Kabinet-Faure heeft besloten het parlement te ontbinden Louis van Krieken vrijgelaten Weerbericht Binnen dertig dagen tóch nieuwe verkiezingen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Spoedberaad over de Russische verklaring inzake Berlijn Djakarta's besluit schept gunstig klimaat in het overleg Sprong in het duister van verslagen regering Mendès-France doet een felle aanval op Faure Melk wordt wellicht één cent duurder Washington pleit voor UNO-candidaten Het woord is aan 70e JAARGANG No 124 DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 299e JAARGANG No 27b W aarschuwingen Volksfront Partijbestuur bijeengeroepen Beproeving West-Berlijns stadsbestuur verlangt Westelijke stappen in Moskou Beroep op de Sovjet-Unie en nationalistisch China Sneltrein rijdt in op groep arbeiders Uitbreiding van de Kamers Vertaalmachine Weerrapport Opklaringen Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Suicls de Februari-ramp zijn de dijken op talrijke plaatsen versterkt. Daarbij worden nieuwe procédé's toegepast zoals te Hellevoetsluis, waar de Oudenhoornse dijk is uitgerust met zogenaamde diabo-stenen en de bovenrand is teruggebogen. zodat de golven sneller worden gebroken en terugslaan. (Van onze correspondent te Parijs) Voor het eerst sinds 1877 zal het Franse parlement ontbonden worden. Dat is de beslissing van zeer verre strekking en waarvan de gevolgen nog niet kunnen worden overzien, die gisteravond genomen is door de regering-Faure, die Woensdag door de Assemblée Nationale met 318 tegen 218 stemmen werd verslagen. Vijf van de acht radicalen, waartoe ook de premier behoort, hebben gisteravond uit protest de zaal, waar de regering vergaderde, voor het einde van de ministerraad verlaten. Deze ministers Bourgès-Maunoury (Binnenlandse zaken), Berthouin (Onderwijs), Maurice (Nijverheid en Industrie), Laforest (Bewapening) en de staatssecretaris Gilbert Jules zullen vandaag overwegen of het grondwettelijk mogelijk is hun ontslag aan te bieden bij een premier, die zelf demissionnair is. Helder is dit alles niet. Voor een kabinetscrisis pleegt de gemid delde Fransman zijn voorhoofd nauwelijks meer te fronsen. Die breken in Frankrijk gemiddeld tweemaal per jaar uit. Het woord „kamer-ontbinding" stelt de Frans man echter voor de vraag waar het nu met zijn land heen zal gaan. In de geschiede nis van de vier Franse republieken sinds 1871 is het parlement nog maar één keer ontbonden. Dat gebeurde in 1877 door het toenmalige staatshoofd, maarschalk Mac Mahon. De onmiddellijke gevolgen van dit be sluit, dat vandaag in de staatscourant zal verschijnen, zijn voor een deel wèl en voor een ander deel niét te voorzien. In ieder blijft het kabinet, ondanks zijn zware ne derlaag. met honderd stemmen minderheid, zitten. De vijf vrijgekomen portefeuilles zullen zeker onder de overige ministers worden verdeeld. Binnen dertig dagen moeten nieuwe ver kiezingen worden gehouden. De derde consequentie is dat het stelsel-in-twee- ronden met lijstkoppelingen uit 1951, dat uitzonderlijk onpopulair mag heten, niette min als grondslag voor die vervroegde verkiezingen zal worden gebruikt. De ver kiezingscampagne is nu in feite ingezet en de meeste partijen hebben al bijzondere congressen bijeen geroepen. sche ontbinding had uitgesproken en zich in zekere zin zou hebben tegengesproken indien hij deze kans had laten voorbij gaan. Hij heeft zich daarmede echter te vens buiten zijn eigen partij geplaatst. Tegenover deze pro-argumenten, die voornamelijk van politieke aard zijn, wer den van andere zijde motieven van morele en staatsrechtelijk karakter aangevoerd, die zeker niet lichter wogen. De hoogste auto riteiten van de republiek hebben zeer ern stige bezwaren tegen ontbinding aange voerd. Zowel president Coty ais de voor zitters van de beide Kamers en de Rooms- Kathoiieke minister van Justitie, Robert Schuman, hadden zich er, zo meent men, tegen uitgesproken. Ook het vroegere staatshoofd