Stormvogels en EDO tegen iets beter geplaatste tegenstanders Boekhandel PEGASUS De opstellingen Olga Pluto favoriet, ondanks voor gift van Franse hengst Emden The Typhoons bleef aan de kop door zege op Haags SSD Sport tijdens het weekeinde Fel duel verwacht bij Schoten-HFC AMATEURVOETBAL Sugar Ray Robinson weer wereldkampioen Carl „Bobo" Olson al in tweede ronde knock out Wetenschappelijke literatuur in Duitse en Engelse taal De basketbalcompetitie Basketbalteam voor Haarlem-Amsterdam 5 KORFBAL HOCKEY WATERPOLO HANDBAL Uit onze collectie noemen wij U: COURSES IN HILVERSUM Weer eens een nieuw wereldrecord voor Mary Kok ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zowel voor EDO als voor Stormvogels bestaat Zondag de kans zich verder omhoog te werken in de hoofdklasse van de betaalde voetballers. De Haar lemmers ontmoeten op eigen veld het elftal van De Graafschap, terwijl de IJmuidenaren in het veld komen tegen NAC. Beide tegenstanders hebben slechts één punt meer. In de eerste klasse speelt van de drie elftallen uit Haarlem en omgeving eigenaardig genoeg alleen RCH, dat zich voor de zware taak gesteld ziet DWS in Amsterdam te verslaan. Voorts zijn er onder de overige wedstrijden in de hoofdklasse enkele zeer bijzonder interessante. Interessant vooral, omdat de bovenste plaatsen in het geding komen. In Rotterdam namelijk speelt Sparta, dat pas van de bovenste plaats is verdrongen, tegen VVV en in Utrecht komt het verleden week verslagen Elinkwijk tegenover Enschedé, dat bij een overwinning gelijk staat met de Utrechters. Ajax en Eindhoven maken verder in Amsterdam uit welke ploeg op de weg omhoog za! blijven, terwijl Rapid op eigen veld de aanval op haar fraaie positie van Willem II moet zien af te slaan. Zo te zien lijkt het waarschijnlijk dat er na de wedstrijden van Zondag wel enige verande ring in de standen komt. Al kan men tegenwoordig nooit weten. Dat Stormvogels, dat zich na de over winning van verleden week een plaats on der de eerste acht heeft veroverd, in Velsen een redelijk resultaat zal behalen tegen NAC, staat geenszins by voorbaat vast. De Bredanaars, die zeer goed begonnen, lijken over de inzinking die volgde heen te zijn. Gezien althans het resultaat verleden week tegen Sparta behaald. Eigenaardig genoeg echter wonnen de NAC'ers tot nu toe slechts twee van de zes uitwedstrijden (ADO en Roda Sport). Op eigen veld daarentegen ging slechts één van de zeven wedstrijden verloren (tegen Ajax) En dat geeft wel te denken. Een gelijk spel lijkt ons het meest waarschijnlijke resul taat. Hetgeen overigens zou betekenen dat de IJmuidenaren gelijk zouden komen met Amsterdam en Limburgia, die in Vitesse en Rigtersbleek aanzienlijk gemakkelijker tegenstanders hebben. Én EDO? Graafschap heeft in een uit wedstrijd nog nimmer gewonnen. Wel twee maal gelijk gespeeld (tegen Emma en Sit- tardia) en vier maal verloren (Alkmaar, BW, Feyenoord en MVV). Er ligt dus een kans althans als de Haarlemmers in de vorm spelen, die zü de laatste weken de monstreerden. Vooralsnog houden wy het ln deze wedstrijd ook op een puntenver deling. De standen zijn: V. V. V. 13 18 Elinkwijk 13 21 Fortuna 13 17 Rapid 13 19 Sparta 13 17 Enschedé 13 19 Eindhoven 13 17 Alkmaar 13 17 D. O. S. 13 17 B. V. V. 13 16 Ajax 13 16 Willem II 13 16 