Honderdjarige Zandvoortse Kort en bondig Begroting voor 1956 sluit met een bedrag van f 523.803 Minister Cals bereid VVD radio-zendtijd te geven Autobus uitgebrand bij Stationsplein Amsterdamse Beurs Ook volgend jaar zuinig televisiebeleid Weer schoolinbraken te Amsterdam Dekwerktuigen voor de nieuwe „Rotterdam" Metselaar verdacht van metaaldiefstal Haarlemmerliede en Spaarnwoude Nachtelijke brand in Haarlem Eerste steen voor nieuw Radiopaviljoen te Arnhem Teraardebestelling M. J. Buissink Brevetten cursus Staftech niek Luchtmacht uitgereikt Voorstel om atoombommen in UNO-beheer op te slaan Onderscheidingen van Carnegie-Heldenfonds Verpleegster aan opium verslaafd Verzoek van Vereniging tot Dierenbescherming aan gemeentebesturen Minister Luns draagt Eoucault-pendule over aan de UNO Deklast van Nederlandse kustvaarder verschoof Grote Figee-order Toekomstig vlaggeschip Holland-A merikalijn „Vrouw en Sfeer" in Frans Halsmuseum Getuigen gevraagd van botsing Houtplein Afscheid J. C. Verwoerd Dronken wielrijder moet tien dagen zitten Hij zou er f 1300.- mee hebben verdiend Amerikaans succes voor Willem van Otterloo Sinterklaas voor kinderen Vermaat-personeel Jaarvergadering van „De Straalpijp" Drie slachtoffers van het verkeer V K IJ D A UhCli i\. L u 1955 HAARLEMS DAGBLAD - u, .iAA^L^L .-i IE GJl ..A.i. H In de Donderdagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Haarlem merliede en Spaarnwoude is de begroting 1956 vastgesteld. Het eindbedrag is f 523.803 en bet hoofdstuk verrekeningen js geraamd op f 224.034. Bij de besprekingen kwamen ter sprake de stichting van een dorpshuis en de aan koop van een verplaatsbare muziektent. Namens de KVP sprak de heer Doe- v e n, die verbetering van de straatverlich ting niet uitsluitend wenste te beperken tot de bebouwde kom, waarna hij verklaarde zich te schamen voor de krotwoningen van Ruijgoord. In het vervolg van zijn betoog meende spreker in het belang van de ver keersveiligheid te moeten aandringen op een beperking der maximum-snelheid in de bebouwde kom, om nadat hij de ver mindering der gemeentelijke autonomie had betreurd, nog enige woorden te wijden aan de „Schermutselingen aan de West grens". Z uid-S chalk wijh Hierbij oefende hij critiek uit op de Pla nologische Dienst van Noordholland. Hij noemde het verbod in Zuid-Schalkwijk te bouwen een vals voorwendsel, aangezien hiermee niet het aanzicht van het Spaarne wordt geschaad; maar omdat men wil be vorderen dat wanneer „dit gebied straks in handen van Haarlem is gespeeld", deze gemeente hier zo weinig mogelijk opstallen zal aantreffen, die voor haar doel niet ge bruikt kunnen worden. Als er langs de Mooie Nel niet gebouwd mag worden, is dit verbod evenmin bedoeld als een poging het natuurschoon te behouden, maar om deze terreinen te bestemmen voor een door Haarlem in de toekomst te stichten water sportcentrum. Dit laatste zal door de K.V. P.-fractie worden beschouwd als een aan slag, niet alleen op het grondgebied van de gemeente, maar vooral als een aanslag op de principiële levenshouding van de hier gevestigde bevolking. Wegens enige klach ten over ethische misdragingen der water sportliefhebbers, vroeg de heer Doeven zich tenslotte af, wat de bewoners straks nog te wachten staat, wanneer een recreatie-cen trum geschapen zal zijn. De sprekers werden door burgemeester Visser uitvoerig beantwoord. Hieruit bleek, dat de verkeersongevallen in deze gemeen te met niet minder dan twintig procent zijn toegenomen, aan welke verklaring door spreker werd toegevoegd, dat geen uitbrei ding van het politie-corps kan worden verwacht. Wat de restauratie van de oude kerk met toren van Spaarnwoude betreft, deelde spreker mede, dat het plan tot herstel zo juist ontvangen werd, waaruit bleek dat hiermee een bedrag van niet minder dan 62.000 gemoeid zal zijn. Men kan nu in