O-T-O KUIPERS Vrolijke frisse kleuren zijn in Zandvoort ontoelaatbaar ,Veel stille armoede, waar we nooit iets van zullen weten" Héél Zandvoort deed mee aan huldiging van „Tante Jans" J. E. van Epen: Hoofddorp Hillegom Lisse Honderdjarige - omgeven door bloemen en geschenken - zong oude liedjes Bennebroek Zandvoort ÏÏ5E2E: H trtalxtie! 10 TROUWAUTO's Medische diensten tijdens het weekeinde Restauratie toren in Lisse kost bijna tachtig mille RIJDT ZELF! Janine Dacosta speelt voor „Kunstkring" Wellicht volgend jaar bouw van 61 woningen Jaarvergadering „Nezifo" WASSERIJ DUYN A. Huyssoon directeur Twentse Bank in Hillegom Rob van der Bas trad op in Hillegom Kwekers hebben te kampen met „zure" tulpen Oprichting sportraad Zandvoort nog onzeker Geen hogere subsidie voor Oranjevereniging Overdekte tribune bij Zandvoortmeeuwen Actie voor stille armen goed ingezet ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHECOURANT „Het zal niet de eerste keer zijn, dat ik een brief krijg van iemand, die me ver zoekt op zijn bijdrage voor ons werk niet langer te rekenen en inplaats daarvan vraagt, er zélf voor in aanmerking te ko men. En dat is misschien ook wel eens gevers voor de stille armen overkomen: dat zij eerst trouw hun bijdragen betaalden en toen door een ongelukkige verandering in hun leven zelf voor de baten van deze actie in aanmerking kwamen Dit zei ons de administrateur van de Hervormde Diaconie in Haarlem, de heer J. E. van Epen, die al verscheidene van die plotselinge veranderingen in mensenlevens heeft gezien, die hun financiële omstan digheden grondig wijzigden en in veel ge vallen ook hun maatschappelijke status. Er zijn van die veranderingen bij, die collec tief worden ondervonden, bijvoorbeeld door de grote categorie gerepatriëerden, die in plaats van het goede doen van weleer nog slechts een moeizaam bestaan hebben van een schraal pensioen. Er zijn ook zoveel van dergelijke ver anderingen in engere zin, bijvoorbeeld van een vrouw, die weduwe wordt en wier pensioen te klein is. Zij is echter een han dig naaister en verwerft er op die manier wat bij. Maar dan worden haar ogen te slecht voor dit werk. Zij zal de gang naar Sociale Zaken niet maken en zich even min om permanente hulp tot haar dia conie wenden. Zó erg is haar geval nu ook weer niet, redeneert zij zelf wellicht. En zij ploetert verder. De omgeving merkt er vrijwel niets van. „Dat blijft het merkwaardige van het begrip hulp aan stille armen", zegt de heer Van Epen, „men voelt er onmiddellijk nog een grote lacune in. Het gaat om armen, die men slechts met moeite of in het ge heel niet opmerkt. Dat brengt dus met zich mee, dat een grote groep, die het nèt zo hard nodig heeft, van deze hulp ver stoken blijft, om dat we er niet van af weten". ADVERTENTIE GAR. DE HAAN, Twünderslaan 35, Tel. 13.300 HAARLEM Artsen, boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990 (Uitslui tend telefonisch informeren). Apotheken. Th. A. Klinkhamer, Koningin neweg 69 tel. 11596; Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Deze apotheken zullen tevens geopend zijn op werkdagen van 10 tot 17 December, des avonds na 6 uur tot des ochtends 8 uur. BLOEMENDAAL Artsen. Van Zaterdagmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur dokter J. H. M. Egberts, Zuid er Stationsweg 12, Bloe- mendaal, telefoon 22261. Overveen. Van Zaterdagmiddag twee uur tot Zondagavond elf uur dokter P. M. Wijkmans, Julianalaan 130, Overveen, telefoon 10071. Aerdenhout. Van Zaterdagavond zes uur tot Maandagmorgen acht uur dr. J. Reu rink, Aerdenhoutsduinweg 8, Aerden hout, telefoon 26035. Wijkverpleegsters. In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal hebben dienst zuster Gertz, Junoplantsoen 105, Haarlem-Noord en zuster H. J. G. Lugt- hart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, te lefoon 26876. Apotheken: Voor de Zondags-, avond en nachtdienst zijn van Zaterdagavond 10 December zes uur tot Zaterdagmor gen 17 December acht geopend voor spoedeisende gevallen de Bloemen- daalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181; Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort- Dorp, telefoon K2560 - 8284 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, telefoon 38320. HEEMSTEDE Artsen. Dr. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76. telefoon 34445 en dr. K. L. Kout, Joh. de Wittlaan 23, telefoon 38411. Wijkverpleging: Zr. G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 27805. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, telefoon 38320. LISSE Dr. A. H. Holl, Veldhorststraat 50; tele foon K2530 - 3155. HILLEGOM Dr. A. v. d. Kaden, Hoofdstraat 14, tele foon 5134. BENNEBROEK Dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 34, te lefoon K2502 - 430. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: Dr. Bult, telefoon 6320. Nieuw-Vennep, Dr. Nugteren, telefoon 230. Zwanenburg-Halfweg, Dr. D. A. Rijn- ders, telefoon 593. „Ja, als je het maar wéét. Maar als ik niet onlangs een seintje van een om wonende had gehad, dat er drie broers op een klein bovenkamertje in de stad dreigden te verkommeren, dan was er nooit hulp gekomen. Of als onze sociale werkster niet met een tip was ge komen, dan hadden we ook niets ge merkt van dat bejaarde echtpaar met een veel te klein pensioen en een aan vullende Drees-uitkering, dat met ziek te te kampen kreeg en in de grootste moeilijkheden verkeerde." Het is, naar de heer Van Epen zeide, vaak moeilijk om hen te benaderen, want het is kenmerkend voor vele stille armen dat zij er geenszins prijs op stellen, wanneer zij merken, dat deze stilte verbroken blijkt te zijn. Dat kan enerzijds een maatschap pelijke fierheid zijn, die onveranderlijk bij hen is gebleven sinds zij hun beroep in de samenleving uitoefenden, maar hgt is ook in sommige gevallen verbittering van men sen, die meer tegenslag hebben gehad, dan zij konden verwerken. De restauratie van de gemeente-toren in Lisse, grenzend aan de Ned. Herv. Kerk, is reeds vele keren een punt van bespreking geweest in de gemeenteraad. Reeds in Octo ber 1953 werd een erediet gevoteerd van 46.500.Thans is men tot verdere uitwer king van de restauratieplannen gekomen en werd overeenstemming verkregen met rijk en provincie inzake een subsidie in deze kosten. Het werk zal worden uitgevoerd door de firma Van der Velden en De Jong te Leiderdorp. In overleg met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd het werk aan deze firma gegund voor een totaal bedrag van 79.500.Het rijkssub sidie is bepaald op 45 procent, terwijl de provincie een subsidie zal verlenen van 15 procent, zodat 40 procent of 31.800,voor rekening van de gemeente blijft. BENOEMING Door het college van B. en W. in Lisse wordt aan de raad voorgesteld om in de vacature mej. Van Gils tot onderwijzeres aan de openbare school te benoemen mej. H. J. R. de Weerd te Wieringen. die onderwijzeres was aan de openbare school te Schagen. Zij werd reeds bereid gevonden om met ingang van 1 December in tijdelijke dienst te treden. KASGELDLENING Ter financiering van diverse werken die in uitvoering zijn, wordt door B. en W. van Lisse aan de raad gevraagd een kasgeld lening aan te gaan tot een bedrag van 600.000.—, af te lossen in veertig jaar. ADVERTENTIE FORD FAIRLANE - OPEL KAPITaN - FORD ZEPHYR Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur Adres: Boulevard Paulus Loot 97 - Zandvoort - Telefoon 3152 POSTZEGELCLUB „PHILATELICA" Voor de verzamelaars van postzegels hield de postzegelclub „Philatelica" een in teressante en leerzame avond in „De Witte Zwaan" te Lisse, waarin de heer Hedeman een lezing hield over het verzamelwerk en de juiste samenstelling waarbij door hem waardevolle wenken werden gegeven. De jaarvergadering werd vastgesteld op 11 Ja nuari. Na een geanimeei-de verloting