N. A. C. 13 15 M. V. V. 13 14 Stormvogels 13 14 Feijenoord 13 14 Amsterdam 13 13 P. S. V. 13 14 Limburgia 13 13 G. V. A. V. 13 14 N. O. A. D. 13 12 S. V. V. 13 13 Excelsior 13 12 D. F. C. 13 12 A. D. O. 13 10 Graafschap 13 10 Roda Sport 13 10 Sittardia 13 10 E. B. O. H. 13 9 E. D. O. 13 9 Rigtersbleek 13 9 S. H. S. 13 8 H. V. C. 13 8 Emma 13 4 Vitesse 13 7 Volewijckers 13 3 Eerste klasse In de eerste klasse moet RCH haar top positie tegen DWS verdedigen. Geen ge makkelijke taak, daar de Amsterdammers bjj een overwinning in puntenaantal gelijk zouden komen met de Racing en VSV, zy het met een wedstryd meer gespeeld. Des ondanks geloven wy wel dat RCH de wed stryd tot een goed einde zal kunnen bren gen. De stand is: R. C. H. 9 14 Xerxes 10 10 V. S. V. 10 14 Velocitas 11 10 D. W. S. 10 12 Veendam 10 9 Go Ahead 10 12 De Valk 11 9 N. E. C. 11 12 P. E. C. 10 8 A.G.O.V.V. 11 11 Ensch. Boys 10 6 R. B. C. 9 10 Heerenveen 10 5 In de ttveede klasse van de amateurs moet Zondag Schoten tegen HFC gaan be wijzen dat de goede scores van de laatste weken geen uitschieters zijn geweest, maar resultaten van goed en gedegen voetbal. De geel-zwarten, die maar drie punten achter staan op HFC zouden bij een over winning plotseling in de kopgroep verzeild raken en zij zullen dus alle pogingen in het werk stellen om het zover te krygen. Het kan dus een uiterst spannend duel worden in Haarlem-Noord bij de Muiderslotweg. Beverwijk gaat naar Hollandia en zal wel het onderspit moeten delven, terwijl DEM op eigen veld het puntenaantal met twee zal verhogen na de wedstrijd tegen het zwakke Helder. Zandvoortmeeuwen heeft de beste kansen in de wedstrijd tegen WFC. VVB, dat naar het veld van Zaandijk gaat, heeft een kans op een ge lijk spel. HBC—De Kennemers tenslotte kan eveneens een puntenverdeling op leveren. In de derde klasse worden gespeeld: Lenig en SnelRipperda, TYBBLaak kwartier en HillegomRVC. Voor de vierdeklassers zijn vastgesteld: THBAPGS, Onze GezellenVVH, NAS— Bloemendaal, WaterlooDIO, SEMO Halfweg en ETODCO. Het wedstrijdprogramma van de Haar lemse tweedeklasse twaalftallen is bijzon der zwaar. Want Animo Ready I, Haarlem I en Oosterkwartier I spelen alle tegen de kampioenscandidaten. Wellicht is de taak van Oosterkwartier 1 nog het minst lastig, omdat het thuis be zoek krijgt van Swift.De gasten hebben één verliespunt minder dan Roda, dat zij reeds tweemaal ontmoet hebben, zodat Swift be slist moet winnen om de begeerde titel te behalen. Maar aan de wedstrijd Ooster- kwartier—Swift heeft de bezoekende ploeg meestal weinig pleizier, want als regel verloor ze. De thuisclub speelt n.l. tegen Swift een uitmuntende partij, en daarom zal ook deze Zondag een spannende ont moeting te verwachten zijn. Animo Ready en Haarlem gaan op be zoek bij Roda en Samos, zodat Haarlemse nederlagen in de lijn der verwachtingen liggen. Voor Aurora I is geen wedstrijd vastgesteld. In de derde klasse hebben twee ploegen een vrije Zondag, t.w. Sport Vereent en Watervliet. Dus komt alleen Nieuw-Flora in het veld. De vastgestelde ontmoeting Nieuw-FloraVictoria is van groot belang, want de thuisclub verkeert, ondanks zijn fraaie zege op Meo j.l. Zondag, nog in de gradatiegevaar. In Amsterdam zegevierde Victoria met 2-1, doch ditmaal zouden de punten wel eens in Haarlem