Neliroe dankt Sovjet-leiders voor hun woorden over Goa Staken van a toom proeven kan niet zonder meer, meent Eden DE VLUCHT VAN JAN KLAASSEN De gele kamer Boelganin en Kroesjtsjev naar Birma FEUILLETON Huidige loonsysteem hij hoogconjunctuur onhanteerbaar Si Bekkai formateur van Marokkaanse regering „Bescherming voetgangers'1 tegen bustractie in Amsterdam R.K. Werkgeversvereniging bestaat 40 jaar Zestien Labourleden stellen voor dat Engeland het voorbeeld geeft De woningbouw in het eerste halfjaar 1955 Drie doden en vier gewonden in het verkeer Internationale tuinbouw tentoonstelling J AD AG 1 DECEMBER 1955 CALCUTTA (Reuter/AFP) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie en de eer ste secretaris van de communistische partij der Sovjet-Unie, Kroesjtsjev, zijn per vliegtuig van Calcutta naar Rangoon in Birma vertrokken, waarmede een einde is gekomen aan hun eerste bezoek aan In dia. De beide Russische leiders werd op het vliegveld Dumdum van Calcutta uit geleide gedaan door premier Nehroe, die zich dadelijk na het vertrek van zijn gasten naar Nieuw Delhi begaf. „Ik ben er van overtuigd, dat Goa (de kleine Portugese kolonie in India) zai wor den bevrijd van zijn overheersers en dat het een deel zal worden van de grote repu bliek India", aldus Kroesjtsjev in een toe spraak die op een openbare bijeenkomst te Calcutta door een tolk werd voorgelezen. Kroesjtsjev verklaarde opnieuw, dat de Sovjet-Unie bereid is haar ervaring en in dustriële techniek met India te delen en dat zijns inziens industrialisatie noodzake- V oorzitter K.A .B. De Katholieke Arbeiders Beweging hield in Utrecht een congres over de loonpolitiek. De voorzitter, de heer J. Middelhuis, zei in zijn openingswoord, dat de KAB zich sinds dé bevrijding heeft gevoegd naar de door de overheid geleide loonpolitiek. Deze heeft haar nut en doelmatigheid bewezen in de periode van herstel en wederopbouw, maar onder normale omstandigheden vol doet zij niet, aldus de voorzitter, zij is zelfs beslist onhanteerbaar in een -tijd van hoog conjunctuur. Daarom is de KAB sinds 1952 doende het huidige systeem van loonvor ming gewijzigd te krijgen. „Wij hebben daarbij gesteld, aldus de heer Middelhuis, „dat het huidige systeem niet voldoet aan onze ideeën omtrent de meest wenselijke maatschappij-structuur, omdat het te weinig verantwoordelijkheid laat aan de organisaties van het bedrijf--- ieven en onvoldoende mogelijkheden geeft om in de inkomsten van de werknemers de welvaart tot uiting te laten komen, waarin wij ons reeds enkele jaren mogen verheu gen. In brede kringen van de werkers heerst dan ook nog de stellige overtuiging dat ook nu nog Schaepmans' woord van zestig jaar geleden waarheid is, namelijk: dat het loon van de arbeid de arbeid niet beloont. Tevelen van de werkers kunnen zich on voldoende de goederen verschaffen die door de rijke hulpmiddelen der natuur, door de techniek en door de maatschappelijke orga nisatie opgebracht worden. Mede langs de weg van de door ons bepleite vorm van loonpolitiek willen wij de werkers van hoog tot laag het hun rechtmatig toekomen de deel in de beschikbare welvaart ver schaffen", aldus de heer Middelhuis. Het congres, waarop door de verbonds- bestuurders F. G. van der Gun en drs. P. C. W. M. Bogaers inleidingen werden ge houden, Wérd óndér meer bijgewoond dooi de ministers ir. H. B. J. Witte, A. C. de Bruyn en mr. F. J. F. M. van Thiel, en door staatssecretaris dr. J. Veldkamp. Resolutie Aan het einde van het congres is een re solutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de