ZE VEN DA GEN HAARLEM Bijna drie millioen gulden aan vermakelijkheden Verdedigend rijden betekent veiligheid in het verkeer DE STILLE WEG NAAR DE STILLE ARMEN Rechtbank behandelde reeks diefstallen in Stoops bad Zeventig procent daarvan komt in de kasregisters van de bioscopen Kopergieter en opkoper stonden terecht De „Nederland" Waar komen die agenten toch zo vlug vandaan Bijzondere faculteit op neoreligische basis De tol, die uitgaand Haarlem betaalt Oprichtingsvergadering ,,d' Oprechte Amateur" Kerstfeest bejaarden Sint Nicolaas-feest bij speeltuin „Frans Hals" Van mensen en dingen ondeir de Damiaatjes Reizen per programma Boeke( n)rij Kienen en dansen VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ook. aan de plezierige dingen des levens is vaak nog een bittere bijsmaak. Een spre kend voorbeeld daarvan vormt de ver makelijkheidsbelasting: zelfs in de spaar zame uren van genoeglijke verpozing blijft de fiscus ons z'n gezelschap opdringen en vóór en aleer aan deze moloch is geofferd, kan men in ons goede vaderland niet van een openbare vermakelijkheid genieten. Veel goeds is er over deze belasting dan ook nog niet gesproken wat trouwens evenzeer voor de meeste andere heffingen geldt maar toch zijn de vermakelijk heidsbelasting en haar opbrengsten sterk typerend voor de bevolking van een stad of een streek. Gaan de mensen in een be paalde gemeente veel uit? Wat besteden zij als zij uitgaan? En welke vermakelijk- kunnen de gemeentebesturen heffen: een plaats zijn bovenal de voetbalwedstrijden de „publieke vermakelijkheid" der bevol king, elders worden verhoudingsgewijze meer bioscopen bezocht. Gespecificeerde détailcijfers van de vermakelijkheidsbelas ting leveren een opmerkelijke bijdrage tot het inzicht in de karakteristieke voorlief den van de bevolking in een bepaalde stad. De vermakelijkheidsbelasting is een ge meentelijke heffing. Zij steunt op artikel 277 van de gemeentewet, dat luidt: Be halve de belastingen waarvan de heffing krachtens bijzondere wetten geschiedt, kunnen de gemeentebesturen heffen: ene belasting op toneelvertoningen en andere vermakelijkheden. En daarmede worden dan opvoeringen van klassieke drama's, nobele symfonie-concerten en tentoonstel lingen van uitzonderlijk-kunstzinnige be tekenis in één pot gegooid met bokswed strijden en derde-rangs cabaret, om van tingel-tangels en dergelijke nog maar te zwijgen. Lijden aan uithuizigheid Het „uitgaan" is een typisch aspect van de „uithuizigheid" waaraan de moderne stadsbevolking blijkt te lijden, want het is opmerkelijk maar aan de hand van de cijfers onomstotelijk vast te stellen: hoe groter de stad, hoe méér er wordt „uit gegaan". Uiteraard oefent ook het vreem delingenverkeer zijn invloed uit op het be zoek aan vermakelijkheden maar de levens stijl van de plaatselijke bevolking is toch de beslissende factor. Het veelvuldig uit gaan is onmiskenbaar een grote-stads- allure. Blijkens recente gegevens, die verzameld en gepubliceerd zijn door het CBS, werd in het laatstverlopen jaar in Nederland aan het bezoek van vermakelijkheden niet min der dan 114 millioen(!) gulden uitgegeven, waarvan 67 millioen of bijna 60 pet aan bioscoopbezoek. I Voor de elf grote steden, met een in wonertal boven 100.000, belopen deze be dragen resp. 62 en 39 millioen. Hier slokt het bioscoopbezoek dus zelfs 64 pet van het totaal op. In Haarlem werd in een jaar ty'ds 2,8 millioen aan het bezoek van vermakelijk heden besteed, waarvan nagenoeg 2 mil lioen dat is dus 70 