HEGRITA Haarlemse raad aanvaardde motie over scholenbouw Zes ton voor bouwrijp maken van terreinen in Zinnevelt 1 Gas, licht en water duurder VERLIES M. J. Goedee bedankt voor de raad B. en W. telegrafeerden al weer naar de regering Duyvis' LIVORNO Ook hogere straatbelasting Kerstfeest bejaarden van Leger des Heils Succes voor Concordia in Koog Zaandijk Geen gloeiende as in de huisvuilemmer Bonte opvoering door „Buurt- en Clubhuizen" BARDINET Adventswijding in de Wilhelminakerk Kerstoratorium van Hubert Guypers Werkster verdacht van kleine diefstallen Boeree (Haarlem) won voetbaltest van VVS Heemsteedse gemeentebegroting 1956 Reukloze Knoflox is groen Vier Haarlemse jongens bekennen serie inbraken Tweede motie „overbodig" Betaling abonnementsgeld per giro Burgerlijke Stand van Haarlem DONDERDAG 15 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Het bedanken van de heer M. J. Goedee voor de Haarlemse gemeenteraad, dat gis teren bekend werd gemaakt, zal door velen worden betreurc'., hoezeer zij ook gevoelig moeten en zullen zijn voor de redenen - van strikt persoonlijke aard - welke daar toe hebben geleid. De heer Goedee heeft zich immers in de ruim zes jaren, dat hij van het Haarlemse gemeentebestuur deel heeft uitgemaakt, doen kennen als een raadslid, dat niet al leen een grote kennis van zaken bezat op het gebied van de volkshuisvesting en de openbare werken, maar bovencMen meer dan eens blijk gaf van een in deze tijd van compromissen en tussen-oplossingen zeld zaam geworden voorkeur voor een recht lijnig beleid. En juist op het terrein, waar aan hij zijn krachten wijdde, had en heeft men aan die rechtlijnigheid zo'n behoef te: de heersende woningnood immers ver lokt zo gemakkelijk tot het nemen van maatregelen welke weliswaar een beperkt, maar onmiddellijk soulaas doen verwach ten, maar die op lange termijn gezien onze wooncultuur niet ten goede komen. Wat de heer Goedee steeds voor ogen stond was, behalve natuurlijk een drasti sche bestrijding van het woningtekort, een verhoging van het woonpeil en het woon- gerief in de toekomst. Daarom nam hij nimmer genoegen met de minimum maten en de minimum eisen welke helaas de laatste jaren in de volkswoningbouw steeds meer regel dan uitzondering zijn gewor den. Daarnaast wijdde hij ook steeds aan dacht aan het probleem de verbeterde wo ning ook toegankelijk te maken voor de sociaal- en economisch zwakken, terwijl zijn hardnekkige strijd voor de krotoprui ming en stadssanering evenmin mag wor den vergeten. Ook de vorm waarin hij «ijn inzichten duidelijk maakte en verdedigde - inzon derheid bij de algemene beschouwingen over het vijfde hoofdstuk van de gemeen tebegroting - deed hem een waardig op volger zijn van dr. ir. F. Bakker Schut, de vorige volkshuisvestings- en openbare werkenspecialist in de socialistische fractie. Het vertrek van de heer Goedee is ech ter niet alleen een verlies voor zijn eigen partij, maar voor de gehele Haarlemse raad, omdat hij op zo waardevolle wijze bijdroeg tot de botsing der meningen, waaruit de waarheid immers opschiet. Daardoor heeft hij de vroedschap vaak, zowel een politiek gezicht als een kern achtige gestalte gegeven. ADVERTENTIE NOACK ROOKWORST Altijd j.rookvers", een delicatesse voor fijnproevers. Het Leger des Heils, corps Haarlem-cen trum, heeft voor het eerst in zijn geschie denis, een Kerstfeest voor bejaarden voor bereid, dat Donderdag 22 December in het Concertgebouw te Haarlem gehouden zal worden. Medewerking verlenen het mu ziekcorps van het Leger des Heils onder leiding van B. Schut, de zangbrigade onder leiding van W. Bon, de dames Tine Hessen- Heek (alt), Tineke Amse (piano), A. C. A. Vening Meinesz (fluit), Ada Pirsch (so praan), Henny Meyers en haar leerlingen, mevrouw Boes (pianobegeleiding) en de heren G. Claeijs (orgelbegeleiding), Nijs (pianobegeleiding). Tot besluit zal de film „In opmars" van het Leger des Heils ver toond worden. De door de gymnastiekvereniging Simson in Koog Zaandijk uitgeschreven verenigings wedstrijden voor meisjes- en jongensaspiran ten, hebben voor de Concordianen een aardig succes opgeleverd. De damesgroep van DOVES uit Heilo be haalde dit jaar het Nederlandse vereni gingskampioenschap, zodat te verwachten was dat bet turnen van de meisjes van deze vereniging ook op hoog peil zou staan. Zij behaalden 448 punten, tegen de meisjes van Concordia 428.50 punten, die zich daarmede tweede plaatsen met de meisjes van Jahn uit Edam en van Simson nog achter zich. Het turnen van de jongens van DOVES was minder spectaculair en in de jongens wedstrijd plaatsten de Concordianen zich eerste met 454 punten met Doves op de tweede plaats (417.50 punten). Ook bij de jongens bleven Jahn en Simson in punten- aantal achter. Daar voor het eind-resultaat de totalen van de meisjes- en jongensgroepen opgesteld werden, wonnen de Concordia-leden de beker met 882,50 punten, gevolgd door DOVES met 865.50 punten. De onlangs door de Heemsteedse ge meente-reiniging in gebruik genomen nieuwe roltrommelwagen heeft reeds een uitwendige revisie moeten ondergaan, omdat het daarin verzamelde huisvuil tijdens het ophalen begon te smeulen en de verflaag aldus ernstig beschadigde. Deze schade werd veroorzaakt doordat talrijke ingezetenen de asla in hun vuilnisbak ledigen, zonder zich ervan te overtuigen dat deze geen gloeien de kolen meer bevat. Wordt de inhoud daarvan vervolgens door de gemeente werklieden in de vuilnisauto gedeponeerd, dan begint de as door het toetreden van lucht weer te smeulen, waardoor het huis vuil dikwijls in brand geraakt en de verf doet bladderen. Wanneer de chauffeur dit begin van brand niet tijdig ontdekt, zouden de gevolgen nog ernstiger kunnen zijn. Van daar dat de dienst van de Heemsteedse ge meente-reiniging een ernstig beroep doet op alle ingezetenen, opdat zij er nauwlettend op zullen toezien dat de as, die voortaan in de vuilnisemmer wordt gedeponeerd, geen gloeiende of smeulende bestanddelen, meer bevat, doch volkomen is gedoofd. De heer M. J. Goedee (Arbeid) heeft gistermiddag voor de laatste maal de raadsvergadering als raadslid meegemaakt. Bjj de opening deelde burgemeester Cre- mers namelijk mee, dat de heer Goedee wegens persoonlijke omstandigheden zich genoodzaakt had gezien, zjjn ontslag als raadslid in te dienen. De burgemeester sprak er namens de gehele raad zijn leed wezen over uit, dat het gemeentebestuur de heer Goedee, die „met kennis van za ken op een besliste manier" de belangen van de gemeente heeft voorgedragen, zal moeten missen. Het scheidende raads lid bracht dank aan M. J. Goedee B. en W. voor hun steun, die hij in de zes en een half jaar, dat hü raadslid is ge weest, heeft ontvan gen, aan de mede raadsleden, van wie hij zei, het gevoel te hebben, dat zij hem niet hebben gezien als een tegenstander, met wie men niet wil spreken en, via de ge meentesecretaris, ook aan de ambtenaren en hoofden van dienst op de verschillende afdelingen van het stadhuis, met wie hij had mogen samenwerken. De volkshuisvesting, welke de heer Goe dee zo na aan het hart ligt, kwam in deze vergadering op nogal geruisloze wijze aan haar trekken. Niemand informeerde hoe het wel met de onderhandelingen met de Nemavo stond, toen de zes ton gevoteerd werden voor het bouwrijp maken van der tig hectaren grond in Zinnevelt ten Noor den van de Orionweg en al evenmin wer den er