Drie exposities in Amsterdam Agenda voor Haarlem Wensen van Sint Nicolaas voor woonschepenhaven Toneelgroep Theater vertoonde ,Het boek van de maand" Kort en bondig Bus in brand in Grote Houtstraat Betere veerdienst over het Spaarne zal op prijs word en gesteld Pleidooi van Kamerleden voor eenvoudiger wegcode In Haarlemse Schouwburg ST. NICOLAASFEEST in „WIENER GRINZING" ST. NICOLAASFEEST in „WIENER GRINZING" Schilder kreeg half jaar wegens oplichting ST. NICOLAASFEEST in „WIENER GRINZING" Losgebroken kabel maakte kortsluiting Teraardebestelling P. Heeremans Prinses Marijkeschool 19 December in gebruik Bij inbraken sieraden gestolen Sint Nicolaas bij „De Watervrienden" Harten ustschool werkte voor St. Nicolaas K. Günther benoemd tot notaris te Warmond Viering Kerstfeest van het Leger des Heils Nederlands Ballet Deel van Zwanenmeer Examens Veiligheidsstreven moet meer preventief dan repressief zijn Ds. F. S. Knipscheer overleden Burgerlijke Stand van Haarlem MAANDAG 5 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURAN F 55- Als er één ding is, waarvan men Basil Thomas de schrijver van het Zaterdag en Zondag door de toneelgroep „Theater" in de Haarlemse Schouwburg vertoonde blijspel „Boek van de Maand" niet kan beschuldigen, dan is dat de tegenwoordig zo buitensporig overdreven zucht naar oor spronkelijkheid. Men heeft voor de pauze met een bijzonder amusant stuk te doen, waarvan voor doorgewinterde deelnemers aan het uitgaansleven het genoegen nog wordt verhoogd door de plezierige herin neringen aan talrijke comedies uit vroegere seizoenen, die het oproept. Enfin, u hoeft niet bang te zijn,dat ik al het vergelijkings materiaal ga nasnuffelen om de overeen komsten te kunnen aanwijzen. Met één of twee voorbeelden zal ik volstaan. De inhoud? Betty heeft een boek ge schreven. Zij is een meisje van zeventien jaar, lief en nooit of slechts vluchtig gekust. Doch haar roman „Genotnaakte zomer nacht" getiteld behelst gewaagde ver kenningen en gefingeerde onthullingen op sexueel terrein, zodat deze, zoals mijn ka tholieke collega's zeggen, alleen voor vol wassenen met onderscheidingsvermogen 'geschikt is. Grote ontsteltenis bij de ouders die nog toeneemt als zij bemerken dat hun eigen huis het décor is voor de melodrama tische handeling. Dit spel der fantasie wordt als het tweede tafreel van het eerste bedrijf vertoond. Alle familieleden, de vrienden en het dienstmeisje, die men te voren als ordentelijke mensen heeft leren kennen, treden er in bizarre vermommin gen in op. Dat onder anderen Frank Vosper in „Moord op de tweede verdieping" al eens iets dergelijks heeft uitgehaald, vermag ge lukkig geen afbreuk te doen aan de hilari teit, die door deze rolverwisseling wordt gewekt. Na de pauze blijkt dan tot ieders geruststelling, dat de schokkende inhoud geenszins de vooral door de vader, die conservatief parlementslid is gevreesde gevolgen op de publieke opinie heeft. In tegendeel: het boek wordt bekroond door een damesweekblad, er komen aanbiedin gen van film en televisie en niemand van de betrokkenen blijkt zichzelf te her kennen. Vaag staat me voor de geest, dat W. So merset Maugham eens een geschiedenis heeft geschreven of willen schrijven over een kolonel of een bestuursambtenaar in het toenmalige Brits-Indië, die met reden vermoedde ernstig te worden gecompro mitteerd door een indiscrete belletristische publicatie buiten zijn medeweten door zijn vrouw. Misschien speelde dat verhaal ook wel in Engeland of ergens anders. Ik weet het niet goed meer. Blijkbaar heeft Basil Thomas het beter gelezen dan ik. Maar hoe dan ook, hij is er helaas niet in geslaagd een bevredigende afwikkeling te verzinnen. Na de pauze raakt de aardigheid er gauw af. Met een zonderlinge verloving bij wijze van gelukkig slot degradeert hij bijna zijn vaak heel geestige blijspel tot een slechte klucht. Johan Walhain maakt hiermede zijn de buut als regisseur. Het is erg moeilijk zijn aandeel te schatten, maar in ieder geval stemt