HOENDERDOS KOLEN Frans Vester en Miep van Luin voor Heemsteedse Kunstkring Kort en bondig Aantal slachtingen nam in 1954 met 4.123 stuks toe Het ging steeds sneller Nieuw j aars wees Caplet-herdenking is uitgesteld Jaarverslag slachthuis Haarlem Delftlaan wordt Maandag heropend Franse radicale partij uiteen gevallen Radio Moors Jongens ruilden autoped, damesfiets en bromfiets Haarlems Dagblad Ir. H. Vos spreekt over economische situatie Janine Dacosta vervangt Marisa Regules Vrouwe Elisabeth van Gulemborg herdacht Eis van Oud-Nederlands- Indische ambtenaren niet toegewezen Liberalen verenigen zich onder het vaandel van PMF Een maand hechtenis geëist tegen automobilist Wielrijdster na aanrijding overleden Examens Bollenkwekers uit Bennebroek vergaderden Scheepvaart ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het blijkt wel heel duidelijk, dat de strijkinstrumenten, die op het gebied der Kamermuziek, tezamen met de piano, tijdens het hele romantische tijdvak nage noeg meester van het terrein bleven, in de laatste jaren heel wat van hun positie heb ben moeten prijsgeven ten voordele van de blaasinstrumenten. De herleving van de barokmuziek, met haar voorliefde voor het intieme concerteren met fluit en hobo, is daaraan niet vreemd. Een halve eeuw ge leden was het nog zo, dat de beroepsblazer wel een paar concerten op zijn répertoire nam, doch met het vooruitzicht nooit de gelegenheid te krijgen ze voor het publiek te brengen; overigens diende de litteratuur voor zijn instrument als studiemateriaal en het enige waar hij direct profijt uit kon trekken was: zich toe te leggen op de las tigste passages van de orkestpartijen. Want de blazer gold als orkestmusicus zonder meer, zeldzame gevallen natuurlijk uitgezonderd. Dat is heel anders geworden: de blazer als solist of als kamermuziek speler is een gewone verschijning gewor den. Deze instelling wordt tevens gemar keerd door een belangrijke aanwas van de litteratuur voor ensembles waarin de bla zers de hoofdtoon voeren. De Vrijdag voor de Heemsteedse Kunst kring gegeven kamermuziekavond door de fluitist Frans Vester en de pianiste Miep van Luin in de bovenzaal van het Minerva- Theater vormde een gerede aanleiding voor dergelijke overwegingen. Dit duo is niet zo maar een ensemble ad hoe: het heeft reeds lang zijn sporen verdiend en een grote reputatie verworven. Men verwacht steeds de uiterste verfijning van zijn samenspel en van zijn technische gaafheid. Het is ook buiten kijf, dat pianiste en fluitist met groot verantwoordelijkheidsgevoel streven naar het hoogst bereikbare. Dit houdt niet alleen in de technische verzorging, doch vooral ook de muzikale finesses in verband met de stijlproblemen. Als Vester bijvoorbeeld in een stuk van Bach een ver siering zus of zo maakt, desnoods tegen alle gevestigde gebruiken in, dan weet hij wer kelijk wel waarom hij het zo doet. Hij zal het kunnen verantwoorden. Er is op dit gebied ook nog zoveel recht te zetten en waarlijk niet alleen op instrumentaal ge bied, want vocalisten en zelfs dirigenten mochten daar ook wel eens ernstig over piekeren. Met dat al hoorden wij deze avond een stijlzuivere vertolking van de Sonate in E van Bach voor fluit en continuo. Alleen kwam het mij voor, dat Frans Vester in het langzame begindeel zijn gewone klaarheid en warmte miste en dat hij eigenlijk pas bij de prachtige Siciliana de volle beheersing kreeg over zijn toonvorming. Maar toen klonk het ook bijzonder fraai. Het slot- Allegro kreeg daarbij nog een virtuoos karakter. Als tweede nummer van het pro gramma speelde het tweetal de nieuwe en blijkbaar correcte lezing van de Sonate in Bes van Beethoven, een geesteskind (ont staan te Bonn in 1792) dat de meester als vondeling aan zijn lot overgelaten heeft. Daar had hij wel reden toe, want het bleek dat zelfs een brillante interpretatie niet bij machte was het stuk boven het epigonisme uit te tillen. Deze sonate telt slechts mee als curiosieit, omdat ze van Beethoven is, want zijn vaderschap van het verwaarloos de kind schijnt nu wel vast te staan. ADVERTENTIE Twee Haarlemse jongens van elf en twaalf jaar hebben Donderdagmiddag enige voertuigen gebruikt, om een tocht door de stad te maken. De elfjarige had geen zin, om naar school te gaan en zijn twaalfjarige vriend had vrij. Zij besloten van het Noor delijk deel der stad naar het centrum te gaan. Begonnen wei-d te voet, maar toen de elfjarige in een voortuin een autoped