Raad dringt aan op krachtige actie voor hogere uitkering gemeentefonds Gemeentebegroting Bloemendaal Kort en bondig HOENDERDOS KOLEN Nieuwe monografie over roemrucht Heemsteeds geslacht VOLKSWAGENVERHUUR Aanmeldingsformulier Amsterdamse Beurs Het Manpad en zijn bewoners Colbertcostuums Hoofddorp Bloemendaal l/t V~oeJ0t JAcoco Poeet en Patriot Mozesfontein Weer geen voorrang verleend Kerstconcert van Dames koor „Zanglust" Burgerlijke Stand Bonn bestelt zijn eerste militaire voertuigen DONDERDAG 15 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD GERECHTE HAARLEMSCHE COl V. Bij de behandeling van de gemeentebegroting 1956, waarvoor de gemeenteraad van Bloemendaal vanmorgen in openbare vergadering bijeenkwam, heeft de heer Sm idt van Gelder (WD) een motie ingediend, waarin voorgesteld werd te besluiten er bij het college van B. en W. met klem op aan te dringen bij de betrokken instanties stappen te doen ter verkrijging van de gevraagde hogere uitkering uit het gemeente fonds en deze motie ter kennis te brengen van de minister van Binnenlandse Zaken en van die autoriteiten, die daarvoor in aanmerking komen. Bloemendaal, dat door natuurschoon en recreatie-functie geen profijt kan trekken van de opbrengst van de ondernemingsbelasting, moet in staat worden gesteld het voor Bloemendaal vereiste verzorgingspeil te handhaven. Alle fracties ondersteunden de motie, die daarna aan vaard werd. Algemene beschouwingen De heer Smid t van Gelder (VVD), die de rij van sprekers opende, zeide, dat voor hen, die nog geloof hadden in de auto nomie van de gemeente, de bestudering van de gemeentelijke begroting voor 1956 wel de ogen geopend zal hebben voor het feit, dat zulks een misvatting is en zij zul len het thans wel eens zijn met een collega raadslid, uit Zeist, die het ongeveer aldus formuleerde: „Laten we ons niet verbeel den, dat de gemeenteraad nog aan het hoofd van de gemeente staat.hij is als hoofd vervangen door een circulaire van de minister". Deze opvatting manifesteert zich duidelijk in de begroting, want het grootste deel van de posten, die er op voor komen, liggen onherroepelijk vast in de voox-schriften en toewijzingen, die van re geringswege worden opgelegd. Zulks geldt nog in meerdere mate voor de inkomsten dan voor de uitgaven. De inkomsten zijn, ook wat de opcenten op de personele- en grondbelasting betreft, tot het maximum opgevoerd en er blijft alleen nog over de mogelijkheid tot het instellen van een rioolbelasting en een retributie ten aanzien van de vuilnisophaaldienst, die, aangezien de doorsnee burger verwacht deze over heidsdiensten gratis te verkrijgen, beide behept zijn met een luchtje, wat hen m ue ogen van de belastingschuldigen nog im- populaii'der zal maken dan de andere be lastingen. Zouden wij echter opnieuw een beroep willen doen op een extra bijdrage uit het gemeentefonds, met het doel het begro tingstekort weg te werken, dan zal, gezien de laatste voorschriften, het noodzakelijk zijn, om deze belastingen eerst in te voei-en, aldus spreker. Wat de uitgaven betreft, ook deze liggen grotendeels muurvast, en de mogelijkheid voor B. en W., gesteund door de financiële afdeling ter secretarie, om enerzijds te be zuinigen, en anderzijds het geld te vinden voor wenselijkheden is uiterst gering. Als conclusie gaf spreker B. en W. in overweging nogmaals met kracht aan te dringen op een hogere uitkering uit het gemeentefonds, uiteraard, nadat belastingen in verband met rioolrechten en met de