en veiling bracht de voorzitter de heer Gehrels dank aan de heer Hedeman voor zijn inte ressante lezing. ZILVEREN JUBILEUM De heer M. Vermeer herdacht Woensdag zijn 25-jarig jubileum bij de Twentsche Bank in Lisse. Dit jubileum is in besloten kring herdacht, waarin bekend werd ge maakt dat de heer Vermeer per 1 Januari als procuratie-houder is benoemd te Hille- gom en per 1 April 1956 als medebestuur der van het kantoor te Hillegom. CONCERT IN GEREF. KERK Woensdagavond zal in de Gereformeerde Kerk te Hoofddorp een Kerstconcert wor den gegeven, waaraan medewerking ver lenen het Hoofddorps Dameskoor „Zang- lust", Nico Waasdorp (orgel) en Wanda Reumer (declamatie). Op het concert van Kunstkring, dat Dins dag te Hillegom gegeven wordt door het Noord'hollands Philharmonisch Orkest, kan de pianist George van Renesse wegens ziekte niet als solist optreden. In zijn plaats heeft het bestuur van Kunstkring de Franse pianiste Janine Da costa bereid gevonden mee te werken, die het eeTste Pianoconcert van Tsjaikofski ten gehore zal brengen. Het moet voor de lange rij wachtenden op toewijzing voor een woning in Lisse wel een zeer verblijdend bericht zijn. dat men nu toch wel zal kunnen komen tot de bouw van 61 woningen. In de raadsvergadering zal een prae-advies van B. en W. aan de orde gesteld worden, waarin B. en W. omtrent de woningbouw mededelen, dat kan worden medegedeeld dat van de firma gebr. Rans- dorp een opgave voor de bouw van 61 wo ningen is ontvangen en dat. naar het zich laat aanzien, van rijkswege machtiging tot de bouw zal worden verkregen. Indien de ver wachtingen van B. en W. bewaarheid wor den, zal begin 1956 met de bouw een begin kunnen worden gemaakt, zodat het aanbe veling verdient de daartoe nodige beslis singen door de raad definitief te nemen. Het complex van 61 woningen is, na over leg met het Instituut Stad en Landschap ge projecteerd op het in eigendom aan de ge meente toebehorende terrein, begrensd door de Broekweg, Gerevelingenstraat, Montbre- tiastraat en de nog door te trekken Hyacin- thenstraat. Bij deze woningen, die omgeven zullen worden door groenstroken, zal ook een speelveldje voor de jeugd komen, het geen eigendom van de gemeente zal blijven en de onderhoudskosten dus ook voor reke ning van de gemeente zullen zijn. Verschil lende straten zullen worden doorgetrokken, waarmede in totaal een bedrag van ruim 80.000.gemoeid zal zijn. De bouw van de huizen zal ongeveer 1.000.000.vorderen. Door de afdeling Lisse van het Neder lands Ziekenhuisverplegingsfonds werd Vrijdagavond in „De Witte Zwaan" te Lis se een goed bezochte jaarvergadering ge houden. In zijn welkomstwoord bracht de voorzitter, de heer A. Tibboel, dank aan het centraal bestuur voor de medewerking bij het Bloemencorso waai'in ook „Nezifo" met een praalwagen vertegenwoordigd was, welke een dubbel succes is geweest daar men niet alleen twee prijzen verkreeg, doch waarbij ook de plaatselijke afdeling een groot aantal nieuwe leden boekte. De jaarverslagen uitgebracht door de secreta ris-penningmeester de heer Steenwinkel, waren dan ook allerminst in mineur-stem ming, het leden-aantal boven de 16 jaar was gestegen tot ruim 2400 en het batig saldo van ruim f 5000 kon aan de reser ve worden toegevoegd. Daar er geen tegencandidaat was inge diend werd de heer C. H. Steenwinkel als bestuurslid herkozen, voorts werd hij tot lid van de Landelijke Ledenraad benoemd voor het jaar 1956. Nadat de directeur van „Nezifo", de heer J. W. Buize, een kort propagandawoord had gesproken werd er een filmprogramma aangeboden. Vertoond werden „Hollands Glorie", „Bloembollenfilm N.V. Hobaho", „Uit vuur en vlam", een nieuwe kleuren film van de Koninklijke Hoogovens te IJ- muiden en de KLM kleurenfilm „Een va- cantietocht door Europa". De heer Tibboel sloot de vergadering met een woord van dank aan de directies voor de beschik baarstelling der films. ADVERTENTIE