kantoorbediende (mnl.) FACTURISTE INSPECTEUR, Vier ton gevraagd voor bouw Christelijke Ulo in Delftwijk Onderwijskwesties in de raad Cursus metselen aan ambachtsschool B.N.A. tegen plaats in doorkijk den Hout Het volgend jaar geen Haarlemse Sportweek? Republikeins front in Parijs opgericht Opvolging van Attlee wordt fel omstreden Transporten van Duitse gevangenen hervat Nette flinke werkster VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN T 13 Hildebrandmonument Meer brandveiligheid van Bejaardentehuis Geert Ruygers spreekt voor „Sanctus Bavo" Sportorganisaties moeten activiteit bewijzen Gemeente koopt aan Rozenpriëelstraat 50 Watersportliefhebbers maken bezwaar tegen beenderopslagplaats Mr. S. van Oven geridderd Zaanse verzetsstrijder op Erebegraafplaats Puzzlerit in Zandvoort Vijf doden bij botsing in Engeland Marokkaanse regering legt de eed van trouw af Röchling wil Saarlandse fabriek niet verkopen Williamsburg-prijs voor Sir Winston Churchill Zuid-Afrika is nog niet tevreden over de UNO Franse radicalen stellen ultimatum aan afvalligen Argentinië wordt gezuiverd van dictatoriale resten Rude Pravo sluit zich bij Pravda-lezing aan Mendès-France en Guy Mollet slaan de handen ineen Eden eert afgetreden leider der oppositie-fractie Ook Polen wenst diplomaten in ruil voor gevangenen Scheepvaart STANDPLAATS HAARLEM B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld vierhonderdduizend gulden en een terrein van ruim 3600 vier kante meter aan de Dr. De Liefdestraat en de Slauerhoffstraat in Delftwijk beschik baar te stellen voor de bouw van een Christelijke Uloschool. De daartoe door architect II. W. van Kempen ontworpen plannen voorzien in een school met vijf klassen en twee vak lokalen voor natuurkunde en tekenen. Bo vendien wordt rekening gehouden met de bouw van een gymnastieklokaal. Later zal nog ongeveer zestigduizend gulden nodig zijn voor de inrichting van de school. Voorts vragen B. en W. de raad om naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de vereniging voor nijverheidsonder wijs te Haarlem te verklaren, dat het ver binden van een afdeling voor opleiding tot metselaar aan de ambachtsschool noodzake lijk is. B. en W. verzoeken de raad vervolgens om duizend gulden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van twee stofzuigers voor de St. Petrus Canisiusschool en de St. Liduinaschool. Voorts zal er een bedrag van 34.200.ter beschikking gesteld moeten worden aan het bestuur van de vereniging tot bevordering van het R.K. bijzonder onderwijs aan zwakzinnigen i-n Haarlem voor de verbetering van het gym nastieklokaal van de St. Josephschool. Vervolgens vragen B. en W. een bedrag van 1839,voor het aanschaffen van meubelen en leermiddelen met het oog op de vorming van twee extra-klassen aan de R.K. bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Cruquiusstraat. Er zal verder een bedrag van 1260, uitgetrokken dienen te worden voor het in richten van een spreek- en administratie kamer aan de St. Willibrordnsschoo 1 B. en W. vragen de raad vervolgens om een bedrag van 1875,ter beschikking te stellen voor het aanschaffen van schrijf machines ten behoeve van de R.K. jongens scholen aan de Overtonstraat en de Ge dempte Oude Gracht (tijdelijk Schoter straat). Voorts komen er weer een aawtal benoe mingen en ontslagen aan de orde. B. en W. stellen namelijk voor om de heer A. Hoven- kamp in Haarlem te benoemen tot tijdelijke leraar in de Duitse taal aan de vijfjarige HBS-B. B. en W. stellen vervolgens voor om de heer mr. J. H. Ekering te Haarlem te be noemen tot tijdelijk leraar in de economie aan het Coornhertlyceum en tot tijdelijk ieraar in de scheikunde aan diezelfde school de heer ir. W. C. Jesse te Heemstede. Tenslotte vermeldt de agenda het ver- Naar wy vernemen heeft ook het be stuur van de Kring Haarlem van de Bond van Nederlandse architecten zich naar aan leiding van de discussie over het Hilde- brandmonument met een adres tot de Haarlemse raad gewend. Daarin schaart de BNA zich achter het standpunt van het college, dat plaatsing van het monument in de doorkijk in de Haarlemmerhout geen aanbeveling ver dient. De brief van de architectenorganisatie luidt als volgt: „Nu blijkens een perspublicatie de ver enigingen „De Groep" en „Kunst zij ons doel" hun mening over de plaatsing ^an het Hildebrand-monument aan uw college hebben doen toekomen, stelt het bestuur van de kring Haarlem van de BNA er prijs op ook zijn inzichten in deze kenbaar te maken. Wij