vuilnisophaaldienst zijn tot stand gekomen. Tenslotte vroeg de heer Smidt van Gel der ingelicht te worden over de kop-Zee- weg, het duinmeer. de Noord-Zuid- en Oost-Westverbindingen, de bouw van een bureau van politie te Aerdenhout en de positie van de gehuwde ambtenares. Recreatie De heer Schulz (Arbeid) herinnerde er aan, dat het tekort evenals vorig jaar f 100.000 is. De hoofdoorzaak is, dat door de financiële verhouding van rijk en ge meenten het innen van eigen belastingen niet mogelijk is. Ook krijgt de gemeente een mindere uitkering dan vele andere gemeenten, omdat industrie ontbreekt. Bloemendaal streeft er naar recreatiege bieden te behouden. Dat vraagt hoge uit gaven, omdat wegen en plantsoenen on derhouden dienen te worden. Een hogere uitkering dan in het vooruitzicht gesteld is, is op zijn plaats. Hierop dient in Den Haag te worden aangedrongen. Tarieven van gas en water mogen niet verhoogd worden. Overigens is het tekort niet on rustbarend. want de laatste gemeente rekening heeft een batig saldo. Voorzich tigheid is wel gewenst, hebben B. en W. tei'echt opgemerkt. Is daarom het beschik baar gestelde bedrag voor de bouw van een raadhuis niet te hoog? Kunnen B. en W. het punt nog eens bestuderen? Uitvoerig behandelde spreker de woning bouw in de gemeente en hii zeide, dat er wel iets gedaan is voor kleine midden standswoningen door de bouw van bouw- kaswoningen. Er zijn geen arbeiderswo ningen tot stand gekomen. Wel zijn er voorstellen bij de raad ingediend. Spreker heeft vernomen, dat de gemeente de ar chitect aanwijst ten behoeve van de wo ningbouwverenigingen. Wordt hierdoor het particulier initiatief niet gedood? De heer Schulz vroeg hoe het staat met de bouw van woningen voor bejaarden met kleine inkomens; Kunnen knipperlichten aange bracht worden op de hoek Julianalaan- Militairenweg en Bloemendaalseweg ten be hoeve van de veiligheid van het verkeer? Ook vroeg hij bepalingen te maken voor de huwende ambtenares. Voorts beval de heer Schulz het geven van goed onderwijs aan en informeei-de hij naar de stand van zaken van het badhuis te Vogelenzang. T oga De heer P i n x t e r (KVP) was van me ning, dat er bij het rijk met klem moet worden aangedrongen op verhoging der rijksbijdrage, anders worden in de toe komst nog meer moeilijkheden verwacht. Hij beval verhoging der lonen voor de gemeentewerklieden aan, omdat die te laag zijn, aangezien Bloemendaal een uitzon derlijke woongemeente is. Kunnen oudere werklieden in een hogere rang gebracht worden, hetgeen verbetex'ing van de sala riëring betekent? B. en W. stellen voor een toga aan te kopen voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. Is het niet mogelijk een bef aan te kopen in de kleur van de liefde of de hoop? De heer Pinxter juichte het voorstel over bevordering van de bur gerzin toe en vroeg de bouw van woningen van minder-kapitaalkrachtigen te bevor deren. Zijn we wel op de goede weg met de bouw van bouwkaswoningen? Het ziet er naar uit dat een overheidsbouwmaat- schappij ontstaat. Hiertegen had spreker bezwaren. Goede reserve noodzakelijk Mr. De Jong Schouwenburg (CH) merkte op dat de financiële zorgen zijn toegenomen, hetgeen betekent, dat de begroting een tekort aangeeft. Dat tekort draag echter een ander karakter dan vorige jaren. Er zijn minder onzekerheden. Voor de gemeente is het echter van belang over een goede reserve te beschikken. Het moet toch immers mogelijk zijn werken en belangrijke plannen uit te voeren. Dat is alleen