ZE VEN DA GEN HAARLEM De toneelpassie van J.B. Schuil DE STILLE ARMEN MAKEN ONS RIJKER Dr. W. J. de Boone hield zeer interes sante lezing over „De Franken" Woningnood in Haarlem blijft toenemen Brieven aan de redactie „De oorlog is afgelopen" Van mensem eo antigen onder de Bamiaatjes Heins, Haarlems trouwste orgelconcert-bezoeker Waar is de Vox Humana? Jaarverslag 1954 pessimistisch gestemd NUCHTER RIJDEN CEL VERMIJDEN Crematie Ans van Maanen Examens G. P. Beusekamp gaat met pensioen Kerstsamenkomst in de Begijnhofkapel Geen legende Heropening Waag-wegerij en weeg'wagerij Gouden Trouw Lamberta Boeke( n)rij Mechanisatie in bloem bollenvak noodzakelijk WASSERIJ DUYN Mr. J. Rutgers begraven te Westerveld ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor de afdeling Kennemerland van de Archaeologische Werkgemeenschap sprak dr. W. J. de Boone uit Amersfoort over „De Franken". Spreker zei, dat er reeds veel over geschreven, maar in feite nog weinig met zekerheid bekenó is, vooral wat de oorsprong van de Franken betreft. De Romeinse geschiedschrijvers vermelden omstreeks 250 voor het eerst de Franken. De archaeologie stelt de cultuurgeschiede nis van de Franken samen uit de archaeo logische vondsten. De Franken vormen een ingewikkelder probleem, dan men voor heen meende. Vele problemen doen zich bij de onderzoekingen voor. In de Galli sche streken stonden de Franken sterk onder Romeinse invloed. De volksverhui zing bracht ingrijpende wijzigingen in het Europese cultuurbeeld van de eerste eeu wen. Vele stammen gingen ten gronde, andere stichtten rijken zoals de Gothen in Spanje, de Vandalen in Noord-Afrika en de Langobarden in de Povlakte. Van de Frankische cultuur zijn mooie voorwerpen bewaard gebleven, onder meer glaswerk en sieraden. Bekend is de Fran kische Francisca of werpbijl. Prachtig is de rijk versierde bisschopsstaf van Sint Germanus uit de zevende eeuw, vervaar digd in midden-Frankrijk. Inheemse vor men blijven echter ook lange tijd door werken. Het onlangs blootgelegde Franki sche grafveld bij Rhenen is een van de be langrijkste Frankische vindplaatsen van West-Europa. Saksische invloeden blijken de Frankische cultuur ook te doorkruisen, vooral in sommige gebieden. Verder wor den in Nederland weinig Frankische be gravingen aangetroffen, wel vindt men af en toe brandgraven. Belangrijk zijn ook Uit het jaarverslag van het gemeentelijk bureau voor de huisvesting te Haarlem over 1954 blijkt, dat ondanks het feit, dat er 1078 ingeschreven gevallen konden wor den geholpen, het aantal onhoudbare en urgente ge- allen toenam met 195. Het aan tal woningzoekende verloofden en jong gehuwden, die de gezamenlyke leeftyd van vyftig jaar nog niet hebben bereikt en niet in registratie genomen zijn, is ongetwyfeld toegenomen. Het aantal verloofden en jongehuwden, die wèl geregistreerd zyn en nog niet over twee kamers met kook gelegenheid beschikken bedroeg per 31 De cember 1954: 1116. Ook het aantal gegadigden voor wo ningen voor bejaarden nam toe van 224 tot 274 ondanks het feit, dat 70 ingeschrevenen konden worden geholpen. De behoefte aan woningen voor werk nemers van de plaatselijke industrie nam ook weer hand over hand toe. Talrijke ondernemingen zagen zich dan ook ge noodzaakt woningen te kopen om op deze wijze werkkrachten te kunnen aantrekken. Ook de aanstelling van nieuwe leerkrach ten vormde, aldus het jaarverslag, in 1954 nog steeds een probleem, dat bemoeilijkt wordt door de woningschaarste. Eind De cember 1954 moesten er nog 38 leerkrach ten geholpen