Zondag kiezen de Saarlanders een nieuw parlement DE NA VO Bonn, waar alle partijen hereniging eisen, verwacht pro-Duitse zege OVERVOL Eerste „Schnell"-boot voor West-Duitse waterpolitie SS-er Lerche veroordeeld tot tien jaar Nordhorn-Almelo kanaal zal weer bevaarbaar worden Moskou verwijt Washing ton belemmeren van handel Staking op Le Bourget en Orly begint te verlopen Russisch vlootbezoek aan Zweden voorgesteld Soedan wil zich Maandag onafhankelijk verklaren Examens Zetel in Veiligheidsraad is nog steeds vacant ANTON HUNINK Brits oorlogsmateriaal via België naar Egypte ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met verbazing zal men kennisgenomen hebben van de resultaten der conferentie, die te Parijs is gehouden door de ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën en De fensie der vijftien NAVO-landen, samen vormende de Noord-Atlantische Raad. De verbazing geldt zowel de nog steeds voort durende onvolkomenheid der militaire sa menwerking, die thans opnieuw is onthuld als de technische gebrekkigheid van de middelen, waarmee die onvolkomen samen werking totnutoe in praktijk is gebracht. Ofschoon de toon van de bekendmakingen der resultaten van deze thans aflopende conferentie niet vrij is van bezorgdheid, is er zoveel ophef gemaakt van nieuwe theoretische voorzieningen, dat de wer kelijke toestand gecamoufleerd ter kennis van de buitenwereld is gekomen. Helaas is deze camouflage door een deel der pers met vaardige hand nog aangedikt, waardoor het goede begrip voor de werkelijkheid wel ernstig in het gedrang moet komen. Die werkelijkheid! is allerminst bemoe digend. De NAVO blijkt niet alleen nog steeds niet over een systeem van samen werking voor de luchtverdediging te be schikken, doch heeft zelfs totnutoe geen gebruik gemaakt van het waarschuwings middel, dat reeds in de vorige oorlog tegen luchtaanvallen werd gebruikt, namelijk radar. En afgezien van de techniek: pas nu is generaal Gruenther erin geslaagd, toe stemming te krijgen tot organisatie van een waarschuwingssysteem, zodat van nu af aan kan worden gewerkt aan de totstand koming van een methode, volgens welke de NAVO-landen elkander via hun militai re hoofdkwartieren op de hoogte brengen van eventueel binnenvallende vreemde vliegtuigen. Zelfs deze methode was er tot op heden niet! Een aan de top gecoördi neerd optreden van de gezamenlijke NAVO-luchtstrijdkrachten als verdediging tegen aanvallende vliegtuigen is opnieuw afgewezen, aangezien dat de militaire plan nen der afzonderlijke landen zou doorkrui sen. Het komt er dus op neer, dat men voortaan wel elkander zal proberen te waarschuwen als men tenminste de tech nische middelen daartoe krijgt doch dat men dan verder op eigen gelegenheid „de lucht in gaat". Wat radarbetreft, dit toch niet. meer zo gloednieuwe middel kan door Amerika worden geleverd en de Verenigde Staten willen een deel van de kosten ook wel dragen, doch daarover is nog geen be sluit genomen. De waarschuwingsmethode in Europa zal het dus voorlopig nog met de oude midde len zoals radio en telefonie moeten doen, waarover terecht door generaal Gruenther is opgemerkt dat daarvoor de vijand tal van istoringsmogelijkheden bezit. De organi satie van het systeem is nu gegrondvest op een verdeling van het ganse gebied in vier zones, namelijk Noord (Scandinavië), West (Groot-Brittannië), Zuid (Middellandse Zeegebied) en Centraal (Benelux en Duits land). Het valt daarbij op, dat er een schei ding is gehouden tussen het Europese