Economie in de ban van de politiek DE VLUCHT VAN JAN KLAASSEN /ideale duwJujAWT De gele kamer Huisartsenvereniging protesteert bij minister Suurhoff Oud-KNP richt een comité van actie op RADIO S. J. DE GOEDE 12 Effecten- en Geldmarkt Heringa Wuthrich Kastjes tegen aardstralen Nederlandse reclame in België voor „nieuw gebit in één dag" SIEMENS f 575.- Advocaat zou Katwijkse onderwijzers beledigd hebben Dertiende lustrum Technologisch Gezelschap Examens Betaling abonnementsgeld per giro FEUILLETON door Mary Roberts Rinehart ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gelijk eerder opgemerkt, is de invloed van de regeringspolitiek op het bedrijfs leven en derhalve ook op de effectenbeurs vooral na de oorlog veel groter geworden, hier zowel als in het buitenland en de laat ste weken zijn we hieraan wel weer in zeer sterke mate herinnerd. Het optimistisch élan op de effectenbeurs is verdwenen, ook al heeft de New-Yorkse markt zich geheel van de scherpe koersdaling in October en half November hersteld en op 9 dezer zelfs een nieuwe recordstand bereikt. Maar de tendentie is en blijft weifelend en op de Amsterdamse beurs is de handel dermate ingekrompen dat November tot dusver de slechtste maand van het jaar is geworden met een omzet van 47 millioen aan delen in scherpe tegenstelling met die maand van het vorig jaar, toen het record cijfer van ƒ110 millioen werd bereikt. December maakt het tot dusver weinig beter en het ziet er naar uit dat. de jaarom zet ditmaal beneden die van 1954 zal blijven. En het is, als gezegd, de politiek in haar breedst mogelijke omvang, die hier als oorzaak moet worden aangewezen. Terwijl het er een paar maanden ge leden op leek dat de grote controverse tus sen de Verenigde Staten en Europa ener zijds en Rusland anderzijds aanmerkelijk was verzwakt en samenwerking in een sfeer van groter onderling vertrouwen tot behoud van de vrede mogelijk zou zijn, heeft de Sovjetregering al spoedig het masker weer afgeworpen en in het Nabije en Verre Oos ten een nieuwe aggressiviteit aan de dag gelegd, die de Westelijke mogendheden tot een radicale koerswijziging noopt. Mis schien is hier het gevaar voor een mis plaatst optimisme afgewend, maar in elk geval moet er rekening worden gehouden met de noodzakelijkheid van voortdurende paraatheid en doen er zich in de interna tionale politiek nieuwe spanningen voor, welke ook aan de beurzen niet voorbijgaan. Dan is er nog altijd de onzekerheid of Eisenhower als leider van de Republikeinen zal kunnen aanblijven en welke gevolgen zijn verdwijning uit het politieke tournooi- veld voor de Amerikaanse conjunctuur zal hebben. Het feit dat een minder goed be richt over zijn gezondheid op de beurs tot een zij het nog lichte koersdaling leidde, zegt in dit opzicht al genoeg. De stroom van gunstige bedrijfsberichten, welke er in de Verenigde Staten wekelijks binnenkomt, wordt geheel en al door de politieke on zekerheid geneutraliseerd. Voorts is er in Frankrijk door de neder laag van Faure in de toch reeds wankelijke politieke constellatie een toestand van grotere labiliteit ingetreden met de kans dat de communisten daarvan profijt zullen trekken en over de toekomst van de Franse franc, de nog altijd zieke valuta van Europa, nieuwe onrust zal ontstaan. In Engeland is de economische toestand ondanks de maat regelen van Butler nog altijd niet geconso lideerd, ook al heeft Londen zich de laatste maanden als financieel wereldcentrum wat kunnen herstellen, vermoedelijk mede ten koste van Amsterdam, dat met zijn lagere rentetarieven aan de hegemonie van de Britse hoofdstad afbreuk heeft gedaan. Maar ook Engeland heeft met zijn domi nions de grootste zorgen, welke