hebben uiteraard met grote belang stelling de verschillende mogelijkheden voor deze plaatsing in de loop der jaren gevolgd en daarover ook onze mening ge vormd in die zin, dat wij gaarne adhaesie willen betuigen met de uiteindelijke con clusie van burgemeester cn wethouders om het monument niet in het zogenaamde doorzicht te plaatsen. De bijzondere kwali teiten van het monument geheel buiten beschouwing latend, zou toch de plaatsing in dit prachtige gedeelte van Den Hout. dat ruimtelijk van een buitengewone schoon heid is, onherstelbaar afbreuk doen aan dit natuurmonument. Ook zouden wij erop willen wijzen, dat het grote gazon niet meer als speelplaats voor kinderen gebruikt zou kunnen wor den, hetgeen eveneens zeer te betreuren zou zijn." (Wij herinneren eraan, dat de Schoon heidscommissie, de Commissie voor de beeldende kunst en de raadscommissie voor Hout en Plantsoenen zich ook tegen de plaatsing in de doorkijk in De Hout hebben uitgesproken. - Red.) Op verzoek van de directeur van de Haarlemse gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst heeft de commandant van de brandweer een onderzoek ingesteld naar de brandveiligheid van het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Schotersin gel. Uit dit onderzoek is komen vast te staan, dat de brandveiligheid van deze in richting te wensen overlaat en dringend verbetering behoeft. De commandant geeft in zijn rapport aan welke voorzieningen moeten worden getroffen. In overleg met de directeur van openbare wreken zijn de voorgestelde vernieuwingen en verbeterin gen besproken en nader uitgewerkt en om schreven. De kosten van de uitvoering van deze werkzaamheden zijn geraamd op 9.724. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag te hunner beschikking te stellen. De heer Geert Ruygers, vice-voorzitter van de Parij van de Arbeid, en voor deze partij afgevaardigde in de Tweede Kamer, zal op Donderdag 15 December voor de Haarlemse Katholieke Studenten-vereni ging „Sanctus Bavo" spreken over „De hedendaagse politieke situatie in Neder land." De bijeenkomst wordt gehouden in de sociëteit in De Waag in Haarlem. lenen van ontslag aan mej. E. M. Koppen als onderwijzeres bij het kleuteronderwijs en aan de heer A. Donker als hoofd van de Beatrixschool. Zoals wij reeds gemeld heb ben wordt de heer Donker hoofd van een lagere school in Scherpenzeel. De heer D. G. Hoekstra verlaat tenslotte de Linschotenschool, waar hij zich als hoofd een wel bijzonder grote reputatie heeft op gebouwd. Zowel de ouders als de leerlingen zullen de heer Hoekstra ongaarne zien vertrekken. De heer Hoekstra vormde als het ware een geheel met zijn school en was behalve onderwijzer ook vriend en raad gever voor zijn leerlingen. De heer Hoek stra is echter niet verloren voor het onder wijs, want thans zal hij als docent in dienst komen bij cfe ambachtsschool. Het staat nog te bezien of in het komende jaar in Haarlem een Sportweek zal worden gehouden. Het bestuur van de Stichting Sportweek Haarlem deelt mede dat wegens de geringe werkzaamheid van de organi saties van een Sportweek 1956 zal worden afgezien tenzij voor 15 December aanstaan de blijkt dat op de volledige medewerking van de verenigingen kan worden gerekend. Aldus blijkt uit een brief die onder andere bij het bestuur van de Haarlemse Voetbal bond is ingekomen. In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om over te gaan tot aankoop van perceel Rozenprieelstraat 50 voor de pry's van ƒ600. Enige tijd geleden zijn over de toestand van dit perceel in de vergadering van de gemeenteraad vragen gesteld. B. en W. delen de raad mee, dat de zich ter plaatse bevindende resten van een boven- en be nedenwoning gevaar opleveren. Daarom dienen ze te worden gesloopt. Voorts mer ken B. en W. op, dat het wegens de te zijner tijd in de omgeving van het Rozen- prieel tot stand te brengen sanering van belang is het perceel in het bezit te hebben. Verbetering van woningen Een aantal woningen in diverse delen van Haarlem, dat eigendom der gemeente is, moet verbeterd worden. Voor het treffen van voorzieningen vragen B. en W. de ge meenteraad een bedrag van 30.000 be schikbaar te stellen. Op 18 Mei heeft de gemeenteraad voor schotten van 1.477.350 en 166.300 be schikbaar gesteld aan de Woningbouwver eniging „Onze Woning" voor de bouw van woningen aan en nabij het Top Naeffplant- soen (88 woningen, 8 dagwinkels en 32 garages) en aan de P. C. Boutensstraat (23 woningen) in Delftwijk. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat inmiddels de aan besteding en de gunning zijn gehouden. Aangezien de bedragen van inschrijving de destijds opgemaakte ramingen belangrijk te boven gaan, stellen zij voor de bedragen met 85.750 en 60.500 te verhogen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor met de N.V. Nederlandse Spoorwegen te Utrecht een ruiling aan te gaan, waarbij de gemeente aan de Spoor wegen afstaat een gedeelte grond aan de voormalige Oudeweg, groot ongeveer 35 m2 en de N.S. aan de gemeente overdraagt gedeelten grond aan de voormalige Oude weg, groot ongeveer 120 m2. Aan de Noordelijke Dwarsweg in de Waarderpolder de weg die ongeveer ter hoogte van de gebouwen van de N.V. Werf Conrad en Stork Hijsch aan de Waarder- weg in de richting vari de Mooie Nel loopt wordt op het ogenblik een loodsje ge bouwd ten behoeve van een groothandelaar van vee en vlees in Haarlem. Deze zal daarin beenderen opslaan. Vroeger was de beender-opslagplaats van de groothande laar gevestigd aan de Oudeweg, niet ver van de Nijverheidsweg. De bewoners in de omgeving van de oude opslagplaats zijn uiteraard uiterst content dat de opslagplaats, die een verre van aan gename geur verspreidde, wordt verplaatst, doch nu zijn de watersportliefhebbers in Haarlem in het geweer gekomen. Enkele watersportverenigingen hebben in samen werking met enkele bedrijven bij de ge meente Haarlem een bezwaarschrift inge diend tegen de nieuwe plaats van de op slagplaats, aangezien men vreest dat de kwalijke geuren nu in de zomermaanden vooral bij warm weer de mensen op en om de Mooie Nel zullen hinderen. De vergunning tot de bouw van het loodsje is echter intussen verleend. Boven dien vernamen wij bij Openbare Werken in Haarlem dat men naarstig heeft gespeurd naar een andere plaats in de gemeente, doch dat men er niet in is geslaagd die te vinden. Het ziet er dus naar uit dat het bezwaarschrift weinig zal uitrichten. Mr. S. van Oven te 's-Gravenhage is be noemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Mr. Van Oven is advocaat en procureur cn geniet veel bekendheid als cassatiepleiter in strafzaken. Meer dan der tig jaren is hij lid van de raad van rechts bijstand bij de Hoge Raad, waarvan hij thans voorzitter is. De burgemeester, mr. Schokking,heeft aan mr. Van Oven ten stadhuize dc ver sierselen uitgereikt. Vanmiddag wordt op de Erebegraafplaats in Overveen het stoffelijk overschot her begraven van de verzetsstrijder A.W. Beer- nink uit Wormerveer. Beernink, die op 2 April 1945 in een Duits concentratiekamp tengevolge van de sinds zijn arrestatie in 1943 doorstane ont beringen op 26-jarige leeftijd bezweek, be hoorde tot de Trouw-groep, waarvoor hij ook provinciale contactvergaderingen bij woonde. Een van die illegale bijeenkom sten is hem noodlottig geworden. Zijn stoffelijke resten worden bijgezet in een der laatste graven welke op de Ere begraafplaats nog beschikbaar zijn. De motorclub „Zandvoort" houdt Zondag wederom een puzzlerit voor auto's en mo toren. Een traject van ongeveer zeventig km is uitgezet over uitsluitend goede wegen. De gemiddelde snelheid is voor alle deelne mers vastgesteld op 36 kilometer per uur. De start heeft plaats van een uur af bij het clubhuis „Paviljoen de Vijverhut". De inschrijving kan geschieden van twaalf uur af bij de startplaats ROCHDALE (United Press). In de omgeving van de Engelse industriestad Rochdale is een auto met een bus in bot sing gekomen. Vijf personen werden ge dood en twee levensgevaarlijk gewond. De auto werd blijkens de berichten platge drukt tussen de bus en een stenen muur. Van de bus-passagiers liep niemand letsel op. RABAT (Reuter) De eerste represen tatieve regering van Marokko, geleid door de onafhankelijke nationalist Si Bekkai, heeft de eed van trouw aan Ben Joessef afgelegd in het paleis van de sultan. In de regering' zijn vier ministers van staat opgenomen die ,tot hun taak hebben onderhandelingen te voeren over de toe komstige betrekkingen tussen Marokko en Frankrijk. Onder de 21 ministers en staatssecretarissen bevinden zich negen le den van de Istiqlalpartij, zes van de De mocratische onafhankelijkheidspartij (PDI) en zes onafhankelijken, onder wie een ver tegenwoordiger van de Marokkaanse Joden. Vice-premier is Si Zetsjari (onafhanke lijk). Zijn partijgenoot Si Lachsen is mi nister van Binnenlandse Zaken en het PDIlid Si Bendjelloen is minister van Financiën. Si Mammeri is benoemd tot minister van hofhuishouding, een functie die buiten het kabinet