OORD H. J. Lycklama ridder in de orde van Oranje-Nassau Haarlemse fabrikant verzette zich tegen voorwaarden hinderwet Hin-personeel komt Sint weer grootscheeps te hulp Bloembollencultuur te Lisse besprak actuele problemen Timmerman kocht radio, auto en gasfornuis op afbetaling Behandeling van principiële zaak voor Raad van State Zandvoort Gr. Houtstraat 108 Tel. 13046 Export stijgt ieder jaar Twee jaar voor hulp bij twee berovingen Kinderhuizen Ducroo en „Het Zonnehuis" dit jaar uitgekozen Afscheid als gemeente ontvanger te Hillegom VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Zandvoortse scholen vierden Sinterklaas Inzameling voor stille armen te Zandvoort E. Vermeer sprak voor Partij van de Arbeid Burgerlijke Stand van Bennebroek GRAMOFOONPLATEN Uitslagen politie- schietwedstrijden Amsterdam gaat Halfwegs huisvuil ophalen Sint Nicolaas en Spencer HAARLEMSE POLITIERECHTER Burgerlijke Stand van Lisse V erzekenngsmaatschap- pijen bouwen vacantie- centrum „HET IS WEL EEN buitengewoon zonderlinge methode van een gemeentebestuur en Haarlem is toch niet de eerste de beste gemeente om te proberen het lawaai dat het personeel van een bedrijf maakt tegen te gaan met de Hinderwet." Deze woorden werden gisteren voor de Raad van State tot de vertegenwoordiger van de gemeente Haarlem gericht door de deskundige in het gemeenterecht, staatsraad prof. dr. G. A. van Poelje. Die vertegenwoordiger was de ambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht, de heer H. Schadenberg, die toelichtte waarom aan een fabrikant verzwarende Iiinderwetvoorwaarden waren opgelegd voor diens zilvergieterij, ge vestigd aan de Kleverlaan te Haarlem. De fabrikant had het bedrijf, dat in enige voormalige pakhuizen was gevestigd een beetje uitgebreid en bij die gelegenheid hadden omwonenden geklaagd over de hinder, welke van dit bedrijf werd onder vonden. Niet alleen de lichtflitsen en het lawaai van het gieten hinderden de be woners, maar vooral ook het optreden van het personeel. Een bewoonster van de Kleverlaan, die namens elf buren voor het eerbiedwaar dige college was verschenen, vertelde dat het lawaai speciaal van de aanjager die bij het gieten wordt gebruikt zo erg was dat zelfs bij dichte deuren en ramen van rusten niets kon komen. De vruchten van de vruchtbomen in de tuinen waren niet veilig voor het personeel, de radio staat bij open ramen de gehele dag keihard aan, men kon niet meer in de tuin zitten zonder te worden begluurd en bejegend met ruwe grappen en aan de kinderen van de be woners kon men horen welke krachttermen door het personeel van de fabriek worden gebezigd. Mr. B. J. de Boer uit Zandvoort, die als raadsman optrad voor de fabrikant, stelde in zijn pleidooi, dat de gemeente Haarlem wel zeer critiekloos was te werk gegaan ten opzichte van de klachten van de om wonenden. Hij wees er op, dat het oordeel van Bouw- en Woningtoezicht van Haar lem wel ver afweek van dat van de direc teur-generaal van de Arbeid, die tot de conclusie was gekomen, dat de lichtflitsen niet hinderlijk waren en dat werkuren van negen tot zes uur aanvaardbaar waren. De heer Schadenberg repliceerde namens de gemeente Haarlem, dat het lawaai tij dens het gieten inderdaad buitengewoon hinderlijk was. Hij sloot zich daarbij ten dele aan bij de klachten van de omwonen den en zei, dat het niet erg was voor het personeel dat voorgeschreven was de ra men te blinderen en dat de bedrijfsuren voor het gieten in overleg met de fabri kant zelf waren beperkt tot die tussen 9 uur 's morgens en 1 uur 's middags. Prof. Van Poelje vroeg de heer Schaden berg of het gieten 's morgens niet en 