ongetwij feld ook in economisch opzicht niet zonder betekenis zijn. Hoewel in België de alge mene economische toestand als gunstig mag worden beschouwd, is men daar toch niet gerust op de gevolgen van de in vele be drijven ingevoerde vijfdaagse werkweek, waarvan moet worden afgewacht of ze niet tot een verzwakking van de concurrentie positie op de wereldmarkt zal leiden. Wat Nederland betreft, ook hier spelen politieke factoren een grote rol, niet in de laatste plaats die met betrekking tot Indo nesië, met welker regering thans bespre kingen zijn geopend over nieuwe staats rechtelijke verhoudingen, waarbij uiter aard ook de economische en financiële ver houdingen ter sprake zullen moeten komen, terwijl de status van Nieuw-Guinea een twistappel blijft, die de resultaten van het thans gevoerde overleg uiterst dubieus maakt. Het is in dit verband wel opmerke lijk dat de afdeling van de Indonesische waarden op de Amsterdamse beurs abso luut onbewogen blijft onder de verbeterde aspecten van de Indonesische huishouding, waarvan minister dr. Sumitro onlangs een duidelijk overzicht heeft gegeven. Hij heeft kunnen wijzen op een belangrijk ver beterde deviezenpositie gedurende de laatste vier maanden. Sinds het dieptepunt van eind Juli j.l. toen de deviezenvoorraad tot 1473 millioen rupiahs was gedaald, is ze ultimo November tot 2500 millioen gestegen, dank zij de grotere opbrengst van de export, de scherpere controle op de zwarte handel en de vertraging van de geldsomloop. Ook het begrotingstekort, dat aanvankelijk voor 1955 op 3 a 354 milliard rupiah was geraamd, doch dat vermoedelijk niet meer dan VA milliard rupiah zal be- ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS I Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlwefi Haarlem - Tel (K 2500) 1192P INBOEDELVEILING 3/4 JAN. 1956 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst dragen, wijst op een verbetering van de algemene toestand in Indonesië. Maar ook hier zijn het tenslotte politieke factoren, binnenlandse en buitenlandse, die de toe komst beheersen, ook die met betrekking tot de verhouding tussen Indonesië en ons land, dat nog altijd in sterke mate bij de economische ontwikkeling van het eilan denrijk betrokken is. De Indonesische minister is er terecht van overtuigd dat nieuwe buitenlandse investeringen voor het land dringend nodig zijn, maar hij consta teert tevens met grote nuchterheid dat er in het buitenland niet al te veel belang stelling bestaat voor investaties in de Aziatische landen en ook niet in Indonesië. De voorwaarden, welke hieraan tot dusver worden gesteld en de discriminatie van de Nederlandse importhuizen staan aan de be legging van nieuw kapitaal in Indonesië nog steeds in de weg. Als bedacht wordt dat van elke 100 rupiah welke in Indonesië door Nederlandse bedrijven wordt verdiend, per saldo niet meer dan ca. 6 naar ons land komt, ligt het voor de hand dat de betere gang van zaken in dat land noch op de be reidheid tot nieuwe investeringen, noch op de waardering van Indonesische aandelen enige invloed heeft. Terwijl het algemeen indexcijfer voor de aandelenkoersen te Am sterdam zich van 202.73 (28 October j.l.) tot 222.75 heeft kunnen herstellen, ging het indexcijfer voor Indonesishe aandelen, dat van 189.61 op 6 October tot 156.40 op 28 October was gedaald, slechts tot ca. 163 vooruit, een verbetering, welke geen naam mag hebben. Hieruit blijkt wel duidelijk hoe wantrouwend de beurs staat tegenover de pogingen, welke worden gedaan om da politieke en financieel-economische ver houdingen met Indonesië te verbeteren. Ook de binnenlandse politiek speelt op de Amsterdamse beurs thans echter een voorname rol. De vraag of