Tramlijn in Waterland wordt in October 1956 opgeheven In de Oude Doelen is weer de kiem voor een Haarlemse schilderstraditie Première van „Hans en Grietje" Hete brij in de Bondsdag was de herenigingskwestie Russen op zoek naar een ambassade in West-Duitsland Programma met nieuwe namen Directie gemachtigd tot garagebouw in Haarlem Zowel regering als oppositie staan met lege handen voor het volk Het toneelbeeld Hervormd kerknieuws Examens Van Krieken uit Bangkok vertrokken Burgerlijke Stand van Haarlem Belangrijke besluiten bij de N.Z.H. Verkoop van huizen Spaarci jfers over November Akkerbouwers LTB J. de Vos veertig jaar bij Joh. Enschedé Zinvolle bestemming ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 O „Hans en Grietje" van Humperdinck- beelden uit mijn kin derjaren, waarbij ik mij Grietje nog altijd voorstel, zoals zij door Cato Engelen Sewing werd vertolkt. Het kan, geloof ik, geen kwaad deze im pressies uit een ver verleden te binnen te roepen (ze dringen zich .trouwens van zelf op) wanneer men op gevorderde leef tijd weer eens gecon fronteerd wordt zoals Vrijdagavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam met dit muzikale sprookje. Want ge moet het met de visie van het kind trachten tege moet te komen om te ervaren hoe wonder lijk van werking het is in zijn volkslied achtige melodieën- stroom. Dan hindert het werkelijk niet, dat de componist er met Wagneriaanse con structies, die vooral aan „De Meesterzan gers van Neurenberg" herinneren, een ste vig doorwrochte ope ra van gemaakt heeft. Integendeel, want daardoor wordt met succes gespeculeerd op het volwassen kind, op de ouderen, op ons allen. We kunnen dan alle waardering opbrengen voor een constructie, die zich ontwikkelt uit en naast één hoofdmotief: het avondgebedje ,,'s Avonds als ik slapen ga, volgen mij veertien engeltjes na" en waaruit de componist de melodie van het motto distilleerde: „Wenn die Not auf's Höchste steigt, Gott der Herr die Hand uns reicht" door Max van Doorn, in wiens vertaling de uitvoering door de Ne derlandse Opera gezongen wordt, op ta melijk nuchtere wijze weergegeven als: „Wie de moed nooit zakken laat, wordt geholpen vroeg of laat". Let wel: zakken, terwijl de melodie in de hoogte gaat! Zangteksten vertalen is moeilijk, maar toch niet onmogelijk. De tekst van dit motief, zoals wij die in onze jeugd hoor den, was ook niet fraai, maar gaf toch de zin van het origineel weer en volgde de lijn der melodie: „Als de nood komt aan de man, is ook God het naaste dan". Deze kern is treffend door eenvoud. Zij bereikt haar volle ontplooiing bij het avondgebedje van de twee in het bos ver dwaalde kinderen en bij de voorstelling van hun droom: de veertien engelen die de handeling mimeren van het liedje dat ze tevoren zongen. Hiervoor was uiteraard het ballet ingeschakeld. Ik laat aan mijn collega David Koning de taak om de cho reografie te beoordelen, jnaar eigen mij toch 't recht als mijn impressie van deze dansscène te zeggen, dat ik er totaal de sfeer in miste van de "ftaïevë' éenvöud fan het spel. Men wilde het te mooi en te precieus maken en trad daardoor buiten de situatie en de gewekte stemming. Piet van Egmond maakte met deze op voering zijn debuut als operadirigent en hij deed dit lang niet onverdienstelijk, ge rekend de niet eenvoudige orkestpartituur, die speciale zorgen vereist om haar niet te laten domineren. Ik geloof dat men deze Hollandse dirigent ruim crediet mag geven. De practijk zal hem wel leren met de wisselvalligheden van wat er op de planken omgaat rekening te houden en tevens meester te blijven van het orkest. De beide titelrollen zijn vocaal uitstekend bezet door Cora Canne Meyer (Hans) en Nelly Duval (Grietje) typerend is de tegenstelling in karakter. Greet Koeman, als