Aandelen-emissie voor investering van 55 millioen GESTIKTE DEKENS Andrews DE VLUCHT VAN JAN KLAASSEN Zie Boven 22.50 27.75 O Toch maar naar vallende sterren uitkijken De gele kamer „Neiging tot inkrimping winstmarges duurt voort" Zeeland uit noodkreet om groter bouwvolume FEUILLETON ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Nieuwe papiermachine bij Van Gelder LICHT WEGENDE Herbegrafenis van Anton Beernink Drie maanden geëist tegen automobilist Twee jaar geëist tegen accountant Rattenbestrijding Kerkelijk Nieuws Blinden doen goed werk in typekamer van ministerie Eet gerust eens anders dan „gewoon" Prinses Wilhelmina zag film koninklijk bezoek UNO-studiegroep over hartziekten Voorwaardelijke straf voor chauffeuse van autobus Congressen voor vliegtuig bouw en ruimtevaart Groot aantal inbraken te Rotterdam opgelost Passagiere van de „Bloem fontein" verdronken Brand in machineloods te Utrecht; grote schade Crematorium te Groningen Componist Sibelius negentig jaar door Mary Roberts Rinehart In de papierfabriek van Van Gelder Zonen te Velsen zal zoals wij eerder meldden de productiecapaciteit vergroot worden door de bouw van een grote papierma chine, die naar verwachting in het tweede kwartaal van 1956 gereed zal komen. De capaciteit van deze machine, die behalve courantenpapier ook andere soorten papier kan vervaardigen, zal ongeveer 35.000 ton per jaar bedragen. Ten dele zal deze ma chine dienen ter vervanging van twee kleinere machines. Te Wormer wordt weer een pakpapiermachine gebouwd, met een jaarcapaciteit van ongeveer 16.000 ton. Deze moet begin 1957 bedrijfsklaar zijn. Omstreeks hetzelfde tijdstip zal een der papier machines in Renkum ingrijpend gewijzigd worden, waaruit een productievermeerde ring voortvloeit van ongeveer 5000 ton per jaar. Dan zal in ruimere mate kunnen worden voldaan aan de vraag naar houthoudende papieren. De uitgaven voor deze investeringen be dragen ruim f 55 millioen. Hiervan is tot eind September reeds f 22 millioen uit eigen middelen voldaan. Het restant zal ten dele beschikbaar komen uit een reeds aan gekondigde aandelen-emissie. Uit het prospectus hiervan blijkt, dat de inschrijving op de f 12.236.000 gewone aan delen openstaat op 20 December, uitslui tend voor houders van oude preferente- en gewone aandelen, in de verhouding van 1 nieuw voor 3 oude aandelen, tot de koers van 100 percent. De storting op de nieuwe aande len, die winstgerechtigd zijn van 1 Januari 1956 af, dient te geschieden op 30 Decem ber. In de te Amsterdam gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders is de voorgestelde statutenwijziging aange nomen. Tevens ging de vergadering ac- coord met de voorgenomen kapitaalsuit breiding. Medegedeeld werd dat over de prijsstop voor courantenpapier nog niets naders be kend is. In zake de exportbeperking werd opge merkt, dat de normale hoeveelheden, die de de laatste jaren uitgevoerd zijn, ook thans de grens zullen passeren. Hoewel de neiging tot het inkrimpen der winstmarges voortduurt, verwacht de di rectie bij een normale prijsontwikkeling ook in de toekomst met het vergrote pro- ADVERTENTIE met 50% wollen watten prima satinet overtrek diverse kleuren prima afwerking 160 x 200 voor 180 x 215 voor Kruisstraat 11 Haarlem - Telefoon 11491 Nadat in de Gereformeerde Kerk te Wormerveer een dienst was gehouden is Vrijdagmiddag omstreeks halfvier op de erebegraafplaats in de duinen langs de Zeeweg te O verveen begraven het stoffelijk overschot van de heer Anton Beernink, een bekend verzetsstrijder uit de Zaan streek, die op 2 April 1945 in de ouderdom van zesentwintig jaar in een concentratie kamp in Duitsland overleden is. Vele ja ren rustte zijn lichaam in Duitsland en het is gelukt het stoffelijk