Kort en bondig Bus met autoriteiten snorde over vernieuwde Delftlaan Hl Bijna een millioen nodig voor straataanleg in Haarlem-Noord Haarlems begroting over 1955 door hogere uitkering sluitend Sill Hulde aan prof. dr. Van Slogteren Onderhandelingen met Nemavo op dood spoor Amsterdamse Beurs 8 Ook nieuwe toestand op Soendaplein bekeken Huldiging van schilder Gerard van Vliet Strandtentenkamp in Zandvoort wordt kleiner Cursisten voor het CIOS Bur^erl'ike Stand Archeologen in de Velser tunnelbouwput Dodelijk verkeersongeluk in Aerdenhout Evangelisatiebijeenkomst in de Kloppersingelkerk Hokkenshow van „Haarlem Amsterdams Kwartier" Uitbreiding 7de afdeling in Haarlems Stadhuis Schuilplaatsen onder woonhuizen Bezwaar tegen grond ver koop in Zuiderhoutpark Hartelijke huldiging van jubilaris F. Vermeer Korps Mariniers bestaat 290 jaar MAANDAG 12 DECEMBER 19 5 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN F ipgjg I SIMP S: - - - -v- - s - Aa;y' Op deze sobere wijze werd hedenmorgen het vernieuwde en verbrede stuk van de Delftlaan voor het verkeer ontsloten door mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem en de heer H. Peters, arbeider bij de Maatschappij Wegenbouw te Utrecht. De eerstgenoemde versjouwt een plank, de tweede verrolt een ton en op de achtergrond wacht een Touringcar met autoriteiten op doortocht. halve rotonde bij de ingang ervan aan de Rijksstraatweg moet een héle rotonde wor den, maar hoe het verkeer hier met het oog op zijn verdere bestemming geleid zal worden, is nog een punt van overleg. De burgemeester voerde in de bijeenkomst in de B. en W.kamer nog even het woord om aan enige instanties zijn dank te betui gen en het uitvoerigst was hij in zijn waardering voor de Maatschappij Wegen bouw uit Utrecht. 52.000 m2 wegdek De touringcar „Rijnland" van de N. Z. H. V. M. voerde hedenmorgen een aantal autoriteiten naar het Noorden van Haar lem, waar zij een paar keer stil hield bij het verbeterde Soendaplein en vervolgens van de Rijksstraatweg met een grote bocht de Delftlaan opdraaide. Langzaam ging het toen weer in Zuidelijke richting totdat een afsluitboom iets ten Noorden van de Orion- weg de doortocht verhinderde. Daai-achter lag een breed, nieuw weg dek en hier en daar wapperde zelfs een vlag uit de huizenrij links ervan. De heer H. Peters, een van de arbeiders bij de Maatschappij Wegenbouw te Utrecht, stond bij de afzetting te wachten op het teken om deze te verwijderen. Hij werd daarbij even later geholpen door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, die een grote plank naar de berm sjouwde en daarna met een tikje zelfvoldaanheid over deze baanbrekende arbeid in de touringcar klom. Deze sukkelde even later met een wijdingsvol gangetje de nieuwe Delftlaan op, uit alle huizen nagestaard door bewo ners. Ook het nieuwe wegdek van de Kle verparkweg werd op deze wijze ingewijd en daarop reed de wagen terug naar het Stadhuis, waar alle inzittenden in de B. en W.-kamer werden ontvangen. Ook de Pro vinciale Waterstaat was in dit gezelchap vertegenwoordigd door ir. C. Krijn, hoofd ingenieur-directeur. De samenwerking tussen de gemeente en de provincie, die zich reeds manifesteert in velerlei overleg, heeft uiteraard vooral ook betrekking op de Delftlaan als schakel in de toekomstige Noord-Zuidverbinding van de tunnel af. De In de hedenmorgen te Haarlem gehou den vergadering van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H van Nispen tot Pannerden, prof. dr. E. van Slogteren gelukgewenst met de uit reiking van het ere-certificaat namens de Amerikaanse Tuinbouworganisaties. Deze onderscheiding is de hoogste, die de tuin bouw uit de Verenigde Staten verlenen kan. Gaarne stemde spreker in met de lof, die prof. Van Slogteren gebracht is. Na de belangrijke, doch ongetwijfeld ver moeiende reis, die prof. Van Slogteren zo juist door de Verenigde Staten heeft ge maakt. waar hij opnieuw de belangen van de Nederlandse bloembollencultuur heeft verdedigd en door zijn naam en faam ook Holland's naam