valt. Sultan Ben Joessef verklaar de bij de beëdiging, dat de zaak van de re gering zal zijn het scheppen van een „de mocratisch stelsel in een constitutioneel koninkrijk". BONN (Un. Press) De Röchlings, de staalkoningen van het Saargebied, hebben de Franse en Duitse regering meegedeeld, dat zij zullen weigeren, toe te stemmen in een verkoop van hun staalfabrieken in Völklingen in het Saargebied, aan een Duits-Franse maatschappij, zo verneemt U.P. van welingelichte zijde in Bonn. De familie Röchling zou de regeringen in Bonn en Parijs hebben meegedeeld, dat zij zich niet langer gebonden voelt door de overeenkomst, die op 3 Mei in Bonn onder tekend is en krachtens welke de staal fabrieken aan Frankrijk en West-Duitsland verkocht zouden worden voor tweehonderd millioen Zwitserse francs. De Röchlings achten deze overeenkomst niet meer bin dend, nu de Saarlanders het Saarstatuut hebben verworpen. Volgens de Röchlings vormde de overeenkomst een onderdeel van het statuut. Volgens officiële zegslieden zal de West- Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, de kwestie volgende week met zijn Franse collega Pinay in Parijs bespreken. (Van onze correspondent in Londen) Een delegatie uit het gerestaureerde achttiende-eeuwse Williamsburg ge noemd naar onze koning-stadhouder Wil lem III eens de hoofdstad van het Britse koloniale bolwerk Virginia, in de Verenig de Staten, heeft Churchill een prijs uitge reikt. De prijs van tienduizend dollar die thans voor de eerste maal is toegekend, is bestemd voor degene, die de grootste bij drage heeft geleverd voor vrijheid en ge rechtigheid. Winthrop Rockfeller over handigde Churchill een model van een zil veren achttiende eeuwse stadsomroepers- bel met het opschrift: „Ter herinnering aan een bijzondere bijdrage in onze tijd tot de worsteling om de mensheid een vrij leven in zelfrespect in een rechtvaardige gemeen schap te geven." Churchill zeide de onderscheiding te be schouwen als een hernieuwd bewijs voor de geestelijke eenheid van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Niets is belang rijker dan deze eenheid, aldus Churchill, de horizon is donker en het uitzicht duister, maar wanneer Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten blijven samengaan, kunnen wij niet ver verkeerd gaan. Attlee was bij de plechtigheid tegenwoor dig, evenals generaal Grüenther, de opper bevelhebber van de strijdkrachten van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie in Europa. President Eisenhouwer liet een persoonlijke boodschap voorlezen. NEW YORK (Reuter) De Zuid-Afri kaanse afvaardiging, die onlangs de UNO- Assemblée verliet, zal tijdens de tiende zit ting niet terugkeren, aldus deelt de Zuid- Afrikaanse consul-generaal te New York mede. In een bekendmaking wordt gezegd, dat hoewel de Assemblée de commissie die het rassenprobleem in Zuid-Afrika heeft be studeerd, niet weer heeft benoemd, Zuid- Afrika niet kan terugkeren daar een reso lutie werd aangenomen, waarin bezorgd heid werd uitgesproken over de rassenpo litiek in Zuid-Afrika. Zuid-Afrika verliet de Assemblée omdat de UNO zich zou inlaten met binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Louw, heeft verklaard, dat het jongste besluit van de Assemblée om de rassenkwestie in Zuid-Afrika niet verder te onderzoeken, de deur opent voor de terugkeer van de Zuid-Afrikaanse de legatie. Of dit het volgend jaar het geval zal zijn, hangt af van het standpunt, dat de Assemblée op deze of in het begin van de elfde zitting inneemt ten aanzien van de klacht van India over de behandeling van de Indiërs in Zuid-Afrika, aldus minister Louw. PARIJS (Reuter/A.F.P.) Het bureau van de Franse radicale partij heeft op een vergadering die werd voorgezeten door oud-premier Mendès-France, besloten de rechtse radicalen te waarschuwen, dat zij uit de partij gestoten zullen worden als zij zich zonder toestemming van het bureau bij de komende verkiezingen candidaat stellen. De waarschuwing is vervat in een ultimatum aan de „links-republikeinse con centratie", (R.G.R.), een coördinatiecomité van radicalen en radicaal-gezinden uit de Nationale Vergadering, onder voorzitter schap van premier Faure, die de vorige week uit de radicale partij gestoten is. Dit comité heeft besloten een eigen candidaten- lijst in te dienen. Volgens het ultimatum van het radicale partijbureau moeten de radicale leden van het comité zich eens verklaren met het be leid van de radicale partij, of niet candidaat staan. Deze