het zorgvuldig uitgebalanceerde re sultaat tot tevredenheid. Mede dank zij een prima décor van Johan Greter en accuraat werk van inspiciënt Frans van Rooy kreeg de overgang van werkelijkheid naar ver beelding alle gewenste effecten van Victo riaanse extravagantie. Verder stond hem een voortreffelijke bezetting ter beschik king, met zulke geroutineerde krachten als Jenny van Maerlant en Richard Flink aan het hoofd. De scène van eerstgenoemde met Wim Hoddes (die wel eens het handboek der grimeerkunst had mogen raadplegen om te weten, hoe men grijs haar bij de sla pen moet suggereren) als de romantische veroveraar was qua vermakelijkheid het hoogtepunt van de voorstelling, al mocht de vrijage tussen Lies Franken als de mal lotige dienstbode en Gerard Hartkamp als de oude snoeper in uniform er ook wezen. In de rol van de onschuldige aansticht- ster van alle verwarringen zag men Ineke Brinkman, een charmante ingénue, ontwa penend in haar meisjesachtige allure en lang niet onverdienstelijk de kansen van haar tekst uitspelend. In Wim Kouwenho- ven, die blijmoedig en voortvarend bewees ook wel iets anders te kunnen dan dwaze mannetjes typeren, vond zij precies de ver langde partner. Het was een aparte ver rassing Elise Hoomans in een komische rol te zien. Misschien vergrootte haar carica- turale overdrijving de onwaarschijnlijkheid van het verhaal, maar ik wil eerlijk be kennen, dat ik om deze tante Marcia met haar angelsaksische idiosyncrasie nog na pret heb, als ik eraan terugdenk. „Boek van de Maand" is een echt boulevardstuk: om kwart over tien staat men al weer buiten. DAVID KONING. ADVERTENTIE HANS FEITH - MAX CORELLI Populaire prijzen 0.75 - Attracties ADVERTENTIE HANS FEITH - MAX CORELLI Populaire prijzen 0.75 - Attracties De 58-jarige schilder D. K. uit Amster dam stond vanmorgen voor de vijftiende maal in het verdachtenbankje. Dit keer wegens oplichting en verduistering. In No vember van dit jaar was hij in Haarlem in gesprek gekomen met een Jehova ge tuige, die geschriften verspreidde op straat en nadat hij ook nog enige vergaderingen van deze groep had bijgewoond slaagde hij erin bij een van de Jehova getuigen als kostganger in huis te komen. Vervolgens stelde hij zijn hospita voor om het huis eens op te knappen en hij vroeg daarom direct een bedrag van ruim veertien gulden om verf te kopen. Toen hij dit geld in zijn bezit had keerde hij niet meer in zijn kost huis terug. Bovendien zou hij een fiets geleend heb ben en dit rijwiel in Amsterdam voor vijf tien gulden van de hand gedaan hebben. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, achtte het ten- lastegelegde volkomen bewezen en eiste wegens oplichting en verduistering de maximum-straf voor de tijd van zes maan den met aftrek. De verdediger, mr. W. Boers vroeg vrij spraak ten aanzien van de oplichting en meende voorts dat een straf van een half jaar veel te hoog was. De politierechter, mr. J. P. Petersen, was het gedeeltelijk met het betoog van de raadsman eens, maar veroordeelde K. toch tot een half jaar met aftrek. ADVERTENTIE HANS FEITH - MAX CORELLI Populaire prijzen 0.75 - Attracties Zaterdagmiddag omstreeks half vier stopte een bus van lijn 1 van de NZH mid denin de Grote Houtstraat te Haarlem. Bij de voorkant van de wagen kringelde een snel dikker wordende rookspiraal omhoog en ook in de bus zag men op de bestuur dersplaats een sterke rookontwikkeling. De passagiers stapten ijlings uit, terwijl de chauffeur een brandblusapparaat greep en dit leegspoot op de plaats waar de meeste rook vandaan kwam. Vele voorbijganders staakten even het winkelen om naar de rokende bus te kijken. Zij werden op een flinke afstand gehouden door de rookwolken, die een scherpe stank van brandend rubber verspreidden. Spoedig had zich achter de stilstaande bus een enorme file auto's gevormd, maai de stagnatie was niet van lange duur, want met behulp van een tweede brand blusapparaat afkomstig uit de wagen van een collega, slaagde de chauffeur