's mid- Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hebben honderden kinderen van alle Zand voortse scholen met uitzondering van de kleuterscholen, die aanstaande Maandag aan de beurt komen genoten van een Sint Ni- colaasviering in theater Monopole, die door het comité, samengesteld uit het onderwij zend personeel, op uitstekende wijze bleek te zijn voorbereid. Er was in alle voorstellingen die prettige, spontane sfeer en het buiten gewone -medeleven, dat opnieuw dit feest stempelde tot het feest bij uitstek voor de jeugd, doch waarvan ook de ouderen zeer hebben genoten. In de ochtenduren werden de eerste, twee de en derde klassen der lagere scholen ver gast op een poppenkast-voorstelling, gevolgd door de vertoning van enkele films, met als aardig intermezzo de komst van de goed heilig man met zijn knecht in hoogst eigen persoon. Des middags volgde het feest voor de vier de, vijfde en zesde klassen der lagere scholen en des avonds de hogere klassen en de U.L.O.school. In deze laatste bijeenkomst waren tevens aanwezig de echtgenote van Zandvoorts burgemeester, mevromv M. van FenemaBrantsma en vele Zandvoortse no tabelen, voorts leden van het bestuur der ouder-commissies en van de ouderraad. We gens ambtsbezigheden hadden Zandvoorts burgemeester en de gemeente-secretaris be richt van verhindering moeten zenden. In de middag- en avondvoorstelling werd een opvoering gebracht van het sprookje van Rosita Peters: „Het boek met het gouden slot". Het bleek een sterk aansprekend stuk te zijn, niet alleen wat de inhoud, doch ook wat de perfecte opvoering betreft, die ver zorgd werd door een zestiental onderwijzers en onderwijzeressen van de Zandvoortse scholen, onder regie van het hoofd van de Dr. Albert Plesmanschool, de heer J. Ram- kema, die bovendien ook nog een vrij grote rol in het spel te vervullen had. Met de veel voldoening schenkende fraaie décors, die welwillend door de Zandvoortse operettevereniging waren beschikbaar ge steld, werd de uitvoering zowel des middags als des avonds een groot succes, waarmede jong en oud enthousiast medeleefde. Men had moeilijk een betere keuze kunnen doen. De voorzitter van het St. Nicolaas-comité, de heer A. Mabelis Jr., leidde des avonds met een welkomstwoord de voorstelling in en natuurlijk ontbraken in de pauze de tractaties niet. Met grote voldoening kan het comité op deze zeer geslaagde Sint-Nicolaas- viering terugzien, waaraan zoveel intensieve voorbereiding is voorafgegaan. SPREEKUUR BURGEMEESTER VERSCHOVEN De burgemeester van Zandvoort zal op Woensdag 7 December geen spreekuur hou den, doch op Dinsdag 6 December. Evenals in voorgaande jaren zal ook dit jaar weer in Zandvoort een inzameling ge houden worden voor de stille armen in deze gemeente. Wie zich verdiept in het pro bleem van de stille armoede ontmoet niet alleen de nooddruft, maar ook de ziekte, de invaliditeit, de ouderdom en de vereenza ming. Het is in een tijd van hoogconjunc tuur en van zeer gespecialiseerde sociale zorg, waarin geen armoede behoeft te heersen. Maar vooral in deze komende winter maanden zal er veel naastenliefde van de Eandvoorters gevraagd worden, in het bij zonder voor de groepen van stille armen, Qie buiten de werkingssfeer van de over heidsbemoeiingen op sociaal gebied vallen. Als rnen de dankbare gezichten kon zien van die mensen, die zich, dank zij deze hulp, enkele kleine gerieflijkheden kunnen veroorloven, dan zou men zeker geen mo ment meer aarzelen een bedrag hiervoor te geven. De bijdragen worden ingewacht bij de heren S. Slagveld, Koninginneweg 26 of J. A. B. van Pagée, Brederodestraat 35; men kan ook storten