho len een gereserveerde of zelfs afwijzende houding tegenover fabriekswerk bestaat. Door goede beroepskeuzevoorlichting hoopt men hierin op den duur verandering te kunnen brengen. Tenslotte gaf wethouder Happé nog ant woord op een aantal vragen over de krot opruiming in het Rozenprieel. Hij wees erop, dat een der eerste dingen die hij als wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting ter hand had genomen, het toezicht op de woontoestanden was ge weest. Inzonderheid was hij er toe over gegaan om huiseigenaren sneller te doen aanschrijven om hen op onderhoudsver plichtingen te wijzen dan daarvoor het ge val was, toen blijkbaar door de dienst van Bouw- en Woningtoezicht, een uit de derti ger jaren daterende circulaire van het toenmalige college van B. en W. nog steeds werd opgevolgd. Thans gaan ongeveer tweeëneenhalf keer zoveel aanschrijvingen de deur uit als twee jaar geleden, zo zei de heer Happé. De fractievoorzitter, de heer E. F. Al brecht, gaf bovendien een ongedwongen visie op de politieke verhoudingen in de gemeenteraad, waarbij hij het betreurde, dat de K.Y.P. maar een zwakke partij speelt, dat de V.V.D.-fractie leden van zeer ongelijk politiek gehalte omvat waarbij de heer Albrecht alle eer bewees aan de kwaliteiten van mevrouw Seheltema-Con- radi en dat de C.H.U. onbestendig is. Daarentegen vinden de bij de Partij van de Arbeid levende sociale en culturele ge dachten veel weerklank bij de Anti-Revo- lutionnairen, met name bij de heer Spek, met wie een goede verstandhouding be staat. De C.P.N. bestaat, bij wijze van spreken, voor de heer Albrecht niet. „Zij volgt een politiek van schijn-radicalisme, welke je gens het socialisme alleen maar als mis dadige afbraakpolitiek kan worden be titeld", aldus de heer Albrecht. die overi gens toegaf dat, wellicht mede daardoor de bevolking zich met klachten nogal eens als vanzelfsprekend het eerst tot de commu nistische raadsleden wendt. Wat de Partij van de Arbeid in de Haar lemse raad echter in principe van de ove rige partijen onderscheidt, is met name een ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA r is een welkom St. Nicolaas-geschenk Onze enorme sortering c 2 doet. U zeker slagen. SPECIAALZAAK ZIJLSTRAAT G3 TEL. 15778 TTVTVVVVTTVVVVVVVVVVVVVVVVVV HAARLEM, 30 November 1955 ONDERTROUWD: 30 Nov., P. Dijkmans en A .M. Stadman; H. J. J. Koedijk en J. Snoeks; W. Gutteling en A. C. M. Maat; W. A. Kimmel en A. van der Schaaf; J. Th. P. Koster en W. C. A. Trouwen; W. J. Keijzer en J. Matheij; A. J. van Hoorn en C. Hof; M. Hartman en T. van der Beek: K. van Klin kenberg en H. B. Polak; Sj. Hoekstra on K. Kooi9tra; H. J. M. Sleper en H. M. J. Krou- wels; A. W. Verbruggen en A. M. H. Wil- lemse; J. A. Hartman en D. I-I. de Zwart; N. J. Kruunenberg en A. M. H. Sterk; F. W. G. Tuijn en M. E. Joosten; P. Jonker en E. A. Voskuilen;-J. H. Sieraad en J. P. Hage- boud; F. D. van den Haak en J. L. van den Eijnde; C. C. van Nieuwland en C. M. Loerakker. GEHUWD: 30 Nov., A. Broekman en N. A. C. Rovers; P. Krikke en W. H. J. Rovers; H. Ohr. van Blanken en PI. Leis; C. Zijl mans en A. M. van der Pol; J. C. Dekker en S. M. Nouris; C. Pel en M. Vonk; B. G. C. Sassen en J. M. Volleberg; C. J. Kamer en W. Hessen; C. J. Hekelaar en M. F. V. van der Aar; J. Onverzaagt en A. M. A. Jansen. BEVALLEN van een zoon: 20 Nov., C. MeierOosterveer; Th. F. M. van Eekvan Erp; 30 Nov., S. B. van KampenVeeninga; C. Florie—van Dijk; J. M. A. Beemsterboer —Moolenaar. BEVALLEN van een dochter: 29 Nov., J. J- van DoornSchouten; 30 Nov., H. A. van NordenGroenewoud. OVERLEDEN: 27 Nov., H. S. van El, 78 j„ Schoterweg; 28 Nov., W. Sterk, 66 j., Denijs van Hullelaan29 Nov., E. A. Paase—Broek buis, 56 j., Hazepaterslaan; M. van Westen- brugge, 76 j., Spaansevaartstraat; A. G. Brandsma, 48 j., Maerten van Heemskerk straat; H. van der Horst. 