Fraaie Polygoon-reportage over bezoek aan Suriname Koningin woonde herdenking in de Ridderzaal hij Bondsdag bespreekt politieke toestand na Genève UNO-commissie accoord met staking rapporten over de West Loonpolitiek van regering gericht op differentiatie binnen coördinatie Zes aanrijdingen in Velsen; één dode op de Trompstraat Kleurenfilm, die alle lof verdient Vijftig jaar Kinderwetten Zwarte lonen niet alarmerend Debat in de UNO-commissie Kerkelijk Nieuws Coalitie-twist is voorlopig bezworen Dienstplicht voorgesteld in de Zwitserse BB Memorie van Antwoord van minister Suurhoff Ontwapening Zeven jaar voor Tsjech die „Vrij Europa" hoorde Bromfietser aangereden door vrachtwagen Jongetje overreden DONDERDAG 1 DECEMBER 195 5 HET TWEEDE DEEL van de reportage In kleuren van Polygoon-Profilti over de koninklijke reis naar de West is thans ver schenen. Het voert ons naar Suriname. Weer is het Piet Buis, die aan de camera stond en Philip Bloemendal, die de mon tage en het geluid, verzorgde. En opnieuw mag men zeggen, dat er een waardevol stuk werk mee is afgeleverd. Eigenlijk is dat nog te weinig eer bewezen aan deze historische weergave van een reis, die zo belangrijk is voor de verhoudingen tussen de West en Nederland in Rijksverband. Want gemeten naar de maatstaven van de film is dit tweede deel veel sterker dan het eerste, bevat het een schat aan prach tige documentaire opnamen en draagt het ontegenzeggelijk heel de spontaneïteit aan de toeschouwei's over van de vaak primi tieve maar o zo eerlijke vreugde waarmee men Koningin en Prins in Suriname heeft begroet. Inhoud en vorm, als ik dat zo academisch mag zeggen, zijn tot een luisterrijke eenheid saamgegroeid. De bui tenlandse dienst zou deze film ter voor lichting aan de gedelegeerden in de UNO moeten vertonen. Ze is een document, ge trouw en waarheidslievend. Ze legt volop getuigenis af van de liefde, die men Ne derland en het Oranjehuis in de West toe draagt. Ze demonstreert dat zonder trucage, zonder enige druk van buitenaf. Kan men tegen het eerste deel bedenkingen aanvoe ren van zuiver filmtechnisch en aesthetisch gehalte, het tweede deel maakt enthousiast. Het is zo gaaf als wij maar konden wensen. DAT IS voor een niet gering deel de verdienste van Piet Buis, die practisch op hetzelfde ogenblik filmde als waarop zich het koninklijke bezoek voltrok. Het gevolg: geen opzettelijke enscenering, maar een vastlegging van feiten direct en derhalve oprecht. Het voordeel van de spectaculaire kledij en zeden der inheemse bevolking, die uit zoveel verschillende rassen bestaat, heeft Buis overal prachtig uitgebuit. Hij koos met een opvallend gevoel voor kleur en actualiteitswaarde de historische be tekenis heb ik al onderstreept juist die momenten, die de verbondenheid met de West nadrukkelijk betogen. De 'vorstin verschijnt vaak op de meest ongedwongen situaties in het beeldvlak; de bevolking wordt gesnapt juist in die ogenblikken waarin zij zich geheel en zonder voor behoud geeft zoals zij is. De dans viert hoogtij: de voor de streek en haar bewoners karakteristieke vorm van huldebetoon. Tegelijk is dat een dank baar object voor de camera, dat Buis gretig benut, In de letterlijke en figuurlijke zin meeslepend is zijn verfilming van de tocht over de Suriname-rivier met zijn talloze en gevaarlijke stroomversnellingen. Waar het oog van de camera zich ook op richt, er valt altijd te bewonderen en mee te beleven. En wat Buis aldus aan feiten materiaal verzamelde heeft Bloemendal in een fraaie montage aaneengegoten. Alleen al het begin, waarin men eerst met het oerwoud kennis maakt alvorens in Para maribo de aankomst van de Vorstin mee te maken is een staaltje van psycho logische voorbereiding en sfeerschepping, die men niet aandurft tenzij men het in de vingers heeft. Bloemendal heeft een zuiver gevoel voor de hiërarchie der dingen. Hij schept weloverwogen