Bloemendaal biedt mogelijkheden voor uitstekende bobsleebaan Socioloog dr. E. Kuhinka gaat Haarlem verlaten OORD Tel. 13046 1 KERSTMIS gil v.Empelen Agenda voor Haarlem Administrateur Kennemer Lyceum nam lofwaardig initiatief N leurw j aars wees Haarlems Dagblad Ir. L. W. Bast overleden NARE DAGEN? Resultaten van zijn onderzoek in de Doelenbuurt al bij B. en W. Kostwinnersvergoeding wordt verruimd AUTORIJSCHOOL N. KOOMEN Duizenden kieviten in Haarlems polderland Riskante belangstelling Ontwerper „Willem Ruys" Prachtige mogelijkheden Kerkelijk Nieuws AMBULIN! Naar universiteit van Columbia Cr. Houtstraat 108 Met ingang van 1 Januari Burgemeester gaf HBS-ers les in gemeenterecht Utrechtse studenten spreken bezorgdheid uit over studie-uitbreiding Tarieven Nederlandse Antillen gewijzigd Brand in archief van Centraal Beheer te Amsterdam ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COL KAN i. Nu de winter nadert en sneeuwval binnen de bereikbare mogelijkheden komt, wordt de brief actueel waarmee de heer C. J. Reinalda uit Overveen zich in Mei van dit jaar heeft gewend tot het gemeentebestuur van Bloemendaal en het bestuur van de stichting De Kennemerduinen. De heer Reinalda is administrateur op het Kennemer Lyceum en weet dus uit zijn dagelijkse omgang met honderden meisjes en jongens hoe de jeugd verlangt naar een goede sleebaan. In deze brief stelt de schrijver-, dat talloze sportieve en enthousiaste sleeliefhebbers, jong zowel als oud, jaarlijks genieten van het sleeën op de Hoge Duin en Daalseweg in Over veen. En het aantal belangstellenden is zo mogelijk nog groter dan die van de beoefenaren van de sleesport. De huidige baan op het Overveense kopje heeft echter een aantal bezwaren en daarin zou de heer Reinalda en met hem honderden sleeërs verandering en verbetering willen brengen. Deze veranderingen en verbeteringen komen neer op het maken van een op een Noordhelling in de Kennemerduinen gelegen bobsleebaan met ruime startplaats, en kele bochten, een goede uitloop, een brede zo kort mogelijke terugweg naar boven, voldoende ruimte voor publiek, goede verlichting, parkeerplaatsen en verdere voor zieningen. De kosten zouden door het heffen van een bescheiden toegangsprijs bestre den kunnen worden. Wel is men d egemeente Bloemendaal, in 't bijzonder de politie en de dienst van Pu blieke Werken dankbaar voor afzetting, toezicht en het plaatsen van balen stro op gevaarlijke punten, maar toch worden de bezwaren tegen de zo langzamerhand wijd en zijd bekende sleebaan steeds sterker. Als een der belangrijkste bezwaren kan worden beschouwd, dat de weg op het Zuiden ligt, waardoor de sneeuw veel vlug ger wegsmelt dan het geval is op de wegen op de Noord-hellingen. Vooral bij een sneeuwperiode aan het einde van de win ter, wanneer de zon in kracht toeneemt, is deze ligging oorzaak, dat de baan in korte tijd onbruikbaar is. Een ander bezwaar is de openbaarheid van de weg, waardoor het niet mogelijk is om van de eerste sneeuw bui af de weg voor alle verkeer gesloten te houden, opdat het sneeuwdek zoveel mogelijk gespaard blijft. Dooit het en wordt de weg weer voor het verkeer vrijgegeven dan wordt de resterende sneeuw zo door het verkeer „mishandeld", dat de baan bij opvriezen of bij nieuwe sneeuwval zeer oneffen is. Voor de bewoners van de Hoge Duin en Daalse weg aan de sleebaanzijde, maar vooral voor de leveranciers blijft de afsluiting altijd minder prettig. Een ernstig bezwaar is verder dat de beide bochten in de weg te vlak liggen, waardoor bij het gladder worden van de baan het voor de slee zo schadelijke en voor de sl'eeërssnelheid zo tegenwerkende wegslippen ontstaat. De stoeprand in de eerste bocht aan de rechterzijde en in de tweede bocht aan de linkerzijde vormen obstakels, welke geen toelichting behoeven. Het gebrek aan