overschot naar Nederland te vervoeren. De kist met het stoffelijk overschot was gedekt met de Nederlandse vlag. Terwijl de klok luidde volgden vele familieleden, vrienden en medewerkers uit het verzet de baar op weg naar de begraafplaats. Ook liep de heer G. van Eek, gemeentesecreta ris van Bloemendaal, in de stoet mee. Aan de groeve sprak ds. F. Slomp („Frits de Zwerver"), predikant der Gereformeer de Kerk te Hoorn, de geloofsbelijdenis uit. Een vriend dankte namens de familie voor de blijken van deelneming en voor de medewerking, die verleend is bij het naar Nederland overbrengen van het stoffelijk overschot. ductie-apparaat redelijke resultaten te kunnen bereiken. Bij Van Gelder zijn thans bijna 4500 personen werkzaam. In de eerste negen maanden van 1955 .bedroeg de papierproductie 154.500 ton te gen 202.500 ton in geheel 1954. Het netto winstsaldo bedroeg respectievelijk f 10.350.000 tegen f 12.497.000. Het ligt in de bedoeling voor te stellen over 1955 een onveranderd dividend van 12 percent uit te keren. Dronken achter het stuur in proeftijd van vorig vonnis Negentien dagen nadat de proeftijd over een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid was verstreken reed cle 48- jarige sigarenwinkelier P. v. d. V. uit 's-Gravenhage dronken in zijn auto en ver oorzaakte hij twee aanrijdingen. De politie rechter veroordeelde hem hiervoor tot de maximale straf van drie maanden gevan genisstraf en de maximale tijd van ontzeg ging van de rijbevoegdheid, vijf jaren. De procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage requireerde bevestiging van dit vonnis. „Dit is een hoogst ernstige zaak", zo zei de procureur-generaal, „het is slechts toe val geweest dat er geen persoonlijke onge lukken zijn gebeurd. Het is jammer dat de maximale straf drie maanden is. Voor za ken als deze moest een veel hogere straf opgelegd kunnen worden". De beklaagde had op 20 Juni 's avonds zo dronken gereden dat hij eerst in de Twentestraat een geparkeerd staande be stelauto en later op de Loosduinseweg een stilstaande motorfiets had aangereden. Hij was reeds zes maal veroordeeld; onder an dere in 1953 tot veertien dagen en in 1954 tot een maand gevangenisstraf wegens het onder invloed van alcohol een auto bestu ren. De verdediger, mr. J. A. Schuering uit 's-Gravenhage, had als getuige a decharge de secretaris van de „Anonieme Alcoholis ten" de heer J. P. Scholt doen oproepen. Deze verklaarde dat de sigarenwinkelier lid van de A.A. was geworden en dat hij ervan overtuigd was dat dit nluwe lid van de alcohol zal afblijven. De verdedigen vroeg een voorwaardelijke straf met een geldboete. Het hof zal op 21 December ar rest wijzen. Twee jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht geëist tegen de 58-jarige accountant H. W. te Utrecht, wie verduistering in dienstbe trekking van 21.140 ten laste was gelegd. De verdachte gaf toe in de jaren 1950 tot 1955 gelden, afkomstig van contributies van de leden van een vereniging van handela ren in bouwmaterialen, te hebben achter gehouden, omdat zijn werkzaamheden voor deze vereniging meer tijd vergden dan het aantal dagen waarop zijn salaris was ge baseerd. De verhouding tussen de verdachte en het bestuur van de vereniging was niet al te best. Controle door het hoofdbestuur bracht aan het licht, dat er een tekort was van ongeveer 21.000. De raadsman, mr. G. Hooft Graafland, erkende dat de verdachte, toen zijn werk steeds omvangrijker werd, overleg met het bestuur had moeten plegen. Wegens de minder prettige verhouding met het be stuur had hij dit niet gedaan. Pleiter ver zocht de rechtbank er rekening mee te hou den, dat er een civiele procedure aanhan gig is gemaakt voor een tegenvordering van de verdachte van