onderhandeling treden met de kerkvoogdij, ofschoon er rekening moet worden gehou den met het feit, dat de gemeente niet voor 1957 voor rijkssubsidie in aanmerking zal komen. In tegenstelling met de heer Doeven had In de afgelopen nacht omstreeks kwart over een is een autobus van Maarse Kroon bij het Stationsplein in Haarlem nagenoeg geheel uitgebrand, vermoedelijk als gevolg van kortsluiting in de motor. Persoonlijke ongelukken hebben zich hierbij niet voor gedaan. De bus, die diende voor personeelsver- voer, was van Schiphol naar Haarlem- Noord gereden, waar alle passagiers op het Kennemerplein waren uitgestapt. Toen de bus, die vervolgens leeg naar Aalsmeer zou worden gebracht, ter hoogte van het via duct bij de Kruisstraat reed, rook de chauf feur een sterke brandlucht. Hij bracht de bus nabij het Stationsplein tot stilstand en ontdekte toen, dat de motor in brand stond. Hij slaagde er niet in, het vuur met een in de wagen aanwezig schuimblusapparaat te blussen, ondanks de assistentie die hem werd geboden door een N.Z.H.-chauffeur met een soortgelijk apparaat. Ook de in middels verschenen brandweer kon het vuur niet bedwingen. De buschauffeur heeft nog kans gezien, het in de bus aanwezige geld en de ver- voercoupons te redden. Rijbewijs, nummer- bewijs en dergelijke papieren zijn evenwel door het vuur verteerd. In tegenwoordigheid van een aantal autoriteiten is Woensdag plechtig de eerste steen gelegd van het nieuwe zogenaamde Radiopaviljoen van de Johannastichting in Arnhem. De eerste steenlegging geschiedde door mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV. Bij de aanwezige autoriteiten bevonden zich onder meer B. en W. van Arnhem, het bestuur van de Johannastichting en de NCRV-medewerker Johan Bodegraven, die de geldactie leidde voor het paviljoen. 3-3 Va Nederl '47 3% Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Hol 1 A.mer Lijn N Scheepv Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Stee) U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Siotkoers gisteren 995/n 99ls/i# 341% 313% 332% 378 488 315 365 354 205 386% 269 677% i 48% 139% 208% 194 260 154% 155% 230 245 243 72% 168% 59% 141% 61% 34% Openings koersen 99% 9915/i6 346 320 332 379 488 315 365 355 205 393 270 684 665 140 210 195 260 154% 156% 335 245 260 255 72% 170% 60 145 61% 34% het college nog geen enkele klacht over misdragingen van watersportliefhebbers bereikt. Aangezien bij iedere vorm van sport excessen kunnen voorkomen, drong de voorzitter er met klem op aan, B. en W. onmiddellijk met dergelijke feiten op de hoogte te brengen. Donderdagmiddag waren vele belangstel lenden, vooral uit Haarlemse sportkringen, op de Noorder Begraafplaats aan de Ver- gierdeweg in Haarlem samengekomen om de laatste eer te bewijzen aan de heer M. J. Buissink, bekend voetballer, cricketer en kegelaar, die Zondagnacht in de leeftijd van 51 jaar is overleden. Toen de kist met het stoffelijk overschot, die door vele bloemkransen gedekt werd, in de autla was opgebaard, trad als eerste spreekr de heer Jac. van Maris, voorzitter van de Haarlemse Kegelbond, naar voren. Deze schetste de grote ontsteltenis van de leden der bij genoemde bond aangesloten kegelclubs toen zij het zo onverwachte ver scheiden van Buissink vernamen. Spreker maakt ook melding van de grote sportivi teit van de overledene, die niet alleen aan alle door de bond uitgeschreven wedstrij den deelnam, maar ook op geen enkele vergadering ontbrak. De heer Van Maris dankte hem voor alles, wat hij voor de Kegelbond had gedaan. De heer C. Booij sprak als voorzitter van de Kegelbond der H.F.C. „Haarlem", waar van de overledene vele jaren een gewaar deerd lid was. Namens de leden en het bestuur der H.F.C. „Haarlem" voerde de penningmeester, de heer N. J. Twisterling, het woord. Hij her innerde aan de tijd dat de overledene zijn