Aan openbare werken wordt veel meer besteed dan in Haarlem Ernstig verkeersongeluk bij Vinkenbrug te Halfweg A anmeldingsfo rmulier WINST Onderwijsjeugdzorg en cultuur staan met 30 procent bovenaan TAXI? TEL. 13.300 Uitbreiding raadhuis van Heemstede NZH-tram ramde een met pulp beladen auto; chauffeur gewond Mr. A. Bruch volgende week zeventig jaar „Rechtsstaat-gedachte heeft terrein verloren" ieven aan de redactie „Er bestaat nog steeds bittere armoede" Oude gevel aan Spaarne wordt gerestaureerd Amsterdamse Beurs 5 Gestolen vrachtauto in Halfweg gevonden Oudejaarsavond van Partij van de Arbeid Het verzorgingspeil in Heemstede Directeur Sociale Zaken: Intrede ds. G. Toornvliet Engelse student raakte zijn rugzak kwijt Lezing dr. P. van Kleffens voor VVD te Haarlem L. J. F. N. A. Bouwman uit directie Lindeman N.V. Kerst Expositie Traditionele verkoopplaats van Haarlemmer olie DINSDAG 2 0 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHÈ COURANT De gisteren verschenen ontwerp-begro- ting voor 1956 van de gemeente Heemstede is in meer dan één opzicht een merkwaar dig document. In de eerste plaats omdat de Heemstedenaren plotseling zijn geconfron teerd met een zo weinig rooskleurige finan ciële situatie, dat zelfs de voorgestelde ge lijktijdige verhoging van de tarieven van water, gas en electriciteit en de verdubbe ling van de straatbelasting niet voldoende zijn gebleken om het begrotingstekort ge heel weg te werken. In feite moet men daarbij ook nog de jaarlijkse afschrijving van de rioolwaterzuiveringsinstallatie op tellen, omdat die post thans ontgaan wordt door het millioen dat voor de bouw daar van nodig was in één keer uit de reserves te putten: een radicale maatregel welke men niet zo dikwijls ziet toepassen, omdat men haar niet vaak kan herhalen. B. en W. van Heemstede kunnen dat in dezelfde orde van grootte nu nog twee keer doen. De vraag dringt zich op of het regerings beleid jegens de gemeenten dat er toe strekt om de financiële teugels aan de strakke kant te houden juist niet de kleinere gemeenten tekort doet. Het gemiddelde uitkeringsbedrag uit het gemeentefonds per inwoner bedraagt onge veer 84 gulden voor algemene en belasting- uitkering tezamen, terwijl Heemstede uit dien hoofde slechts 45 gulden ontvangt. Deze verhouding wordt nog bedenkelijker wanneer men weet, dat de Heemsteedse bijdrage tot het nationaal inkomen per hoofd der bevolking ruim 193 gulden be loopt. Ter vergelijking moge dienen, dat Haar lem thans 88 gulden per inwoner gaat ont vangen, dus vier gulden meer dan het ge middelde. Er heeft dus een vermogensover dracht plaats van de kleine naar de grote gemeente. Een hogere uitkering uit het gemeente fonds schijnt dus redelijk, maar wordt door B en W. bewust niet in de richting van een bijzondere, extra uitkering gezocht, mis schien omdat enige jaren geleden een ver zoek daartoe werd afgewezen, daar de eigen financiële bronnen nog niet voldoende waren aangeboord. Dat gebeurt dus nu en wel in zo'n om vang dat menig Heemsteeds huishouden moeite zal hebben de noodzaak daarvan in te zien. Wat bij de huidige financiële ver houding tussen rijk en gemeenten nog maar zelden voorkomt, is in Heemstede geschied: de burgerij krijgt de handhaving of ver betering van het verzorgingspeil in de ge meente voor een niet gering deel zelf te dragen. Dit wekt herinneringen op aan de voor oorlogse periode toen de gemeenten finan cieel autonoom waren bij de gratie van een eigen belastinggebied. Wanneer