inlichtingen verlangd over het pro- ject-Biesterbos voor de bouw van 220 wo ningen op particuliere gronden tussen de Delft en de spoorlijn naar Velsen, ten Zuiden van de Orionweg. De firma Bies- terbos zal ten behoeve van de straat- aanleg ruim 560.000.dienen bij te dragen, te betalen in drie termijnen. Het betreffende raadsvoorstel was zo in gewikkeld, dat wel niemand zal hebben opgemerkt, dat er zowel in de berekening als in de besluitformulering een fout was geslopen, zoals het college openhartig ont hulde. Al evenzeer zweeg men bij de uiteinde lijke aankoop van het krot Rozenprieel- straat 50, dat reeds te lang een rotte plek in het Haarlemse stadsbeeld is geweest, zoals uit herhaalde vragen en discussies in de raad is gebleken. Maar wel werd er uitvoerig en met over tuiging gediscussieerd of men het een be woner van de Mauritslaan mag aandoen dat hij buren krijgt. Deze bewoner moest, zoals wij dezer dagen reeds uiteenzetten, enige jaren geleden "zich een beslissing van de Schoonheidscommissie laten welgeval len, waardoor hij een erker niet aan de Kindervariétégroep gaf vlotte show in Cultura In gebouw Cultura heeft Woensdagavond een groep meisjes en jongens van de afde ling Haarlem van de Stichting Club- en Buurthuizen een „variété-voorstelling" ge geven waaraan"veel plezier te beleven was. Het programma bestond uit een vijf en twintigtal nummers die vlot achterelkaar zonder pauze getoond werden. In een bonte rij volgden de acrobaten- stukjes, clownschetsjes, goochelaarkunstjes elkaar op en het was een genoegen de ijver en het enthousiasme te zien waarmee de kleine artisten dit alles voor het voetlicht brachten. Voorts werden er naar hartelust op het toneel volksdansen uitgevoerd en brachten enkele meisjes enkele „ballet stukjes": „Hansje in Bessenland" en „Asse poester". Met het Grote Ballet hadden deze dansjes weinig gemeen. Men kon voorts constateren dat er aan de gehele opvoering wel het een en ander bij te schaven is. Ja, men zou kunnen uithalen over diverse technische euvelen die het geheel nog aan kleven maar daarmee zijn, naar wij menen, deze meisjes en jongens niet gediend. Wat deze groep in enkele maanden tijds onder leiding van de nieuwe directeur van de afdeling Haarlem der Stichting, de heer J. Stans, gepresteerd heeft mag er zijn, al len gaven blijk van plezier hebben in het eigen spel, waarbij zij tevens in staat wa ren het publiek bestaande uit leeftijdge nootjes en vele ouderen onverdeeld enthou siast te doen zijn. De onder leiding van mevrouw I. Stans- Zilver zelfgemaakte costuums waren fraai en kleurrijk. Ongetwijfeld zal de opvoering nog hier en daar verbeterd worden en ge durende de tijd waarin de groep elders haar voorstellingen zal geven zullen de nummers met meer soepelheid en flair ge bracht worden, zoals ook bij het „echte" variété de nummers „groeien" moeten. H. S. straatzijde van zijn villa mocht bouwen, maar wel aan een andere kant. Hem werd toen officieus te verstaan gegeven, dat het wel zeker was, dat aan die kant zijn uit zicht ongerept zou blijven. Nu B. en W. met het voorstel kwamen de belendende grond toch te verkopen, omdat de bij de bezwaarde bewoner opgewekte verwach tingen elke officiële grond missen, kwam een aantal raadsleden daartegen in het geweer: de heren Blokdijk en De Leeuw (Arbeid), Van Velsen (K.V.P.), De Landmeter (C.H.U.). Anderen deel den meer het inzicht'van B. en W., waar van wethouder H a p p zich erop beriep, dat immers aan de wensen van de reeds gevestigde bewoner tegemoet was gekomen door een bijzondere rooilijnbepaling, waar door hij het uitzicht op de brug over de Crayenestervaart behoudt, of namen een tussenstandpunt in,zoals mevrouw