er in de brand te blussen. Daarna werd de gestran de bus weggesleept. Bij nader onderzoek bleek dat een kabel van de startmotor was afgebroken en aan de voorkant van de bus kortsluiting had gemaakt, tengevolge waarvan de isolatie in brand was geraakt. MAANDAG 5 DECEMBER Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De wereldzee", alle leeft,, 7 uur. Lido: „Cel 2455", 18 jaar, 7 uur. Roxy: „De 49cte man", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De zwarte wreker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel: Inter kerkelijk Evangelisatie Comité, geen dienst. DINSDAG 6 DECEMBER Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De wereldzee", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Cel 2455", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onstuimige rebel", alle leeft., 2.30 uur aan de Dorpsstraat heben de volgende uit- 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De koninklijke reis", 10. 11.30, 2, 3.30 en 5 uur. „De zwarte wreker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva, „Onsterfelijke melo die", 14 jaar, 8.15 uur. Bernard Buffet, van wie tot 21 Decem ber in de kunsthandel Santee Landweer te Amsterdam aquarellen, tekeningen en gra fiek te zien zijn, is één van de bekendste jongere Fransen die eens de .Prix de la Critique" heeft gewonnen. Hij verkoopt zijn werk gemakkelijk en tegen - gerekend naar Nederlandse maatstaven voor een 27- jarige - enorme prijzen, aan de Amerika nen vooral. De kunsthandel Santee Land weer was n,og een tweetal andere dan de thans getoonde schilderijen beloofd. Ze zijn niet meegekomen, waren alweer verkocht. Enfin, Buffet schildert meestal grote doe ken, die toch moeilijk te bergen waren ge weest in het aardige tuinhuis, waar deze kunsthandel is ondergebracht! De tentoon stelling kan dus maar een onvolledige in druk" geven van Buffet's kwaliteiten. Zijn werk was een reactie op de bezettingstijd, op de tijd van concentratiekampen, honger en armoede. Buffet tekende, eigenlijk meer dan hij ze schilderde, schamele, vaak naak te mensfiguren in lege schamele land schappen en intérieurs. Lange rechte con touren, vaak rechthoekig elkaar snijdend, beschrijven schamele, summiere vormen. De kleur was overwegend grijzig, bij het licht grauwe af. Een verschrikkelijke kant van onze tijd vond in dit werk een ver bluffend rake uitdrukking. Men vindt hier van nog veel terug in de thans geëxposeer de tekeningen en grafiek. Maar de tijd gaat verder. Buffet is nog jong. Foto's van hem doen vermoeden dat hij te gezond is om niet van zijn obsessies los te komen. In een reeks aquarellen naar stillevens blijkt de kleur al te zijn opge voerd. Iets van de scherpte van de lijn is zich gaan oplossen. De vormgeving veran derde weinig, dekt nog wel de niet altijd aangenaam te noemen inhoud, maar de noodzaak daartoe lijkt me minder sterk ge voeld in dit toch wel te zeer van één serie zijnde werk. Reisimpressies Een levendige tentoonstelling (die duurt tot 23 December) maakte de kunsthandel M. L. de Boer van reisimpressies in aqua rel, gouache of tekening door een vijftal uiteenlopende figuren vastgelegd. De reis impressie heeft voor de meeste schilders iets bevrijdends. Hij werkt meestal slechts op zijn ervaring, zich latende meevoeren door het nieuwe dat hij ziet, het nieuwe dat later als een ondervinding kan door dringen in werk van persoonlijker aard. De vaak aanwezige onopzettelijkheid in reisschetsen geven soms wel een zuiver beeld van de kunstenaar. De Hagenaar Kees Andrea koos Spanje voor een projectie van persoonlijk voelen. Hij is in staat zijn opgedane ervaringen la ter verder te verwerken in inderdaad boeiende schilderijen, die soms echter wel eens de openheid missen van de hier ver toonde aquarellen. Zijn stadgenoot Paul Citroen ging bewust op stap om van het hem nieuwe of het door hem niet dagelijks geziene te genieten om het het schone. Bij hun colega Jan van Heet valt het ten aan zien van de te Parijs gemaakte gouaches