loon- en salaristrekkenden bij het huidige systeem van loonpolitiek in het al gemeen onvoldoende delen in de welvaart. Het congres meent, dat bij dit systeem noch de eigen verantwoordelijkheid van de be- drijfsgenoten, hun vakbonden en hun cen- tralen, noch de mogelijkheden van bedrijfs takken en ondernemingen voldoende tot hun recht kunnen komen. Het congres spreekt voorts als zijn oordeel uit dat thans niet langer mag worden gewacht met het aanbrengen van een zodanige karakter verandering van de richtlijnen, opdat in de practijk geëffectueerd kan worden „een zo grote mogelijkheid van differentiatie als met de coördinatiegedachte in overeenstem ming is te brengen" „overeenkomstig de gedachten, ontwikkeld in het rapport van de Stichting van de Arbeid over de toe- komstige loonpolitiek en het hierop betrek king hebbende advies van de S.E.R. Het congres meent, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid op zo kort mogelijke termijn een dienovereen komstige aanwijzing zou dienen te geven aan het College van Rijksbemidóelaars. Een eventuele koppeling van deze ka rakterverandering van de richtlijnen aan het resultaat van het thans bij de S.E.R. aanhangige onderzoek naar de „ruimte" acht het congres in zijn resolutie met name ter bescherming van een juiste uitvoering van de differentiatiegedachte niet aan vaardbaar. Tenslotte wordt in deze reso lutie een duidelijke principiële uitspraak van de regering wenselijk geacht ter be spoediging van de verwerkelijking van de door de S.E.R. gedane voorstellen met be trekking tot de wijzigingen in de loonpo litiek. lijk is om een land tot ontwikkeling te brengen. Kroesjtsjev zei verder, dat de Sovjet- Unie „voorstandster is van het handhaven der souvereniteit van de kleine landen en van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van welke staat ook". „Uitbreiding van de economische betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en India zou het edele doel, waarnaar onze beide lan den streven, ongetwijfeld bevorderen". Hij weidde, evenals bij vorige gelegenheden, in geestdriftige bewoordingen uit over de vriendschap tussen de Sovjet-Unie en In dia. „Niet alle staten zijn daarover ver heugd", zei hij. Kroesjtsjev zei ook, dat de Sovjet-Unie een verbod wenst van het gebruik van atoom- en waterstofwapens, „doch het is hierin door de Westerse landen niet op goede wijze gesteund". „Wij streven er thans naar de reactionnaire kringen te be ïnvloeden, opdat zij gedwongen worden in te stemmen met een verbod van atoomwa pens". Premier Nehroe zei in zijn antwoord, dat, indien de Sovjet-Unie India wil hel pen, „onze deur open is". Hij verklaarde dat de Indiërs de Sovjet-leiders bewonde ren om het door hen over Goa te berde gebrachte. „Ik vraag de andere landen in de wereld: waarom zwijgt u, terwijl er in Goa een dergelijke onderdrukking heerst?" aldus Nehroe. Bijdrage Volgens een bekendmaking van radio- Praag heeft de Tsjecho-Slowaakse minis ter van Buitenlandse Handel, Dvorak, die als leider van een regeringsdelegatie on langs een bezoek heeft gebracht aan In dia, Birma en Egypte, verklaard, dat Tsjecho-Slowakije bereid is bij te dragen tot de industriële ontwikkeling van deze landen. De Tsjechoslowaakse delegatie heeft met het oog op een uitbreiding van de handel met de bezochte landen kennis genomen van hun economische plannen en vastgesteld, dat er gunstige factoren aan wezig zijn voor deze uitbreiding. Zij heeft met de premiers van India, Birma en Egyp te besprekingen gehad, die zeer vruchtbaar zijn voor de betrekkingen