De gladheid overviel Haarlem en omgeving LIVORNO SPINWIEL JONGE Velsens raad keurde het duurdere gas en een tweede ambulance-auto goed Kort en bondig Ir Carbasius Web er doet weer beroep op Haarlemse scholen Weinig ongelukken dankzij snel ingrijpen van strooiploegen G.S. keuren lyceum garantie goed Duyvis' College kreeg steun in afwijzing van „belastingverzoek" uit Haarlemse KNVB Hulp voor India Eind Januari hoopt hij met goed nieuws in New Delhi te zijn Amsterdamse Beurs Ooi eeo extraatje met Kerstmis 9 Haarlems Dagblad Profiteer hiervan HSG schaakt tegen Haarlemse scholieren Burgerlijke Stand van Haarlem Buitengewone algemene vergadering Haarlems Speeltuinverbond Extra inleiding voor het Vrijdagavondconcert Slachthuis-overleg druk gaande; ongevallen-samen werking in bespreking WASSERIJ DUYN Onderwijsinstelling veroor deeld tot staken van de schriftelijke cursussen Stille Armen Heemstede Generale Synode vóór openstelling der ambten voor vrouwelijke leden Ren jaar gevangenisstraf en 9 jaar ontzegging rijbewijs geëist WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De plotselinge regenbui van gisteravond op de koude grond, waarin de temperatuur nog beneden het vriespunt was, hebben vele straten en wegen jn Haarlem en omgeving voor korte of langere tijd zeer glad gemaakt. Tot diep in de nacht zijn de werkploegen van Rijkswaterstaat en ae gemeente reinigingsdiensten in de weer geweest om ieder spoor van gladheid met zand en zout uit te wissen en dat is met succes gebeurd, want op enkele uitzonde ringen na zijn er ook al dank zij de voorzichtigheid, die de weggebruikers in acht namen in de afgelopen avond en nacht in Haarlem en naaste omgeving geen verkeersongevallen gebeurd. Vele buspassagiers zullen evenwel veel later zijn thuisgekomen, dan zij aanvankelijk verwacht hadden, want de gladheid heeft de tijdschema's van de busondernemingen nogal duchtig door elkaar geschud. Tegen elf uur gisteravond kwamen bij de reinigingsdienst in Haarlem de eerste meldingen van gladheid binnen, van de kant van de politie en van haltechefs van de N.Z.H. Al spoedig kwamen er seintjes uit verschillende delen van de stad en toen wist de reiniging wel, hoe laat het was. Onmiddellijk trok men er per auto op uit, om de gladheidsploegen op te trommelen. Maar dat gaat niet zo eenvoudig: het is allemaal haastwerk, omdat de gladheid zo spoedig mogelijk moet worden bedwongen, teneinde verkeersopstoppingen en gevaar lijke slippartijen te voorkomen; maar juist die gladheid speelt natuurlijk óók de man nen van de reiniging parten. De chauffeur kan niet te hard rijden en hetzelfde geldt voor de mannen, die zich even later per fiets naar de strooi-wagens begeven. Op dergelijke ogenblikken kijken de mannen van de reiniging helemaal niet verwonderd, als zij plotseling een paar collega's met dikke sokken óver hun schoenen zien ko men aanrennen. Na enige tijd ronkten veertien strooi- auto's met in totaal ongeveer vijftig man de straat op en onmiddellijk zwermden zij uit naar de busroutes en de in- en door- valswegen van Haarlem. Zand en zout veranderden het glinsterende wegopper- vlak spoedig in een grauwe massa, waar op de banden van de auto's en fietsen weer vat konden krijgen. Tot zes uur vanmorgen zijn de mannen in de weer geweest; deze keer was vrijwel de gehele stad glad geworden en verschei dene, na verloop van enige tijd weer op vriezende hoekjes moesten opnieuw wor den bewerkt. Bovendien maakte de stads uitbreiding het werk van de reinigingsploe- gen steeds omvangrijker. Rust in Bloemendaal Omstreeks half elf kwam de Heemsteed- se politie de reiniging aldaar waarschuwen voor gladde wegen. Een kleine tien man trokken er met drie wagens op uit en het was half vier in de morgen, eer zij te rugkeerden. Hun collega's in Bloemendaal hadden