en faam heeft bevestigd, stellen de leden der vereniging er prijs op hun gelukwensen tot uitdrukking te bren gen en de dank voor de onvermoeide toe wijding aan de zaak. Veel méér kunnen wij niet doen. aldus de voorzitter, want al is Amerika ons op velerlei gebieden wel licht vóór. onze Vereniging is in waarde ring voor uw persoon en uw werk en dat van uw medewerkers toch wel Amerika verre vóór geweest door u reeds in 1925 de hoogste onderscheiding, die wij u ver mogen te geven, het Eerelidmaatschap van onze Kon. Alg. Vereniging, aan te bieden". Tenslotte bood spreker een geschenk aan In zijn dankwoord zeide prof. Van Slog teren. dat het bloembollenvak en zijn staf van medewerkers het hem mogelijk maken te werken. Voor de goede samenwerking staan tussen Amerika en de bollenstreek, staan tussen Ameikra en de bollestreek. De Amerikanen moet hij soms overtuigen, dat hun klachten wel eens overdreven zijn en aan het bloembollenvak heeft hij moe ten uiteen zetten, dat er niet altijd juist gehandeld is. Soreker hoopte op de mede werking te kunnen blijven rekenen in het belang van het vak. Talrijke woorden van hulde zijn Zater dagmiddag in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam gesproken tot Gerard van Vliet de „schilder in ga lop" en de „ras-Amsterdammer van de grachten" ter gelegenheid van zijn vijfenzeventigste verjaardag en van het feit, dat hij gedurende een halve eeuw verschei dene functies heeft bekleed in organisaties van beeldende kunstenaars. De woorden „groot schilder" en „arbeid zaam mens, die con amore veel voor ande ren heeft gedaan" werden hem herhaalde lijk toegevoegd. Burgemeester d'Ailly was ter receptie aanwezig. Prinses Wilhelmina had een schriftelijke gelukwens als blijk van waardering laten sturen. Koningin Juliana was vertegenwoordigd door W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen door mr. J. F. M. J. Jansen. Dit is geen wonder, omdat deze maat schappij dit jaar met haar werk in Haar lem óók wel zeer uitvoerig is geweest: 52.000 vierkante meters wegdek werden in dit jaar vernieuwd of nieuw aangelegd. Behalve de Delftlaan en de Kleverpark weg heeft de maatschappij gewerkt aan het Lorentzplein, de Zijlstraat, de Rustenbur gerlaan, de Cronjéstraat, de Gasthuissingel, de Baan, de Krocht, het Soendaplein, het Kennemerplein en de nieuwe weg over het Prinsenbolwerk. Wat de nieuwe verkeerssituatie op het Soendaplein aangaat, zeide de burgemees ter, dat deze is tot stand gekomen onder de druk van de publieke opinie. Het aardige hierbij is, dat de thans toegepaste oplos sing van de afsluiting der Cronjéstraat er niet een van de Waterstaat of Openbare werken is, maar een vondst van een groep je burgers, waar dankbaar gebruik van werd gemaakt. Voor de wielrijders, die na de omleiding de Floresstraat uitkomen en de Rijksstraat weg willen oversteken om linksaf te zwen ken, moet nog een betere oplossing wor den gezocht. Zoals Zaterdag reeds - werd gemeld, is het werk aan de.v^jitweg en de trottoirs langs de Delftlaari riög aan de gang,'maar „ijs en weder dienende" zal dit eind Ja nuari kunnen worden voltooid. Op het tentenkamp op het Zandvoortse kamp worden des zomers de tenthuisjes in lange rijen trapsgewijs voor elkaar tegen de duinreep geplaatst. Ten Zuiden van Riche-bad bevinden zich dan twee rijen voor elkaar, ten Noorden van Riche-bad, waar de leden van „Helios" en „Strand- genoegen kamperen, gedeeltelijk zelfs drie rijen. Voor de stormramp van Februari 1953 stonden de tenten daar betrekkelijk veilig. Als gevolg van de stormramp heeft het niveau van het strand evenwel een ver laging ondergaan en ook van de duinreep werd een groot gedeelte weggeslagen. De voorste tentenrijen verkeren daardoor naar de ervaringen in de voorzomer van dit jaar hebben geleerd, ingeval van storm en hoog water in een gevaarlijke positie. Toen werd namelijk een groot aantal ten ten door het opkomende water bescnadigu of zelfs geheel weggeslagen In het bijzon der de kampeerders op de der4e tentenrij, die zich het verst op het strand bevindt, zijn daarvan de dupe geworden. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft daarom aan de besturen van de kam peerverenigingen „Helios" en „Strandge- noegen" medegedeeld, dat zij het in het belang van de kampeerders zelf beter acht, dat volgend jaar niet meer dan twee rijen worden toegestaan. Naar schatting zullen daardoor ongeveer vijftig tenten minder geplaatst kunnen worden. Het is niet mogelijk de tenten te ver plaatsen naar het vrije gedeelte ten Noor den van het tentenkamp, omdat de ge meente Zandvoort zich tegenover Bloe- mendaal verplicht heeft daar geen tent huisjes toe te laten. De door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen toegezegde nota over de lichamelijke opvoeding en de sport hoopt hij binnen enkele maanden aan de Staten- Generaal te kunnen doen toekomen. Over de 227 tot dusverre door het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders afge leverde cursisten, deelt de minister in zijn Memorie van Antwoord mede, dat zich circa 40 hunner in militaire dienst bevinden en daar in het algemeen als militair sportin- structeur werkzaam zijn. Van de overige oud-cursisten is circa 65 °/o werkzaam in het vrije beroep (sport- en jeugdverenigings leven, particuliere instituten, journalistiek e.d.) terwijl circa 35 °/o passende arbeid heeft gevonden in een volledige of gedeeltelijke dagtaak bij overheids- en particuliere be drijven (PTT, Staatsmijnen, industrieën, zweminrichtingen, scheepvaartmaatschap pijen en opvoedingsgestichten). HAARLEM, 10 December 1955 GEHUWD: 10 Dec., J. P. Bauwmann en A, W. van der Kroft; C. Wijnands en C. H. Nottrot; H. M. de Wolf en S. G. Winkel. BEVALLEN van een zoon: 8 Dec., A. Vee- lenturfRanlcin; 10 Dec., B. SchipperBonk; W. C. B. van Dievan Wanrooij. BEVALLEN van een dochter: 9 Dec.. W. M. van den BoogaardPollet: M. J. Gilein Loogmam; 10 Dec., M. HennekeGlaze- maker: J. PostmaSiitsma; 10 Dec.. P. DiekstraAnraad; N. B. Bloemende Boer. OVERLEDEN: 8 Dec., W. J. Roest, 78 j„ Schotersingel: J. C. Swenneker, 53 j., Ta felbergstraat; C. J. Noll, 90 j„ Adriaan Loos- jesstraat; C. van den Ham, 62 j„ Weltevre denplein; P. Hameteman. 71 j., Wouwerman- straat: 9 Dec., A. J. P. Koonings—van Kes- sel, 71 j., Aelbertsbergstraat; M. Klaassen —van der Weide. 66 i., Friesche Varkens- markt; N. Valk, 77 j.. Zuidpolderstraat; W. J. van Olffen, 73 j., van Oorschotstraat. Hoewel tussen de gemeente Haarlem en de Nederlandse Maatschappij voor Volks huisvesting te Amsterdam nog geen over eenstemming is bereikt over het door de Nemavo ingediende woningbouwplan voor 350 middenstandswoningen, hebben B. en W. toch een voorstel op de agenda van de Woensdagmiddag te houden gemeente raadsvergadering geplaatst om de terreinen tussen de Orionweg en de Karei Doorman laan en omgeving in de wijk Zinnevelt bouwrijp te maken. Daarmee is een bedrag van zes ton gemoeid. Het werk omvat de aanleg van riolering, het uitvoeren van grond- en ophogingswerken voor straatba- nen en plantsoenen en het gedeeltelijk op hogen van de grond die niet onmiddellijk bebouwd zal worden. Dit laatste geschiedt om minder gewenst gebruik tegen te gaan en omdat de afwatering van dergelijke gronden wordt verstoord door de aanleg van straatbanen, zodat deze terreinen dras sig worden en gevaar voor de volksgezond heid ontstaat. Intussen kan worden meegedeeld, dat de onderhandelingen met de Nemavo op niets zijn uitgelopen, omdat een aanvankelijk compromisvoorstel van de gemeente door de Nemavo niet werd aanvaard. Hoewel de Nemavo nog enkele dagen tijd is gelaten om eieren voor haar geld te kiezen, wordt reeds ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de gehele transactie niet zal kunnen doorgaan. Zoals wü reeds hebben meegedeeld heeft de minister van Binnenlandse Zaken gun stig beschikt op een Haarlems verzoek om verhoging van het basisbedrag per inwoner voor de uitkeringen uit het gemeentefonds. Voor 1954 zal deze verhoging 2.21 en voor 1955 en volgende jaren 7.71 per inwoner bedragen. Aanvankelijk