de bevol king toen wensen had ten opzichte van het verzorgingspeil, kreeg zij de rekening van het belastingbiljet gepresenteerd. De situatie is dus thans niet geheel gelijk, omdat de tariefsverhogingen voor gas en electriciteit niet samenhangen met het ver zorgingspeil, maar met de kolen prijs; waterprijs en straatbelasting echter wel. Het werk van de gemeenteraad zal daar door aan betekenis winnen. In dit verband is het echter niet van belang ontbloot, dat in Heemstede alle raadsfracties van meer dan één lid in het College van B. en W. ver tegenwoordigd zijn, zodat de „natuurlijke" oppositie in wezen ontbreekt. B. en W. dragen het karakter van een werkcomité uit de raad, al zou men kunnen stellen, dat juist daardoor de politieke bindingen met de partijen losser zijn geworden. Des ondanks valt het te betwijfelen of E. en W. van Heemstede de thans voorge stelde tariefs- en belastingverhogingen ook zouden hebben aanbevolen indien één of meer groeperingen in de raad van het Col lege vrij hadden gestaan. Intussen zal er bij de komende begro tingsdebatten natuurlijk wel een duchtig woordje over dit beleid worden gesproken. Meer dan tot nu toe zal het huishoudboekje van de Heemstedenaar bij dat van de ge meente zijn betrokken. Dat kan de beraad slagingen alleen maar door meer levendig heid en actualiteit ten goede komen. Zodat uiteindelijk de budgetaire verliesposten toch nog winst opleveren. Loding van 10.000 spoorloos De vrachtauto, die in de nacht van Woensdag 14 op Donderdag 15 December is verdwenen van het terrein van een koop man in oude metalen aan de Harmenjans- weg in Haarlem, is thans terecht. Zij is ge vonden op het spoorwegemplacement in Halfweg door een kolenhandelaar, die de eigenaar van de vrachtauto van zijn vondst in kennis heeft gesteld. Deze heeft vervol gens de politie gewaarschuwd. De wagen bleek er al sedert 15 December te staan, maar de kolenhandelaar had er tevoren geen acht op geslagen. Van de lading, bestaande uit een grote hoeveelheid oude metalen ter waarde van ongeveer tienduizend gulden, was nog slechts één vat met oud koper aanwezig. Toesproken en oliebollen De Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid houdt op Donderdagavond 29 December 1955 in het gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem een Oudejaarsbij- eenkomst, waar als sprekers zullen optreden de auteur Willem van Iependaal en de secretaris van het N.V.V., drs. D. Roemers. Medewerking wordt verleend door het Harmonie Orkest „Haarlem." Er zullen oliebollen worden verstrekt. Ook bij de Heemsteedse begroting waaruit wij reeds in ons blad van gisteren de belangrijkste bijzonderheden hebben gepubliceerd is een overzicht gevoegd van de verdeling van het gemeentelijk inkomen over de verscheidene taken welke ten behoeve van de burgerij worden ver richt. Zo'n staatje is meer dan een reeks dorre cijfers en percentages: het geeft vrij nauwkeurig weer hoe het met het verzor gingspeil der gemeente gesteld is, op welke punten wellicht een tekort en op welke andere misschien een te veel zou kunnen bestaan. Bovendien kan men uit de verge lijkende cijfers van vorige jaren afleiden in welke richting het gemeentelijk beleid zich beweegt. Wanneer deze cijfers vergeleken worden blijken opvallende overeenkomsten. Zowel in Haarlem als Heemstede bijvoorbeeld vergen onderwijs, jeugdzorg en cultuur te zamen ongeveer dertig procent van het gemeentelijk budget met in beide gemeen ten een voortdurende stijging in de