Minister Staf terug uit Canada en de Verenigde Staten r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Mgr. dr. B. J. Alfrink geïnstalleerd als aartsbisschop van Utrecht Wereldnieuws Samenwerking met Canada op het gebied van geleide projectielen De radio geeft Dinsdag Korte plechtigheid in Utrecht ió Uet zo r~ J 2 Henk van Laar overleden Kamerleden vrezen ont staan van monopolistische vervoerscombinatie Ir. J. F. Philips gehuldigd Kerkelijk Nieuws Portret van Cor Herfnus in de Stadsschouwburg te Amsterdam onthuld Kamerleden stellen vragen over de Velser-, de IJ- en de Hem-tunnel Piuus-BernharTm Rome Nederlandse emigranten met vaeantie in Nederland Charis" werd te Newv:. Orleans niet gelost 3 Sovjet-architecten kozen een nieuw bestuur Toneelcoördinatie heeft nieuwe voorzitter V "N Moderne bibliotheken MAANDAG 5 DECEMBER 1955 De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, is Zondagmorgen met een KLM- toestel uit New York van een veertien daagse reis door Canada en de Verenigde Staten in ons land teruggekeerd. In Canada heeft hij bij zijn besprekingen met de Canadese regering de dank van Neder land overgebracht voor de aanzienlijke hulp, die ons land in de opbouw van de strijdkrachten van Canada heeft gekregen, ook door de opleiding van onze vliegers. In de buurt van Winnipeg bezocht ir. Staf een opleidingskamp voor militaire vliegers. Op verzoek van de leiding reikte hij aan 47 cadetten de „wings" uit. Bij die 47 waren 7 Nederlanders. De anderen waren Fransen, Noren, Denen en Engelsen. Totaal 44 Nederlandse vliegers krijgen in dit trai ningscentrum hun opleiding. Met de Cana dese regering heeft hij gesproken over de toekomstige militaire hulp voor ons land. Ir. Staf zei, dat onze strijdkrachten kleine aanvullingen nodig hebben die bijzonder kostbaar kunnen worden, indien we deze niet uit Canadese legervoorraden zouden kunnen overnemen. Deze zijn thans door Canada toegezegd. Hij had voorts van gedachten gewisseld over de geleide projectielen en was met de Canadezen overeengekomen, dat Canada op dit terrein zeer nauw zou gaan samen werken met onze deskundigen. Hij ver wacht, dat binnenkort enkele Nederlandse deskundigen naar Canada zullen gaan. In Washington heeft minister Staf be sprekingen gevoerd met hoge functionaris sen van het Amerikaanse ministerie van Defensie over politieke en strategische NAVO-vraagstukken. Vervolgens had hij bezoeken gebracht aan het commando van de strategische luchtmacht in Omaha in Nebraska en aan de centrale luchtverde digingsorganisatie in Colorado Springs. „Oom Henk van het vragenuurtje Zaterdagmiddag is in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam waar hij sinds en kele dagen geleden was opgenomen, over leden de heer Henk van Laar, secretaris van de commissie Heemkennis te Amster dam en een bekend radiospreker. De heer Van Laar was 57 jaar. Hij stu deerde tussen de jaren 19201930 enige tijd voor middelbare acte plant- en dier kunde. Groot zijn zijn verdiensten geweest voor de natuurvrienden der AJC In de huiskamers verwierf hij bekendheid door zijn vragenuurtje van Oom Henk. In de oorlog nam hij actief deel aan het verzet, raakte gewond toen hij met een auto tegen een versperring opreed en werd in het geheim in een ziekenhuis verpleegd. Na de oorlog werd hij secretaris van het dagelijks bestuur van de gemeentelijke commissie Heemkennis Amsterdam. In die functie richtte hij het tijdschrift „Ons Am sterdam" op. Jarenlang had hij de leiding ever het redactionele gedeelte. ADVERTENTIE BARTELJO RISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 STURKA DAMES PANTALONS j HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw11.30 Kamerorkest. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en gitaar. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Me- tropole-orkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Ge varieerd programma. 15.00 Tenor en gitaar. 