de stabilisatie- politiek van minister Zijlstra zal worden doorbroken door de vrijere loonpolitiek, waarover men het in de Kamer thans min of meer eens is geworden, valt voorshands niet te beantwoorden, maar is uiteraard voor de toekomstige ontwikkeling van de Nederlandse economie van het hoogste ge wicht. Men is algemeen overtuigd dat een politiek van geleide lonen uit de tijd is, maar aan de andere kant levert ook een politiek van gedifferentieerde lonen haar gevaren op nu er nog altijd een tekort aan arbeidskrachten bestaat en met de moge lijkheid moet worden rekening gehouden dat deze door de financieel sterke en goed renderende ondernemingen bij de zwakke en minder florerende bedrijven worden weggezogen. Daar komt dan bij dat ook in ons land de contouren van een vijfdaagse wei-kweek naar het voorbeeld van Amerika en België zichtbaar worden, in verband waarmee de regering allicht voor nieuwe politieke en fiscale beslissingen staat. Zo heeft de Belgische hoogleraar Baudhuin er dezer dagen op gewezen dat de werkweek in de Verenigde Staten weliswaar korter is, doch de per huishouding gepresteerde ar beidsuren daar vermoedelijk boven 48 lig gen, doordat de vrouwen in het arbeids proces een veel gorter aandeel hebben dan in België. Voor de Verenigde Staten wordt een percentage van 31, voor België van 24 genoemd, voor Nederland is het vermoede lijk niet meer dan een paar percent. In de Verenigde Staten verricht meer dan een vierde van de getrouwde vrouwen beroeps bezigheden, waartoe de fiscale faciliteiten het hunne bijdragen. Ook hier te lande wordt daarom voor dergelijke faciliteiten geijverd als een middel om het tekort aan werkkrachten in de bedrijven te vermin deren. Zo blijkt dus dat de internationale en denationale politiek de beurzen thans in haar ban gevangen houden en oorzaak zijn dat men vooreerst op zien komen blijft spelen. De zeventienjarige Juan Carlos, zoon van de Spaanse troonpretendent Don Juan, kust op deze foto de Spaanse vlag tijdens een stijlvolle plechtigheid in de militaire academie te Zaragoza. Volgens een over eenkomst tussen Franco en Don Juan wordt Juan Carlos in Spanje opgevoed. De meeste Spanjaarden zijn overtuigd dat Juan Carlos Franco als bestuurder van Spanje zal opvolgen. Het bestuur der Landelijke Huisartsen vereniging heeft aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid een tele gram gezonden naar aanleiding van het geen minister Suurhoff Woensdag in de Tweede Kamer heeft gezegd over de ver hoging der artsenhonoraria. Het bestuur zegt in dit telegram onder meer dat de langdurige onderhandelingen tussen zie kenfondsen en huisartsen wel zeer weinig gemeen hebben met een eenzijdige vast stelling van het honorarium. Het bestuur neemt aan, dat het de minister duidelijk voor ogen staat, dat het nieuwe honora rium, dat na jarenlange besprekingen in de plaats is gekomen van een algemeen er kende onder-honorering, niet vergelijkbaar is met de looncorrecties. Het bestuur meent, dat de door de minister gegeven voorstelling van zaken slechts stemming kan verwekken tegen de huisartsen en niet kan worden gezien als objectieve voor lichting van de leden der Staten-Generaal. Het bestuur wenst hier tegen terstond met nadruk en fel te protesteren. Het bestuur, niet in de mogelijkheid zich in de Kamer te weer te stellen tegen de aanvallen van de minister, behoudt zich het recht voor de leden der Twede Kamer en de pers een correctie op het betoog van de minister te doen toekomen. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS „Die vogels zingen zo vrolijk, omdat ze vrij zijn!", zei Jan Klaassen opgewekt. „En wij zijn nu ook vrij, Katrijntjewe gaan nooit meer naar die nare poppenkast terug. „Hè, nee!", zuchtte Katrijn. „Asjeblieft niet!" Ze liepen naast elkaar over het zachte mos, en de zon scheen vrolijk door de boom takken boven hun hoofd. Katrijn geeuwde en Jan van de weeromstuit ook. „We moesten maar wat gaan slapen", vond Jan. „We hebben een lange reis achter de rug!" Even later lagen ze vredig naast elkaar te rusten in een veilig hoekje tussen de struiken 37-38 Het comité ad hoe, gevormd ingevolge een initiatief van de ledenvergadering van de kring Den Haag van de voormalige Katholieke Nationale Party (KNP) heeft onlangs te Utrecht vergaderd met ver tegenwoordigers van de kringen Amster dam, Arnhem en Dordrecht, waarby tevens aanwezig waren afgevaardigden van ge- interesseerde groepen uit Limburg, Noord- Brabant, Nijmegen en Overysel. Besloten is tot oprichting van een comité van actie, waarvan het voorzitterschap voorshands zal worden waargenomen door ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel te 's-Gravenhage, zo deelt dr. J. M. E. M. A. Zonnenberg, secre taris van het comité van actie namens dit comité mede. De vergadering is van oor deel, dat voortzetting van de taak van de voormalige KNP aangepast aan de ge wijzigde omstandigheden en op bredere basis niet alleen gerechtvaardigd, doch ook noodzakelijk is, aldus de mededelingen van de secretaris. De rechtvaardiging-van een nieuwe par tij acht het comité van actie gelegen in het feit, dat de onderhandelingen tussen KNP en KVP, welke redelijkerwijze slechts een fusie konden beogen, een liquidatie van de KNP tot resultaat hadden, waar door geen enkele zekerheid meer bestaat, dat na de aanstaande verkiezingen dat politieke geluid zal worden gehoord, het welk de aandacht van vele kiezers had. Te minder bestaat deze zekerheid volgens het comité van actie aangezien, blijkens het opheffingsbericht van 24 September, bin nen de Katholieke Volkspartij „generlei plaats is voor welke georganiseerde groeps- opvatting dan ook". Onder de thans geschapen verhoudingen acht het comité het derhalve waarschijn lijk, dat na de verkiezingen 1956 wederom een regering van gelijke signatuur als de huidige zal worden gevormd, waardoor wederom een, op politieke hoofdzaken, dirigistisch, naar het socialisme zwemend beleid kan worden tegemoet gezien. Dit nu zou, naar het oordeel der vergadering, uitermate te betreuren zijn uit een oog punt van landsbelang en leiden tot een verstarring van het politieke leven. Bij de behandeling van de Begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning in de Tweede Kamer heeft minister Mansholt in antwoord op een vraag van de heer Vondeling (P.v.d.A.) meegedeeld, dat reeds enige weken geleden de minister van Justitie hem en de minister van Sociale Zaken heeft gevraagd of er maatregelen kunnen worden getroffen tegen het euvel van de kwakzalverij met kastjes tegen aardstralen. Vragen aan Belgisch minister De Belgische Katholieke senator Pairon heeft de Belgische minister van Volksge zondheid schriftelijk de volgende vraag ge steld: een Nederlandse instelling met een kantoor te Antwerpen bezorgt in alle brie venbussen een kaartje waarin reclame wordt gemaakt voor het plaatsen van een nieuw gebit in een dag. De te Antwerpen gevestigde Belgische tandartsen begrijpen niet, dat, nu in Nederland terzake een der gelijke wetgeving van kracht is, door Ne derlandse tandheelkundige instituten nog publiciteit gemaakt kan worden in België en op deze wijze de aldaar wonende tand artsen concurrentie wordt aangedaan. Voorzover ik weet, aldus senator Pairon, zou overleg gepleegd zijn over deze zaak tussen de beide regeringen. Practische re sultaten ontbreken echter tot nu toe. Zou de minister mij kunnen zeggen welke