Geleide loonpolitiek wordt niet geheel losgelaten Eeuwenoud pakhuis te Amsterdam vrijwel geheel door brand vernield T.V. SERVICE Duitse partij eist afschaffen van de keuze-commissie Minister Suurhoff: Beroep op het bedrijfsleven de vrijere loonvorming voorzichtig te hanteren FRANSE PARAGRAAF Bussen en trams Slechte beurt van de Kamer Vijftig jaar kinder wetten herdacht Minister Blank wil reden weten van de afwijzing van vier medewerkers RADIO Omtrent oorzaak nog niets bekend Uiterst brandbaar opslagmateriaal Wij Amerikanen Twee hoogheemraden van Rijnland benoemd H. 3. MAERTENS N.V. Nieuwe hoed voor het Britse Lagerhuis Bijeenkomst en tentoonstelling te Amsterdam Thunderstreak-jagers aan Nederland overgedragen Eerste Martin Mariner" voor de M.L.D. aangekomen Agenda voor Haarlem ZA1LRDAG 10 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van onze parlementaire redacteur „De regering: kon met het bestaande stelsel Inzake de loonvorming niet verder voort gaan nu zoals bleek uit het advies van de Sociaal-Economische Raad het be drijfsleven eenstemmig iets anders wilde. Daardoor gaat het thans in de richting van overdracht van de bevoegdheden van de overheid op het stuk van de loonregelingen naar het bedrijfsleven met zijn organen en tevens dan differentiatie in de lonen", aldus minister Suurhoff in de Tweede Kamer. Zinspelend op de tactvolle wijze, waar op in het bijzonder prof. Romme gesproken had zonder een overwinningskreet aan te heffen, gewaagde de minister ervan, dat er buiten de Kamer wel victoriegekraai was geweest. Hiervoor zou volgens hem echter pas aanleiding zijn, indien bij de nieuw te bewandelen wegen, waaronder ook die van de differentiatie, het loonpeil zodanig zal blijken te kunnen zijn, dat de werkgelegenheid niet in gevaar wordt gebracht en ook de sociale arbeidsvrede één van de grote waarden van het systeem, dat men thans vaarwel gaat zeggen behouden zal blijven. Wordt dat bereikt, dan is mi nister Suurhoff gaarne bereid mee te juichen, doch niet eerder. Met klem deed hij aan het slot van zijn rede een beroep op het bedrijfsleven, zich van de zware taak, die het te vervullen zal krijgen, aldus te kwijten, dat er zich geen sta-in-de-weg zal voordoen voor de toekomstige werkgelegenheid en voor de toekomstige welvaart. De minister liet niet na eerst de door de stabilisatiepolitiek bereikte resultaten nog eens in het licht te stellen. Hij betoogde da er bij de aanmerkelijke stijging der lonen tenslotte een veel geringere stijging van de kosten van levensonderhoud had plaats gevonden. Derhalve was het werke lijke loon belangrijk toegenomen en dus sloeg volgens hem hetgeen de heer Reuter (CPN) had beweerd omtrent de noodzaak PARIJS, December De tentoon stelling in het Hotel de Ville (het stadhuis) over honderd jaar openbaar Parijs' vervoer is niet zo aardig als zij had moeten zijn. Men krijgt er de indruk dat de organisa toren technici geweest zijn, die uit eerbied voor de tentoonstellingsgewoonten de mo dellen van oude omnibussen en paarden trams hebben opgesteld, maar pas warm geworden zijn voor de doorsneden van mo derne motoren (met de doorgesneden hol tes vrolijk rood, geel en blauw geschilderd) en voor enige moeilijk begrijpelijke toe stellen, waarop in „centra" afgele«en wordt of de bussen zich wel aan de dienstregeling houden. Op bepaalde uren is er een demon stratie van zo'n machine: een glimlachende heer in slordig sportcostuum, met de zachte dromerige oogopslag van hen die hun leven tussen formules en apparaten doorbrengen, speelt ten overstaan van een groepje zwij gende bezoekers dat een bus bij de éne halte weggaat en een minuut later bij de volgende aankomt. Het vertrek wordt door het branden van een lampje aangegeven, maar de aankomst laat op zich wachten. „Een minuut, dat is nog vrij lang," zegt de vriendelijke heer, maar na