op postrekening 499496 ten name van de heer S. Slagveld. dags wel hinderlijk was, waarop deze ant woordde, dat de huisvrouwen er 's morgens de minste hinder van hebben omdat zij dan plegen te werken en dat het hier om een compromis gaat, omdat de gemeente Haar lem de plaats voor het bedrijf eigenlijk niet geschikt acht, maar geen andere bedrijfs ruimte kan aanbieden. De Raad van State zal advies uitbrengen aan de Kroon in deze zaak, welke vooral een principiële kant heeft, omdat het er in wezen om gaat of de gemeente de Hinder wet mag gebruiken om overlast te be perken. De raadsman van de fabrikant stelde zich op het standpunt, dat dit in de algemene politieverordening behoort te ge beuren. Voor de afdeling Lisse van de Partij van de Arbeid hield het Tweede Kamerlid de heer E. Vermeer Donderdagavond in „De Witte Zwaan" een rede over de politieke situatie in Nederland. Alvorens de spreker dit onderwerp nader belichtte werd door hem de huidige internationale situatie be keken, waarbij hij constaterde dat ondanks de gehouden conferenties nog geen ont spanning is gekomen in de koude oorlog. Voorts betoogde de heer Vermeer, dat de huidige ontwikkeling van de atoom-energie in de toekomst een industriële revolutie te weeg zal brengen, welke voor de arbeiders funest kan zijn. Vooral hierin zal men de nauwgezette controle van de regering niet kunnen missen. Daarom betreurde hij het, dat men weer in toenemende mate een ge- dachtengang ontwaart, welke de „normale verhoudingen" in ere wil herstellen, „dat wil zeggen, de toestand van vóór 1914", al dus de heer Vermeer. Het wetsontwerp-Suurhoff werd door hem toegelicht als zijnde een verbetering voor alle gepensionneerden. Voorts werd verbetering van onderwijs en een verhoogd cultureel leven op het verkiezingsprogram ma geplaatst. Hij aanvaardde géén onwaar dig loven en bieden, zo van: „wie zet de meeste woonhuizen in ons land?" De hou ding der KVP keurde de spreker ten sterk ste af, vooral ook de door deze partij be oogde vrijere loonvorming en hij was ern stig bezorgd over het resultaat van de aan staande bespreking in het parlement. GEBOREN: Adriana Johanna, dochter van H. Kok en A. de Gelder. OVERLEDEN: J. Th. Snabilie, 35 jaar, v.; A. Maarse, 74 j., m.; K. Veldhuis, 61 j., v. ADVERTENTIE Radio Radiograms - Televisie - Platenspelers In de Donderdagmiddag in de Witte Zwaan te Lisse gehouden vergadering van de afdeling Lisse van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter in zijn openingsrede een beschouwing gewijd aan de tulpenteelt naar aanleiding van een lezing van de heer Limburg op een kringvergadering. Ook besprak de voorzitter de betekenis van geelziek onder de hyacinten en het bolrot onder de narcissen. Laat niemand dat onderschatten, aldus spreker. Gelukkig zit de wetenschap niet stil en door weten schappelijk onderzoek (Plantenziektekun- dige Dienst en Tuinbouworganisaties) wordt alles in het werk gesteld om de ziekten te bestrijden. Voor het wetenschap pelijk onderzoek werd prof. dr. Van Slog- teren op het Internationale Tuinbouwccn- gres te Scheveningen geprezen voor alle pogingen die gedaan worden om tot ver betering van de gewassen te komen, het geen van enorme betekenis is voor de ex portmogelijkheden. Spreker gaf voorat de raad, om als kwekers met gezonde „stocks" (partijtjes) te beginnen en deze voort te kweken. De heer Roos herinnerde er aan, dat de afdeling Lisse krachtig mede helpt om het theoretisch onderwijs en practische toelich ting te steunen door het houden van cur sussen. De export gaat steeds vooruit. Enkele jaren geleden werd in het bloemencorso gepropageerd: „Op