kunnen blij ven. Voor de reserve-klassen zijn vastgesteld Samos 3—Haarlem 2 en Oosterkwartier 2— Blauw Wit 3. Watervliet speelt Zondag tegen Aurora I een propagandawedstrijd op het Moerberg- plantsoen te IJmuiden. H. K. B. De wedstrijd Oosthoek I—Aurora 2, vast gesteld voor de eerste klasse van de H.K.B. is van zeer veel belang voor het kampioen schap. Beide ploegen hebben 10 wedstrij den gespeeld, waaruit Oosthoek I vijftien en Aurora 2 zestien winstpunten behaalde. De wedstrijd begint om kwart over twee in het Noordersportpark. Voor BMHC zijn dit jaar nog twee uit wedstrijden vastgesteld: tegen TOGO en Laren. Zondag is TOGO aan de beurt, maar in de op Klein Zwitserland in Den Haag te spelen wedstrijd zal Bouwman Zondag bij de Bloemendaalse hockeyers niet van de partij zijn. Bouwman is vanmorgen in Nij megen in het huwelijk getreden met mej. Dobbelman. BMHC zal tegen TOGO een van de laat ste kansen moeten grijpen om op de rang lijst hoger te klimmen dan de zesde plaats, die de spelers uit Bloemendaal nu innemen. Behalve Bouwman komt het elftal van BMHC waarschijnlijk ook op de andere binnenplaats met een wijziging in het veld. Amsterdam kan thuis van Hilversum win nen. In de wedstrijd SCHC tegen Laren houden we het op winst voor de gasten. Bij de dames speelt BDHC Zondagmor gen om 11 uur op het terrein aan de Bre- derodelaan achter Zomerzorg, tegen de Gooise Hockey Club, welke ontmoeting de volle winst aan de Bloemendaalse dames moet brengen. Dit is temeer noodzakelijk, omdat de naaste concurrent Be Fair op eigen terrein tegen TOGO wel evenmin een fout zal maken. Overgangs- en promotieklassen Voor de plaatselijke overgangsklassers Strawberries en BMHC II zijn er uitwed strijden tegen Amersfoort en Pinoké. Als het de hockeyers uit Velsen wat mee zit, hebben zij kans op een gelijk spel. BMHC II moet van Pinoké,dat onder aan de rang lijst staat, de volle winst kunnen behalen. In het Heemsteedse Sportpark speelt Al liance om 2 uur tegen een reserve-team van Amsterdam en in deze wedstrijd heb ben de spelers uit Heemstede een van de nog weinige kansen het aantal winstpunten op te voeren. Bij de wedstrijden in de promotieklasse zal Zandvoort in Wormerveer van de Kraaien moeten kunnen winnen. Voor het derde en vierde elftal van BMHC en voor HBS staan er thuiswedstrijden op het pro gramma tegen respectievelijk Pinoké II, Hilversum II en Schaerweyde. De Kennemer dames-promotieklassers moeten alle bij de tegenpartij op bezoek en daar proberen er het beste van te ma- coocoococcooooocoooooooooooooooooooooocooooocoocccocooc": b <j De clubs uit deze omgeving uit de hoofd- o klasse en eerste klasse betaald voetbal en 8 de amateurverenigingen uit de tweede 8 klasse komen Zondag als volgt uit (van 0 rechts naar links): Betaald voetbal t STORMVOGELS: De Graaf; Freriks en 1 Post; Venus, Snoeks sr. en Tol; Janssen 3 jr., Snoeks jr., Janssen sr.. De Boer en 3 Stelling. o E.D.O.: Koelemij; Boekelaar en Bax; .j Snijders, Tol en Berends; Plaizier, 8 Spiers, Koning Van Roodselaar en 3 Peters. 