moeilijk te spreken van reisimpressies. Hij zit hier vaak, is hier thuis in een hem eigen omgeving. Spanje moet hem direct al bijna evenzeer vertrouwd zijn geweest. Zijn inzending, sterk van toch bezonken kleur overtrof zijn verwachtingen bij deze in de Hollandse Aquarellistenkring zo bij zondere figuur. De puurste aquarellist in dit gezelschap is Johan Buning. Ieder jaar trekt deze zo typische Hollandse schilder er enige keren voor enkele weken op uit. „Tekenaar" door Dick Elffers Ditmaal was het naar het nabij Maastricht gelegen witte Belgische dorp Canne. Werk van Elffers Tot 14 December stelt tenslotte Magda- lena Sothmann schilderij en tekeningen en litho's van Dick Elffers ten toon. Elf fers is vooral bekend als ontwerper van affiches, van interessante en fraaie gra fische experimenten. Ook in andere vor men van gebonden kunst verwierf hij te recht naam. Lange tijd deed hij als vrij schilder minder van zich spreken, maar zat blijkbaar intussen niet stil. Na zijn affiches, waarvan de harde kleur mij per soonlijk hinderde en de vormgeving me wel eens te zeer van een handig moder nisme leek, waren deze schilderijen door de kleur een verrassing. Evenals door veel zijner tijdgenoten is door Elffers het ex- pressionnisme, dat in aanleg vooral een in tuïtief ontladen was, als een stijl aanvaard. Sommige zijner doeken hebben enigszins decoratieve, bijzondere kwaliteiten. Voor al de schilderijen „Hortus" en „Bouquet" zijn zeer fraai. Elffers beheerst uitstekend de effecten van de verf, die een interes sante speling van glanzend en dof ver toont, een speling die toevoegt aan de kwaliteit van sommig werk. In het zwart wit toont Elffers zich uiteraard een er varen artist. BOB BUYS Het stoffelijk overschot van de heer P. Heeremans in leven technisch hoofdambte naar bij het gemeentelijk vervoerbedrijf te Breda, die Vrijdagmiddag bij de ontplof fing in de spoelkamer van het gemeente lijk vervoerbedrijf aldaar om het leven is gekomen, zal Dinsdagmiddag omstreeks halftwee op het R.K. Kerhof Sint Barbara aan het Soendaplein in Haarlem-Noord ter aarde worden besteld. In Breda wordt de mis van requiem opgedragen. De werkzaamheden in het nieuwe gebouw van de Prinses Marijke School (Christelijk buitengewoon lager onderwijs) in Delftwijk in Haarlem-Noord zijn zover gevorderd, dat het Maandag op 19 December in ge bruik genomen kan worden. Op het ogen blik is de school gehuisvest in het gebouw van de Sophiastraat. De officiële opening zal in de loop van de maand Januari ge schieden. Van de afwezigheid der bewoners heeft men Zaterdag gebruik gemaakt door inbra ken te plegen in Bloemendaal, waarbij de buit bestond uit sieraden (gouden en zilve ren en juwelen). Door verbreking van een ruit heeft men zich in de loop van de avond toegang verschaft tot woningen in het Kin- heimpark en in Oosterduin te Aerdenhout. Laden en kasten zijn doorzocht en voor zo ver kon worden nagegaan zijn alleen sie raden verdwenen. Zondagmiddag omstreeks twee uur heerste er in de woonschepenhaven aan de over zijde van het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem een ongewone drukte. Een enkele thuisblijver die last had van de kou misschien uitgezonderd, had de ge hele bevolking van dit drijvende dorpje zich op een der voornaamste toegangswe gen verzameld, waar zij reikhalzend uit keek in de richting waaruit men blijkbaar zeer hoog bezoek verwachtte. Toen even over tweeën een auto in zicht kwam was dit het ogenblik, waarop de circa 70 kinderen van deze woonschepen haven reeds dagen lang met „vol-verwach- ting-kloppende harten" hadden gewacht en welke spanning zich ontlaadde in het aan heffen van het welbekende lied over de aankomst van de stoomboot uit Spanje. Even later stapte Sint Nicolaas, gevolgd door drie athletisch gebouwde zwarte as sistenten, op de weg om, even minzaam als altijd, de hem toegezongen liederen aan te horen. In een korte toespraak deelde de Sint mede, dat zijn reis van het verre Spanje naar dit Haarlemse deel