Schei- tem a-C o n r a d i (V.V.D.) en haar fractie genoot Stoffels. Eerstgenoemde wees de grondfout van dit alles aan: de ongelukkige verkaveling van het Zuiderhoutpark,waar door in dit geval een te groot huis op een te klein terrein was gebouwd. Zij was dan ook van oordeel, dat B. en W. er beter aan deden het voorstel terug te nemen en met een schone lei te beginnen, waardoor ook de huidige bewoner van het aangrenzende perceel in de gelegenheid zou worden ge steld naar het onderhavige terrein te din gen ter vergroting van zijn tuin. Daartegen had wethouder H a p p nu weer bezwaren omdat de gegadigde al zolang in onderhan deling was en reeds hoge kosten had moe ten maken door het ontwerpen van steeds weer andere plannen om aan de verlangens van zijn buurman tegemoet te komen. De heer H ennevelt (C.P.N.) kon zich geheel buiten deze discussie houden, omdat hij ook deze keer consequent villabouw af wees als strijdig met de werkelijke wo ningbehoeften van dit ogenblik. De grond- verkoop kwam tenslotte met 22-17 stem men toch tot stand. Er was ook nog een verkoop van twee stukjes grond bij de Prins Mauritslaan om de aangrenzende tuinen te vergroten. Me vrouw Scheltema wees erop, dat daar door nog een inpandig terrein overbleef en zij vroeg ook dit te bestemmen voor de vergroting der aangrenzende tuinen. Toen wethouder H a p p meedeelde, dat dit zo waar nog een nieuwe laan de Charlotte Bourbonlaan tussen Crayenesterlaan en Frederik Hendriklaan in het Zuider houtpark zal worden, deed dezelfde spreek ster de gedachte aan de hand daar dan een paar autoboxen te bouwen, een suggestie welke de wethouder op haar mérites zal laten toetsen. De heren Hennevel t, Proper (C. P.N.) en Schippers (K.V.P.) trokken tenslotte een bedenkelijk gezicht ten aan zien van de opgelegde wijziging van de bouwverordening, waardoor de bouw van schuilkelders bij nieuwe woningcomplexen verplicht wordt gesteld. De sprekers ver wachtten daarvan een nadelige invloed op de bouwkosten en vroegen dan ook of de rijkscurveprijs daaraan zou worden aange past. De wethouder kon daarop geen af doend antwoord geven, maar toonde zich optimistisch in de verwachting, dat zowel de rijkscurveprijs als de rijksbijdragerege ling voor de woningbouw soepel toegepast zouden worden, daar het ministerie ook in die geest heeft geïnstrueerd. Naar aanleiding van het voorstel betref fende brandbeveiligingsmaatregelen voor het tehuis van ouden van dagen aan de Schotersingel vroeg mevrouw Ke r k h o f f- P e t (Arbeid), hoe het in dit opzicht staat met de particuliere verpleeginrichtingen, waarop de voorzitter antwoordde, dat de brandveiligheid in streng technische zin te wensen laat. Er zal nadere aandacht aan worden besteed. ADVERTENTIE BORDEAUX OVERAL TE VERKRIJGEN Evenals verleden jaar heeft de Commis sie voor Gezamenlijke Evangelie-verkondi ging, waarin vertegenwoordigd zijn de Christelijke Gereformeerde Kerk, de Gere formeerde Kerken, het Leger des Heils en de Zuiderkapel, in de week vóór Kerstmis weer een adventsdienst belegd. Deze zal op Woensdag 21 December des avonds om acht uur in de Wilhelminakerk aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem worden gehouden. Ds. C. van der Weele, Chr. Geref. predi kant te Leiden en Evangelist J. Kits, di recteur van 't Brandpunt te Doorn, zul len spreken over het onderwerp: „Ver wachting". Verschillende zangkoren, ver enigd tot één groot koor, zullen aan deze samenkomst medewerken, evenals het mu ziekkorps van het Leger des Heils, dat van half acht af Kerstliederen ten gehore zal brengen. Uitvoering door Haarlems Gemengd Koor Haarlems Gemengd Koor zal op Maan dag 19 December onder leiding van Jan Booda