79 j„ Oranjestraat; C. Leijen—Bakker, 80 ,i„ Gasthuisvest; A. J. A. Arons, 63 j.. Twijnderslaan; 30 Nov., •L de Rijkvan der Ree, 64 j., Hazepaters- iaan. wetenschappelijk en statistisch gefundeer de, op de toekomst gerichte politiek. Als voorbeeld noemde de heer Albrecht de door zijn fractie uitgeoefende aandrang om te komen tot een investeringsplan en een sociografisch bureau, waardoor het moge lijk zal zijn reeds nu die maatregelen te nemen die Haarlem ook in 1975 of 1985 een stad zullen doen zijn, waar het goed is te wonen en te werken. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer PI. Verdoorn, bleek dat het'aantal leden van de zeven afdelingen der federatie van 2940 tot 3115 was gestegen. Het federatiebestuur werd herkozen, met uitzondering van de tweede secretaris, de heer H. R. Vos, die wordt opgevolgd door mevrouw L. Verkijk-Bleeker. De voorzitter bracht dank aan de heer Vos, die wegens verandering van werk zaamheden niet herkiesbaar was, voor het vele werk dat hij in organisatorisch, admi nistratief en propagandistisch opzicht heeft verricht. Hartelijke woorden sprak de heer Happé ook tot twee oudgedienden uit de afdelingsbesturen, de heren P. Veer en J. van Buurcn, die hun functie hebben neer gelegd. De voorzitter liet zijn woorden ver gezeld gaan van een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid. De voorzitter van de federatie, de heer W. F. Plappé, toonde zich in zijn openings woord verheugd over de grote opkomst, welke hij als een teken van de innerlijke kracht van de Partij van de Arbeid in I-Iaarlem beschouwde. Hij memoreerde voorts hoe de samenstellende partijforma ties van de Partij van de Arbeid in de afgelopen tien jaar tot een eenheid zijn gegroeid, zodat de partij thans naar aantal en eenheid sterker is dan ooit. Spreker hoopte, dat het tienjarig bestaan van de partij tezamen met de belangrijke verkie zingen van 1956 voor velen een stimulans zal vormen om zich alsnog bij de Partij van de Arbeid aan te sluiten. ADVERTENTIE BINNENLAND Verkeerscontrole. Tijdens een verkeers controle te Rotterdam werden in twaalf uur tijdis 991 processen-verbaal opgemaakt. HAARLEM EN OMGEVING Collecte. De te Haarlem gehouden col lecte voor de stichting Christelijke Blinden hulp „De Fakkels bijeen" heeft opgebracht f6341. ADVERTENTIE KINDERHUISSINGEL 2 - Telefoon 11979 Op de Korte Verspronckweg in Haarlem is Woensdagmiddag om kwart voor één een wielrijdster, de 59-jarige mevrouw P. van D.-Van V. uit de Siriusstraat 41. door een vrachtauto aangereden en ern stig gewond in het Grote Gasthuis opge nomen. Toen de vrachtauto haar op de Korte Verspronckweg in tegenovergestelde rich ting genaderdiwas, zwenkte de wielrijdster door onbekende oorzaak plotseling naar links waardoor zij tegen de laadbak van de vrachtauto botste. Zij werd tegen het wegdek geslingerd en kreeg een schedel- basisfractuur. Haar fiets kwarn onder het achterwiel van de vrachtauto en werd ge heel vernield. De politie verzoekt getuigen van dit on geval zich te melden aan het bureau van de Verkeerspolitie aan de Lange Wijn gaardstraat. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Yapeijn. 7 De cember; Canada: s.s. Maasdam, 7 December; Chili: ms„ Noor dam, 8 December; Indo nesië: s.s. Rondo, 8 December; Ned. Antil len: m.s. Flottblack, 5 December. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. ADVERTENTIE Nu het dubbele project van de Vrouwe- hekbrug en de Prinsenbrug wordt uitge voerd en de Westelijke toegangsweg daar voor al gereed is. kan de dienst voor Hout en Plantsoenen ook beginnen, haar plan nen voor dit Bolwerk-gedeelte uit te voe ren. Het grondwerk is reeds begonnen. Gedurende de voorbereidingen moest men verscheidene plannen tot verbetering van het Prinsenbolwerk laten liggen, maar thans kan men van deze entrée van de stad, die vooral de treinpassagiers een vriendelijke eerste indruk behoort te ver schaffen, weer iets moois gaan maken. „Drie elementen blijven overheersen, omdat zij altijd al het karakter van het Bolwerk hebben uitgemaakt. Water, bo men en gazons", aldus de directeur van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorre- steyn. „Wat de bomen betreft, zoeken we de dikste uit, die we hier in de stadskweek- tuin hebben, maar die zullen natuurlijk nog heel dunnetjes blijven afsteken tegen de oude". In totaal zullen er voor deze vernieu wing tussen de 60 en 70 bomen nodig zijn: linden, iepen (van een soort, die niet vat baar is voor de gevreesde iepziekte), beu ken en populieren. De nieuwe rijweg naar de Prinsenbrug zal worden geaccentueerd door bomen doch op zulk een manier, dat er aan de Noordkant twee koorkijken blij ven: één op de singel en één op het Kalf je, dat een groot, open gazon wordt. De vroegere, vlak langs de Spoorsloot lopende rijbaan wordt versmald tot een voetpad en ook dat zal door de beplanting voor voet gangers zeer aantrekkelijk gemaakt wor den. Alleen reeds aan de Zuidkant van de nieuwe rijweg zullen er ruim dertig bo men bijkomen. Het is de bedoeling, het talud tussen het wandelpad en de spoor sloot met heesters te verfraaien. Ook het uitzicht van de nieuwe weg af mag niet langer worden bedorven door de gasfabriek, die zich aan de overkant van het Spaarne opdringt. Een boomgroep aan het einde van het Bolwerk, dicht voor de nieuwe Vrouwehekbrug, zal deze kubus in de toekomst aan het oog onttrekken. Amsterdam. Gom. Universiteit. Bevorderd tot arts mej. A. S. M. Verhoeff en de heren B. H. J. L. ten Horn, R. Th. van Dam. T. Dil en C. W. Neuberg, allen te Amsterdam. GEBOORTEN: F. L. van den BrcnkFehr. ONDERTROUWD: F.. L. A. van HuM en C. Wasserman; J. V/. Genuit en C. Timmers; P. J. M. Wilmering en P. Cbr. M. Verheijen; B. ,T. A. d" Vries en B Leithner. GEHUWD: W. J. H. Janzen en H. Haan. ADVERTENTIE HEERLIJKE TAFELSAUS 5Si*ivsw Woensdagmiddag om vijf minuten voor zes werd de Heemsteedse brandweer ge alarmeerd voor een brand in de stoomwas- seri.j van de Fa. v. Houten aan de Blekers- vaartweg ln Heemstede, welke zich aan vankelijk ernstig liet aanzien. Er was in het sorteerlokaal, waar een aantal wassen voor behandeling en voor verzending gereed lag, een brand ontstaan, die in de balkenlaag, die het plafond vormde, gretig voedsel vond. De brandweer was zeer snel ter plaatse en bestreed het vuur met drie stra len, zodat het ergste gevaar binnen drie kwartier bezworen was. Even over zevenen kon de brandweer weer inrukken. Behalve een hoeveelheid wasgoed is ook de balkenlaag in de sorteerkamer geheel vernield. Dank zij het snelle ingrijpen van de brandweer hebben de aanliggende wo ningen slechts weinig waterschade gekre gen en de wasserij is behalve de sorteerka mer natuurlijk geheel intact gebleven, zo dat de werkzaamheden daar gewoon zullen worden voortgezet. Wij vernemen dat de oorzaak gezocht moet worden in de overmatige hitte, welke door een nieuwe petroleumkachel is ver spreid. Door deze hitte zijn de balken, al hoewel afgeschermd met eternietplaten, In de maanden Februari en Maart van liet volgende jaar wordt voor de tiende keer het Haarlemse Interscholaire Jeugd tournooi gehouden waarin de leerlingen van de scholen voor voortgezet onderwijs in Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort zullen tonen wat zij presteren op het gebied van toneel, voordracht, dans, muziek, zang, tekenen, schilderen, handen arbeid, handwerken en fotografie. In een bijzonder fraaie en met kenne lijke zorg uitgevoerde circulaire worden de data gegeven van de diverse evenementen. Op Vrijdag 3 Februari en Woensdag 8 Februari zal bijvoorbeeld de gemeentelijke Concertzaal ter beschikking van de muziek liefhebbers