con tinent en Engeland. Coördinatie van lucht- waarschuwing-en-verdediging tussen deze twee gebieden zou ook naar aanleiding van ervaringen in de vorige oorlog toch voor de hand hebben moeten liggen. Dat lag het ook, doch de strijdkrachten van Groot-Brittannië worden in het gehele NAVO-verband als afzonderlijk-opererend beschouwd en dus kon er van een samen smelting op het gebied der luchtverdedi ging evenmin sprake zijn. Engeland wenst deze coördinatie namelijk niet. Wanneer zal het luchtverdedigings systeem nu radar krijgen? Daarover staat nog niets vast. Wanneer zal de Europese NAVO-luchtverdediging één geheel vor men? Waarschijnlijk nooit. De Engelse iso latie-politiek en de afwijkende militaire organisaties der verschillende landen laten dit niet toe. Doch men moet bedenken, dat voor de NAVO en haar bedoelingen een goede luchtverdediging de allerbelangrijk ste factor behoort te vormen. Nu deze fac tor ontbreekt, komen de inspanningen op het gebied van „manschappenverzamelin- gen" oftewel het vormen van divisies grondstrijdkrachten wel in zeer merkwaar dig licht. De NAVO is bezig, een enorm grondleger te vormen, dat uit de lucht vol komen ongedekt blijft en bloot staat aan verrassingen van vernietigende mogelijk heid in het tijdperk der atoomwapens, die door de lucht zullen worden aangevoerd. De geweldige kosten, die het vormen der NAVO-divisies voor de afzonderlijke lan den meebrengt, krijgen dientengevolge het aanzien van een groteske verspilling, die de economische gevolgen ervan en daarmee de sociale gevaren nog bitterder doen zijn. En als klap op de vuurpijl komt dan het door alle ministers toegeknikte betoog van de Franse minister Pinay, dat zegt: „wat onze materiële kracht betreft zijn wij de Russen voor, doch zij hebben ons afgetroefd op het sociaal-economische terrein met be trekking tot de onderontwikkelde gebieden. De NAVO zal meer aandacht moeten be steden aan dit onderwerp en zich niet louter op het militaire terrein blijven be wegen." Is er een duidelijker bevestiging nodig van ae veronderstelling, dat de NAVO bezig is ten koste van gigantische bedragen alle bussen tegelijk te missen? Er komt echter een veel ernstiger over weging bij, die nog angstiger bezorgdheid wekt. Dat is namelijk de vraag, waarop in deze situatie de zelfverzekerde beweringen gebaseerd zijn, dat de kracht van de NAA^O totnutoe aggressie heeft tegengehouden. Als op deze waan een practische politieke ge dragslijn wordt getrokken, waarheen leidt die lijn dan? De Europese volken hebben het recht, zich met die vraag bezig te hou den. Want zij zien hun toekomst en hun bestaan volledig afhankelijk gesteld van het antwoord. ADVERTENTIE ADVERTENTIE N.V. M!J. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centra!© verwarming Airconditioning Aut. oliestook BREMEN. (United Press). De eerste zeewaardige „schnell"-boot voor de West- Duitse „waterpolitie" is in Bremen afge leverd. Het vaartuig is uitgerust met drie twintie-eylindermotoren, met een geza menlijk vermogen van drieduizend p.k. Het kan een snelheid van veertig knopen be reiken. De bemanning zal bestaan uit 22 konpem. In 1952 bestelde de West-Duitse regering drie van dergelijke snelle boten. De Wes telijke geallieerden, toen nog bezettende mogendheden, lieten deze order afgelasten omdat de boten te snel zouden zijn. De twee zusterschepen zullen begin volgend jaar klaar zijn. BONN (ANP) Een week voor de ver kiezing van een nieuwe en zeker pro-Duitse Landdag in het Saargebied