vijftig seconden wordt hij onrustig: „Hij zou nu toch moeten komen." Ah, dan gaat het lampje branden, hij wijst er met voldoening op en spreekt van vier verschillende dienstregelingen, die het werk compliceren. Het is een mooie machine om te zien, zelfs al raken de om standers steeds verder verward in de uit legging. Van het eind van de zaal klinken telkens belgeluiden: jongens slaan daar, dat is hun toegestaan, op de toetsen van een type kaartjesmachine zoals het door de conduc teurs van 1900 gebruikt werd en soms zelfs op een belknop die in een klein stukje tramvloer gemonteerd is, op poten daar onder zit de bel die de tramconducteurs met hun voet plachten aan te slaan, maar dat is in 1937 voor het laatst geweest. Als een archeologische vondst worden drie meter tramrails (compleet met middenrail) uitgestald, die kort geleden zijn opgegraven bij het werk aan de verkeerstunnel op de Place de l'Alma en op kaartjes staat be schreven waar de verschillende rails en de dwarsliggers voor dienden. De geschiedenis van het openbare ver voerwezen wordt in modellen en prenten verteld. Er zijn prenten van de koetsen, die vóór 1855 een aantal vaste trajecten af legden, die Citadine, Celestine heetten of andere mooie namen droegen. In 1855 zijn zij in één maatschappij ondergebracht. Er zijn vervolgens modellen van de paarden trams, sommige zelfs met paarden ervoor, daarna van de electrische trams en de eer ste bussen, die op massieve rubberbanden reden, tenslotte ook van de moderne bus sen, die iedereen in de stad kan zien. Het merkwaardigst voor wie die niet gekend heeft, zijn de bussen met een enorm geel gasréservoir op het dak, die in de oorlog gebruikt zijn. De oudere geschiedenis komt maar af en toe tot leven.Bijvoorbeeld bij het model van de beroemdste der omnibussen, de lijn BastilleMadeleine, die over al de „grote boulevards" reed, waar toen, in de tijd voor de eerste wereldoorlog, meer dan nu de café's en restaurants met de goede namen geconcentreerd waren. Of bij een reeks foto's van het aanleggen door zwaar ge snorde arbeiders van eéh tramspoor in 1880. Veel vreemder zijn foto's van de rustige straten van vroeger. De Boulevard Sébas- topol, autorijders in de richting Holland welbekend als een van de stroefste ver keersaders van de stad, hier met een vredig trammetje in het midden en overal slen teraars, die rustig kwebbelend oversteken. De Champs-Elysées in 1880: een omnibus met paarden, weer die overstekende wan delaars en op de rug gezien twee goed ge tailleerde dames op paarden, stapvoets op v/eg in de richting van de Are de Triomphe, die daar nog zonder eeuwige vlam midden op het lege plein staat. „Dames, dames, hebt u niet een beursje verloren?" (maar er was helemaal geen beursje) men stelt zich een haveloze knaap voor, die haar na zou hollen en met deze woorden, hijgend uitgebracht, haar zou verleiden ons ten minste haar profielen te vertonen. Jammer genoeg, de amazones van 1880 hebben geen profiel meer, zij hebben alleen een gekiekte rug die zij ons voor altijd toekeren. Niet temin lijkt die foto wel van gisteren, men hoort de vogels in de bomen fluiten en ruikt de eerlijke lucht van paardevijgen. van een nieuwe loonronde als een tang op een varken. Na dit lovende afscheidswoord aan een beleid, dat men nu vaarwel meent te moeten zeggen, betoogde de minister, dat de in de Memorie aangekondigde wijzigin gen op het gebied van de loonpolitiek niet betekenen het loslaten van een geleide loonpolitiek. Niemand in de Kamer had naar de volslagen vrijheid van de oude tijd terug gewild en ook niemand had voor een geheel loslaten van de lonen gepleit. Men beseft blijkbaar de ernst van de genomen beslissing, want de moeilijkheden die men nu zal moeten overwinnen, zullen niet gering zijn. Het verdwijnen van het „stootkussen" van het College van Rijks bemiddelaars