zag staan, vond hij het gemakkelijker die te gebruiken. Met zijn vriend op de auto ped reden zij naar het Phoenixterrein. Daar stond een damesfiets. Besloten werd tot ruiling over te gaan. De autoped werd neergezet en de tocht per fiets voortgezet. In het centrum zagen zij een bromfiets staan en zij dachten, dat het prettiger zou zijn daarop te rijden. De damesfiets werd aan de kant gezet en getracht werd de bromfiets in beweging te krijgen, echter zonder succes. Toen zij tweehonderd meter verder waren zagen zij een andere brom fiets staan en weer werd tot ruiling be sloten. De tweede bromfiets werkte beter dan de eerste en met zijn tweeën maakten zij een tochtje tot zij op de Burgwal kwamen. Daar stond een agent van politie, die het vreemd vond twee jongens op een brom fiets aan te treffen. Hij hield het tweetal aan en bracht hen naar de kinderpolitie, die er in slaagde van de jongens te ver nemen op welke wijze zij hun middag hadden doorgebracht. De autoped, de damesfiets en de bromfietsen werden aan de eigenaren teruggegeven. Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een in OPRSCHTE HAARLEMSCHE COURANT De prijs bedraagt slechts 28 cent per m.m., minimum 12 m.m. Voor hen die een advertentie-con tract hebben lopen, kan hun Nieuw jaarswens in mindering van hun contract worden gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Zater dag 31 December (of Maandag 2 Ja nuari). GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN De muziekavond werd opgefleurd met de uitvoering van het „Divertimento" voor fluit en piano van Jean Frangaix, een com ponist die mooie invallen heeft, doch zich weinig zorg geeft om ze uit te werken vandaar ook dat het doorgaans korte stuk jes zijn. Alleen in de finale heeft hij meer te zeggen en dan schroomt hij daarbij niet geduchte technische moeilijkheden op te stapelen. Hoort men echter daarna de Sonate van Martinu een in de Verenigde Staten gevestigde Tsjech dan ervaart men pas de kracht van de echte muzikale potentie, die niet van flirten houdt, doch de lange adem bezit om met onverschil lig welke middelen oorspronkelijk te zijn en niet een verstaanbaar betoog te kunnen boeien. De kleur-efecten, vooral bereikt in de pianopartij, zijn bijzonder treffend in dit sterke werk. En wat er vir tuoos in is, lijkt mij volkomen consequent te pas gebracht. De Sonate van Martinu werd een épatant besluit van de avond, waarop Frans Vester en Miep van Luin (niet het minst met de beide moderne wer ken) hun technisch meesterschap, hun rijke muzikale gaven en hun artistieke ernst lieten bewonderen. JOS. DE KLERK Op Donderdag 15 December zal ir. H. Vos, ondervoorzitter van de Partij van de Arbeid voor de adelingen 5 en 6 (Haarlem-Noord) van de Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid spreken over de economische situatie van Nederland. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de kerkzaal van het gebouw van de Neder landse Protestantenbond aan de Berken straat. Het concert, dat op Maandag 12 Decem ber zou worden gegeven onder auspiciën van de vereniging Geloof en Wetenschap, mede ter herdenking van de Franse com ponist André Caplet, gaat niet door wegéns plotselinge ziekte van de Griekse mezzo sopraan Irma Kolassi. Het bestuur van de genoemde vereniging voor de keuze geplaatst een ander te enga geren om zonder voldoende voorbereiding de vocale partijen in „Le Miroir de Jésus" te vertolken of de uitvoering uit te stellen, heeft de laatste mogelijkheid verkozen. De Caplet-herdenking onder leiding van Ar thur Orobio de Castro in de Haarlemse Concertzaal zal nu omstreeks Kerstmis plaats hebben. De juiste datum is nog niet vastgesteld. Uit een staatje in het jaarverslag van 1954 van het Openbaar Slachthuis en de Keuringsdienst van vee en vlees in de kring Haarlem kan men opmaken, dat het aantal slagers in de gemeente Haarlem in het verslagjaar 166 bedroeg, in Haarlem mermeer 36, in de gemeente Haarl emmer- liede en Spaarnwoude 2, in Bennebroek 4, Bloemendaal 7, Heemstede 22, en Zand- voort 12. In Haarlem veranderden zeven slagerijen van eigenaar, in Bloemendaal één en in Zandvoort twee. Opgeheven wer den in Haarlem twee slagerijen en in Haar lemmermeer één. Op 31 December 1954 waren aan het be drijf verbonden 22 ambtenaren op jaar loon, waarvan 19 vast aangesteld, 1 met proefjaar en 2 op arbeidscontract; 28 amb tenaren op weekloon, allen in vaste dienst, 1 werkster op arbeidscontract. In het