op aanstaande Zondag is in Bonn een parlementaire com missie voor de Saarkwestie samengesteld, die vrijwel geheel uit afgevaardigden be staat, die nu openlijk hereniging van het Saargebied met de Bondsrepubliek voor staan. Het eerste vraagstuk, dat de com missie zal bestuderen is dan ook, welke gevolgen zulk een aansluiting zou hebben. De commissie zal haar'eerste werk-byeen- komst houden na de Saarlandse verkiezing en na de vorming van een nieuwe Saar- regering. Zij wil voor haar eerste zitting ook de leiders der Duitsgezinde partijen van de Saar uitnodigen. Alle West-Duitse partijen willen thans streven naar een op lossing, die een terugkeer van de Saar naar Duitsland mogelijk maakt. De Duitse Saarbond heeft zijn campagne voor het „Heim-ins Reich" versterkt en Bonds regering, de Bondsdag en de Bondsraad opgeroepen zich achter de eisen der Duits gezinde partijen van de Saar te stellen. Dat deze partijen bij voorbaat zeker kun nen zijn van een overwinning bij de ver kiezingen acht men in Bonn buiten twijfel. Men neemt zelfs aan, dat de nederlaag der vroegere leidende partijen van de Saar nog groter zal zijn dan bij de volksstemming, toen tweederde der bevolking zich tegen de Europese status uitsprak. De beide par tijen, waarop het gevallen Saarregiem van premier Hoffmann steunde, de Christelijke Volkspartij en de socialistische partij-Saar, zijn verder afgebrokkeld. Weliswaar heb ben zij snel de Duitsgezinde leuzen, die op 2.3 October zegevierden, overgenomen en Hoffmann en Kirn hebben zich terug ge trokken, maar het wordt betwijfeld of zij er op deze wijze in zullen slagen nog een vierde deel der kiezers achter zich te krijgen. De drie Duitsgezinde partijen, die ook bij deze verkiezing hun samenwerking in het „vaderlandse blok" hebben voortgezet, streven er naar tenminste achtendertig van de vijftig Landdagzetels te veroveren. Daardoor zouden zij in staat zijn de grond wet te wijzigen, waarbij in 1947 de afschei ding van Duitsland en de economische aan sluiting bij Frankrijk werd vastgelegd. Eenzijdig: In Parys is reeds te verstaan gegeven, dat daarmee geen beslissing over de toe komst van het gebied kan worden afge dwongen, daar noch de Saar, noch de Bondsrepubliek het recht heeft hierin een zijdig te handelen. In Saarbrücken heeft de meest strijdbare figuur van het „vader landse front" daar de opvatting tegenover gesteld, dat Frankrijk geen veto tegen een wijziging der grondwet zou kunnen uit brengen en dat de maatregelen die Frank- ryk op grond van het bezettingsrecht ge nomen heeft „elke volkenrechtelijke grond slag" zouden missen. Zo is in de overigens bijzonder kalm verlopen verkiezingscampagne reeds ge bleken, met welke opvattingen de nieuwe Saar-regering zal optreden, wanneer Parijs en Bonn haar zullen raadplegen. In poli tieke kringen in de Bondsrepubliek heeft MüNCHEN (Reuter) De vroegere SS-er Karl Gustav Lerche is te München tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van 2 1/2 jaar voorarrest veroordeeld we gens het doodschieten van een Britse offi cier, die in 1944 te Arnhem in handen van de Duitsers was gevallen. De eis was twaalf jaar. De verdediger verklaarde, dat Lerche zeven jaar door zijn vriendin, wie hij zijn daad had verteld, is gechanteerd, tenslotte heeft zij hem na een ruzie aangegeven. De doodgeschoten Britse officier was kapitein Browncombe van het corps geneeskundige troepen. De president van de rechtbank, heime lijk geërgerd door het voortdurend in hui len uitbarsten van de