ongeveer 18.000, Hij bepleitte een gecombineerde straf voor de verdachte, die een blanco strafregister heeft en een goede staat van dienst. Óp 23 December zal de rechtbank uitspraak doen. Zoals elk jaar wordt ook dit jaar de be strijding van de bruine rat landelijk geor ganiseerd. De Plantenziektenkundige Dienst heeft hiervoor de week tussen 14 en 21 De cember 1955 gekozen, als zijnde de biolo gisch meest juiste periode. Deze landelijke actie wordt gesteund door de gemeentebe sturen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Blauwkapel K. v. d. Pol te Veenendaal. Bedankt voor Rijssen N. Kleermaker te Leiden. Geref. kerken Beroepen te Hilversum (vac. N. B. Knop pers) J. Goumare te Grijpskerke. Chr. Geref. kerken Beroepen te Gouda S. Wijnsma te Broek op Langendijk. Ev. Luth. kerk Bedankt voor Gouda L. Evelein te Enk huizen. Geref. gemeenten Tweemaal te Moerkapelle M. Blok te Rotterdam-C. en H. Ligtenberg te Rotter dam-W. Beroepen te Amsterdam-N, J. W. Kersten te Genemuiden; te Moerkapelle H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Op de Centrale Typekamer van het mi nisterie van Maatschappelijk Werk is sinds 1 September een viertal blinden werkzaam. De proef is zo goed geslaagd, dat de perso- neelsleiding heeft besloten met ingang van 1 Januari opnieuw twee vrouwelijke en twee mannelijke blinden op de typekamer te plaatsen. ADVERTENTIE zwaarder, pikanter, wat te veel van spijs en drank zelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsvertering al in de war. De gevolgen blijven niet uit. U ontwaakt katterig, met zo'n kleffe smaak, verstopt en opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en inge wanden. Nu moet u ze dus weer even op gang helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of 's ochtends direct bij het opstaan een heerlijk bruisend glas Andrews Gezondheidszout. Twee lepeltjes op een glas water, dat smükt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en zuivert de ingewanden van onverteerde voedselresten. Zo'n sprankelend glas Andrews spoelt uw ochtendhumeur weg. Het geeft u dat opgeluchte, frisse en vrije gevoel dat van binnen alles weer in orde is. Fijn om zo uw dagtaak te beginnen! f. 1.65 per bus, dubbele maat f.2.70. tl Prinses Wilhelmina heeft een bezoek ge bracht aan het Minerva theater te Apel doorn, waar de kleurenfilm van het bezoek van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan de West wordt vertoond'. De Prinses was in gezelschap van haar dame du palais mevr. J. H. de Savomin Lohman- van Hasselt. Een studiegroep van de Wereldgezond1- heidsorganisatie van de UNO heeft een verslag uitgebracht waaruit blijkt, dat vooral zakenlieden en barkeepers het slachtoffer van hartziekten worden. In het verslag zeggen de leden van de studiegroep tot de overtuiging gekomen te zijn, dat de beste wijze om hartziekten te vermijden „matigheid in alles en voor alles" is. De groep is tot de slotsom geko men, dat er in alle landen behalve Neder land meer mannen dan vrouwen aan hart ziekten overleden. In Nederland vallen meer vrouwen aan deze ziekten ten offer. „De gang van zaken met het verdelen van het bouwvolume voor woningbouw is voor Zeeland niet minder dan een ramp. Komt hierin niet spoedig verbetering dan wordt de ontwikkeling van Zeeland ver hinderd. Elk pleidooi voor het verwerven van meer bouwvolume blijft zonder suc ces. Deze toestand zou zelfs een wijze dol kunnen maken". Deze uitspraken zijn van Gedeputeerde Staten in hun schriftelijk antwoord aan de Provinciale Staten naar aanleiding van de begrotingsbeschouwin gen. Het college merkt op, dat de Zeeuwen sedert 1940 op het gebied van de woning misère meer geleden hebben dan de inwo ners van enig ander gewest: oorlog, eva