contrasten en asso ciaties en als hij het onbewust doet is hij al evenzeer op dreef. Mijn bezwaar tegen het teveel aan protocol, bij een vorige ge legenheid uitgesproken, gaat voor de reis naar Suriname niet op. De zorgvuldig aan gebrachte muzikale achtergrond, waarover men zich door deskundigen nauwgezet heeft laten voorlichten, de geluiden van het oerwoud, intrigerend waar zij ver schijnen, het is allemaal knap en vol voortdurende betekenis aangebracht. En ook het slot van de film, dat ons naar Schiphol terugvoert, is een fraai sluitstuk. Was het vertrek in de regen al een fraai specimen van camerawerk, dat nog eens extra relief kreeg, omdat het contrast met de zonovergoten Antillen doorwerkte, de weerkeer op Schiphol heeft even zeer een functioneel karakter. Het maakt de film af. Nederland hoort bij de West zoals de West bij Nederland. Het kon niet ondubbelzinniger dan uit dit slot tafereel blijken. Over de kleuren niets dan goeds. Alle technische moeilijkheden ten spijt heeft men in het laboratorium kans gezien de kleuren, die toch zo'n karakteristiek geven van de genegenheid der Surinamers voor het Koninklijk Paar, volledig tot hun recht te doen komen. Iedereen had zich op zijn mooist uitgedost; huizen, gebouwen en straten waren bevlagd en versierd. Het spreekt uit de kleuren en het spreekt uit cococococcocooooooooooooooooooooooooooooocoocccoooooocxx 3 De film over het bezoek van Koningin '4 en Prins aan de West zal zowel in 35j 3 als 16 mm. formaat naar de West wor- 3 den gezonden. Er worden een Spaanse 8 en Engelse versie van vervaardigd en 8 het is niet uitgesloten, dat ze in de V.S. j o en Latijns-Amerika zal worden ve toond. xxxxxxxxooocoooooocoocooooocoococoocooocoooocococooccoo de film. Ik kan u van harte aanbevelen het zelf te gaan zien. In Haarlem kan men van Vrijdag af in Cinema Palace terecht, waar de film in vijf voorstellingen zal worden vertoond, Men zal er geen spijt van hebben. P. W. FRANSE Een der mooiste taferelen uit de film, waaraan de kleur als van zachte pastel tinten een ongemene bekoring verleende, was de aankomst te Friendship in Coronië. De vrouwen legden haar hoofddoeken op de grond en vormden zo een loper voor het Koninklijk Paar. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Muiden C. v. d. Wal te Polsbroek. Bedankt voor Besoyen E. J. Schimmel te Hei- en Boeicop; voor Wildervank (toez.) A. J. Hollander te Deinum. Geref. kerken Beroepen te Beetgum M. E. v. Heesen te Oosthem; te Siddeburen dr. A. G. Luiks te Diever. Aangenomen naar Giesen Oud- en Nieuwkerk L. Schuurman, cand. te Am sterdam die bedankte voor Vreeswijk en voor Oudega (W.). Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Buitenpost O. J. Douma, cand. te Stadskanaal. Geref. Gemeenten Beroepen te IJsselmonde Chr. v. Dam te Barneveld. Evang. Luth. kerk Bedankt voor Amsterdam (vac. dr. J. P. v. Heest) W. F. Jense, legerpred. te Apel doorn. Van onze correspondent in New York) Na een dagenlang debat heeft de vierde commissie van de UNO, de bcheersschaps- commissie, met een behoorlijke meerder heid van achttien tegen tien stemmen en zevenentwintig onthoudingen een resolutie aangenomen, waarby Nederland gemach tigd wordt zyn rapporten aan de UNO over Suriname en de Nederlandse Antillen in het vervolg achterwege te laten. Dit betekent een internationale erken ning van de nieuwe positie, die genoemde gebieden binnen het Koninkrijk der Ne derlanden hebben verworven. De Nederlandse delegatie, ^vaar de pre miers en statenvoorzitters van de West deel van uitmaakten, werd urenlang onder worpen aan een kruisverhoor, daar diverse gedelegeerden betwijfelden of Suriname en de Antillen waarlijk wel voldoende zelf standigheid hadden verkregen. De wijze, waarop met. name de vertegenwoordigers van de West dit kruisverhoor hebben doorstaan, verdient alle hulde. Bijzondere waardering verdient boven dien de