in de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering geven van het Kerstorato rium van Hubert Cuypers. Ook vorig jaar voerde Haarlems Gemengd Koor dit werk uit; evenals toen worden ook nu weer de koorleden versterkt door de dames en he ren van het gemengd koor Polyhymnia, on der directie van Henk Arisz. Als solisten v/erken mee: Greet Koeman, sopraan en Hans Wennink, bas. Organist is Gosse Kroese; de begeleiding berust bij het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Jan Booda. Door de Haarlemse politie is aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld een twintigjarige Haarlemse werkster, die er van verdacht wordt, enige diefstallen ten nadele van haar werkgeefster in Heemstede te hebben gepleegd. De werkgeefster, die reeds enige malen kleine bedragen op on verklaarbare wijze miste, heeft, toen zij kort geleden een muntbiljet kwijt was, hiervan aangifte gedaan bij de politie. Naar aanleiding van een verhoor, dat hierna de werkster werd afgenomen heeft men haar in verzekerde bewaring gesteld. „De raad der gemeente Haarlem, gehoord de discussie over het raadsstuk behelzende het voorstel tot credietverlening en grond- overdracht voor de bouw van een bijzon dere school voor ULO in „Delftwijk" en de mededelingen van burgemeester en wet houders over het aan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting gezonden telegram ter zake van de urgentie van deze bouw en van die van de uitbreiding van de Ambachtsschool; overwegende dat er een noodsituatie is wat betreft de in de nabije toekomst benodigde schoolruimte in- het al gemeen in onze stad; betuigt zijn instem ming met het gezonden telegram en nodigt het college van burgemeester en wethou ders uit bij de ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan te dringen op spoedige voorziening". Deze motie van de heer Spek (A.R.) en mede-ondertekend door mevrouw Schel temaConradi (WD), en de heren Wensing (CHU), M e n s i n k (Arbeid) en Schippers (KVP) werd gistermiddag door de Haarlemse gemeenteraad aanvaard tijdens de behandeling van het voorstel om aan B. en W. een crediet van ten hoogste 400.000 ter beschikking te stellen voor de verstrekking van gelden aan het bestuur van de vereniging voor christelijk uitge breid lager onderwijs te Haarlem voor de bouw en de eerste inrichting met meubelen en leer- en hulpmiddelen van een vijf- klassige bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Slauerhoffstraat. De heer Spek had gevraagd, hoe het met de verwezenlijking van de bouw van deze school stond, waarop wethouder G e- 1 u k had verklaard, dat een definitief ant woord hierop nog moeilijk te geven is. De wethouder herinnerde aan de raadsvergade ring van enige tijd geleden, waarin hij had uiteengezet, welke vertragingen de Haar- lemsche scholenbouw in de weg staan. Hij verklaarde, dat op 26 Augustus 1953 de raad zijn principiële medewerking aan het plan had verleend, dat in 1954 het minis terie van Onderwijs een urgentieverklaring had afgegeven, dat op 10 December 1954 het definitieve plan in handen was gesteld van de bouwkundig hoofdinspecteur van het ministerie van Onderwijs en dat acht maanden nadien, op 13 Augustus 1955, goedkeuring was verkregen. Thans ligt het plan op het ministerie van Wederopbouw en dit heeft nog geen rijksgoedkeuring voor bouwvolume afgegeven. Toch zijn B. en W. al met een voorstel aan de raad gekomen, opdat de gemeente kant en klaar zal zijn, wanneer de goedkeuring afkomt. De Haarlemse Musici- en Artistenvoetbal- vereniging WS hield gisteren in Lion d' Or in Haarlem een contactavond. Na de vertoning van enkele sportfilms traden drie afgevaardigden van Haarlem, EDO en RCH aan, voor