15.20 Platen. 15.45 Voor de plattelandsvrou wen. 16.00 Voor de zieken 17.00 Causerie over de Maandintentie. 17.15 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzen ding: Nederland en de wereld-emigratie. Directeur Nederlandse Emigratie-dienst: De emigratie in 1955. 18.00 Voor de jeugd. 18.50 Sportpraatje. 18.30 Radio Volksuniversiteit. Mevr. Mr. L. Eversdijk Smulders: Iraq, het verloren Paradijs. Tweede lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De ge wone man. 20.40 De eerstgeborene, hoorspel. Tn de pauze: Platen. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 1.00 Electr. mando line-orkest. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Twee piano's. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.35 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Theaterorkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianovoordracht. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, cau serie. 17.30 Jazmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer productiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 18.40 Accordeon orkest. 18.55 Pax-is vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Amateurprogramma. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.10 Lichte muziek. 21.30 Ge varieerde muziek. 22.20 De antwoordman. 22.35 Viool en piano. 22.55 Ik geloof, dat 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuw York calling. 23.20 Journaal. 23.3024.00 Platen. TELEVISIE (A.V.RIO.) 20.15 Televizier. 20.25 Rubriek voor kunst en cultuur. 20.5522.15 De Wiltshire Diaman ten, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Platen. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Dansmuziek. 16.30 Knapenkoor. 16.45 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Pla ten. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 71.00 Platen. 21.15 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. '22.15 Pianorecital. 23.5524.00 Nieuws. BBC, Uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Vraaggesprek. Boeken en schrijvers (Op 224 en 49 M.). Voor de organisatie daarvan had hij grote bewondering. Men heeft er een uitgebreid waarschuwingssysteem met rechtstreekse telefoonlijnen naar Alaska en Noord-Afrika Minister Staf had met de Amerikaanse functionarissen van gedachten gewisseld over de mogelijkheid dit systeem uit te breiden tot Europa. De strategische luchtmacht in Omaha noemde minister Staf een „verbijsterend goede organisatie". Over zijn besprekingen in Amerika zei ir. Staf, dat de vliegtuigen voor de „Karei Doorman" gestuurd zullen worden als de verbouwing van het vlieg kampschip gereed is. Waarschijnlijk wor den het Engelse machines. Enkele leden van de Tweede Kamer hebben in het Voorlopig Verslag op de be groting van Verkeer en Waterstaat hun be vreemding er over uitgesproken, dat op het ogenblik „een bepaalde onderneming" de gelegenheid heeft tot het opkopen in zeer ruime omvang van tot dusver bona fide en verantwoord werkende ondernemingen, die diensten verrichten in de beurtvaart en het wegvervoer. Blijkbaar is het de bedoe ling deze in één grote vervoerscombinatie onder te brengen. Is de minister op de hoogte van dit feit? Acht hij dit verschijnsel niet een veel gro ter gevaar voor de kleine bona fide par ticuliere vervoersonderneming dan de be scheiden en aanvullende activiteit van Van Gend en Loos? Kan deze geconcen treerde combinatie, zo vragen deze leden verder, vrijelijk haar gang gaan? De hier gesignaleex-de ontwikkeling, die de gehele structuur van ons vervoerswe zen raakt, valt in zekere zin toch wel on der de verantwoordelijkheid van de mi nister. De hier aan het woord zijnde leden stellen voorts de volgende vragen: Is het de minister bekend wat het doel is van deze activiteit? Wordt hier een goed ge organiseerde landelijke onderneming tot stand gebracht, die de kleine onderne mingen langzaam maar zeker zal doen verdwijnen? Of wordt deze