pet! aan bioscoop bezoek. De Haarlemmer blijkt dus wel bij uitstek film-minded. Alleen in Eindhoven besteedt men relatief nóg meer voor de bioscoop, n.l. 72 pet. De meeste andere ste den hebben een percentage van 62. Enkele jaren geleden, in 1951, toen in Haarlem in totaal bijna 2,5 millioen aan het „uitgaan" werd besteed, wisten de bio scopen nog slechts op 66 pet van het totaal beslag te leggen. Aan deze verschuiving ten gunste van de bioscopen hebben alle andere vormen van vermakelijkheden hun deel moeten offeren. Per jaar blijkt „de" Haarlemmer 10 a 11 maal „naar de bioscoop" te gaan. Wie bij zich zelf te rade gaand dit aantal keren laag mocht vinden, bedenke dat de sta tistieken alle Haarlemmers meetellen, vol wassenen én kinderen, pas geboren zuige lingen zowel als de besjes van onze hofjes, zieken, bedlegerigen enz. enz. „De" Hage naar evenwel gaat 12 maal bioscoopwaarts, „de" Amsterdammer zelfs 14 maal. Na tuurlijk trekken de Haarlemse bioscopen ook bezoekers uit de omtrek maar die fac tor laat zich ook in andere centra gelden. Hoezeer de bioscoop in het uitgaan de beheersende rol speelt, blijkt uit het vol gende: terwijl dus „de" Haarlemmer ge middeld ééns in de vijf weken een film gaat zien, bezoekt hij slechts eenmaal in de twee jaren de schouwburg en gaat hij nóg spaarzamer een concert beluisteren, terwijl hij ééns in het half jaar een mu seum bezoekt öf een uitvoering van het dilettantentoneel e.d. Éénmaal in de acht maanden gaat hij dan nog eens in de eigen stad een sportwedstrijd zien. Voor dit alles betaalden de Haarlemmers in een jaar tijds 573 mille aan belasting en wel 427 duizend gulden via de bioscopen, 28 mille door sportwedstrijden, 29 mille- via het beroepstoneel, 17 mille door het con certbezoek en 72 mille via het bezoek aan Zoals reeds gemeld zal Maandagavond in de Kroonzaal van Brinkmann aan de Grote Markt de oprichtingsvergadering worden gehouden van de afd. Kennemer- land van de Stichting ,,d' Oprechte ama teur". Het ligt in de bedoeling, dat niet slechts verenigingen, maar ook amateurs buiten verenigingsverband do' het lidmaatschap dezer stichting in de gelegenheid worden gesteld van hun talenten op het gebied van zang, voordracht, toneel, dans en muziek naar buiten te doen blijken. Daartoe zal de Stichting een aantal selectie-avonden or ganiseren. De beste deelnemers komen in aanmerking voor een optreden voor de AVRO-microfoon. Daarnaast hoopt men op te treden in ziekenhuizen, sanatoria enz. De uitvoeringen zullen niet alleen te Haarlem worden gegeven. De organisato ren zullen naar gelang het aantal mede werkenden uit plaatsen buiten Haarlem, ook uitvoeringen projecteren in bijvoor beeld Beverwijk en IJmuiden. Alleen de oprichtingsvergadering wordt in Haarlem belegd. musea en het z.g. verenigingsvermaak. Per hoofd der bevolking was dit in totaal dus bijna f 3,50, terwijl de Hagenaaar op deze wijze f 4,50 en de Amsterdammer zelfs f 5,20 aan de fiscus offerde. Mevrouw H. G. Hessen-Heek heeft vorig jaar een Kerstfeest gehouden voor bejaar den woonachtig in de complexen van wo ningen voor ouden van dagen der gemeente Haarlem. De belangstelling was bijzonder groot en de ruimte in het gebouw aan de Berken straat in Haarlem-Noord was niet toerei kend genoeg. Daarom was het noodzake lijk andere maatregelen te treffep. Me vrouw Hessen heeft contact opgenomen met het Leger des Heils, dat plannen heeft op Donderdag 22 December in het Concert gebouw een Kerstfeest voor bejaarden te houden. Kapitein Vons