eéri wedstrijd in voetbalkennis. Boeree van Haarlem en Van Roodselaar van EDO eindigden na een spannende strijd met een gelijk aantal punten. Uiteindelijk won Boeree met een halve punt verschil op Van Roodselaar. De Wette (RCH) kwam als derde uit de bus. De secretaris van VVS, de heer D. Vrolijk, bood Boeree een blij vende herinnering aan. Daarna werd de film over de wereldkampioenschappen voet bal vertoond. ADVERTENTIE Spuit over plakfes hard gekookt ei eens wat Livorno. Dat maakt ze extra lekker en het ziet er zo aardig uit. Prijs per tube 50 ct. Naar wjj vernemen zal de Heemsteedse gemeentebegroting voor 1956 aan het einde van deze week of het begin van de volgen de week verschijnen. Het laat zich aanzien, dat het begrotings beeld heel wat minder gunstig zal zijn dan in voorafgaande jaren wel het geval was en dat de grotere spanning tussen de debet en de creditzijde van het gemeentelijk bud get dan ook aan de burgerij niet onopge merkt zal voorbijgaan. Een van de elementen welke tot de ver hoging der uitgaven hebben geleid is na tuurlijk de thans voltooide en in bedrijf gekomen rioolwaterzuiveringsinstallatie, met de bouw waarvan ongeveer een mil- lioen gulden was gemoeid. Behalve de rente en aflossing van dit bedrag zijn straks ook uitgaven nodig voor personeel en onderhoud. Bij vorige begrotingsdebatten is reeds ge zinspeeld op de wijze waarop deze exploi- Enkele jeugdige acrobaten aan het werk tijdens de variété-avond van de afdeling Haarlem der Stichting Club- en Buurthuizen, die Woensdag in gebouw k.Cultura" gehouden werd tatie bekostigd zal worden. Men kan zich voorstellen, dat daartoe een nieuwe retri butie in het leven geroepen zou kunnen worden, bijvoorbeeld riool- en reinigings rechten. Daar echter een nieuwe heffing ook meer administratis met zich zou bren gen is het veel voor de hand liggender, dat de oplossing gezocht wordt in een ver hoging van de straatbelasting. Dit te meer, daar de straatbelasting in Heemstede aan de lage kant is in vergelijking met na burige gemeenten, met name Haarlem. Bo bendien wordt door deze belasting dezelfde groep contribuabelen bereikt als met riool- en reinigingsrechten het geval zou zijn. De te verwachten hogere opbrengst van de straatbelasting zal uit dien hoofde enige tienduizenden guldens kunnen bedragen. Daar het gemeentebestuur uiteraard maar weinig middelen ten dienste staan om een begrotingstekort binnen de perken van het aanvaardbare te houden, ligt het evenzeer voor de hand, dat aan een wijzi ging van de tarieven van de openbare nutsbedrijven wel niet ontkomen zal kun nen worden. Weliswaar zou nog enige in vloed ten goede maar misschien ook wel ten kwade kunnen uitgaan van oen herziening van de stroom- en gasleverings contracten met Haarlem, doch veel uitzicht op een spoedige beslissing daaromtrent schijnt er niet te zijn. Men zal er dan ook rekening mee moeten houden, dat de tarieven van gas, licht en water in Heemstede na de behandeling van de gemeentebegroting welke in Februari of Maart van het volgend jaar na het voor het eerst in deze gemeente toe te passen afdelingsonderzoek door de gemeenteraad zal plaats vinden een stijging zullen ondergaan. Te verwachten valt, dat een verhoging met een cent per kubieke meter gas en water en per kilowatt-uur elec- trische energie in de voorstellen van het college van B. en W. zal zijn vervat. Wan neer wij ons baseren op de begrotings cijfers van 1955 zal dit een hogere on- brengst van ongeveer f 120.000 tot f 150.000 tot gevolg hebben. Wanneer wij deze be dragen combineren met de „enige tiendui zenden" welke uit de verhoogde straat belasting zijn te verwachten, danvolgt hier uit dat een „gat" van