de moeder, is eveneens te prijzen. Voor Gerard Holthaus lijkt mij de partij van de vader wel wat hoog te liggen, maar het kan ook zijn dat hij deze avond minder goed gedisponeerd was. De prestaties van Nelly Burbach, die het Zandmannetje en het Dauwmannetje vertolkte, verdienden de hoogste lof. Ten slotte betuig ik mijn grootste respect voor de interpretatie van de heks door Jo van de Meent, 'vocaal en qua spel volkomen af. Het gehele laatste bedrijf, waarin zij optreedt, had trouwens een buitengewoon vlotte gang en het be reikte in de finale bovendien een climax, die het publiek in een ovatie-stemming bracht. En dit juist omdat het nu pas écht werd met een blij joelend kinderkoor, dan send rond de heks, die als een reusachtige taai-taai-pop uit de oven kwam. JOS. DE KLERK. Het is niet zo'n kwaad idee geweest van de leiding van de Nederlandse Opera om met „Hans en Grietje" van Engelbert Hum perdinck (merkwaardig hoe snel compo nisten hun voornamen verliezen: bijna iedereen kent Humperdinck, maar wie wist dat hij Engelbert heette?) ook eens een muziekdramatisch werk voor de jeugd op het répertoire te nemen. Men stelt zich voor, als ik goed ben ingelicht, om hier mee speciaal de leerlingen van het middel baar onderwijs te bereiken. Voor een der gelijk publiek lijkt mij de inleiding in het programma wel heel erg kinderachtig. Bij voorbeeld: „Je zult merken, dat de voor stelling begin met een muziekstuk, wat(!) alleen door het orkest wordt gespeeld en waarbij de gordijnen van het toneel nog gesloten blijven. Als je goed luistert, zal je merken dat er enkele wijsjes in worden gespeeld, die later terugkomenEn zovoorts.Deze passage is ook mooi: „In het tweede tafereel zien jullie Hans en Grietje op een mooi plekje in het bos. Eigenlijk zijn ze alwéér stout, want zij be ginnen van de geplukte aardbeien te eten". Laten wij maar aannemen dat dit bestemd is voor de kleuters, die met niet tot voor lichting bij machte zijnde ouders mee naai de schouwburg mogen tijdens de Sinter- klaasdagen of in de Kerstvacantie. Dit van stijl weinig fraaie en (zoals men hierboven heeft kunnen lezen) zelfs taal fouten bevattende proza is geschreven door Max van Doorn, wiens vertaling evenmin erg gelukkig genoemd mag worden, vooral door de vele onnozele stoplappen („Ben je soms mal?") die deze bevat. Ook over het slecht belichte toneelbeeld van Harri Wich kan ik niet erg enthousiast zijn. Dat hij de traditionele moeilijkheid, om versleten kle ren er inderdaad oud te doen uitzien, niet heeft weten op te lossen, is niet zo erg. Maar in het eerste bedrijf krijgt het spel- Cora Canne Meyer en Nel Duval als Hans en Grietje in het derde bedrijf van Humperdincks sprookjesopera. element te weinig kans door gebrek aan sfeer en contrastwerking. Deze décors leken te zijn vervaardigd in een studio voor tekenfilms: een soort bungalow met aan vriendelijke gordijntjes klevend zonlicht, een bos met ouderwetse bladerkoepel en een pepernotenhuisje als een pagode waar niemand in zou bijten. De kleuren waren fleurig in hun imitatie van het gedurfde. Het voordoek was zeer geslaagd. Men kan het Roland Casenave nauwe lijks verwijten, dat de dans van de engelen weinig indruk maakte, want het is een moeilijke opgave een choreografie te leve ren, waarin de illustratief bedoelde be weging zoveel mogelijk versluierd moet blijven. Erg maatvast was de uitvoering door de allerliefst gepruikte porseleinach tige figuurtjes niet. De grootste handicap was het ontbreken van de gewenste stem ming voor deze nocturne. De dwaallichten dwaalden niet, de bomen namen geen spookachtige gestalte aan. Het ballet van de Nederlandse Opera gaf na de pauze een herhaling van de meesterlijke „Suite en blanc" van Serge Lifar op muziek van Edouard Lalo, met Anton