en voorts het gaan toepassen van differentiatie brengt zware zorgen met zich mee. Men dient goed te beseffen, dat wie differentiatie zegt, tevens zegt, dat een aantal bedrijstakken op andere vooruit lopen, die dus achter blijven. Om dit systeem aanvaardbaar te maken zal men moeten zorgen, dat de sterken niet te veel uitlopen. Coördinatie in de lonen blijft dus geboden en daarin ligt dan meteen een der moeilijkheden voor hen, die deze nieuwe geleide loonpolitiek zullen dienen uit te voeren. Spelregels zullen nodig zijn. Daar omtrent zal nader overleg met de Stichting van de Arbeid dienen plaats te vinden, 's Ministers grootste zorg was, hoe men, hetgeen noodzakelijk blijft, het loonpeil in de hand zal weten te houden. Ziedaar enige grepen uit de hoofdzaak van het betoog van de minister van Sociale Zaken, die overigens, nu er te dien opzichte nog geen beslissing van het kabinet is, ach terwege moest laten nader aan te geven hoe de overdracht van de bevoegdheden, waartoe dan in beginsel is besloten, verder zal moeten geschieden. Op de vraag van prof. Romme of hij vast een wetsontwerp voor zijn'opvolger geiled wilde' maken, antwoordde hij, dat hij, voor zover het van hem afhangt, de voorbereiding daarvan zo veel mogelijk zal bespoedigen. Wat de andere onderwerpen betreft, de minister was er niet in geslaagd te berei ken, dat een ontwerp algemene regeling kinderbijslag nog dit jaar zou kunnen wor den ingediend. Bij de verlangde herziening van de Invaliditeitswet doen zich grote problemen voor, zoals de kwesite van een invaliditeitsfonds. De minister moest bekennen nog niet zo ver te zijn als de heer De Kort (KVP), die voor zichzelf al heeft uitgemaakt, dat het stelsel van volksverzekering de voorkeur geniet. Hij wilde deze aangelegenheid nog eens nader bekijken. „De Kamer weet zelf hoeveel tijd wetgevende arbeid vergt," zei de minister ondeugend. „Op 29 Juni heeft zij het wetsontwerp over de ouderdoms voorziening ontvangen. Maar vandaag de dag is zij nog niet gereed met haar "Voor lopig Verslag daarover." In zijn uiteenzettingen over de te ont werpen noodvoorziening voor weduwen en wezen stelde minister Suurhoff in het licht, dat het ook hier om een heel wat tijd rovend onderzoek vergende zaak gaat. Nadere studie vereist ook het vraagstuk van gelijke lonen voor vrouwen en mannen, te meer als men tot loon-differentiatie overgaat. Naar aanleiding van de opmer king van zijn partijgenoot mr. Van Lier, dat wij nog lang niet toe zijn aan alles wat er sociaal wenselijk is, zei de bewindsman, na zulks grif beaamd te hebben: „Te be denken valt wel, dat men niet voor een dubbeltje op de eerste sociale rang kan zitien." Met andere woorden: veel hogere uitgaven zouden ter bereiking van het ideaal vereist zijn. Sprekende over het vraagstuk van werktijdverkorting gaf hij aan, hoe iets dergelijks wellicht juist bij conjunctuuromslag nuttig zou kunnen zijn met het oog op verkrijging van ruimere werkgelegenheid. Na over deze aange legenheid advies van de Sociaal Economi sche Raad verkregen te hebben, zal men vellicht tot de conclusie komen, dat in de ene bedrijfstak wel. in een andere niet tot verkorting van de werktijd zou kunnen of moeten worden overgegaan. Dinsdag wordt gerepliceerd. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd in de provinciën Noordholland en Zuid-Hol land: tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap van Rijnland W. M. Driehuizen te Lisse uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden en PI. Chr. Reijnders Folmer te Bentveld. X30CCOCCCOCOCCO XXXOCODOCOOCOCCOCODOOOOCCCOOCCOOa ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 l o De Britse hoedenmakers hebben oanR 1-1 het Lagerhuis aangeboden de hoge hoed 8 te vervangen, die in het parlement pe-g d bruikt ivordt. door leden die het woordti 8 willen voeren. Het is de