beklaagde en diens verzonnen verklaringen, spoorde de be klaagde aan zich in het vervolg „als een man te gedragen". De zuster van Lerche, die haar broer mocht spreken, zei tegen hem: „Als ik geweten had, dat je zo'n lamlendig figuur zou gaan slaan, dan was ik niet helemaal uit de Sovjet-zóne hier naar toe gekomen". Kampbeulen Paul Werner Hoppe de voormalige com mandant van het concentratiekamp Stutt- hof, is in Bochum tot vijf jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld na-^ dat tijdens de rechtszittingen bewezen was, dat hij een werkzaam aandeel heeft gehad in de moord op meer dan honderd ge vangenen. Hij kreeg deze straf met aftrek van acht maanden voorarrest. Otto Karl Knott, die belast was met de sanitaire- en desinfectieafdeling in het kamp, kreeg met aftrek van veertien maanden voorarrest, drie jaar en drie maanden gevangenisstraf wegens zijn aandeel in de dood van vijftig gevangenen. men met onverholen voldoening waarge nomen, dat deze campagne.begeleid is door toenemende belangstelling der Saarlanders voor Duitsland. Dat is tot uiting gekomen in het nieuwe politieke beleid, waardoor onder meer de omroep is geneutraliseerd, de voorlichtingsdienst der regering is op geheven en de Saarlandse vertegenwoordi ger uit Parijs is teruggeroepen. De vak bonden hebben door de vorming van de Deutsche Gewerbe Bund Saar het gezicht naar de Duitse zusterorganisatie gekeerd. De industrie- en handelskamer heeft zich gehaast een vertegenwoordiging in Bonn op te richten. Het economische vier-jaren- plan dat de democratische partij-Saar pro pageert verlangt onder meer verbetering der verbindingen met Duitsland, in het bij zonder doortrekken der autostrada tot Saarbrücken. Ook het stopzetten van de onderhandelingen over de verkoop van de Röchlinfabrieken, het grootste Duitse in dustriële bezit in het Saarland, past in het zelfde kader. Klap In het partijorgaan van de Christen-De mocratische Unie van Saarland, „Neueste Nachrichten" is de onderstaande boodschap van de West-Duitse bondskanselier Aden auer geplaatst. „Voor de verkiezingen voor het Saarlandse parlement wens ik, dat de Christen-Democratische Unie van het Saar land de concentratie van al die Christelijke krachten in het Saarland wordt, die tot dusver niet tot deze partij behoorden. Deze concentratie is noodzakelijk om het Saar- probleem te brengen tot een goede oplos sing uit Duits, Europees en Christelijk oog punt". Deze verklaring heeft opzien gewekt in het Saarland, waar men haar beschouwt als een grote steun voor de pro-Duitse CDU-Saarland en een klap voor de Chris telijke Volkspartij van Hoffmann. OSNABRüCK (United Press) Het 32 kilometer lange Nordhorn-Almelokanaal, dat de Duitse stad Nordhorn in Neder-Sak- sen met het Nederlandse stelsel van water wegen verbindt, zal, overeenkomstig de wens die in Noord-Duitse en Nederlandse handelskringen is geuit, weer in gebruik worden genomen. De scheepvaart kan aan de Neder-Saksische kant reeds worden hervat? In Nederland moet dit in 1904 aan gelegde kanaal nog hersteld worden van oorlogsbeschadigingen. Van Nederlandse zijde zal uitgemaakt worden op welk tijd stip het kanaal weer geheel in gebruik kan worden genomen. De water- en scheepvaartdiirectie Mün- ster is bezig met de bestudering van plan nen, waarbij het zestien meter brede ka naal, dat totnutoe slechts bevaarbaar is voor schepen tot honderd vijf tig ton, ook bevaren kan worden door schepen van duizend ton. MOSKOU (Reuter-A.F.P.) De Sovjet- Unie heeft