leden hebben tot hedenavond de tijd gekregen om op het ultimatum te antwoorden. Vier radicalen in de R.G.R. hebben reeds aan het partijbestuur te ken nen gegeven, dat zij zich uit de concentratie zullen terugtrekken als het bureau dat wenst. De twee overgebleven radicale mi nisters in het kabinet-Faure zijn voor de keus gesteld: aftreden of uitgestoten wor den uit de partij. De Algerijnse Assemblée heeft met 67 tegen tien stemmen bij vier onthoudingen een motie van een van haar commissies overgenomen, waarin gevraagd wordt de verkiezingen, die op 2 Januari zijn bepaald evenals in Frankrijk zelf uit te stellen. Aan de stemming ging een lang, verhit debat vooraf. BUENOS AIRES (United Press) „Het hoofddoel van de voorlopige Argentijnse regering is het uitwissen van elk spoor van totalitarisme in het land", zo verklaarde de minister van Binnenlandse Zaken Eduardo Busso gisteren in een verklaring voor de pers. Troepen van het Argentijnse leger en de luchtmacht hebben op bevel van de gou verneur het hoofdbureau van politie in Mendoza, de hoofdstad van de Andes-pro- vincie van dezelfde naam, waar een natio nalistische samenzwering verijdeld is, be zet. In een officiële verklaring heette het, dat de provincale politie „alle kenmerken van het Peronistische bewind behouden had". De hoofdnspecteur van politie is afgetre den en voorlopig vervangen door een lui tenant-kolonel van het leger. Volgens een blad in Buenos Aires zijn de drie hoge legerofficieren, die in verband met de samenzwering aangehouden zijn en per vliegtuig overgebracht naar Buenos Aires, de voormalige bevelhebber van de bergtroepen in het gebied van de Andes, generaal Audisio, zijn stafchef, luitenant kolonel Croce, en de voormalige directeur van de militaire academie van Mendoza, kolonel Reyes. PARIJS (AFP) De „Rude Pravo", het orgaan van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij, meldt dat een Birmaans diplomaat tijdens het bezoek van Kroesj- tsjev en Boelganin aan Rangoon heeft ge zegd, dat „de Britten de Birmanen beschou wen als wilden en barbaren". Woensdag had „Rude Pravo" deze woorden in de mond van de eerste secretaris van de com munistische partij van de Sovjet-Unie ge legd, doch inmiddels had de „Pravda", het Russische partij-orgaan, gemeld, dat niet Kroesjtsjev, doch een Birmaanse diplomaat dit verklaard had. PARIJS (Un. Press) In een persconfe rentie in Parijs hebben Mendès-France en de socialistenleider Guy Mollet hun „repu blikeinse front" ten doop gehouden en de verzekering gegeven dat zy „zeker van de overwinning" waren. De verslaggevers en correspondenten waren bijeengeroepen in Mollet's kantoor op Montmartre, vlak by de Sacré Coeur. Mendès-France en Mollet verklaarden, dat zij overeenstemming be reikt hebben over de wijze, waarop de be langrijkste problemen van Frankrijk moe ten worden aangepakt, „zodat wij kunnen opschieten zodra de nieuwe Nationale Ver gadering op 19 Januari bijeenkomt". De twee politici deelden mede, dat het programma van het republikeinse front grote belangstelling in het gehele land trekt. „Dit is een duidelijke aanwijzing, dat er een meerderheid is, die wil dat er ver anderingen komen," zei Mollet. „De Fran sen van de rechtervleugel vergissen zich, als zij hun optimistische voorspellingen baseren op de cijfers van 1951. Een van hun grootste vergissingen is, dat zij geloven dat er niets veranderd is, alsof Dien Bien Phoe, Algerije, Marokko en Tunesië de Fransen niets zeggen," riep Mollet uit. Mendès-France en Mollet vielen de be staande kieswet heftig aan als „bedrog". De kieswet maakt het mogelijk, lijstverbindin- gen aan te gaan, waardoor men met de helft van de stemmen alle zetels in een bepaald departement kan veroveren. Zij verlangen voor de toekomst een nieuwe, „duidelijke en eerlijke kieswet". Men verwacht dat een ongehoord aantal partijen en candidaten aan de verkiezingen zal deelnemen. Sommige rechtse groepen hebben twee „partijen" in het veld ge bracht om wankele kiezers te „vangen". Achtentwintig landelijke partijen zijn in geschreven en men verwacht in de negen tig departementen 1300 lijsten en vijfdui zend individuele candidaten (1951: 722 lijs ten en 3960 candidaten). In ongeveer dertig departementen beschikken de lijstverbin- dingen over ruim de helft der stemmen, zodat alle zetels daar bij voorbaat toege wezen zijn. LONDEN (Reuter/AFP) Hugh Gaits- kell de penningmeester van de Labourpar- tij heeft het verzoek van negen vooraan staande Labour-leden om zich terug