Vincent Auriol had zich tegen ontbinding verklaard. Tenslotte heeft de radicale ere-voorzitter, de oude Edouard Herriot, zijn partij-genoot Faure ernstig gewaarschuwd legen de gevaren van de ontbinding. De fractie-leiders van de radi calen, de socialisten en ce Gaullisten heb- Het stelsel van de lijstverbindingen brengt me zich mee, dat verwante par tijen van te 'oren een accoord sluiten over een eventuele coalitie. De Rooms-Katho- lieken en de onafhankelijken of conserva tieven zullen zeker opnieuw nauw samen gaan werken om zo een veeltallige verte genwoordiging in de Kamer veilig te stel len. De radicalen onder leiding van Men- dès-France, die zijn reis naar de Verenig de Staten heeft afgelast, worden in een bijzonder moeilijk parket gebracht en dat is stellig wel de bedoeling van de rege ringscoalitie. Zijn dreigen tussen twee stoelen terecht te komen. Het gevaar is groot, dat de socialisten genoodzaakt zullen worden in verschillen de districten met de communisten samen te werken. Een nieuw volksfront doemt op. Ook de communisten hebben de socialis tische partijen al uitgenodigd de handen ineen te slaan. Aan de beslissing van gisteravond zijn gedurende de gehele dag koortsachtige be sprekingen vooraf gegaan. Faure heeft uit eindelijk de knoop doorgehakt. In de rege ring was een grote meerderheid van negen tien tegen vijf ministers voor ontbinding. Zowel de conservatieven als de Rooms- Katholieken hebben altijd op onmiddellij ke verkiezingen op grondslag van het stel sel van 1951 aangedrongen, in de hoop vooral Mendés-France schaakmat te kun nen zetten. Het lag voor de hand dat deze kringen krachtig zouden ageren voor het ontslag van het parlement. Zij wezen er bo vendien op dat Faure zich voor automati PARIJS (United Press). Oud-premier Mendès-France is begonnen met zijn ver kiezingscampagne die hem vroegtijdig is opgelegd tengevolge van premier Faure's genomen besluit om de nationale vergade ring te ontbinden. Mendès-France heeft de uitvoerende raad van de radicaal- socialistische partij bijeengeroepen. De mogelijkheid bestaat dat een poging zal worden gedaan om Faure uit de partij te zetten. In L'Express schrijft Mendès-France dat hij Faure - eens een van zijn beste vrien den - „beklaagt". Hij zegt dat de oude voormannen Queuille en Herriot zich reeds van hem hebben afgewend en vervolgt dan: „De ministers van de radicale partij - in de eerste plaats de minister van Bin nenlandse Zaken (Bourgès-Maunoury) - hebben zich tegen hem verklaard en zijn beste vrienden vallen hem af op het ogen blik dat hij een nieuwe slag gaat toebren gen aan het reeds geschonden moreel van het land". Mendès-France zegt dat Faure slechts als vrienden zijn overgebleven Pinay en Teitgen, „die hem nog maar een paar maanden geleden met haat en wreedheid bevochten en hem daarna gevangen ge nomen en onderworpen hebben". (Reuter/AFP). Men verwacht dat de verkiezingen zullen worden gehouden op Zondag 8 Januari. De vijf radicale minis ters, die zich van het besluit hebben ge- distancieerd, zullen in de regering blijven tot de nieuwe Assemblée zal zijn gekozen. ben een fel protest uitgegeven. Van al die zijden werd betoogd dat niet het parlement maar de regering werd verslagen. De rege ring moet dus aftreden en niet het parle ment. Het parlement heeft zich wel uitgespro ken voor vervroegde verkiezingen, maar op voorwaarde dat eerst de stemwet zal wor den herzien. Het leek bezwaarlijk die eis te negeren, want tenslotte is het parlement souverein, hoeveel eritiek men op zijn hou ding ook mag hebben. Wanneer de beslis sing van gisteren in overeenstemming is met de letter van de grondwet, zo verklaart de oppsitie, dan is zij in flagrante strijd met de geest ervan. Ook is opgemerkt dat het kabinet een zo zware nederlaag heeft geleden rlat het zijn gezag heeft verspeeld om nog ruim een maand aan het bewind te blijven. Daarnaast waren er verschillende techni sche bezwaren. De grondwet schrijft voor