rol, die Nederlands nieuwe ambas sadeur bij de UNO in dezen heeft vervuld. Mr. C. W. A. Schürmann heeft zijn mede- Hel feit dat vijftig jaar geleden de Kin derwetten tot stand kwamen is vandaag in een bijeenkomst in de Ridderzaal, welke ook door de Koningin werd bijgewoond, herdacht. De minister van Justitie, rar. L. A. Donker, en de voorzitter der Nationale Federatie „Nederlandse Bond tot Kinderbescher ming", mr. J. Overwatcr, hielden redevoe ringen. Een groep meisjes uit het jeugdhuis werkers uit de West ruim de gelegenheid gegeven hun inzichten kenbaar te maken en hij heeft op die momenten, waarop spe ciaal de positie van Nederland diende te worden toegelicht, dit gedaan op klare en overtuigende wijze. Na afloop van de zitting sprak mr. Schürmann zijn voldoening uit over het feit, dat de delegatie van het Koninkrijk der Nederlanden niet slechts formeel, doch ook in wezen een eenheid is geweest. Met instemming van de vertegenwoordigers van de West verklaarde hij aan de pers, dat hij dit symbolisch achtte voor de goede samen werking tussen Suriname, de Antillen en Nederland. De stemming Vóór de geamendeerde Braziliaans- Amerikaanse resolutie stemden: Brazilië, China, Columbia, Cuba, Denemarken, Do minicaanse republiek, Israel, Luxemburg, Mexico, Nederland. Nicaragua, Noorwegen, Pakistan, Philippijnen. Zweden, Thailand, Turkije en de Verenigde Staten. Tegen stemden: Afghanistan, België, Bir ma, Wit-Rusland, Tsjechoslowakije, Frank rijk. Liberia, Polen, Oekraine, Sovjet-Unie. Van stemming onthielden zich: Argen tinië, Australië, Bolivia, Canada, Chili, Costa Rica, Ecuador, Egypte, El Salvador, Ethiopië, Griekenland, Guatemala, Haiti, India, Indonesië, Iran, Irak, Libanon, Nieuw-Zeeland, Peru, Saudi-Arabië, Syrië, Engeland, Uruguay, Venezuela, Yemen en Joegoslavië. (AFP) De Franse en Belgische afge vaardigden stemden tegen de resolutie, om dat zij gekant waren tegen het opnemen van het Uruguayse amendement inzake de bevoegdheid van de Algemene Vergade ring om te beslissen of een gebied al of niet volledig zelfbestuur heeft verkregen. BONN (ANP-correspondcnl) De West-Duitse Bondsdag begint vandaag met een debat over de politieke toestand, zoals die na de conferentie van Genève is ont staan. Bondskanselier Adenauer zal voor het eerst na twee maanden weer in het par lement verschijnen, doch de regeringsver klaring, waarmee het debat begon werd door minister Von Brentano afgelegd. De bondsregering heeft de lijvige verklaring goedgekeurd na een discussie, waaraan ook Adenauer heeft deelgenomen. Ook de drie partijen der regeringscoalitie hebben de grondslagen van de verklaring goedgekeurd zodat de sedert enige dagen in de coalitie woedende strijd om de eigenzinnige hou ding der liberalen, buiten het debat kan worden genhouden. Het ziet er niet naar uit, dat pogingen die na Genève ondernomen zijn om ook de socialistische oppositie te winnen voor. het hernieuwde streven voor Europese inte gratie en bewapening der regering bij dit debat qreeds resultaten zullen opleveren. De bondsregering wijst in haar verklaring alle contactën met de Oost-Duitse regering in Pankow van de hand, terwijl de socialis ten het nut van zulke contacten blijven prediken. Volgens de regering heeft de Geneefse conferentie de standpunten der groten duidelijk getoond. Zij ziet geen andere mogelijkheid, dan een versterkte Westelijke samenwerking om de Russische pogingen om invloed op heel Duitsland te winnen, te doorkruisen. De socialisten ver langen van de regering, dat zij de ver wezenlijking van de Parijse verdrag niet op de voorgrond zal stellen en veeleer naar nieuwe diplomatieke initiatieven zal zoeken om het Duitse eenheidsvraagstuk in inter nationale sfeer levend te houden. Verzwakking Om zulke initiatieven draait ook de hele strijd, die in de boezem der regering tussen liberalen en Adenauer gaande is. Terwijl Adenauer het