mogelijk, als er geld is. Mr. De Jong Schouwenburg besprak het nut van de aanstelling van boventallige leerkrachten. In het verleden hebben de uitgaven reeds rente ten behoeve van de leerlingen opge leverd. Van de 461 leerlingen zijn 28 naar Ulo-scholen gegaan, 53.5 naar mid delbare of voorbereidend hogere, 13.8 naar vakscholen, 1,5 naar voortgezet la gere' scholen en 3,2 bezochten geen nieuwe school. Hoe staat het met de bouw van een Christelijke en een openbare kleu terschool te Overveen? Het aanzien van de plantsoenen, wegen enz. is prachtig. De wei'ken vragen echter hoge uitgaven en daarofn vroeg spreker of nagegaan kan worden bezuinigingen aan te brengen. Spreker vroeg de burgemeester zijn visie te geven over de toekomstige ontwikkeling van de landgoederen en bracht hem hulde voor de wijze, waarop de burgemeester het probleem der wegen in Aex-denhout ter hand heeft genomen. Tenslotte vroeg spre. hoe het staat met de stichting van een cul tureel centrum, dat voor de gemeente van groot belang is. Motie De heer Smidt van Gelder diende de hierboven vermelde motie in, waarvan het volgende is ontleend: „De raad der gemeente Bloemendaal heeft met verontrusting geconstateerd, dat de begroting voor wat de gewone dienst betreft, een ongedekt tekort, groot f 100.000 aangeeft. De begroting wordt o.m. nadelig beïnvloed door het instituut van boven tallige leerkrachten, doch dat de raad zulks in verband met het uitzonderlijk hoog percentage leerlingen dat in deze gemeente wordt voorbereid uitgebreid lager en en met name middelbaar- en voorbereidend hoger onderwijs een vereiste acht voor het peil van het plaatselijk onderwijs. De gemeente Bloemendaal is steeds een voor geheel Nederland van betekenis zijnd re creatiegebied geweest, zodat zij ook al zou zij dat gewild hebben nimmer in dustrieën tot zich had kunnen trekken. Nu gemeenten met industrievestigingen in een wel zeer gunstige positie zijn komen te verkeren daar de opbrengst van de destijds geheven ondernemingsbelasting een rol van doorslaggevende betekenis bij de bepaling van de uitkering uit het gemeentefonds heeft vervuld, moet het noodzakelijk wor den geacht dat gemeenten, zoals Bloemen daal. die geen industrieën tot zich konden trekken, ook op enigerlei wijze, worden ge holpen." De motie werd met algemene stemmen aanvaard en de burgemeester zegde toe al het mogelijke te doen om veriiogmg van de uitkering uit het gemeentefonds te ver krijgen. Bureau van politie te Aerdenhout Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller deelde mee, dat het met de bouw van een bureau van politie te Aerdenhout niet zo vlot gaat als noodzakelijk is. Het plan is teruggezonden, omdat het geprojec teerd is in de omgeving van de nieuwe we gen te Aerdenhout. Men wil blijkbaar wachten tot de wegen aangelegd zijn. Dat achtte spreker onjuist, omdat het bureau eventueel aan een rijweg zal verrijzen. De wegen zullen op enkele dagen in het jaar druk bezet zijn; in het bureau wordt ech ter gedux-ende het gehele jaar dag en nacht constant gewerkt. De heer Schulz heeft gevraagd zuinig te zijn bij de bouw van een raadhuis. De raad heeft het bedx-ag beschikbaar gesteld en het lijkt spreker niet noodzakelijk aan bezuini gingen aandacht te besteden. De verkeers veiligheid hangt af van de maatregelen van de politie, maar belangx-ijker is toch, dat de weggebruikers de maatregelen in acht nemen. De jeugd is voorzichtiger in het verkeer dan de ouderen. Bromfietsers Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a