krachten aan „Haarlem" verleende. De laatste jaren speelde hij in het veteranen- elftal 3 a. „Moeten wij de naam van de bescheiden en sportieve Buissink van onze ledenlijst schrappen, vergeten doen wij hem nooit", aldus de heer Twisterling. De oudste broer van de overledene, de heer J. F. Buissink, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. In het gebouw van de Luchtmachtstaf school te 's-Gravenhage is aan zeven offi cieren van de Koninklijke Luchtmacht het brevet wegens voltooiing van de cursus staftechniek uitgereikt. De brevetten werden door generaal ma joor vlieger-waarnemer H. Schaper uitge reikt aan: majoor-vlieger N. J. Woensdregt, majoor-waarnemer H. Motshagen, kapitein W. S. Caly, majoor-waarnemer mr. R. B. Lewis, majoor-vlieger-waarnemer W. Bar- telings, kapitein-waarnemer M. G. Ge- schiere, majoor F. de Boer. LONDEN (Reuter). Bij een debat in het Britse hogerhuis heeft admiraal Lord Fraser voorgesteld, alle atoom- en water stofbommen, op vijfhonderd stuks na te vernietigen. Deze vijfhonderd zouden op geslagen worden op de Mount Everest, in Basoetoland of in de Sahara onder een speciale bewaking van de UNO, die de controle over atoomwapens zou moeten hebben. Beslissingen hierover zouden met een meerderheid van twee derden geno men moeten worden. De Britse minister van Staat voor Bui tenlandse Zaken, Lord Reading, antwoord de namens de regering dat het plan voor het opslaan der bommen niet uitvoerbaar is. Geen gevaar De West-Duitse minister voor kernener gie, Strauss, heeft in de Bondsdag ver klaard, dat West-Duitsland per jaar twee honderdduizend mark besteedt voor het controleren van de radio-activiteit in de lucht. De instituten te Heidelberg en te Freiburg, houden zich hiermee bezig. Bo vendien is men voornemens tien weer stations op te richten die zich ook aan dit onderzoek zullen wijden. De radio-activiteit boven West-Duits land is tijdens de atoomproeven van de grote mogendheden slechts tien percent toegenomen. De „uiterst geringe vermeer dering" van de afgelopen tien dagen was niet meer dan hetgeen werd waargenomen na vorige proeven met waterstofbommen. Er is geen gevaar voor de bevolking, aldus minister Strauss. In de Memorie van Antwoord inzake de begroting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen deelt minister Cals met be trekking tot het radio- en televisiebeleid onder meer mede, dat de financiering van het radiowezen moeilijker wordt nu de uitgaven van de omroep een steeds ster kere stijging vertonen. Daar staat tegen over, dat de opbrengst van de luisterbij dragen nog steeds blijft stijgen. Het aantal radiotoestellen, waarvoor luistergeld wordt betaald, neemt de laatste jaren toe met ruim 100.000 per jaar. Nederland immers heeft op elke 100 in woners momenteel 24 ontvangtoestellen. Dat een toeneming mogelijk is, blijkt uit het feit, dat bijvoorbeeld de Scandinavische landen in 1953 reeds respectievelijk 27, 30 en 32 toestellen per 100 inwoners telden. Dat het evenwicht in uitgaven en inkom sten zich op den duur zal herstellen, lijkt de minister niet onmogelijk. Daarom kan aanvaard worden dat gedurende enkele jaren geen bedragen aan de algemene reserve van de radio-omroep worden toe gevoegd. In de vacature van regeringscommissaris voor het radiowezen zal zo spoedig moge lijk worden voorzien. De uitvoering van de plannen tot ver betering van de ontvangst door FM-zen- ders is in handen van de PTT, die met grote voortvarendheid daaraan werkt. Het is niet mogelijk een sneller uitvoering toe te zeggen, ofwel een termijn aan te geven, waarbinnen de werkzaamheden gereed zullen komen. Naast de reeds werkende FM-zenders te Hogezand, Hengelo en Hulsberg zal in de loop van deze maand een FM-zender te Irnsum experimenteel in bedrijf komen. Een tweede FM-zender te Hulsberg komt vermoedelijk in Februari „in de lucht." Radio