gewoonte, datg een afgevaardigde, die iets zeggen wil, j:; deze wens kenbaar maakt door een hoed p op te zetten en de hoed die daarvoor gebruikt wordt doet reeds vijftig jaar'6 dienst. Een afgevaardigde heeft deze8 week geklaagd over de ouderdom vang dit parlementaire hoofddeksel. De hoe-8 denmakers willen de hoed schenken uit g erkentelijkheid voor de verlaging van de belasting op hoeden. A XXXX<^OOOCOC>0(NX>OOOOOC>DC>OOOOOOOC>OOOOCXXX)OCOOOCOXOOOCa (Van onze parlementaire redacteur) Even voordat minister Suurhoff Vrijdag middag in de Tweede Kamer aan het woord kwam om een zo belangrijk vraag stuk als dat van de loonpolitiek te behan delen, bleken er slechts 58 Kamerleden aanwezig te zijn. Dit kwam tot uiting bij een stemming over een voorstel van de voorzitter, er op neerkomende, dat de be groting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen pas na het Kerst-reces aan de orde zal komen. Een dergelijke slechte op komst bij zulk een belangrijk debat valt ten zeerste te laken. Later op de middag zou het nog erger worden. Terstond na de rede van de minis ter stelde de heer Wagenaar (CPN) voor, een iets langere spreektijd voor de replieken over de begroting van Sociale Zaken toe te staan en verder om pas Dins dag daarmee te beginnen. Tevens opperde hij het denkbeeld, dan niet pas om één uur, maar om elf of twaalf uur te beginnen. Dit was in alle opzichten een redelijk voor stel. Toch handhaafde de voorzitter zijn voorstel, in de reeds bedenkelijk slecht be zette vergadering terstond met de replie ken te beginnen. De heer Wagenaar maak te van zijn recht hoofdelijke stemming te vragen gebruik. Toen verdwenen hij en zijn fractiegenoten achter het groene gor dijn, waardoor zij bij de stemming niet aanwezig zouden zijn. Toen probeerde de voorzitter een slimmigheidje door op dat ogenblik fluks voor te stellen bij zitten en opstaan te stemmen. Dit zou onrechtvaar dig geweest zijn aangezien hoofdelijke stemming was aangevraagd. In een wip keerden de communisten terug, met reden tegen iets dergelijks protesterend. Ook de andere afgevaardigden maakten duidelijk, dat de hoofdelijke stemming moest door gaan. Weer verdwenen de vijf communis ten, hetgeen niet eens nodig was, want met hen mee zou Let vereiste aantal van 51 af gevaardigden ook ontbroken hebben. Thans gingen 41 leden accoord met het voorstel van de voorzitter, die hierop doordat het quorum van 51 er niet bleek te zijn de vergadering tot Dinsdag moest ver dagen. Deze gang van zaken toont wel aan, dat er aan de plichtsgetrouwheid van te veel Kamerleden wel iets ontbreekt. Vrijdagmiddag is voor de provincie Noordholland in een bijeenkomst in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam het feit herdacht, dat vijftig jaar geleden de kinderwetten hun intrede deden in de Nederlandse wetgeving. Voorzitter van de bijeenkomst was mr. J. Coninok Liefsting, vooarzitter van de Federatie van Instellingen voor Kinderbescherming te Amsterdam. Als sprekers traden op me vrouw prof. dr. D. HazewinkelSuringa, hoogleraar in het strafrecht aan de Ge- meenteunivensiteit van Amsterdam en prof. dr. H. Ruygers, hoogleraar aan het Groot Seminarie te Hoeven. Mej. mr.,A. E. Ribbius.PeleUer sprak na mens de Stichting Noordholland voor Maat schappelijk Werk een slotwoord. De vergadering werd bijgewoond door dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en de wet houder van Sociale Zaken van Amsterdam, de heer W. Steinmetz. Ter gelegenheid van het 50-jarig beslaan van de kinderwetten is op het ogenblik een tentoonstelling van boeken over kinder wetten en kinderbescherming ingericht in de hal van cle Openbare Leeszaal te Am sterdam. Deze expositie zal duren tot 18 December. In museum Holthuysen zal van 16 December tot 15 Januari a.s. een ten toonstelling worden gehouden van kinder portretten. De Oostenrijkers zullen