te trekken als candidaat voor het fractielei derschap der partij, van de hand gewezen. De links gezinde Aneurin Bevan, die wei nig kans maakt als opvolger van Attlee te worden gekozen, had zich bereid verklaard af te zien van een candidatuur ten gunste van de plaatsvervangende leider Morrison, als ook Gaitskell zich terug zou trekken. Bevan is een krachtige tegenstander van Gaitskell als fractieleider. Gaitskell heeft doen weten, dat hij de grootste achting heeft voor Morrison doch van mening is, dat de partij de kans moet hebben om te kiezen. Het intrekken der candidatuur van Gaitskell en Bevan zou Morrison tot onbetwist opvolger van Attlee hebben gemaakt. Premier Eden heeft hulde gebracht aan de afgetreden fractieleider van Labour. Attlee zelf was niet aanwezig. Wel zat zijn vrouw op de publieke tribune naast de echtgenote van de „speaker" van het La gerhuis. Sir Winston Churchill had voor deze ge legenheid zijn zetel ingenomen. Sir Anthony Eden zei, dat men het alge meen betreurt, dat Attlee heengaat. De vriendschap had het altijd gewonnen van de politieke hartstocht en in de 33 jaar van zijn parlementaire leven had Attlee geen enkele persoonlijke vijand gemaakt. De drie voornaamste karaktertrekken van Attlee noemde Sir Anthony moed, geduld en vasthoudendheid. Ook de fractieleider der liberalen nam volgens traditie het woord. Herbert Mor rison dankte voor de woorden van lof. Attlee had als premier niet geaarzeld een groot deel van zijn volmachten over te dra gen aan zijn collega's, zo zei hij. BONN (A.N.P.) Met een zucht van verlichting is in West-Duitsland het be richt ontvangen, dat de Sovjet-Unie de transporten van Duitse gevangenen naar Duitsland heeft hervat. Zondag wordt het eerste transport verwacht. De terugkeer der gevangenen was in October plotseling stopgezet, nadat ruim vijfduizend van de beloofde negenduizend waren aangekomen. Ondanks herhaalde Duitse verzoeken hadden de Russen geen verklaring van het achterhouden der gevangenen gegeven. In politieke kringen nam men echter aan, dat de Sovjet-regering de actie niet wilde be ëindigen vooraleer de West-Duitse toe stemming tot de benoeming van onder minister van Buitenlandse Zaken Zorin tot ambassadeur der Sovjet-Unie in Bonn was verleend. Dit is inmiddels geschied en daarmee is de indruk versterkt, dat de Rus sen de terugvoering der gevangenen op nieuw als middel om druk uit te oefenen hebben willen gebruiken. Het nieuwe trans port, waarvan de Russen via Parijs offi cieel bericht hebben gegeven, omvat, even als de vorige, zeshonderd man. Ook Polen wil van de Duitse wens tot het terugvoeren der gevangenen gebruik maken om Bonn ertoe te bewegen diplo matieke betrekkingen te aanvaarden. Vol gens de president van het West-Duitse Rode Kruis, dr. Weitz, hebben de Poolse autoriteiten verklaard, dat het aanknopen van diplomatieke betrekkingen de vrij lating van de zevenhonderd in Polen ge vangen gehouden Duitsers zou vergemak kelijken. De Polen hadden van het voor beeld der Sovjet-Unie gesproken. Mondeling Dr. Weitz heeft in Warschau de mogelijk heden besproken om de nog in Polen ver toevende Duitse burgers naar Duitsland terug te voeren. Men heeft daarbij de mon delinge afspraak gemaakt, dat vanaf 1956 maandelijks achthonderd tot duizend Duit sers, die zulks wensen, zich naar West- Duitsland mogen begeven. Een schriftelijke toezegging hebben de Polen niet willen geven. Naar schatting wonen nog achthon derdduizend Duitsers in het huidige Polen, doch het is niet bekend hoeveel daarvan het land willen verlaten. Een groot deel hunner heeft de Poolse nationaliteit aan genomen. Alderamin, pass. 8 Straat Messina n. Port Said. Andijk, pass. 8 Vlissingen n. Mobile. Axeldijk, pass. 7 Kp. St. Marta Grande n. Mon tevideo. Adonis, pass. 7 Azoren n. Rotterdam. Albireo, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Almkerk, 7 v. Rotterdam n. Bremen. Andijk, 7 v. Antwerpen n. Mobile. Altair, 8 Buenos Aires. Amerskerk, 9 te Aden. Amstclslad, 8 v. Hamburg n. Amerika. Atje Ray S, pass. 8 Flores n. Wilmington. Aagtekerk, 8 Sydney. Arendsdijk, 8 v. Bremen n. Rotterdam. Alhena, 8 v. Recife n. Rio de Janeiro. Alnati. 9 Rotterdam. Amstelvaart, 9 Suez. Arendsdijk, 9 Rotterdam. Axeldijk, 9 Montevideo. Borneo, 8 Barcelona. Bonaire, 7 v. Plymouth n. Amsterdam Beninkust, 8 v. Dakar n. Le Havre. Bloemfontein. 8 Kaapstad verwacht. Beninkust, 8 Dakar. Hoogkerk, 8 takubar. Bintang, 8 v. Bandarshapur n. Damman. Britsum, 8 v. Antwerpen n. Amsterdam. Bintang. 