en politiek Op de vraag van verschillende leden, of het kabinet reeds een beslissing heeft ge nomen ten aanzien van het verschaffen van de mogelijkheid aan de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zich zo nu en dan in de aether te doen horen, wordt geant woord, dat de minister in beginsel hiervoor zendtijd beschikbaar wil stellen. Hij heeft de Radioraad verzocht hem te willen advi- Nadat Donderdagochtend twee scholen in nieuw Zuid-Amsterdam door onbekenden werden bezocht, zijn de afgelopen nacht weer twee scholen in de Concertgebouw- buurt te Amsterdam het doelwit van in brekers geweest. In de Nicolaas Maesschool in de gelijknamige straat kwamen de die ven via het geopende hek op de binnen plaats. Van een der klasselokalen verniel den zij het ruit, en konden zo het spanjo let bereiken om het raam te openen. Op de eerste verdieping lichtten de inbrekers de deur van de kamer van het school hoofd uit zijn hengsels en braken een kast open. De buit was gering: wat kleingeld uit een telefoonpotje. De kamer werd ge heel overhoop gehaald. Toen de zoon van de concierge van het Christelijk Lyceum gisteravond de Gabriel Metsustraat in kwam zag hij een man in de tuin van de school op verdachte wijze rondscharrelen. Hij beval de man te ver dwijnen hetgeen deze inderdaad deed. Daarop kwam een tweede man tevoor schijn, die tegen de zoon van de concierge zei, dat deze niet moest roepen anders zou hij hem met een mes steken. Vanmorgen bleek, dat zij hadden inge broken in de er tegenover liggende oplei dingsschool voor Christelijk Maatschappe lijke Arbeid. Op de binnenplaats werd een glas-in-loodraam ingedrukt. Ook hier werd in de kamer van de directrice alles door elkaar gehaald, en het bureau bescha digd. Er werd niets vermist. Reeds eerder, circa drie weken geleden, werd in deze school ingebroken. Teen be stond de buit uit wat postzegels. De recher che van twee politiebureaux heeft deze schooldiefstallen in onderzoek. seren over de wijze waarop en de mate, waarin deze zendtijd ter beschikking kan worden gesteld. De vraag, of met het oog op de verkie zingen in 1956 aan alle politieke partijen die daaraan deelnemen, tijdens de verkie zingscampagne zendtijd zal worden ge geven, moet de minister ontkennend, be antwoorden. De regering heeft er evenals vorige jaren bezwaar tegen zendtijd toe te wijzen aan de Communistische Partij Ne derland. TV blijft stiefkind Nader overleg met de PTT heeft uitge wezen, dat het bouwprogramma voor het televisie-zendernet minder snel kan wor den uitgevoerd dan destijds werd aange nomen. Daardoor zal in 1956 voor exploi tatie van de zenders en gebruik van de binnenlandse en internationale verbindin gen waarschijnlijk 600.000 minder nodig zijn dan aanvankelijk werd verwacht. Het overleg terzake is nog niet geëindigd, doch aangenomen mag worden, dat de zendtijd met hoeft te worden verminderd. Gezien de bedragen, die de televisie thans reeds vergt bedragen die in 1957 nog aanzien lijk zullen oplopen tengevolge van het ge reedkomen der steunzenders en de defini tieve voorzieningen voor de verbindingen met België en Duitsland is het moeilijk zonder meer fondsen toe te zeggen voor uit breiding van de zendtijd tot 12 uur per week. In de komende maanden zal deze kwestie echter opnieuw onder ogen wor den gezien. De minister verwacht dat aan het einde van dit jaar het televisiebesluit het Staats blad zal bereiken. De minister herhaalt tenslotte de ver zekering, dat hij geen commerciële televi sie-uitzendingen zal toelaten, voordat de Kamer daarover haar mening hééft kenbaar gemaakt. De burgemeester van de gemeente Den Helder, mr. G. D. Reehorst, heeft op het stadhuis in Den Plelder onderscheidingen van het Carnegie-Heldenfonds uitgereikt voor redding van kinderen. Wethouder mr. J. Mulder en de slagersbediende P. Schoo- rel ontvingen een