Kersjes als diri gent. Over het algemeen kan gezegd worden dat de mise-en-scène van regie-assistent Frans Boerlage veelbelovende kwaliteiten vertoonde en vooral van bewegelijke fan tasie getuigde. Het laagste bedrijf werd werkelijk een triomf, ook voor hem. Zodat men tenslotte de schouwburg met een ple zierig gevoel verlaat. Want och, ondanks de vele aanleiding tot critiek was het toch vaak echt ontwapenend leuk en onderhou dend. Die goede afloop bevestigde overi gens het sprookjeskarakter. DAVID KONING Het I.K.O.R., interkerkelijk overleg in radio- en televisie aangelegenheden, zal Zondagavond een jeugddienst uitzenden uit de Grote Kerk te Haarlem. In deze jeugd dienst zal de hervormd predikant ds. H. A. Visser spreken over „Kracht, grootste macht". De dienst begint om kwart voor zeven des avonds. In de vacature, ontstaan door het ver trek naar Den Haag van de heer R. Bak ker als organist van de Oosterkerk en dirigent van het Oosterkerkkoor, is be noemd de heer T. U. Bijlsma. Hij zal Zon dagmorgen door ds. W. M. van Asperen bij de leden van de hervormde wijkge- meente Vla worden ingeleid. Bij het bouwfonds voor de verwezenlij king van een nieuw kerkgebouw van de Hervormde Wijkgemeente Aerdenhout aan de Leeuwerikenlaan in Aerdenhout werd dezer dagen een gift van vijftienhonderd gulden ontvangen. Het bouwfonds bereikte hiermee een bedrag van f 75.500.echter nog onvoldoende voor een kerkgebouw, dat in 1959 voltooid moet zijn. Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen Engels mej. H. W. G. Olthof, Rot terdam, mej. H. M. Tavemer, Amsterdam. BANGKOK, (United Press) De Ne derlandse hoofdagent Van Krieken, die zich per vliegtuig naar Bangkok begaf na door de Indonesische autoriteiten te zijn vrij gelaten, is hedenmorgen uit Bangkok ver trokken naar Nieuw Guinea. HAARLEM, 2 December 1955 BEVALLEN van een zoon: 1 Dec., A. H. van der WalleKrouwels; C. M. Nagtegaan Broier; 2 Dec., G. EntiusPiest; L. J. B. de LeedeRikkerink; M. E. Willemse Nunmink. BEVALLEN van een dochter: 29 Nov., M. D. Zuidemavan der Wijk; 1 Dec. A. H. van der WalleKrouwels; 2 Dec., J. C. van Klooster—G raper OVERLEDEN: 1 Dec., H. Anepool—Kolle- rie, 80 j., Rijksstraatweg; M. G. Cöhrs, 62 j., Jan Haringstraat; J. H. A. Groot, 49 j., Pot gieterstraat: G. J. M. J. Bijvoet, 69 j., Zijl- weg; A. M. Bakkervan der Aart, 73 j., Kamperlaan. Vrijdag is op het hoofdkantoor van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschap pij in Haarlem een vergadering van de commissarissen en de directie gehouden, waar een aantal belangrijke vraagstukken met betrekking tot de toekomst van het vervoerbedrijf werden besproken, name lijk de vervanging van de tramlijnen van Leiden naar Noordwijk en Katwijk, de sta king van de tramdienst in Waterland en de bouw van een garage op het remiseterrein aan de Leidsevaart te Haarlem. De beslissing over de tramlijnen naar Noordwijk en Katwijk werd aangehouden. Men wenste met cijfers gedocumenteerd te worden ingelicht omtrent de economische aspecten van de vervanging van deze lij nen door busdiensten, gezien het feit dat de werkplaats in Rijhsburg dan aange houden moet worden voor nog slechts twee overblijvende tramlijnen, namelijk die van Leiden naar Den Haag en de stadslijn in Leiden. De vaste lasten zouden op een der gelijk residu-tramnet onevenredig zwaar worden, terwijl het ook nog mogelijk zal moeten zijn een railverbinding met Rijns burg te behouden. Het onderzoek naar een en ander zal wel een paar maanden duren. De vervanging van de genoemde tramlijnen naar Katwijk en Noordwijk hangt samen met de in die omgeving uit te voeren weg- verbeteringen. Wel werd een besluit genomen over de tramlijn met bijbehorende bootverbin dingen in Waterland. Het is de bedoeling, dat de tramdienst Amsterdam - Monnikendam - Edam -Volen- dam in het begin van het laatste kwartaal van 1956. waarschijnlijk met ingang van de winteraienstregeling, wordt gestaakt. De toestand van het wegennet zal dan zoveel zijn verbeterd, dat de Naco de dienst met autobussen kan onderhouden. Tenslotte verleenden de commissarissen aan de directie machtiging de plannen voor de bouw van een garage met werkplaat sen aan de Leidsevaart te Haarlem, op het terrein van het tegenwoordige remisecom plex, te verwezenlijken. De garage aan het Soendaplein zal echter voorlopig blijven bestaan. Over de garageplannen aan de Leidsevaart publiceerden wij reeds een uitvoerig artikel in ons blad van 29 Maart van dit jaar. De uitslag van de Donderdag in het Nota rishuis te Haarlem gehouden verkoping luidt: Nic. v. d. Laanstraat 6 f6615, J. F. Rootlieb; Lange Wijngaardstraat 28 zw. en rd f6550, P. Smit qq.; Spaarne 1 hoek Wijde- steeg 2 en 4 f12.200 A. Boon; Baljuwslaan 1, f2000, Th. Bijman c.s. Baljuwslaan la f2150, Th. Bijman c.s.; Baljuwslaan 1 b, f2350, N. N.; Baljuwslaan 1 c. f2450, F. H. van Emmerik qq.; Oudaenstraat 3. f7200. F. H. van Emmerik qq.; Oudaenstraat 5, f7300. F. H. van Emmerik qq.; Oudaenstraat 5, f7300, F. H. van Emmerik qq.; Oudaenstraat 7 f7400, F. H. van Emmerik qq.; Oudaenstraat 9, f7400, C. G. N. Kemper; Oudeanstraat 11, f 7400, N. N.; Oudaenstraat 13, f 7400, J. van Bodegraven; Oudaenstraat 15. f7300, J. van Bodegraven; Lange Herenstraat 50 zw. en rd f 4000. N. N.; Schoterbcsplein 8 f 4650, A. Th. Joosten qq. Van Nutsspaarbank De inleggingen bij de Nutssjjaarbaplc in Haarlem bedroegen in November f 1.835.162 en de, terugetalingen f 1.521.950 zodat een be drag van f313.212 meer werd ingelegd dbh terugbetaald. Het inleggerstegoed bij de Nutsspaarbank steeg hiermede tot een totaal bedrag van f40.604.800. De vorige maand werden 571 nieuwe spaarders ingeschreven, waarmede het totaal aantal inleggers steeg tot 76.707. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes steeg tot 10.358 per eind November. BONN (ANP) Na een kort en zonder enig hoogtepunt verlopen debat over de mogelijkheden, die na de conferentie van Genève resten om de Duitse eenheid te bevorderen, heeft de West-Duitse Bondsdag een verzoek tot de Sóvjet-Unie gericht mede te werken aan de vereniging van Duitsland. Het verzoek werd neergelegd in een met onthouding der socialistische op positie aanvaarde motie, waarin tevens de verwachting werd uitgesproken, dat de hondsregering ook in de toekomst alles zal blijven ondernemen om Duitslands hereni ging in samenwerking met de regeringen van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten te bewerkstelligen.Dc Bonds dag sprak andermaal zijn overtuiging uit, dal de eenheid slechts door vrije verkiezin gen en in overeenstemming met de natio nale belangen van het Duitse volk en met de belangen der Europese veiligheid kan worden bereikt. De socialistische oppositie kreeg geen steun van de andere partijen voor een mo tie, waarin verklaard werd, dat Duitsland niet verenigd kan worden voordat de Grote Vier ervan hebben afgezien te trachten een herenigd Duitsland in hun eigen militaire blok op te nemen. Daarentegen had de bondsregering in de verklaring, waarmee zij het debat opende, een opnemen van Duitsland in het Atlantische blok de beste veiligheidsbijdrage genoemd. Ondanks deze tegenstelling der inzichten werden in het debat alle scherpe kanten vermeden, klaar blijkelijk in de wederzijdse overtuiging, dat in de gegeven omstandigheden geen Duitser een deugdelijk en kanshebbend eenheids recept kan aanbieden. De spreker der Christelijke Democrati sche Unie, Kieslnger, verklaarde nadruk kelijk dat in dit opzicht regering en oppo sitie met lege handen voor het volk moeten treden. Zijn rede culmineerde