van Tsjecho- Slowakije met deze landen, aldus radio- Praag. RABAT, (AFP/Reuter). De onafhan kelijke nationalist Si Barak Ben Moestafa El Bekkai heeft zich bereid verklaard, te pogen de eerste representatieve Marok kaanse regering te vormen. Het feit, dat hij de opdracht heeft aanvaard, betekent dat Si Bekkai zich de steun van de twee be langrijkste nationalistische groeperingen de Istiqlal en de partij voor democratische onafhankelijkheid (P.D.I.) heeft vewor- ven. De voornaamste taak van het te vor men kabinet zal zijn het voeren van onder handelingen met Frankrijk over de toe komstige betrekkingen tussen beide landen. El Glaoui ziek. Si Tharrii El Glaoui, de 83-jarige Pasja van Marrakesj, is in het Burgerziekenhuis van Marrakesj opgenomen, waar hij in de komende dagen een operatie zal onderdaan. Over de aard van de ziekte van de Pasja is officieel nooit iets bekend gemaakt. Hij werd door artsen onderzocht, toén hij deze maand naar Parijs ging om Sultan Ben Joessef vergeving te vragen voor het feil. dat hij twee jaar tevoren bij diens afzetting had geholpen. Het afdelingsbestuur Amsterdam van de „Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers" heeft een telegram gezonden aan het college van B. en W. en aan de gemeenteraadsleden van Amsterdam, waar in gezegd wordt dat het de door B. en W. aangekondigde plannen tot het inleggen van bussen op de lijnen 13 en 17 ontraadt. De rijtijden zouden langer worden èn het vervoer verminderen, terwijl toenemen van het aantal eenheden op de weg, ook door het. groter aantal particuliere ver voermiddelen. het gevaar zou vergroten. De groepen wachtende buspassagiers op de trottoirs zouden het verkeer van voet gangers en het oversteken belemmeren. Vluchtheuvels blijven noodzakelijk, aldus het bestuur. Het moderne trammaterieel garandeert een redelijk woon-werk-ver- voer. Slechts handhaving van het tramnet kan worden gevolgd door een semi-onder- gronds. vervoersapparaat, dat onafhanke lijk is van het binnenstadsverkeer. Een eerste voorwaarde hiertoe is het aanschaffen op grote schaal van moderne trams. Op de Haagse tramlijn 10 is het vervoer, dank zij het moderne materiaal, verdubbeld, zo besluit het telegram van het afdelingsbestuur. De Algemene Katholieke Werkgeversver eniging viert in Arnhem haar veertigjarig bestaan. De algemeen voorzitter, de heer L. A. J. M. van Heijst, zei in zijn openingsrede dat grote, allesbeheersende vraagstukken de jaren door de activiteit der vereniging hebben beheerst. Het zijn de katholieke vakverenigingen geweest, die de eerste col lectieve arbeidsovereenkomsten afsloten. In 1919 werd het „Paasmanifest der R.K. vak beweging" uitgegeven, waarin een stelsel van bedrijfsorganisatie voor het econo- misch-sociale leven werd aanbevolen. Men wilde bedrijfsraden voor elke bedrijfstak, verder een algemene bedrijfsraad voor de industrie, de middenstand en het land bouwbedrijf, dit alles overkoepeld door een centrale bedrijfsraad. Deze eerste poging leed schipbreuk, maar nu, aldus de heer Van Heijst, 35 jaar later, begint de ge dachte der publiekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven zich te verwezen lijken. Jeugd in de bedrijven Dr. H. M. M. Fortmann sprak over „De jeugd in de bedrijven". Hij gaf eerst een definitie van het begrip volwassenheid. Daarna ging hij in op de school, de gezins verhoudingen, de vrije tijd, het arbeids milieu en de arbeid van de ongeschoolde jeugdige arbeider. Vaak is er een complex van factoren, dat de groei naar de volwas senheid belemmert. De school is te weinig