de buitenlandse openbare mening volkomen duidelijk wil maken, dat hij niet van plan is zelfstandig met de Sovjet-Unie te gaan onderhandelen, heb ben de liberalen de in'druk van deze ver zekering sterk verzwakt door te verlangen, dat de indertijd door Adenauer uit Moskou meegebrachte belofte vervuld zal worden, liet heette toen dat de dipomatieke verbin dingen met Moskou ertoe zouden kunnen bijdragen het West-Duitse probleem op te lossen. Alhoewel de strijd in de coalitie on verminderd. voortt duurt en het wantrou wen tussen de coalitiegenoten moeilijk meer te overwinnen schijnt voor het komende debat een brug geslagen. Kiesinger en Krone hebben voor Ade nauers Christelijke democratische partij verklaard, dat de bondsregering langs de straks te openen diplomatieke kanalen naar Moskou haar eenheids-voelhorens zal uit steken. Dat zal volgens hen echter slechts geschieden na „voorafgaand loyaal over leg" met de Westelijke geallieerden. De enige zin van een rechtstreeks contact met Moskou zou, volgens deze sprekers, kunnen zijn, dat zij nieuwe onderhandelingen tus sen de Grote Vier zouden kunnen inleiden. In elk geval werd nog eens de verzekering gegeven dat zelfstandige Duitse onderhan delingen met Moskou niet aanvgard.kunnen worden en dat men niet dan na een vol ledige overeenstemming met het Westen met Moskou zal spreker.. Voor de ilberalen heeft dr. Dehler eveneens verklaard, dat hij een rechtslreeks contact met Moskou in overleg met de Westelijke partners wenst. Onzekerheid Voor het ogenblik schijnt er geen moei lijkheid voor het verenigen van de gehele coalitie op de regeringsverklaring te be staan. Dat de spanningen echter blijven voortbestaan blijkt wel uit het feit, dat Adenauer, blijkens de eisen, die hij aan de liberalen heeft gesteld, niet langer de zekerheid heeft, dat zijn coalitiegenoten niet te eniger tijd zullen omzwaaien naar zelf standig beraad met Moskou en naar het opofferen van de Parijse verdragen. Leden van de CDU verklaarden na een onderhoud met Adenauer, dat de bonds kanselier bereid is na het debat in de Bondsdag met Dehler over de meningsver schillen te spreken in bijzijn van andere leiders der coalitiepartijen. BERN (Reuiter) De Zwitserse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp inzake verplichte dienst in de burgerverdedigingsorganisatie. Op basis van de wet zullen alle mannelijke personen van vijftien tot 65 jaar per jaar drie tot zes dagen in de- burger verdediging onder de wapenen moeten komen. Vrouwen tus sen vijftien en vijftig kunnen vrijwillig dienst nemen. Men verwacht dat het wetsontwerp op krachtige tegenstand zal stuiten omdat alle Zwitserse mannen van twintiig tot zestig reeds ieder jaar hun gewone dienstplicht moeten vervullen. Mogelijk zal over het onderwerp een nationaal referendum wor den gehouden.- MINISTER J. G. SUURHOFF heeft de opvattingen van het kabinet inzake de te voeren loonpolitiek.samengevat in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van het departement van Sociale Zaken en Volksgezond heid De minister deelt onder meer mede: De regering is in beginsel bereid te gaan in de richting van overdracht van bevoegd heden terzake van de loonpolitiek aan het georganiseerde bedryfsleven, gerepresen teerd in de SER. Zij wijst er daarbij op, dat deze overdracht zonder schade voor de economische ontwikkeling slechts mogelijk is, indien en voor zover het georgani seerde bedryfsleven bereid en in staat blijkt, deze verantwoordelijkheid ook metter daad te dragen en zelfs dan zal het noodzakelijk zijn, dat de rijksoverheid een laatste verantwoordelijkheid behoudt, niet voor de détails, maar wel voor de ont wikkeling, van het totale loonpeil, omdat dit een van de determinerende factoren is voor de toekomstige ontwikkeling van onze welvaart. De vraag of bij het gaan in bovenbedoelde richting in alle opzichten de voorstellen van de