worden. De toeneming van het aantal woning zoekenden en in vele gevallen de dringen der wordende urgentie, alsmede de nood zakelijk geachte opschorting van de uitrei king van huurmachtigingen zijn de oorzaak van een steeds sterker wordende druk op het bureau, hetgeen onder meer blijkt uit het feit, dat er in 1954 niet minder dan 21.605 bezoekers kwamen tegen 17.837 in 1953. Aangezien in de nabije toekomst nog minder woningwetwoningen gereed zullen komen zal er in de jaren 1955 en 1956, al dus het verslag, een nog sterkere druk op het bureau worden uitgeoefend, Als het enige gunstige teken is echter het feit te beschouwen, dat allerwege discussies gaan de zijn over de trage gang van zaken bij de oplossing van de woningnood en het is te hopen, aldus de samensteller van het jaarrapport, dat bij de invoering van even tuele maatregelen om woningbouw gunstig te beïnvloeden, de gemeente Haarlem hier van het haar toekomende deel zal krijgen. ADVERTENTIE V.A.S. de Frankische muntschatvondsten om de wederwaardigheden van de Franken te kunnen nagaan. In onrustige tijden werden veel potten met geld in de grond geborgen. Frankische schepen maakten de kustge bieden onveilig, de Franken deden inval len en gedroegen zich daarbij als ware zeerovers. Woonplaatsen Ook over de Franken zijn nog allerlei verouderde opvattingen in omloop. Aan vankelijk woonden de Franken in N.-W.- Europa, vermoedelijk tot aan de Elbe. Het kustgebied werd door Friezen bevolkt. Vele vondsten worden toevallig gedaan, het ontbreekt in ons land nog aan syste matisch onderzoek, zoals in Engeland en Duitsland wordt uitgevoerd. Spreker be handelde voorts de vormen van verschil lende aardewerkpotten en hun invloeden daarop. Interessant is ook de vondst van een Frankisch wagenwiel bij Uitgeest en de sporen van huizen te Velsen en Berghem (N.B.). De soorten begraving hielden veel al verband met heersende godsdienstige voorstellingen. De belangrijkste Frankische nederzet tingen in Nederland treft men aan in de Oostelijke provincies en op de Veluwe. De interessante lezing werd door vele geprojecteerde beelden toegelicht. Spreker beantwoordde voorts nog enkele gestelde vragen. De voorzitter mr. C. M. J. de Jongh bedankte dr. De Boone zeer hartelijk voor zijn boeiende voordracht. ADVERTENTIE VICTORIA HOTEL AMSTERDAM Exclusieve Kerstdiners Orkest „Les Entralneurs" - Attracties (Verkort weergegeven) Spiegel. „Ik heb mijn ogen uitgeke ken op de enorme straffen, die de Haar lemse kantonrechter Maandagmiddag aan tien verkeerszondaren oplegde. Vooral de bestraffing van de automobilist die de aan rijding op de hoek van de Kruisweg en de Nieuwe Gracht veroorzaakte is, indien we de situatie ter plaatse in rekening brengen, een extreem geval. Wil een automobilist zonder telescopische ogen daar namelijk naar rechts uitkijken, dan moet hij of vóór de Kruisweg stoppen, uitstappen en aan een voorbijganger vragen om voor hem uit te kijken, of hij moet, juist als de veroor deelde, de verkeersveiligheid in gevaar brengen, een boete van f 250 plus ont zegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar, en een gekraakte wagen riskeren, door een stukje de Kruisweg op te rijden. Dat de gemeente Haarlem aan boven staande, en m.i. ongewenste situatie, door het plaatsen van een spiegel op de Wes telijke kant van de Kruisweg, op gemakke lijke wijze een einde kan maken, zij hier met klem naar voren gebracht. R.D. Vrijdagmiddag volgden op de begraaf plaats Westerveld velen de baar van me juffrouw Ans van Maanen, in leven lerares aan