van het Leger des Heils verklaarde zich bereid de bejaarden uit de gemeente-complexen uit te nodigen, zodat het Kerstfeest toch doorgaat en wel in het Concertgebouw. De afdeling „Frans Hals" van het Haar lems Speeltuin Verbond hield Woensdag een Sint Nicolaasfeest voor ongeveer drie honderd kinderen in het Krelagehuis in Haarlem. Er werd een aardige circusfilm vertoond, die door een explicateur van commentaar werd voorzien. De jeugd amu seerde zich uitstekend. Voor de kleintjes is er Zaterdag een St. Nicolaas-feest in het clubhuis aan de Berkheidestraat in Haarlem. WEENSE IJSREVUE. Ook dit seizoen zal het gezelschap van de Weense IJsrevue naar Den Haag komen. Op de HOKIJ zal het van 9 tot en met 29 Februari onder de titel „Alles wat je wenst" een geheel nieuwe show opvoeren. Gedurende de maanden Juli en Augus tus van dit jaar werd een reeks van per soonlijke bezittingen ontvreemd uit de kleedhokjes in Stoop's bad, waaronder eni ge horloges en een portemonnaie. De ver dachte van deze diefstallen, een negentien jarige kopergieter, stond Donderdagmor gen voor de Haarlemse rechtbank terecht. Hem was de diefstal van een horloge en van een portemonnaie uit de kleedhok- Verkeersveiligheid en verkeersongelukken zijn de twee polen deze week, waartussen „Zeven Dagen Haarlem" tot stand kwam. Bijna overal ter wereld bezint men zich tegenwoordig op mogelijkheden om die twee tot elkaar te brengen. In Amerika doet sinds enkele dagen de leus opgeld: „Winter time, drive defensive"; het „verdedigend rijden" acht men daar de eerste en de beste mogelijkheid om het aantal ver keersongelukken te verminderen. De oplossing ligt in de weggebruikers. Verkeerstekens zijn maar lapmiddelen. Lap middelen voor het gebrek aan verantwoordelijkheid bij de weggebruiker en lapmiddelen voor verkeersonveilige wegen. De „vanzelfsprekende weg" noemt men inet een lelijke, term de weg, die zo is aangelegd dat de gebruiker ervan bijna automatisch de juiste gebruiksmethode volgt. Het circuit bij Utrecht is er een voorbeeld van. Maar om „van zelfsprekende wegen" te.krijgen, zou men in Nederland zo veel moeten wegbreken, dat het land door een oorlog ge teisterd zou lijken. Bij de Nederland NV, Fa briek en Handelsbureau aan het Donkere Spaame te Haar lem, heeft men in een zeer korte tijd ons zoveel verkeers tekens laten zien, dat er geen „weg" meer uit te bekennen viel. De „Nederland" maakt namelijk verkeerstekens, 123 soorten want zoveel bezit het Wegenverkeersreglement er. Een verkeersteken is een sym bool, maar het is ook een ding dat uitermate vakkundig ge maakt moet worden om meer dan slechts enkele jaren stand te houden. Bij de Nederland hebben wij een 3000 exempla ren gezien en we waren daar na een uur ongeschikt om welk verkeersteken dan ook te be grijpen. Het bedrijf bestaat nu 31 jaar en het maken van ver keerstekens is slechts een on derdeel van het brede produc- tieveld. De fabriek maakt bij voorbeeld ook lichtmasten; binnenkort zal de 200.000ste ergens in Nederland worden opgesteld. (Op de weg Haar lemAmsterdam staan er on geveer 450dit ter vergelijking). De fabriek fabriceert vanaf huisnummerbord'jes tot vol ledig automatische verkeers- rege laars. Regelmatig brengen ver- keersdeskundigen van de fa briek ideeën uit het buitenland mee, die zij in Nederland „ge wettigd" proberen te krijgen. Onlangs stond in Haarlems Dagblad/OprechteHaarlemsche Courant een artikel over de Hora Belisha-bakens voor voetgangers, die door de „Ne derland" worden vervaardigd. Toen