3 R.C.H.: Van der Voort; Schoonenberg en 8 v. d. Brink; De Jong, De Vos en Hoo- 8 gendoorn; Koster, Kruyer, Honout, 3 Biesbrouck en Couwenhoven. R Amateurs 3 KENNEMERS: Groot; Jejeune en Van 3 Luin; Brethouwer, Schaaper en v. d. 8 Sluis; Mosk, Kops, Klesser, Scholten R en Schaap. P SCHOTEN: Kessens; Hogendijk en Van Maren; Dinkelberg, Van Veen en Blankestein; Woning, Pelser, Van Oos- ten, Geurts en Berendregt. ZANDVOORTMEEUWEN: Van Konings- j bruggen; A. Stokman en Keur; C. 8 Stokman, Kerkman en Van der Werff; R Castien, Visser, Koning, Water en •j Koper. X BEVERWIJK: Raap; Marx en Lorjé; Wol- 8 terman, Bakkum en De Ruyter; Spren- ger, Gerrits, v. d. Wel, Ketting en Van der Plas. O H.B.C.: Willemse; Goossens en Van Ba- 3 kei; Klooster, Kors en De Reus; De- 3 lissen, Veen, Duivenvoorde, Neeskens R en Schoonderwoerd. 3 H.F.C.: v. d. Lee; Dekker en Groeneveld; 3 Van Schouwenburg, Molijn en Wijk- huizen; v. d. Heyden, De Nijs, Mooie- R naar, Sander en Winter. R D.E.M.: Aardenburg; Spanjaard en Been- 3 tjes; Goderie, Bakker en W. van Lies- R hout; C. van Lieshout, Burger, Starre- o mans, De Vries en Appel. 9. »»;ccooorocccooDGCoocaxoxoc>cco:c<>Do:cococx>ccoococooo< ken. Strawberries, Alliance en BDHC II spelen op de velden van respectievelijk Aeolus, Leonidas en Groen Geel. De ontmoeting HPCHaarlem, die van avond als eerste wedstrijd in het Sport- fondsenbad in Haarlem wordt gespeeld, be looft een spannende partij te worden. Hier na gaat ZBVS voor de tweede maal haar krachten beproeven, nu tegen DWR 3. De heren van Hillegom moeten vervolgens te water tegen HVGB 3. Nadat de reserves van DWT en VZV een strijd om de punten hebben geleverd, komen de eerste zeven tallen van deze clubs in het veld, in welke strijd de Velsense ploeg wel alles zal moe ten geven om ook van DWT te winnen. Zaalhandbal West A (RAI-gebouw, Am sterdam). Ie klas dames: 13 uur: DSG Concordia, SagittaAmstel, NilocZee burg. Ie klas heren: 12.15 uur: Catchers Concordia, AalsmeerBlauw-Wit., Niloc Catchers. 2e klas B dames: AalsmeerWVGV LijndenVolewijckers, TavenuBlauw Wit 2. 2e klas A heren: VriendschapAm- stel, Tonido—WVGV, Niloc 2—Unitas. 2e klas B heren: 13 uur: I.TmondAalsmeer 2, 13.10 uur: DVVZandvoortmeeuwen, Lijn denTurno. Afdeling Haarlem (veldhandbal): dames: 9.15: De Blinkert—HOC, 11.10: Rapiditas— IJmond 1, 14.00: ZandvoortmeeuwenCon cordia 2. 9.00: IJmond 2HOC 2, 12.00: THB—Full Speed. Heren: 10.30: De Blinker!Concordia 2, 9.45: Rapiditas 2HOC, 9.50: IJmond 2— Zandvoortmeeuwen 2, 14.00: Concordia 3— De Blinkert 2, 11.00: IJmond 3Zandvoort meeuwen 3. Sugar Ray Robinson heeft in het stadion van Chicago de wereldkampioen midden- gewicht Carl „Bobo" Olsen in de tweede ronde knock out geslagen. De 35-jarige Robinson heeft hiermee voor de derde maal de wereldtitel middengewicht veroverd; een fraaie come back van de man, die enige jaren geleden de bokssport vaarwel zei. Sugar Ray maakte na twee minuten en 51 seconden van de tweede ronde een einde aan alle illusies van Olsen om de titel te behouden door hem met een formidabele rechtse directe op de kaak voor de volle tien tellen naar het canvas te zenden. De spieren tot het uiterste gespannen, de geest gericht op elke nodige snelle reactie, zo giert de Oostenrijkse ski-ster Hilde Hofherr, bij Garmisch naar beneden langs een van de hellingen van de „Zug-spitze" in de reuzen-slalom voor dames, die bij zware sneeuwval en dus met weinig zicht werd gehouden. Met deze traditionele ski-wedstrijd werd het Olympische winterseizoen 1955-1956 geopend. Mejuffrouw