9 Damman. Breda, 9 Bremen. Caltex Leiden, pass. 8 Bona n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 7 v. Port Said n. Rotterdam. Clavella, 8 Durban Camerounkust, 7 v. Abidjan n. Freetown. Caltex Delft, 9 te Sidon. Caltex Pernis, pass. 8 Kiel Holtenau n. Flaxenvik Celebes, 8 v. Genua n. Port Said. Coryda, 8 v. Ango Ango n. Trinidad. Dorestad, pass. 7 eil Sombrero n. Pto La Cruz. Dalerdijk, 8 Rotterdam. Delfland, pass. 7 Fernando Noronha n. Las Pal- Diemerdijk, 7 v. Tacoma n. Stockholm. mas. Duivendrecht, 8 v. Philadelphia n. Liverpool. Delft, 9 Willemstad. Eos, 8 v. Valencia n. Rotterdam. Esso Den Haag, 8 v. Antw. n. Rastanura. Elizabeth B, 8 750 m. O.NO. Aden. Falco, pass. 7 Zuidp. Sardinië n. Valencia. Farmsum, 9 Brownsville. Groote Kerk, 8 tenerife. Gabonkust, 7 te Amsterdam. Guineekust, 7 te Amsterdam. Graveland, 8 Pto Alegre. Gordias, 8 40 m. ZW. Casquets n. Carthagena. Gabonkust, 7 te Amsterdam. Gaasterland, pass. 8 Kp. Verdische eil. n. Las Palmas. Groote Kerk, 8 v. Las Palmas n. Kaapstad. Hector, 8 Carthagena. Hoogkerk, 8 Takubar. Helder, 7 v. Curasao n. Antwerpen. Helena, 8 Pto Cabello. Hydra, 7 Ciudad Bolivar verw. Heemskerk, 7 Penang. Hilversum, 8 100 m. Z. Djeddah n. Lands End. Helicon, 9 New York. Ivoorkust, 7 Dakar. Jason, 7 v. Port of Spain n. Baltimore. Jagersfontein, 8 620 m. O.NO. eil. Ascension. Kara, 7 v. Curasao n Hallfax. Kryptos, pass. 7 eil. Comoro n. Bahrein. Java, 8 Tj. Priok n. Semarang. Kabylia, 8 te Pauillac. Kalabahi, 8 te Tj. Priok. Kalianget, 8 Makassar verwacht. Kara, pass. 8 Mona Passage n. Halifax. Kertosono, 9 Vancouver. Leersum, 8 Hamilton Linge, 8 Libreville. Langkoeas, 9 te Rotterdam. Lombok, 8 te Suez. Lcmbok, 12 te Napels verwacht. Leto, 8 Avonmouth. Lindekerk, 8 Londen. Mentor, 7 v. Paramaribo n. Amsterdam. Maaskerk, 8 Marseille. Manoeran, 7 v. Hamburg n. Amsterdam. Meliskerk, 7 Bremen. Mataram .pass. 8 Holtenau n. Karlshamn. Maas, 8 te Alexandrië. Maas, 8 Alexandrië verwacht. Muiderkerk, 9 Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 7 v. Southampton n. New York. Nigerstroom, 8 v. Amsterdam n. Antwerpen. Notos, 7 80 m. O. Gibraltar n. Oran. Osiris, 7 Curasao. Ootmarsum, 7 v. New Orleans n. Savannah. Overijsel, pass. 8 Gibraltar n. Duinkerken. Oranje, 9 Napels. Prins Fred. Hendrik, 7 Quebec. Prins Willem II, 7 v. Hamburg n. Agadir. Prins Casimir, 8 te Montreal. Prins Fred. Willem, pass. 8 Lands End naar Cherbourg. Peperkust, 7 300 m. O.NO. Madeira n. Dakar. Pieter S, pass. nacht7-8 Lands End n. Rotterdam. Poseidon, 8 v. Fort Liberte n. Plymouth. Peperkust, 8 200 m. N.NO. Las Palmas. Phrontis, 9 Suez. Polydorus, pass. 9 Azoren n. Algiers. Rempang, 6 te Adelaide. Reael 8 Surabaja verwacht. Ridderkerk, 8 Durban. Radja, 7 te Djeddah n. Djibouti. Riouw, 7 te Zamboanga n. Port Isabela. Roebiali, 8 v. East London n. Durban. Rijndam, 9 Halifax. Rijnland, pass. 8 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Schiedijk, 7 v. Houston 8 New Orleans. Schelpwijk, 8 v. Miri n. Geelong. Stad Leiden, pass. 8 Perim n. Port Said. Stad Dordrecht, 7 v. Bona n. Emden. Stad Haarlem, 9 te Rotterdam. Stad Schiedam, pass. 8 Gibraltar n. Rotterdam. Sarangan, 8 260 m. W.t.N. Minikoy. Sunetta. 8 480 m. W. Sabang. Stad Arnhem, 9 Rotterdam. Tara, 8 Rotterdam. Tegelberg, 7 v. Santos n. Buenos Aires. Tiberius, 8 Paramaribo. Tawali, 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Tankhaven II, 8 te Telokanson. Tjibodas, 8 Belawan. Tamo, 10 Rotterdam verwacht. Tabinta, 7 v. Genua n. Marseille. Talisse, 7 te Hamburg n. Amsterdam. Tjisadane, 9 Kaapstad. Van Waerwijck, 8 300 m. O. Seychellen. Van Riemsdijk, 8 te Singapore. Willemstad, 7 280 m. NO. Barbados. Wonorato, 8 v. Houston te New Orleans. Weltevreden, pass. 8 Kreta n. Beyrouth. W. Alton Jones, 8 580 m. W. Sabang. Waal, pass. 8 Ouessant n. Hamburg. Willem Ruys. pass. 8 Minikoy n. Colombo. Willemstad, 9 te Trinidad. Westland, 8 v. Santos n. Montevideo. Wieldrecht, 9 Covenas Zeeland (KRL), 9 te Djibouti. Zuiderzee, pass. 8 Kanarische eil. n. Monrovia. KLEINE VAART Arctic, 3 te Amsterdam. Agiena, verm. 7 v. Londen n. Antwerpen. Arnoudspolder, verm. 9 v. Rotterdam n. Lissabon Aardenburgh, 8 v. Rotterdam te Antwerpen. Antje, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Appingedam, 8 te Lissabon verw. Ardeas, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Beekbergen, 8 v. Swansea n. Loriënt. Barendsz, 8 v. Newport te Rotterdam. Bab T. 3 te Vestervik. Batavier I 7 v. Casablanca te