laatste jaren. Hieruit kan men de gevolgtrekking maken, dat het met de zorg voor de jeugd, de volksontwikkeling en de kunst zowel in Haarlem als in Heemstede goed gesteld is. De volksgezondheid daarentegen, hoe be langrijk ook, is in alle gemeenten een onderdeel dat in verhouding maar weinig eisen aan het gemeentelijk budget stelt: ook in Heemstede kan met slechts ruim drie procent worden volstaan. Maar ten aanzien van de begrotings hoofdstukken voor volkshuisvesting en sociale zaken bestaan merkwaardige ver schillen tussen Heemstede en Haarlem, voortvloeiende uit het verschil in structuur der beide gemeenten. Sociale Zaken bij voorbeeld vergt, in Haarlem bijna 23 °/o van het budget, in Heemstede nog geen dertien. Volkshuisvesting echter komt er in Heem stede met ruim tien percent veel beter af dan in Haarlem met nog geen vier. Maar het opmerkelijkste verschil schuilt toch wel in de post Openbare Werken, waaraan in Haarlem nog geen zes, maar in Heem stede ruim negentien percent wordt be steed, hetgeen verklaard kan worden uit de grotere oppervlakte aan bossen en plantsoenen, alsmede uit een beter onder houd van het wegennet, zoals elke weg gebruiker kan constateren. Uit onderstaande cijfers blijkt de ontwik keling van het verzorgingspeil in de jaren 1954, 1955 en 1956. Per inwoner werd in deze drie jaren besteed respectievelijk 140, 153 en 165. Van dit bedrag wor den de volgende percentages voor de ver schillende doeleinden gebruikt: Algemeen Beheer Politie, brandweer, B.B Volksgezondheid Volkshuisvesting Openbare Werken Onderwijs: Openbaar lager onderwijs ide n uitgebreid lager onderwijs Bijzonder lager onderwijs idem uitgebreid lager onderwijs Openbaar kleuteronderwijs Bijzonder kleuteronderwijs Buitengewoon lager onderwijs Overige onderwijskosten Middelbaar onderwijs Voorbereidend hoger onderwijs Nijverheidsonderwijs Culturele zorg (o.a. bibliotheek) 1954 1955 1956 8,33 8,48 9,— 10,64 10,44 11,58 3,56 3,29 3,39 10,40 10,41 10,36 20,04 20,46 19,23 4,73 5,02 5,45 3,18 3,32 3,66 4,57 4,83 4,59 2,76 2,95 3,06 1,07 1,19 1,31 2,17 2,74 2,90 0,73 0,80 0,74 0,65 0,45 0.66 2,11 3,94 3,70 0.60 0.29 0,30 0,62 0,57 0,52 2,24 2,31 2,45 Het valt niet mee om een behoorlijk stukje muziek op een violoncel te spelen. Het valt zeker ook niet mee om ondersteboven aan een trapeze toeren uit te halen. Wat dan wel te zeggen van de man, die in het Parijse-Lido, ondersteboven-aan-een- trapeze-violoncel speelt Sociale zorg Andere uitgaven 25,43 15,06 6,54 28,41 13,26 5,25 29,34 12,46 4,64 Totaal: 100 0'o 100 100 °/o Ds. G. Toornvliet, studentenpredikant te Leiden, die het beroep aannam naar de Ge reformeerde kerk van Bloemendaal, is voor nemens aldaar op Zondag 26 Februari zijn intrede te doen. ADVERTENTIE GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 Architecten kregen drie maanden uitstel om plan in te dienen Naar wij vernemen is de termijn ver lengd waarbinnen een drietal daartoe aan gezochte architecten een schetsontwerp moest maken voor de uitbreiding van het Heemsteedse raadhuis. In April van dit jaar besloot de Heem steedse raad aan de architecten Pierre Cuy- pers en Marius Duintjer te Amsterdam en B. J. J. M. Stevens te Haarlem te verzoe ken een ontwex-p te maken voor de uit breiding van het raadhuis, voor welk doel reeds de twee dubbele villa's naast het raadhuis zijn aangekocht. De drie archi tecten kregen tot 1 Januari 1956 de gele genheid hun project in te dienen. Zoals wel te verwachten viel zijn de drie architecten niet binnen die termijn gereed kunnen ko men en zij hebben dan ook gezamenlijk aan B. en W. om uitstel verzocht. Dit ver zoek is ingewilligd. De architecten hebben nog drie maanden respijt gekregen. Na de aanrijding tussen de vrachtwagen en de N.Z.H.