Hofherr moest in dit evenement de eerste plaats delen met het Duitse meisje Mirl Buchner. Beiden legden namelijk het 1300 meter lange traject met 40 doorgangen en met een hoogteverschil van 270 meter, af in 1 min. 23 seconden. Hilde Hofherr is de grote troef van Oostenrijk in de damesnummers van de Olympische winterspelen in Cortina. Hoewel de 27-jarige Olson in een vroe gere periode reeds tweemaal door Sugar Ray verslagen^ was, verwachtte men thans toch algemeen een overwinning van Olson, omdat de deskundigen betwijfelden of de benen van Robinson het uit zouden hou den. Sugar Ray won echter precies op de wijze zoals hij had voorspeld en die geen grote inspanning van zijn benen vergde. Na de rechtse op de kaak was Olsen niet bij machte zich op te richten. Robinson won de eerste ronde met een 109 score op de papieren van de twee jury-leden. Scheidsrechter Sikora achtte de stand gelijk. Robinson werd iets hoger genoteerd we gens zijn superioriteit in de laatste mi nuut. Hij plaatste toen een harde rechtse op het lichaam van de kampioen waardoor deze wankelde en liet er een linkse op het hoofd, een harde rechtse en nog eens een linkse hoek op het hoofd op volgen. Olson was tijdens het korte gevecht steeds de aggressor. Totdat hij tenslotte een sper vuur van slagen te incasseren kreeg, waar door hij uiteindelijk werd geveld. Robinson gaf op 18 December 1952 de middengewicht-titel op. Zijn ambitie ging uit naar zang en dans. Op 13 Maart i952 had hij zijn laatste overwinning behaald in een gevecht tegen Olson, waarbij de titel op het spel stond. In Juni van hetzelfde jaar had hij een nederlaag geleden tegen de halfzwaargewichtkampioen Joey Maxim. Een jaar geleden keerde hij in de ring terug, omdat hij geldgebrek had en belas tingschuld. In Januari van dit jaar zag men hem weer als professional aan het werk. Voor zijn overwinning van Vrijdag avond was hij als overwinnaar uit vijf van de zes gevechten van dit jaar naar voren gekomen. Pech Robinson zal waarschijnlijk aan zijn zo succesvol beëindigd titelgevecht niet veel verdienen. Enkele uren voor de wedstrijd begon, was van de belastingautoriteiten al een bevel uitgegaan tot beslag op de re cette. Robinson moest n.l. nog 81.000 dollar inkomsten belasting over de afgelopen ja ren betalen. De afspraak was dat Robinson 25 per cent van de recette en van de 75.000 dollar radio- en televisierechten zou ontvangen. Olson zou 35 procent krijgen. Ook hij heeft financiële moeilijkheden. Het aandeel van Robinson in de opbrengst van de wedstrijd werd op 45.513 dollar geschat, dat van Olson op 61.718 dollar. Er waren 12.462 toe schouwers. ADVERTENTIE ^aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa I. P. Pavlov - Selected Works Een verzameling van de belang rijkste artikelen en publicaties van deze grote geleerde, een van 's werelds grootste psysio- logen. 653 blz. kunstleren band ƒ3.90 B. B. Kudryavtsev The Life and Work of M. V. Lomonosov Een beknopte, doch diepgaande schets van de betekenis van Lomonosov voor de weten schap. 117 blz. geïll. geb. ƒ0.90 O. N. Pisarzhevsky - D. I. Mendeleyev, his life and work 101 blz., geïll. geb. ƒ0.90 A. N. Bakharev - I. V. Michurin, the great remaker of nature 151 blz., geïll. geb. 1.50 S. Vavilov - The eye and the sun Een studie over het licht, de zon en het menselijk oog door de bekende academicus Vavilov. 