enkele muziekinstellingen, die Zondag te Aerdenhout na een verkeersongeluk is overleden. In de aula van het crematorium speelde Piet Halsema op het orgel een Adagio van Bach. Mevrouw KatBeijlevelt, directrice van de Volksmuziekschool te Haarlem, herin nerde er aan, dat zij Zondagavond het droevig bericht vernam van het plotse ling verscheiden van mejuffrouw Van Maa nen. De school verliest in haar een bijzon dere leerkracht en de leerlingen een lerares uit duizenden. Zij slaagde er in de kinde ren op een bijzondere wijze te boeien tij dens de lessen en ze op te wekken te stu deren. Gelukkig is er tijdens haar leven ge legenheid geweest woorden van waarde ring te spreken, waartoe de gelegenheid dikwijls was. Een moeder van een der leerlingen zei- de, dat de meisjes en jongens, die van haar les kregen veel zullen moeten missen door de bijzondere wijze, waarop zij optrad. De heer Paul Frenkel sprak namens be stuur, directie en corps van leraren(essen) van de Stichting van de maatschappij tot bevordering der Toonkunst het Amster dams Conservatorium woorden van af scheid. Het bericht van haar overlijden bracht grote verslagenheid in kringen van het conservatorium, dat een voortreffe lijk lerares moet missen. „Wij blijven haar gedenken met gevoelens van dankbaarheid en eerbied", aldus spreker. Met begeleiding van orgel speelde een der leerlingen van Ans van Maanen, de heer P. Kloos op de viool Adagio van Han del, waarna de kist daalde. Tot besluit bracht de heer Halsema „Herzlich tut mich verlangen" van Bach ten gehore. Delft. Candidaatsexamen Civiel-Ingenieur: Lie Kwie Bouw, Delft; S. F. Winkel, Delft. Candidaatsexamen Werktuigkundig Inge nieur: G. Hofenk, Arnhem: Tan Sian Ping, Delft; Tio Tjong Kie, Delft; J. C. van der Tas, 's Gravenhage. Candidaatsexamen Scheepsbouwkundig Ingenieur: G. de Wilde, 's Gravenhage. Candidaatsexamen Schei kundig Ingenieur: J. H. Benedictus, Dor drecht; P. H. de Haan, Dokkum; P. A. H. Kremer, 's Gravenhage; J. J. de Ruiter, Rot terdam; G. Uilenbroek, Rotterdam; C. Zweekhorst, Amsterdam. Ingenieursexamen Werktuigkundig Ingenieur: K. de Boer, Amsterdam; G. van den Bos, Dordrecht; A. Deeleman, 's Gravenhage; W. H. Dierx, Tree beek-Heerlen; W. Hofman, 's Gravenhage; W. Kolk, Hengelo (O.); R. Koppe, Amster dam; F. J. van K rugten, Oosterbeek; E. van Laer, Laren (N.H.); K. Lievense, Rotter dam; J. H. Meuwissen, Bloemendaal; Moel- jani Moehamad, Delft; D. Moolhuyzen, 's Gravenhage; Oei Thiam Gwan, Rijswijk (Z.H.); N. van Omme, Delft; J. F. van der Plaats, Utrecht; L. W. Provoost, Temeuzen; J. L. E. Rampart, Aalst-Waalre; C. P. M. Sadee, Breda; C. P. Seldenrijk, Bussum; J. W. van Solingen, Rotterdam; R. J. Swanen- bui*g de Veye, Alkmaar; Tan Soei Tjing, Delft; Thung Djie Lee, Delft; H. J. Verbeek, Eindhoven; J. C. T. Volkers, 's Gravenhage; A. I. Wesselingh, Delft; P. W. J. Wijdeveld, Baam. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor doctoraal examen Scheikunde C. Kooistra, Amsterdam. (Gem. Universiteit). Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „De wandelende nier" de heer F. A. Eggink, geboren te Djakarta. Geslaagd voor het can didaatsexamen Politieke en Sociale weten schappen H. Wagenfeld, Haarlem en J. Veldkamp, Amsterdam. Voor het doctoraal examen Engels: mej. A. Maagdenburg, Am sterdam. De aankomst van het m.s. Hestia van de KNSM, Woensdag in de haven van Rotter dam, was tevens voor de heer G. P. Beuse kamp, Joan Maetsuykerlaan in Haarlem, de laatste reis als scheepswerktuigkundige. De vorige week, op 8 December, werd