zijn inzichten zijn en welke maatregelen wer den getroffen om „genoemde concurrentie vanwege de Noorderburen te beteugelen?" De minister heeft daarop het volgende geantwoord. „Het is op initiatief van de Belgische overheden dat de regering te "s-Gravenhage de aanpassing van haar wetgeving op het uitoefenen van de tand heelkunde van onze eigen wetgeving heeft overgenomen en verwezenlijkt. Het behoort thans tot haar taak de nodige maat regelen te treffen, die, samen met de in België van kracht zijnde bepalingen, een einde zullen maken aan de misbruiken die uit de commerciële exploitatie van som mige klinieken zijn ontstaan. Te dien einde heb ik mijn Nederlandse collega geraad pleegd en deze heeft mij laten weten dat hij vastbesloten is de nieuwe wet kracht dadig toe te passen. Om deze repressieve actie te vergemakkelijken heb ik hem on langs een overvloedige documentatie mede gedeeld betreffende de werking van de ver eniging waarvan de senator gewag maakt". De Nederlandse wet, welke niet lang ge leden tegen de zogenaamde „Evipan-insti- tuten" in het leven is geroepen, verbiedt aan artsen en tandartsen medewerking te verlenen aan dergelijke tandheelkundige inrichtingen. Deze laatste zijn dan ook nu verdwenen. Doch de exploitant van een destijds geruchtmakend instituut poogt nu met eenmanscontracten de wet weer te ont duiken. Er is met België overleg gaande om ook hieraan een eind te maken. ADVERTENTIE DOOR RUIMTE - ACOUSTIEK SIEMENS PHONOSUPER K 53 Siemens radio met optimale FM- ontvangst. Bandbreedteregeling. Gescheiden hoge en lage tonen regeling, ook voor de perfecte Polydor platenspeler, 33t, 45t en 78t. Pick-up met 2 saffieren voor normale en langspeelplaten, om- schakelbaar. Vraagt demonstratie Alle onderdelen voor Siemens radiotoestellen worden in eigen fabrieken vervaardigd Verkrijgbaar in grote keuze bij ZIJLSTRAAT 11-15 bij de brug HAARLEM TELEFOON 13039 Het gerechtshof in Den Haag heeft de strafzaak behandeld tegen een advocaat uit Katwijk, mr. J. van der P., aan wie ten laste was gelegd dat hij op 6 April van dit jaar tijdens een bespreking met Leidse journalisten had gezegd dat het merendeel van het Katwijkse onderwijzerskorps een „stelletje lammelingen" was, en dat het aan zijn schuld te wijten was dat deze be ledigende uitdrukking aan het adres van de Katwijkse onderwijzers de volgende dag in een krant te lezen stond. Volgens enige journalisten, die als getuigen werden gehoord, zou de advocaat namelijk boven dien hebben gezegd: „Zet dat maar in de krant met mijn naam erbij". In het begin van dit jaar was er een geschil gerezen tussen de Katwijkse Oran je-vereniging waarvan de advocaat voor zitter is, en de plaatselijke onderwijzers vereniging over de deelneming van school kinderen aan de 5-Mei viering. De oranje vereniging had hierover een persconferen tie belegd. Drie journalisten bevestigden voor het gerechtshof dat de advocaat tijdens deze conferentie de gewraakte uitdrukking ge bezigd had. De advocaat is door de recht bank ontslagen van rechtsvervolging. De officier van justitie was tegen dit vonnis in appèl gegaan. De procureur-generaal achtte bewezen dat de beledigende uitdrukking door de advocaat was gebezigd. „Ik kan me zoiets overigens wel voorstellen, misschien zou ik het zelf ook wel gezegd hebben, maar ik zou er niet aan hebben toegevoegd dat het in de krant mocht komen", aldus de pro cureur-generaal, die eveneens ontslag van rechtsvervolging op zijn plaats vond, aan gezien de officier van justitie in zijn dag vaardig vergeten had te vermelden dat de journalisten wisten dat de gewraakte uit drukking beledigend was. Aan de advo caat was namelijk uitlokking van beledi ging ten laste