verslagjaar werden in totaal 70.279 staven of 1.756.975 kilogram ijs afgeleverd. Vergeleken met 1953, toen 1.917.225 kilo gram ijs werd verkocht, betekent dit een teruggang, die grotendeels te wijten is aan het zeer slechte zomerweer in 1954. In het Openbaar Slachthuis werden in het verslagjaar 9.255 runderen geslacht (tegen 8.671 in 1953), 2.622 gras- en vette kalveren (2.025), 7.966 nuchtere kalveren (6.908), 1.599 paarden (1.258), 8 veulens (12), 27.170 varkens (24.771), 74 biggen (114), 2.807 schapen (3.469), 83 lammeren (277) en 80 geiten (36). Het totaal aantal slachtingen nam dus toe met 4.123 stuks. Van het totaal aantal slachtingen werd 78,5 percent voor rekening van de grossiers en 21,5 percent voor rekening van de zelf- slachtende slagers geslacht. In totaal was beschikbaar voor de slagers in de gehele kring 8.042.133 kilogram; per hoofd van de bevolking is dit ongeveer dertig kilogram per jaar, waarbij nog moet worden gerekend het aantal kilogrammen vleeswaren afkomstig van fabrikanten. Het surplus van Haarlem is naar de slagers in de kringgemeenten gevoerd, per inwoner 17,43 kilogram. Wegingen van levend vee vonden 11.321 keer plaats, van geslacht vee en partijen vlees 149.352 keer. Afkomstig uit het buitenland werden via het zogenaamde eerste kantoor voor het Rijk gekeurd 3.494 kilogram rundvlees voor binnenlands verbruik, 29.792 kilo gram rundvlees voor buitenlands verbruik, na verwerking tot vleeswaren, en 25.343 kilogram darmen, magen en dergelijke voor binnenlands verbruik. Uit het buitenland werden 64 paarden, voorzien van brandmerken en accijnsloden, ter slachting aangevoerd. De paarden wa ren afkomstig uit West-Duitsland, Polen en Joegoslavië. Export Door de Rijksuitvoerkeuringdienst wer den gekeurd voor export naar het buiten land 5173 kilogram organen, 993.414 kilo gram vleeswaren, 178.822 kilogram spek, 11.981 kilogram darmen en dergelijke Naar andere keuringskringen werden verzonden 41.231 kilogram rundvlees, 444.013 kilo gram varkensvlees, aan vleeswarenfabrie- ken 16.974 kilogram rundvlees en 143.585 kilogram varkensvlees. De soliste van het vierde V-concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, de Argentijnse pianiste Marisa Regules, is door ziekte verhinderd 16 December in Haarlem op te treden. In haar plaats zal de bekende Franse pianiste Janine Dacosta thans medewerking verlenen. Het program ma is gewijzigd. Het orkest, dat onder lei ding staat van Hein Jordans, dirigent van het Brabants Orkest, zal met de Zes Ada gio's van Willem Pijper beginnen. Janine Dacosta vertolkt daarna in het Eerste Pia noconcert van Tsjaikofsky de solopartij. Na de pauze zullen „Libertas Venit" van Hen drik Andriessen en „De Vuurvogel" van Igor Strawinsky worden uitgevoerd. De burgemeester van Cülemborg, de heer H. A. J. M. van Koningsbruggen, heeft Vrijdag een gips model van het beeld van Vrouwe Elisabeth van Cülemborg, ter ge legenheid van haar 400ste sterfdag symbo lisch overgedragen aan de president-pro tector van het Elisabeth Weeshuis, de heer H. J. ter Berge. De Haarlemse beeldhouwer Mari An driessen was door omstandigheden nog niet gereed met de opdracht van het gemeente bestuur van Cülemborg een beeld van deze gravin te vervaardigen. BLOEMENDAAL—HEEMSTEDE Onverwacht, maar verdiend heeft Bloemen daal Heemstede in de overgangsklasse van de Noordhollandse Schaakbond verslagen: 6'/2- 3V2. De uitslagen waren: BloemendaalHeemstede: ValstarSanten remise; JordansFaase 1-0; FlackS. Bon- kenburg remise; Bolsenbroek—J. Bonken- burg 0-1; BoutellierPennock 1-0; Lankamp Muusze 1-0; v. d. Werffv. d. Berge remise; HogenbirkDe Laat remise; Vuyck Schreurs remise; BlomKuyken 1-0. Het afgekeurde maetriaal, bestaande uit afgekeurde dieren, organen, delen en vlees waren, dat door het destructorbedrijf te Purmerend werd opgehaald aan het Open baar Slachthuis, bedroeg in totaal 252.363 kilogram of wel ruim 27 percent van de totale aanvoer van dit bedrijf. Voor dierentuinen, blindegeleidehonden, circussen en dergelijke werd bestemd het vlees van 22 runderen, vier graskalveren, veertien nuchtere kalveren, twee paarden en twee schapen, in totaal 6105 kilogram voor menselijke consumptie afgekeurd vlees. Voorts werd 9016 kilogram afge keurde runderlevers voor pharmaceutische doeleinden beschikbaar gesteld. Het totaal aantal ter keuring aangeboden dieren in de gehele kring bedroeg 56.813 tegen 52.947 in 1953. In de gehele kring werden 55.396 