wij bij de „Nederland" waren, vertrokken juist enke le leden van de Hamburgse verkeerspolitie, die zich op de hoogte waren komen stellen van de verkeerstekens die het bedrijf vervaardigt. De verkoopleider de heer Van Eldik vertelde, dat hij het liefst de hele „verkeers- regelarij" teruggebracht zou zien tot een simpel tien-ge boden systeem, maar zolang de verkeersmentaliteit van de Nederlandse weggebrui ker gericht blijft op eigen belang en dat eigenbelang blijft betekenen „hoe kom ik zo snel mogelijk van het ene naar het andere punt" ziet Van Eldik geen mogelijkheid voor een simpeler wegcode. Zoals zovelen roemt hij ook de Engelse weggebruiker, wiens hoffelijkheid model zou kunnen zijn voor elke buitenlander. „Men geeft zo dikwijls de schuld aan oude verkeerson veilige stadskernen", zegt de heer Van Eldik, „maar meestal zijn die zo benauwd dat men toch wel voorzichtig rijdt". Een groot gevaar acht hij de grote wegen, die in stadsker nen uitmonden. „De automo bilist mindert vaart van 100 tot 60 kilometer en dat lijkt voor hèm dan een rustig vaartje, maar voor elke anders weggebruiker is 't een uiterst grote snelheid". Zolang de Ne derlandse mentaliteit niet verkeersveilig staat, en dat betekent eigenlijk: altijd op rood staat, op gevaar, zal de Nederland wel voortdurend duizenden verkeerstekens moeten blijven vervaardigen. Verkeerstekens zijn eigen lijk aanvallers van weggebrui kers, die niet verdedigend rijden Dat de stille armen uw hulp zouden vragen is natuurlijk niet waar, maar daarom heb ben zij die hulp niet minder nodig. Hun stil-zijn is juist de reden van de jaarlijkse actie. Zij profiteren namelijk niet van de vele mogelijkheden tot hulp, die voor de armen be staan, waarvan het gebrek en de ontbering niet meer ver borgen te houden waren. De stille armen kunnen dat wél, hun ontbering is door vier wanden omsloten. Misschien is hun armoede nog sterker ge kluisterd: namelijk in de geest Er is kortsluiting lussen weg en weggebruikerer is een ongeluk gebeurd. Bij de inspecteur van dienst op het politicbureau gaat de telefoon. Het publiek, de Ongevallen- dienst of een agent meldt het ongeval. Wat gebeurt er nu verder? Nu komen de „Raad", ofwel de „agent aan een touw tje", de VOD en de TOD in actie De „Raad" is de Radiowagen, die voortdurend van 's mor gens zeven tot 's avonds elf uur door Haarlem rijdt. Deze wagen staat steeds in telefo nisch contact met de inspec teur van dienst, die bij een melding onmiddellijk de wa gen naar de plaats des onheils dirigeert. De „Raad" is de vooruitge schoven post van het politie apparaat. Er zijn twee agenten in. Deze mannen krijgen zeer moeilijke karweitjes op te knappen, dikwijls ook moeten zij als „psycholoog" optreden bij burenruzietjes. Andere ke ren moeten zij een hevig ge vecht beëindigen. Dan weer moeten zij mensen gaan ivaar- schuwen, dat een familielid zojuist bij een verkeersongeval is omgekomen. Zij moeten dikwijls eerste hulp verlenen als de toestand van een slacht offer onmiddellijk optreden noodzakelijk maakt. Zij zijn dan ook gediplomeerde EHBO- ers. In hun wagen hebben zij een blusapparaat, geneesmid delen en eerste hulp-kist, een zuurstofkoffer - die al vele malen dienst heeft gedaan om slachtoffers van gasverstik- king het leven te redden -, verkeerslampen, een schep en een dreg. Deze mannen moe ten aan uiteenlopende en hoge eisen voldoen. Het is dus deze wagen die op de plek van het onheil aan komt. De twee mannen melden aan de inspecteur de aard van het ongeluk