aangepast aan het kind en geeft te weinig levensvorming. Het gezin voelt zich on machtig. De vrije tijd-best.eding draagt weinig of niet bij tot verdere vorming. De overgang naar het bedrijf is te vroeg en te plotseling. De beroepskeuze komt veelal louter toevallig tot stand en kan eigenlijk geen keuze worden genoemd. Voor een meisje heeft een en ander nog ongunstiger gevolgen. Zij komt ertoe haar leven te splitsen in de arbeid, die zonder overgave wordt verricht en de vrije tijd, die het kax-akter krijgt van het eigenlijke leven te zijn. Tezamen met de zeer geringe huwelijksverwachting is deze splitsing van arbeid en ontspanning een slechte voorbe reiding op de volwassenheid. Als maatregelen ter verbetering noemde dr. Fortmann onder meer: verschuiving van het arbeidsbegin en verlenging van de leerplicht, zorgvuldige selectie en scholing van volwassenen, die in bedrijven aan jeugdigen leiding moeten geven, en contact tussen bedrijf en ouders der jeugdigen. Aansluiting R.K. Werkgeversvereniging Rede minister Van Thiel. Op de tweede dag van de lustrumviering, sprak mr. F. J. F. M. van Thiel, minister van Maatschappelijk Werk, eveneens over „de jeugd in de bedrijven". Na de door dr. Fortmann gegeven algemene probleemstel ling gaf de minister in een uitvoerige rede een historisch-vergelijkende probleemstel ling. Hij zeide onder meer dat bij de op voeding moet worden gezocht naar een evenwicht tussen individu en maatschappij. Het godsdienstige leven neemt niet langer een centrale plaats in het dagelijkse open bare leven in. Het wordt minder door ge zinsnormen gesteund, terwijl het een meer persoonlijke beleving vereist. Het gezin vervult bij de opvoeding en de ontwikke ling tot persoonlijkheid van de jongeren niet meer die bijzondere functie ais in vroegere dagen. Aan de opvoeding cp de scholen worden hogere eisen gesteld. Het volledige mens-zijn wordt in steeds grotere, male mede afhankelijk van de wijze van vrijetijdsbesteding en het verkeren in het „derde milieu". De plaats waar de mense* lijkc arbeid wordt verricht en de omgang met de mede-arbeiders, dat alles neemt steeds meer het karakter aan van een reëel „leefverband" in de huidige samen leving, aldus de minister, die voorts het vraagstuk van het gezag besprak. In onze hiërarchische opgebouwde bedrijven is een czag van de hoogste tot de laagste leiding v'n grote waarde. De speciale opleiding van voezichthoudend personeel is van het groot ste gewicht, vooral de opleiding in de zin van vorming. Verder ging de minister in Niet minder dan 125.000 kisten met sinaasappelen, citroenen, grape-fruit en mandarijnen, elk met een inhoud van dertig kg., stonden Woensdag opgestapeld in de veiinohallen van de Rotterdamse Citrus-veiling in Rotterdam, toen daar de eerste grote Citrus-veiling van dit jaar, de zgn. „St. Nicolaasveiling" werd gehouden. De appeltjes van oranje en al die andere sappige vruchten waren afkomstig uit Florida, Texas, Mexico, Californië, Suriname, Spanje en Italië. De foto toont kopers en verkopers keurend bij wat men gerust een klein gedeelte van de voorraad mag noemen. LONDEN (Reuter) Sir Anthony Eden heeft in het Britse Lagerhuis verklaard, dat Moskou's nieuwe voorstel om proeven met kernwapens te staken „in een beter licht" zou zijn gekomen als het gedaan was vóór de jongste Russische waterstofbomontplof fing. De Britse premier gaf dit de leider van de Labour-oppositie, Clement Attlee, ten antwoord, die gevraagd had of, met het oog op de mededoling van radio-Moskou, Groot-Brittannië zich met