naar de 100 miltioen", maar thans zijn we reeds zover da.t we als leuze kunnen voeren: naar de 200 millioen. De export steeg reeds tot 164 millioen, een vooruitgang van 17 millioen bij verleden jaar vergeleken! Werd vorig jaar opgemerkt, dat we mo gelijk aan bepaalde handelssoorten wel eens gebrek konden krijgen, het is wel ge bleken dat deze veronderstelling bewaar heid is geworden. Zeer hoge prijzen wer den in het afgelopen seizoen betaald! Spre ker noemde enkele soorten op die abnor maal duur waren: La Reine, Max. Schle- gel, Witte Valk, White Sail, Rose Copland en de narcissen als Carlton, Fortune, Gol den Harvest en de hyacint Pink Pearl. De export naar Duitsland neemt in grote mate toe. Het tulpenareaal is met 6% uit gebreid, doch naar verluidt zal Engeland De uitslag van de Dinsdag en Woensdag gehouden onderlinge schietwedstrijd ter ge legenheid van de heropening der politie- buitenschietbanen luidt als volgt: Groep I (Pistool): 1. Van Waardenberg 44, 2. Popkema 44, 3. Trappel 42. Groep I (Geweer): 1. Van Buren 47, 2. H. P. Huijsman 45, 3. Van Waardenberg 44. Groep II (Pistool): 1. De Kruijf 39, 2. Bier 37, 3. Van Landeghem 35. Groep II (Geweer): 1. E. Paap 46, 2. P. Douma 44, 3. De Kruijf 43. Groep III (Pistool): 1. H. Jansen 38, 2. Wil- lemsen 36, 3. Platje 36. Groep III (Geweer): 1. Pols 43, 2. Faber 41, 3. de Boer 41. Groep IV (Pistool): 1. Mastenbroek 40, 2. Mettes 36, 3. Faber 30. Groep IV (Geweer): 1. Post 41, 2. De Wit 40, 3. Van de Marei 38 Groep V (Pistool): 1. Meems 30, 2. Stout- hamer 18, 3. De Boer 18. Groep V (Geweer): 1. Verboom 24, 2. Mas tenbroek 24, 3. Smink 17. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, reikte op een gezellige avond, de prijzen aan de daarvoor in aanmerking komende personeelsleden uit. De door de burgemeester beschikbaar ge stelde prijs werd gewonnen door de heer Van Waardenberg, aangezien deze op deze wed strijden het beste gemiddelde had behaald, tg weten pistool 44 en geweer 44 is tezamen 88 punten. Als nummer twee eindigde hier Inspecteur Douma met een totaal van 85 punten. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GBOREN: Hendrikus, z. v. B. W. Lukas- sen en C. J. Molenaar; Shirley Peggy, d. v. F. L. van Haasen en W. B. Nijssen; Maria Catharina, d. v. C. J. van den Berg en A. W. Bank; Sonja Wilhelmina, d. v. A. Loos en W. Koper. ONDERTROUWD: J. C. van Ommeren en N. Snoeks. de invoer geheel vrij geven, zodat de uit breiding van de teelt ons wel eens voor het feit kon plaatsen, dat het tekort vooreerst groter wordt. Het huishoudelijk reglement wordt ge wijzigd en wel in die zin, dat voortaan niet meer progressief, maar hoofdelijk gestemd zal worden, waardoor het woord van ae voorzitter wel bijzondere kracht wordt bij gezet om in het vervolg als één man ter vergadering te komen. Het gaat nu om elke man!! Besloten werd ook dit jaar weer mede te doen aan het grote bloemencorso. Wat het financiële gedeelte betreft, moet nog een en ander geregeld worden, doch in principe werd tot meedoen besloten. Bij de bestuursverkiezing werd de heer George Vreeburg gekozen in de vacature van de heer Jac. Th. de Vroomen. De heer De Vroomen heeft vele jaren achtereen de afdeling met zijn gewaardeerde adviezen gediend. Naar de algemene vergadering te Haarlem werden afgevaardigd de heren G. C. Tromp en Jac. Hageman. Bij de behandeling van ae beschrijvings brief werd het voorstel van de afdeling Hillegom inzake de z.g. „zure tulpen" met algemene stemmen ondersteund. Men was er zeer van overtuigd, dat terzake dringend maatregelen genomen moeten worden, waartoe ook het hoofdbestuur het met de afdeling