-tram bij de Vinkenbrug, raakte de vrachtauto, die klem zat onder de' tram, in brand. Het vuur werd met enkele schuimblussers bedwongen. Bij de emballagefabriek „De Phoenix" in Halfweg is vanmorgen omstreeks half tien een met pulp beladen vrachtauto, die bij de Vinkenbrug aldaar de trambaan langs de rijksweg AmsterdamHaarlem overstak in botsing gekomen met een tram van de NZHVM. Bij dit ongeluk werd de chauffeur van de vrachtauto, de lieer H. Heeremans, ernstig gewond. Hij werd overgebracht naar de Mariastichting in Haarlem. De vrachtauto was kort tevoren van de suikerfabriek „Holland" in Halfweg ver trokken in de richting Haarlem. Bij de Vinkenbrug draaide de chauffeur zijn wa gen rechtsaf de overweg op met de be doeling de polder ten Noorden van de rijksweg in te rijden. Precies; op hetzelfde ogenblik naderde, eveneens uit de richting Halfweg de tram van de N.Z.H.V.M. De trambestuurder kon een botsing niet meer voorkomen en ramde de vrachtauto, die vijftig meter werd mee gesleept voordat de tram, die inmiddels ontspoord was, tot stilstand kwam. Uiteraard veroorzaakte dit ongeluk ern stige vertraging, maar toch werd de tram- dienst voortgezet. Van Haarlem reden de trams tot aan de plaats van het ongeluk. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 Januari 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 December 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Een Engelse student, de 18-jarige Geof frey Mills uit Cambx-idge, die de Kerst- vacantie in ons land doorbrengt, is vorige week Donderdag zijn rugzak kwijt geraakt. De jongeman had de Maasstad verlaten en liep op de hoofdweg met de bedoeling lif tend Utrecht te bereiken. Plotseling bemerkte hij, dat hij zijn hand schoenen verloi-en had. Hij zette zijn zware rugzak langs de kant van de weg en liep al zoekend de weg terug. Toen hij reeds enkele kilometers teruggelopen was en nog steeds zijn handschoenen niet gevonden had, gaf hij het zoeken op en keerde hij naar de plaats terug, waar hij zijn rugzak achtergelaten had. Deze was echter ver dwenen. De politie vermoedt dat een automobilist de rugzak als voorzorgsmaatregel tegen diefstal heeft medegenomen. Daar moesten de passagiers overstappen in trams, die uit Amsterdam aan de andere kant van de ontspoorde wagen arriveerden. Om kwart over elf was de baan weer vrij, waarna men de dienst weer normaal kon vervolgen. Over de toestand van de chauffeur kon men ons bij de Mariastichting nog geen nadex-e bijzonderheden verschaffen. Vrijwel onmiddellijk na de botsing vatte de vrachtauto vlam. De wagen, die aan de rechterzijde in het midden door de tram geraakt was, had namelijk vlak achter de cabine een benzinetank, die in brand vloog. Personeel van de N.V. grind- en zand- handel voorheen D. van Baarsen hoorde de klap en samen met ledexx van de rijks politie, die ter plaatse langs de Haarlem merstraatweg toevallig aan het controleren waren, renden arbeiders en andere perso neelsleden van dit bedi'ijf onmiddellijk met schuimblussers naar de brandende auto. Men slaagde er in het vuur snel te doven, doch kon de zwaargewonde chauffeur niet uit zijn benarde positie in de ingedrukte cabine bevrijden. Pas nadat men de cabine had opengescheurd met