cuatie, bevrijding, watersnood. De strijd om in noodwoningen niet te verpauperen is veelal zwaar en wordt meermalen verloren, zo zeggen Gedepu teerde Staten. In vele delen van Zeeland zijn er in het geheel geen spanningen op de bouwvakarbeidersmarkt. Zonder enig bezwaar zou daar een aanmerkelijk gro ter aantal woningen gebouwd kunnen worden. Dat is duidelijk gebleken uit een door het college ingesteld onderzoek, waar van de uitslag aan de regering is medege deeld. Alles is nu verdeeld en komt er geen toewijzing meer, dan kan in 1956 in de pro vincie geen enkele woning meer worden gebouwd Achttien doden BONN (ANP). Een 28-jarig meisje uit Xanten is door rechtbank van Koblenz veroordeeld tot drie maanden voorwaar- lijke gevangenisstraf daar zij verantwoor delijk wordt geacht voor een der ergste autobusongelukken van de laatste jaren in West-Duitsland. Elisabeth Scholten bestuurde de auto bus, die op een zomeruitstapje met vijftig leden van de Evangelische vrouwenvere niging van Xanten bij Hoechstenbach in het Westerwald verongelukte. Achttien vrouwen werden gedood en 22 gewond. Bij het begin van een sterke afdaling wei gerden de remmen van de autobus en deze reed in dolle vaart over een smalle weg naar beneden. Tal van getuigen in het proces roemden de tegenwoordigheid van geest, waarmee Elisabeth Scholten het voertuig langs drie obstakels had gema noeuvreerd, voordat een passagiere in het stuur greep en de wagen in de berm van de weg te pletter reed. Over de oorzaak van de weigering der remmen liepen alle verklaringen van de deskundigen uiteen. Vast staat, dat een bus van hetzelfde type op de Gross Glock- nerpas in Oostenrijk op dezelfde wijze was verongelukt. Familieleden van Elisabeth Scholten, die het autoverhuurbedrijf ex ploiteren kregen eveneens voorwaardelijke straffen. Tijdens het proces ging een vrijwel al gemene sympathie uit naar de jonge be stuurster der autobus. Zelfs de raadsman der slachtoffers en hun families vroeg een voorwaardelijke straf, met het enige doel de aanspraken op uitkering der verzeke ringsmaatschappij niet verloren te doen gaan. Dezelfde rechtbank veroordeelde twee jaren 'geleden de Nederlander Dirk de Baat tot een jaar gevangenisstraf toen hij door het weigeren der remmen op de autobaan bij Neustadt verongelukte en zeven slacht offers maakte. Dezer dagen is de brug, waar dit ongeluk gebeurde, hersteld en daarmee een der gevaarlijkste verkeers- vallen van Duitsland opgeruimd. Zeepost voor Australië. Zeepost, be stemd voor verzending per „Sibajak" naar Australië, moet reeds op 11 December ter post worden bezorgd, dus niet op 17 Decem ber, zoals dezer dagen door de PTT abusie velijk werd meegedeeld. Jan en Katrijn gingen weer verder door de donkere straten; maar ze waren erg voorzichtig en keken overal eerst goed rond. Want er konden wel meer ergens mensen of lastige honden opduiken. En ja.even later hoorden ze alweer stappen in het donker. Jan keek rond naar een schuilplaats, waar ze zich verbergen konden. Hij zag een vuilnisbak staan naast een stoep en duwde Katrijn die kant op. „Gauw, hierin, Katrijn!", fluisterde hij haastig. Allebei klommen ze in de vuilnisbak en verborgen zich onder de lege dozen en andere rommel... 