135 blz., geïll. ing. ƒ1.25 A. I. Oparin - The origin of life Een diepgaande studie van Oparin, lid van de Academie van Wetenschappen van de USSR, over het ontstaan van het leven. 100 blz., geïll. ing. 0.60 Friedrich Engels of Nature Dialectics In dit werk toont Engels aan. dat dezelfde dialectische wetten, die de ontwikkeling in de maat schappij bepalen, optreden in de natuurwetenschap. 496 blz., geb. 2.75 Leidsestraat 25 - Amsterdam - Giro 173127 Hobbemastraat 57 - Den Haag en verder te bestellen bij Uw boekhandel ter plaatse. Aan belangstellenden zenden wij gratis ons huisorgaan „Het Vliegende Paard". ▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼TVTTTTTTTTTTTTVTTTVVVTTTTTVTVTVTV De belangstelling voor de districts-basket- balwedstrijd in het Krelagehuis tussen het Haarlemse The Typhoons en de Haagse kampioen S.S.D. was ondanks de slechte weersomstandigheden bijzonder groot. Beide ploegen hebben voor de kans in de kopgroep te blijven fel gestreden, waarbij het Haarlemse team uiteindelijk de volle winst behaalde (4531). Hoewel de uitste kende en rustige spelopbouw van de Hage naars opviel, moesten de veel kleinere gas ten het in de duels steeds weer verliezen van hun Typhoon-tegenstanders. Ook in deze ontmoeting bleven incidentjes niet uit. De leiding van de Haagse scheidsrechter was hier zeker niet vreemd aan. Onbegrij pelijk blijft het daarom dat voor deze zeer belangrijke ontmoetingen geen neutrale Amsterdamse scheidsrechters aanwezig kun nen zijn. Thans bleek de opgave, ondanks dikwijls zeer verdienstelijk werk, ook voor de Haarlemse scheidsrechter Hos te zwaar. Nadat M. Dinkelberg Typhoons op fraaie wijze de leiding had gegeven (2—0), had den de gasten direct hun antwoord en slaag den er zelfs in een kleine voorsprong te nemen (138). De Haarlemmers kwamen door H. van Elk weer gelijk (1313). Toch slaagden de Hagenaars er weer in een kleine voorsprong te nemen en hoewel R. v. Elk en Argeloo nog scoorden voor Typhoons, ging de rust in met een kleine 2217 voorsprong van het Haagse S.S.D. ADVERTENTIE De belangstelling voor de wintercourses in Hilversum blijft onverminderd groot. Op nieuw staan Zondag 10 goed bezette nummers op het programma. In het middelpunt van de belangstelling staat ongetwijfeld Olga I'luio, die in haar ongekende vorm vriend en vij and verrast met haar enorme en schijnbaar onuitputtelijke kracht. Ook Zondag zal zij in de Schaats-prijs alles moeten geven om te kunnen winnen. In de eerste plaats stuit zij op de Franse hengst Emden, die 20 meter voorgift krijgt. Ondanks deze gunstige handi cap valt de keuze toch op Olga Pluto. Als derde wordt verwacht Norton Williams. Niet minder interessant is het 2800 meter lange hoofdnummer, waarin 18 paarden el kaar zullen bekampen. De cracks hebben 60 meter voorgift te geven, hetgeen voor de koppaarden onvoldoende is om zich in de laatste ronde te kunnen handhaven. De ver wachting is dan ook dat Ria Olivier, Sir Messidor en Q Bascom de eindstrijd onder elkaar zullen uitvechten, waarbij vermoede lijk de genoemde volgorde onveranderd blijft. Ook het amateursnummer telt een record aantal deelnemers. De keuze in dit grote veld valt op Queeny Dillon, die 14 dagen ge leden een voortreffelijke