meerderheid van de SER kunnen worden gevolgd, kan de regering thans nog niet beantwoorden. Dit vereist uitvoerig beraad, waarna een" wetsvoorstel aan de Staten-Generaal zal dienen te worden voorgelegd. Gezien de ingewikkeldheid van de materie is het niet waarschijnlijk, dat dit wetsontwerp nog in de lopende parle mentaire periode zal kunnen worden in gediend, al zal de regering de voorbereiding met kracht ter hand nemen. Inmiddels is de regering bereid aan het college van Rijksbemiddelaars reeds eer der aanwijzing te geven cm bij de over weging van loenvoorstellen bedrijfstaksge- wijze differentiatie (dat is afwijking van de richtlijnen) toe te laten, naar gelang werkgelegenheid, productiviteit en renta biliteit van de onderhavige bedrijfstak daartoe aanleiding geven, een en ander uiteraard met inachtneming van het be ginsel der coördinatie, als in het SER-ad- vies aangegeven. Hierbij zullen uiteraard de adviezen van de Stichting van de Ar beid, evenals tot dusver, van grote waarde zijn. De minister wijst erop. dat bij de toc- pass'ng van deze mogelijkheid van bedryfs- takgewijze differentiatie in de loonvorming zowel van leiding en leden der afzonderlijke werkgevers-, en werknemersorganisaties als van de leiders der centralen veel zelfbe heersing en discipline zal worden gevergd. Wanneer deze onverhoont niet in voldoende mate aanwezig zoiiden blijken te zijn, dan kan ook het College van Rijksbemiddelaars niet voorkomen, dat hem de ontwikkeling „uit de hand loopt". De regering zal daarom de gang van zaken nauwlettend volgen en dc thans uitgestippelde koers opnieuw in overweging moeten nemen, indien liet hier boven geschetste gevaar onverhoopt wer kelijkheid mocht worden. De regering is ook bereid het College van Rijksbemiddelaars aanwijzing te geven om, wat reële winstdelingsregelingen Er zijn het afgelopen etmaal niet minder dan zes aanrijdingen in Velsen voorgeko men, waarvan er één helaas een dode tot gevolg had: een 57-jarlge IJmui- denaar, die met zyn zoon op de bromfiets over de Trompstraat reed. Omstreeks 21.15 uur gisteravond werd hij. L. v. B„ toen hij naast zyn zoon reed, ingehaald door een vrachtauto. Deze schijnt iets te snel naar rechts te zijn teruggezwenkt, waardoor v. B. aan het hoofd werd geraakt door de laad bak. Hij viel en moest met een schedel- basisfractuur in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden worden opgenomen. Hedenmor gen is hij aan de gevolgen van het ongeluk bezweken. De vrachtautochauffeur, die vermoedelijk niets van het ongeval gemerkt heeft, is geven wat ieder kind behoeft. De minister besloot met de oproep van prof. Van Hamel in 1895 te herhalen: „Wie onder gebrekkige i wetten de hand aan de ploeg slaat, bereidt liet best de akker waarop de betere wétten 1 groeien". Tekort aan personeel Mr. .T. Overwater zei in zijn toespraak onder meer dat de particuliere kinderbe- „Don Bosco" te Sclieveningen voerde en- scherming 1 tidt onder een nijpend tekort kelc dansen uit. Het Röntgenkwartet zorgde voor een omlijsting met muziek. De minister van Justitie ging in zijn rede uitvoerig de geschiedenis der kinderwetge ving na, gaf een beeld van hetgeen werd en wordt ondernomen om bij het kind te herstellen wat scheef groeide en om ge stoorde verhoudingen in het reine te bren gen. De mogelijkheden van algemeen pre ventieve kinderbescherming gaan echter de grenzen van de wetgevig verre te bui ten. Ook de woningbouw en de volksge zondheid beïnvloeden de kinderbescher ming in haar geheel. Lag vroeger het accent op de onaantast bare rechten der ouders, het verschoof la ter naar het welzijn van het kind. Het wel zijn van het kind vereist echter weer ver zorging en opvoeding door de ouders. Ouderlijke macht wordt een sociale plicht. Kinderbescherming betekent dus ook sa menwerking en overleg met de ouders. Zonder pleeggezinnen en zonder internaten zal het ook niet