de heer Beusekamp zestig jaar en hij hoopt na een diensttijd van ruim veertig jaar bij de stoomboootmaatschappij van een welver diende rust te kunnen gaan genieten. De heer Beusekamp werd op 8 December 1895 in Dieren geboren; hij ging in Deven ter op school en in 1914 en 1915 was hij leerling van de zeevaartschool in Vlissingen. Op 14 Augustus 1915 trad hij in dienst bij de KNSM. Het veertigjarig jubileum in 1942 was hij benoemd tot hoofd scheeps werktuigkundige geschiedde in Augus tus van dit jaar in Willemstad op Curasao. Daar viel hem een hartelijke huldiging ten deel aan boord van de Hestia. Tijdens de beide wereldoorlogen was de heer Beusekamp buitengaats, de laatste keer zelfs meer dan zes jaar. Onder auspiciën van het Interkerkelijk Evangelisatie Comité zal op Maandag 19 December in de Begijnhofkapel te Haarlem een grote Kerstsamenkomst worden gehou den, tijdens welke de twee jeugdevange- listen van de „Youth for Christ", de heren J. van Cappelveen uit Bennekom en L. Pas man uit Haarlem, zullen spreken over de onderwerpen „Zie, ik verkondig u grote blijdschap" en „Als de kaarsen weer yit- gebrand zijn." Voorts verleent het „Cross kwartet" deze avond zijn vocale medewer king. Twee rasechte Haarlemmers, J. B. Schuil en J. Heins, zijn door een onverbiddelijke liefde gedwongen hun leven lang trouw gebleven aan wat hen als jongens al bekoorde; het verschil is echter: Jouke Broer Schuil (80 jaar) heeft zijn hart aan het toneel verpand en J. Heins (81 jaar) aan de Haarlemse orgelconcerten. De heer Heins heeft nooit dan gedwongen een orgelconcert gemist en bij de heer Schuil en dat is elke Haarlemmer bekend geldt hetzelfde voor het toneel. Wij zijn deze week de heer Schuil gaan bezoeken in zijn fraaie appartement aan de Wagenweg, vanwaar hij een prachtig uitzicht heeft over het Florapark, „het mooiste park van Europa", zoals Van Deyssel het npemde. De jaren hebben de vitaliteit van de heer Schuil even weinig kunnen aantasten als slecht toneel het zijn liefde voor de planken zou hebben kunnen doen. En misschien is het vorderen der jaren wel slecht toneel voor iemand, die het grote spel van het leven zo hardnekkig beleeft om zichzelf en niet om de tijd waarin het gebeurt. In 1918 gaf Evert Cornelis met de Vlaamse zangeres Bertha Seroen een recital in de Schouw burg. Na de pauze, de beide kunstenaars zouden juist weer be ginnen, sprong een jonge kapitein op het podium, verzocht de kunstenaars een ogen blik te wachten en richtte zich tot het publiek. Kapitein J. B. Schuil maakte het Haarlemse publiek het einde van de eer ste wereldoorlog be kend. Vele Haarlem mers zullen zich dat geweldige ogenblik nog her inneren, maar niet dat het Schuil was die de bekendma king deed. Op de hierboven afgedrukte foto staat majoor Schuil, zoals weinigen hem nog zullen kennen. Voor de mees ten is hij de criticus, die bijna 3000 critieken in het Haarlems Dagblad schreef, voor velen is hij ook de schrijver van de nooit ouderwets wordende jon gensboeken, voor velen ook de toneelschrijver, van wie alle stukken veel gespeeld werden door de grote gezelschappen, voor heel weinigen ook nog de stijlvolle militair; maar alleen zijn beste vrienden kunnen die hoedanigheid nog passend aan sluiten bij de „De Schuil", zo als wij allen hem kennen. De heer Schuil is een man van wie men zich kan voor stellen dat hij zo'n vertrouwde stadsfiguur is geworden, dat anecdotes, verhalen en be schrijvingen van hem, boeken, toneelstukken en critieken, een zo hechte tweede Schuil heb ben opgebouwd dat