het rustiger, er waren wel gladde wegen, voor al in Aerdenhout, maar de politie achtte het in het algemeen niet noodzakelijk, met zand en zout in te grijpen. Met een in OPRECHTEHAARLEMSCHECOUIANT bereikt U Uw vrienden, ken nissen en cliëntèle op het rustige moment dat zij de krant lezen. De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties welke in ons nummer van 31 December of 2 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm 3.36. elke mm meer 0.28. Indien men een advertentie-contract heeft lopen, kan een Nieuwjaarswens in mindering van het contract worden gebracht. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw opgave aan ons kantoor: GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN Op de Vrijdagen 16 en 23 December a.s. zullen de Haarlemse scholieren hun jaar lijkse schaakwedstrijd spelen tegen het Haarlems Schaakgezelschap. De zestallen van 7 scholen (lycea en gymnasia) zullen dan uitkomen tegen even zovele zestallen, gevormd door spelers van het Haarlems Schaakgezelschap. De school die de beste prestatie tegen H.S.G. levert, zal voor een jaar in het bezit komen van de door H.S.G. uitgeloofde beker. Deze beker is thans in het bezit van het Coornhert-lyceum. Lezing ir. Vos uitgesteld Ir. H. Vos, tweede voorzitter van de Partij van de Arbeid, is ziek geworden Daardoor kan de lezing, welke hij Donder dagavond 15 December in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Berkenstraat in Haarlem-Noord zou houden over de economische situatie van Neder land, niet doorgaan. Het bestuur van de organiserende afdelingen van de Partij van de Arbeid in Haarlem-Noord is er niet in geslaagd een vervanger te vinden. De bijeenkomst is nu tot Januari uitge steld. HAARLEM, 13 December 1955 BEVALLEN van een zoon: 12 Dec., B. M. WinkelKobes; 13 Dec., J. G. Zeijlemaker —de Keijser. BEVALLEN van een dochter: 12 Dec., G. C. VermeerKuiper; I. Kokde Looper; A. C. DrosBakker; H. Wittebolvan Kam pen; 13 Dec., C. M. van Wort—van Kampen. OVERLEDEN: 9 Dec., J. C. N. Keijzer, 60 j.. Weteringstraat; 10 Dec., D. J. Raberg, 74 j.. Ripperdapark; M. W. de Jonge, 65 j., In- dischestraat; 11 Dec., C. de JagerZaal, 72 j„ Maerten van Heemskerkstraat; W. Um- mels—Koper, 47 j., Oranjeplein; E. Stringer, 79 j., Westerhoutpark; L. Rijsdijk—Tromp, 51 j., Pijlslaan; 12 Dec., E. de Haan, 71 j., Zon nebloemstraat. De strooiploegen van Rijkswaterstaat waren er gisteravond al vroeg bij. De weg Amsterdam-Sassenheim, waarop de glad heid zich het eerst had geopenbaard, werd reeds om negen uur onder handen geno men. Ook de andere wegen, die onder de verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat vallen: Haarlem-Amsterdam, Haarlem- Bennebroek en Haarlem-Velsen werden bestrooid. Alle zeven ploegen waren in de weer en alleen al op de weg Haarlem-Am sterdam werkten twee ploegen van elf tot half twee. Bussen hadden vertraging Bij de N.Z.H. kwam gisteravond om streeks kwart over tien de eerste nood kreet binnen. Het heette, dat de bussen van de N.S.-dienst Amsterdam-Den Haag onderweg waren stil blijven staan, omdat het niet verantwoord was, op de spiegel gladde wegen door te rijden. Die chauf feurs, die met hun bussen nog in de ste den zelf reden, kregen opdracht hun passa giers naar de stations van de Spoorwegen te vervoeren. Toen was er in Haarlem nog niets aan de hand, maar omstreeks elf uur begon de gladheid ook de bussen in de Spaarnestad parten te spelen. In de Amsterdamse buurt stonden na verloop van tijd vijf bussen aan de kant, omdat zij tijdens het rijden automatisch van het middengedeelte van de weg waren gegleden. Al spoedig ont stond er vertraging op alle lijnen. Het erg ste oponthoud deed zich gelden op de lijn naar Leiden. Er was een bus. die pas na twee en een half uur vertraging binnen kwam. Ongelukken