onder de Haarlemse school jeugd staan, waarbij koren, orkesten en een aantal solisten zullen optreden. Op 22 en 29 Februari wordt de Stadsschouwburg zo wel des middags als des avonds gereser veerd voor voordracht, toneel en dans en bovendien zullen van 3 tot 17 Maart in het museum „Het Huis Van Looy" tentoon stellingen gehouden worden van produc ten van fotografie, tekenen, handenarbeid en handwerken. Voor de Haarlemse afdeling van het Ge nootschap NederlandEngeland spreekt Zaterdagavond 10 December in de Kleine Brinkman prof. L. S. Palmer over de voor uitgang en de bestemming van de mens, het stenen tijdperk, het atoomtijdperk en de toekomst. Zijn lezing wordt geïllustreerd door projecties. gaan branden en zelfs de dakspanten en pannenlatten vatten vlam. De brand werd ontdekt door een lid van het personeel, dat in een aangrenzende lo kaliteit werkzaam was en de brandlucht rook. Hij ontdekte de brand en wilde de kachel wegtrekken, doch trok het gevaarte ondersteboven, waardoor een hoeveelheid wasgoed eveneens ging branden. Het pand en de goederen waren verzekerd. De brandweer-inspectie zal een onder zoek instellen naar de constructie van de petroleumkachel. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem de heer G. J. Stap benoemd tot commandant van de Haarlemse brandweer. De heer Stap volgt de heer H. C. Vernout, die de Haarlemse brandweer meer dan vjjftig jaar heeft gediend, in die functie met ingang van 1 Januari 1956 op. De heer Stap, die 56 jaar is, werd op 29 Januari 1918 als vrijwilliger bij de brandweer aangesteld, werd op 5 Augustus 1933 bevorderd tot brandmeester en op 1 April 1952 tot hoofdbrandmeester. De nieuwe brandweercommandant is ar chitect van beroep en als zodanig verbon den aan het bureau van prof. ir. H. T. Zwiers te Haarlem. In de ouderdom van 73 jaar is overleden de heer W. van Looy, een van de oprichters van de speeltuinvereniging Door Vrede .Saamgebracht te Haarlem. Hij was de eer ste luinopzichter, die zijn werk deed zonder daarvoor een vergoeding te willen ontvan gen. Jarenlang was hij mede-bestuurder en noodgedwongen moest hij deze functie v/egens gezondheidsredenen neerleggen. Op de bestuursvergadering van DVS van 17 November gaf hij het bestuur nog zijn steun voor het organiseren van het Sint Nicolaas-feest op 3 December. De heer Van Looy heeft dit niet meer mogen meemaken, maar het bestuur meent in zijn geest te handelen door deze blijde dag voor de kin deren toch door te laten gaan. Woensdagmiddag verraste Sinterklaas de leden van de jeugdrijvereniging „Fit", dde in Zandvoort bij de Duinmanège bijeen wa ren voor een cross-country, met een bezoek. De cross-country, die verreden werd onder fraaie weersomstandigheden, was gesplitst in twee categoriën. Bij de minder-gevorder- den veroverde Dirk Jan v. Koperen het oranje lint; bij de gevorderden leverden Monique v. Tetering de beste prestatie. De uitslagen waren: Cross gevorderden: 1. Monique v. Tete ring 2.14; 2. Renneke v. d. Baan 2.29; 3. Gerry v. Buel 2.30. Cross minder-gevorderden: 1. Dirk Jan v. Koperen 3.08; 2. Elise v. Ittersum 3.10; J. Joyce Zwager 3.20. De installatie van de Haarlemse raad voor' de jeugd, ingesteld bij besluit van de gemeenteraad, is bepaald op Donderdag avond 8 December in de ridderzaal van Lezing voor afdeling Haarlem van Genealogische vereniging Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Genealogische Vereniging sprak de heer W. P. Zeilmaker uit Arnhem over Volkskunde en Heraldiek. Voor goed be grip van vele wapens moet men zich in de denkwijze van vroeger eeuwen kunnen verplaatsen om de vele symbolen, zoals die in familiewapens, in gevelstenen, op boer derijen en overal langs de weg voorkomen te kunnen begrijpen. Vele tekens om iets aan te duiden worden nog steeds gebruikt, thans b.v. de verkeerstekens. Zij dienen