plaatsruimte aan het be gin van de baan is oorzaak van ongerief en zelfs van ongelukken. De naar boven lopende sleeërs hebben onvoldoende loopruimte op de trottoirs, die smal zijn en vaak vol kijkers staan, zodat zij op de weg moeten gaan lopen, waarvan zij, die bij de start na een harde aanloop op hun slee springen zeer veel last onder- Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De prijs bedraagt slechts 28 cent per m.m., minimum 12 m.m. Voor hen die een advertentie-con tract hebben lopen, kan hun Nieuw jaarswens in mindering van hun contract worden gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Zater dag 31 December (of Maandag 2 Ja nuari) GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN Op 68-jarige leeftijd is te Heemstede, waar hij de laatste jaren woonde, over leden ingenieur L. W. Bast, voormalig in specteur van de technische dienst van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd en tot zijn overlijden als technisch adviseur aan deze rederij verbonden. De heer Bast, die een zeer. geziene figuur was in scheepsbouwkundige kringen in binnen- en buitenland, heeft vooral naam gemaakt als ontwerper van de „Willem Ruys", het vlaggeschip van de K.R.L., waarvan vrijwel het gehele scheepsbouw kundige gedeelte door hem werd verzorgd, terwijl ingenieur D. T. Ruys het motorisch gedeelte voor zijn rekening nam. De heer Bast, die ook vele vracht- en passagiers schepen voor de Lloyd ontwierp, had ten behoeve van de bouw van de „Willem Ruys" zoveel van zijn krachten gevergd, dat hij tijdens de technische proeftocht van dit schip, in November 1947, een ernstige lichamelijke instorting kreeg, die hij nooit meer geheel te boven is gekomen. In het jaar daarop werd hij wegens zijn vele ver diensten voor de Nederlandse scheepsbouw benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De heer Bast, die in Hoorn werd geboren, begon zijn loopbaan bij de Koninklijke Marine, waar hij opklom tot luitenant ter zee 2e klasse. Toen nam hij echter ontslag bij de marine en ging aan de Technische Hogeschool te Delft studeren voor scheeps bouwkundig ingénieur. Na beëindiging van zijn studie was hij enige jaren hoofdinspec teur van de Koninklijke Hollandsche Lloyd in Amsterdam en op 1 December 1929 trad hij in dienst van de K.R.L., waar hij hoofd van de technische dienst werd. De heer Bast, die een sterk ontwikkeld sociaal gevoel bezat, had in de loop der jaren zitting in vele besturen en commis sies op het gebied van scheepsbouw en scheepvaart. vinden. Er komen dan ook nogal eens bot singen voor tussen de aankomenden en de vertrekkenden, hetgeen nog wordt ver ergerd, doordat om de drukte aan de top te ontwijken, door minder ervaren sleeërs halverwege het begin wordt gestart. Tenslotte moet nog worden gewezen op het ontbreken van voldoende mogelijk heden om het zo nu en dan talrijke pu bliek gelegenheid tot kijken te bieden. Weliswaar is het terrein aan de rechter zijde breed genoeg, maar meer dan twee drie rijen dik kunnen de mensen niet staan om het parcours te kunnen zien, ter wijl voor het naar boven lopen van de sleeërs toch ook voldoende ruimte over moet blijven. Meermalen werden toe schouwers gewond, doordat zij, van achter opgedrongen, op de baan werden geduwd of doordat een sleeër de bocht uitschietend zich in het publiek boorde. Gelukkig was steeds de E.H.B.O. aan wezig, verzorgd door leden van de Bloe- mendaalse Reddings Brigade, maar ook zij vinden het prettiger geen hulp te behoeven te verlenen. Bovendien zou het brede terrein naast de weg eigenlijk moeten dienen als opslag plaats voor voor baanreparaties. Deze bedenkingen doen niets af aan het feit, dat de gemeente Bloemendaal over een prachtig slee-oord beschikt, waar menige gemeente jaloers op is, maar ze doen ook niets af aan het feit, dat de gemeente Bloemendaal