hebben zich bij de N.Z.H. niet voorgedaan. Ook de bussen van Maarse Kroon hadden met de onvermijdelijke vertraging te kampen, maar een oponthoud van een kwartier was hier wel het uiterste. Voor al de klinkerwegen waren spiegelglad, de asfaltwegen waren beter te berijden, zo luidde het oordeel van deze onderneming. Ook bij de NACO had men weinig reden tot klagen. Er was slechts geringe vertra ging op de lijnen geconstateerd. Alleen op de lijn naar Leeuwarden heb ben zich grotere moeilijkheden voorge daan. De laatste bus op die lijn, die des nacht omstreeks één uur pleegt binnen te zijn, kwam pas om zes uur vanmórgen te rug, Jlenpplitiepost bij de Afsluitdijk had de chauffeur voortzetting van de tocht ont raden. De lijn Leeuwarden was hedenmor gen nog gestremd. De bussen reden (om half tien) niet verder dan Den Oever. Twee ongevallen Helemaal zonder valpartijen is Haarlem er niet afgekomen: een 46-jarige dame is gisteravond omstreeks kwart voor twaalf in de Kamperstraat geslipt en van haar fiets gevallen. Zij is met een gebroken been naar de Mariastichting vervoerd. Niet ver van de Ringvaart is gisteravond omstreeks elf uur een auto op de Schiphol- weg, rijdend in de richting Haarlemmer meer, geslipt, naar links gezwenkt, over het fietspad en door een heg gereden en tenslotte na doorboring van een riveede heg tot stilstand gekomen. Enkele automo bilisten hebben de chauffeur, die ongedeerd was gebleven, geholpen bij het weer op de rechte weg brengen van zijn auto. Deze was licht beschadigd. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring gehecht aan de garantie, die de Velsense raad toestond voor het geraamde tekort van het IJmond- avondlyceum in het gymnasium „Velser- beek" ten bedrage van 30.000. Donderdagavond 15 December houdt het Haarlems Speeltuinverbond in het clubge bouw van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg in Oud-Schoten een buitengewone algemene vergadering. De agenda voor deze verga dering vermeldt enkele punten, welke men in speeltuinkringen van veel belang achl voor de verdere ontwikkeing van het speeltuinwezen in Haarlem. Oncter meer zullen de bij het Haarlems Speeltuinver bond aangesloten afdelingen, op het ogen blik vijftien in getal, zich moeten uitspre ken over verscheidene door het Verbonds- bestuur voorgestelde wijzigingen in de sta tuten en het huishoudelijk reglement van het Haarlems Speeltuinverbond en in het huishoudelijk reglement voor de afdelin gen. Het verbondsbestuur is namelijk van mening, dat de huidige statuten, waarop op 25 September 1947 de Koninklijke goed keuring werd verkregen, in de practijk reeds lang niet meer beantwoorden aan de eisen, welke heden ten dage aan een doel treffende organisatie van de Haarlemse speeltuinbeweging worden gesteld. Voorts zal aan de orde worden gesteld een voorstel tot verhoging van de leden- contributie van f 0.15 tot f 0.20 per week per gezin. Het verbondsbestuur acht deze contributieverhoging noodzakelijk aange zien uit de meer-opbrengst van de contri buties enige urgente voorzieningen moe ten worden bekostigd, onder meer het af sluiten van een ongevallenverzekering voor kinderen van leden en een voor de leid sters en leiders. Verder wil het verbonds bestuur uit de vermeerdering der inkom sten enkele fondsen vormen teneinde hier uit het onderhoud, het herstel en de aan schaffing van speelwerktuigen, zomede het onderhoud en het herstel van hekwer ken der speeltuinen te kunnen financieren. ADVERTENTIE EEN ALARMEREND BOEK Heeft het uur H voor de wereld geslagen? De bekende Franse atoomgeleerde Charles- Noël Martin voelt zich aan zijn geweten ver plicht de mensheid te waarschuwen voor de verschrikkelijke gevolgen van proefnemingen met atoom-explosies. Zijns inziens vormen deze proefnemingen een rechtstreekse be