AMSTERDAM S E V' A A KJ 20 T EI-1105? MANGELWAS KANT EN KLAAR. Binnen 4 dagen retour. Een enorme explosie werd vorige week in een steengroeve van de Portland-cement fabrieken in de Duitse stad Lengfurt bij Marktheidenfeld veroorzaakt. De kalksteen, welke vrij kwam bij deze ontploffing van 10.600 kg. springstof, verdeeld over 55 boorgaten, leverde genoeg grondstof op om de fabriek drie maanden aan het draaien te houden. Voor het vervoer van de losgeraakte steenmassa's waren niet minder dan 6.500 goederenwagons nodig. Op hartelijke wijze heeft Zandvoort zijn honderdjarige, de weduwe J. Bluijs-van der Meij, ter ere van haar honderdste ver jaardag, die zij Vrijdag vierde, gehuldigd. Bijna heel Zandvoort deed mee aan de huldiging, die haar hoogtepunt vond in de ontvangst op het raadhuis om elf uur 's morgens. Van Zandvoorts hoogste gebouw, de wa tertoren, van het kleinste huisje in het oude dorpscentrum, van vele particuliere woningen en van het Raadhuis wapperden vlaggen, toen de jubilaresse zich des mor gens om negen uur naar de Rooms-Katho- lieke kerk begaf, waar pastoor P. van Diepen voor haar een speciale mis opdroeg en daarna zich in een hartelijke toespraak tot haar richtte, haar Gods zegen toewen send in de jaren, die haar nog zouden wor den toebedeeld. Om precies elf-uur arri veerde tante Jans, zoals zij in Zandvoort algemeen bekend is. met haar zoon en dochter en enkele familieleden per auto aan het Raadhuis, waar zij op het bordes werd ontvangen door burgemeester Van Fenema en zijn echtgenote, waarbij haar een fraai bouquet bloemen werd overhan digd. Onder luid hoerageroep van de vele bij het raadhuis verzamelden schreed zij door een erehaag van in oud-Zandvoorts costuum gestoken leden van de buurtvere niging „De Wurf". die haar een „Lang zal zij leven" toezongen. In de raadzaal waren onder meer aan wezig de beide wethouders, verschillende raadsleden en pastoor P. van Diepen. In een hartelijke toespraak richtte de burgemeester zich tot de jarige en zei on der meer: ..Als een goed Christen zijt ge begonnen met een gang naar de kerk, om de Allerhoogste te danken voor hetgeen het leven u gaf. Een leven, dat u véél moeite maar óók véél vreugde bood. Dat leven was voor u lang niet gemakkelijk, doch ge hebt het gezien als een levens oefening. waarvan ge ruimschoots profijt hebt getrokken". Hij eindigde aldus: „Gij ziit een zéér gezien lid van onze gemeen schap en iedereen houdt van u. Niet dat u beroemd bent. maar u bent geliefd en dat is véél meer waard. Gij hebt in Zand voort uzelf ten voorbeeld gesteld en thans is nog steeds de humor en de pret in uw ogen. terwijl ge in een druilerige regen de stoep van ons raadhuis zijt opgeklommen als een jonge meid". Als herinnering overhandigde de spre ker tante Jans daarna namens het gemeen tebestuur een fraai tapijt, waarbij een klein kleedje was eevoe«d. geschonken -»• ,ie firma Balledux. Haar beide han den vasthoudend, wenste de spreker haar tenslotte Gods beste zegen toe voor de komende jaren. De heer Joh. C. Jung sr. feliciteerde haar als voorzitter van het comité „Ouden van dagen" en namens alle Zandvoortse oudjes. In een geestige toespraak wees deze erop, dat het honderd jaar worden óók materieel belangrijk is voor Zand voort. omdat het een prachtige propaganda voor de badplaats inhoudt, waarbij spre ker de plaatselijke VVV de volgende slag zin in overweging gaf: „Kom naar Zand voort. want juist dóar, wordt je mogelijk honderd jaar". Pastoor P. van Diepen wees er daarna in ziin felicitatie op, dat hij deze grandioze ontvangst door het gemeentebestuur, na de dienst in de kerk op bijzonder hoge orijs stelde. De heer H. Suurland, voorzitter van „De Wurf" feliciteerde namens zijn vereniging en schonk fraaie bloemen. Het raadslid M. Weber sprak haar tenslotte in Zandvoorts dialect toe en schonk haar een fraaie foto van haar oude huisje en een grote pot bramengelei, van