loffelijk getuigschrift voor moedig gedrag, omdat zij in Maart 1955 twee kinderen, die door het ijs in de Stadssingel te Den Helder waren gezakt, hadden gered. Een van de kinderen was toen reeds tien minuten onder het ijs ver dwenen en kon slechts met de grootste moeite worden gered. De kantoorbediende W. Petersen, die op 21 Augustus een 9-jarig schipperskind komen, ontving eveneens een loffelijk ge redde, dat achterover van een in het Noordhollands kanaal liggend schip was geslagen en onder de kiel was terecht ge tuigschrift. Omdat ze van twee doktoren receptfor mulieren had weggenomen om daarop in apotheken opium te kunnen halen, had de 35-jarige verpleegster B. D. W. uit een kli niek te Loosduinen zich voor de Rotter damse rechtbank te verantwoorden. Ze bleek hetzelfde reeds in Den Haag en Haarlem gedaan te hebben, en was daar voor voorwaardelijk buiten rechtsvervol ging gesteld. De vrouw zei aan opium ver slaafd te zijn door het harde werken. Als ze op een spreekuur bij een dokter met ge fingeerde klachten kwam, nam ze, als hij zich omdraaide, enige receptformulieren weg. Ze vulde ze in, ondertekende ze, en i haalde dan in een apotheek pervitine of opium. De vrouw werd sterk verminderd toerekeningsvatbaar genoemd. De officier eiste terbeschikkingstelling van de re gering. Er was geen raadsman. Uitspraak volgt over veertien dagen. De Nederlandsche Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft een schrijven aan de gemeentebesturen in ons land ge richt. In dit schrijven vestigt bovenge noemde vereniging er de aandacht op dat haar vele gemotiveerde klachten hebben bereikt ten aanzien van bepaalde perso nen (vooral kermisexploitanten) die met verschillende dieren op markten, kermis sen en openbare wegen optreden, waarbij zij deze dieren kunsten laten verrichten. Vaak worden deze dieren geëxploiteerd in draaimolens en soms worden er ook ge vechten gearrangeerd van deze dieren met mensen, aldus het schrijven. De vereniging verzoekt de gemeentebe sturen bij plaatselijke verordening deze vertoningen te verbieden als in strijd met alle redelijke eisen van dierenbescherming. NEW YORK (Reuter). Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft Woensdag namens Nederland de UNO officieel een Foucoult- pendule van negentig kilogram geschonken. Dit apparaat demonstreert de draaiing van de aarde. De met goud beklede bol hangt aan een stalen kabel 25 meter boven de vloer bij de hoofdingang van het gebouw van de Alge mene Vergadering. Op een stalen onder- steuningsstaaf is een boodschap van Ko ningin Juliana aangebracht: „Het is een voorrecht vandaag en morgen te leven'". De gift werd in ontvangst genomen door secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld, die zei, dat. het apparaat herinnert aan Ne derlands bijdrage in de internationale ge meenschap. Zonder het pionierswerk van Nederland „zouden wij hier vandaag niet staan", aldus de secretaris-generaal. De korte plechtigheid werd onder ande ren bijgewoond door de voorzitter van de Algemene Vergadering, de Chileen Jose Maza. KIEL (United Press) Toen de Neder landse kustvaarder „Keizersgracht" uit Amsterdam Donderdag de Kiel-Holtenau- sluis van het Noord-Oostzeekanaal binnen voer, begon plotseling door onbekende oor zaak de uit Fins timmerhout bestaande deklast van het schip te werken en schoof op gevaarlijke wijze naar stuurboord. Zon der verwijl werd een deel van de lading in de sluis gelost. Daarna werd de „Kei zersgracht", die van Finland naar Neder land voer, met zware slagzij de haven van kiel binnengesleept. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De Rotlerdamsche Droogdok Maatschappij N.V. heeft de dekwerktuigen voor het nieuwe vlaggeschip van de Holland—Amerika Lijn, het ongeveer 37.000 ton metende stoomschip „Rotterdam", besteld bij Figee in Haarlem. Het betreft een dubbel electrisch anker spil, 3 electrische kaapstanden en 6 electri- sche laadlieren. Het ankerspil, bestemd voor een ankerketting van hoogwaardig staal van 83 m.m. dikte, is vrijwel gelijk aan het eveneens door Figee geleverde ankerspil van de „Niew Amsterdam", het voor de oorlog gebouwde vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn. Met deze belangrijke opdracht is bijna een half millioen gemoeid. Op Donderdagmiddag 15 December om halfdrie wordt er in het Frans Halsmuseum te Haarlem een manifestatie gehouden van de Werkgroep „Vrouw en Sfeer" uit Den Haag. De werkgroep realiseert zich, dat de sfeer van de vrouw bepalend is bij de opvoeding van haar kinderen, voor het geluk en de tevredenheid van haar man en dat deze in vloed verder merkbaar is in haar houding als vriendin, buurvrouw, medewerkster, als werkende vrouw en op tal van andere ge bieden. In haar huis, interieur, kleding, uiterlijke verzorging en manieren manifes teert zich haar wezen, spreekt haar „sfeer". De Werkgroep „Vrouw en Sfeer" stelt zich ten doel aan te tonen, hoe men met weinig middelen aardige effecten kan be reiken, hoe een kleinigheid nieuwe frisheid en fleur kan vei'lenen aan de factoren, die het leven van alledag bepalen. Men wil hierbij de weg wijzen naar de bestaande instanties, die goede voorlichting geven op dit gebied. „Vrouw en Sfeer" wil belang stelling wekken door causerieën (visueel toegelicht), demonstraties, tentoonstellin gen, films. Deze werkgroep hoopt overal het jonge meisje te bereiken. Dit is het eerste optreden naar buiten van de werkgroep en onder degenen, die daarbij „peet zullen staan" is ook de acteur regisseur Cruys Voorberg. Binnenbrandje in Haarlem-Noord Vanmorgen om ongeveer tien uur is er brand uitgebroken in een zolderkamer aan het Junoplantsoen 119 te Haarlem-Noord. De brandweer rukte onmiddellijk met twee wagens uit en kon daardoor het vuur, dat in een stapel papier woedde met behulp van een kleine straal direct bedwingen. Men vermoedt dat de brand is ontstaan doordat enkele kinderen op de zolder met lucifers hebben gespeeld. Hedenmorgen werd Zandvoorts honderjarige, de weduwe J. Bluijs-Van der Meij, vol trots langs vlaggende huizen naar het raadhuis te Zandvoort getroond, waar zij op het bordes door de burgemeester, mr. H. M. van Fenema en diens echtgenote, werd ontvangen. In een der bovenzalen had zich de buurtvereniging „De Wurf' verzameld in oud-Zandvoortse klederdracht en er volgde een feestelijke bijeenkomst waarin het woord werd gevoerd door de burgemeester, de voorzitter der Zand voortse commissie voor Ouden van Dagen, de heer Joh. C. Jung; pastoor P. van Diepen, de voorzitter van De Wurf, de heer H. Suurland en het raadslid M. Weber. De honderdjarige was eerder op de morgen reeds in een feestelijke dienst in de Hervormde Kerk. Op de hoek HoutpleinGasthuissingel in Haarlem is Donderdagavond omstreeks tien uur een achttienjarige wielrijdster in bot sing gekomen met een personenauto. De bestuurder van deze auto zou geen voor rang verleend hebben. De wielrijdster liep een bloeduitstorting aan haar linkerbeen op; haar fiets werd beschadigd. Getuigen van dit ongeval wordt ver zocht zich in verbinding te willen stellen met de verkeerspolitie. De heer J. C. Verwoerd, machinist van het dieselgemaal te Spaarndam van het Hoog heemraadschap van Rijnland, heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn functie neergelegd. In 1922 werd hij tweede machinist bij het gemaal te Gouda en in 1939 volgde zijn be noeming tot machinist te Spaarndam. In zijn woning aan de Pol te Spaarndam is gisteren een afscheidsreceptie gehouden, waarbij ook aanwezig was de dijkgraaf, de heer J. Slagter. De heer K. Naber voerde namens collega's het woord. Het ligt in de bedoeling van de heer en mevrouw Verwoerd binnenkort naar hun vroegere woonplaats Gouda te verhuizen. De