dat in geval van ontbinding, waartoe de regering nu het initiatief mocht nemen, doch zonder er toe verplicht te zijn, verkie zingen uiterlijk een maand later moeten plaatshebben. Omdat in Frankrijk alleen op Zondag wordt gestemd, zou dus op Kerstmis het volk naar de stembus moe ten worden geroepen. Er zou dan zeker nog minder animo voor de verkiezingen be staan dan onder nromaie omstandigheden. Die datum nog een week uitstellen, zou be tekenen dat de regering illegaal een week langer in functie blijft. Niettemin zal dat vermoedelijk wel gebeuren. Een ander gevaar, waarop minister Schu man in het bijzonder moet hebben gewezen, zou zijn dat de staat van beleg in Algerije moet worden opgeheven. Een demission- naire regering heeft van de grondwet na melijk niet het recht zo'n toestand te doen voortduren. De situatie is ingewikkeld en tegenstrij dig. De regering is verslagen door het par lement, maar het parlement en niet de regering moet het gelag betalen. Staats rechtsgeleerden kunnen hun hart ophalen. Maar het is de vraag of en hoe de demo cratie en de republiek in Frankrijk deze nieuwe beproeving zullen doorstaan. De gewone man begrijpt er weinig van. Alle discussies over de stemwetten gin gen hem al lang „boven de pet"", maar nu hij ziet dat na zes weken discussie verkiezingen zullen worden gehouden vol gens een stemmethode waar niemand een goed woord voor over heeft gehad, moet hij zich toch afvragen of de heren politici r.iet een loopje met hem nemen. Voor een democratie is het allerminst gunstig wan neer het volk de indruk krijgt dat met zijn gevoelens geen rekening wordt gehouden. Uitgetreden (Un. Press) De vijf radicaal-socialisti sche ministers zijn uit het kabinet-Faure getreden uit protest tegen zijn besluit de Nationale Vergadering te ontbinden en deze winter verkiezingen in Frankrijk te doen houden. Het Landbouwschap heeft met minister Mansholt besprekingen gevoerd over de prijs, die de regering de boeren zal ga randeren voor de melk in het melkprijsjaar 19551956. Het Landbouwschap heeft voorgesteld deze prijs vast te stellen op 227 cent per kg melk met een vetgehalte van 3,7 percent. Voor de zandgrondgebie- den heeft men een prijs van 24,9 cent per kg bepleit. De verrekenprijs, de basisprijs voor da consumptiemelk, zou 26 cent per liter moe ten worden. Indien de regering deze prijs verhoging niet voor haar reker.nig wil ne men, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de' melkprijs voor de consument met één cent per liter zal stijgen. BERLIJN (Reuter) Het meningsver schil tussen Oost en West over de status van Berlijn heeft een nieuwe wending ge kregen door een brief van de communisti sche partij in Oost-Berljjn aan de gemeen teraad in dat stadsdeel, waarin wordt ge zegd dat de „massa" niet zal gedogen, dat "West-Berlijn „een militaire basis" van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie blijft. De ambassaderaden van de Weste lijke Grote Drie hebben op de Amerikaan se ambassade in Bonn de Russische mede deling dat Oost-Berlijn de hoofdstad van het souvereine Oost-Duitsland is bespro ken. De ambassades zullen verslag aan de drie regeringen uitbrengen. De kwestie wordt zeer hoog opgenomen, hoewel vol gens geallieerde functionarissen te Berlijn een dergelijke stap verwacht werd. De West-Berlijnse burgemeester Suhr wordt vandaag in Bonn verwacht voor overleg met bondskanselier Adenauer en de Amerikaanse ambassadeur, Conant. Hoge geallieerde functionarissen in West- Berlijn geloven, dat, tenzij het Westen dui delijk laat uitkomen dat het geen eenzijdi ge opzegging van de vier-mogendhedensta- tus van Berlijn zal erkennen, de Russen NEW YORK (AFP/Reuter) De Ver enigde Staten zouden een veto van natio- nalistisch-China in de Veiligheidsraad tegen toelating van Buiten-Mongolië tot de UNO zeer ongelukkig vinden. Ook zouden zij het ten zeerste betreuren, als de Sovjet- Unie bij haar voornemen blijft, de toelating van nog zeventien landen