door hem in de duinen geplukte bramen vervaardigd. Mejuffrouw B. Bakels schonk daarna nog een fraaie foto van het afgebroken oude mannen en vrouwengasthuis, waarmede de jarige bij zonder bleek te zijn ingenomen. Nadat tenslotte twee verzen van het „Zandvoortse volkslied" waren gezongen dankte haar zoon, de heer J. Bluijs voor deze grote hulde. Na het serveren van de koffie vertrok men daarna naar de woning van de jarige, aan de Buureweg 5, waar tot 1 uur voor verenigingsbesturen, en van 3-5 uur voor particulieren gelegenheid bestond tot ge lukwensen. En daar was dan verder de gehele dag deze jarige temidden van een schat aan bloemen, die van alle kanten werden aan gedragen, temidden van de talrijke ca- deaux, die haar werden geschonken, waar onder een groot aantal taarten, liters eau de cologne, fruitmanden, Edammer kaasjes, gerookte paling, een prachtige stoel, haar geschonken door de Zandvoortse oudjes, een fraaie tafel, die zij kreeg van het comité Ouden van Dagen en een tafelkleed. Tante Jans dronk rustig haar brandewijn- tje met suiker en onder grote hilariteit zong zij af en toe liedjes uit lang vervlo gen jaren. Tot besluit van haar verjaardag volgde na het familiediner de serenade van de Zandvoortse muziekkapel en het tamboer corps vóór haar woning op het geïllumi neerde pleintje in één van Zandvoorts oudste dorpswijken, die tot een onverge telijke manifestatie van medeleven uit groeide en waarbij het publiek zich ver drong voor de ramen van haar woning, waarvoor zij had plaats genomen, om maar een glimp van de jarige te kunnen opvan gen. En tante Jans. onvermoeibaar vrien delijk wuivend, was zichtbaar bewogen door al dit betoon van aanhankelijkheid, die zich tenslotte ook nog eens uitte in een spontaan „Lang zal ze leven". Het werd een grandioos slot van spon tane burgerzin, een dag die voor de jarige, doch óók voor Zandvoort onvergetelijk zal blijven. RECTIFICATIE In de laatste regel van het onderschrift bij de foto van de huldiging van de weduwe Bluijs-Van der Meij, die wij Vrijdag publi ceerden, werd gewaagd van een feestelijke dienst in de Hervormde Kerk. Dit moet de Rooms-Katholieke Kerk zijn. Wij maken onze excuses voor deze storende vergissing. De heer A. Huyssoon, die sedert 1931 procuratiehouder is aan de Twentse Bank in Hillegom, is met ingang van 1 Januari benoemd tot directeur. De heer Huyssoon die Hillegommer van geboorte is, kwam als dertienjarige jongen bij de Twentse Bank in functie. Daar heeft hij alle afdelingen doorlopen. De tegenwoordige directeur de heer De Klerk blijft ook nog in functie, zodat de bank met het nieuwe jaar twee directeuren zal hebben. In het gemeenschapsleven neemt de heer Huyssoon een vooraanstaan de plaats in. Hij is onder meer kerkvoogd in de Nederlands Hervormde Kerk en com missaris van de Nutsspaarbank. De troubadour Rob van der Bas uit Bla ricum heeft gisteravond de Nutsavond in Hillegom verzorgd. Deze avond werd dooi de voorzitter de heer J. R. N. J. Bijl van Du.vvenbode geopend. Rob van der Bas zong met eigen gitaar begeleiding enigszins veranderde balladen uit de middeleeuwen. Vervolgens hield Van der Bas een lezing over de enige draailier, welke nog in par ticulier bezit en bespeelbaar is. De draai lier is geen kunstinstrument, maar een mechanisch instrument. Na de pauze was er een vrolijk en luchtig programma. De nutsleden hebben een prettige en leerzame avond gehad. Ondanks het slechte weer was de op komst van de leden naar de vergadering van de afdeling Bennebroek-V jgelenzang van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur buitengewoon groot en de wild- verloting welke zoals elk jaar ook ditmaal het slot van de vergadering was, zal daar van wellicht de voornaamste oorzaak zijn In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer B. Heemskerk het overlijden van het lid de heer Groenewegen welke toespraak door de leden staande werd aan