veelal om tot een bepaalde handeling aan te zetten, waarbij men op een primitieve visuele prikkel reageert, die onmiddellijk op de realiteit betrekking heeft. Ook zijn er symbolen, die tot doel hebben geeste lijke waarden te overpeinzen. Van derge lijke beelden ziet men thans vaak de diepere zin niet meer in. Spreker gaf ver volgens een uiteenzetting over de verschil lende delen waaruil een familiewapen be kend, dat zijn famliewapens die de staat. De courtoise speelt in de heraldiek ook een rol en wel in de weergave van de figuren. Er zijn veel sprekende wapens be- letterlijke betekenis van een familienaam weergeven. In de heraldiek drukt men niet. alleen materiële dingen uit, maar ook geestelijke waarden. Allerlei eigenschap pen van een familie kan men in een wapen terug vinden. Een bastaard b.v. kreeg een streep of een balk door zijn wapen. Spreker gaf verder vele voorbeelden van Neder landse en ook buitenlandse sprekende wa pens. Religieuze emblemen en symbolen komen eveneens in wapens van families en gemeenten voor. Andere wapens be vatten weer uitbeeldingen van eigenaardig heden van steden, streken of landen. Tal rijke wapens hebben betrekking op histo rische gebeurtenissen. Weer andere fa miliewapens duiden er op, dat iemand af stamt of verwant is aan een oud en bekend geslacht. Er zijn vele wapenlegenden in omloop, ook over het Haarlemse gemeente wapen. Menigmaal zijn aan wapens spreu ken en kreten toegevoegd. Spreker gaf aardige voorbeelden van overleveringen over het ontstaan van verschillende wa pens. Aan de hand van de heraldische lelie en de Friese oeleborden met hun zwanen liet spreker zien hoe deze symbolen weer samenhangen met oude denkbeelden uit het volksgeloof. Bestudering van al die vaak vreemde wapenfiguren zijn tevens een middel om volksleven en opvattingen in vroeger eeuwen na te speuren. Na de pauze werden vele vragen gesteld en meningen naar voren gebracht, die de heer Zeilmaker beantwoordde. De bijeen komst werd daarna door de voorzitter de heer H. Ph. Callenfels, na dankzegging aan de spreker voor zijn interessante voor dracht, met applaus besloten. Mr. E. J. WTop, tnee-president van de Haarlemse rechtbank, biedt de heer L. A. de Regt gelukwensen aan; rechts op de foto mr. G. W. F. van der Valk Bouwman, substituut-officier van Justitie. Op hartelijke wijze is vanmorgen de heer L. A. de Regt, bureelchef van het parket van de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank gehuldigd, ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de rechterlijke macht. Niet alleen werd hem van ambtelijke zijde lof toegezwaaid voor zijn arbeid, maar ook van de Bond van Ambtenaren bij Rechterlijke Instellingen (BARI), waarvan hij voorzitter is. In de grote zittingszaal van het paleis van justitie aan de Jansstraat waren velen bijeen gekomen, o.a. de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. A. A. L. F. van Dullemen, de leden van de rechtbank, ambtenaren van het O.M. bij het kantongerecht en de griffier, alsmede chefs van politiecorpsen uit het arrondis sement Haarlem. De officier van justitie mr. B. van dei- Burg opende de rij van sprekers en zeide, dat het de jubilaris niet is aan te zien, dat hij reeds een loopbaan van veertig jaar bij de rechterlijke macht achter de rug heeft. Op jonge leeftijd heeft de heer De Regt de schoolbanken verlaten en heeft hij zich verder ontwikkeld. De jubilaris was eerst werkzaam op het kantoor van de griffier van het kantongerecht te Rotterdam en na het slagen voor het examen rijksklerk volg de zijn aanstelling tot rijksklerk tweede kla-se. De heer De Regt heeft zich verder bekwaamd en doordat zijn liefde uitging naar het strafrecht en de strafvordering ging hij, toen er een vacature was, over naar het parket van de officier van justitie te Rotterdam. Doordat er een tekort