gaan. De kinderwetten zul len echter nimmer volmaakt kunnen aan- aan geschoold personeel., vooral in de op- voedir gsinrichtingen. De financiële positie van de meeste in stellingen vormt een belemmering voor het treffen van voorzieningen, waarvan men het belang en de noodzaak inziet. „Hierte gen is maar één remedie, een afdoende subsidieregeling, waarop wij, met alle waardering voor belangrijke financiële te gemoetkomingen, reeds te veel jaren wach ten", aldus mr. Overwater, die voorts op merkte dat bij de particuliere kinderbe scherming in haar verschillende vormen in het algemeen bereidwilligheid bestaat tot het aanpassen van het werk aan nieuwe opvattingen. Het deskundige element is in vele besturen echter onvoldoende vertegen woordigd. Beroepskrachten kunnen niet gemist worden, maar hun aanwezigheid schept voor een zwak bestuur nieuwe moei lijkheden. De beroepskrachten kunnen niet voort door gebrek aan leidend vermogen van het bestuur of zij krijgen een te over heersende positie. Een juiste bezetting der bestuursfuncties is levenskwestie voor het particuliere werk, aldus mr. Overwater. Premier Faure van Frankrijk achter de microfoon in de Assemblée Nationale, toen hij van de regeringsbank af de aanvallen op zijn beleid beantwoordde. De regering werd iceggestemd. maar de meerderheid was zó groot dat de premier het wapen van Kamerontbinding in handen werd gegeven. De verslaaen Faure heeft daarvan een dankbaar gebruik gemaakt. zoals niet-kostprijsverhogende verbeterin gen van de ai'beidsvoorwaarden per on derneming betreft, maar differentiatie dan tot dusver gebruikelijk toe te staan, uiter aard eveneens onder handhaving van een wenselijk te achten coördinatie. Andere ondernemingsgewijze differentia ties in de lonen en arbeidsvoorwaarden, welke verder zouden gaan dan tot dusver .reeds mogelijk is, wijst de regering, althans in dit stadium van de ontwikkeling, af. Op de vragen van enkele leden of door de laatste loonbepalingen van het college van Rijksbemiddelaars niet veelal zwarte lonen wit worden gemaakt antwoordde de minister dat het wit-mak6n niet het doel van die bepalingen is, maar een gevolg van overeenstemming tussen betrokken par tijen, waardoor het algemeen loonbeleid niet wordt aangetast. De minister acht het euvel van de zwarte lonen in het bedrijfs leven als geheel niet alarmerend, hoev. el ze bij het bouwbedrijf ernstige vormen heb ben aangenomen. NEW YORK (Reuter-AFP) In de poli tieke commissie van de UNO is Woensdag het debat over de ontwapeningskwestie begonnen. De Russische afgevaardigde, de onderminister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov, verklaarde, dat een eerste overeenkomst over de ontwapening geslo ten zou kunnen worden op grond van die punten waarover de mogendheden het reeds eens zyn of waarover nog maar wei nig verschil van mening bestaat. Een dergelijke overeenkomst zou, naar hij meende, een beperking van de strijd krachten der grote mogendheden tot de door het Westen voorgestelde normen, die later door de Sovjet-Unie aanvaard zijn, kunnen omvatten, evenals een belofte van de landen die atoomwapens bezitten om deze wapens niet als eerste te gebruiken (de indertijd door het Westen voorgestelde beperking der strijdkrachten voorzagen in een millioen tot anderhalf millioen man voor de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en communistisch China en 650.000 man voor Frankrijk en Engeland). De Amerikaan Cabot Lodge herhaalde de Amerikaanse verklaring, dat de Verenigde Staten alleen atoomwapens, of andere wa pens,zullen gebruiken als verdediging tegen aanvallen. Koeznetsov beschuldigde het Westen er van, dat het weigert maatregelen om tot ontwapening te komen, te overwegen. Hij herhaalde, dat de Sovjet-Unie bereid is het plan van president Eisenhower voor weder zijdse luchtverkenning in „welwillende overweging" te nemen, mits het wordt be