geen Kerstfeest vieren, zonder dat er in het huis minstens een van dennengroen gevlochten kerstkrans aan de zoldering hangt. De kransen, die versierd worden met kaarsjes en „besneeuwde" spar-appels vinden deze dagen dan ook gretig aftrek. BONN (ANP) De kleinste der Duitse regeringspartijen, de Duite partij, heeft aan de Bondsdag voorgesteld de personeels commissie af te schaffen, die met de selectie van de hoge officieren van het nieuwe Duit se leger is belast, omdat de commissie vier van Blanks voornaamste medewerkers on geschikt heeft verklaard. Twee hunner hebben jarenlang in leidende functies aan de opstelling van de militaire plannen der bondsrepubliek medegewerkt en aan de onderhandelingen over de militaire inte gratie van de bondsrepubliek met het Wes ten deelgenomen. Een hunner was na de aanslag op Hitier op 20 Juli 1944 tot een hoge functie in de generale staf bevorderd, waar hij de plaats innam van een der ge- executeerde deelnemers aan het complot. De woordvoerder der Duitse partij moti veerde het voorstel de commissie op te hef fen met het argument, dat door de controle „nog meer goede krachten" voor het leger verloren zou kunnen gaan. Hij stelde de eis, dat de officieren van de grenspolitie zonder verder onderzoek in het leger zou den worden opgenomen, teneinde het ge vaar te ontlopen, dat ook deze op grond van hun verleden in de Hitler-jaren zouden worden afgewezen. De Duitse partij wil de keuze-commissie door een ereraad van ex- officieren vervangen. De militaire deskundigen van alle par tijen verkeren over de afwijzing van enkele van Blanks voornaamste medewerkers in rep en roer. De meerderheidsfractie in de Bondsdag, die der Christelijke democra tische partij, zal Maandag met minister Blank confereren. Zij wil klaarblijkelijk niet het voorstel tot afschaffing der com missie ondersteunen, daar het parlement ADVERTENTIE DOOR RUIMTE-> ACOUSTIÈK ADVERTENTIE Verkrijgbaar in grote keuze bij S. i. DE GOEDE ZIJLSTRAAT 11-15 bij de brug HAARLEM TELEFOON 13039 deze uitdrukkelijk verlangd heeft als een middel om het binnendringen van officieren met een slecht verleden in de nieuwe strijd krachten te vermijden. De CDU wil blijk baar wel overwegen of voor de afgeweze nen niet een mogelijkheid van beroep kan worden ingesteld. De socialistische oppositie heeft reeds laten verluiden, dat het niet aan zou gaan de commissie af te schaffen om de een voudige reden, dat zij een voor de regering onaangename beslissing heeft genomen. Minister Blank heeft van de commissie geëist, dat zij zal mededelen, waarom zijn medewerkers niet geschikt zijn bevonden om opnieuw officier te worden. De com missie zal over de eis de volgende week een besluit nemen, doch zij heeft tot dusver het standpunt ingenomen, dat haar over wegingen strikt vertrouwelijk zijn en zelfs niet aan de minister of aan de betrokkenen kunnen worden medegedeeld. Op de vliegbasis Volkel heeft Vrijdag de Amerikaanse ambassadeur, de heer H. Freeman Matthews, vier van de tweehon derd F-84 S Thunderstreak-straaljagers, die Nederland krijgt, namens de Ameri kaanse regering overgedragen aan de Ne derlandse minister van Oorlog, ir. C. Staf. De Amerikaanse ambassadeur noemde deze plechtigheid een gebeurtenis van uit zonderlijke betekenis, zowel voor Nederl land als voor de dertien landen, die met elkaar samenwerken in de NAVO. Hij roemde het prachtige voorbeeld dat Neder land als een van de NAVO-landen geeft van het gebruik van het door Amerika ge leverde materiaal. Hij doelde daarbij ook op de voortreffelijke samenwerking, die er heerst op de vliegbasis Soesterberg tussen personeel van de Amerikaanse luchtmacht, dat daar gestationneerd is en dat van de Nederlandse luchtmacht. Minister Staf, die de Thunderstx-eaks dankbaar aanvaardde, wees eveneens op het grote belang, dat deze vliegtuigen zul len hebben