25-26 En dat kwam dan maar weer mooi uit, de vorige maand. Want nauwelijks was, bij wijze van spre ken, de drukinkt droog van het stukje waarin was aangekondigd dat medio November de tijd was waarin de meteo renzwerm der zogeheten Leoniden de aardbaan pleegt te kruisen of zie: een heldere meteoor doorkliefde op de avond van diezelfde zeventien de November het firma ment. Nu verneem ik zelf meestal de verschijning van meteoren en vuur bollen ook maar uit de dagbladen van de vol gende dag: het is ten slotte géén doen om van zonsondergang tot zons opkomst te staan ziebo- venen, in de hoop dat er ergens misschien een meteoor wil opduiken. Bij het lezen van het bericht, de volgende dag, was mijn vreugde groot, dat begrijpt u. Want eerlijk gezegd had ik bij het annonceren van die Leoniden even zitten aarzelen: zal ik nu of zal ik nu niet? Tenslot te is de glorietijd der Leoniden al in de vorige eeuw geëindigd en heeft het zin, de lezers de straat op te sturen voor een paar armetierige lichtstreepjes? Maar ai, wat goed voel de ik mij toen na opge- melde „Zie Boven" die vuurbol prompt ver scheen Vandaar dat ik ditmaal zonder aar zelen de pen opneem om u voor het komende weekend weer iets op dat gebied aan te kon digen: de Cameliden en de Geminiden. Twéé zwermen meteoren, ja; beide in ongeveer de zelfde hemelstreek houdt u het sterrenbeeld Tweelingen (Gemini) maar in het oog; dat zijn die twee even hel dere sterren die u, als u 's avonds naar het Oosten kijkt, ongeveer op halve hemelhoogte een eindje links buiten de Melkweg uit ziet ste ken. De tijd is van 10 tot en met 12 December. Misschien is er deze keer wel wéér een bij zonder heldere bij! G. v. W. (P.S.: Het was stom toe val, maar dat mag u be slist niet verder vertel len. De baan van de meteoor van 17 Novem ber is nog niet tot in alle bijzonderheden bere kend; er zijn bij de ster renwacht in Utrecht circa 350 brieven bin nengekomen met gege vens van ooggetuigen en die worden op het ogen blik nog geschift. Die vuurbol heeft zich boven Frankrijk ver toond in een baan die van plus minus 120 kilo meter boven Bordeaux tot enige tientallen kilo meters lager boven Lyon liep, waar de meteoor met een knal is geëxplo deerd. Hij is, laag boven de Zuid-Zuid-Westelijke horizon, ook van ons land uit zichtbaar ge weest, omstreeks half zes 's avonds. Maar uit de richting waarin hij is gezien blijkt nu wel duidelijk dat het géén Leonide is geweest, doch een loslo pende vuurbol, wellicht een planetoïde, een in de aardse dampkring terecht gekomen frag ment van die oude pla neet die eens tussen Mars en Jupiter heeft gestaan en door onbe kende oorzaak is uiteen- gescheurd. Dus toch maar uitkijken naar Cameliden en Ge miniden. Je weet nooit) In Nederland zullen volgend jaar twee internationale congressen, een op het ge bied van de vliegtuigbouw en een op dat van de ruimtevaart onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart worden gehouden. Eerst zal de K.N.V.V.L. medewerking verlenen aan het „Congres Aeronautique Europeen", dat mede ter gelegenheid van de algemene vergadering der Europese organisatie van vliegtuigbouwers, de „Aicma", eind 1956 in Nederland bijeen komt. In de loop van het geophysisch jaar 1957 hoopt men in ons land het jaarcongres van de Internationale Astronautische Federatie te houden, van welke organisatie de aan de K.N.V.V.L. geliëerde Nederlandse Ver eniging voor Ruimtevaart deel uitmaakt. Beide instanties zullen dit congres voorbe reiden en organiseren. Medio 1956 hoopt de K.N.V.V.L. in sa menwerking met het Rotterdams Helicop ter Syndicaat een internationale wedstrijd voor hefschroefvliegtuigen te oi-ganiseren, die gehouden zal worden onder auspiciën van de „Federation aeronautique interna tionale", de internationale sportluchtvaart- federatie te Parijs. Aan deze wedstrijd zal ook een tentoonstelling verbonden zijn. Tenslotte bestaan er voor 1956 plannen voor een internationale sportvliegersrally naar Nederland, welke vier dagen zal du ren. De arrestatie van de gebroeders C. van W. en A. H. van W. in een industriepand aan de Oostzeedijk te Rotterdam in de avond van 24 November heeft geleid tot de oplossing van bijna alle groot-opgezette in braken in Rotterdam van de laatste tijd. De recherche had zo'n stevig