gehoord. Nadat er enige ogenblikken stilte in acht waren genomen, gaf de voorzitter een overzicht over de toestand van het vak waarbij gewezen werd op het nieuwe ge vaar, de „zure" tulpen. Vervolgens werd overgegaan tot de be handeling van de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering en het resultaat was, dat de leden zich unaniem met de prae-adviezen van het hoofdbestuur kon den verenigen, alsmede met het plan van de afdeling Hillegom, inzake de „zure" tul pen. die in geleverde partijen aanwezig mochten zijn en waaromtrent werd voor gesteld, een clausule in het handelsregle ment op te nemen. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering werden aangewezen de heer C. van Zijverden en J. "Verhaar. De be handeling van de agenda van de afdeling welke daarna aan de orde was, had tot resultaat, dat enige wijzigingen in het huis houdelijk reglement werden aangenomen Tot lid van het bestuur werd benoemd de heer J. A. Heemskerk; de heer J. Vernooy die aftredend was, kon niet herkozen wor den. De voorzitter bracht dank aan de heer Vernooy voor het vele werk dat deze in vier jaren gedaan heeft voor de vereniging Voor de rondvraag bleek weinig belang stelling te bestaan en daarna ging men over tot de wildverloting. VERKIEZING KERKERAADSLEDEN Tijdens de gehouden verkiezing voor nieuwe kerkeraadsleden in de kerkeraad der Hervormde kerk te Zandvoort, werd voor wijk-Noord als ouderling-kerkvoogd gekozen de heer P. D. Sanderse; voor wijk Zuid als ouderling-kerkvoogd de heer A. Luyendijk en als ouderling de heer J. J. Eer tink. ADVERTENTIE 1 IJ L STRAAT HA AR LE Ml-.' Het kan niet worden ontkend, dat de kleuren van de Zandvoortse gebouwen en huizen een enkele uitgezonderd niet bepaald een erg vrolijke en fleurige indruk maken. Inplaats van zonnige, frisse kleu ren, die zozeer bij een badplaats behoren, worden over het algemeen de nieuwe kleu ren in een stemmige tint gehouden, om hiervoor geen ander woord te gebruiken, een tint. waaraan elke uitbundigheid vreemd is. De heer Weber sprak in de laatst gehou den vergadering van de gemeenteraad van Zandvoort over „de vieze bruine kleur", die domineerde in de Kerkstraat, toen deze kwestie in de vergadering aan de orde werd gebracht bij de bespreking over het optreden van de schoonheidscommissie. In de loop van dit jaar werden de in woners via de plaatselijke bladen er nog eens extra op attent gemaakt dat de bouw verordening verbiedt, dat men zijn huis zou schilderen in de kleur, die men daar voor zelf zou wensen. Vooraf diende men daarvoor goedkeuring te vragen bij de dienst Publieke Werken, die daarvoor de schoonheidscommissie eerst om advies moest vragen en zich aan dit advies dan ook hield, zoals enkele inwoners van de badplaats reeds hebben ervaren. De heer A. J. G. Sauveplanne, wonende aan de Boulevard Paulus Loot No. 57 liet zijn woning begin van dit jaar door een Zandvoorts schildersbedrijf schilderen in een frisse fraaie oranjekleur, afgezet met zacht crème. Het effect was tussen de andere huizen, die alle in een vrij mono tone kleur werden gehouden, werkelijk verrassend en het maakte in deze omgeving een bijzonder fraaie indruk. Doch de heer Sauveplanne had daarmede fout gehandeld, want hij kreeg van de dienst Publieke Werken bericht, dat hij in overtreding was en zorgen moest, dat zijn huis werd over geschilderd in kleuren, die vooraf via ge noemde dienst zouden zijn goedgekeurd, omdat hij het schilderen in de nu ver werkte kleuren niet had aangevraagd. Dit opnieuw schilderen moest vóór 1 Mei j.l. geschied zijn, zo niet, dan zou Publieke Werken op kosten van de huiseigenaar overgaan tot het aanbrengen van nieuwe kleuren. De heer S., die geheel te goeder trouw was geweest, omdat hij met deze strenge bepalingen niet bekend was, dacht er niet aan, dit bevel op te volgen en beriep zich bij zijn verweer o.a. op het feit, dat de Wilhelminaschool aan de