ƒ6.50 per kwartaal// 0.50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zü die zich met ingang van 1 Januari 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 December 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen en. fietsers veroorzaken de meeste onge lukken. Bij de Julianalaan en Bloemendaal seweg komt veel verkeer bijeen, maar er gebeuren weinig ongelukken. Het vraag stuk der huwende ambtenares maakt een punt van bespreking uit in het college. B. en W. achten het instituut van de bovental lige onderwijskrachten prachtig, maar het vraagt veel geld, omdat het rijk geen ver goeding verstrekt. Het college wil trach ten bij de burgerij belangstelling te wek ken voor gemeentezaken. Daarom zal een burgerzindag voor aanstaande kiezers ge houden worden en Vrijdag zal een klas van een Bloemendaalse school in het raad huis onderricht krijgen over gemeenterecht. De aan te kopen toga voor de ambtenaar van de burgerlijke stand zal een lichtgrij ze kleur krijgen en voorzien worden van het kleurrijk wapen der gemeente. Het is te hopen, dat de huwelijksplechtigheden in een mooie zaal gehouden zullen worden. Geen bouwvergunningen Het antwoord op de vraag over de bouw van een Christelijke en openbare kleuter school te Overveen kan kort zijn: „er zijn geen bouwvergunningen". Landgoederen Dr. Peereboom Voller merkte op dat B. en W. het vraagstuk van de landgoederen in studie hebben en dat zij weten, dat er gevaren dreigen. Het is niet te verwachten, dat er in de toekomst particulieren zullen zijn, die landgoederen blijven beheren. Zal tot verkaveling worden overgegaan of zullen er nieuwe rust- en ziekenhuizen ontstaan? Hiertegen hebben B. en W. be zwaren. Deze aangelegenheid gaat boven het gemeentelijk belang uit. Contact is op genomen met het provinciaal bestuur en met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Aan laatstgenoemde is ge vraagd het initiatief te nemen een vergade ring'te houden met die gemeentebesturen, die hetzelfde probleem hebben als Bloe mendaal. Spreker ziet de toekomst met veel zorgen tegemoet en maatregelen dienen ge troffen te worden. Dat de zaak niet een voudig is, is te begrijpen. Cultureel Centrum De burgemeester deelde mee, dat de stichting van een cultureel centrum geen gemeentelijke aangelegenheid is, maar hij volgt de ontwikkeling met grote belang stelling. Een commissie heeft de zaak ir. studie en stuit op de financiën. Verwacht wordt een jaarlijks tekort van f 70.000 in de exploitatie. Van de gemeente kan niet verwacht woi'den dit te dekken. Er dienen dus andere bronnen aangeboord te worden. Het comité zet de voorbereiding voort. Spreker noemde de bouw van een raadhuis van even groot belang als de stichting van een cultureel centrum. Gezorgd moet wor den dat het centrum niet bestemd wordt voor het Haarlemse verenigingsleven. Publieke Werken Wethouder Van Geluk (VVD) zeide, dat het uitbreidingsplan kop-Zeeweg stag neert door de ziekte van prof. ir. Zwiers. Het duinmeer langs de Zeeweg begint er prachtig uit te zien, omdat de beplanting zich ontwikkelt. Voor gemeente-werklieden zijn nieuwe functies gecreëerd, waardoor verbetering in de salax'iëring is ontstaan. Als een gemeente een goed aanzien heeft moet een groot bedrag beschikbaar worden gesteld. Natuurlijk kan er bezuinigd wor den, maar dan gaat het ten koste van de plantsoenen en beplantingen. Woningbouw Mr. ,H ij s z e 1 e r (AR) gaf een uiteen zetting van de werkzaamheden van de