concentratie als een speculatie-object gebruikt? Dezelfde leden hebben de indruk, dat door deze ontwikkeling de door de minis ter en de meerderheid der Kamer in hun houding ten opzichte van Van Gend en Loos steeds zo nadrukkelijk uitgesproken beginselen ten gunste van de particuliere vervoersondernemingen toch wel in een merkwaardig licht komen te staan. Zij vrezen, dat door deze ondoorzichtige acti viteit de bona fide particuliere onderne mer heel wat ernstiger bedreigd wordt dan door de overheidsonderneming van Van Gend en Loos, die tevreden is met de handhaving van het door de minister niet als een gevaar beschouwde geringe aandeel aandeel in het wegvervoer. "•Met—nadruk vragen deze leden aan de minister, hoe hij deze ontwikkeling in de particuliere sector beoordeelt en welke middelen hem ter beschikking staan om op dit punt in te grijpen. Zaterdag is ir. F. J. Philips ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum bij de N.V. Philips te Eindhoven in de Philipsschouw- burg gehuldigd. Na een toespraak van de voorzitter van de Raad van Bestuur, ir. P. F. S. Otten, bood mr. H. P. L. Woltersom namens de commissarissen een encyclopae- die aan. De heer J. Deenen sprak namens het lei dinggevend personeel en bood hem een kostbare 17de eeuwse zilveren vaas aan. De voorzitter van de personeelsraad, de heer G. J. van de Donk bood namens het per soneel een wandtapijt aan, ontworpen door Nel Klaasen te Zandvoort, voorstellende Sint Fransiscus predikend voor de dieren. Namens de buitenlandse organisaties sprak de heer C. Spaans uit Brussel. Hij overhandigde eveneens enkele geschenken. Tenslotte sprak de heer Custers uit Venlo die de aangesloten vennootschappen ver tegenwoordigde. Hij bood de jubilaris een Rijnlandse sculptuur aan, voorstellende madonna met kind. Ned. Herv. kerk Beroepen te Steenderen A. Mol te Wons; te Beetgum S! Riemens, eervol ontsl. pred., woonachtig te Zeist. Aangenomen de ben. tot hulppred. te Budel W. Tj. Klumper, em. pred. te Groningen, die voor soortge lijke benoeming te St. Maarten c.a. be dankte. Beroepen te Sneek (vac. H. Son- dorp) S. v. d. Bos te Nijeveen, - te Scixild- wilde L. Spaans te Vrouwen-Parochie. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Veenendaal M. Vlietstra te Eemdijk. Aan de rij van portretten der grote Ne derlandse acteurs en actrices in de Amster damse Stasschouwburg is Zaterdagmiddag het portret van Cor Hermus als „Tartuffe" toegevoegd. Hei-mus directeur van „Co- media" overleed op 24 Mei 1953, op 63- jarige leeftijd in zijn geboortestad Amster dam. Het pox-tret, getekend door Kees Bantzinger, werd namens een comité aan geboden aan het stadsbestuur. De voorzitter van dit comité, de heer W. Ph. Pos, direc teur van de Toneelschool, gaf een ovei-zicht van „het rijke kunstenaarsleven van deze ras-Amsterdammer," die hij „een roman tische realist" noemde. De wethouder voor Kunstzaken, mr. A. de Roos, aanvaardde het portret, dat hij daarna in tegenwoordig heid van de zoon van Cor Hermus, de ac teur Guus Hermus, onthulde. Pleidooi voor vissershavens te Scheveningen en Katwijk In het voorlopig verslag op de begroting van het ministerie van Verkeer en Water staat stellen enkele Kamerleden de vraag of nu de bouw van de Velser tunnel bevredigend verloopt de bouw van de daarop volgende Hemtunnel zo woi'dt voor bereid, dat het vrijkomende personeel en materieel meteen naar die tunnel kan wor den overgeschakeld. Voldoening bestaat bij zeer vele leden over het feit, dat de minister zich heeft verenigd met de plannen van de gemeente Amsterdam voor de IJ-tunnel. Men zou echter nog gaarne vernemen, of deze plan nen en die voor de Hemtunnel voldoende op elkaar aansluiten. Zeer urgent achten vele leden de aanleg van de haven van Bergen op Zoom. Even eens door vele leden werd geïnformeerd naar het standpunt van de minister ten aanzien van de verbetering van de haven te Scheveningen en de aanleg