Hillegom eens was. Deze ziekte in de bollen raakt het gehele vak, zowel de kwekerij als de export. De afdeling Lisse zal op de algemene vergadering een voorstel indienen om op de beurs te Haarlem van twaalf uur tot half drie het roken te verbieden, daar de toestand zoals die nu is, onhoudbaar is. De heer Jac. Th. de Vroomen sprak een woord van afscheid als bestuurslid. Hij wees op de zeer prettige samenwerking die er in het bestuur gevonden worden, waar voor hij zijn medebestuursleden hartelijk dank bracht. Zij nog vermeld, dat de export plaatselijk te Lisse met 1200 zendingen (soms zeer grote zendingen!) steeg tot 14.000, waarvan 2100 pakketzend'ingen, 41.000 lichte kisten, 109.500 zware kisten en 825.500 losse ver- ladingen. Deze cijfers tonen wel aan, dat er in de paktijd enorm veel werk verzet moet worden voordat zo'n bestelling de deur uit is. Meisje van 24 jaar beroofde auto mobilist in het Amsterdamse Bos De rechtbank te Amsterdam heeft de 24- jarige mej. M. H. A., die geholpen heeft bij twee berovingen een in een Amsterdams hotel en de andere in het Amsterdamse Bos veroordeeld tot twee jaar met aftrek. Tegen haar had de officier anderhalf jaar onvoorwaardelijk geëist. Ter zitting weigerde de jongedame de naam van haar compagnon te noemen. In het eerste geval was zij op een nacht de kamer van de eigenaar van het hotel, waar zij logeerde, binnengegaan en had daar een portefeuille met 250 gulden meegenomen. Het tweede geval betreft de beroving van een fabrikant uit Lunteren in het Am sterdamse Bos. Op een avond in Mei reed de fabrikant met zijn auto in Amsterdam. Hij had de vriend van de jongedame als lifter meegenomen. De man vertelde, dat hij naar Amstelveen moest. In de Leidse- straat sond de vriendin van de lifter. Hij vroeg de fabrikant haar ook mee te nemen omdat zij dezelfde kant uit moest. In het Amsterdamse Bos had de lifter ineens het sleuteltje uit het contact getrokken. De fa brikant was uitgestapt en werd plotseling van achteren aangevallen, geschopt, ge slagen en op de grond geworpen. De jonge dame had daarna zijn zakken leeggehaald. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude delen de gemeenteraad mee, dat zij onderhandelingen hebben gevoerd met de gemeente Amsterdam over het in zamelen van huisvuil te Halfweg. Het re sultaat er van is dat Amsterdam bereid is met Haarlemmerliede en Spaarnwoude een regeling te treffen, welke in het kort hierop neerkomt, dat aan alle gezinnen te Halfweg (ongeveer 460) gratis een vuilnis emmer in bruikleen wordt verstrekt, welke twee maal per week met een roltrommel- auto door de Stadsreiniging wordt gele digd. Haarlemmerliede zal daarvoor een vergoeding van ten hoogste f 11 per ver strekte emmer per jaar moeten voldoen, zodat de kosten ruim f 5000 per jaar zul len bedragen. Aangezien een hygiënische wijze van vuilnisinzameling te verkiezen is boven de thans toegepaste methode, achten B. en W. van Haarlemmerliede de uitgave alleszins verantwoord, temeer daar ar beidskrachten en materiaal vrijkomen voor andere werkzaamheden terwijl de vaste aanstelling van een vijfde gemeentewerk man achterwege kan blijven. Het inzamelen van het vuil te Ruijgoord blijft eenmaal per week geschieden, zoals tot nu toe het geval is, terwijl B. en W. het gewenst zouden achten ook het vuil in andere delen der gemeente eenmaal per week weg te halen. Hierbij denkt het col lege aan de gedeelten langs de Liedeweg en de Kerkweg. In de op 8 December te houden verga dering van de gemeenteraad van Haar lemmerliede en Spaarnwoude zal een voor stel van B. en W. aan de orde komen, waarin het college machtiging vraagt een