was daarbij de eis gesteld dat Haarlem riool- en reinigings rechten moest gaan heffen, maar deze eis verviel toen B. en W. van Haarlem konden aantonen, dat eenzelfde bedrag ook werd verkregen door de straatbelasting, ondanks de gestegen huuropbrengsten, niet te ver lagen. Daardoor kan thans over 1955 een hogere uitkering uit het gemeentefonds van 1.625.880 worden geraamd. Voorts zijn van de begroting afgevoerd bedragen van Tfl.600 en van 37.300, res pectievelijk voor onderhoud van straten en wegen en van schoolgebouwen. Deze be dragen, alsnog tijdens de behandeling van de begroting 1955 daaraan toegevoegd, zul len in 1955 niet meer kunnen worden be steed, o.a. omdat het bedrijf voor openbare werken hiertoe niet in staat zal zijn, door dat andere werkzaamheden dit beletten. De in de staat van vaste schulden opge nomen rente van en aflossing op het werk fondsvoorschot, ontvangen voor het reeds uitgevoerde gedeelte van het centraal rio leringsplan, hebben B. en W. hieruit doen schrappen, omdat inderdaad geen rente en aflossing verschuldigd zal zijn zolang het voorschot niet volledig zal zijn uitbetaald. Ten aanzien van de opmerking van Gede puteerde Staten deze bedragen ook op andere plaatsen uit de begroting te ver wijderen, kunnen B. en W. de zienswijze van Gedeputeerde Staten delen voor zover het betreft de daar opgenomen rente. Met betrekking tot de afschrijving (aflossing) menen zij het standpunt te moeten hand haven en toch in 1954 met afschrijving op de reeds tot stand gekomen werken van het centraal rioleringsplan te moeten be ginnen Aanleiding daartoe is mede geweest de overweging om de gevolgen van de uit voering van dit werk geleidelijk in de be groting tot uitdrukking te doen komen, teneinde te voorkomen, dat de begroting ineens met een belangrijk bedrag zal wor den belast na volledige uitvoering van het centraal rioleringsplan. Aangezien de voor de dekking van het thans nog bestaande tekort ad 1.574.085 beschikbare middelen, dank zij de hogere uitkering uit het gemeentefonds, voldoende zijn, is het om tot een sluitende begroting te komen niet nodig gebruik te maken van de mogelijkheid tot het beschikken over een gedeelte van de aanwezige reserves. Het is thans ook mogelijk een bedrag van 337.412 aan de post „onvoorziene uit gaven" toe te voegen. Hierbij moet evenwel opgemerkt worden, dat nog niet in de be groting zijn verwerkt de directe en indi recte gevolgen van de algemene verhoging van de salarissen en lonen per 1 October 1954 en de konsekwenties van de herziening van de wedden van het overheidspersoneel per 1 Januari 1955. Tot dekking hiervan zal o.a. moeten dienen het hierboven genoemde bedrag ad 337.412, benevens de meerop brengst als gevolg van de verhoging van het percentage van de algemene uitkering uit het gemeentefonds van 128 tot 138, welke een voordeel betekent van ƒ860.000 De directe gevolgen van de herzieningen van de salarissen en lonen kunnen voor 1955 geraamd worden op 1.195.000, waarvoor dus geen volledige dekking wordt verkregen uit de hogere uitkering uit het gemeentefonds ad 860.000. Een aantal leden van de Archeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Neder land heeft Zaterdagmiddag een bezoek ge bracht aan de Velsense tunnelbouwput, om de verschillende stadia van de wordings geschiedenis van de Nederlandse bodem aan de hand van grondmonsters te bestu deren. De heer G. J. Zandstra, geologisch assis tent van de Haarlemse geologische dienst, heeft in de directiekeet door middel van een doorsnee-tekening de samenstelling van de bodem verduidelijkt en mededelin gen gedaan over archeologische vondsten in de bouwput, waaronder paaltjes, aarde werk en het z.g. „laagje van Usselo", een zwart laagje dat over het hele land voor komt en duidt op enorme bosbranden een honderdtal eeuwen geleden. Het was een interessante excursie, die duidelijk heeft gemaakt dat de tunnelwer- ken „als bijproduct" een interessante bij drage leveren tot de kennis van de Neder landse oergeschiedenis. Jeugdorganisaties