van een haven te Katwijk. Te Scheveningen is een haven aanwezig, die echter door haar ge ringe diepgang en door de onvoldoende be scherming, welke zij tegen de golven biedt, volstrekt niet meer voldoet aan de eisen, welke de moderne visserij stelt. Alleen ge durende een korte periode van hoog water kan een logger de haven in- of uitvaren. Bij storm levert het in- en uitvaren grote gevaren op. De gemeente 's Gravenhage is bereid zich grote offers te getroosten voor de vex-betering van de binnenhavens en de verdere outillage, zoals de visafslag. Is de minister bereid mede te werken, zo vroegen tal van leden, aan de noodzakelijke verlen ging van het Noox-derhavenhoofd en de bouw van een nieuw Zuiderhavenhoofd? Wat Katwijk betreft, werd er van ver schillende zijden op gewezen, dat in een gedocumenteerd rapport van een deskun dige commissie betoogd is, dat de aanleg van een vissershaven verantwoox-d en ur gent moet woi'den geacht. Het voortbestaan van de Katwijkse visserij, zo merken tal van leden in verband hiermee op, hangt af van het aanleggen van een eigen haven. Daarom menen zij, dat het verzoek van Katwijk om de aanleg daarvan spoedig ter hand te nemen, hier opnieuw de ernstige overweging verdient. Prins Bernhard is Zaterdagmiddag per vliegtuig uit Athene in de Italiaanse hoofd stad aangekomen. De Prins, die op doorreis is van een grote Safari in Afrika naar Ne-, derland. landde om twee uur. Hij zette persoonlijk zijn particuliere toestel aan de grond. Naar vei-wacht wordt zal Prins Bernhard tot vandaag in Rome blijven. „Maasdam" in Rotterdam aangekomen Het s.s. „Maasdam" van de Holland- Amerika Lijn is Zaterdag uit Canada en Amerika in Rotterdam teruggekeerd met 927 passagiers, waaronder zich een groot aantal in Amerika en Canada gevestigde Nederlanders bevonden, dat de komende feestdagen in familiekring zal doorbrengen. Er waren tal van „afhalers", ondanks het slechte weer, dat het schip noodzaakte van Southampton rechtstreeks naar Rotterdam te varen, dus zonder Le Havje aan te doen. St. Nicolaas had zich aan boord begeven en de vele kinderen, die de Sint alleen maar kenden „van horen zeggen" en via de 's ochtends gevuld gevonden schoen, konden nu met eigen ogen de Kindexwriend zien. De Sint sprak alle aanwezigen toe, na dat de volksliederen van Amerika, Canada en ons land ten gehore waren gebracht door het muziekkorps van de H.A.L., dat de tijd van wachten had gekort met het spelen van Sinterklaasliedjes. Na enige tijd verlieten de passagiers het schip om na jax-en eens weer voet op Ne derlandse bodem te zetten. Ook de Sint en zijn knecht moesten, gezien de drukke werkzaamheden dezer dagen, afscheid ne men. Op de kade stond, zijn rijtuig, met vier schimmels bespannen reeds te wach ten. >-V". Een beeld van de ravage, die ontstond bij het treinongeval dat Vrijdag nabij het station Barnes, in Surrey (Engeland) gebeurde. Een electrische trein ramde een stilstaande goederentrein, waardoor twee wagens volkomen versplinterd werden. Tot overmaat van ramp ontstond er een ontploffing, gevolgd door een felle brand, die het reddingswerk zeer bemoeilijkte. Twaalf personen werden bij dit ongeluk gedood, veertig anderen liepen ernstige kwetsuren op. Mgr. dr. B. J. Alfrink, de nieuwe aarts bisschop van Utrecht, heeft Zondagavond tijdens een korte plechtigheid in de kathe drale kerk te Utrecht, bezit genomen van de aartsbisschoppelijke zetel. Nadat door koor en gelovigen het „Veni Cx-eator" was gezongen, las de secretaris van 't Metropolitaan Kapittel in het Latijn en in het Nederlands de pauselijke bul voor, gericht aan het Metropolitaan Ka pittel, de clerus en de gelovigen van het aartsbisdom. Hierin deelt Paus Pius XII mede„ dat mgr. dr. B. J. Alfrink ontheven is van- aija rtit«Ja-irc- a'artgbissehoppelijke zetel Vcfn"T.v'ana~eh benoemd is tot aarts bisschop van Utrecht met alle eretitels en verplichtingen aan dit hoge ambt verbon den. De