Wethouder Geluk installeerde Haarlemse raad voor de jeugd 50 c, Foto-journalisten uit vele landen exposeren in „Arti" Op begroting 1956 is voor jeugdwerk uitgetrokken f 200.000 Diefstal en heling van zes fietsen Kamermuziek in de Renaissancezaal Duyvis' L1VORNO Mi Bloemendaal 10 Haarlemse rechtbank Weet U wat bloemen zouden zeggen, als ze konden spreken? Zang, viool, piano Uitspraak hof inzake transactie dweilen Plezierige vertoning ,De Deserteur" van THANS OOK IN TUBEN! Auditie voor organisten in de Grote Kerk J. van Straften 25 jaar bij het P.E.N. Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem Clematislaan krijgt nieuwe bomen Leerzame lezing van F. W. E. Smelik VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN F Met het uitspreken van de hoop, dat men in samenwerking er in de komen de jaren in zal slagen voor het jeugdwerk in Haarlem in de uitgebreidste zin be langrijk werk te kunnen verrichten, verklaarde de wethouder van Onderwijs, Licha melijke Opvoeding en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, tijdens een Donderdag avond in het Haarlemse Stadhuis gehouden bijeenkomst de raad voor de jeugd van de gemeente Haarlem voor geïnstalleerd. Zich tot de leden van de raad wendend zei de heer Geluk, dat hij verwachtte, dat zij een zeer belangrijke taak ten aanzien van het gehele jeugdwerk in Haarlem zullen gaan vervullen. Dank bracht hij aan hen, die het voorbereidend werk hebben verricht en aan W. van Liemt en ds. G. H. van de Woord, die als voorzitter en vice-voorzitter zullen optreden. De instelling van de raad voor de jeugd, die in de eerste plaats een adviserende taak zal hebben, houdt nauw verband met de opvatting zoals die in het algemeen in Nederland bestaat van de taak van de overheid ten aanzien van de jeugdzaken. Deze opvatting luidt namelijk zo, dat het jeugdwerk in zijn uitgebreidste vorm niet door de overheid zelf ter hand genomen wordt, maar aan de organisaties wordt overgelaten die uit de maatschappelijke groeperingen in onze samenleving voort komen. Rechtstreekse leiding door de over heid van het jeugdwerk dient naar sprekers mening te worden afgewezen. Dit betekent echter niet, dat de overheid zich zou moe ten onthouden van bemoeiingen met, het jeugdwerk, dat in zijn meest uitgebreide vorm wil zijn een aanvulling van de taak van gezin en school bij de vorming van de menselijke persoonlijkheid. De taak van de overheid zal in de eerste plaats zijn de materiële middelen te verschaffen die voor het werk van de organisaties nodig zijn en in verband daarmede een zeker toe zicht uitoefenen op het gebruik van deze materiële middelen. Daarnaast zal wel licht de overheid initiatieven moeten ne men op die terreinen waarvan zij meent dat leemten bestaan; doch ook daarbij zal zo veel mogelijk gepoogd moeten worden het werk zelf te doen uitvoeren door par ticuliere organisaties. Bemoeiingen voor Haarlem Voor wat Haarlem betreft kan worden opgemerkt, dat de bemoeiingen met het jeugdwerk zich eerst na de laatste wereld oorlog in belangrijke mate hebben ontwik- keld.Beperkten deze bemoeiingen zich voor de oorlog vrijwel uitsluitend tot het be schikbaar stellen van speeltuinen aan de speeltuinverenigingen en in een enkel ge val tot een subsidie van enkele duizenden guldens, na de oorlog zijn deze bemoeiin gen voor wat betreft de financiën uitge breid tot een totaalpost van meer dan 200.000.op de zojuist in behandeling genomen begroting, alsmede tot het be schikbaar stellen van verschillende ruim ten voor de uitoefening van het jeugd werk. Desondanks kan niet gezegd worden dat het jeugdwerk zich nu in voldoende mate kan ontplooien, op dit terrein liggen nog vele ongebruikte mogelijkheden en noden, waaraan in de komende jaren te gemoet gekomen zal moeten worden. Een van de nijpendste problemen is wel het tekort aan ruimte