van de Waarder- polder dit jaar mogelijk was gemaakt door het initiatief van enkele woonschepenbe woners en de medewerking van een aantal leveranciers. De Sint zeide het buitenge woon prettig te vinden, dat hij hierdoor in de gelegenheid was gesteld ook de kinde ren van dit afgelegen stadsdeel in hun eigen omgeving te kunnen opzoeken. Hierna begaf de Sint zich naar een dei- volgauto's, waaruit een schier onuitputte lijke voorraad zakken met versnaperingen kwam welke bijzonder snel hun weg naai de wachtende kinderschare vonden. Na deze gulle uitdeling brachten de Sint en zijn gevolg aan iedere woonark een be zoek, welke visites uiteraard gepaard gin gen met woorden van goedkeuring dan wel van vermaan. Tijdens een van de bezoeken liet de Sint zich ontvallen, dat ook hij en kele nog niet vervulde wensen op zijn ver langlijstje had staan. Zo zou hij o.a. graag een beter begrip van gemeentewege onder vinden voor de moeilijke omstandigheden, waarin de bewoners van dit woonschepen- complex sinds jaar en dag verkeren. Het ontbreken van een goede veerdienst over het Spaarne tussen deze op het ogenblik 62 woonarken omvattende gemeenschap en de eigenlijke stad Haarlem wordt danig gevoeld. Overdag is het overzetten door middel van een roeibootje niet alleen niet toe reikend maar ook gevaarlijk. Bovendien is het voor de bewoners, die er enigszins frequent gebruik van moeten maken, een kostbare geschiedenis. Des avonds na zes In het Sportfondsenbad te Haarlem heeft de Haarlemse zwemvereniging „De Water vrienden" Zondagmiddag haar jaarlijks Sint Nicolaasfeest gevierd. Met een opmars van de jeugd onder tromgeroffel van „De rode bandeliers" en een welkomstwoord van mevrouw R. SchraaMusch werd het feest ingezet. Zowel in het diepe als in het ondiepe bassin werd de jeugd met spelletjes bezig gehouden. Een intermezzo, dat vele lachsalvo's ontlokte, was het opkomen van een niet echte Sinterklaas. Het hoogtepunt van de middag was natuurlijk de glorieuse intocht van Sint en zijn knecht, die met milde hand versnaperingen uitdeelde en lange tijd aanwezig bleef om de kinderen in het water gade te slaan. Bij zijn afscheid sprak de Sint hierover dan ook zijn vol doening uit. Het programma werd afge wisseld met ballon-springen en figuur- zwemmen. Tenslotte kwam heel de kinder schare bij een appeljacht in het water. De leerlingen van de Hartenlustschool te Bloemendaal zijn de laatste weken druk in de weer geweest en hebben gezorgd, dat kinderen, die verblijven in het RK kinder huis „Vinkennest" te Velsen vanavond prettig feest kunnen vieren. Tweehonderd geschenken zijn gemaakt en vanmorgen in Velsen bezorgd, zodat de uitdeling in de loop van de dag kan geschieden. Deze in zameling is een onderdeel van de VARA- speelgoedactie. Vanmiddag is er feest voor de leerlingen van de Hartenlustschool in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Aan dit feest werkt mee het schoolorkest onder leiding van de heer P. Krabbendam. Het orkest zal vanmiddag om halfvijf in het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem zijn. waar het in de hal van de kinderafdeling Sint Nicolaasliedjes zal spelen. De heer K. Günther, candidaat-notaris te Haarlem, is bij Koninklijk besluit benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Gravenhage, ter standplaats Warmond. De heer Günther is in 1910 te Haarlem ge boren en werd in 1934 candidaat-notaris. Enige jaren was hij als zodanig te Amster dam werkzaam. Na de bevrijding was de heer Günther verbonden aan het agent schap van het departement van financiën te Amsterdam, waarbij hij meewerkte aan de oprichting van het Grootboek 1946 ten behoeve van de geldsanering. In 1951 werd hij candidaat-notaris op het kantoor van notaris A. W. Voors te Heemstede. De heer Günther zal op 1 Januari a.s. zijn nieuwe werkkring te Warmond aanvaarden. Het Leger des Heils te Haarlem is voor nemens voor velen een prettig Kerstfeest te bereiden en hoopt, dat stadgenoten het streven zullen steunen. Een