de Verenigde Staten aangeval len wegens het „belemmeren van de inter nationale handel". Volgens het Russische nieuwsbureau Tass kan d'e handel tussen ae Sovjet-Unie en de Verenigde Staten niet uitsluitend gebaseerd zijn op de verkoop van overtollige Amerikaanse landbouw producten. De verklaring verwijst naar be richten, dat de Amerikaanse regering hoop te, dat de Sovjet-Unie enkele Amerikaanse agrarische overschotproducten zou kopen. Tass merkt, op, dat de handel tussen beide landen onder het verdrag van 1937 aanzien lijke hoeveelheden omvatte. De Verenigde Staten hebben de overeenkomst echter en kele jaren geleden opgezegd. Een aantal beperkende maatregelen van Amerikaanse zij de vormen, grote hinderpalen op de weg naar de ontwikkeling van de internationale handel. De Sovjet-Unie is bereid dit' vraag stuk met de Verenigde Staten te bespreken op voorwaarde, dat het zal gaan om een blijvende en algemene hervatting van de hand elsbe trekking en ADVERTENTIE PARIJS. (Reuter). Ongeveer drie honderd stakende technici van de luchtha vens Le Bourget en Orly bij Parijs heb ben besloten het werk te hervatten. Zij zei den vertrouwen te hebben in een rege ringscommissie, die onlangs is gevormd oin belangrijke kwesties te regelen. Vliegers hebben een voor Zondag aanstaande aan gekondigde „opstijgstaking" van 24 uur uitgesteld. Behalve de technici, 'blijft de rest van de ruim drie duizend stakers hun actie voortzetten. De staking is op 10 November begonnen. De Belgische luchtvaartmaatschappij „Sa bena" heeft ijpdanks de staking haar regel matige lijndiensten op Nice hervat. Na 35 stemmingen STOCKHOLM (United Press) Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat de Zweedse regering een uitnodiging van de Sovjet-Unie heeft ontvangen om opnieuw vlootbezoeken uit te wisselen. De Russen willen van 3 tot 7 Augustus een vlootbezoek aan Gothenburg brengen. Verbazing in Londen en in Cairo KHARTOEM (Reuter) Premier Ismail Azjari van Soedan heeft in het parlement in Khartoem verklaard, dat Maandag in het parlement de onafhankelijkheid van Soe dan uitgeroepen zal worden. Hij sprak de hoop uit, dat voor die tijd alle partijen overeenstemming bereikt zullen hebben over de kwestie der onafhankelijkheid en dat alle partijen de bijeenkomst zouden bij wonen. Het parlement zal dan tevens een besluit nemen over Azjari's voorstellen voor instelling van een raad die de be voegdheden van de aftredende Britse gou verneur generaal, Sir Knox Helm, zal over nemen. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft in Lon den verklaard dat Groot-Brittannië niet geraadpleegd is over de verklaring van Azjari. Als de persberichten juist blijken te zijn, zo zei hij, zal de Britse regering met de Egyptische regering overleg plegen over de stappen die genomen moeten wor den. Het nieuws heeft ook verbazing ge wekt in Cairo aangezien Groot-Brittannië en Egypte zijn overeengekomen het volk van Soedan zich bij een referendum te laten uitspreken over de toekomst van het land. Bij de volksstemming zou uitgemaakt worden of Soedan, dat vijftig jaar door Groot-Brittannië en Egypte samen be stuurd is, een onafhankelijke staat worden zal of dat het een unie met Egypte zou aan gaan. De vorige maand werd de terugtrekking van de Britse en Egyptische troepen uit Soedan voltooid. Reeds zijn zeven landen aangezocht voor een internationale com missie van toezicht op de volksstemming. Groningen. Artsexamen le gedeelte: A. C. J. M. Erens, Maastricht; J. Hiemstra, Leeu warden; N. J. Jansonius, Winschoten. Be vorderd tot arts: mej. W. G. Hagedoorn, Amsterdam; B. J. Beukema, Groningen; J. G. de Vries, Lemmer. Delft. Gepromeveerd tot doctor in de Technische Wetenschap de heer J. Berg huis op een proefschrift getiteld „The method of Critical Regions for Twodimen- sional Integrals its Applications to a Pro blem of Antenna Theory". Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift geti teld „Jonylaminen, Synthese en Pharma- kologische Eigenschappen", de heer T. Kralt, geboren te Rijnsburg en thans wo nende te Weesp; op proefschrift getiteld „1. Een Hypothese over het Mechanisme van de (phobo-) Chemotaxis; 2. De Carotenoï- den en vetzuren van Polytoma Uvella", de heer J. Links, geboren te Helmond en thans wonende te Amsterdam. Candidaatsexamen Geschiedenis: F. A. von Schmid. Voorburg. Doctoraal examen Culturele Anthropologic: P. Suzuki. Oegstgeest. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de Godgeleerdheid: ds. D. Kalmijn, Hervormd predikant te Barendrecht op een proefschrift getiteld: „Abraham Capadose". Rotterdam. Stichting klinisch hoger onder wijs: Semi-artsexamen: mej. I. Brouwer, Leidschendam; W. L. Promes, Schiedam: H. de Rijke, Hilversum; B. O. Garritsen, Ant werpen; L. van. der Plaats, Rotterdam: C. Stopeker. Texel. Artsexamen: F. H. Pothof, Amsterdam: G. A. Zoek, Rotterdam: M. Rodenburg. Helmond: F. Zwagers, 's Gra- venhage; K. H. Vollgraff, Rijswijk (Z.H.); M. J. Den Engelsman, Axel; C. Bakker, Hallum.. (Fr.)B. H. van ..B.oeyen, Voorburg; J. Hoogerwerf, 's Hertogenbosch; H. R. Vis, Rotterdam. Rotterdam. Nederlandsche Economische Hoogeschool. Candidaatsexamen in de Eco nomische Wetenschappen: W. A. Winkel, Rotterdam; J. P. Osnabrugge, Rotterdam; J. J. M. Koster van Groos, Voorburg; A. G. de Ruyter, Boskoop; F. A. A. Stapels, Rot terdam; S. W. O. Ros. Delft; A. R. Visser, Rotterdam; E. Ch. Verstege, Scheveningen. Doctoraal examen in de Economische We tenschappen: K. Zijlstra, Den Haag; D. J. Casners. Rotterdam; J. A. Q. Steenweg. Rotterdam; H. Linnemann. Rotterdam; Lie Goan Tjiang, Rotterdam: W. F. Slagt, Rot terdam; A. Muller. Delft; F. W. Meyer, Scheveningen. Gepromoveerd tot doctor' in de Economische Wetenshcappen: de heer S. A. Abba-s te Karachi (Pakistan) op proef schrift getiteld „Capital Requirements for Subdevelcpment of South and South-East Asia". Nijmegen. Doctoraal examen Geschiedenis: H. M. J. Miiter, Apeldoorn. Candidaats examen Geschiedenis: pater Crecemtius Bierkens O.F.M. Cap.. Nijmegen; G. T. A. Meyer, Oss. Candidaatsexamen Politieke en Soicale Wetenschappen: S. M. Th. van dei- Werf. Heeg; E. A. A. van Uitregt, Nijmegen: J. A. M. Engelen, Lent. Candidaatsexamen Sociale Wetenschappen: M. M. Otten, Nij megen; J. H. J. S. Meddens, Buggenum (L.). NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De UNO- Assemblée heeft een voorstel om de niet- permanente zetel in de Veiligheidsraad die door het verstrijken van de tweejarige ambtstermijn van Turkije was vrijgekomen, tussen de candidaten Joegoslavië en de Phi- lippijnen te verdelen, verworpen. Geen van beide landen verkreeg de vereiste twee der den meerderheid. Na een scherp debat werd een geheime stemming gehouden, die het j volgende resultaat had: Joegoslavië 34 stemmen, de Philippijnen negentien, Spanje twee, Bulgarije een, Italië een, Zweden een en Jemen een. Afgevaardigden van vele landen hadden krachtig geprotesteerd tegen een plan, ont worpen door de Chileense voorzitter van de Assemblée, dr. José