voor het jeugdwerk in het algemeen. De bestaande jeugdorgani saties zijn dikwijls gehuisvest in ruimten die met elke eis van behoorlijke onder brenging spotten. Door gebrek aan ruimte in het algemeen is het voor allerlei dien sten en bedrijven wel uitermate moeilijk deze jeugdorganisaties te helpen. Toch zal/ voor dit probleem een oplossing gevonden moeten worden. Het beperkt zich overi gens niet alleen tot een gebrek aan ruimte in gebouwen, maar tevens tot een gebrek aan ruimte in de natuur. In de nieuwe uit breidingsplannen moet in steeds sterkere mate rekening gehouden worden met de eis dat de jeugd, wil zij tot een normale ontwikkeling in staat zijn in een zich uit breidende stad, ruimte zal moeten hebben voor spel en ontspanning. Begrip voor nieuwe vormen De instelling van de raad voor de jeugd is naar sprekers gevoelen een uiting van begrip voor nieuwe vormen in de maat schappij. Bij het toenemen van de om vang van de taak van de overheid wordt het steeds moeilijker het juiste contact tussen overheid en burgers te onderhouden. De overheid zal zich op allerlei terreinen moeten doen bijstaan en voorlichten door diegenen, die op een bepaald gebied van de maatschappelijke werkzaamheden zich een zekere bevoegdheid en deskundigheid hebben verworven. Daarvan te kunnen profiteren in een geordend lichaam met een duidelijk omschreven taak en be staande uit vertegenwoordigers van de or- Wegens verduistering en diefstal ver scheen Donderdagmiddag een 25-jarige los werkman voor de Haarlemse rechtbank, die volgens de tenlastelegging een in huur koop gekochte fiets verkocht had en vijf fietsen ontvreemd en verkocht had. De officier van justitie verzocht de rechtbank primair een psychisch onderzoek te gelasten, zo niet, dan eiste hij een gecom bineerde straf van 8 maanden onvoorwaar delijk met aftrek en 4 maanden voorwaar delijk. De raadsman van verdachte, mr. R. Kalbflesch, zeide meer te voelen voor de gecombineerde straf, maar dan iets matiger. Een psychisch onderzoek achtte hij niet meer nodig omdat zijn cliënt al geruime tijd tegen zijn zin in een inrichting heeft geze ten, waar hij zich geheel niet thuisvoelde. Ook deze gaf te kennen, dat hij „nu zo zoet jes aan wel wist hoe hij in elkaar zat". Hij had één van de gestolen fietsen verkocht aan een 21-jarige loodgieter, die deze weer had doorverkocht aan een rijwielhandelaar. Beiden stonden na hem terecht. In het eerste geval verzocht de officier eveneens een psychisch onderzoek om te zien of de jonge loodgieter wellicht voor een herop voeding van een jaar in de jeugdgevange nis in aanmerking kwam. Subsidiair eiste hij drie maanden met tftrek. Ook de raadsvrouwe van deze verdachte, mr. S. Boekman, voelde meer voor de sub sidiair geëiste straf. Tegen de rijwielhandelaar, die al die fiet sen had gekocht, eiste de officier van justi tie wegens schuldheling twee maanden. Deze was, naar de officier zeide, veel te ge makkelijk geweest en door het feit, dat hij alles in zijn register inschreef achtte hij zich teveel gedekt. De rechtbank zal in deze drie zaken op 22 December uitspraak doen. ADVERTENTIE U zegt het met bloemenmaar... Ze zouden zeggen, dat U maar bitter weinig begreep van bloemen verzorging. Immers U koopt bloemen, U snijdt de stelen op de juiste wijze af. Dat is goed. Maar dan! Dan zet U ze in een vaas met schoon water. Méér niet. En dat is fout! Want bloemen hebben voedsel nodig! En dat doet U er niet in. Als U aan het water Chrysal snijbloemenvoedsel toevoegt, verlengt U de levensduur aanmer kelijk. Dan worden de bloemen veel mooier en het water blijft fris! Doe dit voortaan ook. U zult heel wat meer plezier van Uw bloe men beleven! Wat Pokon is voor kamerplanten, is Chrysal voor snijbloemen POKON FABRIEK - NAARDEN Wethouder D. J. A. Geluk wenst de heer W. van Liemt, voorzitter van de Haarlemse raad voor de jeugd, na de installatie in de ridderzaal van het Stadhuis geluk. ganisaties van een bepaald gebied in al zijn schakeringen is naar onze mening een juiste toepassing van democratie en ver deling van taken. De raad voor de jeugd zal voor zijn werkzaamheden als secretaris kunnen be schikken over de inspecteur voor de licha melijke opvoeding en jeugdzaken, of wel licht een door hem aan te wijzen ver vanger, en over het apparaat van de dienst voor lichamelijke opvoeding en jeugdza ken. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om deze dienst uit te breiden met een functionaris die zich meer speciaal met de jeugdzaken zal gaan bezig houden. Wellicht is het goed om bij deze instal latie een waarschuwend woord te laten horen omtrent de aanvankelijke resultaten van het werk van de raad voor de jeugd. Het zal zeker niet zo zijn, dat de verwach ting gekoesterd mag worden, dat binnen afzienbare tijd de grote problemen ten aanzien van het jeugdwerk een oplossing gevonden zullen hébben, 'daarvoor zijn deze problemen te moeilijk en is het ge hele terrein te onoverzichtelijk; wel mogen wij een matig optimisme aan de dag leggen omtrent de werkzaamheden die de raad voor de jeugd zal gaan ondernemen, aldus de heer Geluk. Steun aan overheid en jeugd De voorzitter van de raad, de heer W. van Liemt, heeft woorden van dank ge sproken voor de wijze, waarop de heer Geluk de leden geïnstalleerd heeft. Hij herinnerde er aan, dat in de ridderzaal vele malen „ja" gezegd wordt. Dat heeft hij eenentwintig jaar geleden ook gedaan en toen was het ,.ja" bestemd voor één partij. Wanneer hij thans „ja" gezegd heeft, betreft het de overheid en de jeugd in de uitgebreidste zin van het woord. Zowel aan de overheid als aan de jeugd geven de leden steun. Dank bracht de heer Van Liemt aan de leden van het college van B. en W. en van de gemeenteraad, die de instelling van de jeugdraad hebben voorbereid. Spreker gaf een toelichting op de taak, die de raad te vervullen heeft. Adviezen zullen worden verstrekt aan het college van B. en W. en ook kan de raad initiatieven nemen. Het gevolg zal zijn, dat het ge meentebestuur via de raad voor de jeugd geconfronteerd wordt met de zaken, waar mee de jeugd op het ogenblik te maken heeft. In het verleden heeft het gemeente bestuur reeds veel gedaan voor de jeugd beweging en met vertrouwen kan de toe komst tegemoet worden gezien. Voorts memoreerde de heer Van Liemt de ver houding van de raad tot de jeugdorgani saties. Daarbij dient niet alleen aan de nabije toekomst gedacht te worden, maar ook aan 1970 en later. Het Haarlems Comité voor Kamermu ziek gaf Donderdagavond in de Renaissan cezaal van het Frans Halsmuseum gelegen heid tot optreden aan de altzangeres Nel de Boer, de violiste Lida Langerveld en de pianiste Annie Schoen. Ploewel zij blijkbaar geremd werd door zenuwspanningen, liet de zangeres ons di rect kennis maken met een zangorgaan van mooi gehalte toen zij de avond met twee aria's van Handel begon. Een paar onbe heerste uitschieters werden waarschijnlijk veroorzaakt door plankenkoorts. Bij een volgende beurt - twee aria's uit cantates van Bach ging het beter met de beheer sing van de stem maar nu werd het een kwestie van musiceren en dit wilde maar niet best lukken. De zangeres zong, de vio liste speelde en de pianiste vervulde haar continuopartij, maar tot een harmonisch samengaan kwam hét niet. Vervolgens vertolktè de zangeres met haar begeleidster zeven „Chansons grises" van Reynaldo Hahn op teksten van Ver- laine: tere poëzie die door belangrijker componisten dan Hahn verklankt is, wat de waardering voor de onderhavige reeks maar al te zeer in de weg staat. Maar goed, een persoonlijk sterk doorleefde interpre tatie is altijd nog in staat de sfeer te wek ken die in het woord van de dichter ver vat