oudste twee kanunnikken leidden mgr. Alfring vervolgens naar de aartsbis schoppelijke zetel, terwijl het koor het ..Sacerdos et Pontifex" zong. De secretaris van het aartsbisdom las hierna de pause lijke bul voer, welke gericht was aan mgr. Alfrink. In deze bul schrijft de Paus dat hij bij de alomvattende en dagelijkse be kommernis voor al de kei-ken meent bij zondere aandachtige zorg te moeten be steden aan die volkeren, die vanwege hun historie, hun eeuwenoude beschaving en hun onvermoeide activiteit in het jongste verleden een vooraanstaande plaats inne men en om die reden volijverige en uit stekende leiders en herders nodig hebben. Voorts wordt in deze bul gewag gemaakt dat de luisterrijke zetel waartoe mgr. Al frink thans wordt verheven, in hoog aan zien staat door de roem van de voorgan gers. Mgr. D. Huurdeman sprak vervolgens de nieuwe aartsbisschon toe. Hij gewaagde van een nieuw tijdperk dat thans in de geschiedenis van het aartsbisdom wordt ingegaan door de installatie van mgr. Al frink op de aartsbisschoppelijke zetel van Sint Willibrord. Een tijdperk waarvan, vol gens mgr. Huurdeman, de betekenis en draagwijdte niemand kan ontgaan. Na ver volgens enkele woorden gewijd te hebben aan de voorganger van mgr. Alfrink. wijlen Johannes kardinaal De Jong, zeide mgr. Huurdeman, dat de nieuwe aartsbisschop een moeilijke taak wacht. Het. is een tijd, aldus mgr. Huurdeman. waarin de stoffe lijke belangen de mensen geheel in beslag schijnen te nemen en hen ontoegankelijk maken voor het geestelijke. Namens het Metropolitaan Kapittel, priesters en gelo vigen van het aartsbisdom heette mgr. Huurdeman de nieuwe aartsbisschop wel kom op zijn nieuwe zetel en beloofde ge- hoorzaamheid aan de nieuwe kerkvorst. Mgr. Alfrink wijdde vervolgens enkele gedachten van herinnering aan wijlen Jo hannes kardinaal De Jong, wiens zetel hij thans gaat bezetten. Hij deelde mede, dat benoemd was tot vicaris-generaal in het aartsbisdom Utrecht mgr. Huurdeman, die reeds 25 jaar de financiële zaken van het aartsbisdom heeft beheerd. Aan het slot van zijn toespraak gaf mgr. Alfrink voor de eerste maal als aartsbis schop aan de gelovigen zijn bisschoppelijke zegen. Met een gezamenlijk gezongen „Te Deum" werd deze plechtigheid besloten. Actie tegen Nederlands schift NEW ORLEANS (Reuter). Het lossen van het 3003 b.r.t. metende M.S. „Charis" van de KNSM is in New Orleans verhin derd, doordat in opdracht van de secreta ris van de Internationale Unie van Zee varenden bij het schip gepost werd. Naar een woordvoerder'van de Unie meedeelde heeft de secretaris van de unie, Paul Hall, deze maatregel genomen ter ondersteu ning van de stakende arbeiders in de fos faat-industrie op Curaqao. De „Charis" was geladen met fosfaat door enkele werk willige havenax-beiders op Curacao. Een woordvoerder van de Internationale Unie deelde onmiddellijk na de lading mee, dat het schip nergens ter wereld gelost zou worden. LONDEN (Reuter) De bond van Rus sische architecten heeft op de laatste dag van zijn congres te Moskou een nieuw be stuursorgaan van honderd leden gekozen na met algemene stemmen het werk van het vorige bestuur als „onbevredigend" te hebben veroordeeld, aldus radio-Moskou. In een resolutie werd gezegd, dat de archi tecten zich moeten houden aan de aanwij zingen van partij en regering. De laatste tijd zijn verscheidene archi tecten ontslagen, omdat zij een te over dadige bouwstijl hebben ontwikkeld. Tekort. Arbeidersafgevaardigden hebben een oproep van de Noorse regering van de hand gewezen om heden weer aan het werk te gaan en de nu reeds tien dagen durende staking van transport arbeiders te beëindigen. De staking heeft reeds een ernstig tekort aan brandstof en benzine vei-oorzaakt. Bezoek. De premier van het koninkrijk Cambodja, ex-koning Norodom Siha- noek, is te Tokio aangekómen voor een officieel bezoek van een week aan Ja pan. - Stappen. Doordat de grensrivier de