VAN NIEL (panda en het geheimzinnige glas water Uitgebreid programma voor de viering van het gouden NVV-jubileum A Wereldnieuws De radio geeft Vrijdag Potloden 2 Medewerking van vele voor aanstaande kunstenaars Het tienjarig bestaan van de Partij van de Arbeid jee riur\f\io vefwycu mu/r Zwagers lootten om een raadszetel Twintig millioen gulden voor voorbereidend werk IJ-tunnel Actie van grossiers tegen sigarenfabrikanten PARFUMS-BI JO UX J „Geen rechtsgrond voor aanpassing pensioen aan ouderdomsverzekering" Russisch straalvliegtuig voor passagiersvervoer Vrije Universiteit gaat in Amsterdam Z. grond kopen Vaak eet U anders dan „gewoon" Prof. Zernike ontving gouden Snellius-Médaille Examens Teek ió ket zo r J DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 ADVERTENTIE Het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen bestaat in 1956 een halve eeuw. De commissie uit dit vakverbond, die de jubi leumviering voorbereidt, heeft het program ma bekend gemaakt. Het bestaat uit de herdenking en viering voor de leden (470.000) en een op de buitenwacht gericht programma. Alex Wins heeft een spel ge schreven, „Door het Donker kwam een Wonder", dat door leden van de bestuur dersbonden in 150 plaatsen voor de eigen leden wordt opgevoerd. Voor de kinderen der NW-leden wordt een tournee gemaakt met de film „Ezeltje Bim". Voorts staat voor de jeugd een ballonwedstrijd in de zomer van 1956 op het programma. In het voorjaar verschijnt het gedenk boek „Om de Plaats van de Arbeid de Ontwikkeling van de Moderne Richting in de Nederlandse Vakbeweging" van de hand van dr. F. de Jong Edz. Voorts zal het licht zien een familieboek getiteld „Het Boek van de Arbeid", dat novellen, schetsen, ge dichten en afbeeldingen van schilderijen zal bevatten. Het hoogtepunt der viering wordt ge-' vormd door vier zomer-stadionfeesten Olympisch Stadion in Amsterdam, Feyen- oord Stadion in Rotterdam, het Goffert Sta dion in Nijmegen en in het stadspark te Groningen. De blinde predikant-dichter ds. J. Wit, voorganger van de Waalse gemeente Actie Voor het Gulden Boek" Tegelijk met de Partij van de Arbeid1 jubileren volgend jaar vele tienduizenden leden: zij zijn, van ae oprichting af, tien jaar lid van deze partij. Deze leden willen een geschenk geven aan hun partij: het „Gulden Boek". Er is een commissie ge vormd onder voorzitterschap van prof. dr. W. Banning. Tien jaar geleden presideerde dr. Banning het oprichtingscongres der Partij van de Arbeid. De bedoeling is, dat allen, die tien jaar lid zijn van de P. v. d. A., hun handteke ning zetten in een album, dat het partijbe stuur op het jubileumcongres zal worden aangeboden. Dit album zal, naar de mening van de initiatiefnemers, grote archiefwaar- de krijgen. De namen van de officiële op richters der P. v. d. A. zijn genotuleerd, de namen van de leden die van het begin af lid zijn kunnen nu ook voor de geschiede nis worden bewaard. De initiatiefnemers stellen zich voor, dat ieder die tien jaar lid is, zijn handtekening vergezeld zal laten gaan van een financiële bijdrage (van tenminste één gulden). De actie heeft de naam „Voor het Gulden Boek". De opbrengst van de actie is bestemd voor het „Koos Vorrink-Instituut" voor de buitenlandse dienst. Er zullen speciale commissies worden benoemd, bij voorkeur bestaande uit een bestuurslid' en het oudste en het jongste afdelingslid, die sinds 1946 tot de P. v. d. A. behoren. Deze commissies zullen in de afdelingen de actie propageren. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSïR- HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717.162 Sturka Teddy gev.WIndjackets HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws- en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Kamerorkest 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Voor de plattelandsvrouwen. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw 14.00 Symphonette- orkest en vocaal kwartet. 14.35 Tenor en gitaar. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianovoordracht 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Sinterklaasliedjes. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vragen beantwoor ding. 18.45 Platen. 18.55 Professor Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting, waarin op genomen: 1. het maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Verenigde Naties. 2. emigratiepraatje. 19.30 Verzoekprogramma. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Politiek forum. 21.30 Lichte muziek. 21.55 Omroeporkest en soliste. 22.45 Avondgebed en liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 10.50 Orgel en zang. 11.20 Voordracht. 11.40 Pianorecital. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en pla ten. 13.25 Orgel en trompet. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.30 Voordracht. 14.50 Platen. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Muzikale causerie met illustraties. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Naar een lichtere levensavond, causerie. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Het Delta-Plan, klankbeeld. 19.30 Evangelisch beraad, causerie. 19.50 Berich ten. 19.55 Nieuws uit Spanje. 20.00 Nieuws. 20.05 Vijftig jaar kinderwetten in Neder land, causerie. 20.15 Zang en piano. 20.30 Om een Atlantische Gemeenschap, causerie. 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.00 Rhythmi- sche muziek. 21.30 Aetherforum. 22.10 Bui tenlands weekoverzicht. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Kamerorkest en solist. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 18.00 Beiaardconcert. 18.10 Voordracht. 18.20 Beiaardconcert. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cause rie. 20.15 Symph orkest en solist. 20.55 Kunst- kaleidoscoop. 21.10 Orkestconc. 21.35 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Causerie. 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.45—18.15 Nieuws. Feiten, van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m.). in Nijmegen, heeft hiervoor een spel ge schreven. Dit wordt op de laatste dag van het jubileumcongres, dat van 4 tot en met 9 Juni hi het Concertgebouw te Amsterdam wordt gehouden, voor de eerste keer opge voerd onder regie van Ben Groeneveld. Het 50-jarig bestaan wordt tijdens het congres op Dinsdag 5 Juni herdacht. De voorzitter van het NVV de heer H. Oosterhuis zal als de klok op Oudejaars avond twaalf heeft geslagen met een toe spraak voor de radio „het Gouden Jaar" inluiden. In de eerste maand van het nieu we jaar wordt in het gebouw van de Al gemene Nederlandse Diamantbewerkers- bond te Amsterdam, waar tot oprichting van het NW werd besloten, een historische tentoonstelling „Hoe het Begon" gearran geerd. In het Stedelijk Museum komt in Juni een expositie „Het Sociaal Conflict in de Beeldende Kunst". De cineast Max de Haas heeft een documentaire gemaakt „Gouden Oogst die in een groot aantal bioscopen zal worden vertoond. Het NVV heeft de Amsterdamse beeldhouwer H. M. Wezelaar opdracht gegeven een beeldhouw werk te vervaardigen, dat de betekenis van 50 jaar beschavings- en emancipatiestrijd der vakbeweging uitbeeldt. Het is de be doeling dit beeld aan de gemeente Amster dam aan te bieden ter plaatsing op een daarvoor nog nader vast te stellen punt in de hoofdstad. Verder werd in opdracht van het verbondsbestuur door Kees Kef op tekst van Halbo C. Kool een feestlied gecompo neerd, dat aan de Bond van Arbeiderszang verenigingen wordt aangeboden. G. Boe- dijn componeerde een feestmars en Lex van Delden een oratorium „De Vogel Vrij heid", op tekst van J. W. Schulte-Nordholt. Dit zal tijdens de herdenkingsbijeenkomst