in een op roep aan de sociaal-democraten daaruit de consequentie te trekken en voortaan in de buitenlandse politiek met de regering sa men te werken. Ondubbelzinnig Ollenhauer, de leider van de socialisti sche oppositie, vermeed alle scherpe replie ken. Zjjn oppositionele toon was zo gema tigd, dat bondskanselier Adenauer bedank te voor „de duidelijke en ondubbelzinnige verklaring, dat voor ons allen een hereni ging slechts mogelijk is op basis van vry- heid en recht". Deze verklaring was, zo meende Adenauer, voor de Duitse positie tegenover de Sovjet-Unie van bijzonder belang. Ollenhauer besteedde namelijk een goed deel van zijn rede aan de pogingen van Russische zijde om contact te krijgen met de sociaal-democratie en de vakbon den. „Bij de tegenstellingen tussen communis ten en sociaal-democraten gaat het niet om een soort broeder- of familietwist, ook niet om tactische meningsverschillen over de weg tot het doel, doch het gaat hierbij om een niet te .overbruggen principi.ële .tegen stelling", zo zei Ollenhauer. Hij wilde buiten alle twijfel stellen, dat voor zijn partij de Oostelijke voorstelling van een verenigd Duitsland geen enkele aantrekkingskracht heeft. Ollenhauer stelde zich ook tenvolle ach ter minister Von Brentano's waarschuwing aan de grote mogendheden, dat een af schrijven van het Duitse vraagstuk van de internationale agenda grote gevaren zou scheppen. Ollenhauer waarschuwde vooral voor een nieuwe opleving van nationalisme in Duitsland. „Tot dusver is gelukkig het verlangen van het Duitse volk naar hereni ging gedragen door de beslissende demo cratische krachten in het volk", zo zei Ol lenhauer. Hij voegde er echter aan toe, dat mogelijk de nationalisten zich van de een- heidsleuze meester zouden kunnen maken, „wanneer in het volk de indruk zou ont staan, dat de democratische krachten in de bondsrepubliek en in het Westen zich uit de strijd om de eenheid zouden terugtrek ken". Niet alleen de socialisten, doch ook de liberalen die gaarne gelden als oppositie in de regeringsploeg waren uiterst matig en toonden weinig lust de bondskanselier nieuwe ergernis te bezorgen. Wanneer de liberalen ervoor pleitten voortaan ook in rechtstreeks contact met de Sovjet-Unie over de procedure der hereniging te spre ken, dan wilden zij daarmee de loyaliteit tegenover het Westen niet prijsgeven. Hun woordvoerder, dr. Becker, verkon digde nog eens de trouw van zijn partij aan de verdragen van Parijs, voegde er ook deze keer echter aan toe, dat de politieke ontwikkeling de liberalen zou kunnen no pen tot een actie voor een herziening van deze verdragen. Dat mocht niet als gebrek aan loyaliteit worden uitgelegd, aangezien de verdragen zelf de mogelijkheid van ver anderingen inhouden. Contact Eenzelfde standpunt namen de socialis ten in, die al evenzeer als de liberalen be toogden, dat het niet in hun bedoeling lag het rechtstreekse contact met Moskou zo danig te gebruiken.dat daardoor de vriend schappelijke verhouding tot de Westelijke mogendheden in het gedrang zou komen. De liberalen verheimelijkten echter even min als de socialisten, dat zij de grenzen van gesprekken met Moskou niet zo nauw willen zien afgepaald als de bondsregering doet. Uiterste grens van besprekingen met Moskou moest volgens de liberaal Becker zijn, dat souvereiniteit en vrijheid der bondsrepubliek nooit zouden kunnen wor den prijs gegeven voor een „eenheid in de geest die de Sovjets wensen". De groep akkerbouwers van de Katho lieke Land- en Tuinbouwbond houdt op Dinsdag 13 December haar jaarvergadering in hötel „De Leeuwerik" te Haarlem .Ir. T. P. Huisman, voorzitter-directeur van het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproduc ten, zal spreken over „Problemen, welke zich voordoen bij de im- en export van landbouwproducten. Op Dinsdag 6 December zal de heer J. de Vos, werkzaam als offsetdrukker op de af deling offsetdrukkerij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. in Haarlem, het feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden bij deze vennootschap in dienst trad. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op WeetuMiac t« woeden betraid, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. DE VERENIGING VAN Haarlemse Beeldende kunstenaars „De Groep" heeft met schilderachtige allure een deel van de Oude Doelen in de Gasthuisstraat voor zich geschikt gemaakt en sinds kort zijn atelier, etskamer en expositie ruimte officieel in gebruik. Dit betekent niet, dat De Groep in staat zou zijn een officiële daad te stellen, waarbij artistieke verve in het keurslijf van officieel vertoon zou schuil gaan. Dit meenden ongetwijfeld ook burgemeester Cremers, wethouder Geluk en gemeentesecretaris Pharf; want toen zij onlangs eens kwamen kijken hoe „De Groep" de sympathieke gemeentesubsidie had „uit gepakt", deden zij dat op de meest geëigende manier: even aan komen lopen, Zo hebben zij gezien, wat het harde werk van de schilders en overige leden van „De Groep aan de Oude Doelen heeft opgeleverd: drie keurig gerestau reerde kamers, met prachtige eiken balken, panelen en ornamenten. Want de „Groep"-leden begonnen hun werk met de vale verf te verwijderen van het fraaie eiken. Zij schilderden wat geschilderd moest worden, en haalden de verf weg waar die niet hoorde. Dit is restaureren: het schone en het lelijke uit elkaar halen; werken op uitersten. De kunstenaars van „De G r o e p" hebben dank zij doelgerichte me dewerking van het gemeentebestuur voor Haarlem de unieke situatie verwerke lijkt van kunstenaars-arbeid in een histo risch gebouw. Want dat „De Doelen" een van Haarlems mooiste gebouwen is is niet het belangrijkste, maar dat het werk van De Groep aan dit gebouw weer een zin volle bestemming heeft gegeven. Drie „be langhebbenden" zijn er beter op gewor den: De Groep, de stad Haarlem en De Doelen. Op de historische grond waar eens Frans Hals, Soutman, Hendrik Pot, Cornells En- gelsz en Cornells van Haarlem schilderden, wordt nu elke Dinsdagmorgen en Donder dagavond door De Groep naar model ge schilderd en getekend. Er heerst tijdens die bijeenkomsten een inspirerende stilte we zeiden het al, De Groep houdt van uiter sten die alleen verstoord wordt door het zacht schurende geluid van pen en houts kool over papier. Door de hoge ramen valt een „antiek" licht naar binnen en wie de kunstenaars in een halve cirkel geze ten aan hun werk bezig ziet, gaat in ge dachten hun kleding vervangen door een wambuis. Op hun hoofden komen flam bards met aigrettes. Als dit gelukt is moet men niet naar de tekeningen gaan kijken, want die getuigen meestal van de menta liteit die „De Groep" kenmerkt: vooruit strevendheid. De vereniging heeft nu zeventig kunst lievende leden. Deze kwamen enkele dagen geleden naar de Oude Doelen om uit een aantal etsen de hunne te kiezen. De Groep herstelt daardoor een oude traditie in ere en de kunstlievende leden voelen zich door dit gebaar van de kunstenaars nauwer ver bonden met het werk dat zij steunen. Zij bedrijven een vorm van maecenaat, die weldadig aandoet in een tijd, dat talloze kunstenaars op staatshulp zijn aange wezen. Een oude traditie herstellen in een tijd, waarvan De Groep de vooruitstrevend heid huldigt: weer zijn het de uitersten die De Groep aanlokken Nieuwe mogelijkheden De nieuwe mogelijkheden door de Oude Doelen hebben hun uitwerking reeds ge had. Een door de firma Enschedé en Zonen afg estane etspers heeft enkele leden tot etsen gebracht Onder leiding van meester- drukker Scheffer hij werkte 35 jaar bij „Enschedé" wordt