Pasvik is dichtgevroren zijn duizend Noorse rendieren op Sovjet-Russisch grondge- gebied terechtgekomen. De Noorse au toriteiten doen stappen om de dieren terug te krijgen. Samenwerking. Een Oost-Duitse regerings delegatie onder leiding van premier Grotewohl zal binnenkort op uitnodi ging van de Chinese autoriteiten een bezoek aan communistisch-China en Buiten-Mongolië brengen. Volgens radio Pjongjang (Noord-Korea) heeft Grote wohl ook een uitnodiging voor een be zoek aan Noord-Korea aanvaard. De Noord-Koreaanse autoriteiten hopen met een Oost-Duitse delegatie de grond slagen te kunnen leggen voor Duits- Koreaanse samenwex-king. Asyl. De afgelopen week hebben 6.217 Oost-Duitsers in West-Duitsland asyl gevraagd. De week daarvoor waren het er 6.033. Brand. In de Japanse stad Nase (dertig duizend inwoners) op het eiland Ama- mi Osjima zijn 950 huizen door brand verwoest. Zesduizend mensen zijn dak loos geworden. Redenen. De hertogin van Windsor is een levensverhaal aan het schrijven dat tot titel krijgt: „Het hart heeft zijn rede- nen". Vernietigd. De Duitse journalist Erich Teuwesen heeft in de „General-Anzei- ger" verklaard dat de spoorwagon waarin in 1918 te Compiègne de wa penstilstand werd getekend tijdens de laatste ooi'log niet bij een bombarde ment van Berlijn is vernietigd, doch door de SS opzettelijk in brand is ge stoken. De wagon was in Juni 1940 op bevel van Hitler van Compiègne naar ^Berlijn overgebi-acht. Hetzelfde. Professor Seitaro Kojama van de universiteit te Niigata (Noord- Japan), heeft meegedeeld, dat uit een analyse van de regen, die op 26 en 27 November boven Japan is gevallen, blijkt dat de waterstofbom, die de Rus sen kort geleden tot ontploffing hebben gebracht, van hetzelfde type was als de bom die de Amerikanen vorig jaar bij Bikini gebruikten. Lasten. De Israëlische ministerraad heeft in overleg met de leiders van het Jood se Agentschap, besloten een Zionistisch wereldcongres te beleggen met het oog op de lasten die Israel moet dragen door de militaire uitgaven en de toe nemende immigratie, vooral uit Noord- Afrika. Bevroren. De mogelijkheid bestaat, dat Brits bier in het vervolg in bevroren staat zal worden geleverd. Bevroren bier neemt ongeveer een kwart van het normale volume in hetgeen het vervoer gemakkelijker maakt. Windmolens. In India wordt overwogen twintigduizend windmolens te bouwen voor bevloeiingswerken. Zo mogelijk zouden de molens ook gebruikt worden voor stroomopwekking. Het plan zou ruim vijf millioen gulden kosten en in 1961 tot uitvoering gebracht kunnen zijn. In de Rajasthan-woestijn zou een windmolen gemiddeld 54 duizend liter trrondwater per dag omhoog kunnen brengen. Het onderhoud van zo'n molen zou ongeveer 25 gulden per dag kosten. De te reorganiseren stichting „Toneel coördinatie" heeft een nieuw bestuur ge kregen, bestaande uit vertegenwoordigers van de subsidieverlenende overheden, van de besturen en directies der samenwex-ken- de toneelstichtingen en van de Nederland se Vereniging van Toneelkunstenaars. In een op 1 December te Amsterdam ge houden vergadering van het oude bestuur werd afscheid genomen van professor mr. dr. G. van den Bergh, die gedurende vier jaren het voorzitterschap der stichting heeft bekleed. In aansluiting aan deze bij eenkomst hield het nieuwe bestuur een vergadering, waarin tot voorzitter werd gek.ozen B. A. van Schaik. DE EERSTE moderne bibliotheek van. en patriciërs hij hierin navolgden. Karei betekenis kwam in Europa tot stand onder] de Wijze van Frankrijk, de hertogen van kalief Hakam II, die in de tweede helft van de 10de eeuw over Cordoba regeerde en als een ernstig en bij uitstek kunstzin nig vorst bekend stond. Nu moet(*n we de term „modern" natuurlijk niet te streng opvatten; de 10de eeuw ligt wat te ver van ons af om het begrip modern geheel te dekken, en bovendien zou de inrichting Anjou, de Bourgondiërs, Lodewiik van Brugge, Cosimo de