is. Wij hebben daar echter vergeefs op gewacht; de levenwekkende sfeer wilde uit de monotonie niet loskomen, ondanks on miskenbare vocale kwaliteiten en een vaardig klavierspel. Drie liederen van Richard Strauss kwa men iets dichter bij hun doel; maar ten slotte bleek toch weer hoe moeilijk het is een lied goed en vooral spiritueel voor te dragen, zelfs als men over een mooie stem beschikt. Lida Langerveld toonde haar degelijke technische beheersing met een knappe ver tolking van de Ciaconna van Vitali; men kon er slechts op tegen hebben, dat wegens te groot vibrato de toon aan volheid en klankwarmte tekort schoot. De Elegie van Albert de Klerk klaagzang op de slacht offers van Rotterdam in Mei 1940 - werd met treffend gevoel gespeeld en klonk heel mooi bij het thema op de g-snaar. Met de tweede Spaanse Sonate van Turina maakte mevrouw Langerveld de meest overtuigen de indruk. Het aandeel van Annie Schoen als begeleidster van de violiste was zeer te prijzen. Er was voor deze avond veel belangstel ling. ling. JOS. DE KLERK Het gerechtshof te Amsterdam heeft van daag uitspraak gedaan in de zaak tegen een Haarlemse koopman en een expediteur uit Velsen, die betrokken zijn geweest bij een transactie van dweilen van Oost-Duitsland via Nederland naar Hamburg. De koopman was tenlaste gelegd, dat hij als directeur van een naamloze vennootschap opzettelijk enige certificaten van de Kamer van Koop handel voor Haarlem en omliggende ge meenten heeft vervalst en ondertekend, vermeldende, dat de goederen in de certi ficaten vermeld van Nederlandse oorsprong waren, maar in, werkelijkheid uit Oost- Duitsland kwamen. Het hof legde hem een geldboete^ van .500, subsidiair dertig, dagen hechtenis'op. De expediteur, aan wie mede plichtigheid ten laste was gelegd, werd vrijgesproken. De Haarlemse rechtbank had de koopman op 17 Februari j.l. veroor deeld tot een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk en een geldboete van 300 en de expediteur vrijgesproken. ADVERTENTIE JV ADVERTENTIE Tijdens onderwijs Sint Nicolaos- feesten in Concertgebouw In. het kader van de Sint Nicolaasfeesten georganiseerd door de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzersvereni ging zijn voor de zesde en hogere leerjaren der Haarlemse openbare lagere scholen in het Concertgebouw onder regie van Henk Bakker een aantal opvoeringen gegeven, van „De Deserteur" van Fred Berens. De anoniem gebleven spelers en speel sters, voor het grootste deel onderwijs krachten, kunnen terugzien op enkele avonden waarin zij de schoolkinderen en ook de vele ouders die de feesten mee maakten op vlotte en bonte wijze een uit voering gegeven hebben die telkens weer zeer in de smaak viel. „De Deserteur" is een „historisch" ver haal uit het begin van de vorige eeuw toen de Fransen Nedex-land bij hun gebied inge lijfd hadden. Een jongeman, gedeserteerd uit het Napoleontische leger, keert weer bij zijn ouders in Amsterdam terug; maar dan beginnen de moeilijkheden pas goed. Want de „verklikkers" liggen op de loer en de gehele familie moet vluchten. Wanneer ten slotte allen de dans ontspringen is dit maar op het nippertje. Henk Bakker is er in geslaagd dit kin- dertoneelstuk met vaart en flair te doen uitvoeren. De verscheidene taferelen vol gen elkaar op als een serie gekleurde to verlantaarnplaatjes, met dit verschil dat de scènes vloeiend in elkaar overlopen, waar bij de spelers en speelsters over het alge meen hun rollen goed uit de verf lieten komen. De costuums en de décors waren uitstekend. In de delen van het stuk waar de ernst de boventoon voerde, speciaal in het laat ste bedrijf neigde men wel eensc naar sen timentaliteit en hie* toonde de groep zich ook niet van haar sterkste zijde. Een knies oor echter is hij die daar verder zwaar aan tilt want wat in de voorafgaande scènes gebracht