snijbrandex-s kon de chauffeur eruit gehaald worden. Hij is de 23-jarige H. Heeremans uit Haarlem en hij x-eed in de auto van het expeditiebedrijf F. Heeremans van zijn vader. De auto was totaal vexmield. De trambe stuurder kwam evenals de passagiers van de tram met de schrik vrij. Dondei'dag 29 December hoopt mr. A. Bruch, advocaat en procureur, oud-wethou der en oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noordhollandw, zijn zeventigste ver jaardag te vieren. De aanstaande jarige is een zeer geziene figuur in vele kringen door zijn ax-beid in het openbare leven. Dat zijn werk voor de Haarlemse gemeenschap ge waardeerd is, blijkt uit het feit, dat de school aan de Karolingenstraat ixi Haarlem- Oost naar hem genoemd is en dat een der paviljoens van Nazorg aan de Schalk wij- kerweg zijn naam draagt. De heer Bx-uch is op 29 December te Amsterdam geboren; hij studeerde aan de Vrije Universiteit aldaar, waar hij op 28 April 1911 promoveerde. Na korte tijd als advocaat te Gorkum werkzaam te zijn ge weest vestigde mr. Bx-uch zich op 1 Fe bruari 1912 te Haarlem. Ruim veertig jaar is hij als advocaat en procureur wei-kzaam. Spoedig na zijn vestiging te Haarlem wex-d mr. Bruch lid van de gemeenteraad en in 1917 werd hij wethouder van onder wijs. Tot 16 October 1928, toen de aan staande jax-ige gekozen werd tot lid van Gedeputeex-de Staten van Noordiholland heeft hij op bijzondere wijze de belangen van het Haarlemse onderwijs en de nazorg van zwakzinnigen en blinden behartigd. Als gedeputeerde was mr. Bruch in het bijzon der belast met het beheer van de provin ciale bedrijven. Px-actisch inzicht, be kwaamheid en tact kenmerkten zijn be leid. Tot 1941 was hij gedeputeerde en na de bevrijding keerde hij weer tex-ug, zij het ook voor korte tijd. Bij de vex-kiezingen van gedeputeerden werd geen vertegenwoordi ger van de Protestants-Christelijke gx-oep in het college opgenomen. Meer dan veertig jaar is mr. Bruch voor zitter van de Centrale Haarlemse Anti-Re- volutionnaire Kiesvereniging; van zijn vele functies noemen wij deken van de orde van advocaten, lid van de Provinciale Sta ten en gedelegeerd lid van de raad van toe zicht op de provinciale bedrijven. De regering heeft zijn verdiensten erkend door de benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Voor de afdelingen Haarlem, Bloemen daal en Heemstede van de VVD hield dr. P. van Kleffens te Haarlem een lezing over het ondex-werp: „Enkele gedachten over de rechtsstaat". Hij begon met een histo risch overzicht. In de negentiende eeuw heeft de rechtsstaat-gedachte ook in Ne derland regelmatig veld gewonnen. Een grote stap vooruit was het opnemen van de zogenaamde grondrechten in de grond- wet van 1815, zoals vrijheid van gods dienst, vrijheid van drukpers, vrijheid van vereniging en vergadering enzovoort. De Verenigde Staten van Amerika waren ons in 1776 (Declaration of Rights) en Frank- rijk in 1791 (Déclax-ation des droits de l'homme et du citoyen) al voorgegaan. Toch wex-d er onder de grondwet van 1815 nog veel buiten de wet, namelijk bij Ko ninklijke Besluiten, geregeld, van hetgeen naar de begrippen sinds 1848 bij wet gere geld moest worden. Bij de liberale gi'ond- wetsherziening van 1848 werd de rechts staat versterkt en bij de grondwetsherzie ning van 1887 kon het gestelde doel als volledig bereikt beschouwd worden. In deze eeuw heeft de rechtsstaat-ge dachte volgens de spreker terrein verlo ren en dx-eigt nog meer te verliezen. Het is niet vreemd, dat