aan at-beidskrachten 'was heeft de heer' Dé Regt gelegenheid gehad zich eigen te ma ken met vete" zaken*,hetgeen voor latere tijd van grote waarde is geweest. Toen in 1943 een vacature ontstond als bureel-chef bij het parket te Haarlem heeft de jubi laris gesolliciteerd en met succes. In de loop der jaren i*s gebleken, dat hij een goede kijk op de zaken had en dat hij een steun was voor velen. Bovendien had de heer De Regt belangstelling voor zijn col lega's, getuige zijn arbeid in de BARI. Na mens de rechtbank en de officieren van justitie overhandigde mr. Van der Burg een gratificatie van het departement van justitie. Mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken merkte op, dat de jubilaris niet al leen het vertrouwen geniet van het parket, maar ook van de rechtbank, die niet goed kan werken, als zij de medewerking niet geniet. Als hoofd van de griffie bood mr. C. van Leeuwen van Duivenbode de gelukwensen aan namens de medewerkers (sters) van de griffie. Rr bestaan contactpunten tussen parket en griffie en de verhouding is goed. Spreker hoopte, dat het zo zal blijven. Namens de orde van advocaten bood de deken mr. A. Bruch de gelukwensen aan. Aan het zeer milde „requisitoir" van de officier van justitie kon hij zich gaarne aansluiten. De balie is erkentelijk voor de medewerking, die zij van het parket onder vindt. Als herinnering aan de feestdag overhandigde mr. Bruch de jubilaris siga ren en mevrouw De Regt bloemen. Mr. C. M. J. de Jongh, griffier van het kantongerecht, haalde persoonlijke herin neringen op en bood sigaren aan. Namens de ambtenaren, werkzaam op de griffie, het parket en bij de parketwacht, bracht de heer F. Dekker de jubilaris dank voor de prettige omgang en samenwerking. Hij overhandigde een geschenk in enveloppe. Namens het hoofdbestuur van de BARI Propagandisten voor ..Herwonnen Levens kracht" hebben in de Bollenstreek een actie op touw gezet om de tuinen in en om Berg en Bos dit voorjaar tot een lusthof te ma ken. Zij zijn erin geslaagd niet minder dan 20.000 bollen van uitnemende kwaliteit te verzamelen. Dertig arbeiders zullen een snipperdag nemen en de bollen in de grond zetten. Men zal zo trachten de patiënten mee te laten genieten van de schone bloemen pracht in dit voorjaar. CIIU-VERGADERING De Christelijk Historische Unie afdeling Hillegom houdt Vrijdag 9 November een ver gadering in het jeugdhuis Weltevreden te Hillegom. Als spreker zal dan optreden de heer F. H. van de Wetering, lid van de Tweede Kamer. SCHAAKCLUB „DE UIL" Voor de tweede achtereenvolgende keer heeft het tweede tiental van de schaakclub „De Uil" te Hillegom een nederlaag moeten boeken, nu tegen SSCH, de spoorwegschaak club uit Haarlem. De uitslag was 46. BRAND IN EEN HOOIBERG Doordat enige jongens met vuur speelden is er Woensdagmiddag omstreeks drie uur brand ontstaan in een hooiberg aan de Prin ses Marijkeslraat te Hillegom. De hooistapel ging verloren. memoreerde de heer F. W. A. Buddingh uit Zutphen de arbeid van de heer De Regt als voorzitter van de bond; van 29 Juni 1946 tot 19 Mei 1951 tweede secretaris en daarna voorzitter. Speciaal in laatstge noemde functie heeft hij werk verricht, dat waardering verdient. Als aandenken bood spreker een aktetas aan. De heer W. A. Schmitz uit Arnhem was de woordvoer der van alle afdelingen en dankte de heer De Regt voor het vele, dat hij ten bate van de leden gedaan heeft. Tenslotte bood hij een geschenk in enveloppe aan. Nadat de heer S. Kok, adjudant va*n de parketwacht, namens de groep, waarvan hij commandant is, de goede samenwerking in herinnering had gebracht, richtte de heer De Regt zich met woorden van dank tot de sprekers. Tijdens de huldiging waren alle afdelin gen van de BARI vertegenwoordigd. De af gevaardigden verenigden zich later met de jubilaris aan een lunch. Verwacht