Maza, om het lot te j laten beslissen. Joegoslavië en de Philippij nen trokken loten en Joegoslavië won. 1 Joegoslavië zou in het eerste jaar zitting hebben en daarna uittreden ten behoeve van de Philippijnen, die het tweede jaar in de Veiligheidsraad vertegenwoordigd zou den zijn. Een groot aantal leden, waaronder de Sovjet-Unie, Australië, Nieuw-Zeeland, Mexico en Turkije verklaarde ,dat de voor gestelde gang van zaken niet tot de me thoden van de algemene vergadering be hoorde. De Verenigde Staten, Groot-Brit tannië en Frankrijk steunden het voorstel van Maza. Het was de 35ste stemming over de betwiste zetel in de Veiligheidsraad. Tenslotte besloot de Algemene Vergade ring tot Maandag uiteen te gaan en haar zitting tot Dinsdag middernacht te ver lengen. Het besluit hiertoe werd genomen met 49 tegen 12 stemmen bij vier onthou dingen. De Algemene Vergadering zou eerst Vrijdag te middernacht haar zitting hebben beëindigd. Zij zal de behandeling van de omstreden kwestie tijdens de verlenging voortzetten. In Rotterdam zijn Woensdagmiddag uren lange verkeersopstoppingen ontstaan, na dat het Nederlands Bondselftal in het Feyenoord Stadion een voetbalwedstrijd had gespeeld tegen de Duitse club Rot Weiss. Het was maar een oefenwedstrijd; zoiets pleegt men op een weekdag te orga niseren. Maar er zijn blijkbaar veel meer mensen dan vroeger, die hele middagen op werkdagen vrijaf kunnen nemen om naar een partijtje voetbal te kijken. En Rotter dams oeververbindingen hebben voor nor male werkdagen de grens van hun capaci teit bereikt. Dé duizenden auto's van voet balliefhebbers veroorzaakten dan ook een overbelasting, die het verkeer verlamde. De Nieuwe Rotterdamse Courant heeft daar een artikel aan gewijd waarin het blad tot de slotsom komt, dat Rotterdam tijdelijk afstand zal moeten doen van het verlenen van gastvrijheid voor wedstrijden van het Bondselftal op weekdagen. Er zijn plannen om de oeververbindingen te ver beteren; als die zijn uitgevoerd, zal men er weer aan kunnen beginnen. Maar nu, bij de voortdurende toeneming van het ver keer, kunnen de vertragingen alleen maar steeds erger worden. En het zijn, zoals de N.R.C. terecht in haar beschouwing op merkt, geenszins de voetballiefhebbers die in de eerste plaats reden tot klagen hebben, maar wel de mensen van „het commerciële verkeer", dus diegenen die niet voor hun plezier uit zijn. Het zakenleven heeft door de verkeers-ontwrichting van Woensdag groot ongerief ondervonden en grote scha de geleden. De N.R.C. heeft goede reden voor haar advies. En wat de toevoeging betreft: het lijkt nog niet eens zo zeker dat Rotterdam die wedstrijden weer zal willen aanvaarden na toekomstige verbetering van de oever verbindingen. Men zal blij zijn als men dan met een marge kan beginnen en voorkomen dat op korte termijn wéér de grens der capaciteit wordt bereikt. Het geval is een nieuw bewijs van de overbevolking van ons kleine land, vooral van het Westen. Want die overbevolking is ook ten aanzien van wegen, oeververbin dingen, verkeersregelingen en verkeers onveiligheid hoofdoorzaak van voortduren de moeilijkheden. Dit geval is een treffend staaltje, omdat eruit blijkt dat zelfs Rotter dam, zo rijk aan initiatief en zo sterk in de samenwerking van overheid en bedrijfs leven, het tempo der onmatige toeneming niet kan bijhouden. Dat Rotterdam kan zich geen voetbalwedstrijd met een ten halve bezet stadion meer veroorloven zoiets maakt wel even indruk. Dat dit soort wedstrijden naar