de liberalen, als voor vechters van de rechtsstaat, thans weer aan de winnende hand zijn. Ingevolge de rechtsstaat-gedachte is de staat gebonden aan haar wetten en is zij verplicht de rechten van de burgers te eerbiedigen. Hierop is tijdens de Duitse bezetting zeer sterk inbx-euk gemaakt. Toen was er voor de burger geen rechtsbescherming tegen over de staat. Vervolgens besprak de neer Van Klef fens ook de administratieve rechtspraak, waarvan aan het einde van de vorige eeuw prof. Buys de grote vooi-vechter was. Op deze wijze wilde men tot een van de over heid onafhankelijke rechtspraak komen, waar het overheidsdaden beti-of. De grond wet van 1887 heeft de administratieve rechtspraak mogelijk gemaakt, maar toch is de uitvoering achterwege gebleven. Ver anderde opvattingen van deze eeuw zijn daax-aan niet vreemd, met het oog waarop de spreker wees op de mening van prof. Struj'cken in het begin van deze eeuw, die geen tegenstelling tussen overheid en ad ministratie zag en daarom meende, dat de administratieve rechtspraak niet meer no dig was. De Raad van Beroep en de afde ling geschillen van de Raad van State be handelen nu reeds feitelijk een groot ge deelte van de administratieve i-echtspraak. Tenslotte stelde de spreker nog de vraag, of de huidige economische ordening geen gevaar voor de rechtsstaat opleverde. Vol gens spreker is dit beslist het geval, als er op dit gebied van overheidswege te veel geordend wordt. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer L. J. P. N. A. Bouwman te Heemstede op 31 December uit de directie van het Reisbureau Lissone- Lindeman N.V. treden. Op 29 December van 46 uur is er ge legenheid in hötel Central te Den Haag af scheid van de heer Bouwman te nemen. Correspondentie. De heer H. G. L. C. Uw brief leent zich tot onze spijt niet voor opneming in deze rubriek. Het onderwerp in kwestie zou alleen maar eindeloze en onvruchtbare discussies van voor- en te genstanders uitlokken. Voor het ogenblik willen en moeten wij ons neerleggen bij het door u gewraakte wetenschappelijke rapport; doen zich nieuwe gezichtspunten in deze materie voor, dan zullen wij deze uiteraaxxl volledig publiceren. Pleidooien pro of contra zonder gedegen bewijsvoei'ing leiden echter tot niets. Red. Er wordt wel eens gedacht, dat er nu de werkeloosheid in Nederland zeer gering is en er op het ogenblik van een zekere welstand gesproken kan worden geen sprake meer is van armoede. De directeur van de Haarlemse dienst voor Sociale Zaken, de heer D. H. Suerink, deelde ons echter mede, dat dit in het geheel niet juist is. Integendeel, want tegenwoordig komt namelijk tot uiting wie er door de onmogelijkheid om te kunnen werken in financiële moeilijkheden verkeren. Vele ge zinnen hebben namelijk met ziekte te kam pen en vele bejaarden kunnen ondanks de uitkeringen die zij ontvangen, niet in hun levensonderhoud vooi-zien. De dienst Sociale Zaken doet echter al het mogelijke om te trachten het leed te verzachten door materiële en morele steun te bieden. Er zijn echter vele mensen, die om de een of andei-e reden geen steun wensen aan te nemen. De maatschappelijke werkers en werksters trokken er diverse malen op uit om de betrokkenen er toe te bewegen hulp te aanvaarden, maar dikwijls was het onafhankelijkheidsgevoel te steile. Zo zijn er dus nog steeds een groot aan tal stille armen en Kerstmis is de tijd, dat deze mensen ondanks de vele bezwaren, die men heeft, toch wel voor één keer een geschenk wil