voor de NAVO-defensie. Hij sprak daarbij de dankbaarheid uit voor de waardevolle hulp, die Amerika in dit ver band aan het Nederlandse volk heeft ge geven. VRIJDAGAVOND IS EEN eeuwenoud pakhuis aan de Gelderschekade 99 te Amster dam vrijwel geheel uitgebrand. „Grote uitslaande brand" was de eerste melding van de Amsterdamse brandweer, maar al spoedig werd dat veranderd in „zeer grote brand". Het pakhuis en een daaraan gebouwd pand met kantoren stonden aan de Gelderschekade tussen de Nieuwe Ridderstraat en de Nieuwe Jonkerstraat. Aan de zqde van de Nieuwe Ridderstraat woedde het vuur het hevigst. Van onder tot boven stond de zijgevel hier in lichterlaaie, toen de brandweer aankwam. Om de aan de overkant van de nauwe steeg gelegen confectiefabriek van „Lucky" te beschermen, begon de brandweer met het leggen van een waterscherm dwars door de steeg. Bovendien konden de branweerlieden onmiddellijk gebruik maken van de in de confectiefabriek aanwezige waterslangen om het vuur aan de overkant van boven af te bestrijden. Daaraan schrijft men het toe, dat deze grote confectiefabriek voor het vuur gespaard is gebleven. De brand moet ongeveer om tien over half elf zijn uitgebroken. Omwonenden zeggen, dat zij een harde explosie gehoord hebben; vrijwel onmiddellijk daarna is een grote steekvlam gesignaleerd, die van be neden naar boven schoot. Niettemin is er nog geen enkele zekerheid omtrent de oor zaak van de brand. In het pakhuis waren gevestigd een han del in rubberafval en autobanden en daar boven een im- en exportfirma, die een grote partij koehuiden en pakken haar opgeslagen had. Bovendien was in het ach terste gedeelte een houtopslagplaats, zodat het vuur zich snel uitbreidde. Aanvankelijk slaagde de brandweer er in via een deur in de voorgevel tot de derde verdieping door te dringen. Door de hevige rookontwikkeling moesten de brandweer lieden echter stap voor stap terug gaan en uiteindelijk het gebouw verlaten. Het vuur moest dus van buiten af bestreden worden. Dit leverde veel moeilijkheden op, omdat het pand zeer oud was en slechts kleine ramen had. Even na 11 uur begon plotseling een deel van de zijmuur af te brokkelen. De brand weermannen in de Nieuwe Ridderstraat zochten ijlings een goed heenkomen; enkele seconden later stortte dit deel van de muur geheel in. Duizenden Amsterdammers volgden van de overzijde van de gracht met spanning de strijd van de brandweer, die met 15 handstralen en 6 waterkanonnen het vuur bestreed. Hoewel men in het begin weinig succes scheer, te hebben, werd de „om knelling" van de vuurhaard steeds duide lijker. Omstreeks 12 uur werden de vlam men ook zichtbaar in de bovenste étages aan de voorzijde. Vuurtongen lekten even later door het dak en door de dakramen naar buiten. Een half uur nadien kon commandant Schuitemaker het sein „brand meester" geven. Het pakhuis was toen vrijwel geheel uit gebrand. Af en toe laaiden de vlammen nog op in de kelderruimte, ondanks het feit, dat hier vanaf het begin van de brand grote watermassa's naar binnen waren ge spoten. Het vermoeden bestaat, dat de brand in de kelder is ontstaan. Het gevaar voor instorting van het voor ste deel van de zijmuur in de Nieuwe Ridderstraat en de voorgevel, waarvoor men eerst beducht was commandant Schuitemaker wees zelfs een brandweer man aan, die alleen hierop moest letten om eventueel zijn collega's bijtijds te kun nen waarschuwen en hij liet ook de kade voor het perceel geheel ontruimen was echter vrijwel geweken. De nablussing duurde nog enkele uren. De schade is nog niet te ramen. De eige naar van de rubberafval was gedeeltelijk verzekerd. In zijn kelder lag onder meer een partij rubberpoeder en rubber-afval van 35 ton. Grote schade is ook aangericht in de belendende percelen, vooral door het bluswater, maar ook door de sterke rook ontwikkeling. Burgemeester