indruk maakte en voor de favoriet Oscar zal kunnen eindigen Qui est-ce qui en Pretty Polly zijn de out siders. In het openingsnummer kan, gezien de geringe klasse, Geersen nu zo rustig met Scita Donum haar achterstand inlopen, dat zij nu wel zonder fouten kan rondkomen, waardoor haar zege vrijwel vaststaat. De concurrenten zijn Sir Heny en Quick Maire. Ook in de Vorst-prijs vertolkt Geersen met zijn keuze uit True Spencer en Toekan S de favorietenrol, die hij wel tot een goed einde zal brengen, daar noch Torero, noch Trek vogel S dezelfde snelheid kunnen ontwik kelen als genoemd duo. Stuart A kan de eerste afdeling van de Mist-prijs voor zijn rekening nemen, hoewel hierop niet met zekerheid is te bouwen, daar Roland Spencer zijn nog steeds groeiende vorm jl. Zondag nog met een fraaie over winning bezegelde. Ook Tecla v. Oranje zal het de favoriet zeer moeilijk kunnen maken. In de tweede afdeling gaat de voorkeur uit naar Sonja Zora, die in staat is Rosamunde en Rita Rosa naar de plaatsen te verwijzen. Ook de IJzel-prijs gaat in twee afdelingen. In de eerste krijgt Queen G de eerste kans om de haver te verdienen, voor Rosa B en de onzekere Rudolf G. In de tweede afdeling verschijnt River na zijn non-activiteit weer op de baan en aangezien de jonge hengst klasse vertegenwoordigt ligt een overwinning in de lijn der verwachting, tenzij Raleigh Harvester en Quick Jimmy uit hun slof schieten. De monté-draverij is opnieuw een aange legenheid tussen de rijders Vóórhaar (Rina Gay, Morning Star) en Roodenburg met Rolls Royce. Daar Voorhaar's paarden ge middeld sneller zijn gaat de tip naar zijn keuze. ADVERTENTIE De eerste officiële basketbal-stedenont- moeting zal Donderdagavond plaats hebben in de grote zaal van het Krelagehuis in Haarlem, waar de vertegenwoordigende Haarlemse teams de strijd zullen aanbinden tegen ploegen van het Amsterdamse district (dames en heren). De volledige teams zijn als volgt samen gesteld. Dames: A. Melis (ZBVS); T. van Deursen, A. Krom en M. Schrama (allen Antilopen); J. Koblens en F. van Veen (beiden White Stars); C. Kors, H. v. d. Laan, J. Huigen, T. Snel, N. Steenkist en H. Pompe (allen HOC). Heren: H. Regenboog (ZBVS); M. Molep- kamn White Stars); M. Jole, J. Meenhorst, H. Knol allen Black Pirates); H. Argeloo, M. Dinkelberg, F. Hooyveld en R. van Elk (allen The Typhoons). Na de hervatting legden de Haarlemmers er nog een schepje op en dank zij het verhogen van tempo werd de achterstand snel weg gewerkt tot een 2624 voorsprong, die ech ter door Kamperveen (nog altijd attractief door zijn show) weer teniet werd gedaan (26—26), welke gelijke stand tot 2828 ge handhaafd bleef. Een bijzonder productieve bui van de Typhoons-aanvallers Argeloo, Van Elk en Hooyveld deed de stand op het scorebord snel stijgen tot een 3528 voorsprong na elf minuten spelen, waarna de Haagse coach een time-out nam. De gemoederen waren hierna enigszins verhit en een onsportiviteit werd door Hooy veld afdoende afgestraft door de verkregen technische fout te benutten. Dit resulteerde in een veilige 4029 voorsprong van Typhoons met nog slechts vijf minuten te spelen. Hoewel de Typhoonsspeler Mansvelder slechts na een kort verblijf met vijf per soonlijke fouten de kant kon opzoeken en enkele onbegrijpelijke beslissingen van