in het Concertgebouw voor het eerst wor den uitgevoerd. Ook verschijnt een boek werkje „De Arbeid in de Beeldende Kunst" met reproducties en verklarende tekst, sa mengesteld door Jan D. Voskuil. In Rossum (Gelderland) was de heer G. van der Zalm gekozen tot lid van de ge meenteraad. Aangezien artikel 23 van de Gemeentewet voorschrijft, dat bloedver wantschap of zwagerschap in de eerste en tweede graad niet mag bestaan tussen de burgemeester en de leden van de gemeen teraad, noch tussen de leden van de ge meenteraad onderling, werd bij loting de zwager van de heer Van der Zalm aange wezen om zitting te nemen. De heer Van der Zalrn ging daartegen in beroep, eerst bij Gedeputeerde Staten, daarna bij de Kroon. De Kroon heeft thans overwogen, dat appellant weliswaar bedenkingen heeft geopperd tegen de wijze, waarop de loting is geschied, maar dat niet aannemelijk is ge maakt, dat bij de loting, waarvoor geen wettelijke voorschriften bestaan en die heeft plaats gehad op de wijze, welke in de raad van Rossum gebruikelijk is, enige on regelmatigheid heeft plaats gevonden. Het beroep is daarom ongegrond verklaard. Amsterdamse Raad voteert: De gemeente Amsterdam weet nog niet of het Ryk zal bydragen in de bouw van een IJ-tunnel, en zo ja tot welk bedrag. Dit werd medegedeeld door het college van B. en W. by de behandeling van het aangevraagde crediet van 20 millioen gul den voor het voorbereidende werk van de IJ-tunnel, hetgeen door de raad werd ver strekt. De wethouder voor Publieke Verken, mr. G. van 't Huil, zei dat nog niet te be vroeden is hoeveel de totale kosten van de tunnelbouw zullen zijn (sommigen schat ten deze op f 150 millioen), en ook nog niet bekend is wat de rijksbijdrage zal zijn en of er een dergelijke bijdrage zal komen. Destijds reeft het Rijk zich op het stand punt gesteld dat eerst de Velser-tunnel moet komen en dat vervolgens de tunnel bij de Hembrug aan de beurt is. De IJ- tunnels, zo was indertijd de opvatting, dienden tot het laatst te wachten. Echter heeft de gemeente Amsterdam laten weten dat zij niet zo lang wenst te wachten en desnoods de tunnel voor eigen rekening zal bouwen. De rijksautoriteiten hebben toen hun toestemming gegeven, doch over een subsidie hebben zij niets meer laten horen In een te Utrecht gehouden zeer druk bezochte vergadering heeft de Nederlandse Vereniging van Grossiers in Tabaksfabri katen besloten de actie tot niet-onderteke- ning van de wederkerigheidsverklaring voort te zetten. Tevens werd besloten dat de grossiers in enkele delen van het land, die door omstandigheden gedwongen wa ren tot ondertekening over te gaan, hun inkopen tot het uiterste zullen beperken. PARFUMS van Guerlain, Caron, Lanvin, Dior, Rochas, Patou, Schiaparelli, Carven, Balmain KAPSTELLEN vanaf f 12,25 TOILETGARNITUREN bestaande uit spiegel, kam en borstel7,50 EMILY ROGERS LIPSTICK-SET 3 stuks9,75 in moderne tinten GESCHENKVERPAKKINGEN zeep met Eau de Cologne van Elizabeth Arden, 4711, Boldoot, Maja, Acostj, Grossmith ELECTRISCHE DROOGSCHEERAPPARATEN Remington, Philishave ZEER APARTE COLLECTIE BIJOUX Grote Houtstraat 92 Telefoon 12160 Congres van „St. Raphael" In het te Utrecht gehouden congres van de Nederlandse Katholieke Bond van Ver voerpersoneel „St. Raphael" is onder meer de eventuele aanpassing van bestaan de pensioenvoorzieningen aan de algemene ouderdomsverzekering besproken. Men had er ernstig bezwaar tegen, dat de werkgever eenzijdig de bevoegdheid zou krijgen tot aanpassing van door hem gedane pensioentoezeggingen. Naar het oordeel van het congres valt er moeilijk een rechtsgrond aan te geven, waarom de loon- en salaristrekkenden op de hun rechtens toekomende pensioen inkomsten wél en de andere staatsburgers op hun inkomens niet zullen worden ge kort. Indien er niettemin toch tot aanpassing