Bordeau. Betty, 8 v. Portsmouth te Gent verw. Brem, 10 te Oporto verwacht. Castor, 5 v. Rotterdam te Londen. Casana, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Corsica, pass. 8 Vlissingen Antwerpen. Diana V, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Dollard, 7 v. Antwerpen te Aalborg. Doniburgh, 8 v. Londen te Rotterdam. Da Costa, pass. 8 Vlissingen n. Boston. Elsenburgh, 8 v. Casablanca te Rotterdam. Erasmus, 8 v. Rotterdam te Liverpool verw. Eemsborg, pass. 8 Vlissingen n. Sluiskil. Elizabeth Roorda, pass. 8 Brunsbüttel n. Korsor Frans v. Seumeren, 8 v. Krimpen te Tyne verw. Escaut, 7 v. Rouen te Parijs. Flevo (b), 5 v. Belfast n. Teignmouth. Flevoland, 8 v. Kingslynn te Rotterdam. Fraternité, 7 v. Barking n. Antwerpen. Gaasterland, 7 v. Goole n. Tyne. Haskerland, 8 v. Grangemouth te Delfzijl verw. Harold. 8 v. Frederikstad te Vlaardingen verw. Helvetia, 8 v. Antwerpen te Londen. Henrica B, 8 v. Skutskar te Granville verw. John M, 8 v. Bremen te Hamburg. Joost, 8 v.Amsterdam n. Sarpsborg. Jutland, 8 v. Vlissingen n. Honfleur. Kittv, pass. 7 Vlissingen n. Londen. Kaap St. Vincent, 5 v. Gent n. Stockholm. Kaap Falga, 6 v. Rundvik n. Amsterdam. Larix, 7 v. Stocka n. Zaandam. Lijnbaan, 8 v. Liverpool n. Rotterdam. Leuvehaven, 9 Kopenhagen verwacht. Mado II, verm. 7 v. Londen n. Gent. Muqo, 8 t.h.v. Westhartlepool. Margaretha, 8 v. Vlissingen n. Plymouth. Mariscal Lopez, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Markab N, 7 130 m. Z.ZW. Ouessant. Meuse, 7 v. Norrkoping te Stockholm. Mizar N. 7 dwars Dungeness n. Hamburg. Muphrid N, 8 v. Marieberg te Waya. Mutatie, 30 Nov. v. Par te Mantyluoto. Myfem, 7 v. Gefle n. Rouen. Marcella, 8 v. Rotterdam te Gdansk verw. Marietje Bohmer, verm. 8 v. Rotterdam naar Algiers. Nassauhaven, 8 v. Rotterdam te Antw verw. Nieuwland, 8 v. Grangemouth te Rotterdam. Necten, 8 v. Vlissingen n. Felixstowe. Nederland, pass 7 Vlissingen n. Antwerpen. Nieuwehaven. 9 v. Aarhus te Gothenburg verw. Noordland, pass. 8 Vlissingen n. Dublin. Nottingham, 8 v. Rotterdam n. Wear. Nyenburgh, 7 v. Stockholm n. Paskalavik. Oranjepolder, 10 v. Gandia te Londen verw. Pavo, 4 te Ncrrsundet. Phidias, 8 v. Amsterdam te Rotterdam. Ponza, 7 te Trolhaettan. Paloma, verm. 8 v. Helsinki n. Kotka. Patria, pass. 7 Vlissingen n. Grimsby. Portvliet, 7 v. Swansea n. Rotterdam. Reggeborg, pass. 7 Vlissingen n. Boston. Rema, verm. 9 v Gent n. Londen of Huil. Rex, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Reliable, 8 v. Cardiff te Rouen verwacht. Borculo, 8 v. Vastervik n. Gdansk. Saba,' pass. 7 Vlissingen n. Huil. Santa Lucia, pass. 7 Vlissingen n. Londen. Sonsbeek, pass. 8 Kiel n. Antwerpen. Stientje Mensinga, 7 v. Rotterdam te Manchester Santa Lucia, 8 te Londen. Swift, 7 v. Malmö n. Parijs. Tilly, 6 Brunsbüttel gep. n. Zaandam. Taurus, pass. 8 Vlissingen n. Gent. Trito, 8 v. Amsterdam te Rotterdam. Tempo D, pass 7 Vlissingen n Antwerpen. Theano, 7 v. Dublin te Drogheda. Twin, 7 v. Antwerpen te Vlissingen. Tyro, 7 v. Rotterdam te Drogheda. Vindicat Atque Polit, 8 v. Bristol te Rotterdam Vrijburgh, pass. 7 Ouessant n. Casablanca. Wcgro, pass. 7 Vlissingen n. Portsmouth. Westerhorn, pass. 7 Holtenau n. Boston. Wexford, 7 v. Antwerpen te Vlissingen. Wubbiena, 7 v. Ballina n. Londonderry. Wiebold Bohmer, 9 v. Kopenhagen te Amsterdam Westpolder, 8 v. Oporto te Antwerpen Westerhorn, 9 v. Rostock te Boston verw. Zeehaan, 7 v. Gothenburg n. Londen. SLEEPVAART Rode Zee, 7 20 m. Z. Lindesnes met tanker. Zwarte Zee, 7 v. Suez n. Genua met tanker. Coöp. Apoth. Ver. „De Onderlinge Pharmaceutische Groothandel" G.A., Raamsingel 32rd. GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding een voor het schoonhouden van werkruimte en verzorging van de cantine gevraagd. WASSERIJ G. RHEE EN ZONEN, Blekersvaartweg 57, H.st. Bij maatschappij van levens- en volksverzekering met dochter-instellingen voor varia-verzekering is de plaats open van Brieven met uitvoerige inlichtingen betreffende oplei ding, tegenwoordige en vroegere functies, leeftijd enz. onder no. 1186 aan het bureau van dit blad. GEMEENTE HEEMSTEDE Bij het bedrijf voor Openbare Werken wordt gevraagd een voor het verrichten van lichte kantoorwerkzaamheden. Leeftijd 1618 jaar en bij voorkeur in het bezit van een U.L.O.-diploma. Salaris naar leeftijd en bekwaamheid. Schriftelijke sollicitaties in te zenden binnen 8 dagen aan de directeur van bovengenoemd bedrijf.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3