de Haagse scheidsrechter de wedstrijd niet aangenamer maakten slaagden de Hagenaars er niet in de achterstand in te lopen, waar aan vooral Kamperveen door ontactisch spel in deze laatste minuten schuldig was. Het einde van de ontmoeting kwam met een overwinning van de Haarlemse ploeg. Na deze belangrijke wedstrijd kwam het team van de Harlem Tigers binnen de lijnen tegen het Haagse Ananci. Hoewel de Ananci- ploeg vrijwel de gehele wedstrijd een voor sprong had, slaagde Harlem Tigers er zo waar nog in alsnog een kleine overwinning (4039) te behalen, dank zij een doelpunt van aanvoerder Jan Soomer. In de eerste helft slaagden de gasten er in een 2216 voorsprong te veroveren, waar in slechts Piet Soomer voor tegenpunten zorgde. Ook in de tweede helft behielden de gasten, ondanks de gelijk opgaande strijd, vooral door het missen van dikwijls een voudige kansen de leiding. Hierna beging de coach van de Hagenaars echter bij de stand 3936 met nog slechts 45 seconden te spelen, de fout zijn ploeg rustig te laten doorspelen. Wat de Tigers gedurende de gehele wedstrijd niet voor elkaar kregen, gelukte nog in deze laatste seconden. Piet Soomer bemachtigde de bal via een inworp en scoorde 3938, waarna in de allerlaatste seconden zijn broer de bal toegespeeld kreeg en zowaar in zwaar ge hinderde positie de basket voor de laatste keer doorboorde, waarmede hij zijn ploeg alsnog aan de zege hielp. Dames: IHJ—HOC 2 13—18; SC Haarlem Exercitia 19—20; RCH—ZBVS 2 22—26; White Stars 3Aurora 02 (regl.). Heren: Aurora 2Exercitia 2 35—13; Ty phoonsSSD 4531; Harlem TigersAnanci 40—39. Nederlandse ploeg verbeterde record estafette wisselslag Tijdens internationale zwemwedstrijden in Londen heeft Mary Kok het wereld record op de 440 yards vrije slag verbeterd en gebracht op 5 min. 7.2 sec. Het oude record stond sedert 3 Mei 1947 met 5 min. 7.9 sec. op naam van de Amerikaanse Ann Curtis en werd in Seattle gemaakt. Ook het wereldrecord op de 4 x 100 yards wisselslag estafette sneuvelde. De Neder landse ploeg liet 4 min. 30.2 sec. afdrukken, hetgeen een verbetering van 0.3 sec. bete kende. Het oude record stond met 4 min. 30.5 sec. op naam van de ploeg van het Walter Reed Hospital (Shelley Mann, Mary Gillett, Dougie Gray en Wanda Werner) sedert 20 Augustus van dit jaar. De Nederlandse ploeg bestond uit de meisjes Jopie van Alphen, Doortje de Leeuw, Atie Voorbij en Cockie Gastelaars. Het wereldrecord van het Walter Reed Hospital van 4 min. 30.5 sec. is tot nog toe niet officieel erkend. Tijdens haar recordpoging op de 440 yards vrije slag had Mary Kok, na een goede start, op de 200 yards een voorsprong van 2.5 seconde op de tijd van Ann Curtis. Na 300 yards had zij het verschil vergroot tot 3 seconden. Maar daarna verslapte zij iets, zodat de voorsprong na 400 yards was geslonken tot 1.5 seconde. Mary Kok sprak toen haar laatste reserves aan en bleef ten slotte 0.7 seconde onder het wereldrecord. Met 20 meter voorsprong op Lenie de Nys tikte zij als eerste aan. Bij de geslaagde recordpoging op de 4 x 100 yards wisselslag estafette startte Jopie van Alphen (rugslag) als eerste. Doortje de Leeuw. Atie Voorbij en Cockie Gastelaars kwamen onderscheidenlijk op de school-, vlinder- en vrije slag uit.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7