werd was zo levendig en echt dat alle overige bezwaren terzijde geschoven kunnen worden. Het hoogtepunt werd wel bereikt in het tweede bedrijf met zijn kermistaferelen op een marktplein. De bonte, vrolijk rond dansende menigte, de kermisklanten met hun „wilde beesten", de mopperige waard, het was allemaal erg plezierig om te zien. Degegeven typeringen ontliepen elkaar echter niet veel en over het algemeen vol deden zij. Enkele figuren staken in hun prestaties boven de anderen uit, zoals die van Frits Van der Wiel, de kapper, en Heinz Spengler, in wie de kinderen veel schik hadden. Ook Hasselaar, de politie commissaris, en Willem, de deserteur, wa ren goed getypeerd. Tussen de bedrijven door kregen de kin deren speculaas en chocoladeletters aan geboden nadat zij dit verdiend hadden met het zingen van enkele canons. Hedenavond vindt de laatste uitvoering plaats. H. S. Heupfractuur. Een 81-jarige dame is Donderdagavond lom half acht op het Hout plein in Haarlem gestruikeld en gevallen. Een dokter constateerde een vermoedelijke heupfractuur. De dame is opgenomen in het Diaconessenhuis. Leeftijdsgrens voor Orgelconcours nu op veertig jaar gesteld Voor de aanwijzing van twee Neder landse deelnemers aan de in Juli 1956 op het orgel in de Grote Kerk te Haarlem te houden improvisatie-wedstrijd, als onder deel van het Internationaal Orgelconcours, zal op Vrijdag 13 Januari ten overstaan van een commissie, bestaande uit de heren Henk Badings, Albert de Klerk en Hennie Schouten, een auditie worden gehouden. Organisten, niet ouder dan veertig jaar, die aan deze auditie wensen deel te ne men, gelieven hiervan vóór 8 Januari schriftelijk kennis te geven aan het secre tariaat van de commissie Internationaal Orgelconcours, stadhuis Haarlem. Donderdag was de heer J. van Straaten, wonende De Genestetlaan 31 te Driehuis, vijfentwintig jaar werkzaam bij het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordhol land. Des morgens werd de jubilaris door de directeur van het PEN, ir. J. den Boes- terd, hartelijk toegesproken, die een grati ficatie aanbood. Van het provinciaal be stuur ontving de heer Van Straaten bloe men. Op een drukbezochte receptie te zijnen huize werd de jubilaris gehuldigd namens de naaste collega's op de PEN-centrale te Velsen, waar de heer Van Straaten werk zaam is als technisch ambtenaar C, door de heer J. Hartog, die een geschenk aanbood. Namens het PEN-jubileumfonds was aan wezig de heer M. O. W. van Geijtenbeek, die de heer Van Straaten een geschenk overhandigde. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anna Clasina Johanna, d. van B. van Niel en A. M. A. Cobelens; Alexandra Catharina Maria, d. van C. Beijersbergen en L. A. Slegtenhorst; Rob, z. van K. Zwarthoed en M. J. J. Baets; Johanna Elisabeth, d. van F. T. van Gelder en B. van Eis. ONDERTROUWD: J. F. Smit en A. T. Hofman; H. Vermeulen en J. P. M. Peeper- korn; M. J. Oorthuis en A. J. Langeveld. GETROUWD: H. Silvis en B. Knook; L. H. van Schaik en B. A. M. Snijders. OVERLEDEN: Mw. E. van HeldenBurg graaf, 73 j., J. v. Campenstraat 13; Mw. Wed. M. van der MadenLegierse, 87 j., Wipperplein 14; Mw. Wed. A. J. O. Bomans Reynart, 71 j., Herenweg 144; Mw. Wed. A. M. HuismanHeijnis, 86 j., P. de Hoogh- straat 2; A. Frederiks, 84.j., Glipperweg 13; Mej. G. A. Ganzeman, 80 j., van Slingelandt- laan 22. De tentoonstelling „World Press Photo '55" die de jubilerende Nederlandse Ver eniging van Foto-journalisten in Arti te Amsterdam heeft ingericht (en die tot en met 13 December te bezichtigen is), ver schilt au fond niet zoveel van de Focus- en Bonds-„salons", die men daar ieder jaar kan aanschouwen. Een kenmerkend ver schil is er echter: de ingezonden foto's lopen ditmaal qua formaat zoveel uiteen (men ziet „lappen" van een meter en meer in het vierkant tot normale 24 x 30 