de oor spronkelijke rustig vacantie kan nemen zonder onmiddel lijk gemist te worden. Men kan het zich echter alleen maar voorstellen, want één ding ver hindert hem werkelijk schuil te gaan: als hij één voorstel ling in de Schouwburg die hij van de eerste steen tot de huidige krakende stoelen heeft meegemaakt zou missen, dan vraagt heel toneel-Haar lem: waar is ie? De heer Schuil kan zich niet permit teren om een legende te zijn. Het is juist die liefde voor het toneel, die hem dat verhindert. Hij is de heerser en de slaaf van zijn toneelpassie. In Schuil vindt het toneel een kenschet sing: een boven-realiteit die toch niet los van het leven kan bestaan, geen legende kan zijn. Wij schreven zojuist over leven om zichzelf, en niet om de tijd waarin het gebeurt. De heer Schuil kan met een even oprechte bewondering spreken over toneel van de twintiger jaren als over het allermo dernste. „Wachten op Godot" bezocht hij tweemaal en zijn bewondering voor het stuk is onbeperkt. „Proces om Jezus", „Het Slot", twee stukken die alleen nu konden ontstaan, hebben in Schuil een krachtig, Voorwalt-foto te Overveen heropent aanstaande Maandag, 19 December, het bedrijf na een verbouwing, die moderni sering en uitbreiding tot ge volg had. Het zal zeker niet alleen de studenten die tegenwoordig een sociëteit in De Waag heb ben zijn opgevallen, dat de brievenbus voor de oude gevel zij het uiterst critisch, voor stander. De maatstaven van de heer Schuil voor toneel zijn niet méér gewijzigd dan die welke hij in zijn eigen leven heeft. Hij is modern; niet om dat hij met zijn tijd zou zijn meegegaan, maar omdat hij in zijn tijd zichzelf, Schuil, weet te zijn. De goede oude tijd be staat voor hem niet. Eén ding schijnt hiermee in tegenspraak: Hij zegt: „Naar de Gijsbrecht krijgen ze me nooit, nooit meer". Maar die heeft hij ook al bijna twintig keer gezien 't Sant heette en was vroe ger de Grote Markt. Op oude litho's kan men de oude toe stand aantreffen en ongetwij feld hebben velen uwer gezien, dat op oude prenten dikwijls een bedelaar voorkomt of een troep bedelaars. Het kwam de etsers of tekenaars meestal goed uit, dat zij steeds een bedelaar tot hun beschikking Misschien zal niemand zo be seffen wat het afscheid van George Robert inhoudt als de 81-jarige J. A. Heins, die dit jaar kon zeggen dat hij zestig jaren orgelconcerten bezocht. Heins ging als jongeman al naar de concerten van Ezer- man, daarna bezocht hij die van Louis Robert en tenslotte die van George Robert. „Mijn heer Louis en mijnheer Geor ge", zegt Heins. Juist hij zal beseffen wat met het afscheid van George besloten is, want hij is de belichaming van hen, voor wie de stads-orgelcon- certen worden gegeven. Heins is geen musicus, geen melo- maan met een vaste plaats in de concertzaal. Hij geniet van de orgelconcerten zoals ze ge geven worden, modern of klassiek. Hij bemint de orgel traditie om haarzelf. Van het laatste concert heeft hij het programma bewaard. Daarin heeft hij aangestreept wat hij mooi vond. Slechts bij één on derdeel staat geen streepje De bejaarde heer Heins kan men zijn leeftijd niet aanzien. Hij is kwiek, heeft over alles nog een mening waar hij ste vig aan vasthoudt en zijn ge heugen is nog klaarhelder tot in zijn jongensjaren toe. Hij was er een van achttien kin deren en als 12-jarige jongen ging hij al voor c:e zadelmake rij en stoffeerderij van zijn vader te voet met de handkar naar Zandvoort. Hij heeft Aerdenhout zien opbouwen en heeft in talloze villa's zijn vakmanschap benut. Nog kan hij een