overeenkomst met de gemeente Amster dam aan te gaan. Tevens stellen zij voor met de gemeente Haarlem een overeen komst aan te gaan betreffende het weg halen van huisvuil in het buurtje aan de Nieuweweg. Onderhandelingen met Haar lem hebben er toe geleid, dat deze gemeen te. die reeds het huisvuil in het buurtje bij Spaarndam en aan de Zuidschalkwij- kerweg inzamelt, ook de buurt aan de Nieuweweg wil verzorgen. De kosten daar van zullen f 200 per jaar bedragen. ADVERTENTIE C>V/£fc DB KLElN£ G&VOÊGE^3 D^S UEVEJ/5 Is er een verrukkelijker traditie dan het Sinterklaasfeest?! Dat Sint Nicolaas om- streelcs 400 n. Chr. bisschop van Myra in Lycië was, wist U natuurlijk wel. Maar weet U óók, wie Zwarte Piet was Niemand anders, dan de duivel zelf, die geketend de goedgeefse Sint moest volgen om te helpen de cadeautjes te dragen. Zulke oude legenden zijn machtig interessant, maar interessanter is toch nog wal Uw goede vrienden op Sint Nicolaas in hun schoentjes zullen vinden. Zorgt U dat er minstens één doosje Spencer bij is: een genot dat een traditie werd. Met een hartverwarmend enthousias me heeft het personeel van de N.V. Kousenfabriek Hin zich ook dit jaar weer ingezet om opnieuw een paar kin dertehuizen in Haarlem een Sinter klaasfeest te bezorgen, dat de kleinen zal heugen. Deze keer zijn het het Kin derhuis Ducros aan de Schotersingel 81 en het Zonnehuis van de Hervormde Diaconie aan de Hazepaterslaan, waar onder grote feestvreugde door de bis schop een hoorn des overvloeds zal worden omgekeerd. In de voorgaande jaren werd er bij Hin voor zulke gelegenheden een inzameling De heer H. J. Lycklama heeft wegens zyn pensionnering in een besloten bijeen komst in de raadszaal afscheid genomen als gemeente-ontvanger. Hem is mede deling gedaan van de benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij het afscheid waren tegenwoordig burgemeester en wethouders, de gemeente secretaris, hoofden en afvaardigingen van gemeentebedrijven, alsmede het personeel van het kantoor van de gemeente-ontvan ger, sociale zaken en de gemeente-secre tarie. De burgemeester herinnerde er in een korte toespraak aan, dat nog betrekkelijk kort geleden bij de viering van het 40- jai'ig jubileum van de heer Lycklama Er bleek vanmorgen van de zijde der verdachten bijzonder weinig belangstelling te bestaan voor de Haarlemse politierech ter, want van degenen, die een dagvaarding hadden ontvangen waren er slechts enke len, die zich de moeite getroost hadden om naar de Jansstraat te komen. De Zaanse constructiewerker J. M. was er wel en hij gaf vlot toe, dat hij op 23 October een keisteen gegooid had door het spiegelruit van de man, waarbij de echt genote van de constructiewerker een on derdak had gevonden. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste een geldboete van dertig gulden en een voor waardelijke straf van twee maanden. De politierechter, mr. J. P. Petersen, veroor deelde M. inderdaad tot dertig gulden, maar verminderde de straf tot een maand voorwaardelijk. De gebroeders J. en P. B. uit Haarlem, die bij een bouwwerk betonijzer hadden meegenomen werden veroordeeld tot veer tig gulden en tien dagen voorwaardelijk. De timmerman J. van der H. uit Zaan dam, die op 25 October in Koog aan de Zaan een koperen buis had gestolen werd door de officier van Justitie, die vijftig gulden en drie maanden voorwaardelijk eiste, betiteld als een „slachtoffer van het afbetalingssysteem". Van der H. was na melijk in het bezit van een radiotoestel, een gasfornuis en een auto, die hij alle in huurkoop had gekocht. Hij verdiende echter iets meer dan zeventig gulden in de ter een