over een bobslee baan zou kunnen beschikken, die de hui dige ver in de schaduw zou stellen en die mogelijk bekendheid zou krijgen in het ge hele land en misschien zelfs daarbuiten. Wij menen ons te herinneren dat de vroe gere directeur van Publieke Werken, de heer J. de Jong, destijds plannen voor een goede sleebaan naast de huidige weg heeft ontworpen, die echter door bezwaren van technische aard nooit tot uitvoering zijn gekomen. De heer Reinalda heeft eveneens gedacht aan de mogelijkheid van een bob sleebaan in de Kennemerduinen. De direc teur van dit Nationale park,, ir. E. C. M. Roderkerk, deelde ons mee, dat hij deze mogelijkheid heeft onderzocht. Geen der duintoppen is naar zijn mening echter geschikt om voor 't goed beoefenen van de sleesport te worden gebruikt, terwijl daar naast vernieling van natuurschoon moet worden tegengegaan. Het aanleggen van een sleebaan zou volgens ir. Roderkerk enkele tienduizenden guldens kosten. Hij heeft het bestuur van de stichting „De Kennemerduinen" dan ook moeten advi seren de door de heer Reinalda geuite gedachte onuitvoerbaar te achten. Van het gemeentebestuur van Bloemendaal ontving de heer Reinalda nog geen antwoord op zijn brief. Naar aanleiding van de brief van de heer Reinalda hebben wij Bloemendaals burge meester, dr. D. H. Peereboom Voller, even eens naar zijn mening over verbetering van de huidige baan of het maken van een nieuwe baan in de duinen langs de Duin en Daalseweg het plan van de heer De Jong gevraagd. De burgemeester gaf ten antwoord, dat de financiële, positie van de gemeente het niet toelaat voor de slee sport ongetwijfeld hoge uitgaven te doen. Bovendien heeft de gemeente het naast de Ned. Herv. kerk Beroepen te Lage-Zwaluwe (toeg.) H. J. Visser te Saaxum, Beroepen door de gen, synode tot pred. met bijz. opdracht dr. G. J. v. d. Poll te Weesp. Aangenomen naar Witmarsum (toez.) C. Verstoep te Jorwerd. Geref. kerken Bedankt voor Eindhoven (4e pred.pl.) Joh. Heule te Edam; voor Giessendam- Nederhardingsveld S. H. Boonstra te Hou werzijl. Beroepen te Kampen (3e pred.pl.) J. P. Haspels te Goënga, die bedankte voor Eef- deGorssel. Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-C. C. H. Ligten- berg te Rotterdam-W. Tweetal te Amsterdam-C. T. Dorresteyn te Opheusden en H. Ligtenberg te Rotter dam. Beroepen te Ridderkerk H. v. Gilst te Dirksland; te Elspeet T. Dorresteyn te Op heusden. Bedankt voor Pater son A. F. Honkoop te Goes. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te SouburgVlissingen O. J. Douma, cand. te Stadskanaal. Chr. Geref. kerken Tweetal te Middelburg M. Vlietstra te Eemdijk en B. Bijleveld te Noordeloos. AD V ERTENT1E ADVERTENTIE en de dames in avondkleding verschijnen, mag een heer niet achterblijven. Smoking en rok worden bij voorkeur gedragen bij intieme Kerstdiners, Oudejaarssoupers en andere feestelijke gelegenheden. SMOKING single or double breasted, zijden revers, pantalon met/zonder galon v.a. 214.50 ROKCOSTUUM „full tail jacket", zijden revers. Pantalon met galon v.a. 224.50 Zowtl rek als smeking zijn gemaakt van de mooiste kwaliteit „piquf drapt". li jaar motecht. FASHION TIPS FOR QENTLEMEN: Rok- of smokinghemd met piqué borst en manchetten 21.50 Silk poplin smoking shirt 22.90 Butterflies voor rok of smoking v.a. 4.50 Wit vest voor rokcostuum 29.50 tegenover Tuschimki Reguliersbreestr. 