Medici, Paus Nicolaas V, Frederik II van Duitsland en vele an deren hebben in de 13de, 14de en 15de eeuw verzamelingen bijeengebracht, waar uil in vele gevallen de moderne grote bi bliotheken van thans zijn voortgekomen. Een niet minder belangrijke kern hebben van Hakam's bibliotheek door de huidige de middeleeuwse universiteitsbibliotheken 65. De generaal was ervan overtuigd, dat Pat en Panda geprobeerd hadden, de spionnen aan boord van zijn landkruiser te smokkelen. „Sluit ze op!", riep hij, „al lemaal!" En zo werden onze speurders, samen met de spionnen, naar een cel ge bracht. „Dat generaal is oliedom", bromde Pat O'Nozel bitter, „hij kan niet eens het verschil zien tussen een grote detective en spionnens". „De schijn is tegen ons", antwoordde Panda bedrukt. „Joris heeft ons een poets gebakken en terwijl wij hier worden opgesloten, gaat hij er natuurlijk met het glas zwaar water vandoor. Niets zal hem meer kunnen tegenhouden". Maar er was wel degelijk iets, dat Joris tegen hield, toen hij zich naar een gereedstaand vliegtuig wilde begeven, en dat was een parapluie, die plotseling in zijn kraag werd gehaakt. „Een ogenblikje, jongeling", zei een bekende stem, „ik wil je graag even spreken". Joris keerde zich om en... stond van aangezicht tot aangezicht met profes sor Kalker! Dit gaf hem een grote scliok. De professor was wel de laatste, die Joris zou willen ontmoeten, nu hij zich met diens glas zwaar water uit de voeten wil de maken! „Ei, ei, pr-professor Kalker!", stamelde hij, „waarvoor w-wiide u me spr-spreken?" bibliothecarissen wellicht niet volslagen up to date worden genoemd. Maar deze tegenwer pingen achten wij gering in vergelijking met het feit, dat de bibliotheek te Cordoba werkelijk boeken bevatte die in een catalogus van 44 delen waren beschreven. Een catalo gus van een dergelijke uitgebreidheid moet uiteraard door een behoorlijke boeken schat gedekt zijn en het zal u dan ook niet verbazen te horen dat de bibliotheek van Hakam meer dan 600.000 delen telde. Ter vergelijking moge dienen dat in ons land de belangrijkste kloosterbibliotheek der Benedictijnen te Egmond in de 11e eeuw ca. 100 banden bevatte, welk aantal in liet begin van de 15de eeuw tot onge veer 300 werken was aangegroeid. Trou wens, ook in de meeste andere landen van Europa raas men in dit opzicht niet zo erg veel verder. Hoewel de kloosters prachtig werk hebben verricht door het afschrij ven van oude handschriften, waardoor vele gegevens over antieke kuituur dank zij het „monnikenwerk" aan ons zijn overgeleverd, moet het boekenbezit van de middeleeuwse kloosters niet in duizen den maar in honderden .delen worden ge teld. Dit veranderde toen de vorsten hofver- zamelingen gingen aanleggen en de edelen geleverd, zoals bijvoorbeeld de Sorbonne-bibliotheek die in de 14de eeuw reeds meer dan 1700 banden bezat, en de universiteitsbibliotheken van Praag, Oxford, Heidelberg, enz. De grote Nederlandse biblio theken van thans, waren toen nog niet aan de beurt. De universiteitsbibliotheek van Leiden stamt pas uit 1575, waarna enkele jaren later die van Amsterdam en Utrecht het licht zagen. De Koninklijke Bibliotheek ontstond pas op het eind van de 18de eeuw, toen de door stadhouder Willem V achter gelaten boekenverzameling met nog an dere collecties tot een nationale bibliotheek werden samengevoegd. Veel te betekenen had deze boekenschat in de aanvang nog niet, want de collectie telde ca. 5500 wer ken en de zeldzame stukken daaruit waren bovendien door de Franse overheersers naar Parijs gebracht. Toch zijn op deze betrekkelijk recente grondslagen de grote bibliotheken opgetrokken met een boeken bezit dat respect afdwingt. Daar zullen we het later eens over hebben. Laten we eerst eens zien welk een funeste rol godsdienstige hartstochten hierin kun nen spelen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PcTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2