dieren onvoorwaardelijk goedgekeurd, tegen 51.843 in 1953. Er wer den 784 dieren geheel afgekeurd, waar onder 130 doodgeboren kalveren, 10 veu lens en 3 lammeren. Het aantal noodslachtingen onder de runderen is gedaald van 1.228 in 1953 tot 485 in 1954, hetgeen veroorzaakt werd door sterk verminderde aanvoer van runderen met zogenaamde open tuberculose. Het aantal varkens bleef evenals het vorige jaar belangrijk door de vele gevallen van varkenspest. In verband met het vijfjaren plan tot het tuberculosevrij maken van de rundveestapel werden 2.358 runderen ge slacht als positief op tuberculose reagerend. De gunstige uitwerking van de bestrij dingsmaatregelen blijkt duidelijk uit de daling van het percentage waarin tuber culose werd vastgesteld bij runderen. Inspecties van vleeswinkels, restaurants en andere eetgelegenheden werden 1.736 maal verricht. In 1.652 gevallen betrof dit slagersinrichtingen, waarbij 62 maal aan leiding was tot het maken van aanmer kingen, terwijl 37 maal een waarschuwing werd gegeven en 7 maal een proces-ver baal moest worden opgemaakt. Vleeswa- renwinkels werden 53 maal bezocht, waar bij 6 maal aanmerkingen werden gemaakt en een maal een waarschuwing werd ge geven. Bij de keuring van wild en gevogelte werden 46 konijnen en 1 haan geslacht. Er werd sectie verricht op vier herten van de gemeente Haarlem, vier van de ge meente Heemstede en een van de gemeente Bloemendaal. In bijna alle gevallen was de dood toe te schrijven aan de verkeerde gewoonte van het publiek, de herten aller lei vreemde stoffen te laten eten. De uitkering aan de gemeente Haarlem van het batig saldo bedroeg f 41.380,27. Maandagmorgen om half tien zullen de borden en hekwerken worden weggeno men, die het verkeer van het begin van deze zomer af verhinderden gebruik te maken van de route Kleverparkweg en Delftlaan te Haarlem. De nieuwe rijbaan van de Delftlaan is thans gereedgekomen en Maandag zal een autobus met een aan tal autoriteiten van het stadhuis vertrek ken om de eerste rit er over te maken. Daarmee wordt de Delftlaan officieel her opend. Het werk aan de ventwegen en de trottoirs is nog aan de gang. Het Haagse gerechtshof heeft in de zaak van de voormalige Nederlands- Indische ambtenaren, die van de Staat der Nederlanden betaling eisen van de salaris sen over de periode van de Japanse bezet ting, het vonnis van de Haagse rechtbank bekrachtigd. In dit vonnis werd deze eis niet ontvankelijk verklaard. In tegenstelling echter tot wat de recht bank beslist heeft en eveneens in tegenstel ling tot hetgeen een andere kamer van het hof de vorige week heeft beslist in de ge lijksoortige zaak van de oud-KNIL-militai- ren tegen de staat, heeft het hof thans in uitvoerige principiële overwegingen het recht van de voormalige Nederlands-Indi sche ambtenaren op salaris ten laste van de vroegere rechtspersoon Nederlands-l'ndië erkend. Het hof is echter van oordeel, dat ook deze onrechtmatige niet betaling van salarissen door de vroegere Nederlands-In dische bestuursorganen niet kan worden toegerekend aan de Staat der Nederlanden, dit op grond van art. 4 van de in de R.T.C. van 1948 aanvaarde overgangsovereen komst, krachtens welke bepalingen alle rechten en verplichtingen, zowel van pri vaat- als van publiekrechtelijke aard, wer den erkend en aanvaard door de nieuwe Indonesische Staat. Het hof brengt in de overwegingen te vens tot uitdrukking, dat het dientengevol ge ten aanzien van de Nederlands-Indische ambtenaren berokkende nadeel niet kan geacht worden te zijn een onrechtmatige daad, gepleegd door de uitvoerende macht, doch een gevolg is van de daad van de wet gever, die de R.T.C.-overeenkomsten heeft goedgekeurd en vastgesteld. (Van onze correspondent in Parijs) Het partijbestuur van de Franse radicalen heeft opnieuw een aantal vooraanstaande leden buiten de partij gezet. Tot de uitge stotenen behoren de minister van Gezond heid, Lafay, zijn collega Laffargue, de vroegere oud-minister van Binnenlandse Zaken, Martinaud-Deplat, en de ex-premier Mayer, die voorzitter is van de Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in Luxemburg. De dossiers van twee andere ministers uit het demis sionaire kabinet-Faure, die al een week eerder weggezuiverd werd, Morice en Badie, zullen worden overgedragen aan de raad van discipline van de partij. Morice, die minister was voor industrie en nijverheid, had uit protest tegen de ont binding van het parlement premier