zo groot mo gelijk aantal behoeftige gezinnen zal een levensmiddelenpakket worden aangeboden. Een aantal kinderen, dat anders geen deel aan de Kerstvreugde zou hebben, wordt een feest aangeboden. Eenzamen, ouden van dagen en zieken zullen niet worden vergeten. De kapitein van het Leger des Heils, da heer F. Dijkstra, rekent op een grote medewerking. Men kan op lijsten te kenen of een bijdrage storten op gironum mer 439221 van het Leger des Heils te Haarlem. uur is men zelfs voor het overzetten aan gewezen op vrijwilligers. Een belangrijk punt op zijn verlang lijstje achtte Sint Nicolaas een veilige speelgelegenheid voor de kinderen van deze woonschepenhaven. Op het ogenblik staan deze kinderen bij hun spel op de weg of langs de waterkant aan tal van ge varen bloot. Een speeltuin, hoe gering van afmetingen ook, zou voor het merendeel der woonarkbewoners een grote uitkomst zijn. Tenslotte sprak Sint Nicolaas de hoop uit, dat de wens van vele woonark bewoners, met name het bezit v^an een tuintje op de wal voor de teelt van wat groente en het verkrijgen van meer berg ruimte, spoedig in vervulling zal mogen gaan. Na alle daarvoor in aanmerking komen de woonschepen met zijn bezoek te heb ben vereerd, vertrok Sint Nicolaas met de stellige wetenschap ook bij de kinderen van dit min of meer geïsoleerde deel van Haarlem een diepe indruk te hebben ach tergelaten. Andere feesten Sint Nicolaas heeft Zondag bezoeken af gelegd in het Concertgebouw en in ge bouw Sint Bavo. De kinderen van de Excursie- en Sint Nicolaasvereniging „Haarlem" kwamen in het Concertgebouw bijeen en die van de leden van de afdeling Haarlem van de Katholieke Arbeidersbe weging in gebouw Sint Bavo. De jeugdige bezoekers ontvingen geschenken en in bei de zalen was voor een aantrekkelijk pro gramma gezorgd. Tweemaal heb ik nu de door Madame Ljoebov Egorova ingestudeerde versie van ae tweede acte van „Het Zwanenmeer" op muziek van Tsjaikofsky door het Neder lands Ballet zien uitvoeren: eerst enkele weken geleden in het daarvoor totaal onge schikte, want onvoldoende sfeer en accom modatie biedende Kurhaus te Schevenin- gen, vervolgens dezer dagen op het ruime toneel van Theater Carré in de hoofdstad. Van die eerste kennismaking heb ik geen verslag uitgebracht: een overhaaste pre mière, omdat er in de Haagse Kunstmaand een nieuwe aanwinst van het répertoire vertoond moest worden, terwijl men nog druk met de voorbereidingen van zulke veeleisende werken als „Giselle" en „Pe- troesjka" bezig was. Zelfs het décor was nog niet klaar. In Amsterdam stond het er wel: een zeer fraai achterdoek, geschilderd aan de Vrije Academie in 's-Gravenhage, met een paar versierde staketsels, die bo men moesten suggereren. Uit een oogpunt van dans-zonder-meer is er in deze vertoning veel te waarderen, maar het geheel bevredigt mij niet. Het is een hachelijke zaak dit werk, met zijn ro mantische stemming en harde virtuositeit, zonder een werkelijke prima ballerina als Odette, de tot zwaan betoverde- prinses, voor het voetlicht te brengen. Linda Ma nez voldoet technisch royaal aan alle eisen. Maar hier wordt meer gevraagd, namelijk een lyrische vertolking. In dat opzicht schiet zij tekort, hetgeen men mocht ver wachten, bedenkende hoe weinig zij nog steeds haar rol van „de coquette" in „La Somnambule" van Balanchine dramatisch uitspeelt. In afzonderlijk gepresenteerde duetten hindert dat niet of nauwelijks. Dan kan men genieten van haar charme, haar attaque en haar zuivere bewegingslijnen. In de complete zetting van dit geliefde frag ment mist zij (misschien voorlopig?) het creatief vermogen. Het is met dergelijke klassiek geworden werken achteraf altijd moeilijk te bepalen, welke reproductie het meest aan de oor spronkelijke choreografie (van Ivanov in dit geval) beantwoordt. Iedereen beweert dat zijn of haar versie de authentieke is. Die welke Jack Carter voor het Ballet der Lage Landen na zorgvuldige documentatie enscèneerde, verschilt nog al sterk van die welke