wordt, dat binnen enkele da gen de heer De Regt een Koninklijke on derscheiding zal worden verleend. Het Koninklijk Besluit daartoe was vandaag echter nog niet verschenen. Het Hillegomse Dameskoor onder de be kwame leiding van Cor Igesz heeft in het Beursgebouw 'n geslaagde uitvoering gegeven. Waren het voor de pauze serieuze nummers die ten gehore werden gebracht, daarna kwam de lichtere muze aan bod. De bewer kingen van de Psalmen 13 en 14 van A. Som- merwel en Psalm 100 van Peters werden voortreffelijk vertolkt. De harpiste Fr. Hin- Jppen kreeg een welverdiend applaus voor haar prachtig spel. De na de pauze gezongen Duitse. oud-Nederlandse en Vlaamse dansen klonken zeer zuiver.De begeleiding was bij IJbel van Gelderen in goede handen. NED. CIIR. VROUWENBOND De Nederlandse Christen Vrouwenbond af deling Hillegom zal Dinsdag een vergadering houden in Weltevreden te Hillegom. EXAMEN De heer J. A. v. d. Wolf uit Hillegom slaagde in Amsterdam voor het examen pa troon en kleinhandel herenkapper en parfu merie. De heer W. Kelder, architect te Bussum, die in Zandvoort de grote flatgebouwen langs de Boulevard bouwde, voorts café-res taurant „De Rotonde", de winkelgalerij aan de Thorbeckestraat en nog enkele andere kleinere bouwwerken, heeft in de loop van Woensdag bericht ontvangen, dat hem bouw vergunning werd verleend voor het bouwen van een hotel, op het nog braak liggend stuk grond aan het Wagenmakerspad, hoek Burgemeester Engelbertstraat en Badhuis plein. grenzend aan hotel Esplanade. Daar de voorbereiding voor deze bouw reeds ge heel was voltooid, want het wachten was nog slechts op de bouwvergunning, zal thans met de bouw door het aannemersbedrijf van de firma C. W. Pijpers te Bussum direct worden begonnen, want men wil het bouw werk nog voor het volgend seizoen in ge bruik stellen, hetgeen mogelijk zal zijn, wan neer niet te veel stagnatie optreedt wegens slechte weersomstandigheden. Het hötel zal vier etages bevatten met twintig kamers, zestien badkamers en totaal veertig bedden en zal worden geëxploiteerd door de heer W. Gallis, die ook café-restau rant „De Rotonde" in exploitatie heeft. De nummering van het hötel zal aan het Bad huisplein geschieden, waarheen het front is gericht. Wanneer de bouw zal zijn voltooid, zal daarmede het gehele Badhuisplein door de heer Kelder zijn volgebouwd. Dat het hotel niet meer in de bouwstop bleef opgeno men, zoals aanvankelijk het geval was. is te danken aan de dienst wederopbouw, die er in slaagde, in het algemeen belang van Zand voort deze bouw^uit de bouwstop te lichten. Naar wij vernemen zal Jannetje van der Mey uit Zandvoort. alom bekend als tante Jans de Kraai, die 9 December haar hon derdste verjaardag hoopt te vieren, die dag des morgens om elf uur door het gemeente bestuur van Zandvoort in het raadhuis wor den ontvangen. Vooraf zal de jarige des morgens om negen uur in de Rooms Katholieke kerk een spe ciale dienst bijwonen, welke te harer ere zal worden gehouden. Na afloop van de huldi ging in het raadhuis zal bij haar thuis aan de Buureweg 5. tot één uur voor afgevaardigden van verenigingen gelegenheid zijn haar te feliciteren. Daarna zal des middags van drie tot vijf uur eveneens aan de Buureweg 5 een receptie worden gehouden, waar men haar met haar eeuwfeest zal kunnen gelukwensen. De Zandvoortse kasteleinsvereniging „Ons Belang" besloot, dat alle Zandvoortse Hore- ca-bedrijven die dag zullen vlaggen en de burgerij wordt verzocht, dit goede voorbeeld te volgen. Naar wij van het bestuur van de suppor tersvereniging „Geel blauw" in Zandvoort vernemen,, zal Sint Nicolaas Zondag een ge deelte van de voetbalwedstrijd „Zandvoort- meeuwenH.B.C." komen bijwonen. Om streeks twee uur hoopt de Sint met gevolg op het terrein te arriveren.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15