zou moeten worden overgegaan, dan zou den de daarvoor noodzakelijke wijzigingen in de bestaande niet bij de wet ge regelde pensioenfondsreglementen in overleg tussen werkgevers en de erkende werknemersorganisaties tot stand moeten komen. De aanpassing dient zodanig te geschie den, dat de korting op de pensioenen der bestaande pensioenvoorzieningen in ver houding staat tot het aantal jaren, waar voor pensioen is of zal worden toegekend. Er dient bovendien een mogelijkheid te bestaan, dat aan algemeen ouderdomspen sioen en aangepast pensioen meer kan worden genoten dan volgens het in de huidige pensioenvoorzieningen geregelde pensioen, ook wanneer dit een maximum pensioen betreft. De toe te passen korting op de pensioenen zal niet eerder mogen in gaan dan bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Op de pensioenen, verleend vóór het bereiken van de 65-jarige leeftijd, dient door het pensioenfonds compensatie te worden gégeven voor de premie, welke over het pensioen moet worden betaald. Pensioenregelingen, waarin de bepaling voorkomt, dat uitkeringen krachtens so ciale verzekeringswetten van het pensioen worden afgetrokken, dienen zodanig te worden gewijzigd, dat het algemene ouder domspensioen daarvan wordt uitgezonderd. MOSKOU (United Press) De eerste secretaris van de Russische communisti sche partij Kroesjtsjev heeft tijdens een re ceptie ter ere van de premier Gerhardsen van Noorwegen medegedeeld dat de Sov jet-Unie beschikt over een passagiersvlieg tuig met straalaandrijving dat een actie radius heeft van vijfduizend kilometer en dat hij en premier Boelganin het volgende jaar wellicht in een toestel van dat type naar Engeland zullen vliegen als zij hun officiële bezoek brengen. Luitenant-generaal Zakjarov, de onder directeur van de burgerluchtvaart heeft vorige maand gezegd dat de Sovjet-Unie vermoedelijk in het begin van 1956 een passagiersvliegtuig met straalmotoraandrij ving gereed zou hebben, dat in een dag van Moskou via Kjabarovsk naar Peking zou kunnen vliegen. De Verenigde Staten beschikken over twee typen passagiersvliegtuigen met straalmotoren: de Boeing 707 en de Dou glas DC-8, die geen van beide in dienst zijn gesteld. Het eerste passagiersvliegtuig met straalaandrijving, de Britse Cornet, wordt grondig herzien en is uit de dienst geno men geweest nadat uit verscheidene onge lukken was gebleken dat de Cornet ernsti ge constructiegebreken moest hebben. Tot vorige week waren Britse constructeurs bezig een nieuw type, de V-1000, te ont werpen, maar de regeringsopdracht werd op die dag ingetrokken omdat de moeilijk heden en de vertragingen zi^h ophoopten. Voor Gereformeerd Academisch ziekenhuis B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld aan de vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag de terreinen, gelegen ten Zuiden van de Ringspoorbaan en ten Oosten van de Amstelveenseweg te verkopen, ten be hoeve van het voor de Vrije Universiteit te stichten gebouwencomplex. In de toelichting op dit voorstel wordt medegedeeld, dat de bouw-plannen voor het ziekenhuis inmiddels zo ver gevorderd zijn, dat de juiste begrenzing van het ter reingedeelte, waarop dit ziekenhuis is ge projecteerd, kon worden vastgesteld, even als de grenzen van de overige aan de V.U. te verkopen terreinen, zodat thans de ver koop kan worden geregeld. ADVERTENTIE zwaarder, pikanter, wat te veel van spijs en drank zelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsvertering al in de war. De gevolgen blijven niet uit. U ontwaakt katterig, met zo'n kleffe smaak, verstopt en opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en inge wanden. Nu moet u ze dus weer even op gang helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of 's ochtends direct bij het opstaan een heerlijk bruisend glas Andrews