gelegd. Als dader zou de dagbladonderneming gezien moeten wor den. Voorwaarde voor de strafbaarheid van de dader is zijn wetenschap dat de uit drukking beledigend was. De verdediger, mr. A. Mout, meende dat zijn cliënt moest worden vrijgesproken, omdat zijns inziens niet voldoende is be wezen dat de verdachte belediging heeft uitgelokt. Het enkele feit van het bezigen van een dergelijke uitdrukking tegen een journalist levert nog geen uitlokking op en meer dan het bezigen van de uitdrukking is niet te'n laste gelegd. Het gerechtshof zal op 30 December ar rest wijzen. Ter gelegenheid van het dertiende lus trum van het Technologisch Gezelschap te Delft is in het gebouw voor Scheikunde een feestvergadering gehouden, tijdens welke de president van het gezelschap, de heer P. Staartjens, de lustrumrede uitsprak. Hij gaf daarin op geestige wijze een overzicht van de lotgevallen van het gezelschap van de oprichting af tot heden. Nadat hij de bul, behorende bij het ere-lidmaatschap, had uitgereikt aan prof. ir. H. Kramers en prof. dr. J. H. de Boer sprak dr. J. J. Went over „Energieproductie met behulp van Kernreactoren". Amsterdam. Vrije Universiteit. Candidaats- examen Nederlandse Taal- en Letterkunde: A. de Ruig, Baam. Doctoraal examen Ge schiedenis: K. de Jong, Dokkum. Doctoraal examen Theologie: J. D. W. Kritzinger, Amersfoort, Transvaal. Rotterdam. Nederlands Economische Hoge school: Doctoraal examen in de Economi sche Wetenschappen: J. B. M. van den Brink, Scheveningen; W. J. Wiemers, Rot terdam. Leiden. Doctoraal examen Nederlands Recht: mej. R. D. D. Volz, Wassenaar; G. Mosier, Amsterdam; H. Lodder, Leiden. Can- didaatsexamen Franse taal- en Letterkunde: A. H. F. Boudens, Vlaardingen. Doctoraal examen Franse taal- en Letterkunde: J. v. d. Veen, Leiden. Candidaatsexamen Neder lands recht: mej. A. C. S. Steinz, Bergen (N.H.); mej. E. H. T. Vink, Den Haag; mej. O. D. Gerbers. Den Haag; J. J. Meijer, Den Haag; A. G. Bosch, Breda; J. Vrij, Den Haag; J. C. P. van der Poel, Den Haag; M. van Koote, Rotterdam; C. M. M. H. R. de Jonge, Leiden; L. Wolfsbergen, Rotterdam; E. A. Banki, Roermond; L. J. H. van Speng- ler, Dordrecht; P. van Schilfgaarde, Den Haag; J. M. G. C. Mulbregt, Delft; G. A. Sedee, Scheveningen. Amsterdam. Accountantsdiploma Neder lands Instituut van Accountants. P. M. van den Assum, Rotterdam; B. J. A. Bakker, Maastricht; A. Bloem, Rottei'dam; C. H. Bos boom, Amsterdam; M. H. Brouwer, Bilt- hoven; W. Carlee jr., Amsterdam; H. Cohen, Amsterdam; P. F. Daamen, Zaandam; M. Dehoux, Antwerepn; C. J. P. Dessin-g, Am sterdam; A. van den Doel, Utrecht; L. P. Gerlach, Nieuwer Amstel; G. A. Gravendijk, Amsterdam; M. A. de Groot, Voorburg; B. J. H. Hachmang, Nijmegen; B. L. L. Hai ders, Maastricht; J. C. M. Haring, Rijswijk; D. H. Huis, Voorburg; H. Huizer, Rijswijk; A. Huyzer, 's Gravenhage; H. W. Kaup- mann, Amsterdam; R. de Koning, Amster dam; L. H. van Krimpen, Amersfoort; A. W. J. van Leen, Rotterdam; A. H. Maas, Hen gelo; H. J. Melis, Rotterdam; A. van Raalte, Bussum; R. Ridderhof, Rotterdam; Ph. Schmidt. Breda; B. Sloos, 's Gravenhage; L. Sonnenschein, Eindhoven; T. Stasse, Rotter dam; H. M. Stolte, Egmond aan Zee; J. Teerlink, 's Gravenhage; J. Timmers, 's Gra venhage; J. J. Ubbels, Amsterdam; R. A. Veenstra, Heiloo; W. Verduijn, 's Hertogen bosch; H. Vermeulen, Gouda; B. Weenink, Enschedé; R. Wieringa, Assen; M. J. Hen- drikse, Apeldoorn. JCOOOCOOCOOCOCOOCOOOOOOCOBOOOOfVvYVVv-r,-)030C>XX U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés f 7.—. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE <xxxx>x>oc<xxx>oe/xxyx-<>vxxxx)noononoc>r)cxxx)Oooocococcxxxx)Q 17) Lange tijd zei geen van beiden wat. Zijn pijp was uitgegaan, maar hij stak haar niet aan. Ze hebben haar kleren dus niet ge vonden, zei hij tenslotte. Ik was hier op dat moment, dat weet u toch wel? Ma son kwam met lege handen terug. Maar als ze hier geslapen heeft moet ze ze zich hier ook uitgekleed hebben. De eenvoudigste oplossing is natuurlijk dat degene, die haar vermoord heeft, haar kleren heeft meege nomen, zodat ze moeilijker geïdentificeerd zou worden. Dat en de brandLuistert u nu eens goed, juffrouw Spencer. U blijft dus volhouden, dat u er geen idee van hebt, wie zij was of waarom zij hier was? Ze schudde het hoofd. Ik heb er géén idee van! Zo ver ik weet heb ik haar nog nóóit eerder gezien. Ik heb ook nog nooit over haar gehoord. Laten we de zaken dan eens van de andere kant bekijken. Wie wisten dat u hierheen ging? En wanneer wisten zij dat? O, een heleboel mensen. Ik heb er geen geheim van gemaakt. Zou het niet mogelijk kunnen zijn dat ze hier op u gewacht heeft? Waarom zou ze dat doen? In de stad is een hotel. Er worden trouwens genoeg kamers verhuurd. Waarom zou ze dan naar hier komen? Het huis was leeg en koud. Maar ze is nu eenmaal gekomen, zei hij, zijn geduld niet verliezend. Ze is hier óf op eigen gelegenheid gekomen öf ze werd na haar dood naar hier gebracht. Maar wat u me zojuist verteld hebt over de gele kamer wijst er op, dat ze hier ge slapen heeft. Wanneer ze hier binnen is gekomen, is natuurlijk een andere zaak, maar heeft ze dit gedaan nadat mevouw Norton naar béd was gegaan, dan verklaart dat natuurlijk wel enkele zaken. Wat dan? Wel, mevrouw Norton zou in dat ge val niet geweten hebben dat zij hier was! Hij stond op. Vindt u het goed, als ik even de gele kamer bekijk? Tenzij u dat vertrek natuurlijk hebt schoongemaakt. Alles is nog precies zo als ik het heb gevonden. De deur heb ik op slot gedaan. Hij knikte goedkeurend. Samen gingen ze naar boven. De gele kamer zag er inder daad nog precies zo uit, als ze haar achter gelaten had. Het viel Carol op dat hij niets aanraakte. Hij onderzocht het bed en een vlekje lipstick op een van de lakens en hij boog zich voorover om de sigarettenas op de grond te bekijken. Tenslotte bleef hij enige tijd voor de geopende badkamer deur staan. Is de badkamer zo achtergelaten? vroeg hij, met zeep en handdoeken, toen u verleden jaar wegging? Zeep? Dat had ik nog niet gezien. Ik geloof dat Lucy al die dingen opbergt als het huis gesloten wordt. Dan moet dat meisje hier goed de weg geweten hebben, zei hij grimmig. Of mevrouw Norton moet er van op de hoogte zijn geweest dat zij hier was. En deze handdoeken? Zijn die van het per soneel? Nee, dat zijn handdoeken voor onze gasten. Het is vreemd. Lucy moet ze haar wel gegeven hebben. Hij ging voor een van de ramen staan en keek geruime tijd naar buiten. Het was nog niet helemaal donker en een briesje deed het water in de baai licht schuimen. Afgezien van enkele vissersboten was de haven verlaten. In de lucht bromde een militair toestel. Dane dacht op dit moment echter niet aan de haven, noch zelfs aan de oorlog. Floyd zal haar gangen verder pro beren na te gaan zei hij zonder zich om te draaien. Misschien heeft iemand haar gezien. Misschien heeft ze naar de weg moeten vragen. Hij heeft wel niet een be langrijke post, maar je kunt hem moeilijk voor de gek houden. Hij weet wat hij doet. Hij stond nog steeds bij het venster, toen ze een auto de heuvel hoorden oprijden. Hij deed direct het licht uit. Dat is waarschijnlijk zijn wagen, zei hij. We kunnen beter naar beneden gaan. En als u het goed vindt, zal ik wel met hem praten. Zij zaten in de bibliotheek en Dane vulde zijn pijp, toen Nora enkele bezoekers aan kondigde. Nogal gewichtig doende