cm- bromides broederlijk naast elkaar hangen) dat de eerste indruk van de bezoeker er een van bijna chaotische verwarring is. Dit is natuurlijk niet de schuld van de organisa toren. Bij nadere beschouwing blijkt zelfs, dat dezen zich alle moeite gegeven hebben om de foto's zo goed mogelijk naar onder werp en naar land van herkomst te rubri ceren. Toch zou het met het oog op de overzichtelijkheid beter geweest zijn, als men hier de voorwaarde gesteld had: bij voorkeur foto's van standaard-„salonfor- maat"(30 x 40 of 40 x 50 cm) in te zenden.Als de opzet van deze persfoto-tentoonstelling een jaarlijkse traditie te maken, slaagt, dan zou zulk een eenheidsformaat mogelijk zelfs verplicht gesteld kunnen worden. Met dat al is onder de ruim 300 geëxpo seerde foto's uit Scandinavië, Zwitserland, Hongarije, Oostenrijk, België, Frankrijk, Engeland, Canada en Nederland zeer veel fraai werk te zien. waarbij vooral de actie fotografie sterk vertegenwoordigd is. Elec- tronenblitzopnamen van spectaculaire „binnensporten" als zaalhandbal, basket ball en dergelijken „bevriezen" die actie op zijn snelste momenten en zo ziet men val lende, springende en dooreengestrengelde kluwens van spelers in de vreemdste hou dingen ragscherp „gefixeerd" in de lucht hangen, hetgeen dikwijls een meer zonder ling dan bevallig effect maakt. Er is ook een fantastische buitenopname van een hoog-opverende keeper, die welhaast uit het raam van de foto lijkt te springen: een der beste voetbalfoto's die wij ooit gezien hebben. Ook de „available light" adepten de fotografen die flitsapparaat en overspan ningslampen de rug toegekeerd hebben om alleen bij „bestaandlicht" te opereren, zijn in groten getale aanwezig. In deze groep ziet men onder meer verschillende boeien de toneel- en balletfoto's, die ook composi torisch bevredigen kunnen. Het zijn vooral drie Hollandse fotografen firmanten van een bekend Amsterdams fotopersbureau die in dit genre excelleren. De „sociale" foto-reportages in de stijl van de Engelse weekbladen als Picture Post e.d. hebben vele navolgers gevonden. Hun foto's tonen het leven aan de zelfkant der grote steden, de armoede en het men selijk leed in al zijn vormen, geregistreerd door de onverbiddelijke lens van de pers fotograaf. Sommige van die foto's zijn niets meer dan op effect berekende, platvloerse sentimentaliteiten, anderen zoals Bein- amputierter Bub beim Ballspiel" zijn eerlijke, diep-ontroerende documents hu- mains. De foto van de vallende motorrijder, die wij gisteren publiceerden en waarmee de Deense fotograaf Morgens von Haven de eerste prijs verwierf, is inderdaad een echte „persfoto", een voortreffelijk moment, waarin actie, spanning èn „nieuwswaarde" wel op een zeer bijzondere wijze tot uit drukking komen. Vele andere der geëxpo seerde vergrotingen missen een van die kwaliteiten: ze zijn ofwel kennelijk gepo seerd (of „versierd", zoals dat in het vak jargon heet), of ze ontberen het nieuws- element en kunnen dan, hoe fraai of aardig ook, niet als „persfoto's" in de strikste be tekenis van het woord worden gekwalifi ceerd. Gelukkige combinaties van „beeld matigheid" en actualiteit zoals men die be wondert in de foto van de stranding van de „Gatt": een zwaar beschadigd, slagzij ma kenend schip in het achtërplan, omlijst door een coulisse van verweerde meer palen op de voorgrond ziet men betrek kelijk zelden. De specifiek „mooie" of ,„leuke" foto's horen eigenlijk veelal in de klasse van de genrestukjes thuis. Misschien was het daarom beter geweest, verschillende klassen van foto's apart te jureren, zoals dat bij de nationale persfoto wedstrijden in de Verenigde Staten ge beurt: een klasse voor de „nieuwsfoto van het jaar", een voor de sport en een voor de „genre"-plaatjes. Jammer is ook, dat de Amerikaanse foto-journalistiek uit de school van Life met