Dr. Gerkestraat in vrijwel dezelfde kleuren werd geschil derd. Nog altijd staat thans zijn huis aan de Zuid Boulevard uitdagend te pronken in de niet toegestane kleuren en men wacht in spanning af, wat er nu verder zal gaan gebeuren, want in geen geval is men van plan zich zonder méér bij een eventueel opnieuw overschilderen neer te leggen, het welk dan zou moeten bestaan uit bruin, afgezet met grijs. De heer Dragon Petrovitch, wilde zijn bodega in de Kerkstraat opnieuw schilde ren. Hij liet een keurcollectie zien aan de dienst Publieke Werken, maar geen enkele daarvan kon de goedkeuring van de heren verwerven. Hij mocht wél schilderen, doch dan in de kleuren, die de commissie zou voorschrijven en deze kleuren wenste de heer P. nu beslist niet, zodat hij er ten einde raad maar toe overging zéér tegen zijn zin de oude monotone kleuren van donkergroen en grijs wat op te halen, na dat al zijn praten niets had geholpen, óók niet, toen hij er op wees, dat er zoveel verschillende kleuren in de Kerkstraat aanwezig waren. Een en ander, vermeerderd met andere moeilijkheden die op bouwgebied van de schoonheidscommissie werden ondervon den, heeft in Zandvoort nog al wat stof doen opwaaien. In de raadsvergadering werd er uitvoerig over gesproken en de zaak om prae-advies in handen gesteld van het college van B. en W., waarbij de bur gemeester toezegde, de schoonheidscom missie en de door haar gedupeerden te zul len horen en daarna daarover aan de raad verslag te zullen uitbrengen. Met spanning wordt deze verklaring van B. en W. nu tegemoet gezien en men hoopt, dat deze zal worden afgelegd in de eerst volgende raadsvergadering, die op 20 De cember wordt gehouden, want het is niet alleen de raad, doch het zijn vrijwel alle inwoners van Zandvoort die gaarne wen sen dat nu eindelijk eens klaarheid wordt gebracht in de kleurenkwestie. B. en W. van Zandvoort hebben hun zienswijze aan de raadsleden kenbaar ge maakt betreffende de eventuele medewer king van de gemeentelijke overheid om te komen tot oprichting van een sportraad, zulks naar aanleiding van een verzoek van het sportweek-comité te Zandvoort, welk verzoek in de raadsvergadering van 15 November om prae-advies in handen werd gesteld van B. en W. In de aan de raadsleden gerichte brief wijzen B. en W. erop, dat het college reeds op 11 December 1954 voorstelde, op het toen ingediende verzoek afwijzend te beschikken, in hoofdzaak omdat het werk, dat deze sportraad zou moeten gaan ver richten tot de taak van stichting „Touring Zandvoort" behoorde, als zijnde een stich ting voor sport en tourisme, waarvoor reeds twee vertegenwoordigers van sport verenigingen in het algemeen bestuur van „Touring" zitting hebben. Op vei-zoek van het sportweek-comité werd dit voorstel in de raadsvergadering van 21 December 1954 aangehouden, ten einde het comité gelegenheid te geven met een der sportverenigingen nog nader over leg te plegen. B. en W. moeten nu echter vaststellen, dat uit het laatste schrijven van het comité niet blijkt, tot welk resultaat dit „nader overleg" heeft geleid, medegedeeld wordt slechts, dat „met meerderheid van stem men is besloten het verzoek aan de raad doorgang te doen vinden." Het college meent hieruit te mogen concluderen, dat terzake bij de betrokken verenigingen nog geen eenstemmigheid heerst. Daar zich dus geen nieuwe gezichtspunten hebben voor gedaan, handhaven B. en W. hun voorstel, om van gemeentewege niet tot instelling van een sportraad over te gaan, waarbij het college er tenslotte op wijst, dat niets de organisaties, verenigd in het „sport week-comité", belet gezamenlijk een sport raad op te richten, omdat het geenszins noodzakelijk is, dat zulks door de overheid geschiedt. Het bestuur der Oranjevereniging „Zand voort" heeft voor het jaar 1956 een subsidie gevraagd uit de gemeentekas van 0.30 per hoofd der bevolking, derhalve een bedrag van rond 3500. Voor 1955 