politierechter te Haarlem, mr. J. P. Petersen veroordeelde vanmorgen de wiel rijder W. A. B. uit Etten, die volgens zijn eigen verklaringen na het drinken van veer tig borrels op de fiets was gaan zitten, tot een gevangenisstraf voor de tijd van tien dagen. B. was reeds 21 keer veroordeeld. Bovendien heeft hij van zijn laatste veroor deling nog een proeftijd lopen over een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand. HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. De Bloemendaalse wet houder van Sociale Zaken en Volkshuis vesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is Dins dagavond verhinderd zijn wekelijks spreek uur te houden. Brandje. Donderdagmiddag omstreeks halfdrie werden de brandwachten van Over- veen gealarmeerd voor een brandje in per ceel Oranje Nassaulaan 94. Een hoeveelheid wasgoed had vlam gevat en de bewoonster, had enige brandwonden opgelopen. Zij werd per politie-stationcar naar het Marine Hos pitaal overgebracht. De brand is door om wonenden geblust. De Haarlemse recherche heeft een 29- jarige metselaar uit Haarlem aangehouden, die er van wordt verdacht, uit een opslag plaats van een opkoper verscheidene malen hoeveelheden koper, brons en andere me talen te hebben gestolen. Hij zou ruim der tienhonderd gulden hebben verdiend, door deze partijen te verkopen aan een andere opkoper. Voor een gedeelte van dit bedrag zou hij een radiotoestel hebben gekocht. De verdenking rees, toen de registers van de laatste opkoper werden gecontroleerd. Bij inspectie van de woning van de metse laar ontdekte de recherche daar een zak ko len. De man bekende deze te hebben gestolen van een kolenhandelaar. Tijdens het verhoor bekende de metselaar bovendien, dat hij een radiotoestel van f 450, dat hij op huurkoopovereenkomst onder zich had, reeds aan een ander had verkocht, toen hij nog maar dertig gulden had afbetaald. Hij is ingesloten. (Van onze correspondent in Washington) Het concert, dat Woensdagavond door Willem van Otterlo in Washington gegeven werd, is een groot succes geworden. De Haagse dirigent leidde daarbij het „Natio nal Symphonie Orchestra". Behalve werken van Mozart en Brahms, werd ook het Concert voor harp en orkest van de Nederlandse componist Lex van Delden uitgevoerd. Het publiek toonde zich zeer enthousiast. Traditiegetrouw waren de kinderen van drie tot twaalf jaar van het personeel van Vermaat's Bakkerijen in Haarlem Woensdag middag weer bijeen in de zaal van gebouw Flora op het Pretoriaplein in Haarlem, om daar het jaarlijkse Sint Nicolaasfeest te vieren. In afwachting van de komst van de goede Sint en zijn knecht, werden zij bezig gehou den door mr. Jack, de kampioen-amateur goochelaar van 1955. Deze wist in samen werking met zijn papegaai de kinderschaar talloze malen tot groot enthousiasme te brengen met ongelooflijke staatjes goochel kunst. In zeer vlot tempo werden vervolgens de kinderen op het podium bij de Sint geroepen; zij ontvingen allen een cadeau en lekker nijen. Daarna bezochten Sint Nicolaas en Zwarte Piet per auto nog een zevental zieke kin deren. Voor de kinderen in de zaal werden nog enkele leuke filmpjes vertoond. De jaarvergadering van de Heemsteedse Brandweervereniging „De Straalpijp" wel ke Donderdagavond in gebouw „Anno Santo" werd gehouden, werd buitengewoon druk bezocht. De voorzitter, de heer D. Keyser, toonde zich over deze opkomst zeer verheugd en hij twijfelde er niet aan of de leden zouden er ook in de toekomst weer naar streven, de reputatie van „De Straal pijp" op een nog hoger peil te brengen. De ingekomen stukken bevatten onder meer een verzoek van de vrijwillige brand weer in Zandvoort omtrent de doelstellin gen van de vereniging, omdat men ook daar een soortgelijke organisatie in het leven wilde roepen. Voorts was er een brief van de Koninklijke Nederlandse Brandver- eniging