d'Ailly, de wethouders Van Wijck, Van der Bergh en Steinmetz en commissaris Gaaikema van de geünifor meerde politie woonden een deel der blus- singswerkzaamheden bij. Vrijdagmiddag is de eerste Martin P.B.M. 5a „Mariner" voor de Marine Luchtvaart dienst, gevlogen door luitenant ter zee vlieger eerste klasse A. Bruinsma, op Val kenburg aangekomen. De Catalina's van de M.L.D. zullen worden vervangen door deze amphibievliegtuigen. Dit eerste toestel is op 6 December uit Norfolk, Virginia (V.S.), vertrokken. De vlucht is gemaakt via Newfoundland en de Azoren. Er is een tijd geweest waarin wij lachten om de Amerikanen: om hetgeen wij als hun snoeverij beschouwden. Zij drukten zich steevast uit in grote afmetingen, enorme getallen, vervaarlijke snelheden en wer den beleefd aangehoord maar niet geloofd. Misschien begrepen maar enkelen onder ons, dat zij deze records-conversatie be oefenden om tenminste iets te stellen tegen over historie en traditie van de Oude Wereld. Wij lachten hartelijk om hun daverende statistieken. Het is wel een hele tijd geleden, maar een oud grapje zal menigeen aan die dagen herinneren. Er was een Amsterdammer, die een Ameri kaanse vriend zijn stad liet zien. De Ame rikaan begeleidde dit met de gebruikelijke verhalen over record-prestaties in zijn land. Toen kwam het tweetal op het Dam rak en hij vroeg, wijzende op de Beurs: „Wat is dat voor een gebouw?" „Dat zou ik je niet kunnen zeggen," zei de Amster dammer knorrig, „want gisteren stond het er nog niet." Nu zijn wij niet meer zo. Wij lachen niet meer om die dingen en beoefenen de oude Amerikaanse stijl zelf. Onlangs las ik in de Volkskrant: „millioenenstad lamgelegd". Dit bleek ons goede Amsterdam te gelden, dat nog vrij ver van één millioen ingezete nen verwijderd is en dus zeker geen mil lioenenstad. Het lamleggen was veroor zaakt door de komst van Sinterklaas, met tien of twaalf Zwarte Pieten waarom toch zoveel?; de soberheid van de legende wordt er alleen mee geschaad en de Volkskrant beweerde dat er 800.000 mensen op straat waren geweest om hem te zien. Dat kan niet: zulk een hoog percentage van een stadsbevolking is nooit op straat en dat is maar goed ook, want er zou geen ruimte voor zijn. Laat ons overigens hopen dat Amsterdam nimmer een millioenenstad zal worden, want ons kleine land is al overbevolkt. Dat weet iedereen, maar wij móéten Amerikaans doen. Wij zijn gek op grote getallen. Wordt ergens een groot gebouw opgetrokken, dan moeten de kilo's beton en de vierkante meters glas noodzakelijk vermeld worden. Er is toch niemand die de juistheid van de cijfers controleren kan. Wij gaan prat op de jaarlijkse toeneming van onze honderd duizenden lawaaiige en verkeersgevaarlijke bromfietsen. De records op verschillende sportgebieden zijn talloos; ge vraagt u al leen wel eens af of er ooit iemand geweest is die dat alles onthield. Waarom zou hij het trouwens doen; wat heeft hij eraan? Het is waar dat wij geenszins de enigen in Europa zijn, di^achter de oude Ameri kaanse liefde voor „the biggest in the wurrld" aanjagen. De Engelsen, met name, doen het ook. Zij jongleren net zo blij moedig als wij met ronde aantallen van mensenmassaas bij ongewone gebeurtenis sen. Zij hebben onlangs luidkeels geprocla meerd, dat hun nieuwste straalvliegtuig in ruim vierentwintig uur naar Australië is gesuisd. Record. Die reis zal nog wel korter worden, als de mensen tijd van leven heb ben. Maar ik zou willen weten wie er wer kelijk gebrand op is, in vierentwintig uur of minder naar de tegenvoeters te vliegen. Is dit winst? Is het vooruitgang? Wat heb ben wij eraan, behalve de zekerheid dat wij onderweg niets zien zullen? Gij kunt voor uw genoegen beter per ouderwetse luchtboemel gaan, die er drie of vier dagen over doet. Misschien hoort ge ergens een geweldige „Boem!"; dan is dat de vervaar- li.ikste