dreiging voor alles wat leeft. Zijn boeiend betoog is op wetenschappelijk feitenmateriaal gebaseerd doch zo populair verteld dat iedere leek zich zonder moeite een duidelijk beeld kan vormen van wat er eigenlijk gaande is. Dit is een zaak, die een ieder persoonlijk aangaat. Albert Einstein schreef een speciaal voor woord. Tevens werd, met toestemming van Lord Russell, het geruchtmakende manifest, dat op diens initiatief door een groot aantal vooraanstaande atoomgeleerden, ook van achter het ijzeren gordijn, aan de regerings hoofden van de meeste landen werd gezon den, in het boek afgedrukt. 216 bladzijden - slechts 3.95 Bestel het nog heden bij: DE BOEKPERS Grote Houtstraat 55 Haarlem Door de plotselinge programmawijziging van het concert op Vrijdagavond 16 De cember van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest is de inleiding door Paul Chr. van Westering voor de Volksuniversiteit, naar aanleiding van dit concert gehouden, onvolledig geweest. Voor de cursisten van de Volksuniversiteit en ook voor andere belangstellenden zal nu Vrijdagavond van half acht tot tien over acht in de boven zaal van het Concertgebouw in Haarlem een extra inleiding worden gehouden, waarbij speciaal de Zes Adagio's van Wil lem Pijper worden toegelicht. E. F. ALBRECHT SPREEKT VOOR AFDELING VII VAN P.v.d.A. Vanavond om acht uur houdt de Partij van de Arbeid, afdeling Haarlem VII, in het clubgebouw van de speeltuinvereni ging „Het Vondelkwartier" aan de Vergier deweg in Oud-Schoten een vergadering, tijdens welke de heer E. F. Albrecht zal spreken over het onderwerp „Van Arbei derspartij tot Partij van de Arbeid". „BAVO" GAAT KIENEN Vrijdag 16 December houdt de R.K. To neelvereniging „BAVO" uit Oud-Schoten in de feestzaal „Noord" aan de Rijksstraat weg een kienavond, waaraan vele attrac ties verbonden zijn. ADVERTENTIE Kinderen vinden Livomo heerlijk! Gun hun het genoegen zelf wat uit de tube te knijpen jfjSj voor een lekkere boterham. Prijs 50 cent. Kg Drie belangrijke voorstellen hebben Velsens raadsleden gisteravond van hun zegel voorzien: het prae-advies van B. en W. om geen gehoor te geven aan het verzoek der amateur-voetbalverenigingen inzake vrijdom van vermakelijkheidsbelasting, de aan koop van een (gemeentelijke) ziekenauto, waarmee na vele moeilijkheden de onge- vallendienst in de sfeer der overheidsbemoeiingen wordt getrokken en de verhoging van de gasprijs tot 16.5 cent per kubieke meter (17 cent over de muntmeter, tot 13 cent voor verwarmingsgas en respectievelijk 12 en 13 cent voor industriegas naar ge lang van de afgenomen hoeveelheid). Met deze agendapunten verstreek het grootste gedeelte "van de tijd, die de vroedschap voor de twintig onderdelen van het Dinsdagse programma nodig hadden en de debatten groepeerden zich vooral om deze zaken, al is er ook op andere punten wat spraakwater vergoten. Direct na de opening kwam de heer P I e y 1 e r (Vrijheid) op glad ijs met een vraag over de stand van zaken rond het IJmond-slachthuis, waarop de heer Van Os v. d. Abeelen (arbeid) inhaakte met een wat langer betoog: hij huldigde nog steeds de opvatting, dat de verschil lende colleges onderling tot overeenstem ming moeten trachten te komen en hij huldigde het Velsense college voor zijn houding in deze affaire. Hij kon zich in middels niet aan de indruk onttrekken, dat er in de „omgang" tussen de IJmond- gemeenten een gunstige kentering is geko men; de eerste toetststeen zou het slacht huis kunnen worden. Ook de heer Lips (AR.) ging in op de brief van Ged. Staten, waarin de beide af zonderlijke slachthuisplannen in de IJmond worden afgewezen en de heer Huyens (Kath.) meende, dat het college van Beverwijk bij de Kroon in beroep is gegaan. Contact achter gesloten deuren In zijn antwoord deelde de voorzit ter mee, dat de