rijtuig bekleden en een tuig maken. Maar dat vakman schap vraagt deze tijd niet meerToch wil Heins de oude tijd niet terug. Met bit terheid herinnert hij zich werkdagen van 's morgens zes tot 's avonds elf. Toen zijn va der vroeg: „Wat wil je wor den, zei Toontje Heins: „Wat u bent". Korter kon niet! Hij praat nog met een twinke ling in zijn ogen van zijn voet marsen van Ouderkerk. - „Ja, ik was de wereld ingegaan" - naar Amsterdam, waar hij voor dertig cent in de Oude Leldse Schouwburg op de gaanderij naar opera's keek. Even heeft hij orgelles gehad van zijn oom Joan Steeman. Dat voerde hem eens naar de gratis orgelconcerten in de Grote Kerk. Daarna „spijbel de" hij zelfs van zijn werk om geen concert te missen. Don derdag stond hij als 81-jarige bij het afscheid van George Robert. Een trouwer bewonde raar en bezoeker zal George Robert niet hebben gehad. In de loop der tijden heeft Heins een voorkeur gekregen voor César Franck, maar ook Handel en Sweelinck vindt hij prachtig. „Een mooi register vind ik de vox humana, maar die hoor ik de laatste tijd nooit meer", klaagt hij. Welnu, de opvolger van George Robert weet nu hoe hij Haarlems trouwste orgelconcertbezoeker voor zich kan winnen. J. A. Heins en George Robert. verplaatst is tot voor een En- schedé-perceel in de Dam straat, waar de bus practischer is opgesteld. Wij hebben ge dacht de daders te moeten zoe ken onder de studenten, die hun fraaie grijze gevel vrij wilden hebben. Maar het is de heer Willem Horsman, auteur- tekenaar-aestheticus zegt hij, die aanstoot nam aan de brie venbus. Hij schreef een brief aan de hoofddirecteur van de PTT en de directeur te Haar lem en zijn verzoek is onmid dellijk ingewilligd. De heer Horsman heeft nu nog één verlangen: herstel van de oude weegschalen en een winstgevende touristenwegerij onder leiding van Haarlems Bloei. Dit inwilligen is Van Willige niet in het hart gelegd', denken wij. Het echtpaar H. Tee uw en J. M. TeeuwenVan Heerden zal op 20 December vijftig jaar zijn getrouwd. De gouden trouw zal vast gevierd worden aan de Spoorwegstraat 20, waar de aanstaande jubilaris en jubilarisse woonachtig zijn. Vanaf deze plaats zijn onze gelukwensen temeer hartelijk, omdat het echtpaar ook vijftig jaar op ons blad is geabon neerd. Gelukgewenst dus door een oude kennis! Het circus Lamberta treedt op Dinsdag 27 en Woensdag 28 December op in het gebouw Sint Bavo, Smedestraat. De voorstellingen zijn ten bate van het Kleuterdagverblijf „Mar griet". Bij de afdeling propa ganda kan men plaatskaarten bestellen: H. C. Hartman, Corn, van Noordestraat 20rd, tele foon 17189. hadden om hun prent levendig te maken. Bijna altijd is het een gekreukt in elkaar zitten de man, die zijn beroep bijna onverschillig uitoefent. Een plekje rechts van hem op de grond schijnt hem intens te boeien. De huidige kunstenaar kan niet meer over bedeladfrs beschikken, zij zijn er niet meer; een klein aantal be roepsmuzikanten hebben hun plaats ingenomen. Via de belastingen dragen wij ertoe bij, dat er geen bede laars meer zijn. De sociale zorg verrichten wij collectief. De persoonlijke charitas is ons ontglipt in een schier perfecte organisatie van staatswege. Schier perfect! Want het zijn de stille armen die de bede laars van deze tijd zijn. Juist omdat zij alles nalaten wat bedelaars plegen te doen om uit hun zorg te komen, zijn zij de ergste bedelaars die er zijn; zij zijn de besten. Hun bede laarschap is niet te zien, zij houden het verborgen. Zij glip pen door de mazen van het net der sociale