en regelen het verkeer, helpen-de gewonden. De inspecteur verneemt dat het ongeluk ernstig is en stuurt de Verkeers Ongevallen Dienst, de VOD, en de Techni sche Opsporingsdienst, de TOD De VOD heeft een mobilo foon, een taplinmeter om de remcapaciteit te meten, een loado-meter voor het meten van wieldruk en gereedschap van de meest uiteenlopende aard. Ook de mannen van de VOD zijn EHBO-crs. De wa gen staat steeds startklaar in de garage van het politiebu reau. Do mannen „korten" hun wachttijd met het uitwerken van processen-verbaal van vo rige ongelukken. Deze stukken beslaan zo'n vijftien pagina's, vergezeld van een nauwkeu rige situatie-tekening. In de VOD zitten zes agenten. Zij meten de situatie van het ongeluk op, horen de getuigen, onderzoeken de toedracht van het ongeval. Inmiddels zijn de mannen van de TOD aan het fotograferen. Deze moeten technisch grondig onderlegd zijn. Zij moeten verklaringen van bestuurders over weige ringen van auto-onderdelen onmiddellijk op hun juistheid kunnen onderzoeken. Zij moe ten gehard zijn. Zij zien de gruwelijkste verminkingen, moeten veelal secties meema ken. Zo gaat het bij een ongeval. Wie zich afvraagt waar altijd in een oogwenk al die agenten vandaan komen, weet het nu. Misschien weet hij nu ook, dat die politiemannen, geen harde maar geharde mensen, een taak vervullen die verre van benijdenswaardig is en uiterst verantwoordelijk. Van zeven uur 's morgens tot elf uur 's avonds staan voortdu rend drie auto's met gecon centreerde agenten in dienst van de weggebruiker: maar het zijn óók aanvalsauto's. Namelijk tegen de weggebrui ker die zijn verantwoordelijk heid niet kent. De afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging en van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling hebben weer blijk gegeven van hun actieve aanwezigheid met de uitgaven van hun programma's voor de komende maanden. De leden van de „Natuurhis torische" krijgen hedenavond de heer Houtman uit Hoorn op bezoek die voor hen in café restaurant Brinkmann zal spreken over „Insecten, bron van studie", welke lezing hij zal illustreren met lichtbeelden en demonstratiemateriaal. Over het Amsterdamse Bos kunnen de leden meer vernemen op Maandag 16 Januari, eveneens in café-resturant Brinkmann, als de heer P. W. Brander van dit bos zijn nieuwe kleurenfilm zal vertonen. Op Zondag 22 Januari geldt weer de raad „brood en kij kers mee" want voor die dag staat er een vogelexcursie naar de haven en de Zuiderpier van IJmuiden op het programma en op Woensdag 1 Februari vertelt Jan Bakker over de K.N.V.V.-reis naar Tirol en Voorarlberg, waarvan hij te vens fraaie kleurenopnamen zal laten zien. Deze avond, die gehouden wordt in de aula van HBS-B, wordt georganiseerd in samenwei'king met de afde ling Haarlem van de Oosten rijkse Alpenvereniging. Voorts zal in de loop van Februari of Maart nog een „Corsica-avond" gehouden worden waarop de plaatjes en films getoond wor den, die op de Corsica-avond van 17 November niet aan bod zijn gekomen. De leden van „Het Instituut" kunnen na een gezellig Sinter klaasweekend, 10 en 11 Decem ber, op „Banjaert" in Wijk aan Zee, op Woensdag 14 December genieten van een kamermu ziekavond verzorgd door het echtpaar Hesmerg, dat dan in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum werken van onder anderen Handel, Mozart en Beethoven zal spe len. Speciaal voor de dames volgt op Vrijdagavond 16 December een voorlichtingsavond van de Voedingsraad onder het motto „Voeding en