21-23 AMSTERDAM Den Haag - Eindhoven - Hilversum - Bussum Tegen het einde van dit jaar gaat een goede vriend van Haarlem, die als vreem deling kwam maar in anderhalf jaar be paalde aspecten van de stad beter leerde kennen, dan de ingezetenen zelf, zijn kof fers pakken. Het is dr. Ernest Kuhinka, socioloog bij de Provinciale Planologische Dienst van Noordholland. Hij voelt er naar hij ons zeide elke dag minder voor om weg te gaan, maar dat is overal zo, waar men met plezier en ambitie heeft gewerkt. Binnenkort zal hij waarschijnlijk mei evenveel toewijding zijn taak als weten schappelijk medewerker aan het sociaal- politiek instituut van de Universiteit van Columbia uitoefenen als waarmee hij zich verdiepte in de sociale structuur van Haarlem met het oog op de sanering van de Doelenbuurt. Dit onderzoek, dat hij in opdracht van de provincie voerde, maar waarvan de resul taten vooral Haarlem ten goede komen, leidde in het begin reeds tot een belangrijk resultaat: het besluit om een sociale kaart van heel Haarlem te doen opstellen. Maar wat had de provincie er voor belang bij om te doen onderzoeken, welke bestem ming het beste was voor de bewoners van dat te saneren stukje Haarlem? Het was werkelijk geen onverdeeld altruïsme van de provincie: zij zocht echter reeds enige tijd naar betrouwbare normen voor de be oordeling van gemeentelijke saneringsplan nen, waarmee zij in toenemende mate wordt geconfronteerd. Daarom „leende" zij de socioloog in haar dienst tijdelijk uit aan het Bureau Maatschappelijk Opbouw werk te Haarlem voor een proefonderzoek in de te saneren buurt, welke wordt be grensd door de Gedempte Oude Gracht, de Raaks, de Gedempte Voldersgracht, Ja- cobstraat, de Luitesteeg en de Gasthuis straat, waar in de toekomst het nieuwe po litiebureau en een plein komen. In de loop van het volgend jaar zal de sociale kaart van Haarlem, zonder welke deze sanering niet meer te denken is, gereed komen. De bewoners van dit stukje Haarlem hebben vrijwel zonder uitzondering deelgenomen weg gelegen duingebied niet in eigendom, aan de onder hen ingestelde enquête. Di ADVERTENTIE Radio KERS Radiograms Platenspelers T P L A T E N Televisie Met ingang van 1 Januari 1956 zullen de bepalingen inzake kostwinnersvergoeding wegens militaire dienst gunstiger worden. De zogenaamde gezinsmaxima (dat zijn de bedragen van de gezinsinkomsten waar boven geen vergoeding wordt toegekend) worden met 15 percent verhoogd. Degenen, die thans vergoeding genieten, zullen op grond hiervan veelal een hoger bedrag kunnen krijgen. Voor degenen die thans buiten de bepalingen vallen bestaat de kans dat zij voor vergoeding in aanmer king kunnen komen. Geen vergoeding kan worden toegekend, wanneer de bruto-gezinsinkomsten van de achtergebleven gezinsleden (waarbij de bruto-inkomsten van broeders en zusters van de militair slechts voor 70 percent en in sommige gevallen slechts voor 40 per cent worden meegerekend) bedragen voor 1 persoon f 75, 2 personen f 80, 3 personen f 85, 4 personen f 90; 5 personen f 95, 6 personen f 100, 7 of meer personen f 15 per persoon. De bepaling, dat de echtgenote van de militair, die met verwanten samenwoont, minder vergoeding ontvangt dan de echt genote die een eigen huishouding voert, zal verwallen. Evenmin zal er nog onderscheid worden gemaakt in het gezinsmaximum voor de echtgenote en de alleen achterblij vende moeder, broeder of zuster van de mi litair. Het maximum wordt dus voor al deze personen gelijk en wel f 75 per week. Zij, die thans reeds kostwinnersvergoe ding genieten, behoeven niet naar de ge meentesecretarie te gaan om op grond van de nieuwe bepalingen herziening van de toegekende bedragen te verkrijgen. De her berekening zal namelijk daar eigener be weging geschieden. ADVERTENTIE Gedipl. Instructeur - Verwarmde wagen Tel. 25577 Leerlingen van de hoogste klasse van de afdeling HBS-A van het Kennemer Lyceum kwamen Vrijdagmiddag in het Overveense raadhuis bijeen, onder leiding van de heer Staleman, leraar aan het lyceum. In de raadzaal heeft Bloemendaals bur gemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, het vak staatsinrichting wat aantrekkelijker trachten te maken. De burgemeester gaf een uiteenzetting van het gemeenterecht en in vogelvlucht een inzicht in