schouwd in verband met een regeling voor hel gehele ontwapeningsvraagstuk. Controleplannen zonder staking van de bewapeningswedloop kunnen slechts een illusie van veiligheid scheppen, terwijl in werkelijkheid de bewapeningswedloop als voorheen voortduurt. Cabot Lodge merkte op, dat de Sovjet- Unie zelf verklaard had, dat clandestiene vervaardiging van atoomwapens onmoge lijk ontdekt kan worden. Niettemin vraagt de Sovjet-Unie om uitschakeling van atoomwapens, doch wij vinden dat „ge vaarlijk en hypocritisch en wij zullen ons daar niet voor lenen". Lodge verwierp Kocznetsov's beschuldi ging dat de Verenigde Staten, Croot-Brit- tannië en Frankrijk hun ontwapeningspoli- tiek loslaten. De Verenigde Staten hebben zich verbonden energiek te streven naar een allesomvattend ontwapeningsprogram met doelmatige controle en inspectie, doch er zijn twee grote belemmeringen, de wei gering van de Sovjet-Unie om inspectie zo als het Westen die aanvaarden wil, toe te staan en het feit, dat de voorraden atoom wapens en -materialen niet met de bekende middelen opgespoord of ontdekt kunnen worden. De Amerikaanse afgevaardigde zei. dat het huidige debat geen „gewoon routine debat" is. „Wij kunnen een grote stap doen om de wereld te beschermen tegen verras singsaanvallen en de weg naar ontwape ning te openen", zo meende hij. Lodge gaf te kennen, dat hij later in het debat een langere verklaring afleggen zou. WENEN (Reuter) Volgens een Tsjechoslowaaks blad is in Hlucin een man veroordeeld tot zeven jaar gevange nisstraf „wegen het ijverige luisteren naar „Radio Vrij Europa", het slechte behan- delen'van de mensen in zijn dienst en het Bomfacius Ziekenhuis overgebracht, waar in dienst nemen van kinderen". Alle bezit- hij hedenmorgen om half zeven, zonder bij tingen van de veroordeelde zijn geconfis- bewustzijn te zijn gekomen, is overleden, keerd. doorgereden en de politie verzoekt hem en eventuele andere getuigen zich te wil len melden. Minder ernstig was de aanrijding in de Snellïusstraat, waar in de namiddag een rechts geparkeerde personenauto werd ge ramd door een achteruitrijdende vracht wagen. Daar de chauffeur van deze vracht auto zich niets van een botsing kan herin neren. wordt de dame. die het zag gebeu ren verzocht zich te vervoegen bij het po litiebureau IJmuiden-Oost. Het gevaarlijke' oversteekpunt op de Parkweg nabij de Torenstraat heeft gieter- avond bijna een slachtoffer gekost: een brommer gaf geen voorrang aan een bus van de NZHVM met het gevolg, dat hij werd aangereden. De bromfiets is totaal vernield en uitgebrand, maar de bestuur der, de 53-jarige Beverwijker W. H. kon met lichte verwondingen per taxi naar huis worden gebracht. De derde bromfietser, die gisteren bij een aanrijding betrokken was, was de 58- jariigé P. de H. uit IJmuiden. die omstreeks half tien op het kruispunt Lange Nieuw- straatVelserduinweg een vrachtauto geen voorrang gaf. De auto werd licht bescha digd, de bromfiets totaal gekreukeld en de IJmuidenaar ontsprong de dans. Een kwestie van voorrang was ook de botsing op de hoek Lange Nieuwstraat Spaarnestraat, waar een personenauto chauffeur een vrachtwagen niet voor liet gaan. De personenauto legde het loodje en werd geschramd en gedeukt. Bij het afrijden van de pont raakte ten slotte aan de Noordkant een personenauto een vrachtwagen, doordat de bestuurder van de eerste niet genoeg links-aan hield. Schade aan beide voertuigen was het ge volg. Aangaande een ongeval, dat vanmorgen tegen vijf uur op de kruising Parklaan Meervlietstraat moet zijn gebeurd zijn nog geen bijzonderheden bekend. Woensdagmiddag omstreeks half vier werd op de Lievelderweg te Lichtenvoorde de 8-jarige wielrijder J. H. E., wonende aan de Hooilandweg te Lichtenvoorde, door een personenauto aangereden. Met ernstige hoofdwonden werd de jongen naar het St.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9