meesters als Margaret Bourke-White, Ed Feingersh, Gjon Mili en zovele anderen, verstek heeft iaten gaan; hun werk zou als vergelijkingsmateriaal voor het peil van de Europese vakbroeders een zeer welkome aanwinst geweest zijn. Maar misschien verschijnen zij volgend jaar op het appèl? Wij vernemen nog dat Prins Bernhard, zelf een enthousiast amateur-fotograaf en -cineast, het voornemen heeft, de tentoon stelling een dezer dagen te bezoeken. H. C. Atlas en Sahara. Op Donderdag 15 De cember zal in hotel Boekenrode te Aerden- hout voor de leden van de vereniging „Buurt- belang Aerdenhout-Bentveld", de heer Ko Zweeres te Zwanenburg een lezing houden over „Met tent en camera door Een goed voorbeeld van een persfoto met nieuwswaarde, die tevens „artistiek" ver antwoord is en „human interest" heeft. De houding en de gelaatsuitdrukkingen van de wachtende mannen (diamantsta kers, die proberen af te luisteren, wat het vergaderende comité „binnen vier muren' bespreekt) vertolken de intense spanning van het stakingsgebeuren; de hoge, sterke compositie van het beeld onderstreept die spanning nog. De opname is van een Hol landse foto-journalist. Zij is te zien op de „World Press Photo '55" in het Amsterdamse Arti. Atlas en Sahara". De lezing wordt geïllustreerd met I Berk houtstraat; H. L. Bijster, 18 d., Drosse- gekleurde projectieplaatjes. HAARLEM, 8 December 1955 GEHUWD: 8 Dec., B. D. de Vries en M. J. M. Nooij; L. Reitsma en A. Stolp. BEVALLEN van een zoon: 7 Dec., D. van der WegMulié; D. M. Koek—van Rijn; 8 Dec., M. C. Kriegervan der Weijden; J. Snoeksvan Rumpt. BEVALLEN van een dochter: 8 Dec., W. JansenKoopman; A. M. de Graafvan Pelt. OVERLEDEN: 6 Dec., H. van Middelkoop, 94 j., Timorstraat; C. F. van Oei, 80 j., Da maststraat; 7 Dec., J. Weijers, 70 j., Kam perlaan; J. L. Staphorst, 68 j., Soutman- straat; E. van der Wateren, 59 j., Teding van straat. Het bestuur van de vereniging „Buurtbe- lang Aerdenhout-Bentveld" heeft zich tot het college van B. en W. van Bloemendaal gewend met het verzoek de huidige beplan ting in de Grenslaan en de Clematislaan in Aerdenhout te laten vervangen door een meer gespreide beplanting. B. en W. hebben het verzoek van B.A.B. betreffende de Cle matislaan ingewilligd. De eikenbomen die daar nu nog staan zullen waarschijnlijk deze winter worden gekapt en jonge berken op grotere afstand geplaatst zullen er voor in de plaats komen. Ten aanzien van het verzoek tot kapping van de huidige beplanting in een deel der Grenslaan over te gaan hebben B. en W. ge meend dit verzoek te moeten afwijzen, daar door het verdwijnen van deze bomen het ka rakter van het vroegere boscomplex Groot Bentveld ernstig zou worden aangetast. Deze beplanting dient, aldus menen B. en W., te worden gezien in aansluiting bij die in de Spechtlaan, Morellaan en Zuidlaan, waarin nog het oude karakter van de lanen in het boscomplex is bewaard gebleven. B. en W. geven de bewoners van de per celen die klagen over te weinig licht in de huizen in overweging een vei-gunning tot het kanpen van de tuinbeplanting in te dienen. Dit is reeds in één geval geschied. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: I. J. EijskerHeil, d.,: P. StallingWildervanck de Blécourt, z.; M. J. Teeuwenvan Horick. d. ONDERTROUWD: F. J. Schopman en H. M. E. van Balen. GEHUWD: N. Bot en R. Postma. OVERLEDEN: M. J. Baak. 78 j.; wed. M. Slikkervan Rijswijk, 69 j.; mej. C. A. Schulte, 72 j.; F. S. Knipscheer, 84 j. De Koninklijke Vereniging „Oost en West" te Haarlem, heeft in samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam Woensdagavond in een der zalen van de Gemeentelijke Concert zaal in Haarlem een bijeenkomst gehouden, waar de heer F. W. E. A. Smelik het woord! voerde over Suriname. De heer Smelik, die in Suriname een be langrijke functie bij het onderwijs be kleedde, gaf