het gemeentelijk leven. Daarvoor waren op tafel uitgespreid acles, notulen van de raadsevergaderingen en de boekwerken, die de begroting vormen. Het was de eerste keer, dat de burge meester leerlingen van een school voor middelbaar onderwijs in het raadhuis zo'n aantrekkelijke les kon geven. Het verdient stellig navolging voor leerlingen uit de hoogste klassen van soortgelijke onderwijs instellingen, waar het vak staatsinrichting wordt gedoceerd. Dr. E. Kuhinka Kuhinka bezocht een groot aantal van hen en ondervond alle medewerking: „eerlijke belangstelling wordt altijd gewaardeerd", zegt hij. Het onderzoek heeft reeds geresul teerd in een rapport aan B. en W. en de heer Kuhinka is thans druk bezig zijn be vindingen en de daaruit voortvloeiende conclusies betreffende het onderzoek voor de provincie op te stellen. Dat is zijn laat ste werk in Haarlem en hij vindt het jam mer genoeg, dat hij de uitwerking niet meer zal kunnen bijwonen. Op dat tijdstip maakt dr. Kuhinka wel licht reeds een tocht door Amerika in op dracht van het „National Geographical Ma gazine", want dat staat daar ook nog op het programma. Nog een studie: Zigeuners Dr. Kuhinka, die in 1947 politiek asyl kreeg in Nederland en in 1952 aan de Utrechtse Universiteit promoveerde, heeft in de acht jaar, die hij nu in Ne derland heeft doorgebracht met dat beroemde Slavische talent voor vreem de talen de onze zich zó vertrouwd gemaakt, dat er in Februari bij de uitgeverij Wijt en Zonen een boek van hem zal verschijnen: „Zigeuners, Ge schiedenis en folklore van een zwer vend volk". Het is een onderwerp, dat hem sinds zijn studie aan de Calvinis tische Universiteit van Debrecen zeer ter harte gaat. Zijn studievriend Sandor Csenki, die een jaar lang met een troep Zigeuners was meegetrokken, had zijn belangstelling er voor doen ontwaken en nadat deze bij een poging tot ontsnapping aan deportatie dooi de Russen was doodgeschoten, nam hij zich voor, het werk van zijn vriend voort te zetten. Maar in 1946 werd hij reeds gear resteerd en in een concentratiekamp in Tsjecho-Slowakije opgesloten. „Het is met die Zigeuners zó, dat zij toch maar één vaderland hebben en dat is Europa", zei dr. Kuhinka, „langzamerhand zijn zij een uit stervend volk geworden, omdat zij door de omstandigheden gedwongen worden, zich te vestigen. In de Oost-Europese staten worden zij overal, of zij tegenstreven cf niet, opgenomen in het arbeidsproces". Ook dr. Kuhinka zelf is sinds zijn jeugd in Fil'akovo in de heuvelachtige provincie Novohrad, die al zo lang een twistappel is geweest tussen Tsjecho-Slowakije en Hon garije in toenemende mate Europa als zijn vaderland gaat zien. Vooral ook na zijn ontsnapping uit het concentratiekamp en de tijd die hij hier in West-Europa door bracht. En de bindingen met dit Europese vaderland blijven, ook nu hij naar Ameri ka vertrekt voor een nieuwe wetenschap pelijke functie. Koninklijke Shell. De heer ir. L. E. J. Brouwer zal zijn functie als directeur-gene raal van de Iraanee Aardolie Exploratie en Productie Maatschappij (Iranian Oil Ex ploration and Producing Company) N.V. en van de Iraanse Aardolie Raffinage Maat schappij (Iranian Oil Refining Company) N.V. omstreeks einde Maart 1956 neerleg gen en zal worden opgevolgd door de heer ir. K. Scholtens. Op de weilanden van de polders tussen de stadsrand van het zuidoosten van Haar lem en de Ringvaart van de Haarlemmer meer, vertoeven momenteel duizenden kie viten. Het totaal-aantal van deze vogels kan zeker worden geschat op ver over de tienduizend. Zo werd enkele dagen geleden op een weiland één groep waargenomen die ongeveer vijfduizend vogels telde. Dit zijn niet de kieviten die dit voorjaar in deze polders hebben gebroed (het aantal broedende paren was aanmerkelijk minder dan verleden jaar), want deze zijn in de loop