slachthuiskwestie om een snelle afdoening vraagt met het oog op de tunnel, die het bestaande Beverwijkse slachthuis van de kaart dreigt te vegen. Inmiddels is er een durend contact over de slachthuiskwesite gaande, waarover mr. de ware Vaderlandse' klare Vanmorgen dook in Haarlem ineens weer de gestalte op van een man, aan wie heel wat scholieren in Haarlem denken, wan neer zij aardrijkskunde hebben: ir. F. B. Carbashis Weber, deskundige van de Voed sel- en Landbouworganisatie der UNO en adviseur van de regering der Indiase staat Uttar Pudash. Hij heeft al verscheidene scholen niet alleen in Haarlem maar ook in andere delen van het land geboeid en tot actie aangezet om scholen in onder ontwikkelde werelddelen te helpen. En vanmorgen werd hij met een applaus ont vangen in de aula van de Da Costakweek- school in Bloemendaal, waar hij juist in gezelschap van de wethouder van onder wijs de heer D. J. A. Geluk was gearri veerd om een toespraak te houden. „Ik moet nog een school ergens aan de voet van de Himalaya zien kwijt te raken voor adoptie door Nederlandse scholen. Die heeft het ten minste net zo hard nodig als die van Raïkhet, die we met die gumme tjes-actie hebben geholpen", zo zei hij. Vanmiddag spreekt hij in het Kennemer Lyceum voor leerlingen van enige VHMO- scholen gezamenlijk. „En we zouden u graag nóg een keer hier in Haarlem heb ben voordat u weggaat", zei wethouder Ge luk. „Heel graag", reageerde ir. Weber on middellijk, „ik wou dat ik in alle steden zo veel belangstelling voor ons werk in India had als in Haarlem. Ik heb nog wel even tijd voor een paar andere scholen. Als ik op 29 Januari maar weer in New Delhi kan zijn". Een paar maanden geleden vloog hij nog over de overstroomde gebieden in India, vier keer zo groot als Nederland. „Als er zoiets gebeurt, kun je er altijd wel op rekenen, dat er daarna een paar millioen van honger zullen omkomen", zei hij, „het zal wel omstreeks Kerst zijn". „Maar daar moet toch wat aan gedaan worden? We hebben hier immers wel wa terbouwkundigen?" „Er moet natuurlijk veel meer gedaan worden, dan er nu gebeurt. Maar vergeet niet dat Nederland al helemaal vooraan staat in werk voor onderontwikkelde lan den. Vorig jaar is er een ton voor uitge trokken en er zijn vijf afgestudeerden uit gezonden. En dat is zo goed gegaan, dat er op de begroting van dit jaar een half mil lioen voor is uitgetrokken en er 25 zullen worden uitgestuurd. En Zwitserland en Engeland beginnen thans dit Nederlandse voorbeeld te volgen." „De UNO is voor jullie misschien zoiets als het mannetje in de maan", zei hij even later tot de leerlingen van de Da Costa Kweekschool. „Jullie mer ken er niets van, alleen wat gekibbel in de Algemene Vergadering in New ADVERTENTIE \.MSTKKI»,\MSKV.\ All f20 T».l. 1I0H MANGELWAS KANT EN KLAAR, Binnen 4 dagen retour. York. Maar de UNO is ook een levende werkelijkheid, getuige het zeer opbou wende werk dat zij op tal van plaatsen ter wereld verricht, zonder rumoer en zonder gekibbel". En hij vertelde hen van zo'n project van de Voedsel- en Landbouworganisatie (F.A.O.), de Wereld Gezondheidsorganisatie (W.H. O.) en de UNESCO, de Nainital Terrai, een gebied dat zij op verzoek van Nehru voor millioenen gevluchte Hin does aan de wilde dieren en de mala riamuskieten hebben onttrokken. In twee jaar was het malariavrij en nog eens anderhalf jaar later waren er wegen, dorpen en akkers. En nu er dus kinderen in gezondheid kun nen opgroeien, hetgeen voor een staat als deze een weelde is, groeit de behoefte aan onderwijs. Daarvoor komt ir. Carbasius Weber pleiten nu hij even in Nederland is en het is zijn bedoeling het gehele on derwijs hier er warm voor te maken. „Er is verschrikkelijk veel nodig, maar er kan ook veel gegeven worden, want men maakt het goed hier in het