vroeg men f 2500 en kreeg 2000. De financiële commissie merkt op. dat het bij de beschouwing der stukken de aandacht heeft getrokken, dat de secreta- riaatskosten en die voor propaganda zo aanzienlijk zijn, namelijk tezamen f 1000. Tevens heeft deze commissie zich afge vraagd of met de opzet van het feestpro gramma, waarvan de geraamde kosten f 6500 bedragen, niet te hoog gegrepen werd. B. en W. delen het standpunt van de financiële commissie en adviseren daarom mede gelet op de precaire toestand der gemeente-financiën aan de Oranjever eniging ook volgend jaar wederom een subsidie van 2000 te verlenen. B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, een erediet van 12.100,be schikbaar te stellen, om de stenen tribune op het Zandvoortmeeuwen-terrein van een eenvoudige overkapping te voorzien. Het college rekent de raadsleden voor, dat geen of slechts een gering bedirag van dit erediet ten laste der gemeente zal blij ven. De dienst publieke werken ontwierp namelijk een plan, waarvan de kosten 16.577,zullen bedragen, welke echter met 4.480,kunnen worden verminderd aangezien leden der vereniging zelf het grootste deel van de arbeid zullen verrich ten. Bij een rentevoet van 3 y2*/o en een af schrijvingstermijn van 25 jaar blijft een gemiddelde jaarlijkse last van 734,aan rente en aflossing, welke ten laste komen aan stichting „Touring Zandvoort" aan wie het beheer der sportvelden is opgedragen. Door verhoging van de huur met 500, waartoe Zandvoortmeeuwen zich bereid heeft verklaard, blijft nog slechts een na delig saldo van 234,welk bedrag ge heel of grotendeels zal worden goedgemaakt door de te verwachten verhoogde opbrengst der vermakelijkheidsbelasting, nu Zand voortmeeuwen tweedeklasser is geworden en de toegangsprijs op de tribune met 0.25 zal worden verhoogd. Het verzoek om hulp voor de stille armen van het Zandvoortse comité, dat gelden voor hen inzamelt, heeft reeds direct weer klank gevonden. De eerste verantwoording luidt: G. O. f 5; Mij. Z.duin f 100: H. H. f 10; C. M. J. de J. f 10; H. M. f 3: Fa. v. P. f 5; Bodega P. f 25; Fa. M. K. Z. f 10; Fr. f 2,50: mevrouw C. Z. f 2,50: J. F. E. f 5. Het totaal bedrag is dus f 178. Ieder wordt uitgenodigd dit goede voor beeld te volgen. Giften worden in ontvangst genomen door de heren S. Slagveld, Ko ninginneweg 26 en J. A. B. van Pagée, Brederodestraat 35 (postrekening nummer 178723). OLIESTOOKINSTALLATIE DEFECT; KELDER VOL OLIE De dames S. wonende aan de Emmaweg te Zandvoort. besloten van kolen om te gaan schakelen op olie-stook. Vrijdag kwam d>e nieuwe installatie'gereed en door een olie-leverancier werd er 2.000 liter olie overgebracht in de tank in de kelder. De nieuwe kachel brandde lustig en toen een der dames de nieuwe installatie in de kelder enkele uren later eens wilde gaan bezien, kwam zij tot de ontstellende ont dekking, dat deze vol olie was gestroomd. De politie werd opgebeld, die op haar beurt de brandweer waarschuwde, die door de olie wadend ontdekte, dat de instal lateur vergeten had een buis aan de instal latie af te sluiten, waardoor een dikke straal olie de kelder inspoot. Wanneer dit niet bijtijds was ontdekt, en de kachel was blijven doorbranden, zou er groot gevaar zijn ontstaan voor een enorme brand, waarbij een ontploffing eveneens mogelijk was geweest. Door de spuitende buis om te buigen kon de brandweer de olie-toevoer afsluiten, waarna het leegscheppen en rei nigen van de kelder nog geruime tijd in be slag nam. ACCU s ONTVREEMD In de loop van Vrijdag is bij de Zand voortse politie door de aannemer S., die de verbredingswerken aan de Noordboulevard in Zandvoort in uitvoering heeft, medege deeld, dat uit een op deze Boulevard ge parkeerde dragline twee grote accu's wer den vermist. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft tot nu toe nog geen resul taat opgeleverd.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10