de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zou verstaan met het doel een einde aan de proeven te maken. Premier Eden zei, dat het voorstel om de proeven te staken door een commentator van radio-Moskou was gedaan. De Britse regering had over deze kwestie geen mede deling van de Russische regering ontvan gen. Bovendien waren de bewoordingen en strekking van het voorstel „verre van dui delijk". De Britse regering is bereid deze zaken te allen tijde te bespreken, maar, zo zei Eden, bij dergelijke besprekingen zou den het carnal en de aard van de proeven, die de verschillende landen reeds genomen hadden en wilden nemen in aanmerking genomen-moeten worden. De Britse regc- 'r1ïTg*Ts-V5ft "öcfrfiëëh'dat een'vèëldfft vattende ontwapeningsovereenkomst de enige af doende oplossing van deze vraagstukken is. op een aantal eisen van persoonlijkheids vorming van de jonge mens. liet gezin is daardoor als eerste en voornaamste opvoe dingsmilieu zeer belangrijk. Een sociale voorlichting, die mede de grondslag kan zijn van de gezinspaedagogie, noemde hij in onze tijd noodzakelijk. Daarnaast heeft de school een grotere taak dan voorheen. „Alles is veilig!", fluisterde Jan Klaassen. „Kom, Katrijntjeik zal het deksel openhouden, klim jij nu voorzichtig er uit!" Dat deed Katrijn. Ze klom op de rand van de kist en liet zich naar beneden zakken. tot op de grond. „Ben je er?", vroeg Jan. „Ja, Jan", zei Katrijn. Toen liet Jan Klaassen zich ook zakken en stond naast haar. „Nou moeten we heel stil zijn", zei Jan. „Anders wordt de baas wakker, en dat mag niet!" 9.10 Zestien leden van de Labour-fractie heb ben een motie ingediend waarin wordt aan gedrongen op het stopzetten van alle proe ven met atoom- en waterstofbommen om dat zij een gevaar voor de mensheid kun nen zijn. De Britse regering wordt verzocht zich er toe te verplichten, geen proeven meer te nemen en de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie te bewegen dit voorbeeld te volgen. Japanse natuurkundigen van de univer siteit van Kyoto zijn tot de slotsom geko men, dat de waterstofbom, die kortgeleden in de Sovjet-Unie tot ontploffing werd ge bracht, zwakker is dan die welke de Ver enigde Staten in Maart en April 1954 in het gebied van de Stille Oceaan beproefden. Volgens' de natuurkundigen is de jongste Russische proefneming op 22 November in het Noorden van de Gobi-woestijn, bij het Baikal-meer geschied. Gevaar Volgens het meteorologische observato rium te Tokio bevatte de regen die Woens dag in Tokio viel 290 radio-actieve eenhe den pet litfr éh 'per'minuut zes'keer de normale hoeveelheid. Volgens het Japanse ministqsffi,ffiken b.estaat.. er, reeds gevaar voor mensen als het radio- actieve gehalte van de atmosfeer hoger dan 100 eenheden per minuut is. Hoger bedrag en tuinder woningen dan iti eerste halfjaar 1954 De woningvoorraad in Nederland is in het eerste halfjaar 1955 vermeerderd met 19.437 eenheden. Deze vermeerdering is onder meer het resultaat van de voltooiing van 23.771 nieuwe woningen. Hoewel de woningproductie in geld uit gedrukt het eerste halfjaar van 1955 een hoger bedrag heeft belopen dan in de over eenkomende periode van het vorige jaar, is het aantal gereed gekomen woningen kleiner. De totale bouwproductie had tot Juli van dit jaar een omvang van 777 millioen gul den (dat is 26 millioen meer dan tot Juli 1954), voor woningbouw werd van dit be drag 332 millioen besteed, dat is slechts 40 percent van het bedrag dat in het bouw programma voor het eerste halfjaar van 1955 was geraamd. Tot Juli van dit jaar werden in totaal 31.332 