Westen", zegt hij. „Het gaat er vooral orn deze ge bieden bij te staan in hun inspanning om zichzelf er bovenop te helpen. Want dat is een onvermijdelijk gevolg geweest van het koloniale tijdperk, dat wij thans ach ter de rug hebben: het was niet het erg ste dat we daar eens een zak suiker, een baal peper of een heleboel dividend van daan haalden, nee, het ergste gevolg was, dat de zin voor zelfwerkzaamheid aan deze gebieden ontnomen werd. Het gaat erom, dat die weer wordt opgewekt overal. In India is dat proces volop aan de gang". A uteurswet overtreden De enkelvoudige kamer van de recht bank in Den Haag heeft uitspraak gedaan in de verkorte procedure tussen de uit gevers Stenfert Kroese, de Erven Bohn, Martinus Nijhoff en de Noord-Hollandse Uitgeversmaatschappij enerzijds en een Onderwijsinstelling. De uitgevers eisten dat de onderwijs instelling haar schriftelijke cursussen zou stopzetten omdat deze voor het overgrote deel uittreksels waren uit door deze uit gevers uitgegeven boeken, waardoor het auteursrecht werd overtreden. De rechtbank heeft de onderwijsinstel ling veroordeeld om binnen 24 uur na be tekening van het gewezen vonnis het rond zenden der schriftelijke cursussen te sta ken, voor zover deze excepten zyn uit de door genoemde uitgegevers uitgegeven boe ken. De rechtbank legde gedaagde voorts een dwangsom op van f 2.000 voor elke overtreding, verder een schadevergoeding aan eiseresse, nader op te maken by staat en betaling van de kosten van het geding. Kwint zich echter niet uit wenste te laten. De subsidiëring der amateurvoetbal vereniging werd aangesneden door de heer Disselköter (Arbeid), die meende dat het voorstel van de afdeling Haarlem van de KNVB nogal wat bezwaren met zich brengt. Hij meende voorts, dat op die ma nier verenigingen, die veel aan het jeugd werk doen, in de knel komen, terwijl ver enigingen, die in het geheel geen entrée's heffen, totaal uitgesloten zullen worden. Persoonlijk verzocht hij op voorhand een gewillig oor bij B. en W., wanneer er eens een vereniging aan de grond dreigt te ra ken. Daar was de heer De Jong (AR.) het mee eens: zolang een vereniging entrée heft, moet zij de consequentie van een ver makelijkheidsbelasting slikken. Ook hij ging, evenals de heer N u y e n s (Kath. met B. en W. mee in hun afwijzend stand punt aangaande de gevraagde ontheffing; wethouder Aschoff (financiën C.H.) toonde zich erkentelijk voor al dit begrip in de raad en was het eens met de heer Nuyens, dat de KNVB-afdelingen beter geen cliché-brief aan de verschillen de gemeentebesturen had kunnen sturen zonder voorafgaande besprekingen ter toetsing van de plaatselijke situatie. Die per ging hij op het standpunt van B. en en W. in, daarbij de heer Dissel köter volgend, zeggende dat ten eerste onbillilijkheden zouden ontstaan en boven dien alie verenigingen, die nu uit de ge meentekas gesteund worden, er veel slech ter aan toe zouden zijn als deze steun ver viel en er een ontheffing voor de belas ting voor in de plaats kwam. Over een handreiking aan noodlijdende vei-enigingen kon hij kort zijn: de ge meente heeft in dit opzicht bewezen haar taak te verstaan. Daar kwam de heer v. I. eusen (Arbeid) met een waarschuwing op terug: het is niet juist, deze verwach tingen te wekken voor eventuele hogere subsidies. Wethouder Aschoff kon dit wel onderschrijven. Het comité voor „Stille Armen" te Heem stede mocht na de verantwoording van vorige week, de volgende bijdragen ont vangen: J. C. v. d. B. 3,50; T. V. 100, I. V. ƒ1,—; A. V. ƒ10,—; Mej. T. N. ƒ10.—; Via Alg. Handelsblad f35.—; F. C. ƒ10.—; G. E. f 15,A. G. G. ƒ5.—; F. J. G. Z. f 5,—; J. C. W. X. 5,—; J. H. M. v. Z. 5.—; L. J. v. h. K. ƒ2.50; P. H. F. v. d. S. ƒ10.—: P. M. v. D. f 5,—; Mevr. C. D.—P 10.—; J. C. 25.—; H. J. A. ƒ10,—; N. N. ƒ5.—: M. M. ƒ1.