elders verplaatst zal moeten worden, is natuur lijk helemaal niet erg. Spoedig zal geen enkele stad in het Westen er meer op ge steld zijn, hetgeen de provincie ten goede zal komen. Tot ook de provincie zich we gens overvolheid zal moeten excuseren. Dan zal het Bondselftal zijn oefenpartijen in andere landen moeten gaan spelen. Ten slotte zal het Nederlands Elftal zelfs op Zondagen niet meer kunnen optreden, om dat geen enkele stad meer bij machte zal zijn, zestigduizend toeschouwers te „ver werken". Wat dan? Met vooruitziende blik zouden wij wellicht wijs handelen door ons nu reeds te beraden op de bouw van een stadion in Drente, of in de Peel. Daar vindt ge nog enkele van die stille oorden, die steeds schaarser in ons land zijn ge worden. In het uiterste geval zou wellicht een Waddeneiland kunnen dienen.Stel het u even voor en gij ziet het publiek reeds in alle soorten vaartuigen, als bij een geal lieerde invasie, op dat eiland af stevenen. U denkt misschien dat dit grapjes zijn. Eigenlijk niet. U meent wellicht dat pas in een verre toekomst de verergering van huidige ervaringen zal blijken. Maar dan vergist gij u. Wij gaan hollend op allerlei grotere moeilijkheden af. Onze vaderlandse zaal is overvol. Straks: uitverkocht. H. R. ADVERTENTIE In de „ronde" Lutherse Kerk aan het Singel te Amsterdam is Vrijdag de jaarlijkse kerstpluimveetentoonstelling, Georganiseerd door de vier grootste duivenbonden van de hoofdstad, geopend. Een beeld van het ongewone tentoonstellingsgebouw. t Wörstenweer houdt aan! Weer om gezellig thuis te blijven en te genieten van een voortreffelijke pikante Gel derse rookworst van Anton Hunink. Die smaakt u altijd naar méér! Let op het loodje aan de worst. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER BRUSSEL (ANP). Naar aanleiding van vragen in het Britse Lagerhuis over de uit voer naar Egypte van in België achterge laten geallieerd legermateriaal heeft het Rooms Katholieke blad La Cité te Ant werpen een onderzoek ingesteld. Het blad publiceert foto's van een werkplaats in de Antwerpse haven waar oude tanks gevechtsklaar gemaakt zouden worden. Is het juist, aldus La Cité, dat sedert Juni de volgende verschepingen naar Egypte hebben plaats gehad: op 25 Juli tien tanks, op 11 September honderd tanks, op 24 October acht tanks en een honderd tal kisten uitrustingsstukken en op 22 No vember wielen voor tanks en een honderd tal kisten. Het blad voegt eraan toe, dat het Belgische ministerie van Economische Zaken op rëgehnatigé wijze aan Belgische firma's uitvoervergunningen heeft ver strekt. De verzenders van het oorlogsma teriaal betitelen dit echter als „materiaal voor landbouwgebruik". La Cité vraagt verder of het juist is dat de militaire attaché van een land uit het Nabije Oosten in België materiaal koopt dat dan onverwijld aan zijn land moet worden geleverd. Is het tenslotte ook juist dat een Belgische schrootfirma te Antwer pen werkplaatsen heeft laten inrichten waar uit Engeland afkomstige tanks geheel worden hersteld en op deze wijze kortge leden tanks van 't type Centurion naar Is rael zijn verscheept? Wettig De leiding van de haven van Antwerpen heeft verklaard dat de verzending niet ge schiedde onder het mom van „materieel voor landbouwgebruik". De tanks waren vervoerd als oorlogsmateriaal.Deze handels transactie is wettig en de Belgische autori teiten hadden geen enkel recht er zich te gen te verzetten, aldus de verklaring.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5