woningbouwverenigingen en van de bouw van woningen. Dit jaar komen er zeventig tot stand, waarvan dertig aan de Donkere- laan, die binnenkort in gebruik worden genomen. Het tekort aan woningen, dat vorig jaar 380 bedroeg, zal op 1 Januari a.s. 320 be dragen. De verdeling is als volgt: 85 kleine of arbeiderswoningen: 170 kleine midden standswoningen en 65 duurdere midden standswoningen. Spreker waardeert het, als bewoners willen sparen, om in het be zit te komen van eigen (bouwkas)wonin gen. Het vraagstuk van woningen voor be jaarden zal bestudeerd worden. „De Rijp De heer H ij s z e 1 e r deelde mee. dat de commissie uit de diaconieën van de Her vormde gemeenten uit Haarlem en omge ving over het stichten van een bejaai'den- centrum in „De Rijp" aan B. en W. een nieuw plan hebben toegezonden. Spreker verheugde zich over het mooie initiatief en hoopte, dat spoedig een goed resultaat bereikt zal worden. Het college zal de com missie voor een bespreking uitnodigen. Voorts bracht de wethouder dank aan een ingezetene, die zestig flanellen lakens en dekens voor bewoners aangeboden heeft. Nieuw lid De heer P. J. Kapteijn (Ax-beid) heeft als opvolger van ir. C. A. de Vassy zijn intrede gemaakt als lid van de gemeenteraad. Na dat de burgemeester hem had toegesproken werd de heer Kapteijn beëdigd en geïn stalleerd. ADVERTENTIE 3-3)4 Nederl/47 3 Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabeifabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 995/i« 99'3/i8 345 )4 315 377 483 308 361 350 205 385 268)4 677% 647K 140 207)4 194 263)4 152R 158 325 245 256)4 256 73% 166)4 59 142)4 61)4 33% Openings koersen 99% 99I6/13 341 315 375)4 483 308 358 346 205 381 268 670 641 138)4 207 192 263)4 150 156 325 245 256 t 256 72)4 164% 58 141)4 61% 33% HEREN- EN JONGENSKLEDING IN DE ALREEDS bekend geworden jaarlijkse reeks monografieën over het verleden van Heemstede, die met steun van het gemeentebestuur worden uitgegeven door de Vereniging „Oud-HeemstedeBennebroek", verschijnt vandaag een geschrift over „Het Manpad en zijn bewoners". Zoals bekend is Huize Manpad aan de Herenweg enige tijd geleden aangekocht door mr. J. Visser, Nederlands gezant en gevolmach tigd minister bij het Zweedse Hof, die het als zomerresidentie heeft ingericht en er elk jaar enkele maanden zal wonen. Met steun van rijk, provincie en gemeente is het huis, welks geschiedenis tot de vijftiende eeuw terug gaat, geheel gerestaureerd. Anders dan het aangrenzende Hartekamp en het overliggende Eikenrode is het hier mede een der heel weinige buitenplaatsen in Heemstede en omgeving geworden, waarvan het nu wel zeker is dat het althans nog enkele generaties zijn aloude bestemming van particulier lustslot zal kunnen behouden. HAARLEM EN OMGEVING Kerstfeest. Het kerstfeest voor de kin deren van de Zondagsscholen en de Jeugd- kapel van de Hervormde wijkgemeente Bloemendaal zal worden gehouden op Zon dag 18 December in het kerkgebouw aan het Kerkplein. Voor de kleintjes om half vijf. voor de junioren en jeugdkapel om half acht. Kerstwijding. De afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond houdt op Maandagavond 19 December een kerstwijding in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, te Bloemendaal. De liturgie werd samengesteld door mevrouw A. L. LeverBrouwer, vice-presidente van het hoofdbestuur van de N.C.V.B. Kerstavond. De wijk Overveen-Bloe- mendaal-Santpoort (station) van de Ver enigde Doopsgezinde Gemeente houdt op Woensdag 21 December een kerstavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Aan deze avond zal o.a medewerken mej. Th. Arnaud de Cavallon, declamatie. „Huis Van Looy" weer open. Daar de werkzaamheden in het museum „Het Huis Van Looy" zijn voltooid, zal de collectie van schilderijen, tekeningen en pastels van Jac. van Looy vanaf Zondag 18 December weer op de gebruikelijke uren voor het publiek te bezichtigen zijn. „Mijn zoon Roy". De Haaxdemse toneel vereniging „Door Inspanning Uitspanning" zal op Donderdagavond 22 December in de Stadsschouwburg opvoeren „Mijn zoon Roy" van Bruce Walker. Kapperszaken. De kapperszaken te Haarlem mogen Dinsdagmiddag 20 Decem ber geopend zijn en eveneens van 20 tot en met 24 December tot des avonds negen uur. Geslaagd. Aan het Nutsseminarium voor paedagogiek te Amsterdam is geslaagd voor de middelbare acte paedagogiek a de heer D. A. W. Rutting te Heemstede. Christen Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-Centrum van de Nederlandse Chi-isten Vx-ouwenbond hoopt op Maandag 19 December de Kerstwijding te houden in het Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 des avonds om 8 uur. De afde ling Haarlem-Noord van deze bond houdt haar Kerstwijding op Dinsdagavond 20 De cember in het Hervormd Jeugdhuis, Scho- tex-weg 83. ADVERTENTIE De grote eetzaal in Iiuis te Manpad met het arcadische behangsel. Deze nieuwe monografie is wat lijviger dan zijn voorgangei's in de reeks en is ver lucht met vele fx~aaie foto's, niet alleen van het exterieur van het hoofdgebouw vóór en na de jongste restauratie maar ook met uitnemende opnamen van .verschillends zalen uit het Huis, die een goede indruk geven van de Wandschilderingen eli de Arcadische behangsels, die in vroegere eeuwen zijn aangebracht. Het boekwerkje is samengesteld door de heer G. van Duinen, van wiens hand reeds eerder enkele uitgaven in dezelfde reeks van Oud-HeemstedeBe.nnebroek versche nen zijn terwijl er een afzonderlijk hoofd stuk over de jongste restauratie aan toe gevoegd is van de hand van de heer F. E. Roosegaarde Bisschop, wetenschappelijk ambtenaar bij de Rijksdienst, voor de Mo numentenzorg, De heer Van Duinen vermeldt niet al leen tal van interessante bijzonderheden over het Huis en het daarbij behox-ende park, hij heeft bovenal de geschiedenis ge schreven van zijn bewoners. Daarbij valt uiteraard het licht vooral op de familie Van Lennep, die in Heemstede maar ook daarbuiten zich op zo menige wijze ver dienstelijk heeft gemaakt, en zonder vrees voor tegenspraak het meest roemruchte geslacht van Heemstedenaren uit de laatste twee a drie eeuwen kan worden genoemd. De Van Lenneps zijn eexx oud geslacht, dat waarschijnlijk afkomstig is uit de stad Lennep in het Bergse land ten zuiden van Wupperdal. Reeds in de veertiende eeuw vestigden zich Van Lenneps in Geldexdand en in latere eeuwen vindt men ze ook in andere delen van ons land. David van Lennep, in 1721 in Amsterdam geboren, was de eerste patx'iciër of aristocraat van I de familie. Hij vestigde zich later in Haar- i lem, waar zijn schoonvader bux-gemeester was en kwam al spoedig in de vroedschap van de stad. Hij ivas een zeer vermogend man en kocht in 1767 hel Manpad. Zijn eigen land goed Groenendaal verkocht hij aan de ban kier Hope voor27 duizend gulden. Het zelfde Groenendaal is anderhalve eeuw later door toedoen van zijn achter-achter kleinzoon, die toen burgemeester van Heemstede was, het bekende gemeente lijke wandelbos geworden. Ook Jacob van Lennep, de