Faure wel zijn onstlag aangeboden, zonder echter verder een duidelijke gemeenschappelijke lijn met de nieuwe koers van Mendès- France te trekken. Badie, die vroeger fractieleider van de radicalen in de Natio nale Vergadering was, en zich altijd als een van de felste tegenstanders van Mendès- France heeft doen kennen, wordt ook ver weten dat hij zijn portefeuille in het kabi net niet had opgeofferd. De demissionaire minister van Binnenlandse Zaken, Bourges Maunoury, heeft daarentegen voor het kamp van PMF gekozen. De scheuring tussen de liberale en con servatieve radicalen lag, sedert Mendès- France er in is geslaagd zijn invloed in de partij sterk uit te breiden en het partij apparaat in handen te krijgen, in de logische lijn der ontwikkeling. Die scheu ring is echter verhaast doordat de tegen stellingen zich in de verkiezingscampagne scherp hebben toegespitst. Republikeins Front De oprichting van een Republikeins Front tussen socialisten en radicalen heeft hierin een belangrijk aandeel gehad. De socialis ten eisen van hun deelgenoten namelijk een duidelijke uitspraak over de betrek kingen die de radicalen van PMF onder hielden met sommige vooraanstaande leden van de regeringsmeerderheid, die zich eveneens op hun radicalisme beriepen. Die uitspraak is duidelijk. De brug tus sen de twee radicale vleugels is afgebro ken. De radicale partij is in twee delen uiteengevallen. De radicale partij was in de derde en vierde republiek een onuitputte lijk reservoir voor formateurs en premiers, die een regering moesten samenstellen of aanvullen en waarin alle kleurschakerin gen van het Franse politieke leven ver tegenwoordigd waren. Van principiële regeringspartij onder alle omstandigheden ontwikkelt de radicale partij zich onder leiding van Mendès-France nu tot een groep, die de strijd aanbindt op een vast omlijnd programma. Leden, die zich met dat programma niet verenigen kunnen, worden naar rechts gedreven, waar hun plaats is. Men kan niet ontkennen, dat de situatie in de Franse binnenlandse politiek door de zuivering in de radicale gelederen iets overzichtelijker belooft te worden. Ver klaarde politieke tegenstanders wonen ten- minste niet langer onder hetzelfde dak. T egenaanvul (Reuter) Premier Faure heeft een tegen aanval gedaan op de linkse radicalen. Hij beschuldigt deze groep van „totalitaire methoden," doelend op het ultimatum van de linkse radicalen aan het adres van de radicale leden van de „Concentratie van linkse republikeinen" (R.G.R.), een over koepelend orgaan onder Faure. De groep van Faure beticht de linksen er van dat zij de ministers verantwoorde lijk willen maken tegenover de partij in plaats van tegenover het parlement. De 43-jarige importeur en rallyerijder J H. Z. uit Malden, is op 27 Mei door de rechtbank te Utrecht wegens roekeloos rijden met als gevolg een botsing waar bij zijn vriend en compagnon om het lever kwam veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. In hoger beroep heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam een maand hechtenis en ont zegging der rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar geëist. Op Maandagavond 7 Februari reed de verdachte met zijn auto met rechtse be sturing op de rijksweg in Renswoude. Het was regenachtig weer en het wegdek was glad. Plotseling zag de verdachte aldus zijn verklaring een groot obstakel voor zich. Dit bleek later een melkauto te zijn, gesleept door een takelwagen. De ver dachte week naar links uit om zijn voor ligger te passeren, maar op dat moment naderde een tegenligger. Daarop remde verdachte krachtig, maar een botsing was niet meer te voorkomen geweest. Z. zei de achterlichten van de melkauto niet te hebben gezien. De chauffeur van de takelwagen verklaarde met een snelheid van 15 a 20 km te hebben gereden. De ver dachte, wiens remspoor 75 meter had be dragen, gaf op met 90 km te hebben ge reden. Volgens taxatie van anderen was zijn snelheid echter 130 a 140 km geweest. De procureur-generaal was van oordeel dat de verdachte op die donkere avond op het gladde wegdek met te grote snelheid had gereden, waardoor hij de takelwagen met zijn sleep te laat opmerkte. De raadsman betoogde dat het gebeurde naar zijn mening een noodlottige samen loop van omstandigheden was geweest. Door de dood van zijn vriend en compag non is de verdachte voor zijn leven inge scherpt, dat zelfs een ervaren rijder ge vaarlijk kan rijden. Pleiter verzocht een boete of een voorwaardelijke straf. Op 23 December zal het hof arrest wijzen. In Laren wilde een 46-jarige wielrijdster, mevrouw A. S. R. uit Hilversum de Hil- versumse weg oversteken. Volgens de po litie zou zij geen acht geslagen hebben op het verkeer. Zij werd aangereden door een auto, waardoor zij een schedelbasisfractuur en een enkelbreuk opliep. In het Sint Jans ziekenhuis te Laren is zij overleden. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Bevor derd met lof tot doctor in de Rechtsgeleerd heid mr. A. G. Lubbers, Amsterdam. Can- didaatsexamen Psychologie: mej. A. W. van Mullem en de heer J. Bartens, Amsterdam, voor het candidaatsexamen Frans de heer P. J van der Zeijden, Amsterdam; doctoraal examen wijsbegeerte de heer G. J. Harmsen, Amsterdam. ADVERTENTIE HAARDBLOKKEN voor Uw open haard 8.20 per 100 kg KINDERHUISSINGEL 2 - TELEFOON 11979 Voor de algemene ledenvergadering welke de afdeling Heemstede van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur Vrijdagavond in het Verversingshuis „Groenendaal" hield, was een zeer grote belangstelling en de voor zitter, de heer A. J. Braam, veronderstelde in zijn openingswoord schertsend, dat de gebruikelijke verloting stellig de voor naamste trekpleister was. Ten aanzien van de algemene toestand van het bloembollenvak constateerde de heer Braam, dat ook ditmaal de uitvoer met drie millioen kg is gestegen waardoor een meerdere ontvangst van 16 millioen gulden een feit werd. Een nieuw probleem vormt de verschijning van de „zure" tulp en spreker hoopte dat prof. Van Slogteren met zijn medewerkers er in zou slagen ook deze nieuwe aanval op het vak afdoende te kunnen bestrijden. In een vorige vergadering had spreker de aandacht gevestigd op de zeer hoge electriciteitstarieven in Heemstede en de verwachting uitgesproken, dat er spoedig een daling van deze prijs zou komen. Nu dit niet het geval is, meende spreker dat het een zaak van het hoofdbestuur is, de zeer uiteenlopende tarieven voor electrlci- teit in de verschillende delen van ons land nader aan de orde te stellen en bij de be treffende instanties aan te dringen op uni formiteit. Bij acclamatie werd de heer P. Serné vervolgens tot secretaris van de afdeiing benoemd. Een hartelijk woord van dank door de voorzitter gebracht aan het adres van de scheidende secretaris voor zijn uit stekend werk, gedurende vele jaren in het belang van de afdeling en het vak verricht, werd met een hartelijk applaus van de aanwezigen onderstreept. De beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering werd overeenkomstig de voor stellen van het hoofdbestuur aangenomen en het voorstel Hillegom inzake het con stateren van „zure" tulpen in geleverde partijen kreeg eveneens ondersteuning. De bedoeling is, dat er in de toekomst enige dergelijke bollen worden opgenomen. Aan bepalingen in het handelsreglement over de afgevaardigden, de heren J. Dix jr. en C. Roozen Jzn., werd bovendien nog opge dragen, de aandacht van het hoofdbestuur te vestigen op de uiteenlopende electrici teitstarieven. De aftredende bestuursleden de heren J. F Dix en C. Roozen Jzn. werden bij acclamatie herkozen. Na de officiële sluiting werd er een grote verloting gehouden. Alblasserdijk, 9 Tampa. Amstel vliet, te.-.Booq.. Albireo, 9 Hamburg. Amstelbrug, pass. 9 Vlissingen n. Londen. Ariadne, pass. 9 Borkum n. Hamburg. Aagtedijk, 9 270 m. O.ZO. Halifax 10 Halifax. Algenib, pass. 9 Dover n. Gdynia. Alpherat, pass. 9 Recife n. New York. Artemis, pass. 9 Martinique n. San Nicholas. Amerskerk, 10 v. Aden n. Suez. Bin tang, 9 Damman Breda, 9 Bremen. Blitar, 9 te Genua. Bali, 9 New Orleans. Bonaire, 9 Amsterdam. Britsum, 8 Amsterdam. Bonaire, 9 Amsterdam verwacht. Borneo, 8 v. Barcelona n. Valencia. Bloemfontein. 8 te Kaapstad. Celebes, 8 v. Genua n Port Said. Coryda, 8 v Ango Ango n. Trinidad. Cleodora, pass. 9 Banka n. Balikpapan. Caltex Leiden, 9 150 m. O. Kp. de Gata. Cibao. 8 65 m. N. Terschelling. Cinulia, 13 Rotterdam verwacht. Corilla, 21 Buenos Aires verwacht. Camerounkust, 9 v. Freetown n. Dakar. Camitia. 9 v. Liverpool n. Curagao. Charis. 9 v. New Orleans n. Curagao. Cistula, 9 v. Piraeus n. Aden. Delft, 9 Willemstad. Diemerdijk, 10 Stockton. Dordrecht, 8 v. New Orleans n. Liverpool. Elizabeth B. 9 700 m. W.ZW. Bombay. Esso Den Haag, pass. 8 Vlissingen n. Rastanura Ena, 9 v. Rotterdam n. Stavanger. Esso Amsterdam, 10 te Sidon. Esso Rotterdam, 9 v. Antwerpen n. Sidon. Enggano, 10 Singapore verwacht. Friesland (SSM), verm. 10 v. Newcastle n. Rot terdam. Farmsum, 8 v. Houston n. Brownsville. Falco, nacht 8-9 Valencia verwacht. Gaasterland, pass. 8 Kp. Verdische eil. n. Las Palmas. Groote Kerk, 8 v. Las Palmas n. Kaapstad. Gooiland, 8 te Santos Gaasterkerk. 