kwamen zij achter elkaar binnen: Floyd, dr. Harri son, de man van de Staats Politie, en nog een vierde man in burger. Floyd droeg een pak onder de arm. Floyd stelde de twee onbekenden voor, luitenant Wyüe en mijnheer Campbell. Mijnheer Campbell is de officier van jus titie, zei hij plechtstatig. Het lijkt er op alsof we plotseling beroemd worden. Dat zou ik niet durven zeggen, ant woordde Campbell droog, terwijl Floyd het pak op tafel neerlegde. We vinden het niet prettig, u te moeten lastig vallen, juf frouw Spencer, maar we proberen dit deze vrouw te indentificeren. Het lijkt vrij waarschijnlijk, dat ze een of andere reden had om naar hier te komen. Tenslotte, en hij schraapte zijn keel, zijn heel wat huizen hier niet geopend. En het is toch vreemd dat haar lichaam nu juist in uw huis gevonden moest worden. Dane beantwoordde deze opmerking. Hij stond bij de open haard en keek geïnteres seerd rond. De meeste huizen zijn waarschijnlijk achter slot en grendel en dichtgespijkerd. Dit was toevallig open. Maar er woonde een huihhoudster, zei Campbell, en waarom zou ze de kans willen lopen ontdekt te worden? Carol vroeg haar gasten of ze niet wilden gaan zitten en bood hen sigaretten aan. Luitenant Wylie haalde een pijp te voor schijn en vroeg of zij er bezwaar tegen had. De officier van justitie schraapte nog maals zijn keel. Ik behoef u natuurlijk niet te vertellen, hoe belangrijk de identifi catie van deze vrouw is merkte hij op. Ik meen, dat u reeds verklaard hebt, haar niet te kennen. Dat heb ik nooit gezegd, protesteerde ze, hoe zou ik dat kunnen zeggen? Ik heb haar nauwelijks gezien en toenIk zou niet weten, wie naar hier zou kunnen komen, of waarom zij hier vermoord zou moeten worden Haar stem begaf haar bijna. De dokter keek haar glimlachend aan. Je behoeft je niet ongerust te maken, Carol, zei hij geruststellend. Het gaat alleen maar om de identificatie. Het is bést mogelijk dat ze ergens anders van het leven werd beroofd en dat ze daarna hierheen werd gebracht. Maar dat kan niet, riep ze half hy sterisch uit, Ze heeft hier geslapen. Gaat u maar naar boven, dan kunt u het zelf zien. Ze heeft in de gele kamer geslapen! Had ze een bom in de kamer doen ont ploffen, dan had de reactie niet groter ge weest kunnen zijn. Zij renden de kamer uit, dwars door de hal en de trap op. Carol voelde dat Dane zijn hand op haar arm legde. U kunt beter niet zeggen, dat ik al boven ben geweest, zei hij waarschuwend. Laat ze alles maar rustig bekijken. Ze knikte. Dr. Harrison wist waar de gele kamer was. Toen Carol en Dane boven kwamen, stonden ze al binnen. Alles sprak voor zichzelf: het bed, de toilettafel, de badkuip. De officier van justitie keek naar Floyd. U hebt dit vanmorgen niet opgemerkt, hè?, zei hij onvriendelijk. Hoe kon ik ook weten dat Mason met zijn neus gekeken heeft?, antwoordde Floyd. Ik had al genoeg te doen. Hij wend de zich tot Carol: wanneer heeft u ont dekt dat ze hier geslapen heeft? Een van de meisjes heeft het gezien. En wanneer? vroeg hij met luide stem. Tegen twaalf uur geloof ik. En u hebt. dit niet doorgegeven? Ik dacht dat wel iemand terug zou komen. Ik had toen nog geen telefoon en ik heb de hele middag bezoek gehad. De deur heb ik echter op slot gedaan. Hij keek haar achterdochtig aan. Maar ze was nu niet op slot, juffrouw Spencer! De luitenant had intussen de kastdeur open gemaakt. Niets, zei hij laconiek, tenzij Hij was vrij lang en liet zijn hand over de hoge plank glijden. Toen hij haar te rugtrok had hij een hoedje vast, een kleine witte hoed. Iedereen keek op dat moment naar Carol. Is deze hoed van u?, vroeg de lui tenant. (Wodrt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 12