knal die ooit per waterstofbom is voortgebracht. Want na de jongste Russi sche prestatie moet ook het record proef- knallen natuurlijk verbeterd worden. The biggest ever. Heerlijk. H. R. Straaljager op ziekenhuis Een Amerikaanse „Thunderstreak"straal- jager van de basis Norfolk in Engeland is gisteren op een ziekenhuis bij Sheffield neergestort. Eén patiënt kwam om het le ven en zeven anderen werden gewond door glasscherven. De piloot kwam door middel van zijn schietstoel met een valscherm in veiligheid. De brandweer bluste de brand die in het ziekenhuis uitbrak. ZATERDAG 10 DECEMBER Studio: „Een grote liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. „Bittere rijst", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „El Alamein", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „.Johnny knapt het op", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „U spreekt met uw moordenaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zeven beruchte ruiters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The bridges of Toko-Ri", 19 jaar, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: 20 uur, De Ned. Comedie met „Het slot" naar Franz Kafka door Max Brod. Concertgebouw: 20 uur, Optreden van de Dutch Swing College Band en Pia Beek met haar trio. De bijeenkomst van de Ver. van Spir. werd per vergissing tevens voor hedenavond aangekondigd. Deze bijeenkomst was uit sluitend op Vrijdag 9 December. ZONDAG 11 DECEMBER Studio: „Het oerwoud roept", alle leeft., 11 uur en „Een grote liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Die Fledermaus", 18 jaar 11 uur en „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „El Alamein", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: De vrouw in het venster", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De koninklijke reis", 10, 11.30 en 2 uur. „Johnny knapt het op", 18 jaar, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De schrik van de 2e compagnie", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „U spreekt met uw moordenaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Robin Hood", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Zeven beruchte ruiters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The brid ges at Toko-Ri", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, De Ned» Comedie met „De keizer van Amerika", van G. B. Shaw. Zuiderkapel: 20 uur, 10 en 5 uur: J. Klein Haneveld, 8 uur, Jeugdsamen- komst. Frans Halstheater: 10.30 uur, Voor stelling van de film „Los Olvidados" onder auspiciën van de afdeling Haarlem der Ned. Ver. van Sex. Hervorming. Bakenessergracht 63: Wijdingsdienst van het Rozenkruizers- genootschap, 10.30 uur. Gebouw „Cultura", 10.30 uur, Ned. Ver. van Spir. Spreker de heer Th. H. Kockx. MAANDAG 12 DECEMBER Studio: „Een grote liefde", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik was een Amerikaanse siponne", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Bit tere rijst", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals- „E1 Alamein", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster', 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Ko ninklijke Reis", 10, 11.30, 2 uur en „Johnny knapt het op", 18 jaar, 4.15, 7 en 9.15 uur Minerva: „Ap Place in the Sun", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Zeven beruchte ruiters", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The bridges of Toko-Ri", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, De Haag- sche Comedie met „Het proces om Jezus", van Pielo Fabri. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volks universiteit. Voordracht door Prof. I. J. Jans in de serie „Leven en denken in het tegen woordige Rusland". Begijnhofkapel: 20 uur, Interk. Evangelisatie Comité.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5