bouwvergunningen afgegeven, waar van 13.979 voor woningwetbouw en 13.900 voor premiebouw; 1519 vergunningen had den betrekking op woningen, die worden gebouwd volgens een van de niet-traditio- nele bouwsystemen. Voor 16.777 woning wetwoningen werd in het eerste halfjaar 1955 in totaal een bedrag van f 4.865.916 aan jaarlijkse bijdrage toegezegd. Er werd in diezelfde periode een bedrag van f 23.473.880 aan premiën toegezegd voor 6.003 premiewoningen. Op 1 Juli van dit jaar waren op bouw werken, waarvan de bouwsom meer dan f 10.000 bedraagt, voorzover het woning bouw betreft 54.500 arbeiders werkzaam. Op de Jachtlaan in Apeldoorn zijn twee dames bij het oversteken van de rijweg door een motorrijder aangereden. De 82- jarige weduwe E. G. Vos- Van Ernst en de 75-jarige mevrouw A. Jansen-Schippers werden ernstig gewond naar het Juliana- ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht, waar eerstgenoemde kort na aankomst is overleden. De motorrijder, de 23-jarige H. W. M. uit Apeldoorn, die geen grote snelheid had, werd licht gewond. De 74-jarige R. van I. uit Echteld is, toen hij uit het ziekenhuis te Tiel, waar hij bij zijn zoon op bezoek was geweest, per fiets huiswaarts keerde, door de aanhangwagen van een trailer aangereden en op slag ge dood. De bestuurder van de trailer, die niets had gemerkt, werd door een brom fietser gewaarschuwd. Te Amsterdam zijn drie vrouwen, die op een vluchtheuvel op de Overtoom bij de J. P. Heijestraat stonden, aangereden door een bus van Maarse en Kroon. Een van hen, de 70-jarige mevrouw C. C. W. werd daarbij zo zwaar gewond dat zij korte tijd later is overleden. De tweede, de 82- jarige mevrouw A. M., werd met een been fractuur naar het Binnengasthuis overge bracht. Een 27-jarige dame kreeg lichte kwetsuren en kon naar huis gaan. Toen de buschauffeur plotseling moest remmen om een auto te ontwijken, slipte de wagen tegen de stoeprand en reed gedeel telijk over dê vluchtheuvel waarop de vrouwen stonden te wachten. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Omstreeks 1960 zal een Internationale Tuinbouwtentoonstelling van ongekende omvang gehouden worden, als plannen, die nu in studie zijn, doorgang vinden. Deze tentoonstelling zou dan kunnen sa menvallen met het eeuwfeest van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Het plan is opgevat door de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde tezamen met de Nederlandsche Tuinbouw- raad. Men heeft een Internationale Tuinbouw- tentoonstellnng voor ogen, die van het voorjaar tot in het najaar zou moeten du ren. Het exposeren van bollen, bloemen en planten in de volle grond zal samen gaan met binnententoonstellingen. Men bere kent voor dit laatste een paviljoen van minstens 15000 vierkante meter nodig te hebben, omdat naast omvangrijke inzendin gen uit eigen land (bloemen, bollen, groenten, fruit enzovoorts) ook voldoende ruimte beschikbaar moet zijn voor collec tieve en individuele inzendingen uit het buitenland. Een voorlopig comité, gevormd door de Maatschappij voor Tuinbouw en de Tuin- bouwraad, zal zich in de komende maan den beraden over de vraag, welke plaals bereid en in staat is deze grootste tuin- bouwmanifestatie binnen haar grenzen te huisvesten. door Mary Roberts Rinehart 3) Carol glimlachte flauwtjes. Elinor, die niets meer om aan te trekken had! Ze had een ruime kleedkamer, waarvan alle kas ten vol hingen met de meest exclusieve kleren. En dat was geen overdrijving! Maar waar ga je slapen? vroeg ze. Jullie flat is toch gesloten? Ik meen na melijk dal Howard