verhuizen Nu de NV Grafische Bedrijven „Dami- ate" en de NV „Lourens Coster" de ge bouwen aan het Zuider Buiten Spaarne 12 ter beschikking van de gemeente hebben gesteld, kan het materiaal van de dienst Bescherming Bevolking, dat tot dusver werd bewaard in lokaliteiten van het Pro veniershuis en de percelen aan de Schoter straat 2, het Florapark 4 en het Donkere Spaarne 34, maar deze gebouwen worden overgebracht. De daardoor vrijkomende twee lokalen van het schoolgebouw aan de Schoter straat 2 kunnen dan in gebruik worden gegeven aan de NW-jeugdorganisatie „Jonge Strijd", welke organisatie, met nog enige padvindersgroepen, thans nog is ge huisvest in het perceel aan het Heiligland 12. Door bedoelde padvinders- groepen te huisvesten in respectievelijk de zolderruimten boven de kleedkamers op de binnenplaats van den Doelen en de berg plaats van het perceel aan de Koralensteeg 3, zal de gehele ontruiming van de begane- grond-verdieping van de oude school aan het Klein Heiligland 12 tot stand zijn ge bracht. De beoogde verhuizingen zullen echter pas kunnen gerealiseerd worden nadat enige noodzakelijke voorzieningen zullen zijn getroffen in de ingebruik te nemen gebouwen c.q. lokaliteiten of ruimten. De kosten van een en ander ramen B. en W. op 7.350,— Voorts vragen B. en W. d gemeenteraad een bedrag van f 350.000 voor het bouwrijp maken van de terreinen in de omgeving van het Mendel-college aan de Orionweg. Het gaat hier om ongeveer 37.000 vierkante meter grond, welke verkocht wordt aan het Bouwbedrijf Biesterbos te Castricum, dat daartoe een bijdrage van f 561.139 in de kosten van de stx-aataanleg verschuldigd is, dat het echter in drie termijnen mag betal- len. Het Bouwbedrijf Biesterbos heeft en plan ingediend tot het bouwen van ruim tweehonderd woningen in dit stadsdeel, waarvan er ongeveer honderd als eenge zinswoningen voor de verkoop zijn gepro jecteerd. Daarna pas zal men aan de bouw van flatwoningen in drie woonlagen langs de spoorlijn in de buurt van het station Bloemendaal beginnen. Deze flatwoningen zouden dan verhuurd kunnen worden. De kopers van de huizen voor de verkoop zul len eventueel van de gemeentelijke garan tie kunnen profiteren. Als de plannen van de firma Biesterbos doorgaan wordt ook nog een aantal winkels en een garagebe drijf in het complex opgenomen. De in Heemstede wonende violiste me juffrouw A. J. S. van Maanen is Zondag avond omstreeks kwart over zes op de Zandvoorterweg in Aerdenhout door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Mejuffrouw Van Maanen fietste op de Sparrenlaan en wilde aan het einde daar van de Zandvoorterweg oversteken. Daar bij is zij door een uit de richting Zandvoort komende auto aangereden en ongeveer tien meter meegesleurd. Zij is aan de daarbij opgelopen wonden vrijwel onmiddellijk overleden. Haar stoffelijk overschot is met een ambulance-auto naar het Marinehospi taal in Overveen gebracht. De auto werd bestuurd door een 22-ja- rige zakenman uit Aerdenhout. Hij reed met een snelheid van ongeveer vijftig kilo meter geheel aan de rechterzijde van de weg. Het remspoor bedroeg ongeveer twin tig meter. Mejuffrouw Van Maanen was lerares in vioolspel aan de muziekschool van Toon kunst in Amsterdam en lerares aan de Volksmuziekschool Haarlem. Zij is opge leid aan het Conservatorium te Amster dam. Vóór de oorlog was zij examinatrice bij de examens van de Vereniging voor Dal- croze-ritmiek. Woensdagavond is er een grote advents- bijeenkomst in de Kloppersingelkerk, ge organiseerd door de Centrale Evangelisatie commissie der gezamenlijke kerken en het Leger des Heils. Kapiteine Dijkstra en de Wika L. van Ginkel zullen spreken over „De kamers van God." Er is kwart voor acht tot acht uur samenzang. Op Zaterdag 10 en Zondag 11 December hield de postduivenvereniging „Haarlem Amsterdams Kwartier" te Haarlem, in haar gebouw, Lange Boogaardstraat 1 haar jaar lijkse hokkenshow, waarbij door ieder lid vijf duiven werden ingezonden. Deze show is mede dank zij een prima keurmeester, de