en bloc niet goed te keuren, als Buiten-Mongolië niet toege laten wordt. Dit heeft een Amerikaanse woordvoerder in New York verklaard. Een Britse woordvoerder deelde mede, dat „intensief overleg" gaande is om deze kwestie, die vastgelopen is doordat natio- nalistisch-China tegen toelating van Bui ten-Mongolië wil stemmen, tot een oplos sing te brengen. Groot-Brittannië heeft de Chinese nationalisten niet verzocht geen gebruik van hun vetorecht te maken. President Eisenhower heeft reeds tweemaal een dergelijk beroep gedaan op generaal Tsjang Kai Tsjek. wellicht aangemoedigd zullen worden te proberen of zij de Westelijken uit West- Berlijn kunnen verdrijven. Na spoedzitting verklaarde het West- Berlijnse stadsbestuur te verwachten dat de regeringen van Groot-Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten onmiddellijke stappen zullen ondernemen in Moskou om een verandering in de huidige status van Berlijn te voorkomen. Het bestuur protes teerde verder tegen de Russische verkla ring dat Oost-Berlijn niet langer een be zette sector van Berlijn is. Twee arbeiders zwaar gewond De sneltrein, die Woensdagmiddag om 12.24 uur uit Sittard naar Maastricht was vertrokken, is op het traject tussen Sittard en Geleen ingereden op een groep spoor wegarbeiders. Twee arbeiders liepen ern- sige verwondingen op. De twee zwaar ge wonden zijn arbeiders van het N:V. Spoor weg Bouwbedrijf. Een arts uit Lutterade verleende ter plaatse eerste hulp, waarna de beide slachtoffers naar een ziekenhuis te Sittard zijn overgebracht. Naar wij van de zijde van de Spoorwegen te Utrecht vernemen, is het ongeval te wijten aan een verkeerde reactie van de beide arbeiders op het waarschuwingssig naal van de veiligheidsman. Op het moment dat de trein naderde, bevonden de beide mannen zich op de spoorbaan. In plaats van die te verlaten, zijn ze in het spoor SittardMaastricht gaan staan, waar schijnlijk in de veronderstelling, dat over het andere spoor een trein uit Maastricht naderde. De beide mannen behoorden tot een groep arbeiders, die bezig waren de rails te ver nieuwen. Zij hadden de naderende trein niet opgemerkt. Aan beide zijden van een dergelijke groep staat altijd iemand, die moet waarschuwen wanneer er een trein aankomt. De politie onderzoekt thans of in dit geval geen waarschuwing is gegeven, of dat de arbeiders de waarschuwing niet hebben opgemerkt. Toen de trein tot op 25 meter was genaderd, zag de wagenvoerder de arbeiders. Hij gaf direct waarschu wingssignalen en remde met volle kracht. Twee van de arbeiders konden niet meer tijdig opzij springen, aldus de lezing van het gebeurde die wij van de hoofdinspec teur van politie te Geleen vernamen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S M a z z i n i Het schone is het gelaat van het ware. De Tweede Kamer heeft met 75 tegen 6 stemmen de wetsontwerpen aangenomen tot wijziging van de grondwet, waardoor het aantal leden van de Tweede Kamer kan worden uitgebreid van 100 tot 150 en dat van de Eerste Kamer van 50 tot 75 leden Tegen stemde alleen de V.V.D-fractie. De heer Tilanus (C.H.U.) had tevoren zijn amendementen ingetrokken om het aantal leden van de Tweede Kamer te stellen op 125 en dat van de Eerste Kamer op 63. Viering 5 Mei. De Tweede Kamer heeft met 50-31 stem men de motie-Scheps (P.v.d.A.) verwor pen waarin de regering wordt uitgenodigd maatregelen te nemen om alle werknemers op 5 Mei jaarlijks vrijaf te geven. Voor stemden alleen de P. v. d. A. en de Com munisten. De motie-Koersen (KVP), waarin de re gering wordt uitgenodigd jaarlijks op 5 Mei het overheidspersoneel vrijaf te geven ter bevordering van de vijfde Mei als na tionale feestdag, werd met 51 tegen 30 stemmen aangenomen. Voor stemden: P.v.d.A.; V.V.D.; C.P.N.; en het grootste deel van de K.V.P. Tegen stemden A.R.; C.H.U.en van de K.V.P. de heren Hooy, Groen, Van der Zanden, De Graaf, Ruys de Beerenbrouck, Peters, Droesen, Maenen, Lucas en Visch.