op zijn club logeert. Ik vind wel iets, zei Elinor afwezig. Misschien de Colony Club. Howard komt dit weekeinde niet. Hij moet Zater dag golf spelen in Piping Rock. Mevrouw Spencer had zich verschanst achter een muur van zwijgzaamheid. Eli nor keek haar niet aan. Ze keek eigenlijk nergens naar. Ik heb verschrikkelijke hoofdpijn, merkte ze op, terwijl ze haar hand, die gesierd werd door een buitenge woon grote diamant, op haar voorhoofd legde. Zouden jullie het erg vinden als Ik even ging rusten? Doen jullie nu maar waar jullie zin in hebben. En wat zou je willen voorstellen? vroeg Carol geamuseerd. Ik kan me best ergens terugtrekken met een of ander boek, maar moeder dan? Ze besefte echter dat haar woorden niet tot Elinor waren door gedrongen. Achter de facade van haar ge zichtje speelde zich iets bijzonders af. Ca rol kreeg de sterke indruk dat Elinor's woorden zorgvuldig waren gerepeteerd, dat ze reeds precies had geweten wat ze ■'zou gaan zeggen toen ze binnenkwam. Iets klopte er niet.... We eten om acht uur, zei ze plotse ling. Ik zie jullie dan wel weer. Ik geloof.begon mevrouw Spen cer, maar Elinor was de deur al uit. On danks haar verbijstering moest Carol lachen. Direct hierop kreeg ze er echter berouw over. Ze liep op haar moeder toe en gaf haar een hartelijke kus. Ik zou me maar geen zorgen maken om Elinor zei ze opgewekt. Misschien piekert ze ergens over. Mevrouw Spencer greep met een onbe heerst gebaar Carol's arm. Carol, je denkt toch niet dat Howard ontrouw is? Het is best mogelijk dat hij ergens een vriendinnetje heeft antwoordde Carol. Maar Elinor zou dat heus niet zo heel erg vinden, tenzij het natuurlijk bekend werd. Dit beeld van een modern huwelijk was te veel voor mevrouw Spencer. Ze sloot haar ogen. Ik zal maar wat digitalis in nemen, zei ze met zwakke stem. Elinor vertrok de volgende morgen. Zc zag er uit alsof ze geen oog dicht had ge daan. Een groot aantal koffers werd in de wagen geladen. Ze reisde nimmer met wei nig bagage. De vorige avond was ze niet beneden gekomen om te dineren. Ze had haar moeder en zuster laten weten dat ze hoofdpijn had, en daar ze al kort na de lunch vertrok, werd de stemming van haar moeder er niet beter op. Het bleek dat het Elinor's plan was om naar Providence te rijden, de auto daar achter te laten en verder per trein te gaan. U kunt dan de wagen tenminste ge bruiken, zei ze. Rijdt u maar zo veel als u zin heeft. Howard heeft voldoende ben zine ingeslagen. Tijdens de lunch sprak Elinor zenuw achtig bijkans aan één stuk door: over Greg's onderscheiding, de mogelijkheid dat hij met Virginia Demarest zou trouwen nog voordat hij weer naar 't front terug zou ke ren, de avondjurk, die ze moest gaan pas sen. Tijdens de maaltijd rookte ze ove rigens geheel tegen haar gewoonte on matig veel. Carol voelde zich bepaald niet op haar gemak en toen Elinor naar boven ging om haar jas en hoed te halen, volgde ze haar. Elinar haalde iets uit de safe, die zich in haar slaapkamer bevond. Ze schrok toen Carol binnenkwam. Geld voor de reis, zei ze zo gewoon mogelijk. Scheelt je soms wat Carol? Je ziet er helemaal niet goed uit. Ik meende juist dat jij er bar slecht uit zag, antwoordde ze zonder omhalen. Belachelijk! Ik voel me uitstekend! Waarom blijf je hier overigens niet een poosje? Greg gaat toch niet naar Maine. IT ij heeft genoeg andere dingen te doen en het zou jou maar aan dingen doen denken, die je beter kunt vergeten. Dat kan niet, antwoordde Carol niet al te vriendelijk. De plannen kan ik nu niet meer veranderen. Daar is het nu te