techniek". Dit maal in het wijkgebouw aan de Molenaerstraat. Ten gerieve van de Sant- poortse leden komt op Dinsdag 20 December de heer A. Viruly naar restaurant Böhm in Sant poort waar hij zal spreken over zijn boek „De zee en de overkant". Tenslotte kondigt het programma aan dat Willem van Iependaal op Dinsdag 10 Januari voor groep Noord komt vertellen over zijn boek „De van hen, die de armoede niet openbaar willen lijden. De jaarlijkse actie voor de stille armen doorbreekt die intimi teit van het lijden voorzichtig; er wordt niet over namen ge sproken; er wordt geld ge bracht. Jaarlijks worden er aan onze kantoren vele sommen gelds gebracht. Ook dit jaar is de actie weer krachtig gestart. Maar nu gebleken is dat de Sint Nicolaas-aankopen een record geworden zijn, nu ver moed wordt dat ook de Kerst aankopen een toppunt zullen bereiken, is het gerechtvaar digd een record te verlangen voor de Stille Armen-actie. Heviger dan in slechte tijden is voor de Stille Armen het leed in tijden, die voor ieder een voorspoed schijnen te brengen. Wij blijven aansporen voor deze actie, dat weet u. Zolang zij duurt zult u op deze plaats in deze rubriek weke lijks een aansporing aantref fen. Laat u aansporen. Het gemak om het erbij te laten is even groot als het voor de stille armen moeilijk is de ar moede voor zichzelf te houden. Deze week doen wij een bij zonder beroep op alle Haar lemse verenigingen, clubs, ge zelschappen en alle grote en kleine gezelligheidsorganisa ties - waarvan vele jaarlijks hun bijdrage reeds in de actie- kas stortten - om een bedrag beschikbaar te stellen. Zij die het ook vorige jaren deden vragen wij om méér - wie zal dat schaamteloos vinden? -; zij die het nog niet deden we ten de weg. commissaris kan me nog meer vertellen". Voor de leeszaal van de Stads bibliotheek zijn aangeschaft: Romans: De Bruyn: Tekens in steen; Henrey: De kleine Made leine; Janssen: De lange schaduw; Shute: Land in de verte; Faulkner: A fable; Holmes: The professor at the Breakfast-table; Hordequin: Le Temps des Cerises; Simenon: Mai- gret et l'lnspecteur Malgracieux: Cham son: Oude wegen en jonge mensen: Doss: Aan kinderen geen gebrek; Frequin: De man die ach ter bleef: Ruark: Iets van waarde: Savers en Eustace: Documenten in de zaak-Harrison; Van der Wal: Waterloze wolken; Marquand: It's loaded Mr. Bauer: Wyndham: The kraken wakes; Rode: Les passion- nés modestes. Ontwikkelingsboeken: Thibon: De huidige crisis van de liefde; Parrot: Óp zoek naar een verzon ken wereld; Het vraagstuk van de winstdeling; Oosterwijk: De ge meente-secretaris; Von Koerber: Verirrte Jugend: Van Hemert: Ta pisseriewerk; Van Schaik-Willing: Ondanks alles: Auricoste: Bour- delle; Van der Lugt Melsert: Raad voor rederijkers; Heerkens: Over schoolmuziek. Idem: Jazz: Lapier- re: Azië van Oost naar West; Col lis: De verovering van Mexico; Rothenberg: Copyright and public performance of music; De Jong: Claus Harms: De bevordering van het sparen, enz.: Von Laue: Ge schiedenis der natuurkunde; De Haas-Westerkamp: 't Is feest van daag; Braymer en Roe: Overwik- kelen van ankers en stators, in kleine motoren: Toxopeus: Storm nacht: Kruisinga: An introduction to the study of English sounds: Hammacher: Beeldhouwkunst van deze eeuw. (De schoonheid van ons land); Prévert: La pluie et le beau temps; Grünewald: Das Wunder des Isenheimer Altars; Metz: Het orkest onder de loupe; Manning: From Holst to Britten: Patterson: Dodemansvallei; Rudnicki: Lest we forget. De „Grote Houtstraat