bekende romanschrijver uit een voorbije periode was een achter-kleinzoon van deze David, die in 1771 gestorven is. Het Manpad ging toen over op zijn zoon Cornelis, een zeer poëtisch aangelegd man, van wiens gedichten er verschillende door Van Duinen worden geciteerd. Intussen was deze Van Lennep toch ook wel prac- tisch aangelegd, hij promoveerde reeds jong in de rechten en werd iri 1782 schepen van Amsterdam, later baljuw en hoofd schout van Diemermeer en kreeg er in de loop van de tijd nog verschillende andex-e hoogwaardigheden bij. In de felle strijd tussen Prinsgezinden eii Patriotten koos hij laatstgenoemde partij, hetgeen in 1787 tot het voorlopig einde van zijn politieke car rière leidde. Toen echter in 1795 de Fransen ons land binnentrokken werd hij weer in het Am sterdamse stadsbestuur opgenomen en werd hij bovendien aangewezen als lid van de Nationale Vex-gadering in Den Haag. Hij stierf in 1813 op Huize Manpad. Het bezit ging over op David Jacob van Len nep, die toen 39 jaar was en professor aan het Athenaeum in Amsterdam exx uitslui tend de zomermaanden op het Manpad placht te wonen. Ook deze Van Lennep uitte zijn gedachten in talrijke gedichten. Uit vele daarvan blijkt zijn grote liefde voor het Hollandse duinlandschap en hier uit ontsproot ongetwijfeld zijn belangstel ling voor de plannen van enkele Haar lemmers die een weg wilden aanleggen dwars door het duinterrein van de Heren weg in Heemstede naar het toenmaals zeer armelijke dorpje Zandvoort teneinde Haar lem en omgeving een badplaats te ver schaffen. Mede dank zijzijn steun is de weg er omstreeks 1830 gekomen en kon Zandvoort zich ontplooien tot de badplaats die het nu geworden is. Nog belangrijker was het dat hij het hem toebehorende Mariënduin afstond aan de Amsterdamse Waterleiding-Maatschap pij om als waterwinterrein te dienen. Het water winnen op een zo woest en bar duinterrein leek velen in die dagen (omstreeks 1840) eenvoudig absurd en zijn zoon Cornelis, die hoofdinspecteur van de Waterleiding werd, kreeg de bijnaam van „Mozes op Leyduin, die water uit het dorre zand te voorschijn zou hallen, zoals een maal Mozes uit de barre rots". Maar twee jaren na het steken van de eerste spade spoot een fontein bij de Willemspoort in Amsterdam het eerste duinwater op en konden de Amsterdammers het daar halen voor de civiele prijs van één cent per em mer. In zes weken werden vierhonderd duizend emmers afgehaald en de fontein bleef lustig doorspuiten. In 1853 is David Jacob van Lennep over leden tengevolge waarvan de bezitting overging in handen van zijn zoon Jacob, die echter nooit op het Manpad woohachtig was. Wel logeerde deze spruit uit dit ge slacht, die bekendheid verwierf als roman- dier, er des zomers. Omstreeks 1870 kwam het Huis in bezit van Aernout van Lennep, een zoon uit het tweede huwelijk van Da vid Jacob, die in 1891 overleed; zijn we duwe bleef het Huis tot aan haar dood in 1903 bewonen. Eigenaar van het Manpad werd toen ir. David Jacob van Lennep en later in 1933 Cornelis van Lennep. Deze bewoonde het huis niet zelf, hoewel hij wel in Heem stede woonachtig was. In 1954 ging het Huis Manpad over in handen van de tegen- woordige eigenaar. ADVERTENTIE KERST-AANBIEDING zuiver wollen kamgarenf 98. 