laat voor 'geworden. Laat de bedienden dan alleen gaan! Lucy Norton zal er toch wel zijn? Het viel Carol op dat Elinor wel erg op dit punt bleef door borduren. Ik ga Zondag weg, zei ze daar valt niets meer aan te veranderen. Ze keek aandachtig naar Elinor, die voor haar toilettafel zat, welke vol stond niet potjes en parfumflesjes, en waarop achteloos enkele gouden toilet artikelen lagen. Met een potlood werkte Elinor haar wenkbrauwen bij, doch ze slaagde er niet in een mooi-vloeiende lijn te trekken. Haar handen beefden. HOOFDSTUK II De reis naar Boston was een nacht merrie. De trein was overvol met dagjes mensen en ze stopte herhaaldelijk met een fikse schok. Het was nog steeds buiten gewoon warm en Carol kon niet nalaten te blijven denken aan de afgelopen drie dagen. Iedere poging om Greg in Washington aan de telefoon te krijgen was mislukt. Het was niet mogelijk geweest te ont dekken waar hij nu wel uithing. Mevrouw Spencer had zich waardig en zwijgend in haar slaapkamer teruggetrokken. Die Zondag was ze echter openlijk gaan rebelleren. Ik geloof dat ik maar met je meega, Carol, had ze gezegd. Waarom ook eigenlijk niet? Elinor heeft me slechts een bed en eten aangeboden, meer niet. Zelf is ze er van door gegaan. Ik zie dus geen enkele reden om hier nog langer te blijven. Het had Carol ruim een half uur gekost om haar over te halen toch maar te blijven. In Juni was het in Maine vaak koud, ter wijl het huis nog vochtig zou zijn. De meisjes zouden het zonder haar al druk genoeg hebben. Ze zou zich vast en zeker in Maine niet op haar gemak voelen. Het was veel verstandiger om nog een paar dagen te wachten. Hier was ze tenminste goed onderdak en werd ze goed verzorgd. Deze crisis behoorde nog maar nauwe lijks tot het verleden, of ze kreeg bezoek van Virginia Demarest. Virginia was lang, slank, rood-harig, erg aantrekkelijk en bij zonder jong. Ze bleek bijzonder veront waardigd te zijn. Zou je me soms kunnen vertellen waar Greg is?, viel ze uit, of weet je dat ook niet? Ik heb niets meer van hem gehoord sedert hij begin deze week van San Francisco naar Washington is gegaan. Ze stak een sigaret op en wierp de lucifer nijdig in het asbakje. We weten alleen dat hij in het land moet zijn, Virginia. We openen Crestview voor hem. Maar dat was niet mijn idee, voegde Carol er snel aan toe toen ze Vir-. ginia's gezicht zag, Moeder meent dat hij naar een rustige plaats moet na wat hij heeft doorgemaakt. Hij is momenteel waarschijnlijk ergens in Washington. Deze week zou hij toch een medaille of wat dan ook krijgen? Hij zal het wel erg druk hebben. Er zijn in Washington toch nog wel telefoons!, merkte Virginia geprikkeld op. Je struikelt daar over de telefoons en ze verkopen toch ook nog wel postzegels? Wat zegt Elinor hierover? Ze is in New York. Ze heeft ook nog niets van hem gehoord. Virginia keek haar met verbaasde ogen aan. Zij en Greg schieten goed met elkaar op, is het niet? Carol glimlachte. Ik kwam veel later, zei ze. Waar schijnlijk als -een onaangename verrassing. Ja, ze zijn erg op elkaar gesteld. Doch Virginia luisterde niet meer. Ze keek naar de foto van Greg. Hij was lang en zag er in zijn luchtmacht-uniform mar tiaal uit. Haar woede was verdwenen. Ze doofde haar sigaret en keek als om hulp zoekend naar Carol. Er is iets mis met hem, zei ze. Er moet iets zijn gebeurd Na zijn laatste ver lof zijn z'n brieven anders geworden. Ik geloof dat mannen net zo gemakkelijk hun liefde kunnen vergeten als ze verliefd wor den. (Word' vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7