bewijsmate riaal verzameld, dat de daders tenslotte moesten bekennen. Uit het onderzoek bleek, dat zij tezamen met de 21-jarige havenarbeiders G. J. V. en de 25-jarige stoker E. van der V. een complot hadden gevormd. De laatste twee waren reeds gearresteerd; zij waren op 15 November eveneens op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak. In totaal zijn er nu 24 inbraken opgelost, waarbij zes maal een brandkast werd ge kraakt. In verhouding tot het grote aantal inbraken is de buit, die men in de wacht heeft gesleept, eigenlijk maar gering. Er werd voor nog geen 4000,aan geld en voor bijna 250.aan goederen gestolen. Het is thans zeker dat een passagiere van het Nederlandse passagiersschip „Bloem fontein" op 2 December overboord is ge slagen en verdronken. Het schip voer toen ongeveer tweeduizend mijlen ten Noord- Westen van Kaapstad op de Atlantische Oceaan. Het slachtoffer is mevrouw A. G. Bell uit Botha Hill in Natal. De „Bloem fontein" heeft vijf uur naar de drenkelinge gezocht, echter zonder resultaat. Om half drie vanmorgen is brand uitge broken in een loods van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Havenwer. ken N.V. aan de Jekerstraat in Utrecht. De brand is ontstaan in de smidse van de cen trale werkplaats. In de loodsen, waar een groot aantal machinerieën was opgesteld, werd grote schade aangericht. De brand weer bestreed het vuur met twee stralen. Tijdens de behandelnig van de Gemeen tebegroting over 1956 heeft de wethouder van Openbare Werken te Groningen, de heer J. B. H. Hulsman medegedeeld dat overeenstemming is bereikt aangaande de bouw van een crematorium op het terrein van de begraafplaats Selwerderhof. HELSINKI. (United Press). De we reldberoemde componist Jean Sibelius heeft Donderdag zijn negentigste verjaardag ge vierd. De componist had te kennen ge geven niet deel te nemen aan openbare feesten, die te zijner ere zullen worden ge geven. Vijf jaar geleden kreeg slechts de Finse president Paasikivi toegang tot de componist om deze zijn gelukwensen aan te bieden. Dit jaar heeft Sibelius zelfs gewei gerd het staatshoofd te ontvangen. „Ik ben niets", verklaarde hij. „Slechts mijn mu ziek is van enige waarde en is overal be schikbaar om mij te vertegenwoordigen". Sibelius heeft zijn verjaardag in familie kring gevierd met zijn vrouw en de vijf dochters en hun gezinnen. Zijn familie leden vertelden, dat Sibelius zich gewoon aan zijn dagelijks programma hield: lezen, luisteren naar muziek door de radio en op de piano spelen. President Paasiviki heeft voor de radio een boodschap aan Sibelius voorgelezen. Gedurende de hele dag werden er compo sities van Sibelius voor de Finse radio gespeeld. Het telegraafkantoor heeft het personeel met extra krachten uit gebreid om de duizenden gelukwenstele- grammen uit alle delen van de wereld te behandelen. Sibelius zal dagen nodig hebben om alle pakjes vooral sigaren bevattende te openen. Het zal hem practisch onmoge lijk zijn om alle brieven en telegrammen te beantwoorden. Er waren onder meer ge lukwensen van koning Frederik van Dene marken en koningin-moeder Elizabeth van België. In geheel Finland worden festivals en concerten gegeven. Op de scholen zullen enkele uren aan muziek van Sibelius ge wijd worden. Bijna elke stad of ieder dorp in Finland heeft een straat, park of plein naar de componist van „Finlandia" en de „Valse triste" genoemd. Personen, die Sibelius de laatste maan den hebben ontmoet, verklaarden, dat de componist er nog goed uitziet. Verleden zo mer veroorzaakte hij sensatie, toen hij de Amerikaanse dirigent Eugene Ormandy en het gehele symhponie-orkest van Phila delphia in zijn villa ontving. li Ik neem aan dat degene, die mevrouw Norton neergeslagen heeft, ook