accepteren. Door een storting op de rekening van het comité stille armen kan een ieder boven dien zijn eigen feestdagen alleen nog maar feestelijker maken. ADVERTENTIE Wij nodigen U uit onze KERSTETALAGE te bezichtigen, waarin wij speciaal voor KERSTMIS enige exclusieve parfums o.a. Christian Dior - Schuberlh - Worth - Chanel - Raphael - Jean O'Albert - Lentheric e.a. pi-esenteren. Parfumerie GR. HOUTSTRAAT 128 - HAARLEM Telefoon 20536 Naar wij vernemen zal de aardige hals gevel met het daarachter liggende huis aan het Spaarne 43 te Haarlem, worden geres taureerd en op kunsthistorisch verantwoor de wyze worden ingericht. Dit oude huisje, dat evenals het onlangs reeds gerestaureerde pand Spaarne 69, het eigendom is van de Haarlemmeroliefabriek C. de Koning Tilly, is van oudsher ver bonden met de vervaardiging en de ver koop van dit specifiek Haarlemse product. Het was en is namelijk gunstig gelegen bij het bedrijf aan de Anthoniestraat, die overigens door de fabrikant nog steeds Achterstraat wordt genoemd uit zin voor traditie en ter onderscheiding van andei'e Haarlemmer oliefabrikanten, die zich er niet op kunnen beroepen de opvolgers te zijn van de oude Claes Tilly, die in 1696 met de productie van zijn over de gehele wereld befaamd medicament begon. Maar het huis Spaai-ne 43 was ook gunstig ge legen tussen twee bruggen, waardoor de passerende schippers gelegenheid hadden hun voorraad Haarlemmex-olie op gemak kelijke wijze aan te vullen. Om die traditie te handhaven heeft de firma C. de Koning Tilly daar steeds haar geneesmiddel ver kocht, ook al had die vex-koop, welke uiter aard normaal bij de kleinhandel is onder gebracht, meer een historische dan een commerciële betekenis. Ook wanneer het huisje thans gerestaureerd zal zijn, zal de Haarlemmerolie,zij het dan ook in moderne capsulevorm, daar weer verkrijgbaar zijn. Het is niet onmogelijk, dat in het perceel tevens enige documenten en andere voor werpen met betrekking tot de geschiedenis van dit medicament worden ondergebracht. Men zou dat van harte kunnen toejuichen, omdat daardoor de historische merkwaar digheden van Haai'lem met een even ver maard als curieus object zouden worden uitgebreid. Over het waarschijnlijk zeventiende eeuwse, maar wellicht later verbouwde perceel Spaarne 43 kan nog worden gezegd, dat het een achttiende eeuwse onderpui heeft met pilasters om Het deurkozijn. Ver der heeft het een doorgaande daklijst en een halsgevel met rollaag en een half cir kelvormige kop. Het reeds gerestaureerde pand Spaarne 69 heeft een eenvoudige trapgevel met lisene op console met leeuwenmasker. In de top bevindt zich een versierd leeuwen anker. De ramen zijn gedekt met een rol laag. Ook van dit huis werd in de acht tiende eeuw de onderpui veranderd. 3-3 4 Nederl 41 3 Nedl 1962'64 A K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew Philips Gloeil Nieuwe Philips pref Philips Gloeil Unilever W'lton Feijenoord Dordtsche Petrol Knnkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scbeepv. Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem SteeJ U. S. Steel Genera) Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99 99% 346 316% 375 4864 301 361% 350% 205 385% 268% 678% 654 137% 2114 1974 263 148 154 330 246 264% 254 73 164% 587/i6 140% 62% 334 Openings koersen 98% 99% 3454 315 375 486 302 3584 347 205 3824 269 676 652 136% 208 1.964 263 148 153 330 246 265 254 73 1634 58 138% 62% 334

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13