10 v. Port Said n. Djibouti. Gabonkust, 9 v. Amsterdam n. Dakar. Helicon, 9 New York. Heemskerk, 9 v. Port Swettenham n. Singapore Helena, 9 Guanta. Hera, 6 New York. Hathor, 9 Amsterdam. Hilversum, pass. 9 Daedalusrif n. Lands End. Ivoorkust, 8 v. Dakar 11. Freetown. Ilos, 9 Amsterdam. Isis, 9 Matanzas Cuba. Indrapoera, 10 Pcnang. Jagersfontein. 9 280 m. Z.ZW. Kp. Palmas. Joh. v. Oldenbarnevelt, 9 rede Suez. Jason, pass. 9 Mona Passage n. Baltimore. Japara (KRL), 10 Port Said. Kara, pass. 8 Mona Passage n. Halifax. Kertosono, 9 Vancouver. Karimun. pass. 9 Kp. Guardafui n. Suez. Kieldrecht, pass. 9 Kp. Guardafui n. Aden. Kcla Agoeng. pass. 9 Finisterre n. Rotterdam. Kota Gede. 9 v. Rotterdam n. Charleston. Kellia, 9 Curagao. Kalydon, 12 Rotterdam verw. Kota Inten, pass. 8 Minikoy n. Port Soedan. Lekhaven, pass. 9 Fernando Noronha n. Rio de Lutterkerk, 8 v. Amsterdam n. Perzische Golf. Janeiro. Laurenskerk, pass. 9 Majorca n. Le Havre. Larenberg, 8 150 m. Z. Santa Maria. Leersum, 8 v. Hamilton n. Houston. Laurenskerk, pass. 9 Majorca n. Le Havre. Leuvekerk, 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Lombok, 9 v. Port Said 11. Napels. Luna, pass. 9 Gibraltar 11. Algiers. Muiderkerk, 9 Rotteidam. Maasdam, 9 v. Rotterdam n. Halifax. Modjokerto, 9 v. Tj. Priok n. Semarang. Maasland, 9 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Manoeran, 9 Amsterdam. Molenkerk, 9 Madras. Marisa, 12 Curagao verwacht. Marpessa, 11 Curagao verw. daarna verm. Dakar Mirza, 14 Yokohama verw. Murena, 9 te Pladju. Maaskerk, 8 te Marseille. Manoeran, 9 te Amsterdam. Maasland, 9 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Meerkerk, 9 750 m. O.t.Z. Guardafui. Mitra, pass. 9 Kp. Towns End n. Abadan. Macoma, 10 Kaapstad. Meliskerk, 9 Rotterdam. Nigerstroom, 9 te Antwerpen. Nigerstroom, 9 Antwerpen. Nestor, pass. 9 Azoren n. Paramaribo. Nias, pass. 8 Honolulu n. Los Angeles. Noordzee, pass. 9 Key West n. Liverpool. Oranje, 9 v. Napels n. Southampton. Oranjefontein. 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Ovula. 9 te Singapore. Ootmarsum, pass. 9 Key West n. Savann. Phrontis, 9 Suez. Polydorus, pass. 9 Azoren n. Algiers. Peperkust, 9 140 m. Las Palmas. Prins Willem II, pass. 9 H. v. Holland n. Agadir Pendrecht, 9 te Banias. Perna, 9 v. Avonmouth n. Curagao. Pieter S, 9 Rotterdam. BINNENLAND Naar Parys. De minister van Buiten landse Zaken, mr. J. W. Beyen, vertrekt 11 December naar Parijs ter bijwoning van vergaderingen van de Raad van Europa, de West Europese Unie en de N.A.V.O. Hij wordt 17 December terugverwacht. Overneming De N.V. Slavenburgs Bank te Rotterdam heeft voorgesteld de Handels en Effectenbank N.V. te Groningen over te nemen. Het ligt in de bedoeling de kan toren te Groningen en te Winschoten en de agentschappen te Winsum en Loppersum voort te zetten. HAARLEM EN OMGEVING Christelijke geheelonthoudersvereni ging. Op Dinsdagavond 13 December is er in het jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal een filmvoorstelling van de Nationale Christelijke geheelonthouders vereniging. Om half zes begint een kinder film. Auto te water. Toen de chauffeur van een vrachtauto van een Beverwijkse firma Vrijdagmiddag aan het lossen was en zijn wagen langs de waterkant van de Burgwal te Haarlem had geplaatst, is het voertuig door onbekende oorzaak te water geraakt. Door een kraanwagen is de vrachtauto op het droge gebracht. Jubileum. Voor de heer J. Venema, schilder I op de Centrale Werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem, is het Dinsdag 13 December een feestdag. Hij zal dan veertig jaar in dienst van de Spoorwegen zijn. ADVERTENTIE yan ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Prins Maurits, pass. 9 Kp. Race n. Cherbourg. Prins Willem George Fred., pass. 9 Ouessant n. Rotterdam. Roebiah. 8 v. East London n. Durban. Rijnland, pass 8 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Rempang, 9 Melbourne verw. Radja, 10 te Djibouti. Rondo, 9 v. Amsterdam n. Rotterdam. Rijnkerk, 9 te Port Said. Radja, 8 v. Djeddah n. Djibouti. Ridderkerk, 3 te Durban. Rijndam, 9 v. Halifax n. New York. Stad Arnhem. 