Gezondheidszout. TVvee lepeltjes op een glas water, dat smaakt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en zuivert de ingewanden van onverteerde voedsel resten. Zo'n sprankelend glas Andrews spoelt uw ochtendhumeur weg. Het geeft u dat opgeluchte, frisse en vrije gevoel dat van binnen alles weer in orde is. Fijn om zo uw dagtaak te beginnen! f. 1.65 In de gehoorzaal van de Agnietenkapel te Amsterdam is aan prof. dr. F. Zernike, hoogleraar in de Theoretische Natuurkun de aan de Rijksuniversiteit te Groningen, de gouden Snellius-medaille van het Ge nootschap ter bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde uitgereikt. De plechtigheid geschiedde in deze zaal, omdat - zoals de algemeen voorzitter prof. dr. J. Kok vertelde - het genootschap in 1790 In deze zelfde zaal was opgericht. De medaille, die voor de eerste maal door het genootschap is uitgereikt, werd genoemd naar Snellius, beroemd wis- en natuur kundige uit de Gouden Eeuw. De medaille werd prof. Zernike toege kend voor zijn belangrijk werk op het gebied van de theoretische en experimen tele physica en in het bijzonder voor de toepassing op de microscoop van zijn phase-contrast, waarvoor hem in 1953 ook de Nobelprijs werd uitgereikt. Prof. dr. J. A. A. Ketelaar, voorzitter van de afdeling Natuurkunde van het Ge nootschap, bood prof. Zernike de medaille aan. Tevoren had hij diens wetenschappe lijke onderzoekingen en met name de veel zijdigheid van deze hoogleraar in een rede geroemd. Prof. Zernike sprak een uur over „de grenzen der optische afbeelding". 62. De generaal nam nu resoluut de lei ding in handen. „De nobele vreemdelingen zullen g-ns wijzen, waar de kist met zwaar water is", riep hij. „Twee soldaten gaan mee, om de kist te dragen of, zo die er niet mocht zijn, maatregelen tegen de vreemdelingen te nemen". Vooral deze laatste opmerking stemde Panda verre van gerust. Hij ademde dan ook verlicht op, toen zij de kist langs de kant van de weg aantroffen. „Jij maakt je ook altijd zorgens voor niets", merkte Pat O'Nozel op, „je moest meer vertrouwen hebben in mijn maatregelens". Weinig vermoedde de grote detective, dat de inhoud van de kist intussen zo veranderd wasDe spionnen hadden hun pogingen, om er uit te breken, opgegeven. Met schrik zag Chi Fon door het kijkgat, dat er soldaten naderden. Sol daten zijn altijd de natuurlijke vijanden van spionnen. „Allemachies!", siste hij, „soldaties maken komen hierheen! Ons moeten muisstil zijn nou!" Er klonk dan ook geen geluid uit de kist, toen de solda ten deze opnamen. „Oef", zuchtte een van de dragers, „dat is een zwaar vrachtje!" „Geen wonder", pufte de ander, er zit immers zwaar water in!" Amsterdam. Vrije Universiteit. Candidaats- examen Economie: J. Booy, Axel. Candi- daatsexamen Psychologie: P. J. Prenth, Leeuwarden (cum laude). Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger On derwijs. Semi-artsexamen: H. C. Schalij, Groningen; P. J. Aleman, Delft. Artsexamen: G. Rijken, KootwijkerbroekG. J. Schmidt, Den Haag: W. de Kloe, Boskoop: W. Moene, Rotterdam: H. den Butter, Haarlemmer meer; H. Smit Utrecht. Rotterdam. Nederlandse Economische Ho geschool. Candidaatsexamen in de Econo mische Wetenschappen: A. Foorts, Den Haag. Doctoraal examen: mej. E. I. A. Riedlan, Vlaardingen; H. Jongedijk, Wassenaar; G. P. Zweistra, Rotterdam; S. Lootsma, Sche- veningen; J. Keuning, Den Haag. Tilburg. Rooms Katholieke Economische Hogeschool. Doctoraal examen: C. Kramers. Breda. Candidaatsexamen: G. v. d. Linden, Eindhoven: A. Dautzenberg, Boekei; J. Starmans, Geleen. Nijmegen. Doctoraal examen Sociale Weten schappen: A. P. Th. Deenen Maassluis. Candidaatsexamen Rechten: jhr. F.C. M. van Rijckevorsel, Nijmegen; jhr W. M. Michiels van Kessenich, Maastricht. Docto raal examen Rechten: J. M. H. C. Sta-ssen, Geleen; A. Th. Winnubst, Medemblik; L. W. Th. Stappers, Heerlen. Doctoraal examen Politieke en Sociale Wetenschappen: A. S. M Poulisse, Nijmegen. Candidaatsexamen Itiassieke Taal- en Letterkunde: de weleer waarde heer G. G. A. Meershoek. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in ae Rechtsgeleerdheid mr. C. Blamkenstijn op een proefschrift getiteld: „Verlating van Hulpbehoevenden". Mr. Blankenstyn werd te Leersum geboren en woont thans m Den Haag. Doctoraal examen Geneeskunde: me], H. Borsje, Apeldoorn'; Ch. A. de Heus Hil versum; Ch. G. Joubert, Utrecht; T. J. Mel- lema. Eindhoven; P. F. Th. van de Rijt, Eindhoven; J. B. L. Schollaert. Tilburg; mej. J H M Struik, Steenwijkerswold. Vee-arts examen: J. Berg. DeKrim (O.) J.lK.Wiersma Roordahuizen (Fr.); A. P. C. Bartels, Steen bergen; J. L. Maas, Zoutelande; D. Rypkema, Drachten; A. Hoogerbrugge, Oyerschie; H. Kuil, Noordeloos; M. B. ten Have. Haren (Gr.). Doctoraal examen, Rechten: C. Smits, Amsterdam; J. G. P. H. van Domburg en C. J Straver, beiden te Utrecht. Semi-arts examen: H. Dingeldein, Denekamp; mej. J. W. van de Kieft, Kootwijkerbroek; Mej. G. C. Schoonenberg, Woerden; C. B. Sillevis Smibt en D. Vroege, beiden te Utrecht; G. W Treffers, Hilversum. Artsexamen: i. Bijer, De Bilt; E. Lots, Huizen (N.H.); J. M. Marjot. Den Bosch; L. van Menen, Arnhem; C. E. W. Schafrat, Boekei, A. A. Sollewijn Gelpke, Zwolle; F. de Waard, Utrecht. Leiden. Candidaatsexamens II Geneeskun de: mej. E. M. van Liere, Den Haag; mej. R. van Pelt. Voorburg; mej. C. W. Thesing, Oegstgeest; mej. J. A. Voorwinden, Leiden; ,T. d. Boer. Den Haag; B. L. M. Buennemeijer, Geleen; L. Bussemaker, Utrecht; P. R. Frangois, Oegstgeest; J. Greevelink, Rijs wijk; J. Griep, Den Haag; F„ V. van Hall, Ede; L. A. M. Hermans, Delft; P. D. Kerk hof, Voorburg; Kwa Hian Goan. Oegstgeest; H. J. van Oort, Voorburg; H. Ponssen, Den Haag; D. Schurer, Den Haag; A. C. Vos kamp, Delft; R. A. van de Weg. Den Haag. Doctoraal examen II Geneeskunde: mevrouw J. W. S. Verdenius—Van Dijck, Rotterdam; F. C. Haverman, Leiden; A. Ingelse, Voor burg; W. J. Louwerse, Vlissingen; G. D. Maas, Rotterdam. Semi-arts-examen: mej. D. C. Bekkers, Leiden; mej. C. Benckhysen, Boskooo; mej. M. C. van Eek, Leiden; Lie Kim Khong. Leiden. Artsexamen: mej. Y. •T. M. de Vries. Den Haag; G. O. van Dam, Bilthoven; P. A. Frederiksz, Leiden; P. A. J. van der Kaaden, HdHegom; G. L. van Raay, Den Haag. Doctoraal examen Neder lands Recht: A. R. Veira, Den Haag, D. den Boer. Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „On the Characters of Binary Mo- dulary Congruence Groups", J. van der Mark, geboren te Bloemfontein (Z.A.) en thans wonende te Delft. Candidaatsexamen Geschiedenis: R. Fruin, Leiden. Doctoraal examen Nederlands Recht: B. B. Klooster, Leiden; A. F. C. L. Kievits, Rotterdam. Doc toraal examen Pharmacie: mej. Th. J. Bouman, Rotterdam; mej. J. G. Petit, Den Haag. Groningen. Doctoraal examen Economi sche Wetenschappen: J. Sagel. Westerbroek. Candidaatsexamen Sociale Wetenschappen: E. B. van Duimen Krumpelman, Groningen. Doctoraal examen Godgeleerdheid: C. J. Labusschagne, Pretoria (cum laude). Can didaatsexamen Rechtsgeleerdheid: P. S. Bak ker, Groningen; M. G. de Boer, Enschedé. Artsexamen le gedeelte: mej. M. E. Maas, Haren (Gr.); A. J. Schipperijn, Leeuwarden: K. S. Tamboenan, Groningen. Bevorderd tot arts: mej. J. A. M. Piers, Groningen; R. J. Arends. Eelde; K. N. Lamberts, Maastricht; K. K. Vos, Groningen. Candidaatsexamen Tandheelkunde: J. van Dijk, Kampen. Arts examen le gedeelte: mej. J. J. Hofstra, Haren (Gr.); J. de Boer, Leeuwarden; H. Oostra, Groningen. Bevorderd tot arts: mej. A. A. Wouda, Ten Boer; A. Hoen; 2e Exloër- mond. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid de heer A. Spruit, ge boren te Zwolle en woonachtig te Amster dam, op het proefschrift „Stakingsrecht in het Kader van de Arbeidsovereenkomst". Gepromoveerd op een proefschrift „Cor Pulmonale, de rol van het Emphyseem en zijn Complicaties bij het Tekortschieten van het Rechter Hart", tot doctor in de Genees kunde de heer H. J. Sluiter, geboren te West Terschelling. Uitzendingen. De radiodienst van de UNO verzorgt sinds 1 November elke Maan dag-, Woensdag- en Vrijdagavond van 19.0019.07 uur een radio-uitzending in de Nederlandse taal op golflengte 44.95 meter. Opmerkingen over kwali teit en ontvangst van de uitzendingen kunnen worden gericht aan Radio Di vision, United Nations, New York, USA. Sledetocht. Vier Britse deskundigen van de dienst voor de Falkland-eilanden ma ken per slede een tocht van duizend mijl dwars door Grahamland aan de Zuidpool om nog niet in kaart gebrachte streken te verkennen. Zij zijn vertrok ken van een basis te Hope Bay in het Noorden van het schiereiland Graham land om een geschikte toegangsweg naar het centrum van het plateau te zoeken langs een van de gletschers, die de steile hoogten doorbreken. De slede expeditie staat in radio-contact met de basis van vertrek. „Atoomraad". In Moskou zal een „atoom- raad" worden ingesteld bestaande uit vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie en andere landen van het Oost- Europese blok, aldus verneemt AFP in Oost-Berlijn. In de raad zullen de le den ondei-ling gegevens uitwisselen met het oog op het gebruik van atoomener gie voor vreedzame doeleinden. De raad zal eens in de twee of drie maanden bijeenkomen. Verenigd. Mevrouw Meyer uit Bielefeld zond reeds sinds 1945 pakketten aan haar in de Sovjet-Unie gevangen ge houden zoon Ernst. Het bleek echter, dat de ontvanger wel dezelfde naam droeg, doch een ander was. Zij bleef pakketten zenden en nam Ernst als haar zoon op, toen hij uit krijgsgevangen schap terugkeerde. Een en ander werd door de bladen gemeld en op deze wij ze kwam haar echte zoon achter het adres van zijn moeder, dat hij, sinds zijn recente terugkeer, niet had kunnen vin den. Luchtgordijn. Te Cincinnati (V.S.) is een zelfbedieningswinkel geopend, waar een „luchtgordijn" de plaats inneemt van de winkeldeur, een Zwitserse vinding. Een luchtstroom bij de ingang van de winkel zorgt voor een" onzichtbare „muur", die zo perfect werkt dat de warmte binnen en de insecten buiten gehouden worden. Stormen. In het centrale en het Zuidelijke gedeelte van de Philippijnen zijn in de afgelopen drie dagen 128 personen om het leven gekomen als gevolg van een zeer zware wervelstorm. Talrijke per sonen worden nog vermist en duizen den zijn dakloos. Na het passeren van de wervelstorm woedden boven de ge troffen gebieden zware stormen. Expeditie. De eerste Russische expeditie naar het Zuidpoolgebied is uit Kalinin grad, het vroegere Koningsbergen, ver trokken aan boord van de 12.000 ton metende ijsbreker „Ob". Aan boord van het schip bevinden zich vliegtuigen, trekkers, amphibievoertuigen, honden, levensmiddelen en onderkomens. Op 15 December zal nog een groep Russen naar het Zuidpoolgebied vertrekken. De Russen zullen drie kampen inrichten op Queen Maryland, dat door Australië wordt bestuurd. Deze kampen zullen tot 1959 bezet blijven. De expeditie, die geleid wordt door de Poolreiziger dr. Somov. is een Russische bijdrage tot het internationale geophysische jaar, dat op 1 Juli 1957 begint. Veertien. Volgens de laatste berichten zijn veertien personen omgekomen en acht gewond door het neerstorten van een Amerikaanse straaljager op een aantal huizen nabij het vliegveld Eielson in Alaska. Documenten. Ket parket te Semarang heeft de hoofdredacteur van „Suara Merdeka" opgeroepen, teneinde hem vragen te stellen over de publicatie van geheime documenten, die betrekking hebben op pogingen om de staat Indonesië ten val te brengen. Dit geschiedde op last van het Hooggerechtshof te Djakarta, dat wenst te weten, waar de documenten vandaan komen. Volgens het blad „Su- luh Indonesia" zijn de documenten reeds acht maanden oud. Ontbinding. De Argentijnse regering heeft ontbinding van de Peronistische partij gelast. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zal voorlopig de eigendommen van de partij beheren. In een regerings decreet wordt gezegd, dat de Peronisti sche partij „alle rechtsregels met be trekking tot politieke partijen" heeft geschonden en „door onvoorwaardelijk een totalitaire dictatuur te dienen voort durend de grondwet heeft geschonden". ÏÏ.X^to'eert gen. wortt door herhaald kneden. wrH- pas uit de tweede helft van de 17de eeuw, toen in het Engelse plaatsje Barrowdale een grafietgroeve was ontdekt. Later werd ook Oost-Siberië, waar zich in het Zuiden uitgebreide grafietbeddingen bevinden, een belangrijke leverancier van het potlood- grafiet. Erg succesrijk zullen de eerste pogingen niet geweest zijn, want in 1765 - dus een eeuw na de vondst bij Barrow dale - kwam men in Frank rijk pas tot de ontdekking dat grafiet door toevoeging van klei aanzienlijk bruikbaarder wordt als schrijf- of tekenma teriaal. Toch waren de kun stenaars, die met dit materiaal V moesten werken, nog lang niet tevreden en het kostte jarenlange studie en proefnemingen om tot de beste berei dingswijze en mengmethoden te geraken. De technische verbeteringen die tenslotte tot een bruikbaar potlood leidden, blijken voornamelijk te bestaan uit het langdurig malen van het grafiet en de klei, eerst elk afzonderlijk en daarna in het mengsel, waarna bepaalde bestanddelen worden toegevoegd, die geheim gehouden worden, evenals het kneed- en mengprocédé. En juist door deze geheimhouding is het voor buitenstaanders zo buitengewoon moeilijk om een goede potloodindustrie op te bou wen. Het simpele schrijfstift lijkt zo een voudig, maar het. is dit allerminst, althans niet wanneer men hieraan hoge eisen stelt. En dat doen de tekenaars nu eenmaal uit hoofde van hun beroep. In het kort komt het hierop neer, dat de kleiaarde in het grafietmengsel de hardheid van het potlood veroorzaakt; zacht potlood bevat minstens 30 ®/o klei, de hardste soorten 70Het mengsel van fijn vermalen grafiet en porceleinaarde, waaruit een uiterst fijn poeder is verïcre- ven, persen en filtreren met een oplossing van kleefstoffen tot een homogene brei gemaakt. Deze massa wordt hydraulisch, via een doorboorde, extra harde steen, tot draden geperst. Deze draden worden recht gelegd, op lengte gesneden en gedroogd, waarna ze vervolgens in een bed van fijn gemalen kooks bij een temperatuur van 1000 gr. C. worden gebakken. De klei is dan tot een stevig geraam te samengesinterd en we hebben de welbekende pot loodstiftjes gekregen, waarbij we van de veronderstelling uitgaan dat we de juiste bereidingswijze hebben ge volgd, zodat de stiftjes vol slagen homogeen zijn en zich nergens harde stukjes of schilfertjes be vinden. die het potlood voor een tekenaar onbruikbaar maken. De staafjes worden nu in een vacuum m.et een vet- en wasmengsel geïmpreg neerd, waarin soms kleurstoffen zijn op gelost. (Ook roet, houtskool, ijzeroxyde, ijzeroxyde met zwartsel worden, eventueel nog gem.engd met talk, soms bij de vervaardiging der stiftjes aangewend, maar al deze bijkomstigheden moeten we maar over het hoofd zien). Vervolgens worden de stiftjes in de gleu ven van een gegroefd plankje gelegd, waarop de groeven van een ander plankje passen. Te voren is alles goed met lijm ingesmeerd en de twee op elkaar geperste plankjes worden na een bepaalde droogtijd tot individuele potloden gesneden en be werkt. Wilt u na dit alles nog weten hoe men in vroeger tijden schreef? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2