van de herfstmaanden naar warmere streken weggetrokken om daar te over winteren. Hun plaats werd ingenomen door de vo gels die hier thans verblijven, ook dit zijn trekvogels, maar dan afkomstig uit de Oost-Europese landen, waar de winter eer der invalt dan bij ons. Is de temperatuur in Nederland betrekkelijk zacht, zoals dit jaar, dan vinden de „oostelijke" kieviten het hier nog zo kwaad niet. Het kan zelfs gebeuren dat ze hier de hele winter blijven, als het weer dit mogelijk maakt. Gaat het echter vriezen, dan vertrekken ook zij naar het Zuiden. Dit was goed waar te nemen in de winter van 1954-1955, toen er eveneens vele dui zenden kieviten in deze polders en op de weilanden in de Haarlemmermeer ten Noorden van Vijfhuizen verbleven. Kort na Nieuwjaar deed de winter zijn intrede met strenge vorst, sneeuw en vrieswind. Na twee dagen was er geen kievit meer te zien. Pas na de winter, in Maart, keerden ze terug. De kieviten vallen vooral op door hun „vliegoefeningen", die ze boven de wijde omtrek houden. In groepen, die soms vele duizenden vogels groot zijn, vliegen ze rond, nu eens in langgerekte groepen, dan weer dicht op elkaar, stijgend en duikend. Vooral wanneer ze wenden en keren, waar bij soms de winterzon op de witte onder lijven schittert, levert zo'n vliegende kie- vitenschaar een fantastisch schouwspel. Het is in het bijzonder opvallend dat in een dergelijk grote groep alle bewegingen vol komen gelijk worden uitgevoerd; ook het veranderen van vliegbeeld en vliegrichting geschiedt in volmaakte orde. Het is dan ook geen wonder dat deze vogels de aandacht trekken van vele voor bijgangers op de Schipholweg en de Ring dijk. „Student komt niet meer toe aan een volledige vorming" De besturen van de Utrechtse studenten- faculteiten zijn bezorgd over de aan de Utrechtse universiteit heersende tendens tot voortdurende uitbreiding en verzwaring van de studie-eisen en de veelvuldig op tredende verlenging van de studieduur. In een nota over de huidige ontwikkeling van de universitaire studie hebben de besturen zich thans tot de Academische Senaat van de Rijksuniversiteit te Utrecht gewend. Hierin zeggen de besturen, dat door de ontwikkeling van de wetenschap en de grotere aandacht voor de beroepsopleiding aan de universitaire studie steeds hogere eisen worden gesteld. Tengevolge hiervan wordt in vele gevallen het studieprogram ma overladen, hetgeen enerzijds resulteert in een verlenging van de studieduur, anderzijds in een eis tot steeds grotere prestaties per jaar, zodat teg'enwoordig steeds meer tijd en inspanning van de student gevraagd worden. De besturen van de Utrechtse studenten faculteiten constateren met bezorgdheid in de nota, dat een steeds groter deel van de studenten niet meer toekomt aan een vol ledige vorming, die naast de beoefening van de vakwetenschap en de beroepsoplei ding, ook completerende intellectuele en culturele, alsmede persoonlijke vorming omvat. Zelfs wordt in vele gevallen, aldus de nota, de waardering voor wezenlijke aspecten van de universitaire studie ver loren. De Nederlandse Antillen hebben enkele concessies inzake importtarieven in de han delsbetrekkingen met Amerika ingetrokken maar er nieuwe voor in de plaats verleend, aldus een bekendmaking van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De wijzigingen kwamen tot stand bij be sprekingen via de GATT (General Agree ment on Tariffs and Trade). De Nederland se Antillen wijzigden de gehele tarieven schaal. Er was een kleine verhoging in de douanerechten, waardoor de Amerikaanse export echter niet ernstig wordt benadeeld. In de afgelopen nacht heeft een korte felle brand gewoed op de zolderverdieping aan de achterzijde van het grote gebouw aan de Herengracht 119 in Amsterdam, waar het gemeenschappelijk administratie kantoor, Centraal Beheer, is