9 Rotterdam. Sheratan, 9 1000 m. Z. Socotra. Slamat, 10 te Hollandia. Soestdijk, 9 te Suez. Stad Maassluis, 9 v. Narvik n. Rotterdam. Straat Banka, 9 v. Tj. Priok n. Singapore. Straat Malakka. 9 v. Singapore n. Brisbane. Slamat, 10 Hollandia verwacht. Sur.etta, 13 Singapore verwacht. Sibéroet, 9 rede Donggala. Stanvac Benekat, 11 Bangkok verw. Stad Breda, pass. 9 Shetlands eil. n. Narvik. Stad Haarlem, 9 Rotterdam. Stad Vlaardingen, 9 v. Rotterdam n. Hampton- roads. Straat Bali, 9 v. East London n. Port Elizabeth. Tjisadane, 9 Kaapstad. Tomori, 9 v. Belawan n. Colombo. Tabinta, 9 v. Marseille n. Amsterdam. Tjipanas, 9 Hongkong. Tabinta, 8 te Marseille. Tawali, 8 te Amsterdam. Trompenberg, 9 te Antwerpen verwacht. Tamo, 10 Rotterdam. Van Cloon, 10 te Dar es Salaam. Van Linschoten, 9 Lagos. Waterman, 10 te Fremantle. Woensdrecht, 10 te Balikpapan. Wonogiri, 9 v. Tj. Priok n. Singapore. Willem Ruys, 9 Colombo. Waikelo, 9 te Makassar. W. Alton Jones, 9 200 m. W. Sabang. Westland, 8 v. Santos n. Montevideo. Wieldrecht, 9 Covenas Waterland, 9 v. Montevideo n. Bahia. Weltevreden, 10 Beyrouth. Zeeland (SSM), 10 Rotterdam. Zuiderkruis, pass. 9 Dakar n. Kaapstad. KLEINE VAART Adm. De Ruyter, 8 v. Gothenburg n. Amsterdam Adm. Nelson, 9 v. Preston n. Garston. Adm. Courbet, 9 v. Rotterdam n. Kalmar. Automedon, 9 v. Amsterdam n. Indonesië. Antje, pass. 9 Vlissingen n. Goole. Alcetas, 7 v. Bari n. Catania. Arnoudspolder, 9 v. Rotterdam n. Lissabon. Audacia, verm. 9 v. Dundalk n. Campbeltown. Bab T, 3 te Vestervik. Borneo, pass. 9 Vlissingen n. Dublin. Ransel, 9 te Amsterdam. Bernisse, 9 v. Grangemouth n. Cherbourg. Brouwersgracht, 9 te Amsterdam. Birmingham, 8 v. Harlingen te Goole. Castor, 8 v. Londen te Rotterdam. Cornelis, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Coolhaven, 8 v. Port Lyautey n. Rouen. Deni. 9 v. Zeebrugge te Londen. Eemstroom, 9 v. Grangemouth te Amsterdam. Fiducia, 9 v. Maassluis te Londen. Gazelle, 8 v. Rotterdam n. Ipswich. Gaasterland, 8 v. d. Tyne n. Amsterdam. Hast I, 8 v. Rotterdam n. Sharpness. Holland, 8 v. Grangemouth te Rotterdam. Haskerland, 9 v. Delfzijl te Harlingen. Heemraadsingel, 10 v. Middlesbro te Dordt verw. Harold. 8 v. Frederiksstad te Vlaardingen. Ilias, 8 v. Cadiz n. Amsterdam. Ida Pieter, 8 v. Birkenhead te St. Malo. Ingeborg, 9 v. Gdynia te Kiel. Jonan, 9 v. Amsterdam n. Norrkoping. Joost, 8 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Keizersgracht, 9 pass. Kiel n. Rotterdam. Kaap Falga, 6 v. Rundvik n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 8 te IJmuiden. Larix, 7 v. Stocka n. Zaandam. Lacra, 9 te Antwerpen. Marietje Bohmer, 8 v. Rotterdam n. Algiers. Mariscal Lopez. 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Madjoe, 9 v. IJmuiden te Gent. Marcella, verm. 9 v. Gdansk n. Dieppe. Matthew, pass. 9 Brunsbüttel n. Krimpen. Midsland, 8 v. Leith n. Grangemouth.' Monica, 9 v. Nakskov n. Rotterdam. Noorderlicht, 8 v. Amsterdam te Rotterdam. Navis, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Noordstad, pass. 9 Vlissingen n. Rotterdam. Nero, 8 v. Tarragona n. Carthagena. Notos, 8 v. Oran n. Tripoli. Oranjepolder, verm. 10 v. Londen n. R'dam. Olive, 8 v. Rotterdam n. Londen. Pavo, 4 te Norrsundet. Ponza, 7 te Trolhaettan. Phidias, 9 v. Rotterdam n. Carthagena. Plato. 8 te Aarhus n. Amsterdam. Rijnstroom, 9 v. Londen te Amsterdam. Schippersgracht, 9 te Mantyluoto. Silvaplana, 8 v. Rouen n. Rotterdam. Spurt, 10 v. Hamburg te Hull verw. Swift, pass. 9 Brunsbüttel n. Parijs. Tagri, 8 v. Harlingen te Rotterdam. Thames, 8 v. Rotterdam n. Londen. Tine, 8 v. Londen te Rotterdam. Tilly, 8 te Zaandam. Theano, 8 v. Drogheda te Dublin. Tyro, 9 v. Drogheda te Belfast. Violette Erica, 8 v. Wismar n. Ayr. Vindicat Atque Polit, 8 v. Bristol te Rotterdam. Violette Erica, 9 Holtenau gep. Ayr. Walenburgh, 8 v. La Pallice te Rotterdam. Walcheren, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Westerdok. 8 v. Londen te Amsterdam. Westersingel, 10 v. Port Talbot te Rotterdam verwacht. Westpolder, 9 v. Antwerpen n. Rotterdam. Zeevaart, 8 v. Rotterdam n. Londen. SLEEPVAART Ebro, 8 v. Maassluis n. Vigo. Gele Zee, 8 155 m. O.t.Z. Massawa met 2 zuigers Bumber, 8 180 m. O.NO. Socotra met 2 bakken Loire, 9 210 m. Z.t.O. Goa met kraan en sib. Noordzee. 8 325 m. NO. Bermuda met ms. Rode Zee, 8 140 m. N. Ameland met tanker. Thames, 8 65 m. N. Terschelling met Cibao.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9