—; E. W. f25,—; fa. G. J. S. ƒ10,—; Mevr. K. ƒ5.—; C. H. B. ƒ5,—; W. D. 2,50; E. W. S. te B. f25,—; J. B. ƒ5,—; G. E. V. L. B. f 10.W. M. v. H. ƒ10,—; K. J. ƒ5.—; A. L C. v. L. ƒ10,—; H. J, L. ƒ5,—; H. E. v. T. 2,50; via Alg. Handelsblad ƒ15,—; Zr. E. G. S. ƒ2,50. Totaal ƒ410,50, zodat nu is ontvangen 1888.32. Dit bedrag blijft helaas nog onder de ontvangsten omstreeks dezelfde tijd van verleden jaar. De penningmeester, de heer A. van Win- gerde, zal gaarne giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12 als ten raadhuize. Zijn gironummer is: 1 5 3 3 0 8. De Generale Synode van de Nederlands Hervormde kerk is in meerderheid van oordeel, dat de ambten ook voor de vrou welijke leden toegankelijk behoren te zijn. De Generale Synode heeft echter de daar toe voorgestelde wijzigingen in de kerk orde niet vastgesteld, aangezien een be langrijk deel der classicale vergaderingen dit inzicht thans niet deelt. Om de toe nemende verdieping van het overleg in de kerkelijke vergaderingen en daarbuiten op dit punt te bevorderen heeft de Generale Synode besloten een commissie te benoe men met de opdracht binnen een jaar rap port uit te brengen over de met deze zaak gemoeide exegese, dogmatische en kerk- ordelijke beslissingen, opdat de weg tot openstelling van de ambten voor de vrouw met te groter bereidheid kan worden ont sloten. 3-3% Nederl 4? 3 Nedl 1962-64 A K. U Calvé Delft Van Gelder ZoneD K. N Hoogoven.5 Nederl. Ford N Kabelfabriek gew Philips Gloeil Nieuwe Philips pret Philips Gloeil Unilever W'lton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99% 99% 346J4 317 379% 485 309)4 363 351 204% 389 y, 267 676% 649 140 y, 21014 194)4 264 155 158 X 325 244 256% 255 72% 166 59% 142% 61% 34 Openings koersen 99->/te 99% 346 316 378 485 309)4 302% 350)4 204% 387 267 676 649 '4 140% 207 193% 264 154 158% 325 245 256 255 73% 167 59% 142% 61 34 BINNENLAND Moed. Aan twee.leden van de Britse luchtmacht is de militaire médaille van het Britse imperium toegekend wegens hun moedig optreden bij het bestrijden van een brand op het vliegveld Welschap bij Eind hoven In Juni stortte daar een straaljager neer. Hoewel in de onmiddellijke omgeving zeer ontplofbare stoffen waren opgeslagen en de brandende straaljager elk ogenblik kon exploderen, hadden de mannen het vuur geblust. N. S.-geld verduisterd. Een 24-jarige aspirant-commies uit Breda heeft voor de rechtbank te Rotterdam terechtgestaan om dat hij in Juli en Augustus als lokettist van de Nederlandse Spoorwegen te Schiedam totaal ongeveer f 350 had weggenomen. In enkele avonden heeft hij het geld opgemaakt in Katendrecht. Er werd drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf tegen hem geëist. Emigrantenreis. Onder commando van de nieuwe gezagvoerder kapitein J. Roos uit Wassenaar die van de „Indrapoera" is overgekomen is het m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd als laat ste emigrantenschip van dit jaar vertrokken naar Australië, waar de havens van Fre- mantle, Melbourne en Sydney aangelopen zullen worden. De „Sibajak" heeft op deze reis ruim 1000 passagiers aan boord, onder wie slechts enkele toeristen. M.s. „Oranje". Op 15 December wordt het m.s. „Oranje" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nedei-land" wederom in Am sterdam verwacht. Het schip, dat 24 Novem ber uit Tandjong Priok vertrok, zal lig plaats kiezen aan de Sumatrakade voor loods „Celebes". De ontscheping van de passa giers zal, behoudens onvoorziene omstan digheden, c.a. 08.30 uur aanvangen. Franse onderscheidingen. Door de pre sident van de Franse Republiek is benoemd tot officier in het Legioen van Eer de voor zitter van het Nederlands Comité van Bureau Veritas, ir. M. Eikelenboom en tot ridder in het legioen van eer de vice-voorzitter van dat