3 delig (met vest) ƒ117.' Gen. Cronjéstraat la-lb Tel. 16045 Een bromfietser, die op de hoek van de van Beemlaan en de Wiistelaan in Sant poort een automobilist geen voorrang gaf, werd daar gistermiddag de dupe van: zijn voertuigje werd geheel vernield. De auto liep eveneens schade op, maar persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. ADVERTENTIE TAXI 13.300 - GAR. TWIJNDERSLAAN 35 KINDERHUISSINGEL 2 - Telefoon 11979 In de Gerefoi-meerde kerk te Hoofddorp werd gistei-avond een Kerstconcert gege ven door het dameskoor „Zanglust" onder leiding van Gerard de Barbanson. Tevens werkten aan deze uitvoei'ing mee de decla- matrice Wanda Reumer en de organist Nico Waasdorp. Dit was het eerste publie ke optreden van het Hoofddorpse koor dal twee jaar geleden werd opgericht. Er ne men ongeveer 45 dames deel en de gemid delde leeftijd is verheugend laag zodat dit koor voorlopig wel niet te kampen zal krij gen met de moeilijkheden van zusterver enigingen wier „stemmenmatei-iaal" wat veroudert. De reeds bereikte resultaten kwamen het best tot hun recht in een drie tal bewerkingen van Kerstliederen waar onder twee van Badings. Ook „Hodie Christus natus est" van de Abbé Henri Carol klonk overtuigend. In dit korte doch expressieve koorwerk heerst een mystieke vreugde, opgeroepen met vroeg-Middel- eeuwse klankmiddelen zoals die weer tot leven gewekt zijn door André Caplet. Met enthousiasme zong men verder „Adeste Fideles" van Lodewijk de Vocht. In al deze werken bleef het koor goed op toon en werd er zonder zoetelijkheid en zuiver ge zongen. Dit gold helaas niet voor de wer ken uit de eerste helft van het programma. Deze waren artistiek van minder betekenis en aan de verleiding tot „mooi" zingen werd af en toe duchtig toegegeven. Spe ciaal storend was het zorgvuldig, ingestu deerde doch stereotiepe aanzwellen en af nemen in iedere frase, waarbij het afne men dan vaak xnet een terughouding van het tempo gepaard ging. Het is dan ook te hopen dat de dirigent het répertoire geleidelijk zal uitbreiden in een richting waarin de melodie belangrij ker is dan aardig klinkende vocale trucjes: de volksliedbewerking en wat eenvoudige oude en hedendaagse polyphonie vooral op de beide eerstgenoemde gebieden is zeker voldoende te vinden en wil men de teksten liever in de eigen taal zingen dan zou men ze m.i. door iemand die muzikaal èn let- terkundig onderlegd is moeten laten ver talen. Het koor kan in deze muziek meer verscheidenheid van muzikale expressie vinden en dit zal ook de kwaliteit van het zingen ten goede komen. De déclamatrice bracht o.a. Kerstgedich ten van Leopold en Gabriël Smit, de „Rey van Klarissen" van Vondel en een verhaal van Timmermans. Ook de organist had een belangrijk aandeel in het pi-ogramma met composities van o.a. Bach en Franck. Tref fend benutte hij in een variatiewerk van Daquin over een „Noël" de mogelijkheid, de fluiten en schalmeien van het herders volk door passende registratie tot klinken te brengen. SAS BUNGE GEBOORTEN: J. F. van der Vlugt—van der Meer, z. ONDERTROUWD: W. Vogel en S. J. Pel; G. Post en D. van der Bij. GEHUWD: A. G. Koek en M. S. Huikes- hoven; .T W. Genuit en C. Timmers. OVERLEDEN: Wed. J. J. Pool—van Ro- zelaax-, 74 j.; Mej. C. P. J. M. Smit, 75 j.; Mej. F. E. Blok, 78 j.; Mej. A. F. J. van Maanen, 46 jaar. BONN (AFP) De West-Duitse minis ter van Defensie, Blank, heeft besloten bij Groot-Brittannië een eerste order voor militair materiaal te plaatsen. Het is een bestelling van driehonderd gepantserde in- fanterievoertuigen voor een bedrag van 2.500.000 gulden. Binnenkort zal de West-Duitse regering bij de West-Duitse Porschefabriek 113 jeeps bestellen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 19