zijn voordracht de titel „Suri name, ons zonneland. Mogelijkheden van Spreker zei, diat men de aanduiding „zon neland" op drie manieren kan opvatten: wat het weer betreft (er valt weliswaar drie frn een half maal zoveel regen als in Nederland, doch dit geschiedt in enkele plensbuien, waarna weer snel de zon schijnt), wat de bevolking aangaat (die gul, goedlachs en vol van humor is en graag feest viert, zoals in Paramaribo waar Ko ninginnedag een volle week duurt) en wat betreft de geestelijke instelling (tot in het verre binnenland rijzen de torenspitsen boven de donkere bossen uit). Voorts gaf de heer Smelik een overzicht van de bevolking, d'ie 200.000 zielen telt. Paramaribo is een stad als Leiden en bui ten deze stad wonen evenveel inwoners als in Haarlem. Het beeld van de bevolking biedt grote afwisseling. Vrijwel alle rassen zijn vertegenwoordigd. Al deze verschillend gekleurde mensen van velerlei ras spreken één taal in de kerk en leren (reeds gedu rende tachtig jaar) één taal op school: de Nederlandse. De godsdienst is in het bij zonder de eenheid, die alle rassen overkoe pelt. Bij het aanstellen van functionarissen wordt alleen gelet op bekwaamheid. Vroeger bood Suriname bijzonder grote mogelijkheden. De jaren van 1730 tot 1770 waren de bloeitijd der plantages, in het bij zonder door de goedkope slavenarbeid en de grote afzetmogelijkheden. Er waren des tijds ongeveer vijfhonderd plantages (waarvan er nu nog slechts drie bestaan) en in die veertig jaar werd 250 millioen gulden uit Suriname als handelswinst naar Nederland overgebracht. Later toen de slavenarbeid niet meer mogelijk was ging deze winst geleidelijk achteruit. Daarom geeft een vergelijking met de jaren 1900 tot 1940 een geheel an der beeld. In die periode besteedde Neder land 90 millioen gulden aan Suriname. Hiermede werden de ergste verliezen ge dekt, doch het devies was: bezuinigen. De tekorten zouden echter veranderd zijn in winsten, aldus spieker, wanneer een andere politiek was gevoerd. Men verwaarloosde de mogelijkheden, die er waren waar door Suriname opnieuw een winstgevende streek had kunnen worden. Spreker noem de enkele duidelijke voorbeelden hiervan met betrekking tot de cacao-, bananen- en maisteelt en de bauxietindustrie. Thans heeft Suriname 25 tot 30 percent van de wereld-bauxietproductie. „Tienjarenplan" Sprekend over de toekomst memoreerde de heer Smelik op welke wijze men Suri name vooruit tracht te brengen. Een be langrijke stap is het „Tienjarenplan", dat Dinsdag door de Eerste Kamer werd goed gekeurd. Hierdoor komt 255 millioen gul den beschikbaar. Nederland neemt hiervan 170 millioen voor zijn rekening, waarvan de helft wordt geschonken en de andere helft na tien jaar een lening wordt. Suriname reserveert het resterende bedrag. Het doel is om met dit geld Suriname tot een in dustrieland te maken, hetgeen onder meer te bereiken is door het aanleggen en ver beteren van wegen en spoorwegen, het gra ven van betere havens, d'e aanleg van vliegvelden en verder maatregelen voor de landbouw, de bosbouw, gezondheidszorg, onderwijs, visserij en luchtkartering. In het verleden werd reeds veel mogelijk gemaakt door het Welvaartsfonds met een kapitaal van 40 millioen gulden, die thans echter besteed zijn, en verder door de Stichting Machinale Landbouw in Suri name en het „stuwdamplan" om een elec- trische centrale te stichten voor levering van energie aan fabrieken. Dat de vele aanwezigen dit interessante referaat met belangstelling hadden gevolgd, bleek wel uit de vele vragen, die werden gesteld. Na de pauze werden nog twee kleuren films vertoond: één handelend over het leven in Paramaribo en een andere over het natuurschoon en het leven der inlan ders, zoals zich dat afspeelt langs de grote rivieren.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 14