heer Passchier uit Noordwijk, bijgestaan door een staf van goede commissieleden goed geslaagd. De prijs voor de schoonste vogel en tevens schoonste oude doffer van de tentoonstelling werd gewonnen door de heer W. van Norde. Die voor de schoonste oude duiven en schoonste jonge duif werd gewonnen door de heer J. N. v. d. Post. Die voor de schoon ste jonge doffer werd gewonnen door de heer R. Makken. De uitslag van de hokkenshow is als volgt: 1. R. Makken, 461 punten; 2. W. Mens, 450% pnt.; 3. C. Steenman, 460 pnt.; 4. W. van Norde, 459% pnt.; 5. J. N. v. d. Post, 459 pnt.; 6. J. v. d. Veldt, 459 pnt.; 7. H. Drooge 459 pnt.; 8. H. Adolfs, 458% pnt.; 9. P. Smit, 459 pnt.; 10. C. Koning, 457% pnt.; 11. A. W. v. Dansik, 457% pnt.; 12. S. Heit- lager, 457% pnt.; 13. C. J. Bruggink, 457 pnt.; 14. A. J. Piers Sr., 456 pnt.; 15. H. Rutte 455% pnt.; 16. J. Korthals, 455 pnt.; 17. A. Terol, 453% pnt.; 18. J. J. Kan, 452% pnt.; 19. P. Traksel, 452 pnt.; 20. L. Wijk huizen, 451% pnt.; 21. W. Koper, 450% pnt. De prijzen werden Zondagavond door de voorzitter de heer C, Koning, met een toe passelijk woord aan de winnaars uitgereikt. De werkzaamheden op de afdeling open bare werken, volkshuisvesting en bedrij ven der Haarlemse gemeentesecretarie hebben gedurende de laatste jaren een belangrijke uitbreiding ondergaan en ook op dit ogenblik vertonen zij een nog steeds stijgende lijn. Uiteraard vindt een en ander zijn weer spiegeling in de personeelsbezetting, welke de laatste jaren eveneens is uitgebreid. De huidige bezetting is echter nog onvoldoen de om een vlotte gang van zaken onder alle omstandigheden te waarborgen en het is om die reden dat opnieuw personeel zal moeten worden aangetrokken. De moeilijkheid, welke zich daarbij thans echter voordoet is, dat deze perso neelsuitbreiding in de ruimte, welke thans ter beschikking van de afdeling staat, niet kan plaats vinden. Nu de aangrenzende personeelsafdeling binnenkort kan verhuizen naar de ver bouwde vleugel op de begane grond van het Stadhuis, kunnen haar lokalen bij die van de zevende afdeling worden gevoegd. Het is noodzakelijk, dat aan de oor spronkelijke en nieuwe lokaliteiten van de afdeling openbare werken, volkshuisves ting en bedrijven verschillende voorzie ningen worden getroffen. Zo is het in de eerste plaats gewenst, daf de kamer van het hoofd van de afdeling wordt vergroot en tevens iets beter wordt geoutilleerd voor het houden van besprekingen. Vervolgens is het de bedoeling, dat de inham welke thans tussen de beide afde lingen aanwezig is wordt recht getrokken en wordt gebruikt voor het maken van een open doorgang tussen de beide delen van de afdeling. Voorts is het nodig, dat de loketten worden veranderd en een deur wordt geplaatst, een acoustische plafond bekleding wordt aangebracht en enkele al gemene voorzieningen worden getroffen. Met de bouwkundige voorzieningen en de aanschaffing van meubilair is in totaal f 14.000.gemoeid. Wijziging K.B. in Haarlemse raad B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om gelet op het Koninklijke Besluit van 28 Juni 1955 in het belang van de be scherming van de bevolking tegen de ge volgen van oorlogsgeweld de bouwveror dening zodanig te wijzigen of aan te vul len, dat aan genoemd K. B. wordt voldaan. In deze wijziging wordt onder meer be paald, dat gebouwen, waarin zich twee of meer woningen bevinden en waarin de vloer van tenminste een der hoofdvertrek- ken meer dan vijf meter boven het bij de hoofdtoegang aansluitende terrein is gele gen, voorzien moeten zijn van een onder bouw, die geheel of voor een gedeelte aan de bewoners van de in het gebouw gele gen woningen schuilplaats biedt. Deze schuilplaats moet tenminste een net to-oppervlakte hebben van zoveel vierkan te meter als het aantal personen bedraagt, dat in de woningen, waarop hij betrekking heeft kan worden gehuisvest, met dien ver stande, dat een oppervlakte van zes vier kante meter per woning niet behoeft te worden overschreden. Bij elk trappenhuis moet voorts tenminste