gevestigd. Het zich daar bevindende deel van het archief en een kantoorruimte zijn door het vuur verwoest. Een voorbijganger ontdekte omstreeks 3 uur de vlammen en alarmeerde de brand weer, die met groot materiaal uitrukte. De vlammen soegen toen reeds uit het zolder raam van het diepe kantoorgebouw. Met zeven stralen bestreed de brandweer het vuur. Met rookmaskers op betraden de brandweerlieden de zolder om bij de moei lijk te bereiken vuurhaard te komen. Om streeks 4 uur gaf commandeur A. Hartog het sein „brand meester". De zich onder de zolder bevindende kantoorlokalen liepen veel waterschade op. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. ADVERTENTIE Onze voorraad prachtige Kerst bomen, Groen, Kerststukjes, Cyclamen enz. is weer zeer groot. Toch is het raadzaam bijtijds Uw keuze te komen maken. Dan kunnen wij nog meer zorg aan Uw opdracht besteden. Bloemenmagazijn Binnenweg 18 Telefoon 3-80-80 Heemstede ZATERDAG 17 DECEMBER Lido: „Het pui-peren masker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarzan en de ivoordieven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Slaven van de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: Internat. K.R.O.-cabaret: „Krocodil", 20 uur. Roxy: „Het teken van de gorilla", 14 jaar, 7 en 9.30 uur. Rembrandt: „Mambo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Ik beken", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, De Haagse Comedie met „Het proces om Jezus", van Diego Fabbri. ZONDAG 18 DECEMBER Lido: „Die Fledermaus", 18 jaar, 11 uur. „Het purperen masker", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarzan en de ivoor- dieven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ko ninklijke reis", 10 uur en 11.30 uur. „Slaven van de Nijl", 14 jaar, 2, 4.15,s 7 en 9.15 uur. Minerva: „IJsco-toeristen", alle leeft., 2 en 4.15 uur en Het A.B.C.-cabaret met Corry Vonk en Wim Kan in „De kat van huis", 20.15 uur. Roxy: „Het teken van de gorilla", 14 jaar,, 2, 4.15, 7 en 9.30 uur. Rembrandt: „Mambo", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, in het voorprogramma „Kinderogen glunderen weer". Studio: „Het oerwoud roept", alle leeft., 11 uur. „Rebecca", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagsche Comedie met „Pas op. Kijk niet om!" van Reynolds en Slade. Lange Herenstraat 6: Stads-Evangelisatie om 10 en 19 uur spreken de dames Adri en Gré Zijp. Gebouw „Cultura", 10.30 uur, Ned. Ver. van Spir. „Harmonia". Wijdingsmorgen. Sprekers de heer S. Lubiensky. Zuiderkapel, 10 en 17 uur, J. van Oostveen, 20 uur jeugd- samenkomst. Grote Kerk: 19 uur, Bijzon dere kerkdienst. Ds. B. van Gelder, organist E. Vos. MAANDAG 19 DECEMBER Lido: „Het purperen masker", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarzan en de invoordieven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ko ninklijke reis", 10 en 11.30 uur. „Slaven van de Nijl". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fort Ti" 14 jaar, 2.30, 7 en 9.30 uur. Rem brandt: „Mambo", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Rebecca", 18 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur, Kerst oratorium van Hubert Cuypers door het Haarlems Gemengd Koor o. 1. v. Jan Booda. Stadsschouwburg: 20 uur, De toneelgroep „Theater" voert op „Boek van de maand", Basil Thomas. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit. Voordracht door prof. dr. Kisch over „Leven en denken in het tegen woordige Rusland". Begijnhofkapel: 20 uur, Irrterk. Evangelisatie Comité. Grote Kerst samenkomst. Sprekers de heren J. van Cap- pelveen en L. Pasman. Gebouw „Bethel": 20 uur, Kerstfeest Herv. Gem. Haarl. Zuid, o. 1. v. Ds. J. Bronsgeest. Spreker de heer Philippus uit Ambon. Medewerking van het gemengde kwartet „Melodia".

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11