Madame Egorova uit eigen ervaring in het vroegere St. Petersburg aan het Ne derlands Ballet doorgaf. Beschikte het laatstgenoemde gezelschap over iemand met toereikende regiekwaliteiten, ik ben er haast zeker van dat men deze zou prefe reren, mede omdat Carter zich enige vrij heden veroorloofde die stellig geen verbe teringen betekenen. Maar juist voor de versie van Madame Egorova is Linda Manez, die toch haar leerlinge in Parijs was, niet de geschikte danseres: het in opzet zo poëtisch ge suggereerde contrast tussen vrouwelijke weerloosheid en mannelijke bruutheid ver dwijnt door haar robuust optreden, waar van het corps de ballet de weerslag onder vindt. Dit is natuurlijk geen excuus voor het nogal slordige werk, dat soms in deze gelederen werd geleverd. Jaap Flier bewees ook als Prins Siegfried de grootse vorm, waarin hij op het ogenblik steekt. Hij ver diende de hem gebrachte ovatie tenvolle. Dat niet alle draaien even mooi uitkwamen, mocht men hem vergeven: het was deze avond zijn derde rol, doordat hij in „Les Sylphides" de zieke Aart Verstegen had moeten vervangen. Als de leidende zwanen waren Maria Huisman en Willy de la Bye zeker te loven. De dans van de vier zwa- nenmeisjes heb ik wel eens pittiger en exacter gezien. Een vraag bij wijze van aanbeveling: zou Joan Cadzow de rol van de zwanenkoningin Odette niet eens kunnen vervullen? Nog beter ware het misschien als het voorne men zou slagen Violetta Elvin te engage ren. Pas dan lijkt mij een conclusie over deze versie van de tweede acte van „Het Zwanenmeer" mogelijk. Wat de begeleiding betreft: ditkeer speelde het Kunstmaand- Orkest, versterkt met blazers van de Am sterdamse Politiekapel, onder leiding van Peter Rester, aanmerkelijk veel beter dan de „grote" orkesten, waarmee men zulke teleurstellende resultaten boekte. DAVID KONING Utrecht: Candidaatsexamen Rechten: J. J. van Iersel (cum laude), Geldrop; mej. A. M. C. H. van de Eerden, Den Bosch; I-I. J. Pos, Utrecht. Candidaatsexamen Muziekgeschie denis: mej. E. te Nijenhuis, Utrech. Docto raal examen Rechten: mevr. H. Th. J. M. Schmutzer, Luxemburg. Doctoraal examen Aardkunde: G. C. Brouwer, Utrecht. Doctoraal examen Geneeskunde: H. H. Berntsen, Almelo; W. Blokland, Utrecht; R. H. de Bruyckere, Sluis (Z.-Vl.)L. J. Dooren (cum laude), Arnhem; A. C. Drogendijk, Dordrecht; L. H. M. van Gorp, Dongen; mej. J. M. C. van Meeuwen, Utrecht; J. Th. K. G. Nievelstein, Eygelshoven (L.). BINNENLAND Culturele overeenkomst. Het Noorse parlement heeft de met Nederland en Zuid- slavië gesloten culturele overeenkomst goedgekeurd. Van Heuven Goedhart. De hoge com missaris der UNO voor de vluchtelingen heeft Zondag te Brussel verklaard; dat het Bureau voor Vluchtelingenzaken te Genève maatregelen heeft getroffen voor de be scherming van ongeveer 2.200.000 vluchte lingen, merendeels uit landen achter het „IJzeren Gordijn". Naar Den Helder. De matrozenopleiding van de Koninklijke Marine, die thans te Vlissingen is gevestigd, zal omstreeks half Januari worden overgeplaatst naar Den Hel der. De opleiding komt aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Auto gewonnen. De heer Ch. Hereman te Blaricum heeft de eerste prijs gewonnen van de Nationale Vei Hg Verkeers Actie voor de gezinnen. De directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer, heeft deze prijs, een auto, aan de prijswinnaar overgedragen. De heer Hereman is zeven maanden geleden uit Indonesië gerepatrieert. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de begroting van Verkeer en Waterstaat merken enkele leden op dat een teveel aan waarschuwingsborden langs de wegen de veiligheid niet vergroot; zulke borden maken dan immers geen indruk meer. In het algemeen, zo merkten verschei dene leden verder op, zal men bij het nemen van maatregelen meer moeten streven naar preventie dan naar repressie. Een van de beste middelen om ongelukken te voorkomen, achtten zij het invoeren van een eenvoudige wegcode, welke van over heidswege gesanctioneerd zou moeten wor den. De huidige wettelijke voorschriften zijn huns inziens te gecompliceerd en te onduidelijk. Moet de Wegenverkeerswet trouwens niet in haar geheel worden her zien? Men was algemeen van oordeel, dat ech ter ook repressieve maatregelen en de con trole door de politie nog belangrijk zullen moeten worden verscherpt. Regelmatige keuring van voertuigen kan tal van euvelen tegengaan. Wordt die keu ring, zo vroegen vele leden, inderdaad vol doende regelmatig toegepast? Zouden de klachten over onvoldoende controle van de politie op de rijkswegen, zo vroegen verscheidene leden, niet kunnen worden verminderd door het instellen van een vrijwillige verkeersbrigade? Met betrekking tot de bestrijding van het alcoholgebruik door degenen, die aan het verkeer deelnemen, werd er op gewezen, dat niet alleen tegen autobestuurders, doch ook tegen bromfietsers, gewone fietsers en zelfs voetgangers moet worden opgetreden. Ook de laatsten kunnen in dronkenschap grotegevaren voor het verkeer veroorza ken,^ bijvoorbeeld door plotseling over te. steken. Anderzijds kan ongetwijfeld de dronken automobilist door de snelheid van zijn voertuig groter gevaar opleveren dan de meeste andere weggebruikers. Wcgenverbeteriny De veiligheid op de wegen kan ongetwij feld worden vergroot door verbetex-ing van de wegen. Veel ongelukken zijn een gevolg van slippen. Verscheidene leden merkten op, dat wel op tal van plaatsen gewaarschuwd wordt voor slipgevaai-, doch dat het beter zou zijn de gevaarlijke bestrating te ver vangen door stroeve bestrating of het ge vaarlijke gladde houten brugdek een bitu mineuze oppervlaktebehandeling te doen ondergaan. Voorts leveren ook de korte stukken klinkerverharding, welke vooral in de opritten van bruggen en dergelijke voorkomen, gevaar op, omdat ze bij het invallen van vorst sneller glad worden dan de aansluitende wegvakken. Er zal ge streefd moeten worden naar spoedige ver wijdering van deze stukjes klinkerver harding. Voetgangers vogelvrij Algemeen was men van oordeel, dat er zo spoedig mogelijk een betere regeling moet komen ter bescherming van de voet gangers. Deze zijn in ons land, in tegen stelling tot tal van andere landen vrijwel vogelvrij Er zal een voorrang voor voet gangers moeten komen op als zodanig ken bare oversteekplaats' maar daartegen over zullen de voetgangers dan ook moeten nalaten om op korte afstand van die plaat sen daarbuiten over te steken. Kan de minister mededelen, hoever de voorberei ding van zulk een regeling thans gevor derd is? In de afgelopen nacht is in huize „Wild hoef" te Bloemendaal in de ouderdom van 84 jaar overleden ds. F. S. Knipscheer, emeritus-predikant der Hervormde Kerk. De thans overledene is op 14 Februari 1871 geboren en deed in 1898 zijn intrede als predikant bij de Hervormde gemeente te Akersloot. In 1903 vertrok hij naar Grost- huizen en in 1911 naar Zaltbommel, waar hij in Februari 1936 bij het bereiken van de leeftijd van vijfenzestig jaar, het predi kantsambt neerlegde. Sedert eind 1948 woonde ds. Knipscheer in „Wildhoef" te Bloemendaal. De teraardebestelling is be paald op Donderdag 8 December om elf uur op de algemene begraafplaats te Bloemen daal. HAARLEM, 3 December 1955 BEVALLEN van een zoon: 2 Dec T. Feringa—Broekhuis; M. M. Bouterse—van der Weele; C. W. Groenewoudvan den Oosterkamp; T. C. Makkinga—van Loon; M. G. E. Roozekrans—Bijman; A. A. P. de Rui ter—Jacobs; R- M. Vrolijk—van F,Island. BEVALLEN van een dochter: 1 Dec., A. A. van Anger'en—Broekman; 2 Dec., F W. de Boer—Loois; J. A. Verhoeff—van Eiik. OVERLEDEN: 30 Nov., J. van den Heerik, 67 j., Obistraat; 1. Dec., C. M. Korteweg, 47 j., Tuinwijklaan; E. J. C. Paats—Karten, 75 j„ Gedempte Schalkburgergraeht; A. H. Kuijper, 81 j., Westerhoutpark; 2 Dec., E. Bouwhuis, 57 j.. Staringstraat; A. de Leeuw. 60 j., Prinsessekade; J. de Prie—Libert, 85 j., Kamperlaan; R. J. M. Möller, 22 d., Prins Mauri tslaan.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8