het etsdrukken met enthousiasme beoefend. Niet alleen op Dinsdag en Donderdag kan men leden van De Groep in De Doelen aantreffen, op alle dagen staan de kamers voor de leden open en op het bovenvertrek kan men dikwijls Piet van Heerde aantreffen, die sinds koft boetseert. Op de foto zijn enkele van zijn beelden te zien. Het gebruik van een ruim, verwarmd atelier is voor vele leden van De Groep een mogelijkheid tot intenser werken. „De Groep" is dankbaar voor de „Oude Doe len". Het contact tussen de leden is gere gelder, het „esprit de corps" is ermee ge diend. 1-Iet uitmuntende gebaar van Haarlems bestuurscollege is misschien een garantie voor een hechte, typisch Haarlemse kun stenaarsgemeenschap, die in volle vrijheid aan het groeien is. De resultaten ervan zullen ongetwijfeld te zien zijn in het werk, dat vermoedelijk weer in het voorjaar ge- exposeerd zal worden. In de Oude Doelen ligt weer een kiem voor een rijke Haarlemse schilderstraditie. Geconcentreerd zitten enkele leden van „De Groep" naar model te werken in de grote bovenzaal. Van links naar rechts zijn de kunstenaars: Jules Chapon, Van Baar en, Wim Steyn, Frans Funcke, Levinus Tollenaar, meesterdrukker Scheffer en Cor Hak. Op de achtergrond enkele beelden van Piet van Heerde. Om een ervan heeft Van Heerde een plastic hoes gedaan, om de natte klei tegen uitdrogen te beschermen. De schilder-etser Wim Steyn bedient met meesterdrukker Scheffer de etspers in een kamer van de Oude Doelen, die door de leden van „De Groep" is gerestaureerd. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het staat nog altijd niet vast waar de Russische ambassade in West-Duitsland zal worden gevestigd. Bonn is maar klein. Zes jaar geleden promoveerde het onverwacht van een sla perige provincieplaats (waarvan de buiten wijken nog steeds een onvervalst dorps karakter hebben) tot de wel is waar „tijdelijke" hoofdstad van de nieuwe West-Duitse bondsrepubliek. De Russen zijn in West-Duitsland thans aan het zoeken naar een geschikt gebouw. Het spreekt van zelf dat het groot moet zijn. Het liefst zouden ze zien dat het door een grote tuin of door een park is om geven, met nog een hek of een gracht er om heen, zodat men er zoveel mogelijk van de buitenwereld is afgesloten enonge wenste contacten zo goed als onmogelijk zijn. Er zullen natuurlijk veel mensen aan de Russische ambassade verbonden worden, dooh hun aantal is nog niet bekend. Omge keerd zou naar wij vernamen de West-Duitse republiek van plan zijn aan vankelijk tussen de 40 en 50 personen naar Moskou te sturen. De Duitse ambassadeur zou direct onder zich een medewerker met de rang van gezant krijgen die hem tijdens zijn afwezigheid tegenover de buiten wereld moet vertegenwoordigen. In het voormalige Duitse ambassadege bouw in Moskou is thans de ambassade van de communistische Oost-zóne van Duits land gevestigd zodat ook voor de West- Duitse diplomaten, die naar Moskou gaan, een kwartier moet worden gezocht. In Bonn is nog altijd niet beslist wie als ambassadeur naar Moskou zal gaan. Hier bij is de naam van dr. Ludger Westrick op de voorgrond getreden. Westrick, die 61 jaren telt, is staatssecretaris in het mini sterie van Economische Zaken. Hij is uit de industrie voortgekomen en heeft jarenlang aan het hoofd gestaan van de „Vereinigte Leicht-Metall-Werke". Tijdens de oorlog was hij „Beauftragter" voor economische aangelegenheden in Noorwegen en voor de oorlog heeft hij enige tijd op de Balkan doorgebracht. Na 1945 woonde hij aan vankelijk in Berlijn, waar zijn vrouw, die geneeskundige is, een particuliere kliniek heeft geleid. Dr. Westrick's benoeming heet momenteel zo goed als zeker te zijn. Het grote publiek kent hem echter nau welijks

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8