- LONDEN (Reuter). In het jaarverslag van de „Nuffield Foundation" wordt ge zegd, dat Britse geleerden ver gevorderd zijn met vertaalwerk door middel van een electronisch brein. Men kan met zo'n toe stel, dat vijf honderd buizen telt, al een Franse tekst in redelijk Engels vertalen. Ook het idioom biedt geen moeilijkheden meer. Het „geheugen" van het toestel om vat vele duizenden woorden, ook techni sche uitdrukkingen. Men hoopt het tempo te kunnen opvoeren tot drie duizend woor den per uur. Het doel is, de machine ook te laten luisteren en lezen, zodat men de te vertalen tekst eenvoudigweg aan het brein kan voorleggen of dicteren. De Nederlandse hoofdagent van politie Louis van Krieken die op 21 October 1954 van de kust van de Etna-baai in West-Nieuw Guinea werd ontvoerd en naar Indonesisch grondgebied werd overgebracht, is door het Indonesische gouvernement in vrijheid gesteld. Zaterdag werd hij in Djakarta door de Indonesische autoriteiten aan de Nederlandse functionarissen overgedragen en hedenmorgen heeft hij Indonesië per KLM-vliegtuig verlaten, op weg naar Bangkok in Siam, vanwaar hij met het vol gende toestel zal doorreizen naar Biak op Nieuw Guinea, waar hij Zondag wordt ver wacht. De kwestie-Van Krieken, die alhoewel geen voorwaarde een van de moeilijke punten voor het Nederlandse gouvernement moet zijn geweest om met Indonesië aan de conferentie-tafel te gaan zitten, is hiermede opgelost. (Speciale correspondentie) Van Krieken werd, volgens een destijds door de Nederlandse regering uitgegeven bekendmaking, door Indonesische infil tranten, die op 21 October 1954 een landing uitvoerden in de Etna-baai, in zieke toe stand aangetroffen. Hij was wegens minder goede gezondheid aan de kust achterge bleven van een in dit gebied ondernomen patrouillegang. Een groep infiltranten was vernietigd of aangehouden. Van Krieken werd, naar men aannam, meegevoerd naar Dobo vanwaar hij vervolgens naar Ambon en later naar Makassar zou zijn overge bracht. De Nederlandse regering diende een scherp protest in bij het Indonesische gouvernement waarin onder meer vrij lating van Van Krieken werd geëist. Op dat protest, en ook op volgende gelijke diplomatieke stappen, werd door de vorige Indonesische regering niet, of niet zodanig, geantwoord dat de ontvoering van Van Krieken werd bevestigd of ontkend. Wel kon echter uit verklaringen van leger- autoriteiten in Oost-Indonesië worden op gemaakt dat Van Krieken zich inderdaad in Indonesische handen bevond. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Anale Agung Gde Agung, heeft kort na zijn optreden verklaard de zaak-Van Krieken in beschouwing te zullen nemen. De procureur-generaal Soeprapto zei vo rige week dat Van Krieken van Makassar naar Djakarta zou worden overgebracht. Zijn vrijlating is thans kennelijk een ge volg daarvan. Al is tegengesproken dat de vrijlating van Van Krieken een voorwaarde voor het openen der onderhandelingen was, toch mag worden aangenomen dat in het kader der inleidende besprekingen de kwestie aan de orde is geweest. Het moet immers voor de Nederlandse regering onmogelijk zijn geweest aan de conferentie-tafel plaats te nemen voordat de zaak-Van Krieken in het reine was gebracht. Het besluit van Djakarta t<?t vrijlating heeft nu mede de weg daartoe gebaand. Voortzetting van de besprekingen (Van onze parlementaire redacteur) Hedenochtend bleek mij dat in Neder landse kring een vrij optimistische stem ming aanwezig was omtrent de kansen dat bij de voortzetting van de besprekingen tussen de buitengewone ambassadeur van Indonesië mr. Utoyo Ramelan en minis ter Luns met zijn medewerkers overeen stemming bereikt zal worden omtrent een agenda voor de binnenkort te houden ministersconferentie. Natuurlijk, zo voegde men er aan toe. kunnen er zich omtrent de formulering van de agendapunten nog wel moeilijkheden voordoen doch de kans dat men tenslotte tot een bevredigend re sultaat zal komen schijnt op het ogen blik vrij