een schuilplaats aan wezig zijn, welke van daaruit bereikbaar dient te zijn. In gebouwen, waarin een gemeenschap pelijk trappenhuis tot niet meer dan twee woningen per bouwlaag toegang geeft moet elke schuilplaats een nooduitgang hebben. Bovendien dienen aan elkaar gren zende schuilplaatsen zoveel mogelijk met elkaar in verbinding te staan. De gevelmuren van de schuilplaats moe ten massief zijn ter dikte van tenminste dertig centimeter en bovendien mag het plafond van de schuilplaats niet voorzien zijn van een bepleistering of een andere bekleding. De daken moeten voorts zo ge construeerd worden, dat de druk, welke zij uitoefenen zo min mogelijk wordt ge dragen door de gevelmuren. Op een bouwaanvrage ingekomen voor het inwerkingtreden van deze verordening wordt beschikt krachtens de bepalingen welke ten tijde van de indiening van die aanvrage golden. Gevolg van beslissing van Schoonhei dsc o m m is si e Tegen het advies van twee raadscommis sies in hebben B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad voorgesteld 650 vierkante meter grond te verkopen tegen de in het Zuiderhoutpark gebruikelijke prijs van twaalf gulden per vierkante meter aan de Prins Mauritslaan aan mevrouw D. N. VerweyDe Goeyen. Daartegen heeft de eigenaar van het aangrenzende pand be zwaar gemaakt, welk bezwaar zijn oorzaak vindt in een hem door de Schoonheidscom missie opgelegde verplichting. Toen de heer A. L. J. Deckers namelijk enige jaren geleden aan de Prins Maurits laan een villa liet bouwen, had hij aanvan kelijk aan de zijde van die laan een erker geprojecteerd. Dat mocht niet van de Schoonheidscommisise. Daarop werd de erker aan de andere kant van het huis ge bouwd, met een vrij uitzicht over het stuk grond dat nu verkocht dreigt worden. De daarop te bouwen villa komt juist in het gezichtsveld van de heer Deckers te staan. Zowel de raadscommissie voor de bezwaar schriften als die voor openbare werken heeft in de grootst mogelijke meerderheid gemeend, dat de morele bezwaren van de heer Deckers zwaar moeten wegen en advi seren het voorstel tot verkoop te ver werpen. B. en W. hebben getracht een compromis te bereiken door te bepalen, dat de voor gevel van de te bouwen villa negen meter uit de weglijn moet komen te liggen, ge meten uit het snijpunt van voor- en zij gevels, terwijl de beplanting tussen de voorgevel en de Pris Mauritslaan niet hoger dan een meter tien centimeter mag worden. Getuigen gevraagd van ongeluk in Haarlems centrum De Haarlemse politie verzoekt degenen die op Vrijdag 9 December getuige zijn ge weest van het verkeersongeval dat om on geveer kwart over twaalf plaats vond op de Gedempte Oude Gracht nabij de Kleine Houtstraat te Haarlem zich met haar in verbinding te stellen. Dit ongeval ontstond toen een 68-jarige fietser, komend van het Spaarne op de Ge dempte Oude Gracht tegen een juist ge opend portier van een stilstaande bestel auto opreed. De wielrijder viel opzij tegen een voorbijrijdende personenwagen. Met een hoofdwonde is de wielrijder naar de Mariastichting overgebracht. BINNENLAND Ida de Leeuw van Rees. Tijdens een druk bezochte receptie te Amsterdam is mevrouw Ida de Leeuw van Rees door vrien den en bekenden uit de radiowereld en uit modekringen geluk gewenst met haar 30- jarig jubileum als verzorgster van een radiorubriek, waarin zij luisteraarsters adviezen en les geeft op het gebied van knippen en naaien. Vacuumtoren. Zondag is uit Mülheim aan de Ruhr de grootste vacuumtoren van Europa, de 37,5 meter lange „Goliath" die 230 ton weegt en die bestemd is voor de raffinaderijen van de Bataafsche Petroleum- mij. in Pernis, zijn reis naar Nederland begonnen. Hij wordt via het Ruhrkanaal en de Rijn naar Rotterdam gesleept. Ex-koning op Schiphol. Ex-koning Michaël van Roemenië en zijn gemalin heb ben Zaterdag een bezoek gebracht aan de luchthaven Schiphol. Op de verkeerstoren werden het instrumentarium en de radar bezichtigd. De ex-koning en zijn echt genote kwamen van Soestdijk. HAARLEM EN OMGEVING Atlas en Sahara. De