welke aanvankelijk per circulaire de verzorging van diverse voorlichtings avonden had aangeboden, doch nu min of meer op deze aanbieding terugkwam met de mededeling, dat men slechts voor één avond kon zorgen, terwijl er door het be stuur drie waren aangevraagd. Dit ontlokte aan de voorzitter de mededeling, dat er aan de organisatie van deze vereniging, ondanks de mooi klinkende naam wel een en ander scheen te haperen. Ook het vorige jaar zijn deze avonden in de war gelopen, buiten de schuld van het Straalpijp-bestuur en spreker hoopte, dat deze ene avond al thans doorgang zal kunnen vinden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Abrahams, gaf een duidelijk beeld van het wei en wee der vereniging. Het ledental bleef, evenals dat der donateurs, onveranderd. Aan het gemeentebestuur werd dank gebracht voor de verleende i subsidie. Bovendien dankte men de vele nnddenstanders, die in het afgelopen ver enigingsjaar voor zeer fraaie prijzen ten dienste van het kienen op de feestavond hebben gezorgd. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer W. van der Eem, bleek dat er een batig saldo in kas is en de kascommissie kon zich geheel met het ge voerde beleid verenigen. Met het bestuursbeleid kon de vergade ring zich volkomen verenigen en de aftre dende bestuursleden, de heren Abrahams en Van der Eem werden bij enkele candi- daatstelling herkozen. De bespreking van het houden van een feestavond had tot resultaat, dat de orga nisatie aan het bestuur werd opgedragen. Deze feestavond zal gehouden worden op 19 Januari of 2 Februari 1956 en de leden krijgen daaromtrent nog nader bericht. Bij de rondvraag kwam de wens naar voren om bij brandalarm een politiewacht bij de brandweergarage te plaatsen, ten einde het de manschappen mogelijk te maken, zonder kans op ongelukken uit te rukken. Geklaagd werd over de al te grote nieuwsgierigheid, vooral van de jeugd en men gaf uiting aan de vrees dat er nog eens ernstige ongelukken zullen gebeuren, wan neer de jeugd ook bij deze garage niet op een afstand gehouden wordt. Voorts kwa men tal van technische aangelegenheden omtrent een juiste taakverdeling aan de orde en de aanwezige leden van het kader zegden toe, al deze punten aan een bespre king te onderwerpen. Chauffeur van 60 jaar in arrest Op het kruispunt van de Ruurlose en de Lochemseweg te Vorden is de 18-jarige motorrijder D. uit Vorden bij een aanrij ding om het leven gekomen. Het ongeluk is, naar vermoed wordt, ontstaan doordat een autobestuurder bij het afslaan naar de Lochemseweg geen voorrang verleende aan de motorrijder. Een driejarig kind, J. B., is in de Eer ste Rozendwarsstraat te Amsterdam over reden door een personenauto. Het jongetje overleed vrijwel onmiddellijk. Onverhoeds stapte het kind van het trottoir, zodat de chauffeur van de auto, die volgens de politie zeer rustig reed, geen kans meer zag een aanrijding te voorkomen. Op de provincale weg Hamburg-Lim- men nabij Wormerveer is een 68-jarige bromfietser, toen hij twee wielrijdsters passeerde door een hem achterop rijdende vrachtwagen aangereden. De gewonde werd per ziekenauto in zeer ernstige toe stand naar het gemeente ziekenhuis in Zaandam overvoerd, waar hij is overleden. De vrachtwagenbestuurder stopte op on geveer 200 meter van de plaats van de aanrijding en reed, na uit zijn portier te hebben omgekeken, door in de richting Alkmaar. De vrachtauto is later aange houden. De bestuurder bleek te zijn de 60-jarige E. J. S. uit Amsterdam, chauf feur van een Amsterdamse Bierbrouwerij. De auto is in beslag genomen. De bestuui- der, die tegenover de politie bekend heeft de aanrijding te hebben veroorzaakt, kon er geen verklaring voor geven waarom hij, zonder zich om zijn slachtoffer te be kommeren, was doorgereden. Hij is in arrest gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7