Ver eniging" meent dat haar leden middenstanders wel enige ont spanning na de Sint Nicolaas- drukte verdiend hebben. Zij zal daarom haar jaarlijkse kienavond (met dansje na) reeds op Dinsdag 13 December in café-restaurant Brinkmann houden. De kienlust is ook bij de le den van de Overijselse, Gel derse en Drentse vereniging „De Oosthoek" ontwaakt. Op Zaterdagavond 10 December nemen zij de kienplankjes ter hand in restaurant Dreefzicht. Volgens het programma krijgt een ieder die voor acht uur in de zaal is één plankje gratis en wie na het kienen nog blijft kan dan meedansen op de „bal- muziek van de Kruidnoten". Op dezelfde avond verzame len zich de leden van de volks tuinvereniging „Ons Buiten" in het gebouw van de speel tuinvereniging „Het Ooster kwartier". De opbrengst van deze kienavond komt ten goe de aan de kas van de reisclub van „Ons Buiten". Kennelijk is het na gedaan kienen goed dansen want ook hier volgt een dansje na. jes ten laste gelegd. De hokjes waren aan de achterzijde gesloten door een plank, die neergeklapt kon worden en dan tegelijk het openen van de deur onmogelijk maak te. De onderkant van deze deuren is echter op enige hoogte van de grond verwijderd, zodat de jongeman er met zijn arm onder door kon komen. Dat stelde hem in staat de plank omhoog te klappen, zodat hij de deur kon openen. In zijn requisitoir herinnerde de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, er aan, dat de jongeman reeds drie jaar in een opvoedingsgesticht heeft gezeten, hetgeen, naar hij zeide, blijkbaar niet veel heeft geholpen. Hij verzocht de rechtbank primair de zaak te schorsen om een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid van plaatsing in een jeugd gevangenis en secondair (indien de recht bank daartoe dus niet zou besluiten) vor derde hij een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan zes onvoorwaardelijk I en vier voorwaardelijk. De raadsman, mr. J. Jansonius, gaf daarentegen als zijn mening te kennen, dat het opvoedingsgesticht wél had geholpen, omdat de verdachte vele jaren daarna goed had geleefd en vooral goed bekend stond bij zijn werkgever. Ook de reclassering laat een zeer positief geluid over hem ho ren, zodat zijn cliënt naar zijn oordeel ze ker niet aan de jeugdgevangenis toe is. Hij vroeg een onvoorwaardelijke straf gelijk aan het voorarrest en een voorwaardelijke straf. Voorts verzocht hij de rechtbank over acht dagen uitspraak te doen, opdat er voor de jongen de mogelijkheid zou zijn om vóór de Kerstdagen weer in de familie kring te zijn. Dit werd door de rechtbank geweigerd en een daaropvolgend verzoek van de raadsman tot onmiddellijke invrij heidstelling werd eveneens afgewezen. De rechtbank zal op 22 December uitspraak doen. Vervolg: heling De jongeman had drie gestolen horloges voor een zeer luttele prijs verkocht aan een 30jarige Haarlemse opkoper, die ech ter volhield, niet vermoed te hebben, dat de horloges van diefstal afkomstig waren. Bij het verhoor zei de president, mr. H. J. Ferwerda, dat iedereen toch in zo'n geval kon vermoeden, wat er met de horloges aan de hand was. Hij achtte het half-bin- nensmonds praten van de verdachte een voorzorgsmaatregel van deze, om later al tijd te kunnen verklaren: dat heb ik niet gezegd. Óp de vraag van de president, waarom de opkoper zo'n kleur kreeg, ant woordde deze verontwaardigd: „omdat ik hier voor een leugenaar word gehouden", waarop de rechtbank en de officier van justitie in de lach schoten. De officier van justitie