gunstig geacht te worden. Minister Luns zal naar alle waarschijn lijkheid weldra enige dagen naar de UNO gaan. in verband met de daar te verwach ten bespreking over de resolutie inzake Nieuw Guinea. Wanneer dan inmiddels de ministersconferentie in Den Haag begon nen is zullen de andere ministers, die met de heer Luns deel van de Nederlandse af vaardiging zullen uitmaken, de bespre kingen kunnen houden. De delegatie, zo valt te verwachten, zal bestaan, behalve uit de minister zonder portefeuille van het departement van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, uit de ministers Zijlstra. Van de Kieft en Donker. Laatstgenoemde heeft indertijd ook een belangrijk aandeel gehad bij de toen gevoerde besprekingen die voor afgingen aan de overeenkomst inzake de onheffing van de Nederlands-Indonesische Unie en ook nu weer mag men er op re kenen dat hij het juridische deel van het overleg in belangrijke mate voor zijn re kening zal nemen. Mogelijk is ook nog dat minister Van Thiel aan de conferentie te pas zal komen in zoverre het onderwerpen betreft die onder zijn departement vallen, waarbij men ook kan denken aan de kwestie van de Ambonezen. (ANP) Naar wij vernemen heeft de Indonesische ambassadeur met bijzondere missie, mr. Utoyo Ramelan, hedenmorgen om elf uur wederom een ontmoeting op het ministerie van Buitenlandse Zaken met minister Luns gehad. Hedenavond zal mr. Utoyo Ramelan op Wisma Duta, de resi dentie van de Indonesische vertegenwoor diger te Wassenaar een diner aanbieden, waaraan onder andere de ministers Luns, Zijlstra, Van de Kieft en Van Thiel zullen aanzitten. (van hedenmorgen 7 nur) weers- toestand CO - n I I -Ë ei Helsinki regen WZW 2 4 Stockholm zwaar bew. WZW 4 0 Oslo nevel windstil -3 0 Kopenhagen motregen ZW 3 0,1 Aberdeen zwaar bew. ZZW 6 0,1 Dublin geheel bew. windstil 8 0,2 Londen nevel windstil 6 0 Amsterdam regen ZZO 4 0,1 Grenoble mist windstil 2 8 Brussel licht bew. ZZO 5 0 Parijs motregen ZZO 6 2 Bordeaux mist windstil 2 8 Nice geheel bew. N 11 18 Berlijn nevel Z -1 0 Frankfort nevel OZO -1 0 München nevel windstil -7 0 Zürich mist windstil -4 0 Genève regenbui NW 4 1 Locarno regen O 2 0 Wenen nevel ZZO 2 0 Innsbruck zwaar bew. W -0 0 Rome zwaar bew. ZO 13 0 Den Helder geheel bew. matige Z 4 0 Ypenburg geheel bew. mat. ZZO 5 0,1 Vhssingen zwaar bew. matige Z 6 0,1 Eelde geheel bew. zwakke Z 3 0 De Bilt lichte regen matige Z 4 0,1 Twente zwaar bew. zwakke Z 4 0,1 Eindhoven geheel bew. mat. ZO 3 0 VI. Z.-Limb. zwaar bew. matige Z 5 0 Neerslag laatste 24 uur. <xxxxxxxcocccxxxxxyrxx>jixrx t xx occoxoo ocouccc DE BILT: Resten van een oude oceaan storing, die Dinsdag Frankrijk bereikten, zijn in de nacht van Woensdag op Donder dag naar het Noorden gaan bewegen en drongen zodoende tot onze omgeving door. De bewolking verhinderde op de meeste plaatsen de nachtelijke uitstraling met het gevolg, dat de temperatuur slechts hier en daar even onder het vriespunt is gedaald. Aan een Atlantisch front even ten Zuiden van Ierland, ontstond een afzonderlijke sto ring, die in de richting van Frankrijk trekt. Als gevolg hiervan zal de wind in ons land weer naar het Oosten gaan krimpen. Er wordt dan weer iets drogere lucht aange voerd waarin opklaringen zullen voorko men. PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Aanvankelijk'veel bewolking met hier en daar wat regen en plaatselijk mist, maar later ook enkele verspreide op klaringen. Overwegend zwakke wind, in hoofdzaak Zuid-Oostelijk. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 2 December Zon op 8.28 uur, onder 16.34 uur. Maan op 19.58 uur, onder 11.03 uur. Maanstanden 6 Dec. 9.35 uur: Laatste kwartier 14 Dec. 8.07 uur: Nieuwe maan 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuidcn Vördag 2 December Hoog water: 5.14 en 17.33 uur. Laag water: 0.51 en 13.13 uur. ««>-*X^au0000CXXXXX)000CCO3O0CCO3O0OaxXX>0CO000000<XXXlCX

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1