de moord heeft gepleegd. Het was dus toch moord? Ja, het was moord. Ik behoef u dus waarschijnlijk wel niet te vertellen dat de brand pas later gesticht werd. Ze is niet levend verbrand. Ik begrijp dat niet goed. Dat met die brand bedoel ik. Toen we hier vanmorgen kwamen roken we allemaal iets eigenaar digs. Als het huis dus in brand gevlogen zou zijn zou Lucy waarschijnlijk ook ge storven zijn. Ik moet er niet aan denken. het is afschuwelijk! Ja, dat is iets vreemds, zei hij na denkend. Ik geloof dat ik nu langza merhand wel enige variaties op het ver haal van mevrouw Norton gehoord heb. Maar ze heeft geen woord gezegd over een brand of zelfs maar iets over rook. Ik vraag me af. Hij maakte de zin echter niet af. Het is misschien slechts een begin van brand geweest, ging hij even later verder. Doordat de deur gesloten was ontstond er natuurlijk een tekort aan zuurstof. Maar twee of drie dagen later rook u het nog en dat is juist zo eigenaardig. De laatste tijd heb ik hier iedere dag rondgelopen. Ik heb gezien dat de luiken werden weggehaald en Vrijdagmorgen was iemand in het huis aan het werk. Natuurlijk is dat mevrouw Norton geweest. In werkelijkheid Begint u nu niet met dat „in werke lijkheid". Wat was trouwens zo werkelijk? Hij glimlachte. Ik was met mijn dagelijkse ronde bezig. Eerst de oprijlaan, dan naar de achterkant van het huis en door het park naar de vijver. Vandaar nam ik altijd het weggetje door het bos naar het huis van de Burtons. Ik kom daardoor altijd vlak langs de keuken. Vrijdagmorgen meende ik, dat ik mevrouw Norton met iemand in de keuken hoorde praten. Heeft u niemand gezien? Nee, niemand. Het zou William geweest kunnen zijn. Hij heeft Vrijdag de luiken weggehaald. Ja, dat is natuurlijk mogelijk, maar het is waarschijnlijk niet erg belangrijk. Was mevrouw Norton Vrijdagmorgen niet laat? Ik bedoel met het beredderen van het huis. Ze is hier pas Vrijdagmorgen heen gegaan. U moet namelijk weten dat we helemaal niet de bedoeling hadden, naar Crestview te komen. Toen we echter hoor den dat Greg een maand verlof had ge kregen meende mijn moeder dat het het beste zou zijn als we hierheen gingen. Crestview leek haar een rustige plaats voor hem. Ze lachte flauwtjes. Maar Greg zal zich hier zeker niet vertonen. New York en Newport trekken hem veel meer. Zijn verloofde is op het ogenblik in Newport. Hij trok een peinzend gezicht. Het vuur was bijna uit gegaan. Hij stond op en legde enkele houtbloxken in de haard. Laten we alles nog eens precies nagaan, zei hij. Wat zou mevrouw Norton, toen ze hier Vrijdagmorgen kwam, gedaan hebben? Zo ver ik heb begrepen was ze alleen. Dat heb ik tenminste horen vertellen. j Ja, dat klopt. Ze kon geen hulp krij gen en George Smith was er niet. Hij lag in het ziekenhuis, omdat zijn blindedarm er uit gehaald moest worden. Ik denk zo dat ze eerst de verwarming heeft aange maakt en toen de kachel in de keuken. En daarnaJa, toen is ze waarschijnlijk de bibliotheek in orde gaan maken zodat ik een kamer zou hebben. In mijn slaapkamer ben ik nog niet geweest, maar daar zal ze wel niet veel aan hebben kunnen doen. Wat zou ze daar gedaan kunnen heb ben? Het bed opgemaakt, vermoed ik. Of misschien alleen maar lakens en dekens gehaald om ze te luchten. O, ik begrijp al waar u heen wilt. Inderdaad, antwoordde hij ernstig. De linnenkast was Vrijdagmorgen dus nog in orde. Nora kwam op dat moment binnen om het koffieblad weg te halen. Ze zag er ge lukkig weer veel beter uit dan enkele uren geleden. Dane keek haar lachend aan. Nog wel bedankt voor de koffie, zei hij. Weet je soms of de kamer van juffrouw Spencer al in orde is? Frieda heeft me gezegd dat het bed al opgemaakt was. U ziet het dus, zei Dane toen Nora de kamer