bijzonder onhandig financier ge noemd. Mr. Petersen veroordeelde de tim merman tot veertig gulden boete en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bij degenen, die niet waren komen op dagen bevonden zich ook twee verdachten, die dronken op een fiets zouden hebben gezeten. De een, een Zaandammer, kreeg van mr. Petersen, veertig gulden boete en bovendien vijf dagen gevangenisstraf voorwaardelijk. De officier van Justitie had een onvoorwaardelijke boete van viji- enzeventig gulden geëist. Tegen de ander, een verdachte uit Wormerveer, had hij de zelfde boete geëist. Deze verdachte zou bovendien doorgereden zijn nadat de politie hem had gesommeerd om af te stappen; de politierechter veroordeelde hem tot vijftig gulden boete. GEBOREN: Adrianus Nicolaas Martinus. z. v. M. Geerlings en A. G. J. Kors. Eme- rentia Johanna Petronella, d. v. C. v. d. Aardweg en A. A. M. Möller; Johanna Ma ria Corneial, d. v. C. v. d. Aardweg en A. A. M. Möller; Gerrit Jan, z. v. G. de Jong en J. C. van Stam. ONDERTROUWD: Reinier Broekhof en Petronella C. Komen. GEHUWD: W. Koelemeijer en M. Th. Schrama; C. J. Roest en A. Th. Zonneveld. OVERLEDEN: Maria Gerarda Tempel, week en werd daarom door de politierech- echtg. van M. van Zonneveld, oud 66 jr. diens vele verdiensten zijn opgesomd en dat hij er daarom mede kon volstaan met daarnaar te verwijzen. Al draagt in het algemeen een afscheid iets in zich van weemoed, in dit geval wordt die weemoed toch overstraald door iets vreugdevols, al dus spreker, die daarna mededeling deed van de benoeming van de heer Lycklama tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Nadat de burgemeester de aan de onder scheiding verbonden versierselen bij de heer Luycklama had opgespeld, sprak hij de wens uit, dat de decorandus de onder scheiding nog vele jaren in gezondheid zou mogen dragen. Vervolgens richtte de gemeente-secre taris zich tot de scheidende functionnaris. In zijn toespraak zeide de heer Punt, dat het koninklijk besluit, waarbij de heer Lycklama benoemd was tot ridder in de orde van Oranje-Nassau hem bijzonder had verheugd. Doelend op de de spreuk op het ridderkruis „Je maintiendrai" zeide spre ker, dat de heer Lycklama kon zeggen „Ik heb gehandhaafd". U hebt gehandhaafd: de voorschriften, de plichtsbetrachting en de goede verstandhouding met allen. De toekenning van de onderscheiding, waar voor men grote verdiensten moet bezitten, is de bekroning van een voortreffelijke loopbaan, aldus de heer Punt. Hij bood de heer Lycklama een collectie gramofoon- platen aan. De heer Koekebakker, vertegenwoordi ger van het rijksconsulentschap voor so ciale zaken, waarmede de heer Lycklama in zijn kwaliteit van hoofd van sociale zaken, veelvuldig in contact kwam, richtte waarderende woorden tot de heer Lyck lama voor de wijze, waarop deze de ver schillende rijksregelingen uitvoerde en roemde de prettige samenwerking. Tenslotte prees de directeur van open bare werken de aangename samenwerking en bood hij namens het bedrijf een bloe menmand aan. De heer Lycklama zeide getroffen te zijn door de woorden, welke tot hem waren gericht en door de mededeling van zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Spreker bracht dank aan de Koningin voor deze onderscheiding. Hij zeide bovenal God te moeten danken voor de gezondheid, welke hem geschonken was, waardoor hij zijn werk had kunnen ver richten. Dankbaar was hij ook jegens het college van B. en W., zijn medewerkers en al de ambtenaren, waardoor zijn taak was verlicht en er een prettige samenwerking was. Spreker besloot zijn toespraak met de wens uit te spreken, dat een ieder