achtte opzet heling bewezen en verklaarde dat de opko per door zijn houding de jongeman had aangemoedigd om de reeks diefstallen voort te zetten. Hij wilde geen onmiddel lijke gevangenneming eisen, ofschoon nij meende dat het gevaar voor herhaling hier zeer groot was. Zijn eis luidde zes maan den. De raadsman van de verdachte, mr. H. Franze, achtte opzetheling zeker niet be wezen, omdat zijn cliënt veel tweedehands horloges opkocht en da omstandigheden er in dit geval niet naar waren om hem op de verdachte herkomst opmerkzaam te ma ken. De rechtbank ging hierop in raadka mer om zich te beraden over de vraag of de verdachte onmiddellijk gevangen dien de te worden genomen. Na haar terugkeer deelde zij mede dat zij op 22 December uit spraak zal doen. Religiologie, psychocuriëntie Haarlem zal weldra zijn eerste hoge school hebben, althans in de zin van ar tikel 149 van de Hoger Onderwijswet, en wel een bijzondere faculteit van de „Stichting voor Neoreligie", die Zondag middag 18 December om twee uur in de toneelzaal van Brintonann op de Grote Markt wordt geopend. Het staat volgens het genoemde artikel van de Hoger Onderwijswet aan ieder Nederlands onderdaan vrij een bijzon dere school van hoger onderwijs te ope nen, onder voorwaarde dat de oprichter daarvan vooraf kennis geeft aan het ge meentebestuur en aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met overlegging van reglementen en statuten. „Een sterke geloofsoriëntering op alle dingen van het leven laat nu eenmaal de beoefening der wetenschappen niet ongemoeid", aldus het bestuur in de aan kondiging. Op grond van het wetsartikel, dat hier mee rekening houdt, zal „thans deze nieuwe particuliere hogeschool der Stich ting voor Neoreligie haar bescheiden plaats gaan innemen in het academisch leven. Zij bevindt zich hierbij in het juiste gezelschap, immers ook bij haar gaat het om de principiële levensvragen. Meer dan een formele overeenstemming is dit echter niet, waar neo-religie juist geen godsdienstige benadering der din gen bedoelt, doch vanuit het algemene, wetenschappelijk geleide denken. Hoe dat precies zit en waarom desondanks tóch nog van religie kan, ja moét worden gesproken, is een kwestie op zichzelf", aldus het bestuur. „Beperken wij ons tot de verzekering dat het geenszins in de bedoeling ligt om kerkelijke geloofsstel lingen door andere, ermee concurreren de. te vervangen". Voorts wordt een uiteenzetting gege ven van de twee kanten van het onder zoek in neoreligische zin; de theorie, die „religiologie" wordt geheten en de prak tijk, die wordt aangeduid met het woord „psychocuriëntie". „Er ligt in besloten, dat we zowel met het een als met het andere nog maar aan het begin zijn", aldus het bestuur, „wij hebben er het wetenschappelijk beste verstand en het maatschapelijk diepst bewogen hart bij nodig". De opleidingen zullen een grotendeels extraneair karakter krijgen, met het ac cent op de thuisstudie. Reeds nu hebben zich studenten uit het buitenland aange meld (Zwitserland, Joegoslavië, Indone sië en Canada). Het decanaat der Bijzon dere Faculteit wordt gevestigd aan de Spruitenboschstraat 15 te Haarlem. De vestiging is overigens maar tijdelijk, want het volgend jaar verhuist de facul teit naar Amsterdam. Het openingspro gramma vermeldt onder meer een inau gurele rede van dr. Jac. van Essen als decaan der faculteit over het thema „Macchiavelli en Savonarola in de psy- choreligische benadering".

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13