voorzieningen, dat wij allen voor hen gespannen hebben. Maar met dat net zijn wij niet van de verantwoorde lijkheid af; waar het net faalt begint juist onze persoon lijke verantwoordelijkheid, de ouderwetse, die onze voor ouders op 't Sant deed geven. Zij kregen een woord van dank van de bedelaar. Als u geeft voor de Stille Armen oogst u geen dank, tenzij de stille die u nooit te horen zult krijgen Uw geld verdwijnt geluidloos en uw enige troost is dat u het niet meer ziet. Dat is charitas. Wij kregen enkele brieven van mensen, die hun reeds ge dane bijdrage verhoogden met de opmerking, dat deze tijd van voorspoed grotere ver plichtingen jegens de stille armen met zich meebrengt. „Uw artikeltje maakte mij duidelijk dat ik vergeten was dat het 1955 is", schreef er een. Ons argument was dus een ar gument van deze tijd. Zwicht nu, bedelen wij u, voor het ar gument van het verleden: weest persoonlijk in uw wel dadigheid. En laat ons blij zijn dat het door onszelf gespannen net van sociale zorg ons déze mazen laat. De stille armen maken ons rijker! Lijst van door de Stadsbiblio theek aangeschafte boeken, die tot en met 24 December ter inzage liggen in de leeszaal: Romans: Beaty: De Stilte in de Storm; Davenport: Mijns Broe ders Hoeder; Van Eemlandt: Duis ter Duel; Freezer: Moorddadige Meimaand; Gaskin: Sara Dane; Van Hille—Gaerthé: In 't Midden van de Nacht (Kerstverhalen); Van de Hulst: Zeven Kerstvertel lingen: Knight: Boven Alles dit EneLampo: De Duivel en de Maagd; Mann: Charlotte in Wei- mar; Orme: Parijs in Négligé; Pothast—Gimberg: De Rode Lo- per;Roc: Spiegel en Portret; Thompson: De Glorie van het le ven; Van Thijn: Mijn Spaanse Grootmoeder; De Vries: Niets is Heiemaar Waar; Van de Walche ren: Scherven langs de Hemel; Zandstra: Dans op de Oever; Rich ter: Du solist nicht toten; Hut chinson: The Stepmother; Lod- wick: The Butterfly Net; Thomp son: The Lorimers at Home. OntwikkelingsboekenLa Mazil- le: Culinair Genot. Franse Keuken uit de Périgord; Villiers: Glorie sn Ondergang van het Kaap Hoorn schip; 82 Distinctive Houses; Hoff mann: Der Bezauberende Stradi varius; Tenzing en Ullmann: Een Droom werd Werkelijkheid. (Mount Everest expeditie); Boss- hard: Conflict en Intrige in het Nabije Oosten. ADVERTENTIE Vergadering KVOB Donderdagmiddag hield de katholieke vereniging van ondernemers in het bloem- bollenbedrijf de dertiende algemene ver gadering in café-restaurant Brinkmann te Haarlem, waarbij de voorzitter, de heer Ant. Nijssen Sr. in zijn openingswoord mededeelde, dat de resultaten in het bloem- bollenbedryf dit jaar zeker niet ongunstig geweest zijn. De kwekery heeft geen sur plus hoewel men, aldus de heer Nijssen, toch steeds nog rekening dient te houden met de steeds doorgaande onkostenstijging. De winst in het bloembollenbedrijf, welke de kweker maakt, moet namelijk meer ge zien worden als een denkbeeldige winst omdat door deze kostenstijging het reser veren dikwyls geheel achterwege blijft. Bovendien noopt vooral het arbeidstekort de kweker steeds dringender tot mechani satie. Vervolgens besprak de heer Nijssen ach tereenvolgens de problemen, die samen hangen met de diverse heffingen, het ver lenen van teeltrecht aan jonge kwekers in West-Friesland en de bestudering van de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organisatie met de diverse nevenorganisaties. De heer Nijs sen wees de leden van de vergadering er op, dat de werknemers in deze organisaties een belangrijke rol gaan spelen. Vooral ten aanzien van de hoogte van het loonpeil dienen