dezelfde levensvreugde in zijn werk zou mogen vinden, als hij in de afgelopen veertig jaren had mogen ervaren. van oud speelgoed gehouden onder het per soneel en al die spullen werden dan in het bedrijf weer als nieuw gemaakt, maar na verloop van een paar jaar is het meeste al weggegeven en heeft men er dus als voor naamste actie een geldinzameling ingezet, die niet minder dan zevenhonderd gulden heeft opgebracht. Inmiddels zijn via de lei ding van de beide kindertehuizen de ver langlijstjes binnengestroomd, zodat er deze keer heel wat hartewensen vervuld kunnen worden. En dat is nog niet alles: het wordt allemaal nog aangevuld met stevige mond voorraden snoepgoed en de suikerbeesten staan in slagorden opgesteld. Aan het Zon nehuis zullen de cadeaux alleen bezorgd worden, maar in het kinderhuis Ducros zal de heilige van Myra zelf in een speciaal bij de kousenfabriek vervaardigde tabberd verschijnen en de vele liederen en goede voornemens aanhoren. Dat gebeurt Zater dagmiddag tussen - drie en vijf uur. Het heerlijk middagje wordt voorts opgeluis terd door de wondere verrichtingen van een goochelaar en door enige films. Deze jaarlijkse actie, waarvoor het idee destijds is uitgegaan van de ondernemings raad, die er onmiddellijk een groep vrijwil ligers voor vond, ook in de ateliers in Vel- sen en in Den Helder, ondervindt steeds meer belangstelling, ook van buiten. Er is bijvoorbeeld een tachtigjarige gepension- neerde van het bedrijf, die het hele jaar vrijwel niets anders doet, dan spoedgoed vervaardigen voor deze gebeurtenis en het is al evenmin de eerste keer, dat mensen van heel andere bedrijven plotseling prach tige werkstukken komen aanbieden voor déze gelegenheid. Er zijn trouwens ook weer fraaie stukken speelgoed vervaardigd door mensen van het eigen bedrijf, zoals een prachtige wieg, een volledig geoutil leerde garage met. showrooms, en hele „poppenflats" en dergelijke. Het is duide lijk, dat dergelijke geschenken niet aan een enkel kind ten deel vallen, doch aan alle maal: ze worden dus aan de leiding ter be schikking gesteld. Voor dat gemeenschap pelijk genot heeft bijvoorbeeld de centrale werkplaats van Hin ook uit allerlei afval- materialen een draaimolen geconstrueerd, speeltuinmateriaal gerepareerd en een wandrek vervaardigd. Niet alleen voor de tachtig kinderen van de beide tehuizen, maar ook voor de kinde ren van overleden werknemers van Hin zal de Sint uit rijden gaan. Het is geen wonder, dat het hele personeel het heerlijk mid dagje in het kinderhuis Ducros gaarne zou bijwonen, maar omdat dit uiteraard op enige bezwaren stuit, zullen er van het hele feest kleurendia's worden opgenomen, die weldra in de cantines kunnen worden ver toond. De cadeaux staan ingepakt en vol verwachting kloppen vele tientallen kin derharten. Ook plannen voor centrum in Zandvoort De verzekeringsmaatschappijen „Nillmij" en „Arnhem" hebben een schrijven gericht tot B. en W. van Arnhem, waarin zij ver zoeken om medewerking voor de bouw van een vacantiecentrum, dat deze maatschap pijen opgericht zouden willen zien bij de Kemperbergerweg te Arnhem. Daarvoor wenst men een terrein aan te kopen van 30 h.a. De „Nillmij" en „Arnhem" zien dit project als een geldbelegging. Voor de ex ploitatie is opgericht een speciale N.V., de BUKA (Bungalow- en Kampeerbedrijven), die de centra beheert. De Buka beheert reeds diverse vacantiecentra, onder andere in Hoenderloo, Ruinen, Ravesteyn, op Texel, waar men een terrein heeft. Er zijr. nog plannen nieuwe centra te openen, on der andere te Z a n d v o o r t en op de Ve- luwe.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7