lezing Atlas en Sahara" van de heer Ko Zweeres van Zwa nenburg, aangekondigd voor Donderdag 15 December in „Boekenroode" in Aerdenhout, kan op die dag niet doorgaan. De lezing zal een dag later worden gehouden. Verschoven. De lezing „Atlas en Sahara" die de heer Ko Zweeres onder auspiciën van de vereniging Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld op Donderdag 15 December in hotel „Boekenrode" zou houden is verzet naar Vrijdag 16 December. Inbraak. Zondag is er ingebroken in een huis aan de Pijlslaan te Haarlem. Men heeft zich via een zijraam van de keuken toegang tot het huis verschaft, doch verder dan de keuken is men niet gekomen daar de volgende deur op slot zat. De keuken werd grondig doorzocht en tenslotte ver dween men met medeneming van een paar damessneeuwlaarsjes en een paar heren schoenen; in totaal een waarde van ongeveer dertig gulden. De heer P. Vermeer, wonende aan de Middenweg 67 te Haarlem, herdenkt van daag het feit dat hij veertig jaar werk zaam is bij de electriciteitsvoorziening in Noordholland. De heer Vermeer is thans als technisch ambtenaar B op de afdeling me ters in dienst van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noordholland. In de morgenuren werd de jubilaris ten kantore van de directie ontvangen door de directeur van het P.E.N, ir. J. den Boesterd, die de heer Vermeer op hartelijke wijze toesprak en hem vervolgens een geschenk onder couvert overhandigde. Namens het provinciaal bestuur ontving de jubilaris uit handen van de heer Den Boesterd een bloemstuk. Op de afdeling meters bood daarna de heer J. J. J. Beets, chef van deze afdeling, in een hartelijk speechje de jubilaris zijn gelukwensen aan, welke hij vergezeld liet gaan van een geschenk. Namens de collega's sprak onder anderen de heer K. Steijn. Hedenmiddag houdt de heer Vermeer te zijnen huize een receptie, waarop hij na mens het jubileumfonds van het P.E.N. uit handen van de heer G. E. Noordhof een geschenk zal ontvangen. Nadat Vrijdagavond in de Rotterdamse Schouwburg de door het bedrijfsleven en particulieren geschonken gala-uniformen aan het 290 jaar bestaande korps Mariniers waren aangeboden, zijn Zaterdagmorgen op de begraafplaats Crooswijk de gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdacht met een toespraak door de commandant van het korps, generaal-majoor H. O. Romswinckel. Daarna werd op de Coolsingel een parade gehouden, die werd afgenomen door de mi nister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, in tegenwoordigheid van de comman dant zeestrijdkrachten, vice-admiraal Burg- hart, de commandant van het korps Mari niers, generaal-majoor Romswinckel, de oud-commandant generaal-majoor P. J. van Gijn, de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, en de voorzitter van de Stichting Rotterdam Groot-Tenue Ma riniers, mr. K. P. van der Mandele. Ook de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, was bij de plech tigheid aanwezig. Na de parade heeft minister Staf in de burgerzaal van het stadhuis het woord ge richt tot de oud-commandant kolonel H. baron Van Hemert tot Dingshof. Hij verliet de dienst in 1931, maar in 1933 werd een beroep op hem gedaan een bataljon mari netroepen in het leven te roepen en voor te bereiden op een oorlogstaak. Dit bataljon streed in 1940 in Zeeland onder commando van de toen 61-jarige kolonel. Na de oorlog werd wederom een beroep op hem gedaan nieuwe reglementen voor het korps op te stellen. De minister deelde tenslotte mede dat de Koningin de kolonel had benoemd tot generaal-majoor titulair van het Korps Mariniers. 3-3% Nederl/47 3 Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Vrijdag 99% 9915/io 345 319 331 379/4 490 315 36414 353 204 389 14 269 68014 654 14 140 210% 195 263 155 156% 330 14 241 x 267 265 72% 17014 60K 145% 6214 34% Openings koersen 993/ie 9915/ie 341 317 375 490 315 360 347J4 204 384 269 670 643 140 210 194 26314 155 157 330 244 265 265 71% 167 5914 146 62 34%

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10