de ondernemers zich, aldus spreker, te richten naar de loonvorderingen van de werknemer, die vooral in de tijd van het tekort aan arbeidskrachten dikwijls inge willigd dienen te worden. Het bestuursvoorstel om de contributie aanslag voor het jaar 1955 ook voor 1956 te doen gelden werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen en ook de bestuurs verkiezingen leverden geen moeilijkheden op. In de vacature C. G. Meskers werd de heer G. C. Meskers uit De Zilk gekozen en de heer C. Ph. Freriks uit Hillegom zal de plaats van de heer K. Verdegaal innemen. Ook de heer J. v. d. Berg-Winnubst uit Anna Paulowna trad af, maar dit be stuurslid zal tot de voorjaarsvergadering nog1 als adviseur werkzaam blijven omdat er geen candidaat gesteld was. De overige voorstellen werden zonder stemming en discussie aangenomen. Bij de behandeling van een voorstel van de af deling Voorhout om bij de regering aan te dringen op een subsidie voor mechanische grondverbetering in de bollenstreek, deelde de heer Nijssen mede, dat te verwachten is, dat er binnenkort een bijzonder goede plant- en rooimachine in de handel ge bracht zal worden. Bovendien besloot de vergadering om over deze kwestie overleg te plegen met de algemene vereniging voor bloembollencultuur. Na de behandeling van de begroting en de rondvraag kon de heer Nijssen de ver gadering sluiten, waarbij hij de hoop uit sprak, dat 1956 voor de kwekers een bij zonder gunstig jaar zal worden. ADVERTENTIE AMSTERDAMSE VA ART t MANGELWAS KANT EN KLAAR, Binnen 4 dagen retour. Speciaal uit kringen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie waren Vrij dagmiddag velen op de begraafplaats Westerveld bijeengekomen om de laat ste eer te bewijzen aan mr. J. Rutgers te Den Haag, oud-secretaris van de V.V.D. Toen de baar in de aula werd gedragen, speelde de heer Egbert Vos op het orgel „Wilt heden nu treden". Mr. W. C. Wendelaar sprak als vriend en namens de V.V.D. woorden van afscheid en herinnerde er aan, dat mr. Rutgers secre taris is geweest van de opvolgende partijen: Vrijheidsbond, Liberale Staatspartij, Partij van de Vrijheid en de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Het is geen won der, dat mr. Rutgers secretaris is geworden en gebleven, want weinigen zijn zo door en door liberaal als hij was. Hij was intelli gent, individualist en origineel in beoor deling van personen en toestanden. Kort nadat hij zich in Amsterdam vestigde, werd hij voorzitter van de plaatselijke afdeling, later raadslid en wethouder van de hoofd stad. Toen het hoofdbestuur een beroep op hem deed naar Den 1-Iaag te komen, om het secretariaat waar te nemen, heeft hij aan het verzoek voldaan. Spreker roemde de moed en de beginselvastheid van mr. Rut gers, die speciaal tot uiting kwam in de bezettingstijd. Aan hem is het te danken, dat na de bevrijding de liberale partij is teruggekeerd. Namens de partij bracht spreker mr. Rutgers dank. Als vriend herdacht de heer W. H. Reth- meier uit Gorssel mr. Rutgers, die hij van zijn jeugd kende. De zoon van de overledene, mr. J. W. Rutgers uit Haarlem, sprak namens de familie een afscheidswoord, waarna ds. J. van der Guchte, Remonstrants predikant te Den Haag Psalm 73 „Ik zal dan gedurig bij u zijn" en 1 Timoth. 5 vers 6 voorlas en zich met woorden van troost tot de nabestaanden richtte. De heer Vos speelde „Een vaste burg" en bij het uitdragen van de baar „Neem Heer mijn beide handen". Aan de groeve bad ds. Van der Guchte het Onze Vader.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10