comité, jhr. I. H. A. Backer. D. Meijer overleden. Op 63-jarige leef tijd is te Zaandam plotseling overleden de heer D. Meijer, directeur van de N.V. Druk kerij Meijer te Wormerveer, hoofdbestuurs lid van de Federatie van Werkgeversorgani saties in het Boekdrukkersbedrijf, bestuurs lid van de Nederlandse Bond van Boek drukkers en van het Nederlands Verbond van Werkgevers. Polyandrie. De rechtbank te Alkmaar heeft de vrouw F. W. S„ thans wonende in Nordenham (Duitsland) wegens polyandrie tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De verdachte, die i- 1933 gehuwd was met 'n inwoner van Den Helder, uit welk huwelijk drie kinderen zijn geboren, vertrok in 1943 naar Duitsland, waar zij in 1946 met een Duitser huwde. De vrouw kwam vorig jaar naar Den Helder om haar kinderen te be zoeken. Haar eerste man vernam toen dat zij hertrouwd was. HAARLEM EN OMGEVING Op heterdaad betrapt. Dinsdagochtend om zeven uur zagen twee agenten van poli tie, dat een tweeëntwintigjarige steiger bouwer een flesje melk haalde uit een krat, staande bij een melkhandel in Haar lem-Noord. Hij bekende in totaal zeventien flesjes weggenomen te hebben in de afge lopen weken. Schade driehonderd gulden. Een vier jarig meisje hield Dinsdagmiddag een stuk papier bij een brandende petroleumkachel, staande in een kousenreparatiewinkel aan de President Steinstraat in Haarlem-Noord. Daarna gooide het het brandende papier onder de toonbank, waarna begin van brand ontstond. Verbrand zijn overhemden, kou sen en een herencostuum. De schade wordt op driehonderd gulden geschat. „De Dageraad". Zondag 18 December spreekt Willem van Iependaal voor de Vrij denkersvereniging „De Dageraad" in het gebouw Cultura, Jansstraat 83 over het onderwerp „Tussen Vrees en Vrijheid". ADVERTENTIE Het is voor iedere man als hoofd van een gezin prettig zo tegen de Kerstdagen voor vrouw en kinderen iets extra's mee naar huis te kunnen nemen. Ergens in Haarlem woont een gezin waarvan de man dit vroe ger ook deed. Thans is hem dit onmogelijk. Twee jaar geleden gebeurde er, geheel bui ten zijn schuld, een ongeluk waarbij hij een ernstige kwetsuur aan zijn wervel kolom opliep. Een half jaar geleden is hij uit het ziekenhuis ontslagen en sindsdien zit hij thuis. Invalide. Werken kan hij in het geheel niet meer. Van het weinige spaargeld dat dit gezin vroeger vergaard heeft is natuurlijk niets meer overgebleven. Er is geen sprake meer van dat deze huisvader straks zijn vrouw en kinderen zal kunnen verblijden met een extraatje. Bovendien is een der kinderen als tbc- patiënt in een sanatorium opgenomen. Zo ziet deze 43-jarige die enkele jaren geleden nog gelukkig en hard verkte aan de toekomst van zijn gezin dit toekomst beeld thans wel tragisch veranderd. Stort nog heden uw gift voor de stille armen, opdat straks wanneer het Kerstfeest is, het extraatje dat deze man zijn gezin niet meer kan geven, er toch zal komen. Na aanrijding doorgereden: De 31-jarige J. H. G. uit Olclenzaal, die zich in voorlopige hechtenis bevindt, heeft voor de rechtbank te Almelo terecht ge staan omdat hij er van wordt verdacht onder invloed op 5 November om halfelf 's avonds in de Hengelosestraat te Enschedé tijdens mist met een te grote snelheid te hebben gereden en H. W. van der V. uit Glaner- brug, die daar op een bromfiets reed, te hebben aangereden. Van der V. kreeg daar bij hoofd- en hersenletsel, breuk van rib ben, borstbeen en bekken, alsmede ver wondingen aan het hart. Hij overleed op de plaats van de aanrijding. Na het ongeval is J. H. G. doorgereden zonder dat toen zijn identiteit kon worden vastgesteld. Later is hij achterhaald. Toen kwam ook aan het licht dat zijn proeftijd van een eerdere voorwaardelijke veroorde ling nog niet achter de rug was.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7