verlaten had. Vrijdagmorgen was er dus nog niets bijzonders met de linnen kast aan de hand. De moord is dus pas Vrijdagavond gebeurd. Hij nam zijn kopje koffie op en begon door de kamer te ijsberen. Hij keek naai de vazen, een gipsen paard, een Russische ikoon, enkele Boeddha-beelden en een foto van Elinor, genomen bij haar society- debuut. De tweede foto was van Gregory in uniform. Uw broer? Ja. Begrijpt u nu, waarom ik zei dat hij New York wel zou prefereren boven Crestview? Dane bekeek de foto nog eens aandachtig. Een losbol vond hij. Misschien zou de oorlog hem wat getemperd hebben, maar misschien ook niet. Het verbaast me niet, dat u op hem gesteld bent. Carol antwoordde niet. Ze keek met een zoekende blik door de bibliotheek. Dat ik vreemd, zei ze. Ik zie mijn vaders portret niet. Het heeft hier altijd gestaan. Mijn moeder wilde het verleden jaar niet naar New York meenemen. Ze was bang dat het kapot zou gaan of zo. Ik heb het zelf ingepakt en op de boekenkast gelegd. Ze stond op en begon zenuwachtig te zoeken. Toen ze bij het bureau kwam, bleef ze staan. Ik herinner me plotseling iets, zei ze. Vanmorgen vond ik hier in-de asbak een half opgerookte sigaret. Er zat lipstick op. Lucy rookt niet en lipstick gebruikt ze niet. Heeft u er enig idee van waar dat peukje gebleven kan zijn? Ik denk dat Nora de asbak heeft schoon gemaakt. Als het waar is, wat u vertelt, zei hij, met dat lipstick bedoel ik, dan gooit dat mijn eerste theorie omver. Ik heb namelijk aan de mogelijkheid gedacht dat iemand, die zich van een lijk zou willen ontdoen, het hier had kunnen brengen om daarna het huis in brand te steken. Maar degene die dit gedaan kan hebben, wist kennelijk niet dat mevrouw Norton hier was. Maar als die vrouw van boven hier in de biblio theek geweest is en een sigaret heeft ge rookt. Dane ging kort daarop weg. Carol liep met hem mee tot aan de voordeur. Samen keken ze nog even naar de omgeving, naar de daken van de huisjes beneden aan de heuvel. Wat ziet het er toch vredig uit, zei ze. Het is nauwelijks te geloven dat iemand hier een moord kan plegen. Over de hele wereld worden op het ogenblik moorden gepleegd, antwoordde hij waarom hier dan niet? Ze voelde zich wat onheus bejegend en ging naar binnen. Het was duidelijk dat Dane niet erg gesteld was op mensen van haar stand. Ze had het al van zijr gezicht kunnen aflezen, toen hij naar het portret van haar broer keek. Ze had hem toch niet kunnen vertellen dat ze het helemaal niet prettig vond dat ze niets kon doen? Omdat hij nu in Italië gewond was, gaf hem dat toch nog niet het recht, neer te kijken op hen, die niet konden strijden? Toen ze in de bibliotheek terug kwam, begon ze opnieuw naar het portret van haar vader te zoeken. Ze keek achter de boeken, maar daar was het ook niet. Ook in de studeerkamer kon ze de foto niet vinden. Toen ze naar boven ging om daar verder te zoeken, zag ze dat de deur van de lin nenkast verzegeld was met papieren stro ken en grote lakstempels. Het leken wel bloedvlekken. Ze huiverde. In haar moe ders kamer kon ze het portret van haar vader ook al niet vinden. Tenslotte gaf ze het op. Ze ging weer naar beneden. Maggie wachtte haar op. Ze was kennelijk boos. Heeft u die man verteld dat hij in mijn vuilnisemmer mocht rommelen?, vroeg ze. Ik bedoel die lange, die zo met zijn been trekt. Zoiets kun je verwachten Maggie, antwoordde ze vermoeid, er is hier in huis tenslotte een moord gepleegd. Weet u wat er gebeurd is met het Chinese theeservies van uw moeder?, vroeg Maggie. Ik kan het niet vinden en uw moeder was er erg op gesteld. Als u het mij vraagt, hebben we niet alleen met een moord, maar ook met een inbraak te maken. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6