ongeveer twee ton daardoor gevuld is. Dat wil echter nog niet zeggen, dat de thans in te dienen begroting ook werkelijk sluitend is gemaakt. Maar de Heemsteedse praktijk heeft bewezen, dat het niet ongerechtvaardigd is een zeker te kort dat in het verleden wel eens meer dan een ton heeft belopen te dekken uit de reserves, of zoals gezien de rekening resultaten van vorige jaren ook redelijk is te noemen door een verwerking van de batige saldi van vorige dienstjaren in de nieuwe begroting. Hetgeen dus wil zeggen, dat men kan verwachten, dat ook op deze begroting ondanks de reeds genoemde dek kingsmiddelen een tekort zal voorkomen. Het behoeft geen betoog, dat B. en W. van Heemstede de hierboven genoemde lasten slechts aan de gemeenteraad zullen voorstellen in het besef, dat zij op deze wijze het verzorgingspeil van de gemeente kunnen handhaven. ADVERTENTIE De vier Haarlemse jongens 'die, naar wij enige tijd geleden berichtten, inbraken in een garage aan de Wagenweg te Haarlem en die zich in verzekerde bewaring bevin den, hebben thans bekend tevens schuldig te zijn aan een reeks andere inbraken en diefstallen. Op 2 November sloopten zij een ovale koperen schild van de pui van een Haar lemse juwelierszaak. Dit schild had een waarde van veertig gulden. Op 17 November braken zij in een werk plaats aan de Harmenjansweg in, waar zij een lamp en enkele andere voorwerpen van geringe waarde weghaalden. In de nacht van 23 op 24 November dron gen zij het kantoortje van een loodindustrie aan de Oudeweg binnen, waar zij een be drag van 47 gulden buit maakten. Geduren de de daaropvolgende vier en twintig uur verschaften zij zich toegang tot een zaaltje van een badhuis te Haarlem. Hier haalden zij echter niets weg. Uit een machinefabriek aan de Waarder- polder ontvreemdden zij op 30 November een bedrag van vijf gulden. Voorts braken zij op 3 December in een pakhuis aan de Papentorenvest in, waar zij zich een kaas ter waarde van twintig gulden toeëigenden KERSTCONCERT EVANGELISCHE BROEDERGEMEENTE In het kerkgebouw der Evangelische Broe dergemeente aan de Parklaan 34 wordt op Dinsdagavond 20 December om acht uur een Kerstconcert gehouden, waaraan medewer ken het Vrijzinnig Luthers Dameskoor; het Dameskoor van de Protestantenbond, bei den onder leiding van Kitty Nederkoom, G. Spaan en J. H. Kok, fluit en Bets Neder koom, orgel. Het programma vermeldt werken van L. C. d' Aquin, C. W. Gliick. Joh. Vierdanck, J. S. Bach, J. Pachelbel en V. Lübeck. De wethouder vertelde voorts, dat de school voorlopig is gehuisvest in een hou ten gebouw in Delftwijk. Wanneer het nieuwe gebouw niet vóór het begin van de volgende cursus klaar is, zal uitbreiding van het houten gebouw noodzakelijk zijn. De heer Geluk deelde mee, dat het col lege van B. en W. een week geleden een te legram heeft gestuurd aan de minister van Wederopbouw, waarin wordt aangedrongen op goedkeuring van het betreffende plan en tevens tot het bijbouwen van lokalen voor de Ambachtsschool aan de Klever parkweg en dat op dit telegram nog geen antwoord is binnengekomen. Korte tijd later was de wethouder van Onderwijs opnieuw .aan het woord, nu om een aantal vragen van de heer Proper (CPN) aangaande de stagnatie in de scholenbouw (een der volgende punten van de agenda) te beantwoorden. De heer G e- 1 u k noemde in dit verband allereerst een lijst op van nog niet uitgevoerde raadsbe sluiten betreffende Haarlemse scholen- bouw-plannen, waaraan wij reeds verschei dene keren geruime aandacht hebben be steed en waaronder zich bevinden onder meer de bouw van een dubbele openbare lagere school in Delftwijk en de bouw van het vierde gedeelte van het Coornhert- lyceum. Verder antwoordde hij, dat één ambtenaar van de afdeling onderwijs op het stadhuis speciaal is belast met het op de voet volgen van de vorderingen in de uitvoering van de scholenbouwplannen. Deze ambtenaar voert ook besprekingen met de betrokken ministeries en met de bouwkundige hoofdinspectie. Ook ben ik zelf al bij de beide ministers op bezoek ge weest, zei de wethouder. Ik ben reeds tot de secretaris-generaal doorgedrongen, maar nog niet tot de minister. Wethouder G e- 1 u k zei, het te betwijfelen of hij daar nog zal komen, omdat de minister van Onder wijs de gemeentebesturen en schoolbestu ren er per circulaire van in kennis heeft gesteld, dat besprekingen met hem over onderwerpen als de afgifte van rijksgoed keuring, het geven van bouwvolume en het afgeven van urgentieverklaringen thans weinig zin hebben. We zullen genoodzaakt zijn, opnieuw in Haarlem-Noord houten schoollokalen te plaatsen, ook op terreinen die voor andere doeleinden bestemd zijn, besloot de wet houder, die tenslotte verklaarde, dat B. en W. zich behalve op deze, wat hij noemde „kapitaalsverspilling" ook op andere maat regelen beraden. De heer Proper was na dit uitvoerig betoog van mening, dat men, ondanks de bovengenoemde circulaire, nu niet halt moet houden. Hij wenste daarom een motie betreffende de stagnatie in de scholenbouw in te dienen, wat de heer Spek overbodig aehtte, omdat hetgeen de heer Proper tot uitdrukking wilde brengen, reeds in zijn motie was verwerkt. Toen ook de wet houder het standpunt van de heer Spek bleek te delen, besloot de heer Proper zijn motie dan maar in te trekken, zodat zijn actie voor de Haarlmse scholenbouw, die met een aantal vragen was begonnen en in een motie had moeten culmineren, ontijdig tot een einde kwam. De overige agendapunten werden volgens de voorstellen van B. en W. aanvaard. Ook de personeekmutaties verliepen volgens de voordrachten van B. en W. >xxxx»iccccccccocxx>cccoccccccoccbcccocccccoxxcoccococ<x U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE I >COOX:OOCO^JCOa>COXOCOCOCO=CCCOC«<X>CCODOC>COCOODDCC>DCO» HAARLEM, 14 December 1955 ONDERTROUWD: 14 Dec., P. E. Hartgers en A. A. Dijkzeul; J. M. M. Blok en A. M. A. Vollaerts: W. E. H. de Groot en A. P. M. Ouddeken; J. Sierveld en C. de Vogel; L. C. Bos en C. A. Kuijer; J. H. Hetem en Th. M. van Putten; H. Blaauw en B. de Boer; A. B. I. Nibbering en A. A. M. Wijfjes; J. Verhaaff en E. A. M. Holtkamp; P. van Niel en A. A. M. Cobelens; F. H. Moseman en Chr. Boon; J. W. C. Goedhart en M. M. Heijselaar; C. J. van den Merkenhoff en C. J. van Graas; J. Regeling en C. M. Kuipers; Th. J. M. Kuijper en C. P. Weijers. GEHUWD: 14 Dec., H. J. J. Koedijk en J. Snoeks; H. G. Bakker en J. P. Bottelier; P. G. M. Balm en G. M. H. Schepers; J. Th. P. Koster en W. C. A. Trouwen; J. H. Sie raad en J. P. Hageboud; H. J. M. Sleper en H. M. J Krouwels; W. H. M. van der Horst en J. M. Kamoen; B. J. Reiber en J. C. M. Hilbrand; K. A. Musolf en Th. Th. M. Ruiter; Sj. Hoekstra en K. Kooistra; H. Bonder en A. Nieuwen huizen; A. J. van Dam en Th. J. Wigchert; J. A. Hartman en D. H. de Zwart. BEVALLEN van een zoon: 11 Dec., A. M. JohansenRosielle; 12 Dec., I. G. Rijke Peperkoorn; 13 Dec., J. E. F. Koedijk—van Schie; M. J. JacquesPauw; M. J. M. Bruijnde Hoog; 14 Dec., M. J. Bekooij— Molenaar; M. C. van Kampen—Takx. BEVALLEN van een dochter: 12 Dec., J. A. MarchandSlot; 13 Dec., A. C. van der ZwaartBrouwer; 14 Dec., E. I. den Oude Bossert; M. H. C. SnoeksNelis. OVERLEDEN: 12 Dec., A .A. M. van Wee- zenbeek, 68 j., Regulierstraat; 13 Dec., C. J. Hessen, 92 j., Dr. Leijdsstraat; H. Hofer, 69 j., Hasselaersplein.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 25